CS217903B1 - Zařízení pro plynulý pohon zanašečů vlnitým prošlupem u víceprošlupních tkacích strojů - Google Patents

Zařízení pro plynulý pohon zanašečů vlnitým prošlupem u víceprošlupních tkacích strojů Download PDF

Info

Publication number
CS217903B1
CS217903B1 CS293481A CS293481A CS217903B1 CS 217903 B1 CS217903 B1 CS 217903B1 CS 293481 A CS293481 A CS 293481A CS 293481 A CS293481 A CS 293481A CS 217903 B1 CS217903 B1 CS 217903B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
shed
carriers
advancing
warp threads
driving
Prior art date
Application number
CS293481A
Other languages
English (en)
Inventor
Milos Jansa
Hubert Bukac
Jiri Novotny
Jaromir Malasek
Vitezslav Vasek
Ladislav Bezstarosti
Original Assignee
Milos Jansa
Hubert Bukac
Jiri Novotny
Jaromir Malasek
Vitezslav Vasek
Ladislav Bezstarosti
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Milos Jansa, Hubert Bukac, Jiri Novotny, Jaromir Malasek, Vitezslav Vasek, Ladislav Bezstarosti filed Critical Milos Jansa
Priority to CS293481A priority Critical patent/CS217903B1/cs
Publication of CS217903B1 publication Critical patent/CS217903B1/cs

Links

Landscapes

  • Looms (AREA)

Abstract

Vynález se týká výroby textilií na víceprošlupních, tkacích strojích a řeší problém pohonu zanašečů vlnitým prošlupem Sroubovici na hřídeli, nebo odvalovací kladkou. Podstata vynálezu je v tom, že v prostoru unášečů jsou za sebou uspořádané odvalovací a unášení prostředky pro pohon zanašečů. Mezi dvěma postupujícími zana- ' Seči a unááecími prostředky se nachází přírazná vlna vytvářená kyvným pohybem lamel. Jak poloha každé lamely a dolních či horních osnovních nití pohybující se v příčném směru ke tkací rovině tak i poloha zanašečů s útkem ve vlnitém prošlupu je vzájemné pohybová synchronizována . s polohou unášecích prostředků. Unášecím prostředkem zanašečů je jednak šroubovice uspořádaná na otočné hřídeli, jejíž hrana je v záběru s příslušnou kladkou v zanašeči, nebo jím může být nekonečný článkový řetěz, který má ve vzdálenosti osové rozteče za sebou postupujících zanašečů unášecí kolíky, na nichž jsou uloženy držáky s odvalovacími kladkami stykově spřažené s kladkami v zanašeěi.

Description

Vynález se týká zařízení pro plynulý pohon zanašečů vlnitým proSlupem u vícaproSlupních tkacích strojů, kde pro příraz útkové nitě k okraji tkaniny je použito příraznýoh lamel vytvářejících podél Síře tkací roviny postupnou vlnu vlivem kyvného postupného pohybu lamel příčně ke směru pohybujících se zanaSečů do proělupu.
V současné době se v oblasti zanášení útku u víceprošljipní techniky používá systému pohonu zenaSefiů odvozeném od kývajících nebo přírezných lamel, které vyvozují silový účinek na zadní část zanaáeče, která bývá s výhodou zkosená a tak tvoří část podmínky pro vytvoření osové hnací síly. Uváděné zařízení má tu nevýhodu, že se značně opotřebovávají přírazné lamely v místě přímého styku se zanašeči a tím je znesnadňován tkací proces a současně je limitována a omezována tkací rychlost.
Další systém pohonu zanašeSů v oblasti zanášení útku do prošlupu je odvozen uspořádáním dvou kladiček z nichž jedna je umístěna v zanašeči a druhá v Slánku řetězu. Oblast zanášení útku je opatřena horním a spodním vedením zanašečů, které vytváří podmínky dotlačování zanašečů na řetěz a zabraňuje porušení styku obou kladiček. Tento způsob pohonu má vedle nevýhod textilně technologických hlavně v oblasti opotřebování horního a spodního vedení v místě styku se zanašečem, také hlavní nedostatek v tom, že zhoršuje ovladatelnost a manipulaci na stroji.
Uvedené nevýhody dosavadního stavu techniky odstraňuje zařízení pro plynulý pohon zanašečů podle našeho vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, Se ve stejné osové vzdálenosti jako zanašeče, jsou v prostoru zanašeSů za sebou uspořádané odvalovací a unášecí prostředky. Uprostřed mezi dvěma postupujícími zanašeči a unášecími prostředky se nachází přírazná vlna vytvořená kyvným pohybem lamel, přičemž v pracovním procesu jak poloha každé lamely a dolních či horních osnovních nití pohybující se v příčném směru ke tkací rovině, tak i poloha zanašečů zanášejících útek do vlnivého prošlupu, je vzájemně pohybově synchronizována s polohou unášeoích prostředků.
Unášecím prostředkem zanašeSů je jednak šroubovice uspořádaná na otočné hřídeli, jejíž hrana je v záběru s příslušnou kladkou v zanašeči postupujícího prošlupním klínem osnovních nití, nebo jím může být nekonečný článkový řetěz, který má ve vzdálenosti osové rozteče za sebou postupujících zanašečů, unášecí kplíky na nichž jsou uloženy držáky s odvalovacími kladkami stykově spřažené s kladkami v zanašeči. U obou alternativních provedení unášecích prostředků mají otočné odvalovací kladky tvar komolého kužele a jejich povrch je rýhován ve směru procházejících prošlupních osnovních nití.
Zařízení podle vynálezu zajišťuje plynulý chod zanašeče osnovou. Sklon a rýhování odvalovacích kladek dociluje nejvýhodnější silové poměry potřebné jak pro pohon zanašeče, tak i jeho stabilizaci tvořenou příraznými lamelami. Je docilována přímá vazba hnací síly s hnaným členem a snižuje se tření a opotřebování mechanismů včetně snižování opotřebování a přetrhů osnovních niti.
Vynálezu bude lépe pochopeno a ostatní jeho předměty, rysy, podrobnosti a výhody vyplynou lépe z následujícího popisu s přihlédnutím k přiloženým schematickým výkresům na nichž jsou znázorněna příkladná provedení, přičemž značí obr. 1 zařízení pohonu zanašečů sestávající z hnací hřídele opatřené šroubovicí, obr. 2 vedení zanašeče a příslušné přesahy mezi soustavou kladka-šroubovice a horní část osnovy, obr. 3 alternativní provedení pohonu zanašečů článkovým řetězem s držáky s odvalovacími kladkami, obr. 4 uspořádání hnacích kladek a článkového řetězu vůči horním prošlupním nitím, obr. 5 podélné drášky vytvořeného rýhování odvalovacích kladek ve styku s osnovními nitěmi.
Pohon zanašečů 4 prošlupním klínem £ vytvořeným z osnovních nití £ v oblasti zanášení útku £ sestávající z hnací hřídele I má na hřídeli vytvořenou šroubovicí § z ocelového plechu nebo plastické hmoty. Hnací hřídel £ se šroubovicí 8 je umístěna nad horními osnovními nitěmi 2. Otočná kladka g uložená v zanašeči 4 je umístěna příčně ke směru D pohybu zanašečů v prošlupu, přičemž kladka £ je v záběru se stykovou částí £ Šroubovice 8. Otočná kladka £ je ve směru·středové osy x na povrohu rýhovaná a tvoří drážky 14 v niohž jsou uložený proSlupni osnovnl nitě 2.
Otáčením Sroubovice 8 a hnací hřídelí £ se vytváří mezi stykovou částí £ sroubovice 8 s rýhovanými drážkami 14 kladky £ s osnovními nitěmi 2 podmínky, pro vytvoření hnací síly k odvalování osnovních nití 2. Kombinace otočná kladka £ v zanašeči £, hnací hřídel £ se šroubovicí 8 a soustava osnovních nití 2, tvoří mechanismus umožňující plynulý chod zanaěeče osnovou, přičemž se ze zanašeče £ klade útek £ do přírazu. Vlastní stoupání šroubovice 8 je voleno tak, že odpovídá délce zanaěeče £ a délce přírazné vlny 16. Vlastní vedení zanašečů drahou tkacl roviny 10 je zajištěno výstupky 17 přírazných lamel 15.
Silové účinky mezi hnací kladkou £ v zanašeči £ a stykovou částí £ šroubovice 8 působí stabilizačním účinkem, neboť složky síly směřují v žádaném směru, smyslu a velikosti.
Řešení podle našeho vynálezu je patrné z obr. 1 a 2, kde uspořádání hnací hřídele £ je znázorněno se šroubovicí 8 stejně tak jako vedení zanašečů £, výstupky u přírazných lamel 15 a příslušné přesahy mezi soustavou zanašeč £, otočná kladka £, šroubovice 8, horní část osnovních nití 2 a přírazná vlna 16 lamel 15. Na obr. 3 je k pohonu zanašeče 4 prošlupním klínem £ v době kladení útku k okraji tkaniny 11 za hnací hřídel £ se šroubovicí 8 použito nekonečného článkového řetězu 12 umístěného v prostoru tvorby prošlupu podél šíře tkaniny 11. Nekonečný článkový řetěz 12 obsahuje nosné kolíky 13 od sebe rozmístěné ve vzdálenosti osové rozteče £ dvou za sebou postupujících zanašečů £.
Na každém nosném kolíku 13 je umístěn držák 18 s odvalovací kladkou 6, která je rovněž kuželová a na povrohu je ve směru středové osy x rýhovaná, čímž má vytvořené drážky 14 v nichž jsou postupně ukládány prošlupní osnovní nitě 2. Při pracovním procesu jsou otočné kladky £ v zanašeči £ v záběru s odvalovacími kladkami 6 uloženými na držácích £8 od nosných Kolíků 13 článkového řetězu £2. Obě kladky tvoří s horními prošlupními osnovními nitěmi 2 mechanismus, pomocí něhož dochází k volnému otáčení kladek a tím ke snadnému pohybu zanašečů £ prošlupním klínem £. Úhel sklonu a kuželové otočné kladky £ v zanašeči £ a odvalovací kladky 6 na držáku 18 článkového řetězu £2 je volen tak, aby vznikly co nejpřiznivější silové poměry potřebné jak pro pohon zanašečů £, tak i pro jejich stabilitu tvořenou příraznýmki lamelami 15.
Zařízení pro plynulý pohon zanašečů £ pracuje v kombinaci s příraznými lamelami 1 5. resp. s příraznou vlnou 16 vytvořenou kyvným pohybem lamel 15 a zaujímající polohu C v přič ném směru ke směru D postupujících zanašečů £. Zanaěeče £ postupují vnitřním prostorem prošlupního klínu £ osnovních nití 2, přičemž horní osnovní nitě £ se pokládají do drážek 14 kuželové odvalovací kladky 6, která je součástí nosného kolíku 13 článkového řetězu 12. nebo do drážek ££ otočné kladky £ v zanašeči £ u alternativního provedení šroubovice 8 s hnací hřídelí £. Zanašeče £ jsou tak podél tkací roviny 10 tlačeny otevřeným prošlupem v přímém záběru s unášecími prostředky a současně je každá jejich poloha synchronizována s polohou osnovních nití 2 a přírazných lamel 15 jak v podélném směru B, tak i v příčném směru C.
Zařízení pro plynulý pohon zanašečů zejména u víceprošlupních strojů a lamelovým přírazem podle našeho vynálezu nutno považovat za příkladné,
Pppisované odvalovací unášečí prostředky je možné stejně dobře použít u víceprošlupní techniky s rotačním či jiným přírazem, ale také například u kruhových tkacích stavů.
4?-

Claims (4)

1. Zařízení pro plynulý pohon zanašečů vlnitým proálupem u víceprošlupních tkacích strojů s příraznými lamelami, které kyvným pohybem tvoří ve smSru postupujících zanašečů osnovními nitěmi postupnou vlnu zabezpečující příraz zanášeného útku k okraji tkaniny, vyznačené tím, že podél šíře tkací roviny ve vzdálenosti osové rozteče za sebou postupujících zenašečů jsou uspořádané unášeči prostředky, které spolu se zanešeči jsou vůči vrcholům přírazných vln lamel o půl osové rozteče posunuty.
2. Zařízení padle bodu 1, vyznačené tím, že unášeoím prostředkem je hnací hřídel (7) se šroubovici (8), jejíž vnější hrana je v záběru s příslušnou částí zanašeče (4) postu pujíciho proSlupnim klínem (1) osnovních nití (2).
3. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že unášeoím prostředkem je v prostoru postupujících zanašečů prošlupem uložený nekonečný článkový řetěz (12) na němž jsou ve vzdálenosti osové rozteče (A) sa sebou postupujících zanašečů (4) upevněny nosné kolíky (13) pro držák (18) s odvalovací kladkou (6).
4. Zařízeni podle bodu 1, vyznačené tím, že jak otočná kladka (5) v zanašeči (4) tak i odvalovací kladka (6) jsou kuželové a ve směru středové osy (x) rýhované, přičemž drážky (14) rýhovaného povrchu tvoří lůžko pro procházející prošlupní osnovní nitě.(2).
CS293481A 1981-04-17 1981-04-17 Zařízení pro plynulý pohon zanašečů vlnitým prošlupem u víceprošlupních tkacích strojů CS217903B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS293481A CS217903B1 (cs) 1981-04-17 1981-04-17 Zařízení pro plynulý pohon zanašečů vlnitým prošlupem u víceprošlupních tkacích strojů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS293481A CS217903B1 (cs) 1981-04-17 1981-04-17 Zařízení pro plynulý pohon zanašečů vlnitým prošlupem u víceprošlupních tkacích strojů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS217903B1 true CS217903B1 (cs) 1983-01-28

Family

ID=5367930

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS293481A CS217903B1 (cs) 1981-04-17 1981-04-17 Zařízení pro plynulý pohon zanašečů vlnitým prošlupem u víceprošlupních tkacích strojů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS217903B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2182938C2 (ru) Устройство для контроля нитей основы при изготовлении тканей перевивочного переплетения на станке для производства текстильных изделий
US3229725A (en) Weaving machines
CS355091A3 (en) Device for depositing threads with a plurality of constantly rotating thread guiding elements
US4031926A (en) Loom with means for introducing the filling threads by means of a fluid
CN110997997B (zh) 圆织机
CS217903B1 (cs) Zařízení pro plynulý pohon zanašečů vlnitým prošlupem u víceprošlupních tkacích strojů
EP0582763B1 (de) Vorrichtung zum Halten von Schussfäden für Reihenfachwebmaschinen
RU1813131C (ru) Бесчелночный ткацкий станок
EP0246718A2 (en) Weaving loom
US3444601A (en) Mechanism and method for positioning reeds
CA1052236A (en) Loom for weaving
CN116288913A (zh) 一种多单元编织稳定高速智能整合电脑钩编机及钩编方法
US3480046A (en) Driving mechanism for the weft inserters of shuttleless looms
US3134529A (en) Yarn threading mechanism for a pattern attachment for tufting machines
US4590973A (en) Loom and method of weaving
US3446249A (en) Weaving machine system
BE1017456A3 (nl) Een inrichting voor het behoud van de weefselbreedte van een weefsel op een weefmachine.
US2948302A (en) Weaving apparatus
US3500871A (en) Guide arrangement for pick laying-in members
US893474A (en) Machine for cutting float-threads on fancy spot fabrics.
US4799516A (en) Weff yarn feed for a weaving loom
US4285371A (en) Method for guiding warp threads with a back reed
KR200171187Y1 (ko) 정경용 사침바듸 및 정폭바듸의 상하 구동장치
US3833025A (en) Beat-up mechanism for looms
KR20050097532A (ko) 경편성물을 위한 커팅 장치