CS212195B1 - Náhonové zařízení rotačního předchytače - Google Patents

Náhonové zařízení rotačního předchytače Download PDF

Info

Publication number
CS212195B1
CS212195B1 CS913780A CS913780A CS212195B1 CS 212195 B1 CS212195 B1 CS 212195B1 CS 913780 A CS913780 A CS 913780A CS 913780 A CS913780 A CS 913780A CS 212195 B1 CS212195 B1 CS 212195B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
support
cam
curve
drive
control
Prior art date
Application number
CS913780A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiri Volf
Original Assignee
Jiri Volf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Volf filed Critical Jiri Volf
Priority to CS913780A priority Critical patent/CS212195B1/cs
Publication of CS212195B1 publication Critical patent/CS212195B1/cs

Links

Landscapes

  • Feeding Of Articles By Means Other Than Belts Or Rollers (AREA)

Abstract

Podstata vynálezu spočívá v tom, že na náhonové hřídeli jsou uspořádány první hnací vačka, opatřené první řídicí křivkou, druhá hnací vačka, opatřené druhou řídicí křivkou a opěrné vačka opatřené jednak první opěrnou křivkou a jednak druhou opěrnou křivkou, přičemž na první řídicí , křivku první hnací vačky dosedá první řídicí kladka, uchycená na pevném nosiči, a současně na první opěrnou křivku opěrné vačky dosedá první opěrná kladka, uchycené na odpruženém nosiči.

Description

Úkolem rotačního předehytače je zachytit arch prostřednictvím chytačů, opakovaně a přesně předat vyrovnaný arch na čelních náložkéch na tiskový válec, případně na předávací válec, přičemž je nutné, aby rychlost předávaných archů postupně dosáhla rychlosti tisku.
Za tímto účelem je rotační předchytač opatřen náhonovými mechanismy, které ovládají pohyb rotačního předehytače a umožňují dát celému zařízení požadovaný a zároveň dynamicky výhodný pohyb.
Vynález řeší předchytač s rotačním pohybem a s jednou klidovou polohou, přičemž uvedený předchytač je opatřen jednou chytačovou soustavou.
Jedno ze známých náhonových zařízení rotačního předehytače je opatřeno maltézským křížem, od kterého je odvozen pohyb předehytače.
Nevýhodou tohoto zařízení je, že mechanismus nedává předchytači nejvýhodnějSí pohyb a z toho důvodu nedosahuje optimální dynamické vlastnosti. Další nevýhoda spočívá v tom, že je nutná velmi přesné výroba uvedeného zařízeni, aby kladky zabírající do řídicích drah maltézského kříže měly minimální vůli z důvodu dosažení požadované kvality soutisku.
Další známé náhonové zařízení předehytače je opatřeno globoidní vačkou, která umožňuje dát předchytači dynamicky výhodný pohyb.
Nevýhodou uvedeného zařízení je velmi přesné a složitá výroba globoidní vačky na speciálním stroji, přesná výroba celého náhonu při dodržení geometrie mechanismů předehytače z důvodu dosažení správeného soutisku.
Jiné známé náhonové zařízení využívá k pohonu hvězdicový mechanismus s opěrnou vačkou.
Nevýhodou tohoto zařízení je, že hvězdice jé umístěna na předchytači, kde působí setrvačné síly, které dynamicky ovlivňují kvalitu soutisku. Další nevýhodou tohoto zařízení je jeho značný rozměr.
Další známé zařízení je opatřeno vodicí vačkou a dvojicí ozubených segmentů, upevněných na hřídeli opatřené vodícími kotouči, přičemž vodicí kladky upevněné na ozubeném segmentu a opěrná kladka umístěné na jednom konci odpružené dvouramenné páky jsou postupně ovládány vodicí vačkou. Náhonové hřídel je opatřena opěrnou vačkou, která spolupůsobí s odpruženou kladkou, upevněnou na druhém konci dvouramenné páky, kyvně umístěné na náboji ozubeného segmentu. Opěrná kladka je otočně uložena na excentrickém čepu, upevněném na jednom konci dvouramenné páky. Zařízení je ovládáno dvěma vačkami, které jsou umístěny mimo předchytač, a dvěma kladkami.
Nevýhodou tohoto zařízení je, že neumožňuje delší časy rozběhu předehytače. Z uvedeného důvodu není možné další zvyšování výkonu tiskového stroje, které vyžaduje delší zdvihy a kontakt kladek s vačkami.
Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že na náhonové hřídeli jsou uspořádány první hnací vačka, opatřená první řídicí křivkou, druhá hnací vačka, opatřená druhou řídicí křivkou, a opěrné vačka opatřená jednak první opěrnou křivkou, jednak druhou opěrnou křivkou, přičemž na první řídicí křivku první hnací vačky dosedá první řídicí kladka uchycená na pevném nosiči a současně na první opěrnou křivku opěrné vačky dosedá první opěrná kladka uchycené na odpruženém nosiči. Na druhou řídicí křivku druhé hnací vačky dosedá druhé řídicí kladka upevněná na odpruženém nosiči a současně dosedá na druhou opěrnou křivku opěrné vačky druhé opěrná kladka, uchycená na pevném nosiči. Na hřídeli předehytače je pevně uchycen pevný nosič a vratně natáčivě uložen odpružený nosič.
Výhoda uvedeného vynálezu spočívá v tom, že celé zařízení je jednoduché s použitím
minimálního počtu součástí. Řídicí křivky jsou uspořádány tak, že není třeha zvyšovat počet potřebných vaček, přičemž na jedné z vaček jsou vytvořeny dvě opěrné křivky. Dalěí výhodou uvedeného zařízení je, že umožňuje podstatné zvýšení výkonu tiskového stroje.
Jedno z možných řešení je znázorněno na přiložených výkresech, kde na obr. 1 je schematicky znázorněno náhonové zařízení rotačního předchytače v částečném rozvinutém řezu veděném rovinou A-A z obr. 2, na obr. 2 je schematicky znázorněn pohled směrem Šipky P z obr. 1.
Zařízení podle vynálezu sestává z náhonové hřídele £6, na které je prostřednictvím prvního klínu 29 upevněno nosné těleso 18 axiálně zajištěné prostřednictvím matice 36. Na náboji nosného tělesa 18 je umístěno ozubené kolo 19 upevněné prostřednictvím Šroubů 28. Déle je na osazené části nosného tělesa 18 uchycena prostřednictvím šroubů 27 první hnací vačka £ a prostřednictvím šroubů 25 opěrná vačka 2. Na konci náboje nosného tělesa 18 je prostřednictvím šroubů 25 uchycena vložka £6, na které je přostřednictvím šroubů 26 uchycena druhé hnací vačka £. Na obvodu první hnací vačky £ je vytvořena první řídicí křivka 42. na kterou dosedá první řídicí kladka £. Na jedné části obvodu opěrné vačky 2 je vytvořena první opěrné křivka 44. na kterou dosedá první opěrné kladka 6. Na druhé části opěrné vačky 2 je vytvořena druhá opěrné křivka 45. na kterou dosedá druhá opěrná kladka £.
Na druhé hnací vačce £ je vytvořena druhé řídicí křivka ££, na kterou dosedá druhé řídicí kladka £. Na hřídeli 14 předchytače je prostřednictvím čtvrtého klínu 32 uchycen pevný nosič 8, přičemž na konci hřídele 14 předchytače je umístěno pouzdro ££, na kterém je vratně natáčivě uložen odpružený nosič £, zajištěný prostřednictvím příložky 34 a šroubu 35. Na pevném nosiči 8 je prostřednictvím prvního čepu £0 uchycena první řídicí kladka £ a prostřednictvím druhého čepu 11 první opěrné kladka 6.
Na odpruženém nosiči £ je prostřednictvím třetího čepu £2 uchycena druhá opěrné kladka £ a prostřednictvím čtvrtého čepu 13 druhá řídicí kladka £. Hřídel 14 předchytače je otočně uložena v první přírubě 37. která je uchycena v bočnici 39 tiskového stroje. Na hřídeli 14 předchytače je prostřednictvím třetího klínu 31 uchycen nosič ££, na kterém je prostřednictvím spojovacích šroubů 40 uchycen první ozubený segment 15. který je v záběru s druhým ozubeným segmentem 17. který je prostřednictvím druhého klínu 30 upevněn na náhonové hřídeli 16.
Náhonové hřídel 1.6 je otočně uložena v druhé přírubě £8, upevněné v bočnici 39 tiskového stroje. Na ozubeném kole 19 je prostřednictvím šroubů 24 upevněn vymezovací segment 20. Na pevném nosiči 8 je uchycen stavitelný doraz 21. který dosedá na rameno, vytvořené na odpruženém nosiči £. Na pevném nosiči 8 je déle upevněna opěrka 23. ve které jsou uloženy jedním koncem pružiny 22. které jsou svým druhým koncem umístěny v otvorech, vytvořených v odpruženém nosiči £.
Funkce uvedeného zařízení je následující:
Po uchopení archu prostřednictvím chytačů předchytače a po odstavení čelních néložek z funkce při doteku první řídicí kladky £ s první řídicí křivkou 42 a první opěrné kladky 6 s první opěrnou křivkou 44 nastává rozběhový pohyb předchytače. Při odvalu první řídicí kladky £ do rádiusové části první hnací vačky £ a první opěrné kladky 6 po rádiusové části opěrné vačky 2 nastává předání archu do neznézorněných chytačů tlakového válce. V této fázi je již první ozubený segment 15 v záběru s druhým ozubeným segmentem 17. přičemž předchytač se otáčí stejnou rychlostí jako tlakový válec.
Po předání archu do chapačů tlakového válce a po ukončení zéběru prvního ozubeného segmentu 15 s druhým ozubeným segmentem 17 je ukončeno rovnoměrné otáčení předchytače. Při odvalu druhé řídicí kladky £ s druhou řídicí křivkou 43 a druhé opěrné kladky £ s druhou opěrnou křivkou 45 probíhá brzdění rotačního pohybu předchytače, prostřednictvím hřídele předchytače. V koncové fázi pohybu předchytače jsou v doteku první řídicí kladka 2 s první řídicí křivkou 42. druhá řídicí kladka % s druhou řídicí křivkou 43. první opěrná kladka 6 s první opěrnou křivkou 44 a druhá opěrná kladka 2 s druhou opěrnou křivkou 49.
V klidové fázi předchytače po přebrání archu jsou v doteku pouze první řídicí kladka 2 s první řídicí křivkou 42 a první opěrné kladka 6 s první opěrnou křivkou 21· Tí® 3® ukončen pracovní cyklus předchytače a po ukončení klidové fáze se celý pracovní cyklus opakuje.

Claims (3)

1. Náhonové zařízení rotačního předchytače, zejména u ofsetových tiskových strojů, kde vyrovnané archy jsou odebírány z dopravního stolu a prostřednictvím chytačového mechanismu umístěného na přeruSovaně rotujícím válci jsou dopravovány do tiskové stolice tak, aby rychlost dopravovaných archů dosáhla rychlosti tisku, vyznačující se tím, že na náhonové hřídeli (16) je uspořédéna první hnací vačka (1) opatřená první řidiči křivkou (42), druhé hnací vačka (3) opatřené druhou řídicí křivkou (43) a opěrná vačka (2) opatřené jednak první opěrnou křivkou (44) a jednak druhou opěrnou křivkou (45), přičemž na první řídicí křivku (42) první hnací vačky (1) dosedá první řídicí kladka (4) uchycené na pevném nosiči (8) a současně na první opěrnou křivku (44) opěrné vačky (2) dosedá první opěrná kladka (6) uchycené na odpruženém nosiči (9).
2. Náhonové zařízení podle bodu 1 vyznačující se tím, že na druhou řídicí křivku (43) druhé hnací vačky (3) dosedé druhé řídicí kladka (5) upevněná na odpruženém nosiči (9) a současně dosedé na druhou opěrnou křivku (45) opěrné vačky (2) druhé opěrné kladka (7) uchycené na pevném nosiči (8).
3. Náhonové zařízení podle bodu 1 a 2, vyznačující se tím, žena hřídeli (14) předchytače je pevně uchycen pevný nosič (8) a vratně natáčivě uložen odpružený nosič (9).
CS913780A 1980-12-22 1980-12-22 Náhonové zařízení rotačního předchytače CS212195B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS913780A CS212195B1 (cs) 1980-12-22 1980-12-22 Náhonové zařízení rotačního předchytače

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS913780A CS212195B1 (cs) 1980-12-22 1980-12-22 Náhonové zařízení rotačního předchytače

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS212195B1 true CS212195B1 (cs) 1982-02-26

Family

ID=5442663

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS913780A CS212195B1 (cs) 1980-12-22 1980-12-22 Náhonové zařízení rotačního předchytače

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS212195B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2198385A (en) Sheet conveyer mechanism
US4060187A (en) Process and apparatus for permanently controlling the movement of web of material continuously delivered to a machine processing the web
US3548745A (en) Mandrel assembly for continuous can printing
US4583728A (en) Auxiliary gripper drive
JP7514120B2 (ja) 第1の送り装置からスリーブ状の工作物を引き抜き、第2の送り装置にスリーブ状の工作物を被せ嵌める移送装置、搬送システム及び方法
JP2735608B2 (ja) 入紙機
US4398627A (en) High productivity device for feeding cylindrical objects to silk-screen printing machines
US5083768A (en) Device for reducing the velocity of impact of printed products in the base of a delivery paddle wheel of printing presses
US3536321A (en) Device for clamping sheet material
CS201619B1 (en) Rotating front gripper of the printing machines
US3405937A (en) Machine for processing sheets
US4173426A (en) Apparatus for the automatic loading of a continuously working machine
JP4776086B2 (ja) 搬送装置上を規則的な間隔をおいて搬送される印刷製品を取り出す装置
US2926909A (en) Sheet transfer mechanism
CS212195B1 (cs) Náhonové zařízení rotačního předchytače
JPH0790930B2 (ja) シート供給装置
US6490969B2 (en) Machine for printing or otherwise decorating hollow bodies
DE69108323D1 (de) Untereinheit zur Dornverschiebung für Dosendekoriermaschine mit kontinuierlicher Bewegung.
US5176075A (en) Machines for handling or working materials in laminar or sheet form
US4210079A (en) Advancing cylinder for use in a printing machine
US2508608A (en) Sheet registering mechanism
US2027818A (en) Drive mechanism
US4190244A (en) Device for picking up sheets from a magazine in a packaging machine
US2220046A (en) Sheet feeding device
CN87102813A (zh) 旋转印刷机的保护装置