CS215694B1 - Psací stroj pro psaní slepeckého písma - Google Patents

Psací stroj pro psaní slepeckého písma Download PDF

Info

Publication number
CS215694B1
CS215694B1 CS748480A CS748480A CS215694B1 CS 215694 B1 CS215694 B1 CS 215694B1 CS 748480 A CS748480 A CS 748480A CS 748480 A CS748480 A CS 748480A CS 215694 B1 CS215694 B1 CS 215694B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
block
input
typewriter
tape
punch
Prior art date
Application number
CS748480A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiri Kadlec
Original Assignee
Jiri Kadlec
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Kadlec filed Critical Jiri Kadlec
Priority to CS748480A priority Critical patent/CS215694B1/cs
Publication of CS215694B1 publication Critical patent/CS215694B1/cs

Links

Landscapes

  • Printers Characterized By Their Purpose (AREA)

Abstract

Vynélez se týká psacího stroje slepeckého písma, u něhož se písmo tiskne prostřednictvím ručně ovládaných klapek. Účelem vynálezu je možnost psát bodové písmo novým způsobem, odstranit námahu při psaní, zrychlit a umožnit psaní textu v bodovém písmu i lidem neznajícím tento kod. Uvedeného účelu se dosáhne tím, že psací stroj je opatřen elektrickým logickým a výkonovým obvodem propojeným s blokem servomechaniamů a s blokem návratu válce a posunu řádku, přičemž elektrický logický a výkonový obvod je opatřen informačním vstupem a společným vstupem pro vstupní obvody psacího stroje a obvodem blokování. Na společný vstup se připojují blok klaviatur nebo blok snímače a děrovače děrné pásky a nebo blok magnetofonu.

Description

Vynález se týká psacího stroje pro psaní slepeckého písma, u něhož se písmo tiskne prosttřednictvím ručně ovládaných klapek.
Dosud známé psací stroje pro ruční psaní slepeckého písma jsou zkonstruovány na různých principech.
Klávesy tzv. Pichtova stroje zvedají razicí jehly do papíru proti pevné hlavě. Jiné psací stroje využívají podpíraných jehel, proti kterým ae pohybuje hlava, jiné typy jsou principielně ehodné s běžným psacím strojem, jehož každé typová páka má příslušný plastický znak v kódu slepeckého písma, který se vyrazí do papíru.
Pro osobní využití se z uvedených psacích strojů nejvíce osvědčil Pichtův psací stroj pro svoji jednoduchou robustní a spolehlivou konstrukci. Nevýhodou tohoto stroje je potřeba vynakládat při psaní poměrně velkou sílu rovnoměrně na všechny stisknuté klávesy. Pro nevidomé je třeba, aby psali pouze jednou rukou a druhou rukou kontrolovali napsaný text, případně četli další údaje. Namáhavost psaní nutí nevidém psát oběma rukama. Tento problém je zvláště aktuální u dětí začínajících psát na stroji již v 1. třídě ZDĚ.
Tiskárenské stroje tisknou texty ve slepeckém písmu nejprve do matric a body se potom do papíru vyrážejí v lisu. Takto se tisknou velké série. Tato technika neumožňuje ovšem získávát operativně kopie v malých sériích.
Psát na Pichtově psacím stroji pro vidící je obtížné. Je třeba znát kód slepeckého písma, kód rozložení kláves na psacím stroji. Stroj vyžaduje rovnoměrný stisk všech kláves, aby nedošlo ke špatnému vytištění některého z bodů, a tak k chybě.
V souvislosti s těmito okolnostmi je rychlost, s kterou se dnes na Pichtově stroji píše, asi 2 až 4 písmena za vteřinu, přičemž konstrukce stroje dovoluje psát rychlostí až 8 písmen za vteřinu.
S výji kou rozměrných tiskárenských strojů pro tisk bodového písma a strojů založených na principu běžného elektrického psacího stroje s typovými klávesami, nelze dnešní psací stroje bodového písma připojit k jinému zdroji textu, který má být nepsán. Umožňují pouze ruční ovládání.
Uvedené nevýhody odstraňuje psací stroj podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že je opatřen elektrickým logickým a výkonovým obvodem propojeným s blokem servomechanismů a s blokem náv.ratu válce a posunu řádku. Elektrický logický a výkonový obvod je opatřen informačním vstupem a společným vstupem pro vstupní obvody psacího stroje a obvodme blokování.
Na společný vstup je napojen blok klaviatur spojený informačním kanálem s blokem snímače a děrovače děrné pásky s blokem magnetofonu a s elektrickým logickým a výkonovým obvodem a je napojen na obvod blokování.
Na společní vstup je možné dále připojit blok snímače a děrovače děrné pásky, opatřený informačním výstupem pro záznam na děrovači, výstupem pro ovládání děrovače a informačním vstupem od snímače děrné pásky, který je informačním kanálem spojen s elektrickým logickým a výkonovým obvodem a je zapojen ne obvod blokování.
Podle dalšího význaku je možné na společný vstup připojit blok magnetofonu, opatřený vstupem a výstupem na běžný magnetofon a spojený informačním kanálem elektrickým logickým a výkono vým obvodem s obvodem blokování.
Psací stroj podle vynálezu spojuje mechanismus Pichtova psacího stroje pomocí elektrických servomechanismů a bloku návratu válce a posuvu řádku a pomocí elektrického logického a výkono2
215 694 vého obvodu s různými*elektronickými zařízeními, která umožňují psát bodové písmo novým způsobem.
Rozměry a váha psacího stroje podle vynélezu umožňují stroj využívat jako Pichtovy stroje doposud. Klaviaturu lze měnit dle potřeby pro vidící nebo nevidomé anebo klaviaturu pro přepis not. Klaviaturu pro nevidomé je možno přepínat pro ovládání levou i pravou rukou a na stistknutí klapky je třeba minimální síly. Je tak odstraněna námaha při psaní na Pichtóvě stroji a je tak usnadněna výuka na tomto stroji již dětem v 1. třídě ZDŠ.
Na klaviatuře pro vidící mohou rychle a bez námahy psát texty v bodovém písmu i lidé neznající kód bodového písma, a tak vzniká jednoduché zařízení pro ruční opisování knih.
Připojením snímače děrné pásky k elektrickému logickému a výkonovému obvodu je možno přepisovat do bodového písma texty uložené na děrné pásce. Tyto děrné pásky s texty knih vznikají v tiskárnách při nových technologiích tisku. Připojením děrovače je možno uchovat napsaný text na děrné pásce. Opakovaným snímáním děrné pásky je možno rozmnožovat texty v bodovém písmu.
Připojením výstupu běžného magnetofonu je možno přepisovat do bodového písma texty uložené v podobě sérií impulsů na magnetofonové pásce. Připojením nahrávacího vstupu běžného magnetofonu je možno uchovat napsaný text na magnetofonév pásce. Opakovaným přehráváním pásky je možno rozmnožovat texty v bodovém písmu. Tato soustava odpovídá potřebám Skol pro nevidomé jednotlivým nevidomým, protože pro uchování textu slouží skladný magnetofonový pásek a není potřeba používat nákladný snímač a děrovač děrné pásky.
Obvod pro připojení zařízení umožňuje přizpůsobit psací stroj podle vynálezu dalším zařízením, například se vstupem a výstupem počítacího stroje, Čímž vznikne periferní zařízení peěťtacího stroje, umožňující styk nevidomého s počítačem, a tak vytváří podmínky pro efektivnější práci nevidomých programátorů.
Vynález je blíže objasněn na příkladu provedení na výkresu, kde je znázorněno logická schéma psacího stroje.
Elektrický logický a výkonový obvod 3 obsahuje 8 pamětí napojených na osmistopý informační vstup 10. Déle je opatřen dvěma monostabilními obvody spouštěnými změnou 1 -> 0 na společném vstupu 11 a výkonovými obvody výstupu 17 ovládanými monostabilními obvody.
Servomechanismy 1 pracují, tj. tisknou klávesy a vyrážejí bod de papíru, po celou dobu, po kteréu je na výkonovém výstupu 17 elektrického logického a výkonového obvodu 3, napětí*
Blok pro návrat válce a posun řádku 2 je do činnosti uváděn impulsem z elektrického logiCT kého a výkonového obvodu .3 nebo automaticky pomocí koncového spínače na posuvném válci stroje. Blok pro návrat válce a posun řádku 2 nejprve posune papír o jeden řádek a potom vrací válec tak dlouho, dokud jej automaticky nevypne druhý koncový spínač na posuvném válci stroje.Po dobu činnosti bloku návratu válce 2 i bloku servomechanismů 1 jsou pomocí obvodu blokování blokovány všechny vstupní obvody psacího stroje 12.
Všechny vstupní obvody psacího stroje 12 jsou z hlediska připojení informačním kanálem 9 k informačnímu vstupu 10 rovnocenné. Informační kanál 9 je osmistopý, výstupy jednotlivých vstupních obvodů jsou tvořeny hradly s otevřeným kolektorem, a tak je možno připojovat vstupní obvody psacího stroje 12 na informační vstup 10 současně. Informace na těchto 8 stopách InformSéftíhů kanálu 2 O znaku, který má být napsán, se stane platnou v okamžiku, kdy na výstupu příslušného vstupního obvodu psacího stroje 12 přivedeném na společný vstup 11 elektrického logického a výkonového obvodu j dojde1 ke změně 1 —> 0, spustí se oba monostabilní
215 694 klopné obvody a po dobu jejich činnosti stroj razí kódovou kombinaci„Stroj píše při ovládání z klaviatury pro vidící až po puštění klapky na klaviatuře a z klaviatury prb nevidomé až po uvolnění kombinace klapek. Obě klaviatury jsou součástí bloku klaviatur 4.
Klaviatura pro nevidomé je tvořena 8 mikrospínači a obvodem vytvářejícím signál pro informační kanál £. Jednoduchým připojením pomocí přepínače se mění klaviatura z pravoruční na levoruční.
Klaviatura pro vidící odpovídá uspořádání kláves na běžném psacím stroji. Blok klaviatur 4 je spojen informačním kanálem 9 s informačním vstupem 10 elektrického logického výkonového obvodu 3, je připojen na společný vstup 11 a obvod blokování £.
Blok snímače a děrovače děrné pásky 6 přizpůsobuje vstupní signál 18, dále obsahuje převodník na kód slepeckého písma používaný v celém zařízení 8 obvod umožňující připojení na informační vstup 10 elektrického logického a výkonového obvodu 3 pomocí informačního kanálu £ včetně obvodu blokování £ a obvodu pro připojení na společný vstup 11. Blok snímače a děrovače děrné pásky 6 umožňuje pomocí výstupu pro záznam 14 připojení děrovače, který je uveden v činnost příchodem impulsu z elektrického logického a výkonového obvodu £. Dále je opatřen výstupem 13 řízení zápisu na děrovač.
Blok magnetofonu £ obsahuje tyto části: posuvný registr s ovládacími obvody a generátor dvou frekvencí s výstupem 16, na který se připojuje nahrávací vstup běžného magnetofonu. Dále pro snímání z magnetofonu obsahuje vstup 15, vstupní dekodér a dva selektivní zesilovače, již výše zmíněný registr s jinými ovládacími obvody a s výstupní pamětí.
Při záznamu na magnetofon se s impulsem z logického a výkonového obvodu £ přepíší data do posuvného registru. Převedou se na sériový sled úrovní 0 nebo 1 podle požadovaného znaku začínající vždy spouštěcí úrovní 1. Tyto úrovně se převedou na dvě frekvence, které se nahrávají na magnetofon.
Při snímání se signál z magnetofonu přivede na vstup 15 bloku magnetofonu 7, zesílí se a upraví, potom v selektivních zesilovačích dekóduje a s prvním impulsem se spustí posuvný registr obvody připnutými ns snímání, a tak se dostane po naplnění registru ihformace až do vstupních pamětí, které jsou pomocí informačního kanálu 9 připojeny na informační vstup 10, Blok magnetofonu 7 je připojen na obvod blokování £ a přes společný vstup 11 na elektrický a výkonový obvod 3.
Blok dalšího zařízení 8 je principiálně zcela shodný s blokem na připojení snímače a děrovače děrné pásky 6. Jeho konkrétní realizace závisí na zařízení, s kterým má psací stroj pracovat. Ověřena je spolupráce s počítacím strojem,

Claims (4)

1. Psací stroj pro psaní slepeckého písma, složený z pevného rámu, posuvného válce, sedmi ovládacích kláves, ovládajících šest razících jehel, vyznačený tím, že je opatřen elektrickým logickým a výkonovým obvodem (3) propojeným s blokem servomechanismů( 1) a s blokem návratu válce a posunu řádku (2), přičemž elektrický logický a výkonový obvod je opatřen informačním vstupem (10) a společným vstupem
215 694 •w (11) pro vstupní obvody psacího stroje (12) a obvodem blokování (5).
2. Psací stroj podle bodu 1, vyznačený tím, že na společný vstup (11) je připojen blok klaviatur (4) propojený informačním kanálem (9) s blokem snímače a děrovače děrné pásky (6) a s blokem magnetofonu (7) a s elektrickým logickým obvodem (3) a je napojen na obvod blokování (5)·
3. Psací stroj podle bodu 1 a 2, vyznačený tím, že na společný vstup (11) je napojen blok snímače a děrovače děrné pásky (6) opatřený informačním výstupem do děrovače (14) a informačním vstupem do snímače (13), přičemž je informačním kanálem (9) propojen s blokem magnetofonu (7) a elektrickým logickým a výkonovým obv$<em (3) a je napojen na obvod blokování (5).
4. Psací stroj podle bodu 1 a 2, vyznačený tím, že na společný vstup(ll) je připojen blok magnetofonu (7) opatřený vstupem do magnetofonu (15) a výstupem do^magnetofonu (16) a je připojen na obvod blokování (5), přičemž je informačním kanálem spojen s blokem snímače a děrovače děrné pásky (6) a elektrickým logickým a výkonovým obvodem (3).
CS748480A 1980-11-05 1980-11-05 Psací stroj pro psaní slepeckého písma CS215694B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS748480A CS215694B1 (cs) 1980-11-05 1980-11-05 Psací stroj pro psaní slepeckého písma

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS748480A CS215694B1 (cs) 1980-11-05 1980-11-05 Psací stroj pro psaní slepeckého písma

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS215694B1 true CS215694B1 (cs) 1982-09-15

Family

ID=5424050

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS748480A CS215694B1 (cs) 1980-11-05 1980-11-05 Psací stroj pro psaní slepeckého písma

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS215694B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3225883A (en) Word writing machine producing closed-up printing in response to simultaneous actuation of keys
US4044879A (en) Arrangement for recording characters using mosaic recording mechanisms
US3767020A (en) Manually positionable automatic printer
GB2148567B (en) Ink ribbon cassette for printer
US3915278A (en) Right hand margin adjustment feature for an automated typing system
US3624772A (en) Reading and writing machine using raised patterns
CA1151745A (en) Device for the introduction of linguistic information
ES480750A1 (es) Un metodo para cambiar la posicion de escritura en maquinas de escribir.
CS215694B1 (cs) Psací stroj pro psaní slepeckého písma
US3031647A (en) Storing of signals
US4415283A (en) Shorthand machine having active tactile feedback
SE7904409L (sv) Textredigeringsanordning vid elektroniska skrivmaskiner
US4004675A (en) Tabulator device for typewriters and the like
SU777666A1 (ru) Тренажер дл обучени работе с клавиатурой пишущей машины
DE2601248A1 (de) Schreibmaschine mit blindenschriftuebertragung
JPS5628876A (en) Simultaneous printer
JPS6422581A (en) Printer
JPS58160182A (ja) 印字装置
DE3534142C2 (cs)
JPS6029633B2 (ja) プリンタ
KR830000535B1 (ko) 한글문자의 인자방법
KR820001637B1 (ko) 한글 오타 감지제어 방법
JPS5736688A (ja) Taipuraita
KR900007963B1 (ko) 데이지 휠 타자기의 한글 세로쓰기에서의 자동밀줄 인자 방법
Rogers et al. Session Three