CS214967B1 - Cívkový držák textilních strojů, zejména soukacích strojů - Google Patents

Cívkový držák textilních strojů, zejména soukacích strojů Download PDF

Info

Publication number
CS214967B1
CS214967B1 CS392980A CS392980A CS214967B1 CS 214967 B1 CS214967 B1 CS 214967B1 CS 392980 A CS392980 A CS 392980A CS 392980 A CS392980 A CS 392980A CS 214967 B1 CS214967 B1 CS 214967B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
coil
axis
winding
holder
machine frame
Prior art date
Application number
CS392980A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiri Zemek
Original Assignee
Jiri Zemek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Zemek filed Critical Jiri Zemek
Priority to CS392980A priority Critical patent/CS214967B1/cs
Publication of CS214967B1 publication Critical patent/CS214967B1/cs

Links

Landscapes

  • Winding Filamentary Materials (AREA)

Abstract

Vynález se týká cívkového držáku textilních strojů, zejména soukacích strojů, který umožňuje seřiditelnost pro různé tvary cívek a pro různé technologické podmínky pří tvorbě návinů s vysokou univerzálností při konstrukční jednoduchosti a tím snadné výrobní realizaci. Podstata řešení podle vynálezu spočívá zejména v tom, že jediné kloubové spojení cívkového držáku s rámem stroje má tři kinematické stupně volnosti pro seřízení základní polohy a jeden stupeň volnosti pro změnu polohy v průběhu navíjení cívky.

Description

Předmětem vynálezu je cívkový držák textilních, zejména soukacích strojů.
Pro zpracování přízí a nití nebo jiných vláknitých útvarů se v textilním průmyslu používá cívkových návinů různých tvarů a velikostí. Návin příze je prováděn na cívku či dutinku, která je na stroji vhodným způsobem uchycena.
V některých případech jsou cívky uchyceny na trny nebo vřetena, která zpravidla mají stabilní osu rotace a proměnlivost formátu návinu cívky je prováděna změnou parametrů pohybu rozvaděče příze.
Nejvyužívanější druh návinu je na cívky či dutinky válcového nebo kuželového tvaru. Rozvádění příze kolem osy cívky bývá zpravidla konstantní, jako je tomu například u soukacích strojů, kde rozvádění příze je prováděno například bubnovým rozvaděčem. Pro různé druhy použití je nutné přizpůsobit tvar a velikost cívky. Nejjednodušší je válcový tvar, který vznikne navíjením elementárních vrstviček příze konstantní tloušťky na válcovou dutinku.
V tomto případě je na stroji rovnoběžná osa cívky s osou válcového rozvaděče i s osou, kolem níž se naklápí cívkový držák při postupném zvětšování průměru cívky. Běžně užívané kuželové cívky vznikají navíjením elementárních vrstviček příze konstantní tloušťky na kuželovou cívku či dutinku.
Kuželovitost cívky se při zvětšování průměru návinu nemění. V tomto případě svírá osa cívky poloviční úhel kužele cívky s osou válcového rozvaděče. Osa cívky je však téměř rovnoběžná s osou naklápění cívkového držáku.
Pro některé druhy použití se vytvářejí cívky vyriokonické, u nichž s rostoucím návinem se zvětšuje kuželovitost cívky. Takováto cívka vznikne navíjením elementárních vrstviček příze nestejné tloušťky po délce zdvihu vodiče. Takovýto případ nastane, když rozváděči drážka bubnového rozvaděče nemá vůči ose rotace konstantní strmost. V místech, kde je strmost rozváděči drážky větší, to znamená, že úhel této drážky vůči ose rotace je menší, pak délka příze navinutá na jednotku délky cívky ve směru její osy je menší. Proto abstraktně odvozujeme, že v tomto případě je tenčí elementární vrstvička příze proti jiné poloze, kde je tento úhel větší. Tenčí elementární vrstvička bývá na straně menšího průměru cívky. Pro příklad můžeme uvést, že takováto variokonícká cívka je navíjena na kuželovou dutinku s úhlem 9° a cívka po dosažení průměru asi 0,20 m dosáhne kuželovitostí asi 15°.
Pro vytvoření takovéto cívky jsou osy cívky, cívkového držáku i osa bubnového rozvaděče vůči sobě skloněny pod určitým úhlem. Pro změnu tvaru cívky je nutné vzájemnou polohu těchto os rovněž změnit. To se provádí změnou polohy cívkového držáku a jeho seřízením pro požadovaný tvar návinu.
Stávající známé cívkové držáky jsou bud jednoúčelové, např. jen pro válcové cívky, nebo pro kuželové cívky s konstantním úhlem kuželovitostl. V tomto případě je postavení osy cívky k ose rozvaděče a k ose naklápění cívkového držáku stabilní, neměnné. U mnohých, zejména soukacích strojů je cívkový držák upraven pro změnu polohy osy cívky vůči ose bubnového rozvaděče a tato změna polohy probíhá v rovině s těmito osami přibližně určené. Tyto cívkové držáky mohou pak být použity pro navíjení válcových cívek, kdy jsou zmíněné osy rovnoběžné, nebo pro navíjení kuželových cívek, kdy jsou k sobě skloněny o poloviční úhel kužele cívky.
Rovněž jsou užívány cívkové držáky, u nichž je naklápění osy cívky odvozeno od pohybu cívkového držáku při rostoucím průměru cívky prostřednictvím řídící šablony.
Jsou známy i cívkové držáky, u nichž je prováděno naklápění ve dvou rovinách. Jednak je měnitelná poloha osy cívky vůči ose bubnového rozvaděče v jedné rovině a jednak je měnitelná i poloha osy naklápění cívkového držáku vzhledem k této ose v jiné rovině.
Pro některé případy navíjení cívkových návinů vzniká v textilním provozu potřeba mírného natočení osy cívky vůči ose bubnového rozvaděče a někdy vůči ose naklápění cívkového držáku. Důvodem tohoto mírného natočení bývá požadavek na snížení tření kuželové cívky o povrch válcového rozvaděče, nebo stavba cívky a to zejména pro měkké náviny, určené pro barvení. Vyskytuj í-li se i potřeby natáčení osy cívky vzhledem k ostatním osám v průběhu soukání cívky při růstu jejího průměru. U stávajících cívkových držáků nelze vytvořit takové kinematické podmínky, při nichž by tento požadavek mohl být splněn jejich seřízením platným pro celý rozsah průměrů rostoucího návinu na cívce. Pro takovéto případy je u některých stávajících cívkových držáků poloha osy cívky v určitém rozmezí volná, což umožní její postupné samovolné natáčení při rostoucím průměru cívky.
Stávající známé cívkové držáky mají některé nevýhody, které zhoršují bud podmínky navíjení cívky nebo jsou jednoúčelové a neumožňují měnit tvar cívkového návinu podle provozních podmínek dalšího zpracování příze. Cívkové držáky, u nichž je možné měnit polohu více než jedné osy, jsou konstrukčně složitější a seřizování geometrie těchto os ve více bodech je pracnější a obtížnější.
U cívkových držáků, kde je osa cívky v určitém rozmezí volná a samovolně při rostoucím průměru cívky stavitelná, je podstatnou nevýhodou kinematická neurčitost podmínek navíjení, což se projevuje zvýšeným chvěním cívky, zejména při vyšších rychlostech soukání čí navíjení. Pro odstranění této závady a snížení kmitání cívky jsou na cívkových držácích užívány různé tlumiče a prostředky ke snížení chvění.
Obdobné cívkové držáky jako na soukacích strojích jsou užívány i na bezvřetenových dopřádacích strojích. U těchto cívkových držáků je ovšem voleno jednodušší provedení s ohledem na podstatně nižší rychlost navíjení příze. Rovněž i univerzálnost, zejména pokud se týká stavby a tvaru cívky, bývá u bezvřetenových strojů menší.
Uvedené nevýhody odstraňuje cívkový držák podle vynálezu, jehož podstata spočívá zejména v tom, že jeho jediné kloubové spojení s rámem stroje má tři kinematické stupně volnosti pro seřízení základní polohy a jeden stupeň volnosti pro změnu polohy v průběhu navíjení cívky.
Tím je seřiditelná osa cívky jak v poloze osy rozváděče, tak i osy naklápění cívkového držáku. Kloubové spojení je vytvořeno ze stavitelného kulového čepu, jehož uložení v rámu stroje je otočné.
Další znaky jsou popsány v následujícím popisu a jsou znázorněny ve formě příkladného provedení na přiloženém výkresu, který schematicky znázorňuje cívkový držák podle vynálezu v axonometrickém pohledu, jeho uchycení na rám stroje a jeho seřiditelné osy vzhledem k ose rozvaděče.
Na hřídeli 1 je upevněn rozvaděč 2 s rozváděči drážkou 21 pro rozvádění příze. Osa hřídele 1 je označena 01. Na rovaděč 2 dosedá návin 3 navinutý na kuželovou dutinku 4. Osa návinu 3 je označena 02. Osy 0! a 02 jsou různoběžné a svírají spolu úhel β. Dutinka 4 je uchycena v cívkovém držáku 5, který je vybaven dosedací kulovou ploškou 6, do níž dosedá kulová část 91 čepu 9, k níž je šroubem 7 přitažena dosedací ploška 8. Válcová část čepu 9 je otočně uložena v rámu stroje 10, podél osy 03. Osa 031 prochází středem kulové části 91 čepu 9 a je rovnoběžná s osou Op Osa 032 prochází středem kulové části 91 čepu 9 a je rovnoběžná s osou cívky 02. Dotyk návinu 3 s rozvaděčem 2 je podél površky p.
Činnost zařízení podle vynálezu je následující: Hřídel 1 je poháněn od neznázorněného mechanismu a spolu s ním rozvaděč 2, který svou drážkou 21 rozvádí přízi podél návinu 3 na dutince 4 upevněné v cívkovém držáku 5. S rostoucím průměrem návinu 3 se zvedá cívkový držák 5 natáčením kolem osy 03. Seřizování základní polohy cívkového držáku 5 je proveditelné uvolněním šroubu 7, čímž se uvolní přítlak mezi dosedací kulovou ploškou B a kulovou částí 91 čepu 9. Tím je nastavitelná poloha osy 02 ve třech kinematických osách libovolně v rozsahu seřízení umožněném řešením tohoto způsobu spoje podle vynálezu.
Při základním seřízení cívkového držáku 5, kdy osy 0x, 02, 03 jsou rovnoběžné, je navíjena válcová cívka. V tomto případě úhlová hodnota úhlů a i β je rovno 0.
Při základním seřízení cívkového držáku 5, kdy osa 02 je v podstatě rovnoběžná s osou a obě spolu svírají úhel β, je navíjena kuželová cívka. Kuželovitost cívky je konstatní s rostoucím průměrem cívky. Osa 03 je přitom rovnoběžná s obou 02.
Při základním seřízení cívkového držáku, kdy osa 03 je v podstatě různoběžná s osou 02 a svírá s ní úhel β, je navíjena cívka variekonická, tj. s postupně rostoucí kuželovitostí při rostoucím průměru cívky.
Cívkový držák poskytuje podle vynálezu ovšem i možnost nastavení základní polohy, tj. zejména vzájemné postavení os Oj, 02, 03 pro četné další technologické účely. Bývá například výhodné pro navíjení kuželových cívek, aby osy Op 02 byly v určitém rozsahu mimoběžné. V tom případě nenastává styk návinu 3 na dutince s rozvaděčem 2 podél površky p, která je' rovnoběžná s osou Oj, ale podél mírně zakřivené dotykové čáry. Při tomto seřízení cívkového držáku 5 nastává menší prokluz mezi kuželovým návinem 3 a rozvaděčem 2 při okrajích návinu 3 a proto je příze méně odírána. Tohoto seřízení se například používá při soukání měkkých cívek, určených pro barvení.
V průběhu soukání či navíjení návinu 3 na dutince 4 še cívkový držák 5 natáčí kolem osy 03, tj. kolem čepu 9 v důsledku postupného zvětšování jeho průměru. Přitom je výhodné, jestliže uchycení čepu 9 na rámu stroje 10 je provedeno prostřednictvím neznázorněné strojní části, která umožňuje natočení osy 03 v určité rovině. Tato rovina například může být s výhodou rovnoběžná s rovinou proloženou osami Op 02.
Použití cívkového držáku podle vynálezu poskytuje řadu výhod. Zejména je usnadněna jeho seřiditelnost pro různé tvary cívek a pro různé technologické podmínky při soukání či navíjení cívek. Velký rozsah seřiditelnosti dává předpoklad vysoké univerzálnosti. Cívkový držák podle vynálezu je použitelný jak pro cívky válcové, tak i kuželové a variokonické. Uchycení cívkového držáku na rámu stroje, je konstrukčně jednoduché a ve výrobě snadno realizovatelné.

Claims (4)

1. Cívkový držák textilních strojů, zejména soukacích strojů, vyznačující se tím, že jeho jediné kloubové spojení s rámem stroje (10) má tři kinematické stupně volnosti pro seřízení základní polohy a jeden stupeň volnosti pro změnu polohy v průběhu navíjení cívky.
2. Cívkový držák podle bodu 1, vyznačující se tím že jeho kloubové spojení s rámem stroje (10) je vytvořeno alespoň jednou kloubovou plochou (5).
VYNALEZU
3. Cívkový držák podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že jeho kloubové spojení s rámem stroje (10) je vytvořeno z otočně kolem osy (03j uloženého čapu (9) s kulovou částí (91), k níž je rozebíratelně upevněna dosedací ploška (8) cívkového rámu (5J.
4. Cívkový držák podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že čep (9) s kulovou částí (91) je otočně uložen v rámu stroje (10) a jeho osa (03) je alespoň v jedné rovině stavitelná.
CS392980A 1980-06-04 1980-06-04 Cívkový držák textilních strojů, zejména soukacích strojů CS214967B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS392980A CS214967B1 (cs) 1980-06-04 1980-06-04 Cívkový držák textilních strojů, zejména soukacích strojů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS392980A CS214967B1 (cs) 1980-06-04 1980-06-04 Cívkový držák textilních strojů, zejména soukacích strojů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS214967B1 true CS214967B1 (cs) 1982-06-25

Family

ID=5380768

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS392980A CS214967B1 (cs) 1980-06-04 1980-06-04 Cívkový držák textilních strojů, zejména soukacích strojů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS214967B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2000034060A (ja) 糸を円錐体形状のスプ―ルに巻取る方法と装置
JP2006335573A (ja) 綾巻きボビンを製造する繊維機械の巻取装置のための糸綾振り装置
CZ325795A3 (en) Thread feeding apparatus
EP0077944A2 (en) Apparatus for paying off wire from a bobbin
KR20010031957A (ko) 자체 보정형 필라멘트 인장력 제어 디바이스
CS277423B6 (en) Apparatus for depositing and release of yarn
US4322041A (en) Method of and apparatus for winding roving packages
CZ279680B6 (cs) Zařízení pro kompenzaci napětí v přízi při navíjení kuželových cívek
CS214967B1 (cs) Cívkový držák textilních strojů, zejména soukacích strojů
JPS6411543B2 (cs)
US4583355A (en) Process for the spinning of fibers and a device for carrying out the process
US4106712A (en) Device for controlling the tension of yarn unwinding from a yarn supporting body
JPS605506B2 (ja) 糸貯蔵兼糸供給装置
US6682011B2 (en) Device for collecting yarns on conical reels with compensation of the fluctuations of the yarn take-up speed
JPS6315227B2 (cs)
US2281747A (en) Winding apparatus
US1209179A (en) Tension device.
US5853133A (en) Apparatus for producing square edged forming packages from a continuous fiber forming process
US4371121A (en) Yarn winding device
US3022623A (en) Thread twisting apparatus
US4056243A (en) Apparatus for uniformly unwinding a yarn package
EP0616063B1 (en) Creel equipped with twisting device
JPH04263656A (ja) 糸送り装置
CZ294639B6 (cs) Způsob navíjení kuželového křížem soukaného návinu cívky zejména na bezvřetenovém dopřádacím stroji nebo skacím stroji a zařízení k provádění tohoto způsobu
US6394383B1 (en) Winder for elastomeric fibers