Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method of preparation of the alkyl-or arylphosphonothiodichlorides

Classifications

C07F9/42 Halides thereof
View 1 more classifications

Landscapes

Show more

CS208691B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Eugene H Uhing
Arthur D Toy

Worldwide applications
1972 US 1973 IL AU CA NL GB DE AR FR JP CH ZA IT BR BE SU CS

Application CS731139A events

Description

(54) Způsob přípravy alkyl - nebo arylfosfonothiodichloridů . 1
Vpiález se týká způsobu přípravy altyl- nebo arylfosfonothiodichloridů.
A.LQrlfosfonothióiihelogeoidy se dříve připravovaly reakcí alkylhalogenidů s halogenidy fosforitými za přítomnou chloridu hlinitého a sulfuraci reakčního produktu. Reakce probíhá při teplotě místnosti podle schématu I uvedeného Heuben-Weylem, Met hoden der tegannschen Chemie, sv. 12, část 1, (1965), str. 396:
XR-Cl + PClj + AC13----^JXWTCl^ ALClj (I)
Podle výše uvedeného odkazu je možné provádět . reakci také za nepřítomnou chloridu hlinitého jako katalyzátoru s malým úspěchem. Reakce má nevýhodu ve - ztrátě jednoho molu chloridu hlinitého na každý mol připravovaného produktu.
Aby se získal fosfonothiodihalogenid, musí se reakční produkt sulfurovat. A. M. Kinnear a E. A. Perren, Jounal Chem. Soc. 3 437 (1952) ulkásali, že (EtKCj (AHip se může saturovat sirovodíkem. Získá se však jen 32 % EtP/S/llg, zatmco výtěžek vedlejšího produktu EtPSg je 47%· Altyl nebo arylfosfonové dichloridy se také mohou přeměnnt na R?/S/l12 zadíváním se sírou.
lyld.oaekealOfcfonothiodlchLcriiy se také připraví reakcí cykloalkanu s thiofosforylchl^c^z*i(^(^m pH ozařování rtuťovou lampou. Reakční doba je dlouhá a získaaí se nízké výtěžky (Chem. Internát. Eddi., sv. 9 /1970// č. 6, str. 4513).
Některé d^alogeni-dové produkty jsou známé a používaaí se jako chemické meziprodukty, zejména při přípravě insekticidů, fungicidů, léčiv' ' a jiných organických sloučenin fosforu.
Způsob přípravy alkyl- nebo arylfosfonothiodichlorídů podle vynálezu obecného vzorce II
(П) •kde R je alkyl s 1 až 6 atomy uhlíku, cykloalkyl s 5 . až 6 atomy uhlíku v kruhu, fenyl, feП/l substituovaný metylem a substituovaný fenylem, se vyznačuje tím, že se nechá reagovat při alespoň autogenním tisku a teplotě v rozmezí 200 až 450 °C alifatický, aromatický nebo cykloalifatický uhlovodík obecného vzorce III
RH (III) kde R má výše definovaný význam, s halogenidm pětimocného fosforu vzorce IV
P(S)C13 (IV) načež ae popřípadě vzniklý vedlejší produkt halogenid pětimocného fosforu obecného vzorce V
R2P(S)C1 (V) kde R má výše uvedený význam, může zavádět znovu do reakce.
Ve způsobu podle vynálezu není zapotřebí k provedení reakce oddělený katalyzátor. Výhodná reakční složka je chlorovaná sloučenina. Výhodný uhlovodík je alifatický uhlovodík. Ve výhodném systému se použije thiofoeforylchLorid.
ALkylové skupiny mohou znamenat meeyl, etyl, n-propyl a isopropyl, n-butyl, isobutyl a terc.butyl, pentyl, he^y-.
R může být také cykloalkyl s - 5 až 6 atomy uihLíku v kruhu, případně substltui^c^v^aný alkylem β 1 až 4 atomy uhíku, Příkladem těchto kruhových systémů je cykohexyl a jeho deriváty.
R může být také aryl jako fenyl, alkacyl, aralkyl jako meeyyfeny., tj. tolyl.
Tyto zbytky mohou'obsahovat 1 nebo více alkylových zbytků. Může se pouuít jakákoliv izomeimí forma těchto zbytků.
TiiofosforylchLorid se může připravit in šitu z chloridu fosforitého. a síry.
Stechiometričky se při reakci pouUije 1 mol uhlovodíku (RH) a 1 mol tMofosforylehLoridu, aby se získaL 1 mol produktu a 1 mol vedlejšího produktu HX. Například se . může předpokládat následnici teoretické reakční schéma pro moooouustituci:
Clx?
J>P-C1 01^ s
P-d + HX
Toto je pouze předpokládaný reakční mechшOLumua.
Zatímco podle stechiometrie se má pouuít 1 mol uhlovodíku na 1 mol tMofosforylchoridu, může se použít'přebytek jedné reakční složky. Jestliže se má provádět reakce za přítomnosti ředidla, může sloužit přebytek uhlovodíku- jako ředidlo. Přebytek obou složek není žádouuí, protože by se mohly tvořit nežádoucí - veddejší produkty.
Způsob podle vynálezu se provádí při zvýšené teplotě a alespoň autogenním tlaku. Teplota se pochybuje v rozmezí 200 až 450 °C, s výhodou 200 až 380 °C. Reaktivita uhlovodíku (RH) značně určuje reakční teplotu. U alifatitých uhlovodíků se předpokládá, že poloha různých skupin na uhLíku májcích reaktivní vodík značně ovlivňuje reaativitu vodíku. Bylo zjiětěno, že metan, ' který má 4 atomy vodíku na atom uh.íku, potřebuje k uskutečnění reakce větší zahřívání než etan, který obsahuje CH^-skupinu a 3 atomy vodíku na atom uhlíku. Podobně bylo zjištěno, že propan potřebuje k uskutečnění reakce menší zahřívání než etan a zdá se, že reakce probíhá u skupiny CH2, tj. se sekundárním vodíkem, než u skupiny
CHy Reakce terciárního butanu vyžaduje mmnší zahřívání než propan, protože terciární butan obsahuje terciární vodík. Závislost pro' snižování reakční teploty může být následující:
CH4;>c2H6\>C3Ha^;>iso C4H)0 (снр (CH2) (CH*)
Teplota se snižuje obecně v rozmezí 360 až 250 °C. Jakákooiv uhlovodíková sloučenina, která má terciární atom vodíku, má tendenci reagovat primárně terciárním vodíkem. Jestliže teplota reakce je dossi vysoká, zřejmě také reaguje telomdáání vodík. Podobně, jestliže se použije doí^i vysoká teplota, reaguje také zřejmě primáni vodík. Zvolená teplota závisí na typu požadované sloučeniny. Jestliže uhlovodík obsahuje terciární atom vodíku, udržuje se reakční teplota na nízké hodnotě, jestliže se požaduje odstranění tvorby podstatných množlv! izomeerních forem, kde reakce probíhá na sekundárním nebo primárním vodíku. Podobně, jestliže reakce probíhá na sekundárním vodíku, jako v případě nejdelších řetězců uhlovodíku majících viitřní CH^ skupiny, regulací teploty se může zabbíáiit tvorbě velkých množství izomerních produktů. Arylové vodíky jsou v ekvivalentní. Arylové skupiny s^l^sst.tuované alkylem se mohou odiTCH teplotou, protože vodíky na arylovém kruhu a alkylové skupině jsou rekktiiií místa. Předpoklad, že reakce probíhá na jk0:émko0i specifckkém atomu vodíku, je také teoretický.
Způsob podle vynálezu se provádí zaváděním jednotlivých reakcích složek do reakční zóny schopné odolávat zvýšenému tlaku, jako je kovová tlaková nádoba, kuto01Vi nebo jiná tlaková nádoba, a prováděním reakce při alespoň autogenním tlaku vyvoleném ^akčními složkami při reakcí teplotě. Může se také pouužt tlak až 19,6 MPa nad autogenním taakem, ale není žádoucí z důvodu potřeby silnější tlakové nádoby. Reakční doba se může měnnt v relaširokém rozmeeí, jako v rozmezí 1 až 30 hodin, ale výhodná reakční doba je v rozmezí 5 až 20 hodin.
K provedení reakce se použija tlaková nádoba. Pro lepší výsledky je nádoba vybavena míchacím mechanismem (kyvná páka, vibrátornebo míchacHo). Poněvadž se thiofosforylihloriU rozkládá vodou, musí se dát pozor, aby nebyla v systému přítomna voda.
Reakce se může provádět nepřetržitým nebo přetržitém způsobem. Reakce se může také provádět za přítom’looti ředidel, která mohou být při teplotě místnos! plynná, kapalná nebo pevná, aCkto^ tato jsou méně žádoucí. Minožsví případně použitého ředidla závisí na určitém uhlovodíku (RH) použitém při reakci. Obbykle se použije u vysoce uhlovodíků (jako CH4) velký přebytek CH4. Avšak u vysoce reaktivních uhlovodíků jako (CHJ-jCH není zapotřebí jaOéhokolii přebytku nad ttachiomearicOé Reakční teplota a doba jsou důležité proměnné a musí se regulovat, protože je možná polytubstltuca. Také se může Často pouužt P(S)C1, v přebytku jako ředidlo.
Reakční produkty se čistí běžnými způsob;/, jako Trakční deesilací kappain a kryssaaizací nebo extrakcí pevných produktů. IUentiftaace produktů se provádí běžnými způsoby, jako elemeenární analýzou, čistota plynovou cfaromaao^aaLí a potvrzení struktury hmotovou spektromeerií a mtanetickým rezonančním spektrem a infkaeeianrtým spektrem.
Je nutno zdůraznit, že při reakci P(S)Clj s RH může nastat vedlejší reakce, kůže vzniknout R?(S)C12 a R2P(S)C1. Vrácením R2P(S)C1 do původní reakce se může tato látka přemtait na RP(S)C12· Tato reakce je obzvláště zřejmá, když se použije etan nebo benzen jako Uhlovodík RH. Takto se získají zvýšeně výtěžky, vztaženo k výchozím lákám.
Příklady sloučenin, která se mohou - připravit způsobem podle vynálezu, jsou následující:
alkyl dialkyl
CH3P(S)C12
C2H5P(S')C12
C3H??(S)C12
C4H9P(S)C12
C5HnP(S)Cl2 (CH3)2P(S)C1 (C2H5)2P(S)C1 ^H^PCS^l
Cyklické sloučeniny aromatická řada benzenová řada alifatická řada <2^-p(S)CI2
Opisici CH;J-^y-P(S)CI2
0-P<S)C(2
О-№)С<2
Mohou se připraví smšai produktu za ponuiltíí alkarylových nebo aralkylových reakčních složek, protože tyto látky obsahuj reaktivní místa na aromatickém kruhu t v alifaUckém řetězci. Sm£m± produktu mohou obsahovat alktryl^ový produkt - i aralkyl^ový prodat. Jejich množtví ve - směsi záv^ví^:! nt podmínkách reakce a relativní reaktivitě alkylové a arylové části.
Produkty podle vynálezu jsou monnhatogenidy nebo dihtlogenidy pětmocného fosforu a mohou ee proto pofrobit všem známým reakcím, které tyto sloučeniny snášejí. Sloučeniny podle vynálezu se mohou pouuít jtko meziprodukty k přípravě - insekticidů, - jak- znázorňuje způsob přípravy Oetyl-S-fenyletylfotfonothioátu, podle - následujícího reakčního schématu:
S t
C2H5PC,2+C2H5OH +
mohou se také připravit sodné soli k/selin.
Způsob podle vynálezu objasňují následující příklady.
Příklad 1
Příprava i tylf o sf ono thi odlehlomu
CgHg + P(S)C13---->C2H5(S)C12 + HC1
Do 300 mililitrného autoklávu z nerezavějící occli 316 se umlíSÍ 68 g P(S)C1j (mol. hmoonost 169 nebo 0,4 molu) a 30 g etanu (moo. hrnoOnost 30 nebo 1 mO). Toto mnOssví etanu představuje 0,6 molu nebo 150% přebytek nad teoretické mmostvi 0,4 molu, vztaženo k množství použitého PSSCy Autokláv se zahřívá 20 hodin na 340 °C (kyvný autokláv). Po ochlazení na teplotu místnoosi se autokláv ' odplyrnií. Plyny procházeeí vodnými NaOH lapači, aby se odstranil vedlejší produkt HC1 a potom kapalným Ng lapačem, aby kondenzoval přebytek etanu. Vodné NaOH lapače zacCytily 0,36 mcilu vytvořené kyseliny (hlavně HCC). Hnoonost látky zkondenzované v kapalném Ng lapači byla 17 g. Při oh^étí. na teplotu místnoosi se látka v^I^é^CI.lc. Objem plynu byl 13 litrů, jck naměřeno mokrým plynoměrem. To ukazuje, že se získalo 0,58 mmlu nezrecgovaného etanu z 0,6 molárního přebytku.
Hmoonost kapaCiny vylité z autoklávu bylc 61 g. Podle . plynové ctaromoCooгεrfil obsVuje:
6,5 % PC13
0,5 % P(S)C13
84,0 % CgHJ?PS)Cl2
9,0 % (C^CgPÍSCCl
Deesilccí vzorku se získalo ' 47 g produktu. T. v. při 1 59*9,86 Pa byle 70 až 100 °C. Podle plynové chromoCooгrail se získalo 91,4 % CgHjPPS^lg. Míagneické rezonanční spektrum potvrdilo strukturu CgHHPPSSCCg. Získaly se 4 g druhé frakce, teplota varu 100 až 110 °C při 13,3322 Pa, která obsabovaXa podle plynové chгoooCoorrCil · 22,2 % CgHHFPSJCXg a 77,6 % (Cgg^gPÉSjCl. Zbytek byl 3,5 g. Výtěžek Cgl-H^PS)Clg je 70 % teorie β 0,027 molu regenerovaného PCI3 (6,75 % výchozího fosforu v P(S)CX)).
Příklad 2
OpaCkije se postup podle příkladu 1 a z autoklávu se získá 61 g kappa^y, která podle plynové chromocoorrail obsíVoje:
Složka %
PC13 6,4
PXS)CX3 1,3
C2H5P(S)C12 83,2
(CjH5)2P!^)C1 ' 7,1
208691 6
Příklad 3
Opakuje se postup podle příkladu 1 s tím rozdílem, že reakční doba se sníží na 10 hodin. Z tlakové láhve se získá 59,8 g kapaliny, které podle plynové chromatografie obsahuje:
Složka %
PClj 8,3
P(S)C12 0,7
C2H5P(S)C12 83,2
(C2H5)2P(S)C1 5,1
Příklad 4 c6hí4 + p(s)ci3---->c6h13p(S)ci2 + HCI ho 300 mililitrového autoklávu z nerezavějící oceli 316 se umístí 69 g n-hexanu (0,8 molu) a 68 g P(S)C13 (0,4 molu)· Použije se přebytek n-hexanu к zabránění nadměrné tvorby vedlejšího produktu. Reakce se provádí při teplotě 280 °C při mírném kývání autoklávu. Po ochlazení se autokláv odplyní a v plynu bylo zjištěno 0,405 molu vedlejšího produktu HCI. Z autoklávu se 2Íská 116 g kapaliny. Produkt se izoluje destilací, při které se získá 45 g nezreagovaného n-hexanu a 38 g produktu, který má teplotu varu 75 °C při 66,661 Pa·
Pro c6h13p(s)ci2 vypočteno: 14,1 % P, 32,4 % Cl; nalezeno: 14,6 % P, 32,5 % Cl.
«25 = 1,5262.
Podle analýzy magnetického rezonančního spektra obsahuje produkt několik izomerě.
Příklad 5 + p| s)ci3 —► (22^₽(s,ci2·'· hci
Do 300 mililitrového autoklávu z nerezavějící oceli 316 se umístí, 67 g cyklohexanu (0,6 molu nebo 100% přebytek) a 68 g P(S)C13 (0,4 molu). Autokláv se zahřívá 10 hodin při 280 °C při mírném kývání. Po ochlazení se autokláv odplyní a plyn obsahoval 0,43 molu HCI. Kapalina vylitá z autoklávu vážila 115 g. Produkt se izoluje destilací, při které se získá' 36 g nezreagovaného cyklohexanu a 40 g CgH|^PÍSlClg, který má teplotu varu 90 až 92 °C při 26,6644 Pa.
Pro C6HnP(S)Cl2 vypočteno: 14,3 % P, 32,8 % Cl; nalezeno: 14,6 % P, 33,1 % Cl.
«25 = 1,5623.
Podle magnetického rezonančního spektra je produkt cyklohexylfosfonothiodichlorid.
Příklad 6
CH3 4P(S)CI3—>
^2-^<^H2pIS>c,2 +ЬСНз^\)
P(S)CI2+HCI
Do 300 nililitrového autoklávu z nerezavějící oceli 316 se umístí 73,5 g toluenu (0,8 molu nebo 100% přebytek) v 68 g P(S)C13 (0,4 noOu). Autokláv te zVtfSvá 10 hodin při 280 °C při mírném Po oclhLazení se autokláo odplyní v o plynu bylo nalezeno 0,405 molu vedlejšího produktu HC1. Hmmonost kapaliny o/lUV z autoklávu byla 122 g. POdUct se izoluje deettlací, při kterV te získá 41 g nezreagooanVho toluenu v 36 g produktu, který má teplotu varu 85 až 95 °C při 13,3322 Pa.
Pro C7H7P(S)C12 vypočteno: U,8 % P, 31,5 % Cl} nalezeno: 12,8 % P, 29,1 % Cl.
n25 = 1,6087.
MageUckV rezonanční spektrum ukazuje, že produkt je směs izomeeů, ve kterV- je fosfor připojen na metylovou skupinu toluenu v tvkV na benzenový kruh v poměru 1í1.
Příklad 7
C2H5P(S)C12 + C2H6---->(C2H5)2P(S)C1 + HC1
Do 300 íilili0oového autoklávu z occH 316 se umíssí 65,2 g C2HjP(S)C12 (0,4 molu) v 24,0 g etanu. Autokláv se zahřívá 20 hodin nv 340 °C. Po ochlazení se autokláv odplyií. V plynu bylo vedle nezreagloveVhl etanu 0,17 molu vedlejšího produktu HC1 (43 % teoretCckVho množstV). Hmotnost kapaHny v/HtV z autoklávu byla 45 g. №V.V množní pevnV látky zůstalo v autoklávu. Podle pljnovV chroIníltlrεl,il bylo zjištěno, že surový produkt obsahuje 66 % eezrelgloveVhl C2H5P(S)C12 v 32 % (C2g5)pP(S)Cl. Prodlet se izoluje deltillcS za vzniku 8,0 g produktu.
5 = 1,5306.
Teplota varu při 1 59*9,86 Pa = 95 °C. MsanneickV rezonanční spektrum potvrzuje, že produkt má strukturu dietyl0oзfoeothiochloridu»
Příklad 8
CH4 + P(S)C13----->CH3?(S)C12 + HC1
Do 300 autoklávu z ocdi 316 se u^ísstf 68 g P(S)C13 (0,4 molu) v 16 g metanu (0,6 molu) nebo 50% přebytek. Autokláv se zahřívá 5 hodin při 340 °C. Po odhazení se autokláv odplyní v spolu s eezгeag;ovleým metanem se získá 0,19 molu veddejšího produktu HC1. Hnmonost kapeHny vylitV 2 autoklávu byla 55 g. Podle plynovV chromátogrvfie bylo zjištěno, že kapalina obsahuje 14 % CH3P(S)C12 s eezrelgovleým P(S)C13 v PC1j.
Příklad 9 c2h6 + PC13 + S---->C2H5P(S)C.2 + HC1 θ
Do 300 mililitrového autoklávu z nerezavějící oceli 316 se umístí 55 g PCl^ (0,4 molu), 12,8 g síry (0,4 gatomu)a 18 g etanu (0,6 molu nebo 50% přebytek). Autokláv se během 2 hodin zahřívá na 340 °C a udržuje se při 340 °C 5 hodin. Po ochlazení se autokláv odplyní a spolu a nezreagovaným etanem se získá 0,36 molu vedlejšího produktu HC1. Hmotnost kapaliny vylité z autoklávu byla 60 g. Analýza plynovou chromatografií byla následující:
PC13 14,0 %
P(S)C13 3,1 %
C2H5P(S)C12 75,8 %
(C2H5)2P(S)C1 2,3 %
vysokovroucí látky 4,9 %
Příklad 10 C3H8 * P<S)C13
CH-P(S)C1 + HC1
Do 300 mililitrového autoklávu z nerezavějící oceli 316 se umístí 68 g P(S)Clj (0,4 molu) a 26,4 g propanu. Autokláv se zahřívá 5 hodin na 280 °C. Po ochlazení se autokláv odplyní a bylo zjištěno 0,304 molu vedlejšího produktu HC1. Hmotnost kapaliny vylité z autoklávu byla 62 g. Analýza plynovou chromatografií byla následující:
PC13 15
P(S)C13 30
C^PÍSJC^ 55
Produkt se až 95 °C při isoluje destilací, při které se získé 21 g produktu, který má teplotu varu 1 599,864 Pa.
rf = 1 ,5333.
Podle magnetického rezonančního spektra je produkt čistý isomer iso-C3H^P(S)Cl2.
Přikladli (ch3)3ch + P(S)C13----->(ch3)3cp(s)ci2 + HC1
Do 300 mililitrového autoklávu z nerezavějící oceli 316 se umístí 68 g P(S)C13 (0,4 molu) a 35 g isobutanu (0,6 molu). Autokláv se zahřívá 10 hodin při 240 až 250 °C. Po ochlazení se autokláv odplyní a plyn obsahuje 0,36 molu HC1.
Kapalina vylitá z autoklávu vážila 63 g. Nezreagované látky se oddestilují a produkt sublimuje při teplotě lázně 70 až 90 °C/1 599,864 Pa. Výtěžek sublimovaného produktu je 15 g.
Pro c4h9p(s)ci2 vypočteno: 16,3 % P, 37,2 % Cl; nalezeno: 16,1 % P, 36,0 % Cl.
Teplota tání je 172 až 174 °C. Magnetické rezonanční spektrum potvrzuje strukturu (ch3)3cp(s)ci2. ·
Příklad 12 .
(CH3)3CH + P(S)C13---->a (CH3)3C^(S)C12 + b (CH3)2C№H2P(S)C12 + HC1 a + b = 1
Reakce podle příkladu 11 probíhá 5 hodin při teplotě 290 °C a získá se směs (CH3)3CP(S)C12 + (C^^CHQ^říSÍC^. Produkt je kapalný.
Pro C4HgP(S)C12 .
vypočteno: 16,3 % P, 37,2 % Cl;
nalezeno: 15,6 až 16,1 % P, 38 % И.
Příklad 13 (CH3)4C + P(S)C13»a (CH3)3CCH2P(S)C12 + b (CH3)2C
P(S)C1 + HCl e
Do 300 mililiooového autoklávu z nerezavějící occSí 316 se uniíti 101 g P(S)C13 (0,6 molu) a 43 g neopentanu (0,6 molu). Autokláv se zahřívá 10 hodin při 320 °C. Po ochlazení se autokláv odplyní a získá se 0,51 molu vedlejšího produktu HCl. Z autoklávu se získá 94 g kapaliny. Produkt se izoluje dessilací, při které se získá 23 g nezřeegovaného P(S)C13 a neopentanu s malým množstvím Pij. DqIší frakce má teplotu varu 70 až 80 °C při 1 599,864 Pa a váži 21 g. Podle mεegLoSického rezonančního spektra je hlavně (СНз)2С
(CH3)3CCH2P(S)C12 má teplotu varu 90 až 100 °C při 1 599,864 Pa a váží 20 g. Meanneické rezonanční spektrum potvrzuje strukturu oeolpe0yl:fosfono0hild>chloridu.
η25 = 1,5237.
Příklad 14
i-P(S)CI3—►
+ HCI
Do 300 autoklávu z oerezal0jící occSí 316 se wnííti 84,6 g P(S)^3 (0,5 molu) a 46,5'g benzenu (0,6 mohu). Autokláv se zahřívá 10 hodin při 320 °C. Po ochlazení se autokláv odplyní a bylo nalezeno 0,42 molu vedlejšího produktu HCl. KapaHm vylitá z autoklávu vážila 110 g. Plynovou cta·lmalolraaií se zjistilo následdjící složení:
ГС13 CóHó
P(S)C13
C~P(SC,2
10.7 %
35.8 %
9,6 %
43.9 %
208691 10
Produkt se izoluje za vzniku 56 g produktu.
n25 = 1,6225.
Magnetické rezonanční spektrum potvrzuje strukturu produktu·
Také se získá 24 g látky, která má teplotu varu vyšší než produkt C^H^P(S)C12· Tato látka obsahuje hlavně (C^H^PCSlCl· Vrácením této látky do výše popsané reakce se zvýší výtěžek C^H^PCS^lg na 66 g.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob přípravy alkyl- nebo arylfosfonothiodichloridů obecného vzorce II
    Cl
    Cl (II) kde R je alkyl 8 1 až 6 atomy uhlíku, cykloalkyl s 5 až 6 atomy uhlíku v kruhu, fenyl, fenyl substituovaný metylem a metyl substituovaný fenylem, vyznačený tím, že se nechá reagovat při alespoň autogenním tlaku a teplotě v rozmezí 200 až 450 °C alifatický, aromatický nebo cykloalifatický uhlovodík obecného vzorce III
    RH (III) kde R má výše definovaný význam, s halogenidem pětimocného fosforu vzorce IV
    P(S)C13 (IV) načež se popřípadě vzniklý vedlejší produkt halogenid pětimocného fosforu obecného vzorce V
    R2P(S)C1 (V) kde R má výše uvedený význam, může zavádět znovu do reakce·