CS212289B2 - Facility for anchoring the wall conveyer - Google Patents

Facility for anchoring the wall conveyer Download PDF

Info

Publication number
CS212289B2
CS212289B2 CS316073A CS316073A CS212289B2 CS 212289 B2 CS212289 B2 CS 212289B2 CS 316073 A CS316073 A CS 316073A CS 316073 A CS316073 A CS 316073A CS 212289 B2 CS212289 B2 CS 212289B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
pressure
valve
piston
clamping
props
Prior art date
Application number
CS316073A
Other languages
English (en)
Inventor
Walter Weirich
Michael Dettmers
Original Assignee
Gewerk Eisenhuette Westfalia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19722222018 external-priority patent/DE2222018C3/de
Priority claimed from DE19722234964 external-priority patent/DE2234964C3/de
Application filed by Gewerk Eisenhuette Westfalia filed Critical Gewerk Eisenhuette Westfalia
Publication of CS212289B2 publication Critical patent/CS212289B2/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D23/00Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor
    • E21D23/006Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor provided with essential hydraulic devices
    • E21D23/0073Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor provided with essential hydraulic devices with advancing shifting devices connected therewith
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21FSAFETY DEVICES, TRANSPORT, FILLING-UP, RESCUE, VENTILATION, OR DRAINING IN OR OF MINES OR TUNNELS
    • E21F13/00Transport specially adapted to underground conditions
    • E21F13/10Anchorings for conveyors

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Framework For Endless Conveyors (AREA)

Description

(54) Zařízení ke kotvení stěnového dopravníku
Vynález se týká zařízení ke kotvení stěnového dopravníku s kotevním nosníkem opřeným a vedeným na kráčející hydraulické výstroji a opatřeným posuvným válcem a dále s upínacím zařízením, které je opatřeno upínacím válcem a je uchyceno na dopravníku.
Stěnový dopravník, například hřeblový dopravník, podél kterého ' je veden dobývací stroj, například uhelný pluh, se obvykle upíná a zakotvuje, aby se zabránilo sklouznutí dopravníku při poklesu nebo vybočení žlabové části dopravníku v důsledku velkých tahových zatížení působících na dopravník. V souvislosti s tím je také známo ukotvit a upnout stěnový dopravník v porubové stěně na několika místech rozložených po délce porubové stěny a k tomu přitahovat jednotlivé části stěnové výstroje, které slouží jako opěry pro kotevní nosník a pro upínací zařízení spojená s kotevním nosníkem a působící v podélném směru dopravníku. Výstrojové části se skládají z takzvaných rámových upínek, jejichž výstrojové rámy jsou posuvový® válcem spojeny tak, že mohou být střídavě posouvány za vzájemného podpírání.-Jeden z ’ obou rámů každé rámové upínky přitažené ke kotvení má přitom teleskopické vedení pro kotevní nosník vysouvaný prostřednictvím poauvového válce. Vysouvání posuvového válce se přitom řídí tlačítky uspořádanými bočně na dopravníku tak, že kotevní nosník může sledovat posouvaný dopravník.
U popsaného kotvícího zařízení se však vyskytuje závažný nedostatek spočívající v tom, že se účinného ukotvení a upnutí dopravníku . dosáhne jen tehdy, jestliže příslušné výstrojové upínky jsou upnuty s dostatečnou rozpěrnou silou mezi nadložím e podložím. Jestliže k tomu nedojde, může se při vpuštění tlaku do upínacího válce výstrojová upínka v důsledku působení upínacích sil nastavit šikmo, sklopit - a za některých okolností značně poškodit. Kromě toho může docházet k provozním poruchám a k haváriím, jestliže při posouvání rámu, o který je opřen posuvový válec, se tento posuvový válec současně nezasouvá, nebo jestliže není válec pro zasouvání zatížen ve směru zasouvání, aniž by byl současně posuvový válec zatížen ve směru posuvu. Jestliže se posouvá dopravník, aniž by za ním ihned následoval kotevní nosník, - ..· nastaví se upínací válec šilmo k podélnému směru dopravníku, čímž se upnutí změní velmi nepříznivým způsobem.
Výše uvedené nedostatky známých zařízení odstraňuje zařízení ke kotvení stěnového dopravníku s kráčeeící hydraU.ickou výztuží, opatřené kotevním nosníkem, který je na této výztuži opřen a veden, a je opatřen pos^u^v^c^A^ým válcem a dále spojen s upínacto zařízeni ' opatřerým upínacím válcem a zachyceiýfo na dopravníku, jehož podstata spočívá podle vynálemu v tom, že v tikovém potrubí upínacího válce je uspořádáno jističi ústrojí k uzavíráni přívodů tikového prostředí do upínacího válce, kteréžto jistící ústrojí je podle tiku ve stojce opřené o kotevní nosník pro tlakové zatížení upínacího válce samočinně odjistitelné.
Posouvací válec kotevního nosníku je ve směru vysouvání funkčně spojen s ventilem, zatímco ve směru zasouvání je funkčně spojen a regulačním ústrojím posuvového válce. Jisti-. cí ústrojí v ' přívodu tikového prostředí do upínacího válce je opatřeno předpínacím ventilovým ústrojím připojeiýfa na tikové prostory . stojek.
Předpínací ventilové ústrojí je uloženo v potrubí, které je spojeno s tikovými prostory stojek a připojeno k uzavíracímu a 2ajiδCivacímu ^n^vYdmu ústrojí,' které je ovladatelné pístem, a které je uloženo v přívodu tikového prostředí do upínacího válce.
Do potrubí spojujícího tlakové prostory stojek je zařazen upínací vennH.
Vventl obsahuje řídicí píst, který je trvale zatížen ve směru vysouvání, a který je pro jemné ovládání ventilu uspořádaného v přívodu trikového prostředí do posuvového válce opatřen regulační hranou. Řídicí píst je přitom tvořen diferenciálním pístem tr valena tíženým hydrauliclým tikem. Zřízení je dále opatřeno uzavíracím venti^ým ústrojím pro jištění upínacího válce proti odlehčení, které je uspořádáno na upínacím válci nebo na. jeho pístnici. Toto uzavírací ventilové ústrojí je s výhodou spolu se zajištovacím ventilový ústrojím sloučeno do jednoho zaji^ovn^ho bloku.
Zajišltiací blok obsahuje tři pístem řízené blokovací ventily s rozdílrýrai přepínacími tlky, jejichž servopísty jsou zatěžovatelné společným řídicím potrubím pro vedení usazovacího tlaku, přičemž dva z těchto blokovacích vonnHá jsou za sebou zařazeny v tikové hadici vedoucí k prstmoovým prostorito upínacích válců, zatímco třetí blokovací vennil je mezi oběma prvními blokovacími vonnUy připojen k tikovému potrubí, jakož i ke zpětnému potrubí, přičemž uzavírací vennily jsou spojeny s blokovacími vennily.
Řídicím . potrubím pro usazovací tlak jsou uspořádány dva protisměrně zapojené předpínací ventily s rozdíl rými otvíracími tiky.
Nový a vyšší účinek vynálezu spočívá v tom, že upínací válec je pod tikem jen tehdy, jestliže usazovací tlk hydraulické stojky výstroje je dostatečný. k tonu, aby tato výstroj, mohla tvořit účinnou pevnou opěru. Dokud usazovací tlk v hydraulické stojce tvořící opěru nedosáhne předem stanovené hodnoty, není vpuštěni tiku do upínacího válce možné. Jestliže na druhé str^ě poklesne usazovací tlk v hydraU.ické stojce během provozu, sníží se samočinně tlak v upínacím válci.
Zařízení - podle vynálezu je v příkladech provedení blíže znázorněno na výloresech, kde na obr. 1 je porubová výztuž‘ pouužtá pro ukotvení a upnutí, stěnového dopravníku a její spojení s dopravníkem v půdorysu, na obr. 2 je - schéma regulace kotvení upnutí stěnového dopravníku podle obr. 1, na obr. 3 jé v podélném řezu vennU pro reguLaci posuvného válce upínacího nosníku, na obr. 4 je v půdorysu další příklad provedení dílčího kotvení s upínacím válcem pevně spojeným s dopravníkem a opřeným o výztuž a na obr. 5 je schéma zapojení regulace dílčího kotvení podle obr. 4.
Na obr. 1 až 4 je znázorněn žlab stěnového dopravníku £0. například hřeblového dopravníku, na kterém je bočně veden neznázorněný uhelný pluh. Stěnová výstroj je tvořena jednotlivými výztužemi, které jsou s odstupy uspořádány na zákládkové straně stěnového dopravníku 10. Na obr. 1 je znázorněna jen jediná výztuž. Tato výztuž slouží současně pro upnutí a ukotvení stěnového dopravníku £0. Rozumí se, že podél stěny je uspořádáno více takovýchto výztuží pro upnutí aukotvení stěnového dopravníku £0.
Výztuž sestává ze dvou rámů 1, II, které jsou známým způsobem spojeny paralelním vodicím a posouvacím ústrojím tak, že oba rámy I, II se mohou střídavě a zazvzájemné podpěry posouvat ve směru posuvu, který je označen Šipkou S. Posuv se provádí pomocí dvojčinného hydraulického posouvacího válce, který je uspořádán v posouvacím ústrojí 11. Rám I má ve směru posouvání uspořádány za sebou dvě hydraulické stojky £2, které jsou na podloží spojeny pružnicovým prahem 13 a na nadloží prostřednictvím neznázorněné stropnice.
Rám £ má na své straně odvrácené od druhého rámu II teleskopické vedení 16 pro kotevní nosník ££. který může být dutý a je posuvný prostřednictvím dvoučinného hydraulického posuvového válce 34 ve směru Šipky S. Posuvový válec 34 je připojen na nosníku 17. jeho pístnice se opírá o první kloub 19 na zákládkové straně na dně teleskopického vedení £6, popřípadě na konzole spojující teleskopické vedení 16 s rámem I. Na předním konci kotevního nosníku 17 je uspořádán ventil 20. jehož účel bude vysvětlen později.
Na předním konci kotevního nosníku 17 je druhým kloubem 21 připojen upínací válec 22. který je umístěn v ochranném krytu 23· S koncem upínacího válce 22 vyčnívajícím z ochranného krytu 23 je spojeno upínací ústrojí spojené se stěnovým dopravníkem £0. Toto upínací ústrojí je tvořeno upínacím řetězem 24. který je křížovým kloubem 25 připojen k upínací konzole 26. která je pevně ve směru tahu uspořádána po straně žlabu stěnového dopravníku 10.
Je-li tlaková kapalina vpuštěna do upínacího válce 22 na straně jeho pístnice, takže se zasouvá do ochranného krytu 23. působí na stěnový dopravník 10 prostřednictvím upínacího řetězu 24 ve směru šipky £ tažná síla, která tvoří upínací sílu působící aa provozu proti namáhání tahem. Je patrné, že upínací válec 22 je prostřednictvím kotevního nosníku 17 opřen na rámu I výztuže. Rám I tvoří tak opěru pro kotvení a upnutí stěnového dopravní— ku £0.
Stěnový dopravník 10 se posouvá ve směru šipky S pomocí neznázorněných válců. V souladu s tím se musí posouvat i stěnová výstroj. To se provádí prostřednictvím posouvacího válce £8 připojeného k výztuži. Při posouvání stěnového dopravníku 10 se pomocí posuvovéhoválce 34 posouvá i kotevní nosník 17. přičemž vysouvání je . řízáno ventilem 20 ták, že upínací válec 22 s upínacím řetězem 24 zůstává rovnoběžný se stěnovým dopravníkem 10.
Jestliže se posune stěnový dopravník £0, může se posunout i výstroj. K tomu účelu se nejdříve odlehčí hydraulická stojka 14 rámu I£ a pomocí posuvového válce j4 se posune ve směru šipky S a znovu usadí. Potom se rám I může protiběžnýrn tlakovým zatížením posouvacího válce 18 také . posunout. Při posouvání rámu I se posuvový válec 34 zasune a v souladu s tím se také kotevní nosník 17 opět zasune do teleskopického vedení rámu I.
Na obr. 2 je znázorněno schéma hydraulické regulace výztuže a připojeného zařízení pro upínání a kotvení. V tomto schéma je znázorněno tlakové potrubí PL vedené podél stěny a dále zpětné potrubí R, které rovněž přebíhá podél stěny.
Hydraulické stojky 12 rámu I jsou prostřednictvím potrubí, 30. do něhož je zařazen první regulační ventil 3£. připojeny k tlakovému potrubí PL. Tlakové prostory hydraulické stojky 14 jsou potrubím 32 spojeny s druhým regulačním ventilem 33 s tlakovým potrubím PL.
I Otevřením regulačních ventil 31. 33 se mohou tlakové prostory hydrau!ických stojek £2. 14 , spojit a tlakovým potrubím PL, a tím se stojky 12. 14 mohou usadit. Při plnění hydraulických stojek 12, 14 se regulační ventily 31. 33 přepojí, takže tlakové prostory hydraulických stojek 12, 14 se prostřednictvím potrubí 30, 32 připojí ke zpětnému potrubí £.
Na obr. 2 je dále znázorněn dvojčinný posuvový válec 34 posouvacího ústrojí 11. které je znázorněno na obr. 1·.· Tento posuvový válec 34 má pístnici 35, která ,z posuvového válce 34 vyčnívá na obou stranách. Prostor 36 na jedné straně pístu 37 je potrubím 38 a regulačním ventilem 39_ podle potřeby připojován na tlakové potrubí PL nebo na zpětné potrubí R. Totéž platí pro prostor 40 na druhé straně pístu 37 posuvového válce 34 připojený k potrubí 41. které může být neznázorněným ventilem podle potřeby spojeno s tlakovým potrubím PL nebo se zpětným potrubím R.
Ventil 20. který řídí posuvový válec 34 pro kotevní nosník 17. je potrubím 42 a řídicím ventilem 43 připojován podle potřeby na tlakové potrubí PL nebo zpětné potrubí R. Potrubím 42 se také přivádí tlakové médium do prostoru 44 posuvového válce 34. přičemž ventil 20 zařazený v potrubí 42 reguluje vpouětění tlákového média podle polohy dopravníku 45. který je zde znázorněn jen schematicky. Ventil 20 sestává z tlačné hlavy 46. která přiléhá na boční stěnu dopravníku 45· Jestliže tlačná hlava 46 při posouvání dopravníku 45 ztratí svůj dotyk se stěnou dopravníku 45. uvolní se průchod tlakového média do prostoru 44 posuvového válce 34. takže se posuvový válec 34 vysouvá a vede upínací válec 22 podle posouvaného dopravníku 45. Jestliže je tlačná hlava 46 zasunuta, je spojení pro tlakové prostředí ventilem 47 do prostoru 44 posuvového válce 34 uzavřeno. Tlačná hlava 46 je spojena s pístem 48. na který působí hydraulický tlak, kterým je tlačná hlava 46 vysouvána.
Prostor 49 na pístové straně posuvového válce 34 je potrubím 50 propojen s potrubím 38. a tím s prostorem 36 posuvového válce 34. přičemž obě potrubí 38. 50 lze podle potřeby připojit třetím regulačním ventilem 39 na tlakové potrubí PL nebo na zpětné potrubí R.
Upínací válec 22 má svůj tlakový prostor 51 potrubím 52 propojen se řídicím ventilem 53. jehož přestavením lze tlakový prostor 51 připojit podle potřeby k tlakovému potrubí PL nebo ke zpětnému potrubí R. V potrubí 52 je zařazen pístem řízený uzavírací ventil ŽA, který je zloven potrubím 55 připojen ke zpětnému potru R.
Tlakový prostor 56 upínacího válce 55 je potrubím 57 propojen se řídicím ventilem 53. přičemž v tomto potrubí 57 je zařazen uzavírací ventil £8, který je dalším potrubím spojen s potrubím 55 a zpětným potrubím R.
Uzavírací ventily 21, 58 obsahují stavěči písty 60, 6,1. které při přivedení tlaku uvedou uzavírací ventily 54. 58 proti působení zpětné pružiny dů znázorněné otevřené polohy, při které tlakové prostory 5 1. 56 upínacího válce 22 jsou za příslušného nastavení regulačního ventilu 53 spojeny s,tlakovým potruhím PL. Stavšcí písty 60, 61 jsou uloženy v hydraulickém blokovacím okruhu ,62. ve kterém je zařazen předpínací ventil 63 tvořený zpětným ventilem s direktivní pružinou a přepínací ventil 64. Potrubí hydraulického blokovacího okruhu 62 je připojeno k potrubí JO, které spojuje tlakové prostory hydraulické stojky 12 s tlakovým potrubím PL nebo se zpětným potrubím ,R. Kromě toho je přepínací ventil 64 potrubím 65 připojen k tlakovému prostoru hydraulické stojky 14. Přepínací ventil 64 obsahuje dva ventilové členy 66. tvořené například ventilovými kuličkami a spojené tyčkou 67. takže jeden ventilový člen 66 je vždy v otevřené a druhý ventilový člen 66 v uzavřené poloze.
Za předpokladu, že rám I se posouvá pomocí posuvového válce 34. se otevřením prvního regulačního ventilu 31 tlakové prostory hydraulických stojek 12 tohoto rámu I připojí k tlakovému potrubí PL, takže se hydraulické stojky 12 vysunou a usadí silou závisející na tlaku čerpadla. Jakmile se ve tlakových prostorech hydraulických stojek 12 vytvoří usazovací tlak, otevře - se pomocí hydraulického blokovacího okruhu 62 předpínací ventil 63. takže na oba stavěči písty 60, 61 uzavíracích ventilů 54. 58 se přivede tlak. Uzavírací ventil 58 se tím přestaví tak, že potrubí 57 se odblokuje, takže při příslušném nastavení řídicího ventilu je do tlakového prostoru 56 upínacího válce 22 prostřednictvím potrubí 57 a uzavíracího ventilu 58 vpuštěn tlak, čímž se dopravník upíná ve směru šipky P (obr. 1). Uzavírací ventil 54 se stavěcím pístem 61 nastaví tak, že tlakový prostor 51 upínacího válce 22 se potrubím 52 a řídicím ivvntilem 53 propojí se zpětným potrubím R. Je patrno, že přivedení tlaku do upínacího válce 22. a tím i upnutí dopravníku pomocí upínacího válce 22 je možné jen tehdy, jestliže se v hydraulických stojkách 12 rámu I vytvoří takový tlak, že se předpínací ventil 63 otevře proti pružině. Tím je zajištěno, že upnutí dopravníku pomocí upínacího válce 22, se může provést jedině tehdy, je-li rám I upnut mezi nadložím a podložím takovou silou, že může tvořit opěru pro kotevní nosník 17 spojený s upínacím válcem 22· Jestliže tlak v tlakových prostorech hydraulických stojek 12 poklesne, uzavře se samočinně předpínací ventil 63. takže uzavírací ventily 54. 58 se působením direktivní pružiny přepnou a potrubí 57 vedoucí k blokovému prostoru £6. jakož i potrubí 52 - vedoucí k tlakovému prostoru Ϊ1 se uzavíracími ventily 54. 58 a potrubími 59. 55 propojí se zpětným potrubím R. Přivedení tlaku do upínacího válce 22 ve směru upínání není tedy během posouvání rámu I nebo při poklesu tlaku v tlakových prostorech hydraulických stojek 12 možné ani tehdy, jestliže se řídicí ventil 53 otevře.
Přepínací ventil 64 tvoří hydraulické spojení mezi tlakovými prostory hydralických stojek 12 a předpínacím ventilem 63 hydraulickým blokovacím okruhem 62 jen tehdy, jsou-li tlakové prostory hydraulických stojek 14 rámu II pod tlakem, který je nejméně rovný nebo větší než usazovací tlak, při kterém se otvírá předpínací ventil 63. Tím je zaručeno, že uzavírací ventily 54. 58 otevřou spojení k upínacímu válci 22 jen tehdy, jestliže také rám II je usazen s dostatečnou usazovací silou. Jestliže se rám II posouvá, vyvolá pokles tlaku v potrubí 65 uzavření ventilového členu 66 přepínacího ventilu 64 působením usazovacího tlaku v hydraulických stojkách 12. V souladu s tím je také uzavřen hydraulický blokovací okruh 62 vedoucí k válcům stavěčích pístů 60, 61. takže uzavírací ventily 24» 58 nemohou být přepnuty. Během posouvání rámu II je upínací válec 2% tedy dále pod tlakem ve směru upínání.
Jak již bylo řečeno, je posuvový válec 34 řízen ventilem 20 tak, že sleduje dopravník posouvaný k porubnímu pilíři a tím se upínací válec 22 spolu s upínacím řetězem 24_ udržuje v poloze rovnoběžné s dopravníkem. Při posouvání rámu I se musí zasunout o tento rám opřený posouvací válec 18. Prostor 49 posuvového válce 34 je proto potrubím 50 připojen k potrubí 38. které vede k prostoru 36 posuvového válce 34. Jestliže se třetí regulační ventil 39 přestaví tak, že uzavře potrubí 3_8 vedoucí k tlakovému potrubí PL. vpustí se jednak do prostoru 36 posuvového válce 34 tlak ve směru posouvání rámu I, jednak do prostoru 49 posuvového válce 34 ve smyplu zasouvání tohoto posuvového válce 34.
Jestliže se posuvový válec 34 zařadí.mezi oba rámy I, II tak, že pro posouvání rámů I je tlak vpuštěn do prostoru 40, připojí se během posouvání tohoto rámu I potrubí 38, 50 ke zpětnému potrubí R, takže v tomto případě - se posouvací válec 18 zasouvá bez působení tlaku. Je zřejmé, že v každém případě musí být prostor 44 posouvacího válce 18 spojen se zpětným potrubím R přepnutím ventilu 43.
Na obr. 3 je znázorněn výhodný příklad provedení ventilu 20. Tento ventil 20 sestává z válce 70. který je na obou koncích uzavřen pouzdry 71. 72 a ve kterém se posouvá řídicí ' píst 23, jeho první pístnice 74 nese tlačnou hlavu 75 dosedající za provozu ze strany na stěnový dopravník 10. Průměr druhé pístnice 76 na druhé straně řídicího pístu 73 je větší nprůměr první pístnice 74. Řídicí píst 73 tedy tvoří diferenciální píst. Na Hdicím pístu 73 je vytvořena kuželová obvodová plocha 77 s úzkou regulační hranou 78, která ovládá ventil 80 řízený tyčkou 79 a uspořádaný v přívodu do prostoru 44 posouvacího válce 18. Za provozu je prostor 81 ventilu 20 trvale pod hydraulickým tlakem, jak je to patrno ze schéma znázorněného na obr. 2. Tlačná hlava . 75 je přitom trvale tlačena ve směru vysouvání. Pokud je stěnový dopravník 10 uložen bezprostředně před tlačnou hlavou 75. není řídicí píst 73 zcela vysunut, takže také ventil 80 je uzavřen. Jestliže se stěnový dopravník 10 posune, ztratí tlačná hlava 75 svůj dotyk se stěnovým dopravníkem 10, takže se může vysunout. Přitom úzkou regulační hranu 78 regulačního pístu otevře působením tyčky 79 ventil 80, takže do posouvacího válce 18 je přiveden tlak a posouvací válec 18 se vysune. Řídicí píst 73 se dosednutím tlačné hlavy 75 na stěnový dopravník 10 opět zasune.zpět, čímž se uzavře ventil 80. Je zřejmé, že pomocí ventilu 20 se řídí vysouvání posouvacího válce 18 podle posouvání stěnového dopravníku 1 0. přičemž velmi úzká regulační hrana 78 řídicího pístu 73 zajišíuje velmi jemnou regulaci, takže upínací válec 22 spolu s upínacím řetězem 24 jsou stále téměř rovnoběžné se stěnovým dopravníkem 10.
Na obr. 4 je znázorněno dílčí ukotvení, které do značné míry souhlasí s kotvením znázorněným na obr. 1. Odpovídající části jsou označény stejnými vztahovými značkami. Hydraulická regulace dílčího kotvení ve stěně, znázorněná na obr. 5, obsahuje zajišlovací blok
100. který je umístěn na pístnici 22 * upínacího válce 22, dále předpínací ventilový blok
101. který je uspořádán na rámu I a konečně řídicí blok 102. který je vzdálen od upínacího válce 22 a umístěn například na výztuži tvořené rámy X, II nebo na sousedním rámu III.
a který je na obr. 4 znázorněn čerchovaně. Řídicí blok 102 je dvěma hadicemi 103. 104 připojen na ventilový zajišlovací blok 100. přičemž předpínací ventilový blok 101 je řídícím potrubím 105 spojen se zajišlovacím blokem 100. Zajištovací blok 100 je dále přípojkou 106 připojen ke zpětnému potrubí R.
Na obr. 5 je znázorněno schéma hydraulické regulace. Řídicí blok 102. ovládaný například ruční pákou, je připojen na tlakové potrubí PL procházející stěnou, jakož i na zpětné potrubí R.
Předpínací ventilový blok 101 obsahuje přepínací ventil 107 se dvěma ventilovými uzavíracími členy, které jsou pomocí tyčky udržovány v odstupu od sebe a otevírají v protichůdném smyslu, přičemž vždy jeden z těchto ventilů je otevřen, je-li druhý uzavřen. Přepínací ventil 107 je potrubími 108. 108* připojen к tlakovým prostorům 12 * hydraulických stojek 12 rámu I. Hydraulické stojky 12 jsou usazovány a plněny pomocí potrubí 109.
Výstup přepínacího ventilu 107 je potrubím 110 připojen ke dvěma předpínacím ventilům
111. 1 11/. které se otévírají v protichůdném smyslu a jsou tvořeny například hydraulicky vyváženými ventily s direktivními pružinami. Tyto předpínací ventily 111. I11* jsou spojeny se řídicím potrubím 105. které vede к zajišlovacímu bloku 100.
Zajiáíovací blok 100 obsahuje tři pístem řízené blokovací ventily 112. 113. 144. jejichž válce 112*. 113*. 114* jsou připojeny к řídicímu potrubí 105. Blokovací ventil 113 je hadicí 103 připojen к řídicímu bloku 102. přičemž v této hadici 103 je zařazen uzavírací ventil 115 vytvořený jako zpětný ventil. Blokovací ventil 112 je zařazen za blokovacím ventilem 113 a potrubím 116 je připojen к prstencovému prostoru 22a upínacího válce ££· Potrubí 116 je tvořeno připojovacím vrtáním zajišlovacího bloku 100 a pístnici upínacího válce 22. Třetí blokovací ventil 114 je jednak potrubím 117 připojen ke zpětnému potrubí R, jednak dalším potrubím 118 na spojovací potrubí 119 obou za sebou zařazených blokovacích ventilů
112. 113· Potrubí 117 je dalším potrubím 120. ve kterém je zařazen přetlakový ventil 121 s direktivní pružinou, spojeno s .potrubím 116. Hadice 104 řídicího bloku 102 je axiálním vrtáním 122 v pístnici upínacího válce 22 spojena s prostorem 22b.
Blokovací ventily 112. 113. 114 obsahují vždy jeden uzavírací ventil 123. 124. 125 působící jako zpětný ventil.
Přepínací tlaky blokovacích ventilů 112. 113. 114 jsou nastaveny tak, že přepínací tlak pí blokovacího ventilu 112 je menší než přepínací tlak d3 blokovacího ventilu 114. zatímco přepínací tlak d3 uvedeného blokovacího ventilu 114 je opět menší než přepínací tlak d2 blokovacího ventilu 113.
Předpínací ventily 111, 111* jsou nastaveny tak, že ventil otevírající řídicí potrubí 105 se otevírá při nižším tlaku než je v tlakovém potrubí PL. zatímco ventil otevírající v opačném směru se otevírá při tlaku, který je větší · než přepínací tlak blokovacího ventilu 112
Popsaná regulace pracuje následujícím způsobem: Za předpokladu, že hydraulické stojky 12 rámu I jsou usazeny pomocí potrubí 109. uzavře přepínací ventil 107 spojení k příslušnému tlakovému prostoru hydraulické stojky, ve kterém je nižší tlak. Tím se zaručí, že se přednací ventil 111 otevře teprve tehdy, je-li v obou prostorech 12' hydraulickým s^tojek 12 předem stanovený usazovací tlak. Při předem stanoveném minimálním usazovacím tlaku otevírá předpínací ventil 111. čímž se es řídicí potrubí 105 zažují válce 112\ I13 *. 114' blokovacích ventilů liž, Blokovací ventil 112 má nejmenší přepínací tlak a otevírá proto jako první.·· Tím se nejdříve vytvoří spojení prstencového prostoru 22% upínacího válce 22 potrubími 116. · 117. 118 se zpětným potrubím R. Jestliže usazovací tlak v hydraulických stojkách 12 není natolik veliký, že tyto hydraulické stojky 12 mohou tvořit opěru pro upínací válec 22, zůstává upínací válec 22 odlehčen. Při vzrůstu usazovacího tlaku se otevírá blokovací ventil 114. který takto svým uzavíracím ventilem 125 uzavírá potrubí 118 proti potrubí 117. a tedy i proti zpětnému potrubí R.
Vpuštění tlaku do upínacího válce 22 je možné tehdy, je-li také blokovací ventil 113 přepnut. Otevřením‘řídicího bloku 102 může být hadicí * 103. uzavíracím ventilem 115 a spojovacím potrubím 119 vpuštěn tlak do prstencového prostoru 22a upínacího válce 22 přes otevřený blokovací ventil 112 a potrubí 116. Kapalina vytlačovaná přitom z prostoru 22b protéká hadicí 104 a řídicím blokem 102 do zpětného potrubí R.
Jestliže se poškodí přívodní hadice 103 tlakového média mezi řídicím blokem 102 a zajišlovacím blokem 100.. zabrání uzav^ací ventil 115 blokovacího venUL· 113 ponesu tlaku v upínacím válci 22. etížení prstencového prostoru 22a upínacího válce 22a zavanuje přetlakový ventil 121,. Jestliže se poruší řídicí potrubí 105. přepnou se tři blokovací ventily 112. 113, 114. Poklesu tlaku v upínacím válci 22 zabrání v tomto případě uzavírací ventil _123.
Jestliže poklesne ťtak v tlakových prostorech 1211 stojek JLá., sníží se pomocí předpínacího ventilu 111' t!ak v řídicím potrubí 105. Přitom se nejdMve uzavře blokovací venti.1 113, zatímco blokovací ventil 114 se otevře a uvede do znázorněné polohy. Blokovací ventil 112 zůstane v otevřené poloze, takže upínací válec 22 se blokovacím ventilem 112. potrubím 118. blokovacím ventilem 114 a potrubím 117 spojí se zpětným potrubím R.
PŘEDMĚT VYNÁLEZU

Claims (11)

1. Zařízení ke kotvení stěnového dopravníku s kráčející hydraulickou výztuží, opatřené kotevním nosníkem, který je na této výztuži opřen a veden, a je opatřen posouvacím válcem a dále spojen s upínacím zařízením opatřeným upínacím válcem a zachyceným na dopravníku, vyznačující se tím, že v tlakovém potrubí upínacího válce (22) je uspořádáno jističi ústrojí k uzavírání přítoku tlakového prostředí do upínacího válce (22), kteréžto jističi ústrojí je podle tlaku ve stojce (12) opřené o kotevní nosník (17) pro tlakové zatížení upínacího válce (22) samočinně odjistitelné.
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že posouvací válec (18) kotevního nosníku (17) je·ve směru vysouvání funkčně spojen s ventilem (20), zatímco ve směru zasouvání je funkčně spojen s regulačním ústrojím posuvového válce (34).
3. Zařízení podle bodů 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jističi ústrojí v přívodu tlakového prostředí do upínacího válce (22) je opatřeno předpínacím ventilovým ústrojím připojeným· na tlakové prostory stojek (12).
4. Zařízení podle bodu 3, vyznačující se tím, že předpínací ventilové ' ústrojí je uloženo v potrubí (62, 108, 108*), které je spojeno s tlakovými prostory stojek (12) a připojeno к uzavíra^mu a zajišíovacímu ventRov^u iistrojí (54Л které je ov^Lafot^rá stem a které je uloženo v přívodu tlakového prostředí do upínacího válce (22).
5. Zařízení podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že do potrubí spojujícího tlakové prostory stojek (12, 14) Je zařazen přepínací ventil (64, 107).
6. Zařízení podle bodů 1 až 5, vyznačující se tím, že ventil (20) obsahuje řídicí píst (73), který je trvale . zatížen ve směru vysouvání a který je pro jemné ovládání ventilu uspořádaného v přívodu tlakového prostředí do posuvového válce (34) opatřen regulační hranou (78).
7. Zaříkení podle bodu 6, vyznačující se tím, že řídicí píst (73) je tvořen diferenciálním pístem trvale zatíženým hydraulickým tlakem.
8. Zařízení podle bodů 1 až 7, vyznačující se tím, že kromě zajištovacího ventilového ústrojí, regulovatelného usazovacím tlakem stojky (12), je opatřeno uzavíracím ventilovým ústrojím pro jištění upínacího válce (22) proti odlehčení, které Je uspořádáno na upínacím válci (22) nebo na jeho pístnici.
9. Zařízení podle bodu 8, vyznačující se tím, že uzavírací ventilové ústrojí je spolu se zajišíovacím ventilovým ústrojím sloučeno do jednoho zajištovacího bloku (100).
10. Zařízení podle bodu 9, vyznačující se tím, že zajišlovací blok (100) obsahuje tři pístem řízené blokovací ventily (112, 113,.114) s rozdílnými přepínacími tlaky, Jejichž servopísty jsou zatšžovatelné gpolečným řídicím potrubím (105) pro vedení usazovacího tlaku, přičemž dva z těchto blokovacích ventilů (112, 113) jsou za sebou zařazeny v tlakové hadici (103) vedoucí k prstencovým prostorům (22a) upínacích válců (22), zatímco třetí blokovací ventil (114) je mezi oběma prvními blokovacími ventily (112, 113) připojen k tlakovému potrubí (PL) jakož i ke zpětnému potrubí (H), přičemž uzavírací ventily jsou spojeny s blokovacími ventily (112, 113, 114).
11. Zařízení podle bodů 8 až 10, vyznačující se tím, že v řídicím potrubí (105) pro usazovací tlak jsou uspořádány dva protisměrně zapojené předpínací ven^ly (11^ 111*) s rozdílnými otvíracími tlaky.
CS316073A 1972-05-05 1973-05-03 Facility for anchoring the wall conveyer CS212289B2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19722222018 DE2222018C3 (de) 1972-05-05 1972-05-05 Steuerung für eine Strebförderer-Teilverankerung
DE19722234964 DE2234964C3 (de) 1972-07-15 1972-07-15 Steuerung für eine Strebförderer-Teilverankerung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS212289B2 true CS212289B2 (en) 1982-03-26

Family

ID=25763210

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS316073A CS212289B2 (en) 1972-05-05 1973-05-03 Facility for anchoring the wall conveyer

Country Status (3)

Country Link
CS (1) CS212289B2 (cs)
FR (1) FR2183662B1 (cs)
GB (1) GB1425186A (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2924395C2 (de) * 1979-06-16 1986-10-09 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia GmbH, 4670 Lünen Befestigungsbrücke zum Anbau an den Rinnenschüssen eines Kettenkratzförderers für untertägige Gewinnungsbetriebe
CN105781602B (zh) * 2016-03-18 2017-03-15 西安科技大学 一种适用于采煤工作面的模拟液压支架
CN110331996B (zh) * 2019-07-09 2020-07-14 山东科技大学 一种纯机械半自动移动式巷道临时支护装置及工作方法

Also Published As

Publication number Publication date
FR2183662A1 (cs) 1973-12-21
GB1425186A (en) 1976-02-18
FR2183662B1 (cs) 1977-04-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2004202506B2 (en) Hydraulic shield support
US3487648A (en) Methods for laying pipelines
US5228555A (en) Load positioning and conveying system
CS212289B2 (en) Facility for anchoring the wall conveyer
US5165825A (en) Rock bolting device
SU1106450A3 (ru) Нат жное устройство дл конвейерной и добычной установки,в частности, дл струговой установки
US3528341A (en) Self-advancing mine roof support units
US3021968A (en) Load ejector mechanism for vehicle bodies
CS247163B2 (en) Device for hydraulic control of mine advancing support's section
CS261234B2 (en) Pressure switching valve for hydraulic advancing support
CA2882137C (en) Take-up device
CS207334B2 (en) Hydraulic device for replacing the guilding of the mine extraction machine
US3217606A (en) Advanceable roof support assemblies
AU721919B3 (en) A roof bolt installation apparatus and feed frame
US3437011A (en) Installation for controlling a pushing cylinder at a working face with power advanced supports
US5073067A (en) Mine roof support
US4099782A (en) Control system for a mineral mining installation
AU665475B2 (en) A yield valve
EP2028139B1 (en) Hydraulic tensioning device for chains or belts for unloading trailers and the like
US3541926A (en) Control system for a stepping hydraulic roof propping system
GB2095721A (en) Underground mine haulage chain equipment
RU2002968C1 (ru) Гидросистема секции механизированной крепи
US4286771A (en) Haulage apparatus for mining machines
US3477465A (en) Pilot-operable hydraulic valve
KR0137004B1 (ko) 화물 운반장치