CS223289B1 - Způsob výroby lehkých dřevěných podešví pro dámskou letní vycházkovou obuv - Google Patents

Způsob výroby lehkých dřevěných podešví pro dámskou letní vycházkovou obuv Download PDF

Info

Publication number
CS223289B1
CS223289B1 CS861081A CS861081A CS223289B1 CS 223289 B1 CS223289 B1 CS 223289B1 CS 861081 A CS861081 A CS 861081A CS 861081 A CS861081 A CS 861081A CS 223289 B1 CS223289 B1 CS 223289B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weight
parts
urea
soles
resin
Prior art date
Application number
CS861081A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiri Haspica
Ladislav Krepelka
Ondrej Gruchalak
Oldrich Matousek
Ivan Kreidl
Jiri Vejmelka
Original Assignee
Jiri Haspica
Ladislav Krepelka
Ondrej Gruchalak
Oldrich Matousek
Ivan Kreidl
Jiri Vejmelka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Haspica, Ladislav Krepelka, Ondrej Gruchalak, Oldrich Matousek, Ivan Kreidl, Jiri Vejmelka filed Critical Jiri Haspica
Priority to CS861081A priority Critical patent/CS223289B1/cs
Publication of CS223289B1 publication Critical patent/CS223289B1/cs

Links

Landscapes

  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)

Abstract

Vynález se týká výroby dřevěných podešví tvarovaných z dýhových přířezů, pro dámskou obuv na vysokém podpadku. Účelem vynálezu je dosáhnout u podešví fyziologické nezávadnosti při styku s pokožkou uživatele při nošení a odolnosti podešví proti působení vody a vůbec vlhkosti. Uvedeného účelu se dosahuje tím, že slepování jednotlivých vrstev dýh se provádí lepidlem na bázi močovinoformaldehydové pryskyřice, a sice ve formě 65 až 70% roztoku močovinoformaldehydové pryskyřice o molekulové hmotnosti 800 až 1000, o konzistenci měřené výtokovým kelímkem Ford 4 mm/20 °C 3 až 6 minut obsahem 3 až 6 hmotnostních procent volného formaldehydu, kterážto pryskyřice se modifikuje 8 až 12 hmotnostními díly močoviny, vztaženo na 100 hmotnostních dílů pryskyřice, načež se na 100 hmotnostních dílů modifikované močovinoformaldehydové pryskyřice přidává 8 až 30 hmotnostních dílů melaminoďormaldehydové pryskyřice jakožto plniva a na výslednou dřevěnou podešev připevňuje v nášlapové části a v podpatku vrstva pružného materiálu z pryže nebo z lBhčených plastů.

Description

Vynález se týká výroby dřevěných podešví tvarovaných z dýhových přířezů, pro dámskou obuv na vysokém podpadku.
Účelem vynálezu je dosáhnout u podešví fyziologické nezávadnosti při styku s pokožkou uživatele při nošení a odolnosti podešví proti působení vody a vůbec vlhkosti.
Uvedeného účelu se dosahuje tím, že slepování jednotlivých vrstev dýh se provádí lepidlem na bázi močovinoformaldehydové pryskyřice, a sice ve formě 65 až 70% roztoku močovinoformaldehydové pryskyřice o molekulové hmotnosti 800 až 1000, o konzistenci měřené výtokovým kelímkem Ford 4 mm/20 °C 3 až 6 minut obsahem 3 až 6 hmotnostních procent volného formaldehydu, kterážto pryskyřice se modifikuje 8 až 12 hmotnostními díly močoviny, vztaženo na 100 hmotnostních dílů pryskyřice, načež se na 100 hmotnostních dílů modifikované močovinoformaldehydové pryskyřice přidává 8 až 30 hmotnostních dílů melaminoďormaldehydové pryskyřice jakožto plniva a na výslednou dřevěnou podešev připevňuje v nášlapové části a v podpatku vrstva pružného materiálu z pryže nebo z lBhčených plastů.
Vynález řeší způsob výroby lehkých dřevěných podešví pro dámskou letní vycházkovou obuv s vysokým zdvihem podpatku, ve kterém se do tvarovací dutiny formy skládají na sebe jednotlivé vrstvy dýhy, mezi něž se nanáší vrstva lepidla na bázi močovinoformaldehydové pryskyřice a následně se působením tepla a tlaku lisují a tvarují do· přířezů, z nichž se vyřezávají a upravují finální podešve.
Je známo, že v současné době je v mnoha provedeních vyráběna obuv s dřevěnou podešví, nejen pro příjemný pocit chodidla při styku s tímto materiálem, ale také proto·, že dřevo má vynikající vlastnosti z hlediska regulace vlhkosti, to je schopnosti absorpce nadbytečného potu a pozdějšího jeho odpařování. Určitou nevýhodu představuje u těchto druhů obuvi tuhost podešví a také jejich robustnost, neboť jsou vyráběny tvarováním z hrubých dřevěných přířezů. Pro, letní druhy, zejména lehké dámské obuvi s vysokým zdvihem podpatků, kde jsou kladeny vysoké nároky na pevnost podešví v klenkové části při dynamickém namáhání v podmínkách chůze, se proto podešve připravují z lepených dýhových přířezů, nazývaných obecně překližkami.
Lepe-ní jednotlivých dýhových vrstev se provádí působením tepla a tlaku ve formách, zaručujících současně požadované předtvarování přířezů, přičemž, se povětšině používá lepidel na bázi močovinoformaldehydové pryskyřice, doplňované plnivy, zahušťovadly a nastavovadly, mezi něž patří škrob, dřevěná moučka, pšeničná a žitná mouka, proteinové látky, deriváty celulózy, bakelitový prach, popřípadě sádra nebo kaolin. Výsledný lepenkový přířez a z něho zhotovená podešev však mají nízkou odolnost proti působení vlhkosti nebo mokra. Pokud se použije lepidla na bázi fenolformaldehydu, vykazují podešve fyziologickou závadnost a nejsou z hygienických důvodů přípustný k přímému styku s živým organismem.
Uvedené nevýhody se nevyskytují u lehkých dřevěných podešví pro· dámskou letní vycházkovou obuv s vysokým zdvihem podpatku, připravovaných výrobním způsobem, ve kterém se do tvarovací dutiny formy skládají na sebe jednotlivé vrstvy dýhy, mezi něž se nanáší vrstva lepidla na bázi močovinoformaldehydové pryskyřice a následně se působením tepla a tlaku lisují a tvarují do přířezu, z nichž se vyřezávají a upravují finální podešve, jehož podstata podle vynálezu spočívá v tom, že zmíněné jednotlivé vrstvy lepidla se nanášejí ve formě 65 až 70% roztoku močovinoformaldehydové pryskyřice o molekulové hmotnosti 800 až 1000, o konzistenci měřené výtokovým kelímek Ford 4 mm/20 °C 3 až 6 minut, s obsahem 3 až 6 hmotnostních procent volného formaldehydu, kterážto pryskyřice se modifikuje 8 až 12 hmotnostními díly močoviny, vztaženo na 100 hmotnostních dílů pryskyřice, načež se na 100 hmotnostních dílů modifikované močovinoformaldehydové pryskyřice přidává 8 až 30 hmotnostních dílů melaminoformaldehydové pryskyřice jakožto· plniva. Podle vynálezu se na výslednou dřevěnou podešev připevňuje v nášlapové části a v podpatku rovněž vrstva pružného materiálu z pryže nebo z lehčených plastů.
Výhodou podešví připravených způsobem podle vynálezu jo nejen jejich lehkost, pro kterou se hodí na dámskou letní vycházkovou obuv s vysokým zdvihem podpatku, ale především jejich fyziologická nezávadnost, která je předurčuje na výrobky přicházející do přímého styku s živým organismem, to je s chodidly uživatele obuvi. Tohoto účinku se dosahuje modifikací základní močovinoformaldehydové pryskyřice močovinou v průběhu výrobního procesu, kdy dochází kromě vytvrzování lepidla k vázání volného formaldehydu, v této pryskyřici původně obsaženého v množství až do· 6 hmotnostních procent. Výsledná podešev je v lepených spojích mezí jednotlivými vrstvami dýh odolná proti působení vody a kromě toho rovněž proti organickým rozpouštědlům, olejům a tukům, které se mohou v praktickém používání obuvi rovněž, i když výjimečně, vyskytovat.
Při výrobě podešví způsobem podle vynálezu se nejprve připraví potřebný počet dýh, zpravidla bukových, které se předsoušejí na maximálně čtyřprocentní obsah vlhkosti. Lepicí nános mezi jednotlivými vrstvami dýh, jichž je vždy lichý počet a zpravidla 11, se může provádět rovněž tak, že se na jednu dýhu nanese oboustranný nános, zatímco- druhá dýha zůstává nenatřena; nánosy lepidla se zpravidla ponechávají 15 až 20 minut sušit. Pro jednotlivé nánosy se používá lepidla, ktoré je 65- až 70% roztokem močovinoformaldehydové pryskyřice o molekulové hmotnosti 800 až 1000, s konzistencí 3 až 6 minut, měřenou výtokovým kelímkem Ford o průměru 4 mm při teplotě 20 °C, přičemž se tato pryskyřice s ohledem na obsah 3 až 6 hmotnostních procent formaldehydu modifikuje přídavkem 8 a'ž 12 hmotnostních dílů močoviny ve vztahu na 100 hmotnostních dílů pryskyřice a posléze se do 100 hmotnostních dílů modifikované pryskyřice přidává 8 až 30 hmotnostních dílů melaminoformaldehydové pryskyřice jakožto plniva.
Pro· vytvrzování lepicí směsi se používají katalyzátory kyselé povahy, jako je kyselina maleinová, štavelová, nebo amonné soli silných kyselin, jako je chlorid, síran nebo fosforečnan amonný a podobně, popřípadě jejich směsi.
Sestavená nálož jednotlivých dýh, zpravidla jedenácti kusů, ukládaná na sebe způsobem, kdy jejich letorostová kresba je navzájem orientována na sebe kolmo a horní i spodní vrstva je má orientovány podélně, se lisuje a tvaruje v dutině lisu po dobu asi 25 rrínut při teplotách 100 až 105 °C, za tlaku v rozmezí od 4,5 do 6 MPa. Z výlisků se potom vyřezávají a upravují finální podešve, zpravidla přibíjením podpatků a nalepováním plátků z pružného pryžového ne,bo plastového materiálu na nášlapové části a na podpatky.
Jak vyplývá z následujících několika příkladů provedení, je· možno jako močovinoformaldehydovou pryskyřici o molekulové hmotnosti 800 až 1000, obsahující 3 až 6 hmotnostních procent formaldehydu, použít obchodní výrobky pod označením Umacol C, Formit N a Dukol, případně Umacol CM, který je již modifikován močovinou k vázání podílu volného formaldehydu. Jako melaninoformaldehydová pryskyřice se použí* vá obchodní výrobek Umalur M.
Příklad 1
Jednotlivé bukové dýhy se navzájem k’adou na sebe a slisovávají za použití lepicí směsi obsahující 100 hmotnostních dílů Umacolu C, 10 hmotnostních dílů močoviny, 20 hmotnostních dílů Umaluru M a 2 hmotnostní díly chloridu amonného po dobu 25 minut za teploty 100 °C při tlaku 4,5 až 6 MPa. Z vylisovaného vytvarovaného přířezu se vyřezávají jednotlivé podešve a ty se pak opatřují podpatky a plátky pružného materiálu na nášlapové ploše a na podpatku.

Claims (2)

  1. PĚEDMĚ'
    1. Způsob výroby lehkých dřevěných podešví pro dámskou letní vycházkovou obuv s vysokým zdvihem podpatku, ve kterém se do tvarovací dutiny formy skládají na sebe jednotlivé vrstvy dýhy, mezi něž se naná* ší vrstva lepidla na bázi močovinoformaldehydové pryskyřice a následně se působením tepla a tlaku lisují a tvarují do přířezů, * z nichž se vyřezávají a upravují finální podešve, vyznačující se tím, že zmíněné jednotlivé vrstvy lepidla se nanášejí ve formě 65 až 70% roztoku močovinoformaldehydové pryskyřice o molekulové hmotnosti 800 až 1000, o konzistenci měřené výtokovým kelímkem Ford 4 mm/20 °C 3 až 6 minut, s
    Příklad 2
    Shoduje se s příkladem 1. Při lisování a tvarování dýh použito teploty 115 °C, tlaku 4,5 až 6 MPa, přičemž lepicí směs obsahuje 100 hmotnostních dílů Formiíu N, 8 hmotnostních dílů močoviny, 15 hmotnostních dílů Umaluru M a 2,5 hmotnostní díly fosforečnanu amonného.
    P ř í k 1 a d 3
    Postup se shoduje s příkladem 2. Lepicí směs sestává ze 100 hmotnostních dílů Dukolu, 10 hmotnostních dílů močoviny, 10 hmotnostních dílů Umaluru Μ, 1 hmotnostního dílu chloridu amonného a 1 hmotnostní díl uhličitanu amonného.
    Příklad 4
    Při výrobě lehkých dřevěných podešví pro dámskou letní vycházkovou obuv se postupuje shodně s příkladem 1, přičemž pro slepování jednotlivých dýhových vrstev se použije lepicí směsi, obsahující 100 hmotnostních dílů Umacolu CM, 15 hmotnostních dílů Umaluru M a 2 hmotnostní díly chloridu amonného.
    VYNÁLEZU obsahem 3 až 6 hmotnostních procent volného formaldehydu, kterážto pryskyřice se modifikuje 8 až 12 hmotnostními díly močoviny, vztaženo na 100 hmotnostních dílů pryskyřice, načež se na 100 hmotnostních dílů modifikované močovinoformaldehydové pryskyřice přidává 8 až 30 hmotnostních dílů melaminoformaldehydové pryskyřice jakožto plniva.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se na výslednou dřevěnou podešev připevňuje v nášlapové části a v podpatku vrstva pružného materiálu z pryže nebo lehčených plastů.
CS861081A 1981-11-24 1981-11-24 Způsob výroby lehkých dřevěných podešví pro dámskou letní vycházkovou obuv CS223289B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS861081A CS223289B1 (cs) 1981-11-24 1981-11-24 Způsob výroby lehkých dřevěných podešví pro dámskou letní vycházkovou obuv

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS861081A CS223289B1 (cs) 1981-11-24 1981-11-24 Způsob výroby lehkých dřevěných podešví pro dámskou letní vycházkovou obuv

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS223289B1 true CS223289B1 (cs) 1983-09-15

Family

ID=5436905

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS861081A CS223289B1 (cs) 1981-11-24 1981-11-24 Způsob výroby lehkých dřevěných podešví pro dámskou letní vycházkovou obuv

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS223289B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4300256A (en) Clog-type shoes and method for their production
EP4048107A1 (en) Article of footwear and method of manufacturing an article of footwear
CA1107497A (en) Insoles for skate boots
CN112120351B (zh) 一种鞋类一体成型的生产方法
US1923169A (en) Shoe sole and method of making the same
GB2358121A (en) Foam insole having areas of different density
CS223289B1 (cs) Způsob výroby lehkých dřevěných podešví pro dámskou letní vycházkovou obuv
US2364763A (en) Article of footwear
US2919453A (en) Process for stiffening parts of footwear by insertion of hardener impregnated blank coated with synthetic resin
CN111805919A (zh) 一种鞋底生产加工方法
CN218790826U (zh) 一种基于吸膜结构的果冻鞋
KR101206999B1 (ko) 신발용 쿠션부재
US2317475A (en) Shoe bottom unit and method of making the same
US2095953A (en) Shoe and method of making the same
US3445874A (en) Process of making moulded compositions particularly for footwear
CN115401944A (zh) 一种抗菌中药组合鞋垫的制作模具和制作方法
CN212814736U (zh) 一种天然实木纹聚氨酯鞋垫
US2148336A (en) Manufacture of multi-ply counters
CN208324289U (zh) 一种鞋
KR200499312Y1 (ko) 중창의 상측에 내답판이 설치된 안전화
SU1531970A1 (ru) Способ изготовлени бесподкладочной обуви
CN212117303U (zh) 激光抽气微孔鞋底
CA1260256A (en) Vulcanized rubber footwear product
SU895401A1 (ru) СПОСОБ ИЗГОТОВЛЕНИЯ ПОДОШВБ1 С КАБЛУКОМ ИЗ ДЕРЕВА ЦЕННЫХ ПОРОД Б. Г. Арутюн н, А. А. Аткарекнй, Г. Н. KaparesjJH Л. И. Шабельска и-А. А. Слдар н Центральный научно-исследовательский институ) кожевеннообувной промышленности и Ереванский дом моделей обуви производственного обувного объединени «Масй с
US2347530A (en) Welt insole