CS218682B1 - Způsob výroby pojených textilií - Google Patents

Způsob výroby pojených textilií Download PDF

Info

Publication number
CS218682B1
CS218682B1 CS81153A CS15381A CS218682B1 CS 218682 B1 CS218682 B1 CS 218682B1 CS 81153 A CS81153 A CS 81153A CS 15381 A CS15381 A CS 15381A CS 218682 B1 CS218682 B1 CS 218682B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
binder
filler
mpa
connection
bonding
Prior art date
Application number
CS81153A
Other languages
English (en)
Inventor
Alexandr M Krivatkin
Grigorij D Movsikov
Albert V Motavkin
Viktor A Telesov
Original Assignee
Alexandr M Krivatkin
Grigorij D Movsikov
Albert V Motavkin
Viktor A Telesov
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alexandr M Krivatkin, Grigorij D Movsikov, Albert V Motavkin, Viktor A Telesov filed Critical Alexandr M Krivatkin
Priority to CS81153A priority Critical patent/CS218682B1/cs
Publication of CS218682B1 publication Critical patent/CS218682B1/cs

Links

Landscapes

  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Abstract

Vynález se týká způsobu výroby pojených textilií, zejména pro výrobu elektrotechnického a radiotechnického průmyslu, strojírenství, dopravy a stavebnictví, sestávajících ze spojení krátkovlákennéhoi plniva s pojivém v oblasti spojení, do níž se přivádí plnivo působením tlakového vzduchu a současně pojivo v dispergovaném stavu, s následujícím usazením produktu spojení na nosiči a jeho zahuštěním. Podstatou vynálezu je, že spojení krátkovlákenného plniva s pojivém probíhá současně v alespoň dvou oblastech spojení, přičemž se plnivo do každé oblasti spojení přivádí proudem tlakového vzduchu o teplotě 60 až 200 °C rychlostí V, která se pro každý proud vzduchu zvolí z řady čísel, tvořících geometrickou řadu s koeficientem 1,5 až 2,0 vzhledem k minimální rychlosti jednoho z proudů, obnášející 10 až 100 m/sec, a současně se do každé oblasti spojení přivede dispergované pojivo o teplotě 60 až 150 QC, z něhož byly odstraněny vlhkost a těkavé látky, přičemž na každý proud plniva připadají alespoň dva proudy dispergovaného pojivá, načež se produkty shromáždí a po usazení vysuší.

Description

Vynález se týká způsobu výroby pojených textilií, zejména pro výrobu elektrotechnického a radiotechnického průmyslu, strojírenství, dopravy a stavebnictví, sestávajících ze spojení krátkovlákennéhoi plniva s pojivém v oblasti spojení, do níž se přivádí plnivo působením tlakového vzduchu a současně pojivo v dispergovaném stavu, s následujícím usazením produktu spojení na nosiči a jeho zahuštěním.
Podstatou vynálezu je, že spojení krátkovlákenného plniva s pojivém probíhá současně v alespoň dvou oblastech spojení, přičemž se plnivo do každé oblasti spojení přivádí proudem tlakového vzduchu o teplotě 60 až 200 °C rychlostí V, která se pro každý proud vzduchu zvolí z řady čísel, tvořících geometrickou řadu s koeficientem 1,5 až 2,0 vzhledem k minimální rychlosti jednoho z proudů, obnášející 10 až 100 m/sec, a současně se do každé oblasti spojení přivede dispergované pojivo o teplotě 60 až 150 QC, z něhož byly odstraněny vlhkost a těkavé látky, přičemž na každý proud plniva připadají alespoň dva proudy dispergovaného pojivá, načež se produkty shromáždí a po usazení vysuší.
218882
Vynález se týká způsobu výroby pojených textilií, zejména pro výrobky elektrotechnického! a radiotechnického průmyslu, strojírenství, dopravy a stavebnictví, sestávajícího ze spojení krátkovlákenného plniva 's pojivém v oblasti spojení, do níž se přivádí plnivo působením tlakového vzduchu a současně pojivo v dispergovaném stavu s následujícím usazením produktu na nosiči a jeho zahuštěním.
Je znám způsob výroby pojených textilií ze skleněných vláken, zahrnující impregnaci skleněných nekonečných vláken pojivém, sušení a rozřezání vyrobené textilie na úseky určité délky.
Produktivita při využití tohoto způsobu je omezena rychlostí sušení. Toto sušení vyžaduje značný příkon energie. Zařízení zaujímá velkou plochu.
Pojivo se vyrábí ve formě granulí, obsahujících větší množství, například 800 a více, elementárních vláken. Toto složení je příčinou poměrně nízké úrovně fyzikálně-mechanických vlastností a jejich vysokého rozptylu. Tak je pevnost pojených textilií na bázi fenolformaldehydového pojivá při délce granulí 10 mm, obsahujících 800 elementárních vláken o průměru 9 až 11 μΐη z hlinitoborítokřemičitého skla s luhrikačním prostředkem z parafinové emulze při objemové koncentraci plniva 43 + 2 následující: σΒ — 60 až 80 MPa, σ = 200 až 240 MPa a specifická vrubová houževnatost ak = 50 až 60 kj/m3. Koeficient variace dosahuje 15 až 20 %. Podle tohoto způsobu není možné měnit parametry složení pojené textilie, to je délku a průměr vyztužovacích granulí vláknitého plniva a jeho objemovou koncentraci v sestavě, v žádaném rozmezí, jakož i vyrábět pojené textilie o vysoké pevnosti. Kromě toho ztěžuje malá sypná váha látky její zpracování, zejména na automatických zařízeních v důsledku nízkého toku a nízkého součinitele tepelné vodivosti.
Je znám způsob výroby pojených textilií ze skleněných vláken, zahrnující tyto operace: přípravu plniva ze skleněných vláken ve formě ústřižků o délce 50 mm, přípravu roztoku fenolformaldehydového pojivá, impregnaci plniva ze skleněných vláken roztokem pojivá ve Werner-Pfleidererově mísidle, rozdělení obdrženého výrobku na jednotlivé svazky v komoře vodorovného typu, zhuštění a spojování.
Nevýhody tohoto způsobu jsou: omezená rychlost sušení, velké rozměry zařízení, makroheterogenní .složení materiálu, které je tvořeno hroudami neurčitého tvaru a velikosti, sestávajícími z náplně ze skleněných vláken impregnovaných pojivém. Takové složení zapříčiňuje nízkou úroveň fyzikálně-mechanických vlastností, jejich vysoký rozptyl, nesnadné zpracování výchozího materiálu na výrobky. U tohoto způsobu je prakticky nemožné řídit složení získávaného· materiálu. Pojené textilie na bázi fenolformaldehydového pojivá a hlinitoborltokřemičitého skla mají při délce vláken 50 mm a jejich objemové koncentraci 43 + 2 % podle uvedené technologie výroby tuto pevnost: σΒ — 45,0—60 MPa, σιΒ = 190 až 230 MPa, aK = 40 až 60 kj/m2. Koeficient variace dosahuje až 20 až 30 %.
Velmi známé jsou též pojené textilie, tak zvané premixy, jejichž způsob přípravy spočívá ve výrobě vícekomponentového systému pojivá a v impregnaci výztužného plniva ve tvaru řezaných skleněných vláken tímto pojivém.
K nevýhodám tohoto způsobu patří, stejně jako u předchozího způsobu výroby pojené textilie, značná makroheterogeniita materiálu, která je tvořena hroudami neurčitého tvaru a velikosti, což zapříčiňuje nízkou úroveň fyzikálně-mechanických vlastností materiálu a jejich vysoký rozptyl. Podle tohoto způsobu nelze též upravit složení získaných pojených textilií a tím upravit jejich pevnost v požadovaném směru. Vyráběné materiály na bázi polyesterového pojivá a ústřižků přástu nekonečných 'skleněných vláken o délce 20 mm s hydrofobní adhezní taveninou při koncentraci hmotnosti vláken 20 % mají tyto vlastnosti: σΒ — = 10 až 20 MPa, σΒ = 80 MPa, aK = 25 kj/m2. Koeficient variace dosahuje 25 až 30 proč.
Dále je znám způsob výroby pojených textilií spojením vláknitého plniva s pojivém.
Způsob je realizován v přístroji, který má plochý horizontální rám tvaru lichoběžníku, pod nímž je upevněn svisle rotující válcový nůž uspořádaný uvnitř dutého válce, jehož jedna třetina je vyříznuta ve směru širší strany lichoběžníku, a to tak, že středový úhel vyříznutého dílu, v jehož vrcholu je nůž je 100 až 120°. Stěny válce jsou uvnitř opatřeny kanály sloužícími pro přívod vzduchu, který proudí z otvorů podél tvořící křivky výřezu válce pod úhlem 45° ke směru p*ohybu vláken. Na konci rámu, na ostrých úhlech lichoběžníku, jsou souměrně upevněny dvě trýsky pro rozprášení pryskyřice, jejich osy jsou rovnoběžné k proudu vzduchu vystupujícího z vývrtů válce. Zařízení pracuje tak, že přást nekonečných skleněných vláken je veden zvláštní mezerou ve válci, obklopujícím nůž a je uchopen dvěma válci, které jej přivádějí k rotujícímu noži. Proud vzduchu vystupující podél povrchové přímky rozprašuje odříznuté svazky na jednotlivá vlákna a unáší vznášející se vlákna pod paprsky pojivá, vystupujícího z trysek, jejichž osy jsou položeny k ose lichoběžníku pod úhlem 45°. Impregnované vlákno· se usadí na povrchu formy nebo na mezilehlé součásti.
K hlavním nevýhodám popsaného způsobu patří také nemožnost řídit složení vyráběné pojené textilie, což činí obtížnějším výrobu materiálů s fyzikálně-mecbanickými parametry vysoké úrovně a stálosti.
S
Účelem vynálezu je vyvinout způsob výroby pojených (textilií, který by umožnil řídit složení materiálu a zvýšit jeho fyzikálně-mechanické vlastnosti při snížení příkonu energie a zvýšení produktivity.
Úkol podle vynálezu spočívá v nalezení nových technologických podmínek pro spojení kráitk ovlákenného plniva s pojivém, které by um-ožnilo řízení jak mikrostruktury, tak i makrostruktury vyráběného materiálu a zachování v něm předem určeného poměru plniva a pojivá.
Stanovený úkol je vyřešen způsobem výroby pojené textilie spojením krátkovlákenného plniva s pojivém v oblasti spojení, do níž 'se působením tlakového vzduchu přivádí plnivo a současně pojivo v dispergovaném stavu, s následujícím usazením produktu spojení na nosiči a jeho zhuštění, podle vynálezu, jehož podstatou je, že spojení krátkovlákenného plniva s pojivém probíhá současně alespoň ve dvou oblastech spojení, přičemž se plnivo do každé oblasti spojení přivádí proudem-tlakového; vzduchu o teplotě 60 až 200 °C rychlostí V, přičemž hodnota rychlosti V každého proudu vzduchu se zvolí z řady čísel, tvořících geometrickou řadu s koeficientem 1,5 až 2,0 vzhledem k minimální rychlosti jednoho z proudů, obnášející 10 až 100 m/sec, a do každé oblasti spojení se současně přivede dispergované pojivo o teplotě 60 až 150 °C, z něhož byly odstraněny vlhkost a těkavé látky, přičemž na každý proud plniva připadají alespoň dv-a proudy dispergovaného pojivá, načež se produkty spojení shromáždí a po usazení vysuší.
Příkladný způsob výroby pojených textilií je znázorněn na výkrese, který představuje schéma postupu.
Vynález umožňuje výrobu pojených textilií o složení měnitelném v širokém rozsahu a tvořeném různým poměrem elementárních vláken a jejich shluků, oož vede ke zvýšení pevnosti materiálu a snížení rozptylu. Tak například může pevnost v tahu dosáhnout σΒ= 200 až 250 MPa při koeficientu variace ne vyšším než 3 až 6 %.
Jsou možné další obměny způsobu podle vynálezu. Podle jedné z nich se spojení krátkovlákenného plniva s pojivém uskuteční ve čtyřech oblastech a, b, c, d spojení, v nichž je poměr rychlostí proudů vzduchu Va : Vb : : Vc : Vd = 1 : (1,5 až 2) : (2 až 4) : (3 až 8).
Provedení způsobu podle této obměny umožňuje rozdílnější ovlivnění složení a tím i změnu jakosti vyráběného materiálu.
Navíc je možná taková obměna provedení způsobu podle vynálezu, u něhož spojení krátkovlákenného plniva s pojivém probíhá současně ve čtyřech oblastech a, b, c, d spojení, v nichž je poměr rychlostí proudů vzduchu Va : Vb : Vc : Vd = (1,5 až 2) : : 1 : (2 až 4) : (3 až 8).
V tomto případě je možno irozdělit elementární vlákna a jejich shluky v tloušťce usazeného produktu tak, aby byla výběrově zvýšena pevnost v ohybu nebo vrubová houževnatost získaného materiálu.
Podle vynálezu má dojít k odstranění vlhkosti a těkavých látek z pojivá před jeho spojením s vláknitým plnivem. Za tímto účelem se pojivo- vede do, oblasti spojení přes podtlakovou zónu o zbytkovém tlaku 0,001 až 0,099 MPa, který je vyvozen pomocí proudů tlakového vzduchu pod tlakem 0,2 až 0,9 MPa ejekcí. Tím dojde k předběžnému odstranění vlhkosti a těkavých látek z pojivá, načež se provede spojení tohoto1 pojivá s vláknitým plnivem. Díky tomuto opatření se podaří značně snížit zbytkový obsah vlhkosti a těkavých látek v usazujícím se produktu spojení, což opět umožňuje značně snížit příkon energie pro sušení pojivá, jakož i zkrátit dobu prodlení produktu spojení ve 'spojovací oblasti a zvýšit konečně produktivitu.
Zbytkový tlak v podtlakové zóně má být regulován ejekcí, vyvolanou proudem tlakového vzduchu o teplotě 100 až 200 °C při tlaku 0,2 až 0,9 MPa.
To přispívá k intenzivnějšímu odstranění vlhkosti a těkavých látek z pojivá před jeho spojením s vláknitým plnivem.
Jako vláknitých plniv je možno použít skleněných, uhlíkatých, křemenných a kovových vláken, jakož i jejich kombinací.
Jako pojiv je možno použít roztoků termosetových a termoplastových pojiv, například fenolformaldehydových, epoxido1vých, organokřemičitých a epoxyfenolovýích pojiv, jakož i jiných podobných prostředků, stejně jako tekutých pojiv o nízké viskozitě -nebo tavením pevných pojiv.
Příkladný způsob podle vynálezu se uskutečňuje takto. Svazek nekonečných skleněných vláken se zavede do více, nejméně však do dvou řezacích zařízení, kde se řeže na 'stříž předepsané délky. Stříž ze skleněných vláken se dopravuje tlakovým vzduchem o teplotě 60 až 200 °C, tnejvýhodněji 150 až 200 °C k difuzorovému systému, v němž jsou zahrnuty alespoň dva difuzory, a kde dojde k rozdělení stříže ze skleněných vláken na elementární vlákna jejich shluky. K spojení plniva s pojivém dochází současně v několika oblastech spojení, nejméně ve dvou. Do každé oblasti spojení se obdržené elementy vláknitého plniva přivádějí tlakovým vzduchem, zahřátým na 60 až 200 °C, s výhodou 150 až 200 °C.
Rychlost každého proudu vzduchu je volena z řady čísel tvořících geometrickou řadu o koeficientu 1,5 až 2,0 za podmínky, že nejnižší rychlost jednoho z proudů je 10 až 100 m/sec.
U dvou oblastí a a b spojení jsou rychlosti proudů vzduchu v poměru (m/sec) Va : Vb — 40 až 60. U čtyř oblastí a, b, c, d spojení jsou rychlosti proudů vzduchu (m/ /sec) v poměru Va : Vb : Vc : Vd = 40 : 60 :
: 90 : 135. Je také možné, aby rychlosti prou218682 dů ϊ vzduchu v jednotlivých oblastech spojení byly shodné. Současně se do těchto· oblastí spojení přivádí dispergované pojivo, zahřáté na teplotu 80 až 150 °C pod tlakem 15 až 20 MPa v několika proudech p, a to tak, že na jeden proud plniva připadají alespoň dva proudy p pojivá. Přitom se z pojivá odstraní před jeho spojením s vláknitým plnivem vlhkost a těkavé látky.
Podle vynálezu se provede odstranění vlhkosti a těkavých látek z pojivá před jeho spojením s vláknitým plnivem. K tomuto účelu se proud p pojivá vede do oblasti 1 spojení pres nízkotlakou zónu 2 zbytkovým tlakem 0,001 až 0,099 MPa, přičemž proud f tlakového vzduchu se vede -přes trysky pod tlakem 0,2 až 0,9 MPa, a to tak, že podtlaková zóna 2 vzniká na obvodu oblasti 1 spojení. Díky tomuto opatření je možno zbytkový obsah vlhkosti a těkavých látek v produktu spojení snížit o 30 až 50 % proti látce, která by byla vyrobena bez předchozího odstranění vlhkosti a těkavých látek z pojivá, ia příkon energie pro sušení pojivá lze průměrně snížit o l,5násobek.
Velikost zbytkového tlaku v podtlakové zóně 2 má být řízena ejekcí vyvolanou proudem tlakového vzduchu o teplotě 100 až 200 °C při tlaku 0,2 až 0,9 MPa, což umožňuje další snížení zbytkového obsahu vlhkosti a těkavých látek z produktu spojení o 10 až 20
Spotřeba energie pri uplatnění (způsobu podle vynálezu je značně nižší než u známých způsobů. To> plyne z toho, že u způsobu podle vynálezu je předběžné odstranění vlhkosti a těkavých látek z dispergovaného pojivá prováděno již v počátečním okamžiku, kdy je jeho viskozita nízká, a to •zahřátím a vedením pojivá podtlakovou zónou 2, zatímco· u známých způsobů jsou jak rozpouštědla, tak i těkavé látky odstraňovány z již spojeného produktu, obsahujícího pojivo o vyšší viskozitě, čímž je potřebný větší příkon energie.
Tak dochází u způsobu podle vynálezu ke spojení plniva s pojivém, z něhož je již odstraněna větší část vlhkosti a těkavých látek. Toto zintenzívňuje způsob výroby pojené textilie.
Obdržené produkty spojení se před usazením v usazovací komoře pro vlákna spojí, načež se usadí spojený produkt na pohyblivý nosič. Poté následuje konečné vysušení látky, její zahuštění a spojení.
Způsob podle vynálezu umožňuje dosažení takového složení pojené textilie, která obsahuje až 40 % elementárních vláken a až 60 % shluků elementárních vláken, z nichž každý obsahuje v průměru 200 až 300 elementárních vláken, přičemž pevnost v tahu σβ = 140 až 150 MPa, pevnost v ohybu σίΒ = 200 až 250 MPa a specifická vrubová houževnatost aK = 50 až 60 kj/m3.
Podle vynálezu je možné provedení způsobu se čtyřmi oblastmi a, b, c, d spojení, k nimž se přivádí vláknité plnivo· proudy ϊ vzduchu, jejichž rychlosti v m/sec jsou v počtu Va : Vb : Vc : Vd — 40 až 60 : 90 :
: 130.
V tomto případě sestává pojená textilie průměrně z 60 % elementárních vláken, 25 proč. shluků obsahujících 20 až 40 elementárních vláken a 15 % agregátů, obsahujících 100 až 200 elementárních vláken. Přitom je možno dosáhnout těchto hodnot pevnosti: σβ = 160 až 190 MPa, ajB = 240 až 270 MPa a = 60 až 80 kj/m2.
Podle další obměny je možno způsob uskutečnit také se čtyřmi oblastmi a, b, c, d spojení, do nichž se přivádí vláknité plnivo proudy f vzduchu o rychlostech Va : Vfa : : vc : Vd = 90 : 40 : 60 ; 130. Vyrobená pojená textilie je složením podobná předchozí obměně, avšak s rozdílným rozdělením elementárních vláken a jejich shluků v tloušťce látky. Ve výsledku zůstává pevnost v tahu na dosavadní úrovni σΒ = 160 až 190 MPa a pevnost v ohybu, jakož i specifická vrubová houževnatost jsou pak přibližně stejné σιΒ = 260 až 300 MPa, aK = = 70 až 90 kj/m2.
Příklady provedení způsobu výroby pojených textilií podle vynálezu.
Příklad 1
Svazek nekonečných skleněných vláken, jako vláknité plnivo na bázi hlinitoboritokřemičitého- Skla a hydrofobní adhezní šlichty se přivádí ke dvěma řezacím zařízením, odkud se ústřižky o délce 5 až 6 mm, rozdělené do· dvou proudů, přivádí působením tlakového vzduchu o teplotě 150 °C do obou oblastí spojení komponent, uspořádaných v komoře.
Pr;vní proud je veden rychlostí 10 m/sec, druhý rychlostí 90 m/sec. Současně se do každé oblasti spojení přivádí ze dvou trysek pod tlakem 15 až 20 MPa roztok fenolfoirmaldehydového pojivá zahřátého na 80 °C. Spojení vláknitého plniva -s pojivém se uskutečňuje v komorách, z nichž každá obsahuje oblast 1 spojení. Do každé oblasti 1 spojení se přivádí pod tlakem 0,5 až 0,6 MPa proud f tlakového vzduchu zahřátého na teplotu 100 iaž 150 °C, přičemž v okrajové části «oblasti 1 spojení se ejekcí vytvoří podtlaková zóna 2 se zbytkovým tlakem až 0,08 MPa.
Proudy p dispergovaného pojivá proběhnou uvedenými podtlakovými zónami 2, čímž dojde k odstranění vlhkosti a těkavých látek z pojivá, načež se pojivo spojí is vláknitým plnivem.
Poté se obdržené produkty spojení vedou do společné usazovací komory k pro- vlákna, ve které se produkt spojení usadí na pohyblivý nosič, načež se provede konečné vysušení produktu, jeho zhuštění a spojení.
Tento způsob výroby umožní snížit obsah vlhkosti a těkavých látek v usazeném pro,9
218582 duktu o 35 '% proti látce, vyrobené bez předchozího odstranění vlhkosti a těkavých látek.
Vyrobená pojená textilie má toto složení: obsah elementárních 'vláken dosahuje 50 až 55 °/o, zbývajících 40 až 45 % připadá na menší shluky, obsahující průměrně 100 až 300 elementárních vláken a více.
Hodnoty pevnosti vyrobené pojené textilie při koncentraci vláken v pojené textilii o 50 θ/o, váhových jsou tyto: σΒ = 150 až 180 MPa, σιΒ = 250 až 300 MPa aK = — 70 až 80 kj/m2. Koeficient variace obnáší v průměru 5 až 10 %.
Příklad 2
Svazek nekonečných skleněných vláken na bázi hlinitoboritokřemičitého ‘skla a hydrofobní adhezní šlichty jako vláknité plnivo se přivádí k řezacímu zařízení, odkud je stříž o délce 8 <až 9 mm rozdělena na čtyři současně běžící proudy přiváděné působením proudu f tlakového vzduchu o teplotě 150 až 200 °C do oblastí a, b, c, d spojení.
Přitom jsou rychlosti proudu f vzduchu v m/sec, přivádějící vláknité plnivo do oblasti spojení tyto: Va : Vb : Vc : Vd = 45 :
: 70 : 100 : 150. Do každé z uvedených oblastí spojení 'se ze dvou trysek pod tlakem 15 až 20 MPa přivádí roztok epoxyfenolformaldehydového pojivá o teplotě 100 °C a současně se z trysek pod tlakem 0,9 MPa přivádí tlakový Vzduch o teplotě 100 až 150 stupňů Celsia, a to tak, že na okraji oblasti spojení vznikne podtlaková zóna o zbytkovém tlaku 0,07 MPa.
Proudy p dispergovaného pojivá se spojí po průchodu uvedenými podtlakovými zónami 2 s proudy vláknitého plniva, načež produkty 'spojení dosáhnou společné usazovací komory K pro vlákna, kde se přivedený produkt spojení usadí na pohyblivý notsič. Poté následuje konečné sušení produktu, jeho zahuštění a spojení.
Takto vedený způsob umožňuje snížit zbytkový obsah vlhkosti a těkavých látek o 45 % proti látce, vyrobené bez předchozího odstranění vlhkosti a těkavých látek.
Vyrobená pojená textilie má toto složení: obsah elementárních vláken činí 60 až 70 proč, zbývajících 15 až 20 % váhových jsou menší shluky, sestávající v průměru z 20 až 40 elementárních vláken a 10 až 25 % shluků, sestávajících ze 100 až 300 elementárních vláken. Koncentrace vláken v pojené textilii činí 50 '% váhových, σΒ = 200 až 250 MPa, σΙΒ — 300 až 350 MPa, aK = — 80 až 100 kj/m2 Koeficient variace nepřesahuje 3 až 6 %.
Příklad 3
Svazek nekonečných skleněných vláken na bázi vysokomodulového skla a hydrofobní adhezní šlichty j«ako= vláknité plnivo se přivádí ke čtyřem řezacím zařízením, odkud je stříž o délce 8 až 9 mm, rozdělená na čtyři současně se pohybující proudy, přiváděny působením proudu f tlakového vzduchu o teplo-tě 150 až 200 °C do oblastí a, b, c, d spojení, přičemž rychlosti proudů vzduchu v m/sec jsou v poměru Va : Vb : : Vc : Vd = 100 : 45 : 70 : 150.
Do každé z uvedených oblastí spojení 'se přivádí ze dvou trysek pod tlakem 15 až 20 MPa roztok epoxidového pojidla, zahřátý n>a 100 °C. Současně se z trysek přivádí proud f tlakového vzduchu pod tlakem 0,9 MPa o teplotě 100 až 150 °C, -a to tak, že na okraji oblastí spojení vzniká zbytkový tlak 0,07 MPa.
Z dispergovaného proudu p pojivá se průchodem uvedenými podtlakovými zónami 2 odstraní vlhkost a těkavé látky. Poté dojde ke spojení s vláknitým plnivem. Produkty spojení, vystupující z oblasti spojení, se vedou do usazovací komory K pro vlákna, kde se shromáždí. Po usazení na pohyblivý nosič se provede konečné vysušení produktu, jeho zahuštění a spojení.
Způsob výroby podle této obměny umožňuje snížit zbytkový obsah vlhkosti a těkavých látek o 45 % v usazeném produktu proti látce, vyrobené bez předchozího odstranění vlhkosti a těkavých látek. Vyrobená pojená textilie má toto složení: obsah elementárních vláken činí průměrně 65 až 70 proč., obsah shluků obsahujících 20 až 40 elementárních vláken, činí 20 až 25 %i 'shluků, obsahujících 100 až 250 elementárních vláken, 5 až 15 %.
Hodnoty pevnosti pojené textilie jsou tyto: koncentrace vláken v pojené textilii 55 až 60 % váhových, σΒ = 200 až 250 MPa, σΙΒ =- 350 až 450 MPa, aK = 100 až 150 kj/m3, koeficient variace nepřesahuje 3 až 6 °/o.
Příklad 4
Výroba pojené textilie probíhá jako u příkladu 3, avšak s tím rozdílem, že rychlosti proudů f vzduchu v m/sec jsou v poměru Va : Vb : Vc : Vd = 220 : 100 : 150 : 330.
Vyrobená pojená textilie má toto 'složení: obsah elementárních vláken 90 až 95 %, 5 až 10 % připadá na shluky, obsahující 10 a více elementárních vláken.
Hodnoty pevností jsou tyto: σΒ = 220 *až 250 MPa, σίΒ = 370 až 450 MPa, aK =100 až 120 kj/m2 Koeficient variace nepřesahuje 1,5 až 3 °/o.
Příklad 5
Tento příklad znázorňuje výrobu pojené •textilie podle známé technologie. Svazek nekonečných skleněných vláken na bázi hlinitoboritokřemičitého skla a .hydrofobní adhezní šlichty jako' vláknité plnivo se přivádí k řezacímu zařízení, kde je rozřezán na stříž o délce 10 až 12 mm.
K řezacímu zařízení se stříž vláknitého plniva působením tlakového· vzduchu rozdělí na elementární vlákna a jejich shluky a přivedou do spojovací komory, do· níž se současně ze dvou trysek přivádí dispergované fenolformaldehydové pojivo.
Produkt spojení se usadí na nosič, na němž se suší, zahušťuje a spojuje.
V tomto případě je příkon energie pro sušení látky oproti způsobu podle vynálezu průměrně 4 až 5krát vyšší.
Struktura vyrobené pojené textilie obsahuje až 40 % elementárních vláken a zbývajících 60 θ/ο! připadá na shluky, sestávající z 300 až 400 a více elementárních vláken.
Hodnoty pevnosti pojené textilie jsou tyto1: σΒ = 90 až 110 MPa, σ,Β = 170 až 200
MPa, aK = 70 kj/m2. Koeficient variace obnáší 10 až 20 o/o.
Tím dokazuje srovnání příkladu 5, v němž jsou uvedeny charakteristické hodnoty pojené textilie a procesu podle známého způsobu, s příklady 1 až 3, v nichž jsou uvedeny ukazatele pojené textilie a procesu obdržené způsobem podle vynálezu, že postup podle vynálezu umožňuje výrobu pojených textilií při nižším příkonu energie a při vyšších hodnotách pevnosti při jejich menším rozptylu.

Claims (5)

  1. předmEt
    1. Způsob výroby pojených textilií, sestávající ze spojení krátkovlákenného plniva s pojivém v oblasti spojení, do níž se přivádí plnivo působením tlakového vzduchu a současně pojivo v dispergovaném stavu, s následujícím usazením produktu spojení na nosiči a jeho zahuštěním, vyznačující se tím, že spojení krátkovlákenného plniva s pojivém probíhá současně v alespoň dvou oblastech spojení (1), přičemž se plnivo do každé oblasti spojení (1) přivádí proudem tlakového vzduchu o teplotě 60 až 200 °C rychlostí V, přičemž hodnota rychlosti V každého proudu vzduchu se zvolí z řady čísel, tvořících geometrickou řadu s koeficientem 1,5 až 2,0 vzhledem k minimální rychlosti jednoho z proudů, obnášející 10 až 100 m/sec, a současně se do každé Oblasti spojení přivádí dispergované pojivo o teplotě 60 až 150 °C, z něhož byly odstraněny vlhkost a těkavé látky, přičemž na každý proud plniva připadají alespaň dva proudy (p) dispergovaného pojivá, načež se produkty spojení shromáždí a po· usazení vysuší.
    vynalezu
  2. 2. Způsob poidle bodu 1, vyznačující Se tím, že spojení krátkovlákenného plniva s pojivém se uskuteční ve čtyřech oblastech (a, b, c, d) spojení, v nichž je poměr rychlostí proudů (f) vzduchu Va : Vb : Vc : Vd = = 1 : (1,5 až 2) : (2 až 4) : (3 až 8).
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že spojení krátkovlákenného plniva s pojivém se uskutečňuje ve čtyřech oblastech (a, b, c, d) spojení, v nichž je poměr rychlostí proudů (f) vzduchu v poměru Va : Vb :
    : Vc : Vd = (1,5 až 2,0) : 1 : (2 až 4) : (3 až 8).
  4. 4. Způsob podle bodů 1 a 2 nebo 1 a 3, vyznačující se tím, že k předběžnému odstranění vlhkosti a těkavých látek z pojivá před jeho spojením s vláknitým plnivem se pojivo vede do oblasti spojení přes podtlakovou zónu (2) o zbytkovém tlaku 0,001 až 0,099 MPa.
  5. 5. Způsob podle bodů 1, 2 nebo 3 a 4, vyznačující se tím, že Zbytkový tlak 0,001 až 0,099 MPa se vyvozuje v podtlakové zóně (2), pomocí tlakového vzduchu o teplotě 100 až 200 °C při tlaku 0,2 až 0,9 MPa.
CS81153A 1981-01-08 1981-01-08 Způsob výroby pojených textilií CS218682B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS81153A CS218682B1 (cs) 1981-01-08 1981-01-08 Způsob výroby pojených textilií

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS81153A CS218682B1 (cs) 1981-01-08 1981-01-08 Způsob výroby pojených textilií

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS218682B1 true CS218682B1 (cs) 1983-02-25

Family

ID=5333197

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS81153A CS218682B1 (cs) 1981-01-08 1981-01-08 Způsob výroby pojených textilií

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS218682B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6093359A (en) Reinforced thermoplastic composite systems
JP3221749B2 (ja) 複合製造物の製造方法
DE69302744T3 (de) Verfahren zur Herstellung von vliesstoffähnlichem Material das Mineralfasern und Bindemittel enthält und daraus erhaltene Produkte
NO130864B (cs)
US20200283591A1 (en) Reinforcing composite filament, prepreg, 3-d printing tape and machines for their production
US20110121482A1 (en) Methods of forming low static non-woven chopped strand mats
JPS5836950A (ja) ガラス繊維処理用水性組成物およびそれで処理されたガラス繊維
KR20130081641A (ko) 함침 어셈블리 및 장섬유로 보강된 복합 구조물을 제조하는 방법
WO2007032988A1 (en) Glass fiber bundles for mat applications and methods of making the same
KR0124541B1 (ko) 단열재로 구성된 비직조성 직물과 그 직물을 제조하기 위한 방법 및 그 방법을 실시하기 위한 장치
RU2008126169A (ru) Способ получения формованного композитного изделия (варианты) и получение заготовки для композитного изделия
KR20080030611A (ko) 중합체/습식 절단 스트랜드 유리 섬유 매트 및 이를형성하는 방법
EP0007149B1 (en) Methods of and apparatus for impregnating fibres with dry powdered resin to form a moulding composition, and fibre-reinforced composites moulded from such a composition
DE68923041T2 (de) Formmaterial.
JPH05195405A (ja) 長繊維材料から材料ウエブを乾式成形する方法及び装置
Miller et al. Impregnation techniques for thermoplastic matrix composites
KR19980702060A (ko) 유리 매트의 제조방법 및 생성된 제품
FI84843C (fi) Foerfarande foer framstaellning av fiberfoerstaerkt raomaterial foer plast.
SE457217B (sv) Saett och apparat foer framstaellning av ovaevda banor
CS218682B1 (cs) Způsob výroby pojených textilií
US2811195A (en) Process of and apparatus for producing continuous layers of fiber material
JPH0416309A (ja) ガラス繊維強化熱可塑性樹脂成形材料の製造方法
KR0171565B1 (ko) 유기섬유강화 고분자 복합재료 시이트 및 이의 제조방법
SU1038348A1 (ru) Способ получени композиционных пресс-материалов
SU758661A1 (ru) Способ получения композиционных материалов 1