CS222700B2 - Method of making the phenylchinolizidine - Google Patents

Method of making the phenylchinolizidine Download PDF

Info

Publication number
CS222700B2
CS222700B2 CS818809A CS880981A CS222700B2 CS 222700 B2 CS222700 B2 CS 222700B2 CS 818809 A CS818809 A CS 818809A CS 880981 A CS880981 A CS 880981A CS 222700 B2 CS222700 B2 CS 222700B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
rac
compounds
hydrogen
acids
Prior art date
Application number
CS818809A
Other languages
English (en)
Inventor
Rene Imhof
Emilio Kyburz
Original Assignee
Hoffmann La Roche
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoffmann La Roche filed Critical Hoffmann La Roche
Publication of CS222700B2 publication Critical patent/CS222700B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D455/00Heterocyclic compounds containing quinolizine ring systems, e.g. emetine alkaloids, protoberberine; Alkylenedioxy derivatives of dibenzo [a, g] quinolizines, e.g. berberine

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)

Description

FernliCinoOizidiny vyráběnými podle vynálezu jsou sloučeniny obecného vzorce I
(I) v němž
X znamená vodík, fluor, chlor, alkoxyskupinu s 1 až 6 atomy uh.íku, alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku nebo . trfUluLormrtySovsu skupinu,
Y znamená vodík, fluor, chlor, alkoxyskupinu s 1 až 6 atomy uhííku nebo alkylovou skupinu 3 1 až 6 atomy uhlíku,
5 jeden ze zbytků R a R x znamená vodík a druhý znamená brom, jod, kyanostopinu, alkoxy·’ karbonylovou stopinu s 1 až 6 atomy uhlíku v alkoxylové čásii nebo sulf moylovou skupinu, ve formě racemátu nebo ehantiomerů, jakož i adiční soli takových sloučenin s kyselinami. Jak je uvedeno ve vzorci I a v různých následujících vzorcích, nacházejí se atomy vodíku v polohách 7 a 9a popřípadě 7 a 2 vzájemně v poloze trans, přičemž ve vzorcích jsou atomy vodíku v poloze 9a a v poloze 2 záměrně uvedeny v poloze β a atom vodíku v poloze 7 je odpovídajícím způsobem uveden v poloze a· Chinolizidiny podle vynálezu, jakož i odpovídající meziprodukty a výchozí látky nejsou věak omezeny na tuto absolutní konfiguraci, nýbrž zahrnují také odpovídající enantiomerní formy, tj. sloučeniny s vodíkem v poloze 9aa, 2a a 7β, jakož i racemáty těchto obou enantiomerních forem.
Alkylovými skupinami s 1 až 6 atomy uhlíku popřípadě alkoxylovými skupinami se v rámci předloženého vynálezu rozumí takové skupiny, které obsahují 1 až 6, zejména 1 až 4 atomy uhlíku, přičemž skupiny se 3 a více atomy uhlíku mohou mít řetězec přímý nebo rozvětvený.
Jako adiční soli fenylchinolizidinů podle vynálezu s kyselinami přicházejí v úvahu farmakologieky snášitelné soli s anorganickými a organickými kyselinami obvykle používanými pro tvorbu solí. Jako příklady takových kyselin lze uvést minerální kyseliny, jako sírovou kyselinu, dusičnou kyselinu, fosforečnou kyselinu, halogenovodíkovou kyselinu, například chlorovodíkovou kyselinu, bromovodíkovou kyselinu; organické kyseliny, jako vinnou kyselinu, citrónovou kyselinu, alifatické nebo aromatické sulfonové kyseliny, maleinovou kyselinu, mandlovou kyselinu atd. Tvorba soli se může provádět o sobě známým způsobem.
Sloučeniny vzorce I jsou neurolepticky účinnými látkami.
Zvláětě výhodnými co do jejich farmakologiekého účinku jsou sloučeniny obecného vzorce I, v němž X znamená vodík a Y znamená o-chlor nebo o-fluor.
Zvláětě výhodnými sloučeninami co do neuroleptického účinku jsou:
гас-1-[(9ββΗ)-^β-(o-fluorfenyl)oktahydro-2H-chinolizin-2α-yl] -5-brom-2-benzimidazolinon, гас-1-[ (9άβ Η)-7β*(o-fluorfenyl)oktahydro-2H-chinolizin-2a-yl]-5-jod-2-benzimidazolinon, гас-1-[· (9apH)-7β-(o-fluorfenyl)oktahydro-2H-chinoli zin-2a-yl]-5-kyan-2-benzimidazolinon.
Fenylchinolizidiny obecného vzorce I se podle tohoto vynálezu vyrábějí způsobem, který se vyznačuje tím, že se kondenzuje fenylendiamin obecného vzorce VIII
(VIII) v němž
5
X, Y, R a R mají shora uvedené významy, s cyklizačním činidlem obecného vzorce IX *
Rb-C-Rc v němž (IX) a Rc znamenají halogen, aminoskupinu nebo 1-imidazolylovou skupinu, načež-se . získané racemáty popřípadě Štěpí a získané báze se popřípadě převedou na adiční soli s kyselinami.
Uvedená reakce se může provádět o sobě známými metodami· Jako cylk-izační činidlo vzorce IX se může používat například fosgen, karbornldiimldazol nebo močooina· Postup podle - vyn&ezu se zvlááť dobře hodí pro výroto složenin vzorce I, v němž r4 a R^ mají rozdílné - významy·
Získané racemáty se daaí Štěpit o sobě známými metodami na optické antipody. Získané báze jsou, rovněž podle běžných -metod, převeditelné - na své odpolídající adiční soU s kyselinami ·
Sloučeniny uváděné dále jako meziprodukty popřípadě jako výchozí látky, se - pokud nejsou známé - vyrábběí o sobě znátymi metodami.
Shora používaný fenylendismin vzorce VII se získá reakcí primárního aminu obecného vzorce V
(V) v němž
X a Y maaí shora uvedený význgm - a
Q znamená primární amino stopinu, s příslušně substitooviným o-halogennitobeenzenem, výhodně s derivátem o-důor- nebo l-fluoгnttlbenzzenéi, a redukcí nitroskupiny na aminostopinu, například s chlorovodíkovou kyselinou a práškovým železem.
Používané primární aminy vzorce V lze obecného vzorce X získat o sobě známým způsobem oximací ketonu
(X) v němž
X a Y maaí shora uvedené významy, působením' hydrolχrlaiin--tyddooCh.oridt a redukcí ziskového oxlmu na amin hydrogenací za pokatalyzátoru na bázi vzácného kovu, jako 860^--^1^ Výhodné 20^^^6^ lze ze získané směsi diastereoieгů - aminu vzorce V ctatlmitolrtďlcky odděllt'nebo je lze získat také frakční krysttaLizací příslušných adičních s^ozí (například tydroociooldů).
Keton vzorce X na straně- jedné lze získat dekιztboзχlací β -ke^este^ obecného vzorce XI 8 relativní Jconfgu'ací týkající se poloh 1, 7 a 9a uvedenou v tomto vzorci
(ГС) v němž
X a Y mají stejný význem jako shora a
Ra znamená nižší alkylovou skupinu (srov. například příklad 1a).
0-ketoestery vzorce XI se mohou na straně druhá získat z odppvíídaících nenasycených p-ketoesterů obecného vzorce И1
(m) v němž
X, γ a Ra maaí stej^ný význam jato shora, o sobě známým způsobem hydrogenací (srov. například příklad ff).
Estery vzorce XI se mohou získat z odpřovídaících 5-fenyl-2-pPperioonů substituovaných popřípadě ve fenylové části o sobě známými metodami (srov. například příklad 1g).
Fernychinooizidiny vzorce X podle vynálezu se vyznačují cennými farmakologickými vlastnostmi. Jsou účinné newrolepticky a mohou se o^j^c^vví^í^j^l^cí^m způsobem pouuívat jako antipsychotika při pot-írání psychóz a nemróz.
NeeuOoeptické vlastnosti sloučenin byly co 'do číselných hodnot zjišťovány poiNo! dále popsaných testů:
Test . Pole Climbing (krysa)
K provedení pokusu bylo na jednu dávku pou^to skupiny 10 krys, které - byly cvičeny na to, aby vyskočily na vertikální izolovanou tyč v pokusné kleci, a to bezprostředně po akustickém signálu (podmíněný reflex), aby se vyhnily elektrcckému šoku (nepodmíněný reflex) z mřížkového dna. Pootočení podmíněného reflexu u 50 % zvířat během doby pozorování trvající 6 hodin se určuje hodnotou ED 50 BCR, potlačení nepodmíněného reflexu se určuje hodno tou ED 10 BUR.
Test -na vázání spiroperidolu (in vitro)
Wři pokusech in vitro se jako recepto^ používá korpus striatim telete (lieeratura: Creese .a další, Life Sci. £7, 993 /1975/) a inkubuje se analogicky podle metod,, které po1
222700 pisují Fields a další, Brain Research 136. 578 (1977) s Pld-spiroperidolem. Progrmem na počítači se určí ze 4 různých konccetrací při třikrát opakovaném provedení hodnota IC 50, která udává konceenraci testované látky, při které dochází k 50% oddděení speeifické vazby E3H]-spiroperidolu na receptor.
V následující tabulce A jsou slhrnuty některé výsledky pokusů.
Tabulka A
Sloučenina Pole-Climbing Vázání ipirlperidllž
BCR BUR
ED50 i. p. (mj/kg) 0 i· p. (mg/kg) (nanomm$áání)
rac-1-[ fenrl)lktahydro-2H-ilhitl- HzL·--^-!) -5-br<m-2-benz- iuidazolinlt . HC1 0,08 0,1 3,8
rac-b-[ (^0)0--7--0-^1^^f enyl) oktahydro- 2H-d^inoliztn-2α-yl-5--lu---bbetziuidazllinlt . HC1 0,1 0,055 8,6
rac-1-[ (93(110)-7--0-:^.^^ f en—) lktαhydro-2H-ihitl1 i 2Пп-2<--у1]-5--a’n--2-be nz^5^201^^ . HCL 0,65 1,0 50
Sloučeniny vzorce I podle vynálezu ve formě racemátu nebo enantiomerů, jakož i ve formě volných bází, jakož i adiíních solí s kyselinami se mohou používat jako léčiva, ' například ve formě farmaceutických přípravků. Farmaccuuické přípravky se mohou aplikovat orálně-, například ve formě tablet, lakovaných tablet, dražé, tvrdých c měkkých želatinových kapssí, roztoků nebo suspenní. Aplikace se může provádět také rektálně, například ve formě čípků, místně nebo perkutánně, nappíklad ve formě maasí, krému, želé, roztoků, nebo porenterálně, například ve formě injekčních roztoků.
Zc účelem výroby tablet, lakovaných tablet, dražé c tvrdých želatnnových kapssí.se mohou sloučeniny podle vynálezu mísit s farmaceuticky inertními, anorganickými nebo organickými nooiči. Jako takové lze například pro tablety, dražé c tvrdé želatnnové kapsle použí• vat laktozu, kukuřičný škrob nebo jejich deriváty, mastek, sledovou kyselinu nebo její soH atd. Pro měkké želatinové kapsle se hodí jako nosné látky například ' oleje, vosky, tuky, pol^opevné a kapalné polyoly atd. Podle . skupenntví účinné látky nejsou však u měkkých želatnnových kappsí zapotřebí vůbec žádné nosné látky. Pro výrobu roztoků c sirupů se hodí jako nosné látky například voda, polyoly, scchoroza, invertní cuar, glukóza cpod. Pro injekční roztoky. se hodí jako nosné látky například voda, alkoholy, polyoly, glycerin, гмШш^ oleje atd. Pro čípky c pro místně nebo perkutánně pouuitelné aplikační formy se jako nosné látky hodí například přírodní nebo ztužené oleje, vosky, tuky, ‘polokapclné nebo kapalné polyoly cpod.
Fcrmac etické přípravky mohou vedle toho obsahovat ještě konzervační prostředky, pomocná rozpouštědla, stchblizátory, smáč^a, · emuugááory, sladidla, barviva, arlmmtiiužící prostředky, soU ke změně osmoOiikéhl tlaku, piufry, povlakové prostředky nebo antioxidační prostředky. Dále mohou obsahovat také ještě další terapeuticky cenné látky.
í
Ve shora uvedených farmaceutických přípravcích se může dávka účinné látky pohybovat V rozmezí od 0,5 do 100 mg· Při_ orální aplikaci přichází v úvahu mnoOsSví účinné látky od asi 0,05 mp/kg až asi 10 mg/kg oa 1 den a při pjarenOerální aplikaci přichází v úvahu moOsSví účinné látky od asi 0,01 mg/kg do 1 m?/kg na 1 den·
Příklad !
a) K roztoku 4,80 g rac-(9apH)-7β-(f-flusrfeoy1)oktEhydro-2α-(2-amincf4-jfddř01ioo)-2H-chinooizinu v 80 ml· meaylenclhoridu se přidá 3,0 g N,N*-karbonyldiimidazolu (93%) a reakční směs se míchá přes noc při teplotě místnossi. Vyloučený reakční produkt se po 20 hodinách oddiltruje, třikrát se promde vždy 100 mL metylenchloridu a potom se vysuší. Zís se ta^stallcký rac-1-[(9řβH)-77-(o-f1usrfenll)sktahldΌs22-chinolszzno2α-ylL-5-jod-2--beozimidazolinso. Teplota tání 271 až 274 °C. Hrddoolhorid taje při 265 až · 267 °C.
Jestliže · se místo rac-(9aaн)-7β-(o-fluorfeoll)oktaaldrf(2(a((2-aminco4-jodda0izof)-2H-chinolizinu nechaaí reagovat příslušně substituované fenyl©n^miny s N>N*karbon^l<^i^imidazolsm, pak se dospěje k následujícím produktům:
rac-1 -[ (9ββΗ) — 7β-( ()) sktahlros22-cCanolizin-(2^e-ll] - (B)-2-ienzimzdazolioso:
»a B Teplota tání (°C)
s-flusrfeoll 5-brom 296 až 299 (hldrschaorld)
s-(flusrfeoll 5-etoxykarbony! 277 až 280 (hydíOclhorrid)
s-flusrfeoyl 5-kyan >300 (hydroclhorid)
s-fluorfenlL 290 až 295 (báze)
b) rac-( 9apH)-7|^-(s-i‘Uusrfenll)oktehydrs-2(e-(2-aminos44jsdda01ioo)-2H-chanoSizio, který se používá v příkladu 1a) jako výchozí látka, se může získat následujícím způsobem:
5,1 g rac-(9apH)-7p-(o-i1uorfenγl)oktahгldOs22-(22nOtrs-4-jsdan01iro)-2H-caioolizinu se zalhíívá ve 100 ml metanolu, 2,0 ml koncentrované chlorovodíkové kyseliny a 1,75 g práškového železa po dobu 4 hodin za varu pod zpětným chladičem. Potom se reakční směs rozděl mezi · 0,5 N roztok hydroxidu sodného a chloroform. Chloroformové extrakty se vysuší bezvodým·uhličiannem sodným a potom se odpaří. Ze směsi etanolu a n-hexanu krystaluje rac-(9apH)-7β,((s(·fUuoffoτyrl)oka1aψdrs-21e((2-em.nos4-jsdεn01ino)-2H-chancOizin. Teplota tání 106 až 110 °c.
Analogicky lze vyrobit rac-(9aβH)-7β-(s-fUusfferlLL)okeal'vdrs-2a-( 2-гnιios-4-iromanilLoo)·(2H-chancOizin, teplota tání 153 až 155 °C, rovněž tak fdpaoííaeící
4·(ka?bio0ttll t. t. : : 190 193 °C
4-sulfonÉmad t. t.: : 226 228 °C
4-etylester karboxylové kyseliny t. t.: : 149 156 °C
c) rac- (9ββΗ)-7β -( o-fluorienyl) oktahydro^a-(2-nitro-4-j ods^Hno)-2H-chanoSi zin, která se používá jako výchozí látka v příkladu 1b) se může získat následujícím způsobem:
7,5 g rac-(9aaH)-7β-(s-fUusrfθl,yrl(22¢-(am0no)oktřaydrs-2H-chanoSiziou se rozpustí v 75 ml cyklohexanolu (99%), přidá se 6,40 g uhličitanu sodného (bezvodého) a směs se zahřívá na teplotu 160 °C. Při této teplotě se během 3 hodin přikape roztok 9,2 g 2-calsr-d -Oodnitsieθnezou v 75 ml cyklohexanolu (více než 99%). Potom se reakční roztok udržuje dal·7 ších 14 hodin na teplotě 160 °C. Po . odrazení na teplotu místnosti se anorganický zbytek oediltruje a filtrát se ·odpaří ve vakuu. Odppurek se rozpustí v 80 ml horkého etylacetátu a 100 ml metylenclhoridu, přidají se 2 g aktivního Ohi a směs se vaří 5 minut pod zpětným chladičem. Potom se směs za horka ziiltruje a filtrát se zahussí na objem 100 ml. Krystaluje rac-(9ββΗ)-7β-(o-fluorfenyL)oktahydro-2α-(2-nitro-4-brommnilino)-2H-chinooi zin. Teplota tání 175 až 177 °C. Chrooatoorafií matečného louhu na 150 g siH^elu za poouití směsi n-hexanu a dietyléteru 2:1 se získá další poddl produktu.
Jestliže se místo 2-cilor-5-0odnitobtenztnu pouuije příslušně substituovaných o-chlornitoobenzenů, pak se získ^a^í následující produkty:
Ba B Tepacth tání (°C)
o-iluorfenyl 2-nrtro-47bromahrlinc 175 až 177
o-fluorfenyl 2-nitro-4tt0oyykarbonyl 135 až 140
o-fluorfenyl 2-nitrO-4-tyan 215 až 219
o-fluorfenyl 2-ni tro^-suufamoyl 235 až 237
d) rac-(9apH)-7p-(o-fluorfeiYrl)-2a-(nnino)oktalxydro-2H-chinolizin, která se používá jako výchozí látka v příkladu 1c)K se může získat následujícím způsobem:
84,3 g rac-(taaH)-77-)o-fluorfenyl)oktahydj'o~2H-chhnnlizin-2-onu se zzhhívá v 1 700 mm mm^rniolu s 47,4 g hydrozxlamirnihddrchhoridu h 94,3 g uhličihanu draselného (bezvodého) po dobu f 1/2 hodiny pod zpětrým chladičem. Potom se meeanol oddeetiluje h zbytek se rozdělí mezi 750 , ml vody, 600 m chloroformu a 150 ml ' itcprcphnolu. Vodná fáze se dvakrát dále extrahuje vždy 250 ml směli sestávvhící ze 200 ml chloroformu a 50 ml itcprcpanolu, veškeré organické fáze se sp<oí a vysuší se síranem hořečnatým a potom se odpaaí. Získá se 85,3 gramu oximu, která se rozpust v 1,5 litru tetrahydrofuranu, 0,5 litru etanolu, jakož i v f litru 5% [g/g] roztoku amoniaku v etanolu a za přídavku 45 g Raneyova niklu se po dobu 30 hodin provádí hydrogenace (při teplotě místnood a za atmosférického tlalu)·.· Potom se katalyzátor oddiltruje a filtrát se cdpahí. Ze zbytku se mohou získat rozpuštěním ve 400 ml Standu a přidáním 130 ml 5N etarolickéhc chlorovodíku další podíly (53,5 g) krystali-lKého oac-( 9afΗ)-7β-(2^H7(^o^)rn^liz^/Lnn ve formě dihddrcchlcrids. Teplota tání 299 až 302 °C. Dihttereommrní rhC7(thβЯ)-7βBo-fiuocfen.rd)c-p7(amino)okth^hdeto7--chinrCizin je jako dihydrochlorid rozpuštěn v matečném louhu.
JesstLiže se místo rhC7(thβH)-7βo)o-flscrferdl)oktahdd.rc7-H-ceinoC·i.iin---ors aminuúí příslušně tubstiSuované chiroCizidir.cry, pak se získají produkty:
rac-A tfβH)-7βf(Rh)7-h-(hiinr)Q0taayderc72-chinrl).zir:
Ra = O)c)ú.oriendd. t. t.: °C (2 HC11 : 293 až 296 °C
e) ^(-(9(())-7((-(0-11^^(0171)(:^31317010(724-71100111,10-2-on, která se používá v příkladu hd) jako výchozí látka, se může získat následujícím způsobem:
76,2 g mee^y-raccC 1fh,9tβH)-7β-(ocfluscfenIrl)ck·thhyero--2-7oo-C7-cH.inilrzinr1Lckarbo-4У“ látu se rczauutí v 1,2 litru 4N roztoku chlorovodíkové kyseliny a reakční roztok se vaří 7 hodin pod zpětným chladičem. Ochlaz-oný reakční roztok se potom vylije na led a směs se zalkalizuje koncentrovaným rozookem hydroxidu sodného. Extrakcí třikrát 500 ml motylánc]lhLcrids a odpařením organické fáze vysušené předtím síranem hořečnatým se získá 68 g s^irového produktu. Ze směsi steru a hexanu může rhC7(thOH))7β-)o-ilscrfendl)<kttahydгc'-2H7chircc krystaovaat-c Teplota tání 74 až 76 °C.
222700 8
Jestliže se místo metyl-rac-( 1aH,9apH)-7p-(o-chlorfenyl)oktahydro-2-oxo-2H-chinolizin-1-karboxylátu použije ekvimolární množství příslušně substituovaného β-ketoesteru a ten se dekarboxyluje, pak se získají následující produkty:
rac-(9a|]H)-7p-(Ra)~oktahydro~2H-chinolizin-2-on:
Ba Teplota tání (°C)
fenyl 71 až 72
p-chlorfenyl 60 až 82
p—trifluormetylfenyl 103 až 104
o-metylfenyl IC (film) 1 726 cm’
m-metoxyfenyl IČ (film) 1 726 cm’
2,4-dichlorfenyl 116 až 117
2,6-dichlorfenyl 116 až 118
o-chlorfenyl 80 až 82
f) Oktahydrokarboxylát, který se v příkladu 1e) používá jako výchozí látka, se může získat z odpovídajícího hexahydrokarboxylátu, a to následujícím způsobem:
180 g metyl-rac-7-(o-fluorfenyl)-3,4,6,7,8,9-hexahydro-2-oxo-2H-chinolizin-1-karboxy látu se suspenduje v 3,6 litru monoglymu (dimetoxyetan), suspenze se ochladí na -30 °C a za míchání se přidá 1,33 litru DIBAH (diisobutylaluminiumhydridu, 20% roztok v toluenu). Potom se reakční směs míchá 1 hodinu při teplotě -20 až -30 °C a potom se při této teplotě hydrolyzuje 1,72 litru 2N roztoku hydroxidu sodného. Za účelem zpracování se reakční směs rozdělí mezi 25 litrů vody a 20 litrů chloroformu. Organická fáze se znovu promyje dvakrát 5 litry vody, vysuší se síranem hořečnatým a odpaří se. Surový produkt krystaluje ze směsi eteru a hexanu. Chromatografií matečného louhu na 1 kg silikagelu za použití etylacetátu se získá další podíl produktu. Získá se metyl-rac-(1aH,9apH)-7p-(o-fluorfenyl)oktahydro-2-oxo-2H-chinolizin-1-karboxylát, teplota tání Ю9 až 110 °C.
Jestliže se místo metyl-rac-7-(o-fluorfenyl)-3,5,6,7,8,9-hexahydro-2-oxo-2H-chinolizin-1-karboxylátu použije ekvimolárního množství příslušně substituovaných eduktů a provede se redukce diisobutylaluminiumhydridem, pak se dospěje к následujícím sloučeninám:
metyl-rac-( 1aH,9apH)-7p-(Ra)oktahydro-2-oxo-2H-chinolizin-1-kerboxylát:
Ra Teplota tání (°C)
fenyl 114 až 116
p-chlorfenyl 102 až 105
p-trifluormetylfenyl 108 až 111
o-metylfenyl 94 až 98
m-metoxyfenyl IČ spektrum (film): 1 752, 1 723, 1 660 cm“’
2,4-dichlorfenyl 116 až 118
2,6-dichlorfenyl 130 až 131
o-chlorfenyl 122 až 124
g) Hexahydrokarbooylát, který se používá jako výchozí látka v příkladu 1f), · se může vyrobit následující způsobem:
i
150 g 5-(o~fluoofenyl)-2-pipeoidinu se oozpuutí ve 2 libeech matylenclhoridu a tento roztok se při teplotě místnoosi během 60 minut za míchání přikape k 410 g trietyooonniímietrafluoriooáiu (Meerweinova sůl) v 1 litru meeylenchhoridu. Potom se reakční směs vaří 4 hodiny pod zpětcýfo chladičem a ponechá se dalších 15 hodin při teplotě místnoosi. Do tohoto roztoku ochLazen^o na 0 °C se potom přikape 372 g uhll^eni draseln^o v 370 ml vody, přieemž se směs intenzívně míchá. Pak se nechá reakční směs míchat další 2 hodiny při teplotě místnoosi, meevlenchloridová fáze se oddělí dekor tací a zbytek se extrahuje dvakrát 500 ml mseylennchoridu. Meeylenchloridová fáze vysušená иНИСЛЛ^ет drasel^m se zahubí na olejovitý, dílem kbtstaluiící zbytek, který se pak vyvádí v 1 litru hexanu a za horka se zfiltruje. Z filtrátu se po odpaření hexanu získá olejovitý laktimeter:
3- (o--fuuoffenlΊ-6--^οχο^-,3,4,5--etrahydroppytděn.
Laktimeter se rozpuisí v 1,4 litru mmeaiolu, přidá se 1,3 g bezvodé p-toluecLtulOonove kyseliny a potom se během 60 minut přidá 85 g meeylesteru 3-ooo-5-pintecLOve kyseliny (Naza rovovo činidlo). Po 20 hodinách při teplotě místnosto se snadno těkavé poddly odebraní ve vakuu, zbytek se potom vyjme meiylenchlsrěiem a promne se 500 ml nasyceného roztoku Hičiami sodného·. Meeylenchlsridsvá fáze se vysuší sírnem hořečnatým a potom se znovu zahnito a zbytek se nechá vtkttsttlovtt ze směni a eteri 4:1 (800 ml). Získá se meiyt-rtc-7-(o-f‘iuofieryrl)-3,4,6,7,8,h-ioth}ydro-2-oos-2H--ChncOizic-1-kabOoэQt.át · o teplotě tání 165 až 167 °C.
Jess-liže se místo 5-(o-fluoriectl)“--piierě0onl pouHje ek^jLm^oi^i^j^íí wioossví příslušně tubstiiuovtcýhh piperidsců, pak se získaj cásteduiící sloučeniny:
me ^1-^8^7-(^)-3,4,6,7,8,9-hexa^htdOs2-oxos2H-chhncSi zin-1 -karbojolát:
Ra Teplota tání (°C)
feny! 148 149
l-chlsrficyl 185 187
p— trff lotrme tylf enyl 144 145
s-mθittfentl 183 184
m-mmetoofenyl 133 134
2,4-dichLorf enyl 153 155
2,6-dichLorfenyl 159 162
.o-c]h.orfinУL 145 147
i
222700 10
Příklad 2
TaUety na 1 tabletu
rac-l -[(9apH)-7e-(o-fluorfenrl)oktιafhrdro-22-clcLnolozilo22-yl] -5-brom-2-beozimirazoliooo . HC1 10,0 mg
laktoza 129,0 mg
kukuřičný škrob 50,0 mg
želatinový kukuřičný škrob 8,0 mg
vápenatá sůl stearové Kyseliny 3,0 mg
celková hmotnost 2010,0 mg
Účinná látka, laktoza, kukuřičný škrob a želatinový k^íkuřičný škrob se vzájemně důkladně promísí. Směs se protlačí rozmělňovacrm strojem a potom se vodou zvlhčí na hustou pastu. Vlhká hmota se · · protlačí · sítem. Vlhký granulát se vysuší při teplotě 45 °C. Vysušený granulát se důkladně promísí s vápenatou sooí stearové kyseliny. Gnanuuát se nyní slisuje na tablety o hmoonooti 200 · mg a o průměru as! 8 mm.
Příklad 3
Tablety na 1 tabletu
rac-1 -[ (9ββΗ)-7β -(o-fluorfy. )okta^dro--2^ W.nolizino22-yl] -5-jod-2-beozimldazolinoo . HC1 10,0 mg
laktoia 1219,0 mg
kukuřičný škrob 50,0 mg
želatinový kukuřičný škrob 8,0 mg
vápenatá sůl stearové Kyseliny 3,0 mg
celková hmotnost 200,0 mg
Účinná látka, laktoza, kukuřičný škrob a želatinový kukuřičný Škrob se vzájemně důkladně promísí. Směs se rozemele na rozmělňovacím stroji a potom se zvlhčí vodou na hustou pastu. Vlhká pasta se protlačí sítem. Vlhký grarnu.át se vysuší při teplotě 45 °C. Vysušený grarnu.át se důkladně promísí s vápenatou sooí stearové kyseliny. Granuuát se nyní slisuje do tablet o. hmoonnosi 200 mg a o průměru asi 8 mm.
Příkl-ad 4
Kapsle rac-1 -[ (9ββΗ) -7β -(o-fluorf ernl) oktahrddO-22-cl,C.noOOzino2α-yl]-5-brom-2-benzimi.dazolinon . HC1 laktoza kukuřičný škrob mastek celková hmotnost na 1 kapsli
10,0 mg
175,0 mg
30,0 mg
5,0 mg
220,0 mg
Účinná látka, laktoza a kukuřičný škrob se vzájemně důkladně promísí a směs se rozmělní na rozmělňovacíta stroji. Potom se ke směli přidá maatek, vše se důkladně promísí a směs se plní do tvrdých želatinových kapslí.
Příklad 5
Každá kapsle o obsahu 1 m obsahuje:
r ac-1 -[ (9apH) - 7β - (o-fluorf ein!) oktahydro-2H-ccinnoi zin-2a-yl]-5-brom-2-benzimidazolinon . HC1 gluko£p pro injekční účely voda pro'injekční účely podle potřeby do
0,204 mg (2% nadbytek)
40,0 mg· ,0 ml
2,04 g účinné látky se smísí s 400 g glukózy, směs se rozpussí ve vodě pro injekční účely a roztok se čloplní vodou ' pro ^je^ni účely na objem W 000 ml. . Roztok se buň sterilně filtuuje, plní do bezbarvých amuU, dusíkem se odstraní vzduch a arnpule se uzavřou, nebo se plní do -bezbarvých sípH, dusíkem se odstraní vzduch, ammule se uzavřou a potom se 30 minut steeriují proudicí párou nebo se steeílují v autoklávu p^i teplot! 120 °C.

Claims (4)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Ir Způsob výroby fe^lchinooizidinů obecného vzorce I (I) v němž
    X znamená vodík, fluor, chlor, alkoxyskupinu s 1 až 6 atomy Oblíku, alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku nebo Irffluormetyoovou skupinu,
    Y znamená vodík, fluor, Uhoř, al^xy-skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy Uh.íku, jeden ze zbytků R4 a R5 znamená vodík a druhý znamená brom, - jod, kyano skip inu, alkoxykarbon/lovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku v alkoxylové čásSi nebo sulf molovou skupinu, ve formě racemátu nebo jakož i adičních soo.í takových sloučenin s kyselinami, vyznačuuící se Iíí, že se kondenzuje fenylendiamin obecného vzorce VII
    Η Η v němž
    X, Y, R· a R· mají shora uvedené významy, s cyklizačním činidlem obecného vzorce IX0
    Rb-C-Rc(IX) v němž
    Rb a Rc znamenj^ halogen, aminoskupinu nebo 1-imidazolylovou skupinu, načež se získané raceméty popřípadě·štěpí a získané báze se popřípadě převedou na adiční • soli s kyselinami.
  2. 2. Způsob bodu 1, k výro rac-1- (9aβp)--7p(Olflulrflnyl)lktahydr o-211-0^3^1- zin-^ft-ylj^-hoom^-benzlmidazolinonu ve formě racemétu nebo enaitiomerů, jakož i adičních soH těchto sloučenin s kyselinami, vyznaaující se tím., že se· jako výchozí látka používá sloučenina otacróho vzorce TOI^ v němž X znamená -fluo^ Y znamená vodíty R4 znamená brom a R? znamená vodík. .
  3. 3. Způsob podle bodu 1, k výrotté rac-í-t (9aβp)-7β-(olfluorfliyl)lktztydro-2H-cCiniliiin-2z-yl]-5-lod-2-lin2imideillinonu ve formě racemátu nebo ernaitiomerů, jakož i adičních soH takových sloučenin s kyselinami, vyinaZující se tm, že se jako výchozí látka používá složenina otocnáho vzorce ΉΙ^ v němž χ znamená o-fluo^ γ znamená vodík, R4 znamená jod a R^ znamená vodík.
  4. 4. Způsob podle bK3u 1, к výro rac-1- (9zβp)--βp(olfluor:flnyl)lktzhydro-2p--hiniliiin--α-yl]-5kkyi1---lenzimidaillinonu ve formě racemátu nebo enantiomerů, jakož i adtontoh solí ftakových sloučenin s kyselinami, vyinaZující se tím, že se jako výchozí látka používá složenina obecného vzorce ΠΙ^ v němž χ znamená l-flulr, γ znamená vodíty R4 znamená tyanoslk^inu a R? znamená vo^]fk.
    Severografia, n. p., MOST
    Cena 2,40 Kčs
CS818809A 1980-04-11 1981-04-13 Method of making the phenylchinolizidine CS222700B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH278480 1980-04-11

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS222700B2 true CS222700B2 (en) 1983-07-29

Family

ID=4241517

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS818809A CS222700B2 (en) 1980-04-11 1981-04-13 Method of making the phenylchinolizidine

Country Status (7)

Country Link
JP (1) JPS56158783A (cs)
KR (1) KR830005219A (cs)
BR (1) BR8102218A (cs)
CS (1) CS222700B2 (cs)
ES (4) ES512071A0 (cs)
GR (1) GR74868B (cs)
ZA (1) ZA812285B (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2019134985A1 (en) * 2018-01-08 2019-07-11 F. Hoffmann-La Roche Ag Octahydropyrido[1,2-alpha]pyrazines as magl inhibitors

Also Published As

Publication number Publication date
JPS56158783A (en) 1981-12-07
KR830005219A (ko) 1983-08-03
ES8302703A1 (es) 1983-02-01
ES8302707A1 (es) 1983-02-01
GR74868B (cs) 1984-07-12
ES512074A0 (es) 1983-02-01
ES8302704A1 (es) 1983-02-01
ES512073A0 (es) 1983-02-01
ES512071A0 (es) 1983-02-01
ES8302706A1 (es) 1983-02-01
BR8102218A (pt) 1981-10-13
ES512072A0 (es) 1983-02-01
ZA812285B (en) 1982-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU658475B2 (en) New azaindoles preparation processes and medicinal products containing them
US5612362A (en) Imidazolinone derivatives as tachykinin receptor antagonists
US5554627A (en) Tachykinin antagonists
AU687754B2 (en) Tachykinin antagonists
AU720358B2 (en) Tropane-derivatives, their preparation and use
US6100279A (en) Imidazoylalkyl substituted with a five, six or seven membered heterocyclic ring containing one nitrogen atom
ZA200208969B (en) Azabicyclic carbamates and their use as alpha-7 nicotinic acetylcholine receptor agonists.
SE460359B (sv) 3-imidazolylmetyltetrahydrokarbazoloner, foerfarande foer framstaellning av dessa och en farmaceutisk komposition
EP0756596B1 (en) Tropane-2-aldoxime derivatives as neurotransmitter reuptake inhibitors
NZ195357A (en) Quinoline derivatives and pharmaceutical compositions
PT94070A (pt) Processo para a preparacao de derivados de piperazina
EP0413667B1 (de) Halogenalkylphenyl-Alkohole, -Ketone und deren Hydrate
PL114541B1 (en) Process for preparing novel,substituted in position 2,4a,9b-trans-5-aryl-2,3,4,4a,5,9b-hexahydro-1h-pyrido/4,3-b/indoles
CS222700B2 (en) Method of making the phenylchinolizidine
EP0737677A1 (en) 4-Indolylpiperazinyl derivates
EP0298921B1 (de) 1,2-Benzisoxazole und 1,2-Benzisothiazole
NZ250514A (en) Substituted 8-aza-bicyclo[3.2.1]octanes; medicaments
US4391978A (en) Phenyl-quinolizidines
WO1999024421A1 (en) Imidazoylalkyl substituted with a five, six or seven membered heterocyclic ring containing one nitrogen atom
EP0389425B1 (de) Neue Benzothiopyranylamine
AU2003219165B2 (en) Neurotensin active 2,3-diaryl-pyrazolidine derivatives
FI97541C (fi) Menetelmä uusien terapeuttisesti käyttökelpoisten N-difenyylialkyylialkoksisubstituoitujen 3-piperidiinikarboksyylihappojohdannaisten valmistamiseksi
US6407093B1 (en) 1,4-Diazacycloheptane derivatives for the treatment of neurological disorders
US4707482A (en) 4-(2,1,3-benzoxadiazol and benzothiadiazol-4-4L)-1,4-dihydropyridine-3,5-dicarboxylic acid esters useful as antihypertensives
EP0280268A1 (de) Thienothiopyrane