CS209521B2 - Reactive catalyzer for the polycondensation of the amino-resins - Google Patents

Reactive catalyzer for the polycondensation of the amino-resins Download PDF

Info

Publication number
CS209521B2
CS209521B2 CS782372A CS237278A CS209521B2 CS 209521 B2 CS209521 B2 CS 209521B2 CS 782372 A CS782372 A CS 782372A CS 237278 A CS237278 A CS 237278A CS 209521 B2 CS209521 B2 CS 209521B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
urea
formaldehyde
resin
catalyst
solution
Prior art date
Application number
CS782372A
Other languages
English (en)
Inventor
Andrew Markessini
Original Assignee
Teukros Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Teukros Ag filed Critical Teukros Ag
Priority to CS795408A priority Critical patent/CS209522B2/cs
Priority to CS795409A priority patent/CS209523B2/cs
Publication of CS209521B2 publication Critical patent/CS209521B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L61/00Compositions of condensation polymers of aldehydes or ketones; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L61/20Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen
    • C08L61/22Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen of aldehydes with acyclic or carbocyclic compounds
    • C08L61/24Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen of aldehydes with acyclic or carbocyclic compounds with urea or thiourea

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Phenolic Resins Or Amino Resins (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká reaktivního katalyzátoru, který obsahuje .směs organických a anorganických složek a jehož ' přídavek k aminopryskyrícím, používaným k pojení částeček celulosy propustných pro vodu, umožňuje použití menších množství pevné látky pryskyřice za současného zvýšení rychlosti výroby a bez snížení pevnosti pojení.
Až dosud se pro polykondenzaci aminopryskyřic používalo kyselých vytvrzovacích katalyzátorů. Jejich nevýhodou je, že použitelné rychlosti vytvrzování pryskyřice, kterých se dosáhne jejich použitím, jsou při vyšší · teplotě relativně nízké. Přídavkem kyselých vytvrzovacích katalyzátorů se sice zvýší rychlost vytvrzování, ale postupně se dosáhne hodnoty, při níž další zvyšování rychlosti vede ke zhoršení vlastností pojeného materiálu.
Kromě toho dochází při přídavku těchto známých katalyzátorů ve větším množství k polykondenzaci i při teplotě okolí (a to i přes přídavek inhibitorů polykondenzace, jakými jsou například amoniak nebo hexamethylenletramin). Tím se zkracuje doba skladovatelnostl pojivá při teplotě okolí, a to védo k vytvrzování směsi. před jejím uvedením do lisu a Ke všem známým nedostatkům, které s tím souvisí.
Předmětem vynálezu je reaktivní kataly2 zátor pro polykondenzaci aminopryskyřic, používaných k pojení částic celulosy propustných pro vodu, přičemž tento katalyzátor při použití v kombinaci se známými katalyzátory zvyšuje rychlost polykondenzace aminopryskyřic a umožňuje použití menšího množství pevného podílu aminopryskyřic, aniž přitom dochází ke snížení pevnosti pojení. Jeho podstata .spočívá v tom, že je tvořen roztokem 30 až 150 hmotnostních dílů směsi organické a anorganické složky ve 100 hmotnostních dílech vody, přičemž organickou složkou je formaldehyd a močovina nebo · nezpryskyřičnatělý kondenzační produkt formaldehydu a močoviny a organickou složkou je ve vodě rozpustný halogenid alkalického· kovu a roztok obsahuje organickou a anorganickou složku v poměru 0,1 až 10 hmotnostních dílů organické složky na 1 hmotnostní díl anorganické složky, přičemž množství vody závisí na rozpustnosti organické a anorganické složky a na požadovaném obsahu pevného podílu pro použitý výrobní systém.
Reaktivní katalyzátor podle vynálezu s výhodou obsahuje jako organickou . složku formaldehyd a močovinu a jako anorganickou sl ·. · žku chlorid sodný.
Přídavkem katalyzátoru podle vynálezu se zvýší rychlost vytvrzování při vyšší tep209521 lotě na takovou hodnotu, které není možné dosáhnout jednoduchým přidáním kyselých vytvrzovacích katalyzátorů.
Přídavkem katalyzátoru podle vynálezu se mohou rychlosti vytvrzování - ještě dále zvýšit a zároveň zkrátit následující lisovací doby, aniž se projeví jakékoliv zhoršení vlastností pojeného materiálu. Přídavek katalyzátoru je účinný pouze při vysokých teplotách. Proto se podstatně zvyšuje rychlost polykondenzace pryskyřice při teplotě lisování, ale při teplotě okolí nikoliv, takže se odstraní potíže spojené s předčasným vytvrzováním. Katalyzátor podle vynálezu se s pryskyřicí spojuje a tvoří potom její součást.
Kombinace organické a anorganické složky katalyzátoru podle vynálezu vykazuje synergické chování. Pokud se jednotlivé složky přidají k pryskyřici samostatně, dojde sice k určitému zvýšení rychlosti vytvrzování, ale pokud se použijí ve formě směsi, dojde ke zvýšení, které je vyšší než součet účinků, které se projeví, přidá-li se každá složka odděleně.
V případě soli odvozené od halogenidu může jít - o- nějaký rozpustný halogenid alkalického kovu. - Organickým materiálem může být ' néžpryskyřičnatělý kondenzát močoviny s formaldehydem. Ke zlepšení disperze pryskyřice je výhodné přidat ke katalyzátoru také povrchově aktivní činidlo v malém množství, jako například v množství 0,1 až 2 hmotnostních %.
Katalyzátor podle vynálezu je možné přidávat v množství [počítáno, že je tvořen ze 100 % z pevné látky) od 1 do 30 %, vztaženo- na obsah pevné látky použité pryskyřice. Nejdůležitějším aspektem vynálezu je skutečnost, že katalyzátor podle vynálezu může nahradit část pryskyřice, aniž se zhoršují vlastnosti konečného produktu. Vzhledem k ' tomu, že přidaný katalyzátor není tvořen 100 % pevných látek, nepřidává se iento katalyzátor v množstvích, která jsou přímo rovná množství nahrazené pryskyřice, ale v množství 50 až 70 % nahrazené pryskyřice [výpočet je vztažen na hmotnostní procenta a na to. že všechny složky mají lODo/0 obsah pevné látky.
Katalyzátor podle vynálezu může na základě svého synerg?stlckého chování nahradil pryskyřicí v množství až do dvojnásobku jeho vlastní hmotnosti. Výše uvedená vlastnost tohoto katalyzátoru se projeví přídavkem asi 20 % hmotnostních pryskyřice, což odpovídá náhradě asi 40 % hmotnosti použité pryskyřice. Přidává-li se v menším množství, např. 3 až 10 %, dojde ke značnému zlepšení vlastností konečného produktu. Přidá-li se ve větším množství, např. až 30 %, neprojeví se žádný rozdíl týkající se vlastností konečného produktu, avšak značně stoupne rychlost vytvrzování a uspoří se pryskyřice.
Pojení, které se provádí známým způsobem, je ovlivněno vytvrzováním pryskyřice při vyšších teplotách a tlacích. Katalyzátor je možno používat pro všechny druhy výrobků, u nichž se ’ k pojení (spojování) produktů - lignocelulózy používají močovino-formaldehydové pryskyřice, nezávisle na tom, zda přitom jde o částice dřeva k výrobě třískových desek za použití plošných lisů nebo kalandrů anebo· - o dřevěné dýhy, jako např. k výrobě překližky. Kvalita vyrobených laťovek, popř. desek byla týdně kontrolována během období 6 měsíců a nebylo pozorováno žádné zhoršení vlastností. To svědčí o tom, že nenastalo žádné _ odbourávání polymeru a že vlastnosti laťovek, popř. desek, související se stárnutím, jsou srovnatelné -s vlastnostmi výrobků vyrobených normálním způsobem.
Dosud známé náhradní látky k náhradě pryskyřice nedovolují zachování stejných známých způsobů výroby při vyšších množstvích náhrady a také nevedou k současnému zvýšení rychlosti výroby. U známých náhradních látek jde zvláště o soli halogenidů, ale nepoužívá se směs soli halogenidu s přídavkem močoviny a formaldehydu.
Přídavek samotné soli halogenidu umožňuje náhradu části pryskyřice ve srovnání s reaktivním katalyzátorem podle vynálezu s dále uvedenými omezeními:
1. rychlost výroby se nezvýší, v případě většího množství náhrady se ve skutečnosti sníží, neboť náhradní látky působí jako inhibitor místo jako katalyzátor, v -důsledku vysokého množství přítomné vody;
2. náhrada je možná v poměru 1:1, zatímco v případě reaktivního katalyzátoru podle vynálezu jsou možné poměry až 1:2;
3. většího - nahrazeného množství se dosáhne odděleným postřikem roztokem soli halogenidu, následným sušením a nastříkáním pojivá. V případě použití reaktivního^ katalyzátoru podle vynálezu je možno- nahradit větší množství, aniž je nutno reaktivní katalyzátor samostatně nastřikovat a - dále sušit. Reaktivní katalyzátor se přidá k roztoku pryskyřice a tento roztok se používá k postřiku dřevní hmoty v jednom stupni známým způsobem.
Reaktivní katalyzátor podle vynálezu poskytuje ještě další výhodu. V důsledku ,me.nšího množství použité pryskyřice a dosažených zlepšených účinků je množství volného formaldehydu při výrobě desek a - laťovek značně sníženo a vyrobené desky (laťovky) jsou téměř bez zápachu.
Vynález bude blíže objasněn, avšak nikoliv omezen následujícími příklady.
Příklad 1
Konstantní množství močovino-formaldehydové pryskyřice (BASF 285) reaguje za kontrolovaných teplotních a tlakových podmínek s katalyzátorem podle vynálezu, přičemž katalyzátor se mění v závislosti na podílech složek tvořících roztok katalyzátoru. Katalyzátor podle vynálezu není použí209521 ván samostatně, nýbrž dodatečně k obvyklým známým katalyzátorům, které zpravidla sestávají z chloridu amonného a obsahují nebo neobsahují hexametyléntetramin.
V následující tabulce I je jednoznačně doložen synergistický efekt roztoku katalyzátoru z organických a anorganických složek.
Pokus 1 slouží jako slepý pokus a neobsahuje roztok katalyzátoru podle vynálezu, nýbrž jako· katalyzátor obsahuje pouze známý chlorid amonný; při 100 °C je doba želatinace 90 s;
Pokus . 2 obsahuje kromě chloridu amonného také určité množství močoviny a form aldehydu a vykazuje slabě zvýšený katalytický účinek při době želatinace 95 s při 100 °C;
Pokus 3 obsahuje kromě chloridu amonného také určité množství chloridu sodné ho, avšak žádnou močovinu a formaldehyd, a vykazuje slabě zvýšený katalytický účinek s dobou želatinace 80 s při 100 °C;
Pokus 4 obsahuje kromě chloridu eamonného· směs močoviny, formaldehydu a chloridu sodného, kde celkové množství přidané směsi je stejné jako množství přidaných jednotlivých složek v pokusech 2 a 3. Pokusy 4, 5 a 6 ukazují zvýšený katalytický účinek, způsobený synergistickým chováním použitých složek, a příslušné doby želatinace jsou 60, 35 a 28 s při 100 °C.
Rozdíl mezi pokusy 4, 5 a 6 je důsledkem rozdílných množství použité organické složky oproti anorganické složce roztoku katalyzátoru. Bylo zjištěno, že pokus 6, který obsahuje větší množství organického materiálu, vykazuje také větší katalytický účinek.
TABULKA I
Složky v hmotnostních dílech Pokusy
1 2 3 4 5 6
Močovino-formaldehydová pryskyřice (s obsahem pevné látky 65 %) 140 140 140 140 140 140
Voda 70 10 10 10 10 10
Roztok katalyzátoru ' — 60 60 60 60 60
Chlorid amonný (20% vodný roztok') 12 12 12 12 12 12
Hexametyléntetramin (20% vodný roztok) 8 8 8 8 8 8
Doba želatinace při 100 °C (s) 90 85 80 60 35 28
Složky roztoku katalyzátoru Pokusy (hmotnostní díly)
1 2 3 4 5 6
Močovina (100%) 5,35 5.35 10,70 ” 16,05
Formaldehyd (100'%) 2,75 2,75 5,50 8,25
Chlorid sodný (100°/o) 20,0 20,0 20,0 20,0
Povrchově aktivní činidlo
(10% roztok ve vodě) 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0
Voda 90,9 79,0 70,9 62,8 54,7
Celkem 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0
P ř í k 1 a d 2
Tento příklad ozřejmí výhody dosažené při výrobě třískových desek při přídavku katalyzátoru podle vynálezu ke směsi.
Dále budou vyloženy tři případy, v nichž bylo použito stejné celkové množství. Rozdíly jsou pouze v souvislosti s rozdílnými vlastnostmi různých složek použitého roztoku, jak je uvedeno v následující tabulce II. V této tabulce se sloupec A vztahuje na roztok použitý k postřiku jemné dřevní moučky, která se používá k výrobě vnějšího povrchu třískových desek. Sloupec B se vztahuje na roztok · použitý k postřiku dřevěných třísek, které sa používají k výrobě jádra třískových desek.
Třískové desky byly v tomto případě vyrobeny systémem Biscn, tzn. za kontinuální tvorby vrstvy při kontrolovaných podmínkách, které byly pro všechny probírané případy udržovány konstantní:
Vlhkost hmoty před lisováním 10,5 ± 0,5 % Teplota při lisování 210 °C
Tlak 3,5 MPa
Kvalita třískových desek vyrobených tímto způsobem nevykazuje ani v jednom z uvedených tří případů patrné rozdíly (srov. výsledky v tabulce II).
Rozdílné roztoky vyrobené ve všech třech případech v souladu s příkladem podle vynálezu vedou ke snížení doby lisování, jak je dále uvedeno:
Pokus 1: 9,25 s/mm nebroušené třískové desky.
Pokus 2: 8,00 s/mm nebroušené třískové desky.
Pokus 3: 7,00 s/mm nebroušené třískové desky.
Třetí pokus, který obsahuje největší množství organické složky ve srovnání s anorganickou složkou, vykazuje nejlepší výsledky.
Předložený příklad dokazuje, že použitím katalyzátoru podle vynálezu je možné zkrátit doby lisování při výrobě třískových desek, a že je zároveň možné snížit množství použité pryskyřice při použití tohoto katalyzátoru o množství asi 30 %, asi 16,90 % (pokus 2) nebo asi 21 % (pokus 3).
TABULKA II
Složky v hmotnostních dílech Pokusy
1 2 3
А В А В А В
Močovino-formaldehydová pryskyřice (obsah
pevné látky 65 °/o) 100,0 200,0 70,0 140,0 70,0 140,0
Chlorid amonný (20% vodný roztok) 8,0 8,0 _ 8,0
Voda 68,5 31,0 58,5 20,0 58,5 20,0
Amoniak hustoty 25 cBaumé 1,5 1,0 1,5 2,0 1,5 2,0
Roztok katalyzátoru 40,0 70,0 40,0 70,0
Celkem 170,0 240,0 170,0 240,0 170,0 240,0
Složky roztoku katalyzátoru 1 А В Pokusy 2 3
A В A В
Močovina (100%) — — 5,35 5,35 10,70 10,70
Formaldehyd (100%) — — 2,75 2,75 5,50 5,50
Chlorid sodný (100%) — — 20,0 20,0 20,0 20,0
Povrchově aktivní činidlo
(10% vodný roztok) — — 1,0 1.Q 1,0 1,0
Voda — — 70,9 70,9 62,8 62,8
Celkem — — 100,0 100,0 100,0 100,0
Vlastnosti 1 Pokusy 2 3
Hustota (kg/m3) 660 640 625
Tloušťka (mm) 16,2 16,0 16,1
Modul pružnosti L 26 000 23 200 24 000
Pevnost v tahu (MPa) 0,5 0,45 0,42
Pevnost v ohybu (MPa) 25 23 22,5
Schopnost absorbování vody v %
po 24 h ponoru 40 45 52
Pcdíl v % přír&stku botnáním
po 24 h ponoru 13 15 20
při prostém přídavku chloridu sodného (bez močovino-formaldehydového monomeru)._
Dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce III, kde pokus 1 kromě obvyklých přísad, které se přidávají ke směsi pryskyřice pro výrobu třískových desek, obsahuje pouze chlorid sodný a vykazuje proto dobu želatinace 80 s, zatímco v poP ř í к 1 a d 3
Tento příklad objasní vzrůst rychlosti při výrobě třískových desek, kterého se dosáhne přídavkem katalyzátoru podle vynálezu ke směsi (tzn. směsi chloridu sodného a močovino-formaldehydového monomeru) ve srovnání s rychlostí, jaké se dosáhne kusu 2 jsou stejné přísady jako v pokusu 1, avšak navíc ještě močovino-formaldehydový monomer a stejné množství chloridu sodného. Doba želatinace je zde proto 28 s.
Pro třískové desky získané za stejných podmínek při použití zařízení Bison pro· oba pokusy podle vynálezu · vyplývají výrobní rychlosti 9 s/mm v případě pokusu 1 a 7 s/mm v případě ·pokusu 2. Dosažené mechanické vlastnosti podle DIN · 52 360 až 52 365 byly v obou případech stejné.
TABULKA III
Vlastnosti
Pokusy
Močovíno-formaldehydová pryskyřice (obsah pevné látky 65 %)
Voda
Chlorid amonný (20% vodný roztok)
Hexametyléntetramin
Chlorid sodný (100%)
Močovina (100%)
Formaldehyd (100'%)
Celkem
Doba želatinace (s)
Lisovací doba v s/mm tloušťky nebroušené třískové desky
140
230,00
80,0
140
43,42
6,93
4,95 230,00 28,0
Vlastnosti 1 Pokus 2
Hustota (kg/m3) 660 640
Tloušťka v mm 16,05 16,2i
Modul pružnosti L 24 500 23 200
Pevnost v tahu (MPa) 0,6 0,5:
Pevnost v ohybu (MPa) 23,5 24
Absorpce vody v % po 24 h ponoru 45 60
Přírůstek botnáním v % po 24 h ponoru 13,4 14,9
P ř íklad4
Tento příklad objasní vyšší náhradu močovino-formaldehydové pryskyřice při přídavku katalyzátoru podle vynálezu ve srovnání · s menší náhradou, které bylo dosaženo při použití pouze chloridu sodného bez přídavku monomeru močoviny a formaldehydu, přičemž byly vyrobeny třískové desky, které v obou případech vykazovaly ekvivalentní mechanické vlastnosti.
Tento příklad objasní zvláště případ, kde náhrada činí v případě chloridu sodného, vztaženo· na pryskyřici, poměr 1:1, zatímco v případě směsi chloridu sodného s močovinou a formaldehydem činí náhrada pryskyřice 1:2. Zásoba dřevěných třísek byla po práškování zpracována s odpovídajícími recepturami uvedenými v tabulce IV.
^^(^eptura 1 slouží jako slepý pokus bez náhrady pryskyřice. Receptury se od sebe odlišují tím, že v receptuře 2 dochází k náhradě pevné látky pryskyřice pouze chloridem sodným, zatímco, podle receptury 3 (receptura podle vynálezu) dochází k ná hradě pryskyřice směsí · NaCl s monomery močoviny a formaldehydu.
V receptuře 2 bylo nahrazeno 19,5 dílu pevné pryskyřice 19,5 dílu chloridu sodného.
V receptuře 3 bylo· nahrazeno 39 dílů pevné pryskyřice 19,5 dílu pevného· reaktivního katalyzátoru (tzn. chlorid sodný, močovina a formaldehyd).
V receptuře 2 tak došlo k náhradě v poměru 1:1, v receptuře 3 k náhradě 1:2.
Třískové desky vyrobené s oběma směsmi měly stejné mechanické vlastnosti, ačkoli v receptuře 3 byl nižší obsah pevné látky. V obou případech byly třískové desky vyrobeny systémem Bison, tzn. s kontinuální tvorbou vrstvy za kontrolovaných podmínek, které byly v obou případech udržovány konstantní:
Vlhkost hmoty před lisováním 10,5 ± 0,5· %
Teplota při lisování 210 °C
Tlak 3,5 · MPa
Vlastnosti vyrobených třískových desek jsou uvedeny v následující tabulce IV.
Složky ve hmotnostních dílech TABULKA IV 1 в Pokusy 2 3
A A . В A В
Močovino-formaldehydová
pryskyřice 100 200 90 180 80 60
Obsah pevné látky močovino-
-formaldehydové pryskyřice 65 130 58,5 117 52 104,0
Chlorid amonný (20% roztok) 8,0 8,0 8,0
Voda 68,5 31,0 72,0 38,0 66,17 26,33
Amoniak (25°Bé) 1,5 1,0 1,5 1,0 1,5 1,0
Chlorid sodný (100% ) 6,5 13,0
1) Reaktivní katalyzátor, 100 %
pevné látky 6,5 13,0
i) Reaktivní katalyzátor, 100 %
pevné látky A+B 19,5
Voda 15,83 31,67
Celkové množství roztoku
pryskyřice 170,0 240,0 170,0 240,0 170,0 240,0
x) Složky reaktivního katalyzátoru : močovina (100%) 19 dílů, formaldehyd 100°/o 10 dílů, chlorid sodný 100% 71 dílů, celkem 100 dílů.
Složky ve hmotnostních dílech Pokusy
1 A 2 3 В
A в В A
Celkový obsah pevné látky 65,0 131,6 65,0 131,6 54,8 58,5 118,60
Obsah pevné látky v % Díly substituované (nahraze- 38,3 54,8 38,2 34,4 49,4
né) pevné látky pryskyřice Díly pevné látky pryskyřice 6,5 13,0 13,0 26,0
A — náhrada A + B % pryskyřice, substituováno 19,5 39,0
A + B Poměr množství přidané pevné 10 20
náhradní látky к množství substituované pevné látky pryskyřice 1:1 1:2
Vlastnosti Pokusy
1 2
Hustota (kg/m3) 645 630 625
Tloušťka (mm) 16,1 24 500 16,5 16,2
Modul pružnosti L 25 000 23 800
Pevnost v tahu (MPa) 0,45 0,5 0,48
Pevnost v ohybu (MPa) 23,5 22,3 24
Absorpce vody v % po 24 h ponoru 45 50 53
Přírůstek botnáním v % po 24 h ponoru 14 17 16
Příklad 5
Novost vynálezu vyplývá ze skutečnosti, že v případě, kdy je žádán vysoký stupeň náhrady pryskyřice, je absolutně nutné používat směs podle vynálezu, aby bylo možno zásobu suroviny postřikovat v jednom stupni tak, jak se provádí při všech typech systémů používaných pro výrobu třískových desek.
Pokud se к pryskyřici přidává pouze chlorid sodný bez přídavku močoviny a formaldehydu, pak, odhlédneme-li od skutečnosti, že rychlost je nepatrná, jak je ukázáno v již popsaných předcházejících příkladech, je rovněž nutné oddělené postřikování dřevěných třísek chloridem sodným s následujícím sušením dřevěné směsi a dalším postřikováním pojivém. Tento postup podmiňuje použití přídavných zařízení, která jsou nákladná a snižují výrobu.
Dodatečné výrobní stupně jsou nutné pro malou rozpustnost chloridu sodného ve vo2В9521 dě a také v tom případě, kdy náhrady pryskyřice je dosaženo · přídavkem takového množství s obsahem pevné látky, které je rovno: množství pevné látky nahrazené pryskyřice. Aby se nahradilo [substituovalo) větší množství pryskyřice, je ve směsi nutná přítomnost příliš velkého, množství vody, kterou není možno vysušit v jednom stupni v lisu za obvyklou dobu lisování.
Směs podle vynálezu je možno velmi dobře použít k náhradě většího množství pryskyřice, aniž je nutné používat příliš velkého množství vody, a tam, kde je možná výroba v jednom stupni tak, jak se obvykle provádí při výrobě třískových desek, není vůbec třeba měnit výrobní proces. To· je podle vynálezu možné na základě skutečnosti, že rozpustnost je ve vodě vyšší, a proto se používá méně vody, ale také proto, že náhrady se dosáhne přídavkem polovičního množství nahrazeného materiálu, počítáno jako pevný materiál.
K dosažení stejně vysokého stupně náhrady (35 o/o v uvedeném příkladu) při použití reaktivního katalyzátoru podle vynálezu jej doba želatinace · kratší, a proto. · také vyšší rychlost .výroby · (směs 3). Při použití pouze chloridu sodného· bez přídavku monomerů močoviny a formaldehydu je doba želatinace mnohem delší, neboť přidané náhradní látky působí v tomto případě jako inhibitor místo jako katalyzátor (směs 2). Všechny jmenované body vyplývají z receptur v následující tabulce V. V této tabulce jsou uvedeny tři směsi:
Směs· 1 slouží jako· slepý pokus, v němž je pryskyřice použita bez jakýchkoli náhradních látek.
Směs 2 obsahuje pouze chlorid sodný, který nahrazuje pryskyřici.
Směs 3 obsahuje reaktivní katalyzátor podle vynálezu, tzn. chlorid sodný a monomer močoviny a formaldehydu.
Procentuální podíl nahrazené .pryskyřice obnáší ve směsích 2 a · 3 až 35 %. Ve směsi 3 bylo přidáno 37,5 dílu reaktivního· katalyzátoru, který nahradil 68,5 dílu pevné pryskyřice, a ve směsi 2 bylo přidáno 68,5 dílu chloridu sodného, který nahradil stejné množství pryskyřice, tzn. 68,5 dílu pryskyřice. To svědčí o tom, že podle vynálezu bylo dosaženo náhrady v poměru 1:1,8, zatímco při použití pouze chloridu sodného bylo dosaženo náhrady v poměru 1:1.
Celkové množství roztoku pryskyřice ve směsi 3, která obsahuje reaktivní katalyzátor podle vynálezu, bylo stejné jako v případě směsi 1. To · však nebylo v případě směsi 2, do níž je· přidán pouze chlorid sodný, možné pro velká množství · vody, jejíž přítomnost ve směsi je nutná na základě vysoké náhrady pryskyřice.
Doba želatinace slepého pokusu činí 60 s. Pro směs 3, obsahující reaktivní katalyzátor, byla nižší doba želatinace, 40 s, která zde dovolila větší výrobní rychlost; ve směsi 2, kde byl použit pouze chlorid sodný, byla doba želatinace 110 s, neboť přidané složky působily jako inhibitor místo jako· katalyzátor.
Sloupec A se ve všech třech případech vztahuje na roztok použitý k postřiku jemne · dřevěné moučky, používané k výrobě vnějšího povrchu třískových desek. Sloupec · B se ve všech třech případech vztahuje na roztoky použité k postřiku dřevěných třísek, které se používají k výrobě jádra třískové desky.
' f. Za použití .směsí pryskyřic uvedených v tabulce V pro tři případy byly vyrobeny třískové desky. Použitým způsobem výroby je systém Bison a podmínky byly ve všech třech případech udržovány konstantní:
Vlhkost hmoty před lisováním 10,5 ± 0,5 % Teplota při lisování 120 °C
Tlak 3,5 MPa
Kvalita vyrobených třískových desek odpovídala standardu DIN 52 360 · až 52 365 a nevykazovala žádné rozdíly v případech 1 a 3. V případě· 2, kde byl obsažen pouze chlorid sodný místo· reaktivního katalyzátoru podle vynálezu, nemohly být vlastnosti vyrobené třískové desky měřeny, neboť vyrobené desky se již za normální lisovací doby vydouvaly. To svědčí o tom, že použití samotného· chloridu sodného neumožní vysoké stupně náhrady o řádové velikosti 35 proč., pokud se používá k výrobě třískových desek při jediném stupni postřiku podle známého způsobu.
i) Složky reaktivního katalyzátoru v %: mo . čovina (100%) 30, formaldehyd (počítáno jako 100o/o · pevné látky) 15, chlorid sod ný (100:%) 55.
0 9 5- 21
TABULKA V 1 2 3
A B A B A B
Močovíno-fOrmaldehydová
pryskyřice 100 200 65 130 65 130
Pevná látka pryskyřice 65 130 42 84,5 42 84,5
Chlorid amonný · (20'% roztok) 8 8 8
Voda . 68,5 31 68,5 31
Amoniak (25°Bé) 1,5 1,0 1,5 1,0 1,5 1,0
Chlorid sodný 100% 23 45,5
Chlorid sodný A + B 68,5
i) Reaktivní katalyzátor
(100%) 12,5 25
Reaktivní katalyzátor A+B —- 37,5
Voda — - 82 161,5 22,5 45
Celkové množství roztoku
pryskyřice 170 240 213,5 346,0 170,0 240
x) Složky reaktivního katalyzátoru v %: močovina (100 %) ' 30, formaldehyd (počítáno· jako 100 % pevné látky) 15, chlorid sodný (100 %) 55.
3
A B A B
Celkový obsah pevné látky Obsah pevné látky v θ/ο
Díly nahrazené pevné pryskyřice
Díly nahrazené pevné pryskyřice A + B % nahrazené pryskyřice A + B
Poměr množství přidané pevné náhradní látky k množství nahrazené pevné látky pryskyřice
Doba želatinace (s)
65 131,6
38,2 54,8
— .
60
65 131,6
30,8 38
23 45,5
68,5
1:1
110
54,5
53
45,5
68,5
1:1,8
Příklad 6
Tento příklad objasní synergistické chování, které bylo zjištěno při přípravě pryskyřice za použití směsi chloridu sodného spolu s nezpryskyřičnatělými kondenzačními produkty monomerů močoviny a formaldehydu. Výsledky přitom dosažené jsou uvedeny v následující tabulce VI, kde pokus 1 kromě obvyklých přísad, které se používají k přípravě pryskyřice pro výrobu třískových desek, obsahuje pouze chlorid sod ný a doba želatinace činí 49 s. Pokus 2 obsahuje močovino-formaldehydový kondenzát a doba želatinace činí 51 s. Pokusy 3 a 4 obsahují oba chlorid sodný a močovino-formaldehydový kondenzát v množstvích, jejichž součet je stejný jako množství chloridu sodného použitého v pokusu 1, vše počítáno jako 100% obsah pevné látky. Oba pokusy 3 a 4 mají kratší dobu želatinace než pokusy 1 a 2. Doba želatinace pro· pokusy 3 a 4 je 42 s.
TABULKA VI
Močovíno-formaldehydová pryskyřice (obsah pevné látky 65%)140
Chlorid amonný (20% vodný roztok)8 . Amoniak (25°Bé)2
Chlorid sodný (100%)12
Močovina (100·%)—
Formaldehyd-močovina1) (18% vodný roztok)—
Voda64
Celkem226
Doba želatinace při 100 °C (s)49
2 3 4
140 140 140
8 8 8
2 2 2
8,55 5,5
1,73 1,73 3,16
2,15 2,15 4,18
72,12 63,57 63,16
226 226 226
51 42 42
složení: 55 hmot, dílů
i) Formaldehyd-močovina jako nižší kondenzát následujícího formaldehydu, 25 hmot, dílů močoviny, 2 0 hmot, dílů vody.
P ř í k 1 a d 7 .
Tento příklad objasní synergistické chování, které bylo zjištěno při přípravě pryskyřice za použití směsi chloridu draselného spolu s kondenzačním produktem monomerů močoviny a formaldehydu. Výsledky přitom dosažené jsou uvedeny v následující tabulce VII, kde pokus 1 představuje slepý pokus a obsahuje místo katalyzátoru po dle vynálezu pouze vodu. Pokus 2 obsahuje chlorid draselný a pokus 3 obsahuje směs chloridu draselného a kondenzátu monomerů močoviny a formaldehydu.
Doba želatinace v pokusu 1 činí 93 s, pokus 2 vykazuje slabý katalytický účinek při době želatinace 82 s, pokus 3, který obsahuje reaktivní katalyzátor podle vynálezu, vykazuje překvapivě silný katalytický účinek při době želatinace 42 s.
TABULKA VII
1 2 3
Močovíno-formaldehydová pryskyřice
(obsah pevné látky 65% ) 140 140 140
Chlorid amonný (20% vodný roztok) 8 8 8
Amoniak (25°Bé) 3 3 3
Chlorid draselný (100%) 12 12
Močovina (100'%) 7,38
Formaldehyd-močovina1)
(80% vodný roztok) 9
Voda 75 63 46,62
Celkové množství 226 226 226
Doba želatinace · při 100 CC (s) 93 82 42
X) Formaldehyd-močovina jako nižší kondenzát následujícího složení: 55 hmot, dílů
formaldehydu, 25 hmot, dílů močoviny, 20 hmot, dílů vody.
Pří -k la d8
Tento příklad se týká výroby dýhované třískové desky. Příklad objasní zvláště skutečnost, že katalyzátor podle vynálezu je možné použít také k lepení plochých laťovek · (desek), jako např. k výrobě překližky, vrstvených desek, dýhovaných desek (laťovek) nebo jiných vícevrstvých desek, popř. laťovek. V tomto případě byla na obě plochy broušené třískové desky o síle 15 mm, velikosti 185 x 305 cm a obsahu vlhkosti 9 % nalepena dýhovací fólie typu Tianna o· síle 0,6 mm a obsahu vlhkosti 10 %. Pojivo bylo naneseno na třískovou desku nanášecím zařízením.
Desky byly lisovány za tlaku 0,7 MPa při teplotě 120 °C. Jsou uvedeny dva pokusy. V pokusu 1 byla použita normální příprava pojivá, v pokusu 2 byla použita příprava pojivá způsobem podle vynálezu. Tyto přípravy jsou uvedeny v následující tabulce VIII.
Zatímco desky vyrobené s pojivém připraveným podle · pokusu 1 vyžadovaly dobu lisování 2 minuty, stačila pro desky vyrobené s pojivém připraveným· podle pokusu 2 doba lisování pouze 1,7 minuty.
Příprava pojivá k výrobě dýhovaných třískových desek za použití katalyzátoru podle vynálezu přinesla následující efekty:
Zvýšení rychlosti výroby o 15 %
Úsporu pojivá 26 %.
TABULKA VIII
1 2
Močovmo-formaldehydová pryskyřice
(obsah pevné látky 65%) 100 70
Chlorid amonný (2O%o vodný roztok) 8 8
Chlorid -sodný 6,0
Močovina- (100%) 1,62
Formaldehyd (100%) 0,83
Voda 21,55
Moučka 7 10
Celkové množství ' 115 118
P ř í k 1 a d 9
Tento příklad objasní synergistické chování, které bylo, pozorováno při přípravě pryskyřice na bázi melamino-formaldehydové pryskyřice za přídavku směsi chloridu sodného spolu s monomery močoviny a formaldehydu. Použitou pryskyřicí byla pryskyřice fy BASF Kauramln 542.
Výsledky přitom získané jsou uvedeny v následující tabulce IX. Pokus 1 představuje slepý pokus. Pokus 2 kromě obvyklých přísad obsahuje chlorid amonný, amoniak a chlorid sodný. Pokus 3 kromě obvyklých přísad obsahuje chlorid amonný, amoniak a také močovinu a formaldehyd. Všechny tyto pokusy vykazovaly stejnou dobu želatinace 65 -s. Pokus 4 kromě obvyklých přísad obsahuje chlorid amonný, amoniak, močovinu, formaldehyd -a chlorid sodný, přičemž celkové množství přidané směsi bylo stejné jako- množství jednotlivých přidaných složek v pokusech 2 a 3. Pokus 4 tedy představuje příklad pro použití ' katalyzátoru podle vynálezu a vykazuje skutečně podstatně kratší dobu želatinace, 48 s.
TABULKA IX
1 1 2 3 4
Melamino-formaldehydová pryskyřice (obsah - pevné látky 65%) 140 140 140 140
Chlorid amonný (20·% vodný roztok) 8 8 8 8
Amoniak (25°Bé) 2 2 2 2
Chlorid sodný (100%) 12 12
Močovina (100%) 3,2 3,2
Formaldehyd (100%) 1,65 1,65
Voda 76 64 71,15 59,15
Celkové -množství 226 226 226 226
Doba želatinace při 100°C (s) 65 65 65 48
Podobné - ,výsledky je možno získat, když se ve výše uvedených příkladech chlorid sodný -nebo· draselný nahradí chloridem lithným nebo fluoridem lithným, bromidy nebo -jodidy - sodíku, draslíku nebo lithia.
Příklad Ίϋ záno, že reaktivní katalyzátor podle vynálezu má popsaný účinek i při -mezních poměrech organické a anorganické složky. Byly připraveny tři roztoky, jejich složení je uvedeno v následující tabulce X. Obsahy jsou uvedeny v hmotnostních dílech.
V tomto příkladu provedení bude prokáTABULKA X
Roztok 1 2 3
Formaldehydy (počítáno jako 100 %) 106 11 183
Močovina 160 16 292
Chlorid sodný 27 260 98
Voda 707 713 427
Celkem 1000 1000 1000
V roztoku 1 je poměr organická složka/ /anorganická složka roven 10: 1, zatímco týž poměr má v případě roztoku 2 hodnotu 0,1 : 1. Oba tyto vzorky mají obsah pevné látky 29 %. Roztok 3 je koncentrovanější. Má obsah pevné látky 57 %, přičemž poměr organická složka/anorganická složka je u roztoku 3 roven 4,8 : 1.
Tyto roztoky byly použity ve formulacích I, II а III, jejichž složení je uvedeno v dále uvedené tabulce XI. Těchto formulací je zase použito pro výrobu 16 mm silných třískových desek.
Formulace IV je kontrolní formulací, tvo řenou normálním močovino-formalůehydovým pojivém, ke kterému se nepřidává reaktivní katalyzátor podle vynálezu.
Uvedené třískové desky se vyrábějí za použití laboratorního lisu o rozměrech 40 x 56 cm. Každou formulací se zkropí 10 kg dřevěných třísek. Ze získaných směsí se vytvarují (ručně] vždy tri desky. Tyto desky se lisují rychlostí 11 s/mm. Lis má teplotu 200 °C a používá se tlaku 3.5 MPa. Kvalita finálních desek je popsána v tabulce XII. Uvedené hodnoty jsou průměrem ze tří hodnot, naměřených u tří desek pro každou formulaci.
TABULKA XI
Formulace I II III IV
Močovino-formaldehydové
pojivo (65%) 1177 1177 1177 ’ 1385
15% roztok chloridu
amonného 270 270 270 270
Emulze 77 77 77 77
20% roztok hexametylén-
teiraminu 203 203 203 203
Roztok 1 208
Roztok 2 208
Roztok 3 208
Voda. 53 53 53 53
TABULKA XII
Formulace Hustota (kg/m3) Pevnost v ohybu (MPa) Pevnost v tahu (MPa) Podíl v % přírůstku bobtnáním
po 2 h po 24 h
I 712 18,4 0,52 6,0 21,4
II 668 14,4 0,49 8,0 24,3
III 701 20,4 0,68 5,0 17,0
IV 731 19,5 0,44 13,1. 23,2
Ze získaných výsledků je zřejmé, že třískové desky získané za použití katalyzátoru podle vynálezu ve kterém je organická a anorganická složka obsažena v mezních množstvích, mají lepší vlastnosti než třísková deska získaná o sobě známým způsobem.
Příklad 11
Tento příklad ilustruje možnost použití i dalších halogenidů, a to jodidu sodného a bromidu sodného. Byly připraveny dva roztoky, jejichž složení je uvedeno v následující tabulce XIII. Obsahy jednotlivých složek jsou uvedeny ve hmotnostních dílech.
TABULKA XIII
Roztok 1 2
Formaldehyd (počítáno jako 100%) 40 40
Močovina 100 100
Jodid sodný 260
Bromid sodný 260
Voda 600 600
Celkem 1000 1000
Uvedené roztoky byly použity ve formulacích I а II, jejichž složení je uvedeno v dále uvedené tabulce XIV a které byly zase použity к výrobě 16 mm silných třískových desek. Formulace III je kontrolní formulací, obsahující normální močovino-formaldehydové pojivo, ke kterému nebyl přidán reaktivní katalyzátor podle vynálezu.
Třískové desky byly vyrobeny za použití laboratorního lisu o rozměrech 40 x 56 cm.
Každou formulací se zkropí 10 kg dřevěných třísek. Z takto získaných směsí se vytvarují (ručně) vždy tri desky. Tyto desky se lisují rychlostí 11 s/mm. Lis má teplotu 200 °C, přičemž se používá tlaku 3,5 MPa. Vlastnosti získaných desek jsou uvedeny v dále uvedené tabulce XV. Uvedené hodnoty jsou průměrem hodnot naměřených vždy u tří uvedených desek.
TABULKA XIV
Formulace I II III
MočQvino-formaldehydové pojivo (65%) 15% roztok chloridu 1177 1177 1385
amonného 30 30 30
Emulze 77 77 77
Roztok 1 208
Roztok 2 208
Voda 53 53 53
TABULKA XV
Formulace Hustota (kg/m3) Pevnost v ohybu (MPa) Pevnost v tahu (MPa) Podíl v % přírůstku bobtnáním
po 2 h po 24 h
I 720 15,9 0,65 17,4 27,5
II 711 14,5 1,00 13,2 25,4
III 732 16,9 0,74 17,2 26,0
Z uvedených výsledků je zřejmé, že obě formulace podle vynálezu jsou ekvivalentní a dokonce lepší než formulace III, která je kontrolní formulací a u které tedy nebylo použito přídavku reaktivního katalyzátoru podle vynálezu.
Příklad 12 ného poměru formaldehydu a močoviny v rámci organické složky reaktivního katalyzátoru podle vynálezu.
Smíšením složek, které jsou uvedeny v následující tabulce XVI, při teplotě okolí byly připraveny tři roztoky katalyzátorů.
Tento příklad má ilustrovat vliv vzájemTABULKA XVI
Roztok I hmotnostní II III díly
30% vodný roztok
formaldehydu 257 20 180
Močovina 5 142 94
Chlorid sodný 220 220 220
Voda 518 618 506
Hmotnostní poměr močoviny
к formaldehydu (vztaženo
na 100 % pevné látky 5 : 95 95 : 5 1,4:1
hmotnostních dílech v následující tabulce
XVII.
Výše uvedené roztoky byly použity ve formulacích, jejichž složení je uvedeno ve
TABULKA XVII
Formulace a b c d
Mooovino-formaldehydová
pryskyřice (65% roztok) 70 70 70 100
Roztok I 30
Roztok II 30
Roztok III 30
20% roztok chloridu
amonného 7 7 7 7
Doba želatinace při 100 CC (s) 27 50 45 55
Ze získaných hodnot doby želatinace je zřejmé, že se .syntergický účinek katalyzátoru podle vynálezu projevuje i při extrémních hmotnostních poměrech močoviny · k formaldehydu (5:95 a 95:5). Tohoto synergického účinku se dosáhne také v případě, že se namísto směsi formaldehydu a močoviny použije ve stejném hmotnostním po měru nezpryskyřičnatělého kondenzačního produktu formaldehydu a močoviny.
Příklad 13
Připraví se tři roztoky, jejichž složení je uvedeno ve hmotnostních 1 dílech v · následující tabulce XVIII.
TABULKA XVIII
Roztok I II III
44% vodný roztok
formaldehydu 239 28 151
Močovina 6 219 94
Chlorid sodný 220 220 220
Vo-da 535 533 535
Hmotnostní poměr močoviny
k formaldehydu (počítáno.
na 100 % pevné látky) 5 : 95 95 : 5 59 : 41
Tyto roztoky byly použity ve formulacích, jejichž složení uvedeno v následující tabulce XIX.
je ve hmotnostních dílech
TABULKA XIX
Formulace a b c d
Močovino-formaldehydová pryskyřice (65% roztok) 15% roztok chloridu 1247 1247 1247 1385
amonného 150 150 150 150
Emulze 77 77 77 77
Amoniak 5 5 5 5
Roztok I 138
Roztok II 138
Roztok III —. 138
Voda 53 53 53 53
Celkem 1670 1670 1670 1670
Tyto formulace byly použity při výrobě 16 mm silných třískových desek, přičemž formulace ,,d“ je kontrolní formulací, tvořenou normálním močovino-formaldehydovým pojivém, u kterého nebylo použito reaktivního katalyzátoru podle vynálezu. Třískové desky byly vyrobeny za použití laboratorního lisu o rozměrech 40 x 56 cm.
Každou formulací se zkropí 10 kg dřevěných třísek. Z takto. získaných směsí se připraví (ručně) tři desky. Tyto desky se lisují rychlostí 10· s/mm, 9 s/mm a 8 s/mm. Teplota lisu je 200· °C, přičemž bylo použito lisovacího· tlaku 3,5 MPa.
Vlastnosti získaných desek jsou uvedeny v následující tabulce XX.
TABULKA XX
Formulace Lisovací doba (s/mm) Hustota (kg/m3) Pevnost v ohybu (MPa) Pevnost v tahu (MPa) 2hodinové bobtnání (% 1 24hodinová absorpce (%) Modul pružnosti (MPa)
a 10 709 16,6 0,62 14,3 24,9 25 690
b 10 714 18,4 0,92 6,0 20,9 27 250
c 10 711 16,6 0,71 8,5 22,8 25 450
d 10 713 13,5 0,59 14,1 25,6 20 020
a 9 699 14,7 0,74 15,3 25,1 23 800
b 9 704 17,0 0,87 6,5 19,4 25 ·920
c 9 6Í7 15,4 0,68 10,1 22,5 24 900
d 9 708 14,6 0,61 13,3 24,9 24 550
a 8 679 14,1 0,55 14,6 22,9 21 900
b 8 683 17,1 0,75 6,0 18,4 25 200
c 8 697 15,5 0,60 10,7 22,2 24 750
d 8 680 14,4 0,66 9,4 20,4 22 776
Z uvedených výsledků je zřejmé, že formulace a, b, c jsou stejné nebo dokonce lepší, pokud jde o dosažené výsledky, než formulace d, která je kontrolní formulací, u které nebylo použito reaktivního katalyzá toru podle vynálezu. Stejných výsledků se dosáhne, jestliže se namísto formaldehydu a močoviny použije nezpryskyřičnatělého kondenzačního produktu formaldehydu a močoviny.

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT
    1. Reaktivní katalyzátor pro polykondenzaci aminopryskyřic, používaných k pojení částic celulózy propustných pro· vodu, přičemž tento katalyzátor při použití v kombinaci se známým katalyzátorem zvyšuje rychlost polykondenzace aminopryskyřic a umožňuje použití menšího· množství pevného podílu aminopryskyřic, aniž přitom dochází ke snížení pevnosti pojení, vyznačený tím, že je tvořen roztokem 30 až 150 hmotnostních dílů směsi organické a anorganické složky ve 100 hmotnostních dílech vody, přičemž organickou složkou je formaldehyd a močovina nebo· nezpryskyřičnatělý konden-
    VYNALEZU začni produkt formaldehydu a močoviny a organickou složkou je ve vodě rozpustný halogenid alkalického kovu a roztok obsahuje organickou a anorganickou složku v poměru 0,1 až 10 hmotnostních dílů organické složky na 1 hmotnostní díl anorganické složky, přičemž množství vody záVisí na rozpustnosti organické · a anorganické složky a na požadovaném obsahu pevného podílu pro· použitý výrobní systém.
  2. 2, Reaktivní katalyzátor podle bodu 1, vyznačený tím, že obsahuje jako organickou složku formaldehyd a močovinu a jako· anorganickou složku chlorid sodný.
CS782372A 1977-04-27 1978-04-11 Reactive catalyzer for the polycondensation of the amino-resins CS209521B2 (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS795408A CS209522B2 (cs) 1977-04-27 1979-08-06 Způsob polykondenzace aminopryskyřie
CS795409A CS209523B2 (cs) 1977-04-27 1979-08-06 Způsob výroby třískových desek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GR5330177 1977-04-27

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS209521B2 true CS209521B2 (en) 1981-12-31

Family

ID=10927476

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS782372A CS209521B2 (en) 1977-04-27 1978-04-11 Reactive catalyzer for the polycondensation of the amino-resins

Country Status (23)

Country Link
JP (1) JPS5817547B2 (cs)
AR (1) AR217841A1 (cs)
AT (1) AT381947B (cs)
AU (1) AU519167B2 (cs)
BG (2) BG36629A3 (cs)
BR (1) BR7802241A (cs)
CA (1) CA1098508A (cs)
CH (1) CH633305A5 (cs)
CS (1) CS209521B2 (cs)
DD (1) DD135728A5 (cs)
DK (1) DK145499C (cs)
FI (1) FI73707C (cs)
HU (1) HU178763B (cs)
LU (1) LU79413A1 (cs)
MX (1) MX148223A (cs)
NL (1) NL7803822A (cs)
NO (1) NO149815C (cs)
PL (1) PL111972B1 (cs)
PT (1) PT67892B (cs)
RO (1) RO79102A (cs)
SE (2) SE430256B (cs)
SU (1) SU886726A3 (cs)
YU (1) YU40188B (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS58193102A (ja) * 1982-09-27 1983-11-10 トイクロス・ハンデルスゲゼルシヤフト・アクチエンゲゼルシヤフト 合板の製造法
DE19638665A1 (de) * 1996-09-20 1998-03-26 Bosch Siemens Hausgeraete Backofen mit einem Katalysator
US7468710B2 (en) 2003-06-09 2008-12-23 Rohm Co., Ltd. Light emitting display device
KR100964464B1 (ko) 2005-12-14 2010-06-16 오므론 가부시키가이샤 표시 장치

Also Published As

Publication number Publication date
DK157878A (da) 1978-10-28
NL7803822A (nl) 1978-10-31
DK145499C (da) 1983-04-25
AR217841A1 (es) 1980-04-30
CA1098508A (en) 1981-03-31
LU79413A1 (de) 1978-07-13
DK145499B (da) 1982-11-29
FI73707B (fi) 1987-07-31
FI781082A (fi) 1978-10-28
SE7803991L (sv) 1978-10-28
DD135728A5 (de) 1979-05-23
HU178763B (en) 1982-06-28
PL205994A1 (pl) 1979-01-29
NO781269L (no) 1978-10-30
AT381947B (de) 1986-12-10
JPS5817547B2 (ja) 1983-04-07
AU3495378A (en) 1979-10-18
BG36500A3 (en) 1984-11-15
PL111972B1 (en) 1980-09-30
BG36629A3 (en) 1984-12-16
SE443946B (sv) 1986-03-17
YU40188B (en) 1985-08-31
CH633305A5 (en) 1982-11-30
SU886726A3 (ru) 1981-11-30
ATA229578A (de) 1986-05-15
BR7802241A (pt) 1979-01-16
SE430256B (sv) 1983-10-31
PT67892B (en) 1979-11-14
AU519167B2 (en) 1981-11-12
NO149815B (no) 1984-03-19
NO149815C (no) 1984-06-27
JPS53133595A (en) 1978-11-21
YU84578A (en) 1982-10-31
SE8103565L (sv) 1981-06-05
FI73707C (fi) 1987-11-09
PT67892A (en) 1978-05-01
RO79102A (ro) 1982-06-25
MX148223A (es) 1983-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4457978A (en) Formaldehyde depressed particle board
US4510278A (en) Manufacture of chipboard and a novel suitable bonding agent
US4944823A (en) Composition for bonding solid lignocellulosic materials
US4282119A (en) Manufacture of chipboard having high strength and reduced formaldehyde emission, using a minor amount of protein in combination with low formaldehyde:urea resins
FI70385B (fi) Saett att framstaella cellulosabaserade skivmaterial och komposition haerfoer
US4362827A (en) Manufacture of chipboard
JPS61102213A (ja) パーティクル―またはファイバーボードの製造法
EP2310433B1 (en) Storage stable melamine-urea-formaldehyde resins and applications thereof
WO2015072437A1 (ja) 木質材料用の接着剤組成物
US4814422A (en) Pulverulent aminoplast adhesive resin for wood-base materials having a low formaldehyde emission, its preparation, and a formulated pulverulent aminoplast adhesive resin
NO143888B (no) Kosmetisk middel for glatting av huden.
CA2244667C (en) Bonding agent composition, its use as well as a process for the production of particle board
JP2022031549A (ja) ホルムアルデヒドを含まない木材バインダー
CA1290085C (en) Substitute for amino and phenolic resins
CA1290091C (en) Process for the preparation of urea-formaldehyde resins
US3830783A (en) Process for the preparation of resins from urea,formaldehyde,methanol and formic acid using three stages
US4968773A (en) Process for the preparation of urea-formaldehyde resins
US5532330A (en) Heat-curable tannin-based binding agents
CS209521B2 (en) Reactive catalyzer for the polycondensation of the amino-resins
JPH0613686B2 (ja) ホルムアルデヒドバインダ−
US4161467A (en) Reactive catalyst for amino resins
US5071940A (en) Curing agent mixture for curing alkaline phenol/formaldehyde resins
US4162178A (en) Reactive catalyst for amino resins
CS209522B2 (cs) Způsob polykondenzace aminopryskyřie
GB2061301A (en) Solid Reactive Catalyst for Amino Resins