CS213826B1 - Způsob výroby pružných přívodů elektrické energie - Google Patents

Způsob výroby pružných přívodů elektrické energie Download PDF

Info

Publication number
CS213826B1
CS213826B1 CS916479A CS916479A CS213826B1 CS 213826 B1 CS213826 B1 CS 213826B1 CS 916479 A CS916479 A CS 916479A CS 916479 A CS916479 A CS 916479A CS 213826 B1 CS213826 B1 CS 213826B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tube
heated
temperature
lead wires
conductors
Prior art date
Application number
CS916479A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiri Solar
Original Assignee
Jiri Solar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Solar filed Critical Jiri Solar
Priority to CS916479A priority Critical patent/CS213826B1/cs
Publication of CS213826B1 publication Critical patent/CS213826B1/cs

Links

Landscapes

  • Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)

Abstract

Vynález se týká pružných přívodů elektrické energie a řeší výrobu přívodů. Přívodní vodiče jsou opatřeny izolační vrstvou se zvýšenou tepelnou oddolností. Nejprve se stlačí v kompaktní svazek a provléknou se trubkou z plastického materiálu. Potom še š trubkou navinou do tvaru válcové pružiny. V tomto stavu se zahřívají při teplotě 423 K po dobu 120 min. buá vzduchem nebo v kapalině. Potom se ochladí na teplotu 283 K až 293 K. Vynález zu se využije při přenosu elektrické energie nebo signélu z jedné části zařízení do druhé v případě, že jedna část je pevná a druhá pohyblivá v různých směrech, nebo když jsou obě části pohyblivé. Je to při obsluze více strojů robotem, při spojení stojanu průmyslového manipulátoru a chapadla, při meziopei'ační manipulaci se zápustkovými výkovky a při spojení automobilového tahače s návěsem. Předmět vynálezu je definován jedním bodem.

Description

Vynález se týká způsobu výroby pružných přívodů elektrické energie nebo signálu z jed né čésti zařízení do druhé, z nichž jedna část je pevné a druhá pohyblivé v různých směrech nebo jsou obě pohyblivé.
Pružných přívodů elektrické energie se používá v mnoha odvětvích průmyslu. Je to například při obsluze více strojů robotem, při spojení stojanu průmyslového manipulátoru a chapadla, při mezioperační manipulaci se zápustkovými výkovky, při spojení automobilového tahače s návěsem a v mnoha dalších zařízeních.
Dosud se pružné přívody vyrábějí bu3 vytlačováním na vytlačovacím stroji s příčnou vytlačovací hubicí, do které se vede svazek vodičů, který se v hubici povlékne souvislou vrstvou plastické hmoty. Svazek vodičů s povlakem z plastu se pak navine do tvaru válcové šroubové pružiny. Válcová šroubová pružina se ohřeje na teplotu, při níž se plastická hmota stává tvárnou, načež se následným ochlazením ustálí tvar této pružiny. Tento způsob výroby vyžaduje následné vybavení vytlačovacího stroje jednoúčelovými nástroji, tj. vytlačovací a kalibrační hubicí, chladicí komorou, navíjecím a temperačním zařízením, které se efektivně využije pouze při výrobě většího množství stejných pružných přívodů se stejnými vodiči jak co do počtu, tak co do průřezu. Jn-ný známý způsob výroby pružných přívodů spočívá v tom, že se vodiče provléknou trubkou z plastické hmoty, načež se trubka s vodiči navine do tvaru válcové šroubové pružiny. Ohřétím válcové šroubové pružiny s následným ochlazením se ustálí požadovaný tvar této pružiny. Dosavadní způsoby výroby pružných přívodů nevyhovují ve všech případech požadavkům praxe, kdy je třeba použít vodičů různých průměrů, průřezů i délek s vývody vodičů ve vyhovující úpravě a vyráběné v málo až středně sériové výrobě.
Tyto nevýhody odstraňuje předmět vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se přívodní vodiče, jako jsou měděné lanka opatřené izolační vrstvou se zvýšenou tepelnou odolností nad 423 K, například z PVC, se nejprve stlačují v kompaktní svazek vodičů, který se provlékne trubkou z plastického materiálu, například z měkčeného polyamidu, načež se spolu s trubkou navinou na trn do tvaru válcové pružiny a vývody vodičů se upraví v požadovaném axiálním nebo radiálním směru, a v tomto stavu se zahřívají při teplotě 423 K po dobu 120 minut ohřátým vzduchem, nebo se ohřívají ponořením do kapaliny nenerušující použitý plastický materiál, například do polyglykolu, načež se ochladí studenou vodou na teplotu v roz mezí od 283 K do 293 K.
Výhodou tohoto způsobu je, že umožňuje vytvořit pružný přívod o libovolném počtu a libovolném průřezu vodičů, které plně odpovídají optimálním požadavkům pro přenos elektric ké energie v tem kterém případě. Rovněž lze upravit požadovaný tvar vývodů v radiálním nebo axiálním směru, jakož i délku pružného přívodu podle potřeby a vzdálenosti spojovaných zařízení. Další výhodou je, že vzniká kompaktní svazek vodičů, který je chráněn pláštěm z plastické trubky, sníží se spotřeba materiálu, zejména mědi a sníží se váha i rozměry celého pružného přívodu. Způsob výroby je vhodný pro velké i malé průměry trubek, pro rozdílné průřezy vodičů i pro rozdílné délky přívodu, a to jak v malosériové tak i středněsériové výrobě.
Při výrobě pružného přívodu se postupuje tak, že se nejprve určí požadované délka pří·
213 826 vodu, počet jednotlivých vodičů v přívodu podle počtu přenosových cest, jejich průřez podle požadavků na přenášený výkon a podle toho se zvolí průměr plastové trubky z polyamidu 12,pak se jako vodiče používají měděná lanka s izolační vrstvou s tepelnou odolností nad 423 K. Tato izolace může být z polyvinylchloridu se zvýšenou tepelnou odolností, nebo z jiného plastu se zvýšenou tepelnou odolností, např. ze silikonového kaučuku.Podle počtu vodičů v přívodu a podle jejich průřezu se určí vnitřní průřez a délka trubky, ve které budouvodiče uloženy. Vodiče se nejprve vyrovnají, potom se rozmístí kolem podélné osy tak, že se podle počtu vodičů využije optimálně vnitřní průřez trubky. Vyrovnané a rozmístěné vodiče se k sobě stlačí, čímž se vymezí vůle a vznikne kompaktní svazek vodičů o minimální průřezové ploše, která je menší než vnitřní průřez trubky z plastické hmoty, do které se vodiče vtahují, s ohledem na zajištění vůle, umožňující snadné protažení trubkou. Trubka do které se vodiče ukládají, je z měkčeného polyamidu, případně z polyesterového elastomeru, či jiného plastického materiálu obdobných vlastností. Trubka se upne v podpěrách, protáhne se jí tahač, který se upevní za odizolované vodiče a vodiče se protáhnou po celé délce trubkou. Trubka i s vodiči se upraví do tvaru šroubové pružiny, například natáčením na trn soustruhu s přípravkem. Na trnu se upťaví konce vodičů buá do axiálního nebo do radiálního směru. Potom se trubka s trnem zahřívá na teplotu, při níž se materiál trubky stává tvárným. Délku ohřevu ovlivňuje částečně průměr a tloušťka stěny použité plastické trubky, druh plastu použitý pro trubku a druh použitého ohřívacího média. Tak např. při použiti trubky z polyamidu o vnějším průměru 12,5 mm a tloušťce stěny 1,25 mm s deseti vodiči, je potřebná doba temperace při ohřevu vzduchu 2 hodiny. Ohřev trubky lze kromě teplým vzduchem provést ponořením do kapaliny, zahřáté na teplotu 423 K. Kapalina, ve které se ohřev provádí, musí být takového složení, aby nenarušovala použitý plastický materiál a aby se snadno oplachovala vodou. Vhodný je například polyglykol. Po uplynutí potřebné doby zahřívání se trubka vyjme a ochladí proudem studené vody na teplotu v rozmezí 283 K až 293 K. Při ochlazování se pružný přívod chrání proti vniknuti vody navlečením ochranného krytu pro vývody vodiěů a konce trubky. Po ochlazení je pružný přívod připraven k použití a zabudování do požadovaného zařízení.
Způsob výroby dle vynálezu je zvláště vhodný pro zhotovení pružných přívodů elektrické energie ze stojanu do chapadla průmyslového manipulátoru pro mezioperační manipulaci se zápustkovými výkovky.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Způsob výroby pružných přívodů elektrické energie, při kterém jsou přívodní vodiče uloženy v trubce, vyznačující se tím, že přívodní vodiče, například měděná lanka opatřená izolační vrstvou se zvýšenou tepelnou odolností nad 423 K, například z PVC se nejprve stlačí v kompaktní svazek vodičů, který se provlékne trubkou z plastického materiálu například z měkčeného polyamidu, potom se společně s trubkou navinou na trn do tvaru válcové pružiny a vývody vodičů se upevní v požadovaném axiálním nebo radiálním směru a v tomto
    213 826 stavu se zahřívají při teplotě 423 K po dobu 120 minut ohřátým vzduchem, nebo se ohřívá jí ponořením do kapaliny nenarušující použitý plastický materiál, například do polyglykolu, načež se ochladí studenou vodou na teplotu v rozmezí od 283 K do 293 K.
    Vytiskly Moravské tiskařské závody, provoz 12, Leninova 21, Olomouc
CS916479A 1979-12-21 1979-12-21 Způsob výroby pružných přívodů elektrické energie CS213826B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS916479A CS213826B1 (cs) 1979-12-21 1979-12-21 Způsob výroby pružných přívodů elektrické energie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS916479A CS213826B1 (cs) 1979-12-21 1979-12-21 Způsob výroby pružných přívodů elektrické energie

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS213826B1 true CS213826B1 (cs) 1982-04-09

Family

ID=5442898

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS916479A CS213826B1 (cs) 1979-12-21 1979-12-21 Způsob výroby pružných přívodů elektrické energie

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS213826B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4038519A (en) Electrically heated flexible tube having temperature measuring probe
US4362684A (en) Process and apparatus for making a welding sleeve
EP0159733B1 (en) Process and apparatus of manufacturing an electroweldable socket
US7259332B2 (en) Separable multi-member composite cable
US5252157A (en) Electrothermal fusion of large diameter pipes by electric heating wire wrapping and sleeve connector
EP2788692B1 (de) Konfektionierte beheizbare medienleitung mit einer medienleitung mit zumindest zwei auf deren aussenseite angeordneten heizelementen und verfahren zu ihrer herstellung
EP1199727B1 (en) Heating cable
EP2699414A1 (de) Mehrlagige elektrisch beheizbare medienleitung
US10319499B1 (en) System and method for additively manufacturing composite wiring harness
KR950011340B1 (ko) 전력케이블 선로 및 그 코어 제조방법
EP2788646B2 (de) Konfektionierte medienleitung und verfahren zum konfektionieren einer medienleitung mit innenliegenden heizelementen
US4853516A (en) Electric cable primarily for welding equipment and welding device including the same
US5406055A (en) Apparatus for expanding/shrinking articles
GB1562366A (en) Curing system for high-voltage cross linked cables
US3045102A (en) Cold terminal resistance wire
CS213826B1 (cs) Způsob výroby pružných přívodů elektrické energie
EP1460648B1 (de) Anlage zur Herstellung von Kabeln
US20060289474A1 (en) Tubular heater and method of manufacture
DE1602287A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Rohrbuendelkabeln
EP0294008A2 (en) An induction weldable socket and a process and apparatus for manufacturing such a socket and a process for connecting said socket to a penetrating pipe part
DE19960266A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Schrumpf- u. Ausdehnungsschlauchverbindungen und Vorrichtungsanordnung zur Durchführung des Verfahrens
CN113393969B (zh) 一种扁平穿窗同轴电缆及其制造方法
CN119694652B (zh) 一种充电线束及生产工艺
CA2352111C (en) Caterpillar heating device
US3563820A (en) Method of manufacturing a plastic insulated wire