CS218000B2 - Sheet rotation printing machine - Google Patents

Sheet rotation printing machine Download PDF

Info

Publication number
CS218000B2
CS218000B2 CS723360A CS336072A CS218000B2 CS 218000 B2 CS218000 B2 CS 218000B2 CS 723360 A CS723360 A CS 723360A CS 336072 A CS336072 A CS 336072A CS 218000 B2 CS218000 B2 CS 218000B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
printing
sheet
transfer
cylinder
segment
Prior art date
Application number
CS723360A
Other languages
English (en)
Inventor
Willi Weisgerber
Original Assignee
Willi Weisgerber
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19712126258 external-priority patent/DE2126258C3/de
Application filed by Willi Weisgerber filed Critical Willi Weisgerber
Publication of CS218000B2 publication Critical patent/CS218000B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41FPRINTING MACHINES OR PRESSES
    • B41F21/00Devices for conveying sheets through printing apparatus or machines
    • B41F21/10Combinations of transfer drums and grippers
    • B41F21/106Combinations of transfer drums and grippers for reversing sheets, e.g. for perfecting machine

Landscapes

  • Supply, Installation And Extraction Of Printed Sheets Or Plates (AREA)

Description

ČESKOSLOVENSKA SOCIALISTICKÁ
REPUBLIKA (19)
POPIS VYNÁLEZU
K PATENTU 218000 (11) (BI)
(22) Přihlášeno 17 06 72 (21) (PV 3360-72). (32) (,31) (33) Právo přednosti od 27 0i5 71(P 21 2,6 258.8) Německá spolková republika (51) Int. Cl.3B 41 F 5/02B 65 H 5/14 (40) Zveřejněno 30 06 82
OftAD PRO VYNÁLEZYA OBJEVY (45) Vydáno 15 01 85 (72) (73)
Autor vynálezu WEISGERBER WILLI, JOHANNISBERG/RHEINGAU (NSR)a současněmajitel patentu (54) Archový rotační tiskový stroj 1
Vynález se týká archového rotačního tis-kového stroje, se zařízením pro přestaveníokamžiku otevření sad chytačů, s nejménědvěma tiskovými soupravami, které jsounavzájem propojeny buď třemi přenášeeímiválci, nebo jediným přenášecím válcem.
Jsou známy tiskové stroje tohoto druhu,kterých lze používat jak pro dvoubarevnýnebo několikabarevný tisk po jedné stra-ně, jakož i pro lícní a rubní tisk jednoba-revně nebo několikabarevně, k čemuž je za-potřebí určitých přestavení stroje. Známéstroje tohoto přestavitelného druhu mají vprviním případě jednobtáčkový přenášecíválec, vybavený dvěma protilehlými sadamichytačů, a v druhém případě půlotáčkovýtlakový válec, vybavený dvěma protilehlýmisadami chytačů a jediný rovněž půlotáčko-vý přenášecí válec, vybavený protilehlýmidvojitými sadami chytačů. Třetí jednootáč-kový přenášecí válec má v prvním případějednu dvojitou sadu chytačů.
Arch je předáván buď za účelem potiště-ní v následující tiskové soupravě, v před-chozí tiskové soupravě již potištěné stra-ny, při dvoubarevném nebo několikabarev-ném tisku se středního přenášecího válcepřední hrainou běžným přenášecím způso-bem na jednu sadu dvojité sady chytačů ná-sledujícího třetího přenášecího válce, v 2 druhém případě z jednoho přenášecího vál-ce na sadu chytačů tiskového válce násle-dující tiskové soupravy, nebo za účelem po-tištění v následující tiskové soupravě, nazadní straně, při lícním a rubním tisku zad-ní hranou na jednu sadu dvojité sady chy-tačů přenášecího válce, u druhého případuzadní hranou na jednu sadu dvojité sa-dy chytačů jediného přenášecího válcea to tak, aby se každá sada chytačůstředního přenášecího válce nebo v druhémpřípadě tiskového válce, otevírala teprve vtom okamžiku, kdy zadní hrana archu do-sáhla styčného bodu mezi středním a třetímpřenášecím válcem, nebo mezi tiskovým vál-cem a jediným přenášecím válcem. Třetípřenášecí válec nebo jediný přenášecí vá-lec, přejímá tedy v případě prvním dvou-barevného tisku přední hranu archu, kterýbyl v první nebo předchozí tiskové soupra-vě potištěn, v případě lícního a rubníhotisku přejímá naproti tomu zadní hranu ar-chu, který byl potištěn v první nebo před-chozí tiskové soupravě.
Archové rotační tiskové stroje tohotodruhu mají ústrojí pro přestavení okamžikuotevření nad chytací středního přemášecí-ho válce, nebo tlakového' válce, a to jednakza účelem přestavení prvně uvedeného' způ-sobu práce při dvoubarevném nebo několi- 218000 218000 kai barevném tisku na druhém místě uvede-ný druh způsobu práce při lícním a rub-ním tisku a naopak, přičemž toto přestavenívyžaduje značného posunutí okamžiku ote-vření o délku «rchu, který má být potištěn,a při druhém způsobu práce při lícním arubním tisku za účelem nastavení na roz-dílné délky archu. Požadovaná změna oka-mžiku otevření sád chytačů středního' pře-nášecího' válce nebo tiskového' válce je oto větší, čím je delší formát, který má býtpotištěn. U známých archových rotačních tisko-vých strojů této přestavitelné konstrukceje používáno pro obě možnosti přestavení,tedy jednak pro dvoubarevný tisk, jednakproi lícní a rubní tisk, dvou od sebe vzájem-ně oddělených vaček, z nichž vačka, kteréje používáno pro dvoubarevný tisk, je pře-stavitelná pouze ve zcela omezeném rozsa-hu, jinak však nehybná, kdežto druhá vač-ka je Obvodově přestavitelná. Takový archo-vý rotační tiskový stroj je například popsánv popisu vynálezu k německému patentuč. 1 10(7 246. U něho je třeba, aby otvíracívačka,, které se používá při dvoubarevnémtisku, byla při přestavení na lícní a rubnítisk nějakým způsobem vyřazena z činnosti,čehož se u známého stroje dociluje otočnýmuložením vačky a příslušným ovládacím ú-strojím pro pootočení vačky oběma směry.Druhá vačka, které se používá při lícním arubním tisku, je přestavitelná poměrně ne-pohodlně. Je stále v provozu, i tehdy pracu-je-li tiskový stroj na dvoubarevný tisk; vsadě chytačů není v tomto- případě žádnýarch. Otevírání a zavírání sady chytačů tou-to druhou vačkou nemá tedy žádný provoz-ní účinek, ale má tu nevýhodu, že otvíracía zavírací úkony jsou zcela nadbytečné, atudíž to má za následek při nastavení na(dvoubarevný tisk provozně zbytečné opo-třebení všech součástí, které se zúčastní o-tevírání a zavírání sady chytačů, tj. vačky,vačkové kladičky, hřídele chytačů, přísluš-ných ložisek atd. Úkolem vynálezu je odstranění popsanénevýhody známé konstrukce a současně(Zjednodušení a usnadnění při lícním a-rub-ním tisku nastavení tiskového stroje na roz-dílné délky formátů, které mají být potiště-ny.
Tento úkol 'byl podle vynálezu vyřešen ná-ivrhem archového rotačního tiskového stro-je se zařízením pro přestavení okamžiku o-tevření sad chytačů s nejméně dvěma tis-kovými soupravami, spojenými nejméně jed-ním chytacím válcem, opatřeným nejméně(dvěma oddělenými sadami chytačů pro při-vádění archu na přenášecí válec, přičemžarch je předáván za úkolem potištění v ná-sledující tiskové soupravě další barvou přidvou nebo vícebarevném tisku přední hra-nou na sadu chytačů přenášecího válce, ne-bo za účelem potištění jeho zadní strany přilícním a rubním tisku v následující tiskovésoupravě, zadní hranou na jinou sadu chy- tačů přenášecího válce, a že každá sadachytačů chytacího válce se otvírá teprvetehdy, až zadní hrana archu dosáhne styč-ného místa mezi chytacím a přenášecím vál-cem, jehož zařízení pro přestavení okamži-ku otevření sad Chytačů chytacího válcebuď pro přestavení tiskového stroje z dvounebo vícebarevných tisků na lícní a rubnítisk, nebo pro přestavení tiskového: strojeha1 různé délky archů při lícním a rubnímtisku, jehož podstatou je to, že na chytacímválci je upravena pevná druhá ovládací vač-ka, pro řízení otevření chytače chytacíhoválce, při převádění archu ha druhý pře-nášecí válec, společně se segmentem ozu-beného věnce pevně spojeným s druhou o-vládací vačkou, kterážto druhá ovládacíVačka a segment ozubeného věnce jsou o-točně uloženy na čepu chytacího válce! aupraveny pro zlajištění v libovolné natočenépoloze. Dále podle vynálezu segment ozubenéhověnce, pevně spojený s druhou ovládacívačkou, je v záběru s ozubeným kolem u-pevněným na jednom konci stavěcího hří-dele, ná jehož druhém konci, vně rámu stro-je, je upevněno ruční kolečko se stupnicía pro aretOvánl zařízení při přestavovániokamžiku otevření Sad chytačů je upravenozubený segment, uložený výkyvné kolemčepu ležícím mimo spojnici osy chytacíhoválce a osy stavěcího hřídele, v ozubenémsegmentu je upraven podélný ovládací ot-vor, v němž je uložen excentrický koncovýčep pouzdra souosého se stavěcím hřídelem,na jehož konci, vně rámu stroje, je upev-něna stavěči páka, upravená pro zajištění vedvou polohách natáčení a přivedení vnější-ho ozubení ozubeného' věnce do záběru amimo něj, přičemž náboj ozubeného seg-mentu je uložen na excentrickém koncovémčepu pouzdra s vůlí, a opřen o něj tlač-nou pružinou. Rovněž podle vynálezu druháOvládací vačka á s (ní segment ozubenéhověnce jsou při jejich nastavení na dvouba-revný tisk opřeny o pevnou stavitelnou kon-covou narážku.
Ještě dále podle vynálezu první přenášecíválec je> upraven pro převzetí archu z prv-ního tiskového válce a předání druhémupřenášecímu válci přes chytací válec. (Konečně podle vynálezu chytací válec jesoučasně upraven jako tiskový válec prvnítiskové soupravy a má uspořádán jedinýpřenášecí válec.
Podle vynálezu jsou obě vačky, použité uobou známých konstrukcí strojů, z nichžjedna, vačka je vypojitedná, sloučeny v jedi-nou vačku, kterou lze obvodově posunout ovzdálenost, jíž je třeba pro přestavení zdvoubarevného tisku na lícní a rubní tisk anaopak. Tato přestavitelnost je spojena, s(možností přestavení vačky u druhého způ-sobu práce při lícním a rubním tisku, narozličné délkové rozměry archů, které ma-jí být potištěny. Tím odpadá u známýchkonstrukcí tiskového stroje potřeba vypojo- 218000 vání vačky, používané pro dvoubarevný tiskpři přestavení na lícní a rubní tisk, odpa-dají i všechny součásti potřebné pro umož-nění vypojení této první vačky, a kromě to-ho odpadá při nastavení na dvoubarevnýtisk přídavné, nadbytečné trvalé obsluhová-ní celkového ovládacího ústrojí sad ehytačů‘a ovládacího mechanismu, ježto podle vy-nálezu je použito pouze jedné vačky přiobou nastaveních tiskového stroje. Tím ta-ké odpadá přídavné opotřebeni všech sou-částí spolupůsobících při otevírání a zavírá-ní sad ehytačů při každé otáčce středníhoneboi jediného přenášecího válce. Tím, že ú-štrojí pro zapojení a vypojení vačky použí-vané pro dvoubarevný tisk odpadá, a že ú-ústrojí pro přestavení z dvoubarevného tis-ku na lícní a rubní tisk, jakož i ústrojí kpřestavení vačky při nastavení na lícní arubní tisk nejsou oddělena, nýbrž spíše na-hrazena jediným' ústrojími, se celé konstruk-ce stroje značně zjednoduší, čímž se zlevnía stane méně náchylnou k poruchám.
Pro obsluhu stroje se tím přestavení stro-je značně zjednoduší, zabrání se chybám připřestavování a. zkrátí se značně přestavOva-cí doba.
Pro pootočení segmentu ozubeného věn-ce, spojeného s vačkou, která ovládá otevře-ní sady ehytačů při přenášení archu nadalší přenašeči válec, je určeno ozubené ko-lo, které je spojeno hřídelem s vně strojo-vé skříně umístěným přídavným přeslavnýmdílem, například ručním kolečkem, spoje-ným s nastavovací stupnicí pro délku ar-chu, kdežto pro aretaci je určen ozubenýsegment, který lze pootočit kolem osy, kteráje přesazena: vůči ose hřídele, pro otáčení o-zubeným segmentem, a uložena mimo spoj-nici mezi osou tohoto hřídele a osou druhé-ho přenášecího válce, nebo tlakového vál-ce a' jehož záběr s vnějším ozubením seg-mentu ozubeného věnce lze zařadit nebo vy-řadit tak, že segment má podélný otvor, vněmž je uložena excentrická koncová částpouzdra, obklopujícího souose zmíněný hří-del, kterým lze zvláštním ovládacím prvkem,například pákou, zaskakující do dvou po-loh, otáčet do dvou nehybných poloh, při-čemž ozubený segment je uložen na excen-trické části pouzdra s určitou vůlí a je tla-čen přibližně radiálně působící tlačnou pru-žinou radiálně směrem ven. To sice neumož-ňuje plynulé, ale rozteči ozubení segmentuozubeného věnce a ozubeného segmentu od-povídající stupňovité přestavování okamž5-ku otevření sady ehytačů nebo sad ehytačůpřenášecího válce, což však není nevýhod-né, poněvadž při nastavení na lícní a rubnítisk není přesnost okamžiku otevírací sadyehytačů tak důležitá. Následkem toho stačítaké stupňovité nastavování, odpovídajícírozteči ozubení. Samozřejmě by bylo možnopřevádět toto přestavování plynule také u-pínaicím svěracím ústrojím; popsaná kon-strukce je však obzvláště jednoduchá, levná,íffi tudíž technicky výhodná. Pro přestavení z dvoubarevného tisku .na lícní a rubní tisknebo naopak, je nyní třeba pouze přivéstotáčecí díl pouzdra nebo páky z jedné kon-cové polohy do druhé, přičemž ozubení ozu-beného segmentu se oddálí z ozubeni seg-mentu ozubeného věnce, a potem může ná-sledovat jak přestavení z dvoubarevného tis-ku na lícní a rubní tisk, tak i přestavení nadélku formátu při lícním a rubním tisku sta-věcím prvkem, který je umístěn mimo stroja spojen s ozubeným kolem, které zabírá svnějšími Ozubením! segmentu ozubeného věn-če. Tím, že ozubený segment je uložen .naexcentrické koncové části pouzdra s vůlí, atím že je přibližně radiálně působící pruži-nou tlačen radiálně směrem ven, je v kaž-dém případě zaručeno, že ozubený segmentpřesně je v záběru ia zaujme pevnou polohu,jako kdyby byl bez vůle-.
Pro obvodové přestavení segmentu ozube-ného věnce sloužícího vně stroje uloženýnastavovací díl, například ruční kolečko, jespojen s nastavovací stupnicí, podle níž lzepři na-stavení na lícní a rubní tisk provéstbez zkoušení nastavení ,na požadovanou dél-ku formátu. Pro nastavení vačky nebo s nípevně spojeného segmentu ozubeného věn-ce na dvoubarevný ti-sk je připojena účelněnehybná, ale za účelem jednorázového na-stavení nastavitelná koncová narážka. Takse lze ptí nastavení na lícní a rubní tisk apo přestaveni na dvoubarevný tisk bez po-užití stupnice vždy vrátit na jednorázověnastavenou, pro dvoubarevný tisk správnoupolohu jednoduchým najetím na tuto kon-covou narážku a aretováním zařízení. Příklad provedení vynálezu bude v dalšímpodrobně popsán ve vztahu k výkresům, na•nichž značí obr. 1 schematicky archový ro-tační tiskový stroj vybavený dvěma- tlakový-mi soupravami, se dvěma mezi oběma tis-kovými soupravami propojenými přenáše-cími válci, při nastavení na dvoubarevnýtisk. Deskový válec, pryžový válec, tlakovýválec, jakož i první a druhý přeinášecí vá-lec jsou jednootáčkové, kdežto střední pře-nášecí válec má dvojnásobný průměr, a jetedy půlotáčkový, obr. 2 schematicky str-oj z obr. 1 v inasta:-v-ení na lícní a rubní tisk, obr. 3 nárysný řez rovinou III—III zobr. 1, obr. 4 nárysný pohled na stavěči ústrojísměrem šipky IV z obr. 3, a obr. 5 schematicky zařízení podle vyná-lezu pro konstrukci archového rotačníhotiskového stroje, jehož tiskový válec prvnítiskové soupravy, jediný přenáší válec atiskový válec -druhé tiskové soupravy majídvojnásobný průměr vůči deskovým válcůma pryžovým válcům první a druhé tiskovésoupravy. Deskové a' pryžové válce jsou jed-nootáčkové, kdežto cba tiskové válce a je-diný přeinášecí válec jsou půlo-táčkové.
Na výkresech je znázorněn arch S, -urče-ný k potištění v archovém rotačním tisko-vém stroji, znázorněném rovněž na výkre- 218000 šech, obsahujícími dvě tiskové soupravy,první tiskovou soupravu 1 a druhou tisko-vou soupravu 2. První tisková souprava 1sestává z prvního deskového válce 5, prv-Íního pryžového válce 4, prvního· tiskovéhoválce: 3 a z prvního přenášecího válce 6,který je ve styku s chytacím válcem 7, sínímž je ve styku druhý přenášení válec 8druhé tiskové soupravy 2, dále sestávajícíz druhého tiskového válce 9, druhého pry-žového válce 10 a k němu příslušného dru-hého deskového válce 11. První přenášecíválec 6 je opatřen chytačem 12. Na chy-tacím válci 7 jsou upraveny chytače 13, u-ložeiné na hřídeli 13 a. Chytače 13 jsou opa-třeny klikou 14 pro ovládání hřídele 13afchytačů 13. Na čele chytacího válce 7 jeupevněna první ovládací vačka 13 chytačů13, která řídí otevření a zavření chytačů 13chytacího válce 7 při převádění archu Surčeného k potištění z prvního přenášecíhoválce 6. Poloha ovládací vačky 13 je ne-měnná, lhostejno je-li archový rotační strojseřízen na dvoubarevný nebo lícní a rubnítisk. Převzetí přední hrany archu S urče-ného k potištění, z prvního přenášecího vál-ce 6 se děje u obou způsobů práce stroje natémže místě a v témže časovém okamžiku. Při seřízení archového rotačního strojena dvoubarevný tisk je arch S přenášen zchytačů 12 prvního přenášecího válce 6běžným způsobem na chytače 13 chytacíhoválce 7 a z nich přenášen na chytače 32druhého přenášecího válce 8, které jsou ur-čeny pro dvoubarevný tisk. Chytače 32 dru-hého přenášecího válce 8 pak předávajípřední hranu archu S chytačům 34 druhéhotiskového válce 9 druhé tiskové soupravy 2.Arch S je potiskován oběma tiskovými sou-pravami 1, 2 dvakrát na téže straně. Přinastavení stroje na lícní a rubní tisk po-dle obr. 2 je arch S rovněž přenášen z chy-tačů 12 prvního přenášecího válce 6 na chy-tače 13 chytacího válce 7, avšak přední hra-na archu S probíhá naproti přes tečnu chy-tacího' válce 7 a druhého přenášecího' válce8 a teprve' jeho zadní hrana je předávánana chytače 33, určené pro' lícní a rubní tisk,umístěné na druhém přenášecím válci 8druhé tiskové soupravy 2, čímž se arch S,určený k potištění, obrátí na. druhou stra-nu. Chytače 33 předávají pak známým způ-sobem zadní hranu S chytačům 32 druhéhopřenášecího válice 8 druhé tiskové soupravy2 a z nich jsou pak archy S, určené k po-tištění, přenášeny běžně na chytače 34druhého tiskového válce 9 druhé tiskovésoupravy 2. Na něm je arch S potištěn naOpačné straně, než která byla potištěna vprvní tiskové soupravě 1.
Na chytacím válci 7 je upravena při práciarchového rotačního tiskového stroje nehyb-ná vačka 18, která řídí otevírání a zavírá-ní chytačů 13 při přenášení archu S nadruhý přenášecí válec 8, uložená společněs ní pevně spojeným segmentem ozubenéhověnce 19 s vnějším ozubením, otočně kolem osy chytacího válce 7. Vnější ozubení seg-mentu ozubeného· věnce 19 je v záběru s o-zuibeným kolem 26, které je spojeno stavě-ním hřídelem 25 s ručním kolečkem 27, jímžlze- ovládat obvodové přestavení polohy seg-mentu ozubeného věnce 19, a tím vačky 18.V ručním kolečku 27 (obr. 4] je upravenastupnice 28 pro nastavení druhé ovládacívačky 18 na rozličné délky formátu archuS, určeného k potištění, je-li stroj nasta-ven na lícní a rubní tisk. Přesného nasta-vení segmentu ozubeného věnce 19, a tím ivačky 18 pro nastavení stroje na dvoubarev-ný tisk se docílí narážkou 20 (obr. 1), nakterou se najede, načež následuje aretacesegmentu ozubeného věnce 19 dále popsa-ným způsobem. Narážka 20 je stavitelná,alby bylo možno u dvoubarevného tisku na-stavit podle obr. 1 přesný okamžik předá-ní. Kromě toho mají první ovládací vačka 13a druhá ovládací vačka 18 upraveny podél-né otvory, jimiž prochází upevňovací šrou-by, což umožňuje nastavit základní polohuarchového' rotačního stroje.
Jak je patrno1 z obr. 3 prochází stavěči hří-del 25 souose pouzdrem 24, které nese ozu-bený segment 21, sloužící pro aretaci seg-mentu ozubeného věnce· 19, a tím i vačky 18,kterýžto ozubený segment 21 je uložen o-točně kolem osy, která je přesazena1 vůčiose stavěcího hřídele 25 výkyvného kolemtisy 50 ležící mimo spojnici osy stavěcíhohřídele 50 a uložená mimo spojovací přím-ku mezi osou tohoto hřídele 50 a osy chyta-cího válce 7. Záběr ozubeného segmentu 21kolem osy 50 se děje tím, že ozubený seg-ment 21 má podélný otvor 51, ve kterém jeuložen excentrický koncový čep 52 pouzdra24, které má na konci ležícím mimo skříňstroje stavěči páku 30 s rukojetí 29, se zá-padkovým kolíčkem 31. Pcotočí-li se stavěčipáka 30 o 180° z polohy „a“, vyznačené naObr. 4, do polohy „b“, pak ozubený seg-ment 21 vyjde ze záběru se segmentem ozu-beného věnce 19 a segment ozubeného věn-ce 19 lze pak libovolně natočit.
Aby ozubený segment 21 mohl po následu-jícím zpětném pohybu stavěči páky 30 o'180°, sloužícím její opětné aretaci, znovu'přesně zaskočit do záběru se segmentem o-'zulbeného věnce 19, je ozubený segment 21uložen na excentrickém koncovém čepu 52pouzdra 24 s vůlí, a je tlačen přibližně ra-diálně působící tlačnou pružinou 23 radiál-ně směrem ven. Tím způsobem lze korigo-vat polohu ozubeného segmentu 21, není-live zcela· přesné poloze vůči segmentu ozu-beného věnce 19. Tím je rovněž zaručenaaretace absolutně bez vůle. Na obr. 3 jsoukromě toho patrny ještě obvyklé první hna-Cí čelní kolci 49 chytacího válce 7, které jespojeno šrouby 41 s jeho čepem, dále ob-vyklé druhé čelní ozubené kolo 42, které jespojeno svůrkami 43 a šrouby 44 s prvnímibnácími čelními koly 40 chytacího válce 7.Na druhém čelním ozubeném kole 42 jsou'upraveny západkové kolíčky 45 s tlačnou

Claims (5)

  1. 218000 10 pružinou 46 a rukojetí 47 pro vytažení a o-pětného zapuštění západkového kolíku 45. Na obr. 5 je znázorněno provedení vyná-lezu pro použití u archových rotačních tis-kových strojů, jejichž oba tiskové válce,'první tiskový válec 3 a druhý tiskový vá-lec 9 dvou sousedních tiskových souprav,první tiskové soupravy 1 a druhé tiskovésoupravy 2 mají dvojnásobný průměr pry-žových 4, 15 a: deskových válců 5, 11 prvnítiskové soupravy 1 a druhé tiskové soupra-vy 2. Rovněž jediný v tomto případě použi-tý přenášení válec 7‘ má dvojnásobný prů-měr, rovný průměru tiskových válců 3, 9.Toto uspořádání slouží pouze při použitíštroje pro lícní a rubní tisk. Pro dvoubarev- ný tisk by nebylo třeba provedení tisko-vých válců 3, 9 a přenášeeího válce 7‘ odvojnásobném průměru. Pro nastavení stroje na dvoubarevný, tisk,při kterém druhá ovládací vačka 18 má vždyzaujmout stejnou polohu, má archový ro-tační tiskový stroj narážku 20 (obr. 1), kte-rá se obvykle nastavuje jen jednou pro na-stavení správného okamžiku předání archu‘S z chytacího válce 7 na druhý přenášecíválec 8. Po provedeném nastavení stačí, za-jede-li obsluha: při zpětném nastavení na'dvoubarevný tisk až k této narážce 20 tím·,Že otočí ručním kolečkem 27 a pak opět je-ho polohu aretuje. PfiEDMĚT
    1. Archový rotační tiskový stroj se zaříze-ním pro přestavení okamžiku otevření sad•chytačů s nejméně dvěma tiskovými sou-pravami, spojenými nejméně jedním chyta-cím válcem, opatřeným nejméně dvěma od-dělenými sadami chytačů pro přivádění ar-chu na přeinášecí válec, přičemž arch jepředáván za účelem potištění v následují-cí tiskové soupravě další barvou při dvouhebo vícebarevném tisku přední hranou na'sadu chytačů přenášeeího válce, nebo zaúčelem potištění jeho zadní strany při líc-hím a rubním tisku v následující tiskovésoupravě zadní hranou na jinou sadu chy-tačů přenášeeího válce, a že každá sadachytačů chytacího válce se otvírá teprvetehdy, až zadní hrana archu dosáhne styč-ného místa mezi chytacím a přenášecímválcem, jehož zařízení pro přestavení oka-mžiku otevření sad chytačů chytacího vál-ce buď pro přestavení tiskového stroje zdvou, nebo vícebarevného tisku na lícní arubní tisk, nebo pro přestavení tiskovéhostroje na různé délky archů při lícním arubním tisku, vyznačující se tím, že na: chy-tacím válci (7) je upravena pevná druháovládací vačka (18), pro řízení otevřeníchytačů (li3J chytacího válce (7) při pře-vádění archu (S) na druhý přenášecí válec'(8, T ) společně se segmentem ozubenéhoVěnce (19) pevně spojeným s druhou ovlá-dací vačkou (18), kterážto druhá ovládacíVačka1 (18) ai segment ozubeného věnce (19)jsou otočně uloženy na čepu chytacího vál-ce (7) a upraveny pro zajištění v libovol-taé natočené poloze.
  2. 12. Archový rotační tiskový stroj podle bo-du 1, vyznačující se tím, že segment ozube-ného věnce (19), pevně spojený s druhou o-Vládacl vačkou (18), je v záběru s ozube- VYNÁLEZU mým kolem (26), upevněným na jednomkonci stavěcího hřídele (25), na jehož dru-hém konci, vně rámu stroje, je upevněnoruční kolečko (27) se stupnicí (28) a proaretování zařízení při přestavování okamži-ku otevření sad chytačů (13) je upraven o-zubený segment (21], uložený výkyvné ko-lem čepu. (50) ležícím mimo spojnici osychytacího válce (7) a osy stavěcího: hříde-le (2i5j a v ozubeném segmentu (21) je u-praven podélný ovládací otvor (51), v němžje uložen excentricky koncový čep (52)pouzdra (24) souosého1 se stavěním hřídelem(25), na jehcž konci vně rámu stroje je u-pevněna stavěči páka (30), upravená prozajištění ve dvou polohách natáčení a při-vedení vnějšího ozubení ozubeného· věncesegmentu (19) do záběru a mimo něj, při-čemž náboj ozubeného segmentu (21) je u-ložen na excentrickém koncovém čepu (52)pouzdra (24) s vůlí, a opřen o něj tlačnoupružinou (23).
  3. 3. Archový rotační tiskový stroj podle bo-du 1, vyznačující se tím, že druhá ovláda-cí vačka (18) upevněna na segmentu ozu-beného věnce (19) je při nastavení na dvou-barevný tisk opřena· o pevnou stavitelnoukoncovou narážku (20).
  4. 4. Archový rotační tiskový stroj podle bo-du 1, s jedním chytacím válcem a dvěmapřenášecím! válci, vyznačující se tím, žeprvní přenášecí válec (6) je upraven propřevzetí archu (S) mezi prvním tiskovýmválcem (3) aupředání druhému přenášecímuválci (8) před chytacím válcem (7).
  5. 5. Archový rotační stroj podle hodu 1, vy-značující se tím, že chytací válec (7) jesoučasně upraven jako· tiskový válec prvnítiskové soupravy (1), a že má uspořádán je-diný přenášecí válec (7‘). 4 listy výkresů
CS723360A 1971-05-27 1972-05-17 Sheet rotation printing machine CS218000B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19712126258 DE2126258C3 (de) 1971-05-27 Bogenüberführungseinrichtung für eine Bogenrotations-Druckmaschine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS218000B2 true CS218000B2 (en) 1983-02-25

Family

ID=5809027

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS723360A CS218000B2 (en) 1971-05-27 1972-05-17 Sheet rotation printing machine

Country Status (12)

Country Link
US (1) US3772990A (cs)
JP (1) JPS5127161B1 (cs)
AT (1) AT331276B (cs)
CA (1) CA948661A (cs)
CH (1) CH549476A (cs)
CS (1) CS218000B2 (cs)
DD (1) DD97159A5 (cs)
ES (1) ES403043A1 (cs)
FR (1) FR2138670B1 (cs)
GB (1) GB1337236A (cs)
IT (1) IT957961B (cs)
SE (1) SE389638B (cs)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3944218A (en) * 1971-07-22 1976-03-16 Adamovske Strojirny Sheet transfer cylinders
DE2305132B2 (de) * 1973-02-02 1974-10-31 Maschinenfabrik Augsburg-Nuernberg Ag, 8900 Augsburg Bogenwendevorrichtung für Rotations-Druckmaschinen
IT991860B (it) * 1973-07-25 1975-08-30 Nebiolo Spa Macchina rotativa da stampa per fogli singoli
US4122773A (en) * 1974-04-24 1978-10-31 Heidelberger Druckmaschinen Ag Change-over means for a storage drum for sheet transferral
US4165689A (en) * 1975-07-24 1979-08-28 Officine Meccaniche Cigardi S.P.A. Device for sequential overturning of sheets in multi-color offset printing machines
NL163466C (nl) * 1976-05-08 Heidelberger Druckmasch Ag Inrichting voor het beveiligen van een drukmachine voor schoon- en weerdruk bij het omschakelen van schoon- en weerdruk.
US4188883A (en) * 1976-12-22 1980-02-19 Veb Polygraph Leipzig Kombinat Fur Polygraphische Maschinen Und Ausrustungen Rotary printing machine
DE2724621A1 (de) * 1977-06-01 1978-12-14 Maschf Augsburg Nuernberg Ag Bogenwendevorrichtung einer bogen- rotations-druckmaschine in reihenbauart
US4186662A (en) * 1977-08-22 1980-02-05 A. B. Dick Company Duplexing copying system
US4204472A (en) * 1977-08-22 1980-05-27 A. B. Dick Company Duplexing copying system
US4535691A (en) * 1984-09-12 1985-08-20 Komori Printing Gripper opening/closing apparatus of sheet-fed rotary press
DE3810439C1 (cs) * 1988-03-26 1989-08-10 Man Roland Druckmaschinen Ag, 6050 Offenbach, De
DE3911630A1 (de) * 1989-04-10 1990-10-11 Heidelberger Druckmasch Ag Vorrichtung zur formatverstellung an bogenfuehrungstrommeln einer druckmaschine
DE3920821C2 (de) * 1989-06-24 1994-01-27 Heidelberger Druckmasch Ag Format-Mehrfachverstellantrieb für eine Bogenrotationsdruckmaschine
DE4036253C1 (cs) * 1990-11-14 1992-10-15 Heidelberger Druckmaschinen Ag, 6900 Heidelberg, De
US5335597A (en) * 1992-07-15 1994-08-09 Heidelberger Druckmaschinen Ag Method and device for starting and stopping a sheet turning operation and for format adjusting during sheet transport through a printing press
JP2898529B2 (ja) * 1993-12-02 1999-06-02 株式会社桜井グラフィックシステムズ 枚葉印刷機の枚葉紙反転機構
JP4220581B2 (ja) * 1995-11-15 2009-02-04 ハイデルベルガー ドルツクマシーネン アクチエンゲゼルシヤフト 印刷機における反転装置の二重歯車
DE29818343U1 (de) * 1998-10-14 2000-02-24 Heidelberger Druckmasch Ag Bogendruckmaschine
CA2407844A1 (en) * 2000-05-08 2002-10-31 Kba-Giori S.A. Device for conveying sheet-like material
JP3848570B2 (ja) * 2001-12-28 2006-11-22 リョービ株式会社 両面印刷機
DE102007040694B4 (de) * 2006-09-20 2018-07-05 Heidelberger Druckmaschinen Ag Vorrichtung zur Umstellung der Betriebsart von Schön- auf Schön- und Widerdruck in einer Bogen verarbeitenden Maschine

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US666325A (en) * 1899-05-17 1901-01-22 Robert Hoe Printing-machine.
US1285774A (en) * 1917-02-01 1918-11-26 Lyman Middleditch Gripper mechanism.
US1916454A (en) * 1930-09-16 1933-07-04 Wohlrabe Otto Four-cylinder sheet-fed rotary offset press
US2056922A (en) * 1934-10-20 1936-10-06 Willard Mfg Corp Gripper mechanism for printing presses
US2757610A (en) * 1952-03-18 1956-08-07 Miller Printing Machinery Co Sheet handling mechanism and method for multi-color perfector press
US3537391A (en) * 1967-10-18 1970-11-03 Miller Printing Machinery Co Sheet handling apparatus and method for multicolor perfector press
US3654861A (en) * 1970-04-06 1972-04-11 Planeta Veb Druckmasch Werke Sheet carrier cylinder for use in a polychrome rotary printing press adapted for both one-side and two-side printing

Also Published As

Publication number Publication date
CH549476A (de) 1974-05-31
AT331276B (de) 1976-08-10
DE2126258B2 (de) 1973-04-05
JPS5127161B1 (cs) 1976-08-11
DE2126258A1 (de) 1972-12-07
IT957961B (it) 1973-10-20
GB1337236A (en) 1973-11-14
CA948661A (en) 1974-06-04
DD97159A5 (cs) 1973-04-20
SE389638B (sv) 1976-11-15
FR2138670B1 (cs) 1973-07-13
US3772990A (en) 1973-11-20
ES403043A1 (es) 1975-12-16
FR2138670A1 (cs) 1973-01-05
ATA370372A (de) 1975-11-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS218000B2 (en) Sheet rotation printing machine
CS239902B2 (en) Mechanism of looping roll with double diameter for sheet feding
US4122773A (en) Change-over means for a storage drum for sheet transferral
US5406884A (en) Sheet transferring apparatus for printing machine
US4448125A (en) Sheet-fed rotary printing machine with a turn-over mechanism
US4475459A (en) Impression cylinder for sheet-fed rotogravure presses
US4499826A (en) Central gear driven flexographic printing press accommodating different diameter plate cylinders
US5527256A (en) Device for converting the function of a cutting/collecting cylinder of a folding apparatus
CA2010495C (en) Sheet-fed rotary printing press with a plurality of printing units for recto printing and recto-and-verso printing
JPH0315303Y2 (cs)
JP3160121B2 (ja) 印刷機を通して枚葉紙を搬送する場合における、枚葉紙反転の実行・停止のため及びフォーマット調節のための方法及び装置
CS195323B2 (en) Device for safeguarding the position of the printing machine for the first and second printing
US3534683A (en) Color printing rotary press with a match correction device in a transfer drum
JPH06155713A (ja) 枚葉紙反転作業をオン・オフするための方法及び装置
JP4579401B2 (ja) 2つの歯車を連結するときに正しい噛み合いを確保するための装置
AU637750B2 (en) Device for transferring individual sheets to the impression cylinder of a sheet-fed rotary printing machine
US5181466A (en) Offset printing machine having automatically releasably clamped blanket sheet
US8042805B2 (en) Machine for processing printed sheets
JP3746818B2 (ja) 版胴支持装置
US1986643A (en) Continuous ribbon printing machine
US4860651A (en) Skew correcting apparatus for multi-color printing machine
US4336930A (en) Sheet transfer attachment
US4593619A (en) Multi-position spring loaded timing cam for sheet release grippers
US2873672A (en) Drive mechanism for proofing press
JPH0349753B2 (cs)