CS216384B1 - Zařízení k manipulaci s oběžným dopravníkem - Google Patents
Zařízení k manipulaci s oběžným dopravníkem Download PDFInfo
- Publication number
- CS216384B1 CS216384B1 CS559080A CS559080A CS216384B1 CS 216384 B1 CS216384 B1 CS 216384B1 CS 559080 A CS559080 A CS 559080A CS 559080 A CS559080 A CS 559080A CS 216384 B1 CS216384 B1 CS 216384B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- frame
- tilting
- conveyor
- linear motor
- upper support
- Prior art date
Links
Landscapes
- Framework For Endless Conveyors (AREA)
Abstract
Zařízení k manipulaci ■ oběžným dopravníkem přináší novou koncepci uspořádání eběžnéhe dopravníku na pojízdně upraveném, naklápěcím a současně zvedacím rámu. Ha podvozkovém rámu jo otočně uchycen naklápěcí rám, mezi nimi a podvozkovým rámem je uspořádán alespoň jeden lineární motor· Ha naklápěcím rámu je pak naklouben horní noený rán oběžného dopravníku. Mezi horním noenýa ránem je uspořádán druhý lineární motor· Oba motory, například hydraulické váloe, jsou napojeny na vnitřní nebo vnějěi tlakový okruh. Zvednutím a vhodným nakloněním je možné dosáhnout libovolné výškové polohy a směrové polohy násypného i výeypnéhe konce oběžného dopravníku, eož umožňuje přímé nakládání např· z ložné plochy nákladního automobilu a i jinak, doeud jen obtížně dosažitelné manipulace a pracovní polohy oběžného dopravníku.
Description
Vynález ee týká zařízení k manipulaci oběžným dopravníkem, zejména pásovým nebo článkovým.
»
Značná čáat objemu prací, potřebných pro manipulaci a materiálem, je zajiětována oběžnými nekonečnými dopravníky. Používají ae zejména pro dopravu sypkého materiálu, alo i kusového a jiného. Jsou schopny dopravovat materiál ve vodorovném, Šikmém 1 svislém směru a zejména pak přenosné nebo mobilní oběžné dopravníky zajištují značný objem transportu materiálů na kratSí vzdálenosti. Manipulace s těmito dopravníky ao provádí buď jejich převážením, přenážsním a ustavováním na. vhodné podložky do náležitého směru anebo v případě pojízdných dopravníků pak přesunem po vlastní oso na určené místo, a tam pak nastavení do žádaného směru a zdvižením výpadového konos dopravníku do potřebného úhlu pomooí zdvihacího ústrojí, upraveného na noaném rámu dopravníku. Toto zdvihací ústrojí je obvjUo tvořeno šroubovým mechanismem, ovládaným ruční klikou, který přes podpěry a kladky, pohyblivě upravené ve vedení na rámu, ovládá nastavení zvoleného úhlu transportu. V některých případech*se u těchto pojízdných dopravníků používá ustavování úhlu sklonu dopravníku pomocí lineárního motoru, obvykle hydraulického pracovního válce, kterým se výpadový koneo dopravníku zvedá nebo spouětí. Pro snadnější ustavování celého pojízdného dopravníku do žádaného horizontálního směru, resp. pro jeho snadnější přistavení na žádané místo, jsou i pojezdová kola svými náboji upravena na nízkých čepech otočně o úhel až 90°, takže jo možno je nastavit do polohy, kdy jejich osa není kolmá na podélnou osu dopravníku.
Manipulace o přenosnými oběžnými dopravníky je obtížná v důsledku jednak jejioh poměrně značné hmotnosti, jednak a ohledem na nutné podkládání a ustavování eelého dopravníku do žádaného směru a sklonu. Manipulace s pojízdnými dopravníky je snazěí, avšak vzhledem k nutnosti nakládání z úrovně země anebo opěrné ploohy, na niž spočívají, předpokládá větěinou jejich použití po převozu nákladů jedna praoovní operaci navíe, totiž složení materiálu z dopravního prostředku a pak jeho následné nakládáni na oběžný dopravník. Navíc nejsou tyto dosavadní pojízdné dopravníky bez snačnýoh obtíží použitelná všude tem, kde se jedná o dopravu materiálu z úrovně nad zemí do stejné anebo vyšlí úrovně. V takovýchto případech je pak nutno volitbuď komplikovanou a ekonomicky značně náročnější dopravní ceatu a někdy i dopravní prostředky anebo je nutno část potřebná dopravní cesty zajišťovat manuální praei. Ani jedno, ani druhé není v souladu s produktivitou a efektivností pracovního procesu a představuje ztráty časová, energetioké o ekonomická.
Zařízení k manipulaci a oběžným dopravníkem podle vynálezu tyto nevýhody o nedostatky odstraňuje. Jeho podstata spočívá v tom, že na podvozkovém nosném rámu jo nakloubon naklápěoí rám, mezi nímž a podvozkovým nožným rámem jo uspořádán alespoň jeden první lineární motor a k naklápěoíau rámu je přiklouben horní nosný rám oběžného dopravníku, meai nímž a naklápěcím rámem je uspořádán aleopoň jeden druhý lineární motor.
Zařízení k manipulaci s oběžným dopravníkem podle vynálezu přináší značné výhody o
216 384 má příznivý dopad jak na stránku ekonomickou, tak i na energetickou problematiku dopravní cesty tía, že umožňuje značné zjednodušení dopravního procesu. Dosahuje se jím snadného ustavení jak nakládaného, tak i vykládaného konce dopravníku, do jakékoliv prakticky zajistitelné výše a přirozeně i snadného ustavení celého zařízení s dopravníkem do žádaného směru v horizontální rovině. Umožňuje snadnou přepravu za automobilem, traktorem nebo jiným dopravním prostředkem na žádané místo. Celá manipulační operace ustavování dopravníku je maximálně jednoduchá a rychlá, je možno použít jak samostatného vlastního tlakového okruhu, zejména hydraulického, tak i napojení na vnější tlakový okruh. Přitom celá konstrukce dopravníku se zařízením podle*vynálezu je jednoduchá a levná, což se příznivě promítá do nákladů výrobních a pořizovacích. Snadná a jednoduchá obsluha spolu s již zmíněnou jednoduchostí konstrukčního uspořádání pak dávají i předpoklad vysoké provozuschopnosti, bezporuchovosti v provozu a v souhrnu se pak tyto vlastnosti projevují i nízkými náklady provozními, S přihlédnutím k tomu, že dopravník se zařízením podle vynálezu je schopen i zajistit taková transportní práce a operace, které by si jinak vyžádaly značného času a přinášely by jen obtížně řešitelné problémy, znamená zařízení poále vynálezu kromě již uváděného přínosu a výhod i dosažení možnosti nového kvalitativně odlišného způsobu použití oběžných dopravníků.
Na připojeném výkresu je schematicky znázorněn příklad provedení zařízení podle vynálezu. Obr. 1 představuje zařízení s dopravníkem v nárysu, obr. 2 pak znázorňuje samotná zařízení podle vynálezu bez oběžného dopravníku v půdoryse.
Podvozkový nosný rám i je opatřen pojezdovými koly 2, nejlépe dvěma, a nimiž je spojen prostřednictvím nápravy 2· Podvozkový nosný rám i je ještě opatřen jedním nebo dvěma samostavitelnými koly £ a několika ustavovacími podpěrami 2» například šroubovými, uspořádanými s výhodou u pojezdových kol 2 a samostavitelných kol £. Prostřednistvím nosných loží 6 a vzpěrných ramen 13 je na podvozkovém nosném rámu 1, respektive na jeho nápravě 2, otočně uchycen naklápěcí rám 2» výhodou opatřený alespoň jednou spodní úchytnou vzpěrou 8, Na podvozkovém nosném rámu 2 js uspořádána alespoň jedna spodní úchytná konzola 2· ’7alc spodní úchytná vzpěra 8, tak i spodní úchytná konzola 2 .1eou a výhodou opatřeny několika ustavovacími otvory 10. určenými pro uchycení alespoň jednoho prvního lineárního motoru 11. například hydraulického válce, uspořádaného mezi podvozkovým nosným rámem 1 a naklápěcím rámem 7. Na druhé straně naklápěcího rámu 2, než je jeho uchycení k podvozkovému nosnému rámu 2, jsou uspořádána jedno nebo dvě úchytná lože 12. jejichž spojení s naklápěcím rámem 2 může být provedeno prostřednictvím ramenových vzpěr 26. Pomocí jednoho nebo dvou spojovacích čepových příčníků 14 je pak na naklápěoí rám přlklouben horní nosný rám 15 oběžného dopravníku 16. a to s výhodou prostřednictvím šikmých vzpěr 17. nesoucích na svých koncích spojovací lože 18. Horní nosný rám 15 je pro připojení oběžného dopravníku 16 opatřen nosnými příčníky 22 8 Pro případné připojení aa dopravní prostředek /neznázorněn/ může být opatřen spojovacím okem 20. Na horním nosném rámu 15 je uspořádána alespoň jedna horní úchytná konzola 22 a na naklápěcím rámu 2 P®k alespoň jedna horní úchytná vzpěra 22. S výhodou jsou opět jako v horní úohytné vzpěře
216 384
22. tak 1 v úchytné horní konzola 21 uspořádány ustavovaoí otvory 12» v nichž jo uchycen alespoň jeden druhý lineární motor /nebo jiný mechanismus pro přímočarý vratný pohyb/ £2, například hydraulický váleo, uspořádaný mezi naklápěolm rámem χ a horním nosným rámem 12· Oba lineární motory /nebo jiná mechanismy/ H, 22 jsou napojeny buď na vnitřní nebo vnější tlakový okruh prostřednictvím obvyklého ovládacího tlakového rozvodu /neznázorněno/. Baklépěoí rám X je o výhodou opatřen jednak prvním zalomením 24. v němž je uspořádána spodní úchytná vzpěra 8, jednak druhým zalomením 25. v němž je uspořádána horní úchytná vzpěra 22. obě tyto vzpěry 8, 22 tak tvoří účinné zpevnění naklápšóího rámu X a současné spojovací prvek obou lineárních motorů 11. 23. přičemž z hlediska jejioh uchycení a současně z hlediska tvarového je obojí zalomení 24. 22 naklápěeího rámu X výhodné.
Se zařízením podle vynálezu oe pracuje takto»
Po přitažení, buď za dopravním prostředkem, za kterým je zařízení zavěšeno prostřednictvím spojovacího oka 20, anebo jinak, například ručně, se nejprve provede ustavení do žádaného směru vhodným natáčením na pojezdových kolech 2 a samostavitelných kolech £. Potom se zařízení vzepře o zem nebo podložku ustavovacími podpěrami 2* Vnitřním nebo vnějším tlakovým okruhem se pomocí vhodného rozvaděče /neznázorněno/ provede zdvižení o*běžného dopravníku 16 prvním lineárním motorem 11 a potom jeho žádané naklonění druhým lineárním motorem 23. přičemž uchycení obou lineárních motorů U, 22 do vhodných ustavovacíoh otvorů pomáhá před vlastní zvedací operací anebo během ní při jejím, přirozeně pak nutném přerušení, k dosažení žádané polohy.
Claims (7)
1, Zařízení k manipulaci a oběžným dopravníkem, vyznačené tím, že sestává z podvozkového nosného rámu /1/, na kterém je naklouben naklápěoí rám /7/, mezi nímž a podvozkovým nosným rámem /1/ je uspořádán alespoň jeden první lineární motor /11/, přičemž k naklápěoímu rámu /7/ je přiklouben horni nosný rám /15/ oběžného dopravníku /16/, mezi nímž a naklápěcim rámem /7/ je uspořádán alespoň jeden druhý lineární motor /23/.
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že horní nosný rám /15/ oběžného dopravníku /16/ je opatřen na jednom konoi šikmými vzpěrami /17/, nesoucími na svýoh koncíoh spojovací lože /18/ jednoho nebo víoe apojovaoíoh čepovýoh příčníků /14/, na nichž je uspořádáno alespoň jedno úchytná lože /12/, upevněné na ramenových vzpěráoh /26/ naklápšoího rámu /7/.
3. Zařízení podle bodu 1, vyznačená tím, že naklápěoí rám /7/ je opatřen nosnými loži /6/, uspořádanými na vzpěrnýoh ramenech /13/ a uloženými na nápravě /3/ pojezdových kol /2/ podvozkového noaného rámu /1/, opatřeného alespoň jedním samostavitelným kolem /4/ a ustavovacími vzpěrami /5/.
4, Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že podvozkový nosný rám /1/ jo opatřen alespoň jednou spodní úohytnou konzolou /9/, v jednom z jejíchž nastavovacích otvorů /10/ je uchycen alespoň jeden první lineární motor /11/, uohyoený sirým druhým konoem do jed4
216 384 noh· z ustavovacích otvorů /10/ alespoň jedné apodní úchytové vzpěry /8/, kterou je opatřen naklápěcí rám /7/.
5. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že naklápěcí rám /7/ je opatřen alespoň jednou horní úohytnou vzpěrou /22/, v jednom z jejích ustavovacích otvorů /10/ je uchycen alespoň jeden druhý lineární motor /23/, uchycený svým druhým koncem do jednoho z nastavovacích otvorů /10/ alespoň jedné horní úchytové konzoly /21/, kterou je opatřen horní nosný rám /15/ oběžného dopravníku /16/.
6. Zařízení podle bodů 1, 4 a 5, vyznačené tím, že naklápěcí rám /7/ je v místě upevnění spodní úohytné vzpěry /8/ opatřen prvním zalomením /24/ a v místě upevnění horní úchytné vzpěry /22/ pak druhým zalomením /25/.
7. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že horní nosný rám /15/ oběžného dopravníku /16/ je opatřen spojovacím okem /20/ pro připojení za dopravní prostředek.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS559080A CS216384B1 (cs) | 1980-08-13 | 1980-08-13 | Zařízení k manipulaci s oběžným dopravníkem |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS559080A CS216384B1 (cs) | 1980-08-13 | 1980-08-13 | Zařízení k manipulaci s oběžným dopravníkem |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS216384B1 true CS216384B1 (cs) | 1982-10-29 |
Family
ID=5401072
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS559080A CS216384B1 (cs) | 1980-08-13 | 1980-08-13 | Zařízení k manipulaci s oběžným dopravníkem |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS216384B1 (cs) |
-
1980
- 1980-08-13 CS CS559080A patent/CS216384B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4042116A (en) | Track laying tractor with movable boom which can be tilted laterally | |
| US4273244A (en) | Crane upperstructure self-transferring system | |
| US4058198A (en) | Conveyor assembly | |
| US2487305A (en) | Loading hoist | |
| FI101525B (fi) | Ajoneuvoihin liittyvä laite | |
| US3743120A (en) | Vehicle with self-contained load transfer system | |
| US2936907A (en) | Portable gantry crane | |
| CN108033392A (zh) | 一种移动式物资装卸辅助平台 | |
| US4664270A (en) | Air transportable gantry type crane | |
| US11753282B2 (en) | Jib system for a vehicle crane comprising a bracing apparatus and method for rigging and de-rigging a bracing apparatus of a vehicle crane | |
| US4773332A (en) | Mobile apparatus for loading, transporting and laying an assembled track section | |
| US3448874A (en) | Mobile crane with spaced pivotally mounted booms | |
| JP4763119B2 (ja) | クローラー搭載式クレーン | |
| US2751095A (en) | Hydraulically operated load handling system for trucks | |
| US4583902A (en) | Method and system for storing wheeled frames of detachable cargo container type trailers | |
| CN207375183U (zh) | 一种高度可调的装卸输送装置 | |
| CN107416517B (zh) | 一种翻转卸货装置 | |
| RU2012510C1 (ru) | Полуприцеп | |
| CS216384B1 (cs) | Zařízení k manipulaci s oběžným dopravníkem | |
| US3874526A (en) | Self-unloading ground vehicle | |
| CA1327829C (en) | Side tipper support system | |
| GB1572373A (en) | Transport vehicles | |
| US3828913A (en) | Lifting arrangement for cantilever arms of conveyors | |
| US3415399A (en) | Pallet carrier vehicle for mobilized loading of same | |
| FI83944B (fi) | Stoedben till en paohaengsvagn. |