CS207869B1 - Způsob regenerace vápenatého nebo sodného elučnlho činidla, vznikajícího při čiStění odpadních vod od radia pomocí katexů - Google Patents

Způsob regenerace vápenatého nebo sodného elučnlho činidla, vznikajícího při čiStění odpadních vod od radia pomocí katexů Download PDF

Info

Publication number
CS207869B1
CS207869B1 CS797499A CS749979A CS207869B1 CS 207869 B1 CS207869 B1 CS 207869B1 CS 797499 A CS797499 A CS 797499A CS 749979 A CS749979 A CS 749979A CS 207869 B1 CS207869 B1 CS 207869B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sodium
calcium
purification
waste water
radium
Prior art date
Application number
CS797499A
Other languages
English (en)
Inventor
Vladimir Vesely
Karel Vanek
Original Assignee
Vladimir Vesely
Karel Vanek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Vesely, Karel Vanek filed Critical Vladimir Vesely
Priority to CS797499A priority Critical patent/CS207869B1/cs
Publication of CS207869B1 publication Critical patent/CS207869B1/cs

Links

Landscapes

  • Treatment Of Water By Ion Exchange (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)

Abstract

Vynález se týká způsobu regenerace vápenatého nebo sodného elučnlho činidla, vznikajícího při čistění odpadních vod od radia. Způsobem podle vynálezu se postupuje tak, že do využitého vápenatého nebo sodného elučnlho Činidla, obsahujícího z kolony vyloužené radium, se přidá rozpustná barnatá sůl o rozpustný síran, přičemž vznikne sraženina síranu barnato— radnatého. Po oddělení sraženiny se v roztoku upraví koncentrace vápenatých, případně sodných iontů na požadovanou úroveň a roztok se opět použije k eluci.

Description

Vynález se týká způsobu regenerace vápenatého nebo sodného elučního činidla, vznikajícího při čistění odpadních vod od radia pomocí katexů.
Při těžbě radioaktivních surovin je třeba odčerpávat značné objemy důlních vod, které ee svým charakterem a kvalitou, kromě obsahu radia a dalěích radioaktivních prvků, zpra vidla příliě neliěí od běžných podzemních vod. Před jejich průmyslovým využitím nebo před jejich vypuětěním do vodoteče je třeba snížit obaah radia v těchto vodách na povolenou mez. K tomu ae využívá mimo jiné také záchytu radia na ionexech, obvykle katexech ve vápenaté nebo sodné formě. lonexové kolony je třeba po vyčerpání jejich aorpční účinnosti na rádium regenerovat elucí roztokem obsahujícím vápenaté nebo sodné ionty. Využité eluční roztoky jsou ovSem nepříjemným aktivním odpadem, jehož likvidace není jednoduchá a kromě toho odchází s nimi značné množetví regeneračních chemikálií, což má nepříznivý ekonomický dopad na proces čiětění důlních vod.
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje způsob regenerace elučního roztoku podle vynálezu. Jeho podstata spočívá v tom, že ve využitém elučním činidle, obsahujícím vyloužené rádium se upraví koncentrace barnatých iontů na hodnotu 0,001 až 2,0 gramů na litr a koncentrace síranových iontů na hodnotu 0,1 až 5,0 gramů na litr a vzniklá sraženina se oddělí od matečného roztoku.
Způsobem podle vynálezu lze využité eluční roztoky regenerovat a po úpravě koncentrace reagujících složek znovu použít k další eluci. Tento cyklus lze mnohonásobně opakovat. Postupuje se přitom tak, Že do využitého vápenatého nebo sodného elučního činidla, obsahujícího z kolony vyloužené rádium, se přidá rozpustná barnatá sůl a rozpustný síran, přičemž vznikne sraženina síranu barnatoradnatého. Po oddělení sraženiny se v roztoku upraví koncentrace vápenatých, případně sodných iontů na požadovanou úroveň a roztok se opět použije k eluci.
Příklad
Vyčeřená důlní voda protékala kolonou naplněnou katexem ve vápenaté formě. Do průniku aktivity rádia 226 bylo běžně dosahováno 98 až 99 procentního záchytu rádia. Po nasycení, to je po průniku aktivity rádia do odtoku z kolony byla provedena eluce roztokem 10 % CaClg· Po eluci se opět upravila čistící účinnost ionexové kolony zhruba na původní hodnoty, to znamená, že na výtoku z kolony bylo zjištěno méně než 2 % původního množství rádia 226. Do elučního roztoku bylo přidáno 0,8 g barnatých iontů na litr a zhruba stechiometrické množství síranových iontů. Po oddělení sraženiny byla v regenerovaném roztoku upravena koncentrace opět na 10 % CaCl^. Upravený roztok byl použit pro další eluci. Tímto způsobem bylo provedeno celkem 12 sorpčně-elučních cyklů, aniž by to mělo vliv na kvalitu vyčištěné vody, pokud jde o obsah rádia na výtoku ze sorpční kolony. Zatížení ionexu i proteklý objem čištěné vody kolonou zůstal přitom zachován, čili regenerační proces se neprojevil negativně ani na aorpčních vlastnostech použitého ionexu z hlediska záchytu rádia.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Způsob regenerace vápenatého nebo sodného elučního činidla, vznikajícího při čistění odpadních vod od rádia pomocí katexú, vyznačený tím, že ve využitém elučním činidle, obsahujícím vyloužené rádium ae upraví koncentrace barnatých iontů na hodnotu 0,001 až 2,0 gramů na litr a koncentrace síranových iontů na hodnotu 0,1 až 5,0 gramů na litr a vzniklá sraženina se oddělí od matečného roztoku.
CS797499A 1979-11-05 1979-11-05 Způsob regenerace vápenatého nebo sodného elučnlho činidla, vznikajícího při čiStění odpadních vod od radia pomocí katexů CS207869B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS797499A CS207869B1 (cs) 1979-11-05 1979-11-05 Způsob regenerace vápenatého nebo sodného elučnlho činidla, vznikajícího při čiStění odpadních vod od radia pomocí katexů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS797499A CS207869B1 (cs) 1979-11-05 1979-11-05 Způsob regenerace vápenatého nebo sodného elučnlho činidla, vznikajícího při čiStění odpadních vod od radia pomocí katexů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207869B1 true CS207869B1 (cs) 1981-08-31

Family

ID=5424242

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS797499A CS207869B1 (cs) 1979-11-05 1979-11-05 Způsob regenerace vápenatého nebo sodného elučnlho činidla, vznikajícího při čiStění odpadních vod od radia pomocí katexů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS207869B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4915928A (en) Process for removing selenium from wastewater effluent
US4131645A (en) Iodine recovery process
US4708804A (en) Method for recovery of cyanide from waste streams
US4051026A (en) Recovery of silver from silver-containing solutions
US4744825A (en) Removal and recovery of silver from waste stream
Higgins Continuous ion exchange equipment adapted to water and dilute waste treatment
US3403097A (en) Process for regeneration of cation exchange resin
CS207869B1 (cs) Způsob regenerace vápenatého nebo sodného elučnlho činidla, vznikajícího při čiStění odpadních vod od radia pomocí katexů
Gardiner et al. Mercury removed from waste effluent via ion exchange
EP0228831B1 (en) Process for treating a liquid involving cation exchange and selective removal of nitrate ions from the liquid, and ion exchange resin mixtures suitable for use therein
EP0355966B1 (en) An improved method of ion exchange and apparatus for carrying out said method
US6919030B2 (en) Process for recovering cyanide from copper-containing feed material
Chanda et al. Removal and recovery of thiocyanate by ligand sorption on polymer-bound ferric ion
Buday Reutilization of ammonia from wastewater using cation exchange resins
RU2525947C1 (ru) Способ извлечения редкоземельных элементов из экстракционной фосфорной кислоты
SU446982A1 (ru) Способ регенерации ионитов
JPS6152236B2 (cs)
SU1047843A1 (ru) Способ @ - @ -ионировани воды
SU1502080A1 (ru) Способ регенерации слабоосновного анионита
RU2007484C1 (ru) Способ извлечения молибдена из растворов
SU1105225A1 (ru) Способ очистки низкоосновных анионитов насыщенных соединени ми меди
Quiñones In-situ precipitation as the regeneration step in ion exchange for silver recovery
SU924135A1 (ru) Способ переработки конвертерной пыли никелевого производства 1
SU1186577A1 (ru) Способ регенерации ионитов
Anderson Some examples of the concentration of trace heavy metals with ion exchange resins