CS213351B2 - Filtrační kolona s velkým počtem filtračních štěrbin - Google Patents

Filtrační kolona s velkým počtem filtračních štěrbin Download PDF

Info

Publication number
CS213351B2
CS213351B2 CS32079A CS32079A CS213351B2 CS 213351 B2 CS213351 B2 CS 213351B2 CS 32079 A CS32079 A CS 32079A CS 32079 A CS32079 A CS 32079A CS 213351 B2 CS213351 B2 CS 213351B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
rings
filter
filter column
pin
filtration
Prior art date
Application number
CS32079A
Other languages
English (en)
Inventor
Jozef Kolt
Roman Jarawka
Anna Niezgoda
Maciej Kiedik
Kazimierz Terelak
Original Assignee
Zaklady Chem Blachowina
Inst Ciezkiej Syntezy Orga
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zaklady Chem Blachowina, Inst Ciezkiej Syntezy Orga filed Critical Zaklady Chem Blachowina
Publication of CS213351B2 publication Critical patent/CS213351B2/cs

Links

Landscapes

  • Filtration Of Liquid (AREA)
  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)
  • Nozzles (AREA)

Description

Po poklesu hladiny směsi tvořené kapalinou a pevnými částečkami až k horní části kolo-ny péčne plyn proudit štěrbinami těch částí kolony, které vyčnívají z kapaliny, do vnitřku filtrační kolony a v důsledku toho nastává snížení tlakového spádu mezi vnitřkem filtru a vnitřkem filtrační kolóny, což značí snížení filtrační hnací síly a rychlosti filtrace. V takovém případě se kapalina, která zůstala ve filtru, odstpaňujg přerušením průtoku, těmi filtračními kolqnami, které částečně vyčnívají z kapaliny, $ vede se k filtraci těmi kolonami, které jsou ve filtru umístěny níže a jso-u úplně ponořeny do směsi kapaliny a pevných částeček. Vyřazení kolon obnažených v horní části z provozu je velmi nevýhodné, protože tím se snižuje úhrnná filtrační plocha ve filtru a jeho výtěžek.
Účelem vynálezu je vytvoření filtračních kolon, u nichž je tato závada dalekosáhle odstraněna.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že filtrační ko-lo-na je opatřena kulovými uzávěry, umístěnými mezi profilovými prstenci filtrační kolony. Uzávěry sestávající z koulí a kruhových prstenců tvoří ložiska pro koule a zároveň rozdělují filtrační kolonu na několik částí. Uzávěry se otvírají a zavírají pohyblivým čepem, který Je opatřen rameny působícími na koule. Ramena mohou ležet ve svislých rovinách a svírat úhel asi 90°; v tomto případě vykonává čep otáčivý pohyb. Ramena mohou také ležet ve svislé rovině a pak vykonává čep pohyb posunem ve svislém směru.
Kruhové prstence uzávěru jsou profilovány se sklonem ve směru ke středovému otvoru. Tím se zaručí vždy uzavření otvoru koulí, která je volně pohyblivá, tj. která není zespodu podepřena.
Kruhové prstence uzávěrů mohou být také ploché a opatřeny dorazy upravenými na kruhových prstencích, které omezují pohyb koule. Dorazy objímají koule volně, takže koule lze nadzvednout a mohou provést malý pohyb ve vodorovném směru. Otvor, který tvoří kulová miska, nemusí ležet uproistřed, ale z výrobních důvodů je středová úprava nejsnadnějším řešením, které lze doporučit.
Kruhové prstence uzávěrů mají stejný vnější průměr jako vnější desky filtrační kolony anebo jako· profilové prstence tvořící filtrační štěrbiny. V prvém případě mají kruhové prstence otvory pro průchod šroubů, které spojují soustavu složenou z profilových prstenců a současně slouží kromě toho jako stavěči kroužky.
Vnitřní průměr kruhových prstenců má být menší než průměr použitých koulí a účelně činí Ϋ4 až Ϋ2 vnitřního průměru filtrační jednotky.
Filtrační kolona podle vynálezu umožňuje, že proudění jednotlivými částmi filtrační kolony, které leží nad uzávěry, lze jednoduchým. způsobem přerušit nebo umožnit pohyblivým čepem. To má za následek zjednodušení konstrukce filtru a umožňuje automatizaci jeho obsluhy. Přitom zůstane při periodické filtraci zachována maximální filtrační plocha pro· danou hladinu kapaliny ve filtru.
Vynález bude blíže vysvětlen na podkladě příkladu provedení, znázorněného na připojeném výkresu, v němž představuje obr. 1 filtrační kolonu se dvěma kulovými uzávěry, které se otvírají a zavírají posuvným čepem, a obr. 2 filtrační kolonu se dvěma uzávěry, které se otvírají a zavírají otáčivým čepem.
Filtrační kolona znázorněná na obr. 1 sestává ze stejných článků v podobě válcové soustavy složené z profilových prstenců 1, se středovým kanálem pro průtok tekutiny a s filtračními štěrbinami na obvodě. Mezi profilovými prstenci 1 jsou upraveny kulové uzávěry, sestávající z koulí 3 a kruhových prstenců 2, které tvoří kulovité misky pro koule 3. Uzávěry se otvírají a zavírají čepy
4. Čep 4 je opatřen rameny 5 působícími na koule 3. Ramena 5 leží ve svislé rovině a čep 4 se pohybuje podél osy filtrační kolony, jak niaznačeno šipkami na obr. 1. Kruhové prste,ce 2 uzávěrů jsou profilovány se sklonem ve směru ke středovém^ otvoru uzávěru. Kruhové prstence 2 mají stejný vnější průměr jako je průměr vnější de;sky filtrační kolony. Vnitřní průměr kruhových prstenců 2 činí ¥2 průměru filtrační kolony.
Filtrační kolona znázorněná na obr. 2 má mezi profilovými prstenci 1 kulové uzávěry, sestávající z kruhových prstenců 2 a koulí 3, na které působí čep 4 prostřednictvím ramen 5. Čep 4 se v tomto případě otáčí. Ramenla 5 leží ve svislých rovinách, které jsou k sobě navzájem kolmé.
Kruhové prstence 2 jsou .profilovány se sklonem ve směru ke středovému otvoru. Kruhové prstence 2 mají stejný vnější průměr jako vnější desky filtrační jednotky. Vnitřní průměr kruhových prstenců 2 činí xfi průměru filtrační kolony.
Pohyblivý čep 4 sloužící k otvírání a zavírání uzávěru prochází lícujícími otvory v prstencích uzávěru. Prostřednictvím ramen 5 na něm upevněných působí čep 4 zdola na koule1 3 uzavírající kulovou misku uzávěru a při nadzvednutí koulí 3 otevře uzávěry. Pohyb čepu 4 se může dít buď posuvem nahoru a dolů anebo natáčením čepu 4 a podle druhu pohybu se ramena 5 profilují. Podle polohy čepu 4 se pak uzavírá průtok za sebou následujícími částmi filtrační kolony, která leží nad uzávěrem. Patřičným’ pohybem čepu 4 a vhodnou volbou rozměrů jeho ramen 5 lze uzávěry uzavírat střídavě od spodní části filtrační kolony nahoru anebo naopak od horní části filtrační kolony dolů, nebo je lze také všechny uzavřít nebo: otevřít.
,V provedení znázorněném na obr. 1 není počet uzávěrů z hlediska konstrukce nijak omezen a prakticky může činit od 1 do 10. V provedení podle obr. 2 je počet uzávěrů omezen nejvýše na 3, protože ramena 5 leží ve svislých rovinách, které jsou vůči sobě kolmé. Přídavná ramena, ležící v jedné rovině, slouží k současnému otevření všech uzávěrů.

Claims (6)

1. Filtrační kolona s velkým počtem filtračních štěrbin, sestávající ze stejných článků, sestavených do tvaru válcového tělesa z profilových prstenců, se středovým kanálem prol průtok kapaliny a s filtračními štěrbinami na obvodě, určená pro· činnost ve svislé poloze, vyznačená tím, že je mezi profilovými prstenci (lj opatřena kulovými uzávěry, sestávajícími z kruhových prstenců (2 J a koulí (3J, přičemž kruhové prstence (2) a koule (3) jsou pohyblivé do otvírací a uzavírací polohy pohyblivým čepem (4j opatřeným rameny (5J, které spolupůsobí s koulemi (3).
2. Filtrační kolona podle bodu 1, vyznačená tím, že ramena (5j leží ve svislých rovinách a svírají spolu úhel přibližně 90°, přičemž čep (4) je otáčivý.
ynAlezu
3. Filtrační kolona podle bodu 1, vyznačená tím, že ramena (5J leží ve svislé rovině a čep (4) je (posouvaťelný ve svislém směru.
4. Filtrační kolona podle bodu 1 nebo 2 nebo 3, vyznačená tím, že kruhové prstence (2) jsou profilovány se sklonem ve směru k uzávěru.
5. Filtrační kolona podle bodu 1 nebo 2 nebo· 3, vyznačená tím, že kruhové prstence (2) mají stejný vnější průměr jako· vnější desky filtrační kolony nebo jako profilové prstence (1) tvořící štěrbiny.
6. Filtrační kolona podle bodu 4, vyznačená tím, že vnitřní průměr kruhového prstence (2) činí % až Ϋ2 vnitřního průměru filtrační kolony.
2 listy výkresů
CS32079A 1978-01-18 1979-01-15 Filtrační kolona s velkým počtem filtračních štěrbin CS213351B2 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL20412378A PL112541B3 (en) 1978-01-18 1978-01-18 Multislit filtration nozzle

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS213351B2 true CS213351B2 (cs) 1982-04-09

Family

ID=19987151

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS32079A CS213351B2 (cs) 1978-01-18 1979-01-15 Filtrační kolona s velkým počtem filtračních štěrbin

Country Status (5)

Country Link
AR (1) AR216360A1 (cs)
CS (1) CS213351B2 (cs)
DD (1) DD141782A6 (cs)
PL (1) PL112541B3 (cs)
SU (1) SU793359A3 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
PL204123A1 (pl) 1979-09-24
SU793359A3 (ru) 1980-12-30
AR216360A1 (es) 1979-12-14
PL112541B3 (en) 1980-10-31
DD141782A6 (de) 1980-05-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2304395A1 (de) Zentrifuge mit automatisch einstellbaren rohrhaltern
DE60104031T2 (de) Fluidumverteilunsgsventil
CS213351B2 (cs) Filtrační kolona s velkým počtem filtračních štěrbin
US4578838A (en) Sluice for cleaning bodies
DE2538630A1 (de) Selbstreinigende zentrifugentrommel zum periodischen austragen eines teils der von einer fluessigkeit getrennten und sich im peripheren teil des trommelinnenraumes ansammelnden feststoffe
DE2534788C2 (de) Schlammzentrifuge
LU85592A1 (de) Reduzierventil,versehen mit einem dampf-fluessigkeitstrenner
CN220583182U (zh) 一种清堵机构及换热器疏水管
DE2929199C2 (cs)
AU780814B2 (en) Flush device for a flush tank, in particular a multifunction tank, permitting adjustment of the amount of water discharged
DE69932303T2 (de) Modulierte Flüssiglinse ohne sphärische Aberration mit Mitteln zur Konzentration von Sonnenenergie und mit einer Wärmeplatte zur Absorption von hohen Temperaturen
US3286841A (en) Magnetic filter mechanism
US3804387A (en) Tray with self-guiding target valves for gas-liquid and vapor-liquid contacting
DE251932C (cs)
DE202019101853U1 (de) Filtervorrichtung für Schächte
KR200364715Y1 (ko) 에어벤트 밸브
DE19723601C1 (de) Vorrichtung zur Siruptrennung bei periodischen Zentrifugen
CH380026A (de) Vorrichtung zum kontinuierlichen Ein- und Austragen von Feststoffen
DE3605507C2 (de) Vorrichtung zum Gas-Flüssigkeits-Stoffaustausch im Gegenstromkontaktverfahren
DE968330C (de) Gasabscheider fuer Kraftstoffumfuellanlagen
SU1171057A1 (ru) Фильтр дл очистки жидкостей
DE1914064A1 (de) Ablaufventil fuer Spuelkaesten
DE865428C (de) Filterbrunnen aus Betonformstuecken
DE583149C (de) Nasser Gasmesser mit einer Taumelglocke
DE608684C (de) Vorrichtung zum Mischen, Emulgieren, Homogenisieren, Verreiben, Zerkleinern von Stoffen