CS207858B1 - Macromolecular rentgen-contrasting substance and method of preparation thereof - Google Patents

Macromolecular rentgen-contrasting substance and method of preparation thereof Download PDF

Info

Publication number
CS207858B1
CS207858B1 CS224178A CS224178A CS207858B1 CS 207858 B1 CS207858 B1 CS 207858B1 CS 224178 A CS224178 A CS 224178A CS 224178 A CS224178 A CS 224178A CS 207858 B1 CS207858 B1 CS 207858B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
group
amine
ray contrast
polymer
substituent
Prior art date
Application number
CS224178A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Jaroslav Drobnik
Jaroslav Kalal
Marie Metalova
Frantisek Rypacek
Original Assignee
Jaroslav Drobnik
Jaroslav Kalal
Marie Metalova
Frantisek Rypacek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaroslav Drobnik, Jaroslav Kalal, Marie Metalova, Frantisek Rypacek filed Critical Jaroslav Drobnik
Priority to CS224178A priority Critical patent/CS207858B1/en
Publication of CS207858B1 publication Critical patent/CS207858B1/en

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)

Description

Vynález ae týká makromolekuláraí látky pohlcující rentgenovo záření.The invention relates to macromolecular substances of an X-ray absorber.

Pro znozornění dutin v lidském organismu se používají látky, které jsou schopné tyto dutiny vyplnit, a které silně pohlcují rentgenovo záření, takže dutiny jsou při pozorování ze štítu nebo na snímcích znázorněny s dostatečným kontrastem.Proto se tyto látky nazývají také radiokontrastní nebo radioopakní.Substances that are capable of filling these cavities and which strongly absorb X-rays are used to detect cavities in the human body, so that the cavities are shown with sufficient contrast when viewed from the shield or in the images. Therefore, these are also called radiopaque or radio-opaque.

Na používání látky jsou kladeny požadavky fyzikální, fyziologické a toxikologioké.Physical, physiological and toxicological requirements are imposed on the use of the substance.

Z hlediska fyzikálního musí mít látka vysokou elektronovou hustotu v jednotkovém objemu, aby dostatečně intenzivně pohlcovala fotony rentgenová záření.Toho lze dosáhnout pomocí prvků o vysokém atomovém čísle.Obecně.dává radiokontrastní látka tím lepší kontrast, čím více atomů prvků o vysokém atomovém čísle obsahuje v co nejmenším molekulárním objemu.Proto při konstrukci radiokontrastních látek je snaha používat malé molekuly s prvky o vysokém atomovém čísle jako je síran barnatý, kysličníky thoria nebo jodované organické molekuly .From a physical point of view, the substance must have a high electron density in unit volume to absorb X-rays sufficiently intensely. This can be achieved by means of high atomic number elements. In general, a radiocontrast agent gives better contrast, the more atoms of high atomic number elements As a result, in the construction of radio-contrast agents, it is sought to use small molecules with high atomic number elements such as barium sulfate, thorium oxides or iodinated organic molecules.

V posledním případě je využíváno té okolnosti, že benzenové jádro může být snadno substi tuováno až třemi atomy jodu, což umožňuje dosáhnout specifické elektronové hustoty nesnadno dosažitelné jiným způsobem.In the latter case, it is utilized that the benzene nucleus can be easily substituted by up to three iodine atoms, which makes it possible to achieve a specific electron density not readily achievable by other means.

Z hlediska fyziologického je třeba, aby látka vyplnila požadovanou dutinu a po dobu potřebnou k vyšetření v ní setrvala pokud možno bez významného ředění. Toho je dosahováno použitím pevných, těžko rozpustných látek, jako je síran barnatý, který vyplňuje zažívací trubici, nebo látek se speciální afinitou, např.látek vylučovaných se žlučí do žlučníku , ledvinami do moče. Zvláštní situace nastává tam, kde stěny dutiny jsou pro použitou látku permeabilní, a ta rychle z dutiny difunduje. Tento problém se například vyskytuje u lymfografie, kde lymfatioké cesty mají malý rozměr ( průřez ) , takže pro dosažení kontrastu je třeba v nioh vytvořit značnou koncentraci radiokontrastní látky, ale jejich stěny jsou proFrom a physiological point of view, the substance should fill the required cavity and remain in the cavity for as long as possible without significant dilution. This is achieved by the use of solid, sparingly soluble substances, such as barium sulphate, which fills the digestive tube, or substances with special affinity, e.g., substances excreted in the gallbladder, kidney into the urine. A special situation arises where the walls of the cavity are permeable to the substance used, and it rapidly diffuses from the cavity. This problem, for example, occurs in lymphography, where the lymphatic pathways have a small dimension (cross-section), so to achieve contrast, it is necessary to create a considerable concentration of radiocontrast substance in the

207 6S8 krystaloidy ( vodorozpustná látky s malou molekulou ) značně propustné a látka z nioh rychle uniká a současně se nařežuje dovnitř pronikající tělní tekutinou* Tento problém se obvykle řeší použitím ve vodě nerozpustilých tekutin, jako jsou jodované rostlinné oleje ( Oleum lodatum ) nebo estery vyšších mastných kyseliny ( Lipiodol ) ·207 6S8 crystalloids (water-soluble small molecule) are highly permeable and the substance leaks rapidly from it, and at the same time cuts through the body fluid penetrating it * This problem is usually solved by using water-insoluble liquids such as iodinated vegetable oils (Oleum lodatum) or higher esters of fatty acids (Lipiodol) ·

Z hlediska toxikologickýoh požadavků musí látky vyhovovat podmínkách platným pro přísluš nou nou cestu - perorálně parenterálně - podávané preparáty, tj«nesmí být toxické, dráždivě, vyvolávat alergii ani jiné nežádoucí fyziologické příznaky.Nesmějí uvolňovat volný jod a musí být z těla za určitou dobu vyloučeny.In terms of toxicological requirements, substances must comply with the conditions applicable to the route of administration - orally parenterally - administered preparations, ie «must not be toxic, irritant, cause allergy or other undesirable physiological symptoms.It must not release free iodine and be excluded from the body for some time .

Zatímco v oblasti krystaloldů existuje velký výběr vhodných preparátů, je nedostatek látek s omezenou dufúzí. Iodované oleje jsou obtížně vylučovány, tvoří kapénky, které dlouho přetrvávají a mohou být zaneseny do orgánů, kde mohou vyvolat poškození ( např.plicní ambolizace apod. ) . Proto je snaha řešit tuto otázku makromolekulámími ( polymemími ) preparáty. Tak například švédský patent No 348 110 z r.1966 uvádí skupinu polymerů vzniklých tím, že zbytky 2,4,6 - trijodbenzoové kyseliny jsou prostřednictvím dusíků vázaných na pozice 3 a 5 benzenového jádra spojeny do polymerů pomocí můstků skládajících se z ethericky vázaných zbytků glycerolu. Tyto polymery se připravují reakcí bifunkčního derivátu 2,4,6 - trijodbenzoové kyseliny s diepoxidy jako bis ( 2,3 - epoxypropyl ) ether, 1,2 - ethandioldiglycidylether, 1,4 - butandioldiglycidylether nebo 1.3 - glacerolglycidylether, popříoadě s odpovídajícími balcfhydriny , 1 - chlor - 2, 3 - epoxypropanem, 1 - brom - 2,3 - epoxypropanem apod. Jinou rentgenkontrastní látku s poměrně velkou molekulou, která však není polymerem, popisuje patent H.Grj.es a H.Pfeiffer Ger.Offen. 2,141, 803 ( 1973 ) , jehož předmětem jsou látky skládající se ze dvou různě substituovaných trijodovaných zbytků anilinu spojených řetězcem o maximální délce 13 atomů v řadě. Způsob výroby spočívá v reakci příslušných jodem substituovaných derivátů anilinu s aoylchloridy - dikarboxylovýoh kyselin.While there is a large selection of suitable preparations in the crystalline field, there is a lack of substances with limited diffusion. Iodized oils are difficult to secrete, forming droplets that persist for a long time and can be introduced into organs where they can cause damage (eg lung ambolization, etc.). Therefore, there is an effort to solve this question by macromolecular (polymer) preparations. For example, Swedish patent No 348 110 of 1966 discloses a group of polymers formed by the 2,4,6-triiodobenzoic acid residues being bonded to polymers via bridges at positions 3 and 5 of the benzene ring by bridges consisting of ether-linked glycerol residues . These polymers are prepared by reacting a bifunctional 2,4,6-triiodobenzoic acid derivative with diepoxides such as bis (2,3-epoxypropyl) ether, 1,2-ethanediol diglycidyl ether, 1,4-butanediol diglycidyl ether or 1,3-glacerol glycidyl ether, optionally with the corresponding balchydrin, chloro-2,3-epoxypropane, 1-bromo-2,3-epoxypropane and the like. Another X-ray contrast agent having a relatively large molecule but not a polymer is described in H.Grj.es and H.Pfeiffer Ger.Offen. 2,141, 803 (1973), which are comprised of two differently substituted triiodinated aniline residues linked by a chain of up to 13 atoms in a row. The process consists in reacting the corresponding iodine-substituted aniline derivatives with aoyl chlorides - dicarboxylic acids.

Zjistili jsme nyní, že libovolný polymer schopný reagovat s alifatickými aminy za vzniku pevné vazby ( dále reaktivní polymer ) lze přeměnit v makromolekulámí rentgenkontrastní látku, ponecháme-li ho reagovat s nízkomolekulární látkou obsahující 1 až 6 atomů jodu v molekule, která kromě toho nese jednu alifatickou aminoskupinu ( dále rentgenkontrastní. amin ) .We have now found that any polymer capable of reacting with aliphatic amines to form a solid bond (hereinafter a reactive polymer) can be converted into a macromolecular X-ray contrast agent by reacting it with a low molecular weight compound containing 1 to 6 iodine atoms in the molecule an aliphatic amino group (X-ray amine).

Předmětem vynálezu je makromolekulámí rentgenkontrastní látka, vyznačená tím, že polymemí základní řetězec sestávající ze zbytků kyseliny asparagové vázaných mezi sebou amidiokou vazbou nebo z polymerizováných zbytků kyseliny akrylové nebo methakrylové nebo přirozený polymer vybraný ze skupiny sestávajíoí z dextranu a hydroxyethyl škrobu nese na bočních řetězcích amidiokou vazbou vázaný rentgenkontrastní amin obecného vzorce IThe subject of the invention is a macromolecular X-ray contrast agent, characterized in that the polymer backbone consisting of aspartic acid residues bound to each other by an amidiol bond or polymerized acrylic or methacrylic acid residues or a natural polymer selected from the group consisting of dextran and hydroxyethyl starch bears amidioc side chains bound X-ray contrast amine of formula I

J kde substituent A je vodík, amino - , acylamino - , aminoalkyl - .aminohydroxyalkyl - nebo acylaminoalkylskupina, a kde všechny alkyly obsahují 1 až 4 atomy uhlíku a acyly jsou zbytek nižší mono - nebo dikarboxylové, popřípadě 06 - aminokyseliny obsahující 1 až 6 uhlíků, substituent B má některou ze struktur vyjmenovanou pro substituent A, přičemž oba nemohou být současně vodík nebo skupina s terminálním alifatickým aminem, substutuent C je vodík, karboxyl nebo karboxyalkyl, kde alkyl obsahuje 1 až 6 uhlíků a v přírodě, že žádný jiný substituent není zakončen alifatickou aminoskupinou, je zbytek C zakončen namísto karboxylu amidem obecného vzorce IIWherein A is hydrogen, amino-, acylamino-, aminoalkyl-aminohydroxyalkyl- or acylaminoalkyl, and wherein all alkyls have 1 to 4 carbon atoms and the acyls are a lower mono- or dicarboxylic acid or 06-amino acids containing 1 to 6 carbons , Substituent B has one of the structures listed for Substituent A, both of which cannot be simultaneously hydrogen or a terminal aliphatic amine group, Substituent C is hydrogen, carboxyl or carboxyalkyl wherein the alkyl contains 1 to 6 carbons and in nature that no other substituent is terminated with an aliphatic amino group, residue C is terminated with an amide of formula II instead of a carboxyl group

- CONH / CHg )n NHg , ( II ) , kde η = 1 až 6.- CONH / CHg) n NHg, (II), where η = 1 to 6.

Předmětem vynálezu je také makromoljekulární rentgenkontrastní látka, vyznačená tím , že k základnímu řetězci tvořenému polyamidioky vázanými zbytky kyseliny asparagové, neboThe present invention also provides a macromoljecular X-ray contrast agent, characterized in that aspartic acid residues linked to the backbone formed by polyamido-thioic acid residues, or

207 058 polymerizovanými zbytky kyseliny akrylové nebo methpkrýlové je v bočních řetězcích vázán rentgenkontrastní amin, který je používán jako krystaloidní rentgenkontrastní látka nebo je meziproduktem při výrobě takových látek.207,058 polymerized acrylic or methacrylic acid residues are bound in the side chains by an X-ray contrast amine which is used as a crystalloid X-ray contrast agent or is an intermediate in the production of such materials.

Makromolekulámí rentgenkontrastní látka podle vynálezu se připravuje tak, že k roztoku reaktivního polymeru se přidá rentgenkontrastní amin nebo jeho hydrochlorid s ekvi valentním množstvím činidla vázajícího chlorovodík a nechá se reagovat a nezreagovaná reaktivní skupiny se substitují fyziologicky nezávadným alifatickým aminem, nebo se hydro lyžují v alkalickém vodném roztoku.The macromolecular X-ray contrast agent of the invention is prepared by adding to the reactive polymer solution an X-ray contrast amine or its hydrochloride with an equivalent amount of a hydrogen chloride binding agent and reacting and replacing the unreacted reactive groups with a physiologically acceptable aliphatic amine or hydrolyzing in alkaline aqueous solution.

Dále lze podle vynálezu postupovat tak, že jako reaktivního polymeru se použije polysukoinimidu rozpuštěného v dimethylformamidu ( DM? ) nebo dimethylsulfoxidu ( DMSO ) , ke kterému se za pokojové teploty a stálého míchání přidá rentgenkontrastní amin, nebo jeho hydrochlorid s ekvivalentním množstvím chlorovodík vázajícího činidla, s výhodou triethylaminu, ponechá se reagovat 1 až 72 hodin a nezreagovaná sukoinimidové kruhy se rozštěpí buá hydrolýzou v alkalickém vodném roztoku, nebo se substituují fyziologicky nezávadným alifatickým aminem.Further, the invention can be carried out by using as reactive polymer polysuccinimide dissolved in dimethylformamide (DM DM) or dimethylsulfoxide (DMSO), to which an X-ray contrast amine or its hydrochloride with an equivalent amount of hydrogen chloride binding agent is added at room temperature and stirring, preferably triethylamine, allowed to react for 1 to 72 hours and unreacted sucoinimide rings are either cleaved by hydrolysis in an alkaline aqueous solution or substituted with a physiologically acceptable aliphatic amine.

Způsobem podle vynálezu je možno postupovat tak, že jako reaktivního polymeru se použije polymeru nebo kopolymeru reaktivních esterů kyseliny akrylové nebo methakrylové vybraných ze skupiny zahrnující estery těchto kyselin s 1 - hydroxybenztriazolem, N - hydroxy suke inimidem, 2,4,5 - trichlorfenólem, 4 - nitrofenolem, 2,4 - dinitrofenolem, případně kopolymerizovaných s fyziologicky nezávadnými inertními komonomery vybranými ze skupiny zahrnující vinylpyrrolidon, akrylamid, methakrylamid, mono - nebo dihydroxyalkyl - akrylamid nebo methakrylamid, kde alkyl obsahuje jeden až čtyři uhlíkové atomy.The process according to the invention can be carried out by using a polymer or copolymer of reactive esters of acrylic or methacrylic acid selected from the group consisting of esters of these acids with 1-hydroxybenztriazole, N-hydroxysuccinimide, 2,4,5-trichlorophenol, nitrophenol, 2,4-dinitrophenol, optionally copolymerized with physiologically acceptable inert comonomers selected from vinylpyrrolidone, acrylamide, methacrylamide, mono- or dihydroxyalkyl acrylamide or methacrylamide, wherein the alkyl contains one to four carbon atoms.

Dále lze při způsobu podle vynálezu postupovat tak, že reaktivní polymer je přiro zený polymer aktivovaný pro vazbu s aminy.In addition, the reactive polymer is a natural polymer activated for coupling with amines.

Dále je možné podle vynálezu použít jako reaktivního polymeru k reakci s rentgenkontrastním aminem polymemích acylcbloridů, acylanhydridů, nebo polymerů obsahujících oxi ranové skupiny.It is furthermore possible according to the invention to use polymeric acyl chlorides, acylanhydrides or polymers containing oxirane groups as reactive polymer for the reaction with X-ray amine.

Polymery na bázi polypeptidiokého skeletu lze například obdržet reakcí rentgenkontrastního aminu s póly ( sukoinimidem ) ( P.Neri, G.Antoni, F.Benvenuti, P.Cooola a G.Gazzei, J.Med. Chem.16. 893 ( 1973 ) ) způsobem popsaným pro alifatické aminy ( J.Polypeptide skeleton polymers can be obtained, for example, by reacting an X-ray contrast amine with poles (sucoinimide) (P.Neri, G.Antoni, F. Benvenuti, P. Coola and G. Gazzei, J. Med. Chem. 16, 893 (1973)) by the method described for aliphatic amines (J.

Vlasák, F.Rypáček, J.Drobník a V.Saudek, J.Polymer Sci.,v tisku ) , přičemž se výhodně substituuje jen část reaktivních sukcinimidovýoh kruhů a zbytek se hydrolyzuje, čímž polymer získá vysokou rozpustnost ve vodě, nebo se subtituuje fyziologicky nezávadnými funkčními skupinami ovlivňujícími oasu polymeru v organismu.Vlasak, F.Rypacek, J.Drobnik and V.Saudek, J.Polymer Sci., In print), preferably substituting only a portion of the reactive succinimide rings and hydrolyzing the residue to obtain high water solubility or physiologically substituted. harmless functional groups affecting the polymer oasis in the body.

Polymery na bázi «leflniokéhe skeletu les například ehdršet raakaí.rentgankantrastníhc aminu s polymery a kopolymery reaktivních derivátů kyseliny akrylevé a methafcfylevé , popřípadě jiných polymerizovatelaýoh reaktivních sleuěenia, jako jsou ehlaridy kyselin, anhydridy kyselin, isokyanáty, β výhodou však a polymery a kopolymery reaktivních eaterů popsaných V lOTSratQře ( H. - G.Batz, G.Třanzmann a Rvftingsdorf, Makromol. Chem. 172, 27 ( 1973 ) .Polymer-based skeleton polymers can, for example, retain a pentanecantrastamine amine with polymers and copolymers of reactive acrylic acid and methaphthylic acid derivatives, or other polymerizable and reactive mixtures, such as acid ethers, acid anhydrides, polymers of isomers, isocyanates, polymers and isocyanates, In Rothrat (H.-G.Batz, G. Tranzmann and Revfingen, Makromol. Chem. 172, 27 (1973)).

V obou případech se s výhodou rentgenkontrastním aminem obsadí jen část reaktivních skupin na polymeru a zbytek se buá hydrolyzuje, přičemž vznikají hydrofilní skupiny, nejčastěji karboxyly, která zajištují produktu dostatečnou vodorozpustnost, nebo se tento zbytek zreaguje s alifatickým aminem vybraným tak, aby byl přípustný z hlediska toxikologlokého a poskytoval produktu vlastnosti požadované pro zamyšlenou aplikaci. Takovýmto fyziologicky vhodným aminem je například 2 - aminoethanol, který do polymeru zavádí fyziologicky inertní hydrofilní hydroxyethylskupinu, 2 - hydroxypropylamin, nebo některá v přirozených aminokyselin, například lysin, nebo jiná - aminokyselina, například - alanin, který zavádí do molekuly karboxyethyl skupinu, popřípadě arginin, který vázán za -aminoskupinu zavádí do molekuly kladně nabitou guanidinovou skupinu. Nabitá skupiny se v koneč ném produktu převedou na soli, tak jak je běžné u stávajících preparátů, například karboxyly se neutralizují megluminem ( 1 - desoxy - 1 - methylamino - D - sorbit ) nebo jinými lát kami povolenými lékopisem pro příslušný způsob aplikaoe.In both cases, only a portion of the reactive groups on the polymer are preferably occupied by an X-ray amine, and the residue is either hydrolysed to form hydrophilic groups, most often carboxyls, which provide the product with sufficient water solubility or react with the aliphatic amine selected toxicologically and provide the product with the properties required for the intended application. Such a physiologically acceptable amine is, for example, 2-aminoethanol which introduces a physiologically inert hydrophilic hydroxyethyl group into the polymer, 2-hydroxypropylamine, or one of the natural amino acids, for example lysine, or another amino acid, for example alanine which introduces a carboxyethyl group or arginine , which is bound to the amino group introduces a positively charged guanidine group into the molecule. The charged groups are converted into salts in the final product as is customary in existing preparations, for example, the carboxyls are neutralized with meglumine (1-desoxy-1-methylamino-D-sorbit) or other substances authorized by the pharmacopoeia for the particular mode of application.

207 8S8207 8S8

Rentgenokontrastním aminem ee obvykle ze eteriokých důvodů nepodaří obsadit všechny monomerní jednotky· To však není na závadu, naopak, zbylá jednotky je možno obsadit dodatečně tak, aby byla regulována například rozpustnost nebo distribuce v těle. V tabulce 1 jsou shrnuty údaje, která ukazují, jakýohhmotnostníoh obsahů jodu lze teoreticky dosáhnout při různém obsazení monomemích jednotek a při přeměně zbýoajíoích jednotek hydrolýzou na karboxyly nebo substituci fyziologicky nezávadným aminem· Výsledný preparát, který je například uváděn v příkladech má obsah vždy poněkud menší, nebot obsahuje taká neutra1izačni látku, nejčastěji meglumin ( mol, hmotnost 195 ) .To však platí pro všechny preparáty včetně používaných krystaloldů na bázi kyseliny·X-ray amine ee usually fails to occupy all monomeric units for various reasons. However, this is not a problem, on the contrary, the remaining units can be additionally occupied to control, for example, solubility or distribution in the body. Table 1 summarizes the data showing what mass iodine contents can theoretically be achieved by varying the monomer occupancy and converting the remaining units by hydrolysis to carboxyls or by physiologically acceptable amine substitution. since it contains such a neutralizing substance, most often meglumine (mol, weight 195). However, this applies to all preparations including the acid-based crystalline used.

Výhodou způsobu přípravy rentgenkontrastní makromolekulární látky podle vynálezu je to, že lze vlastnost absorbovat fotony rentgenová záření vnést do libovolného polymeru , který je možno připravit ve formě reagujíoí s alifatickými aminy za vzniku pevné vazby · Jelikož takovýchto polymerů jak rozpustných tak nerozpustných byla připravena celá řada, poskytuje způsob přípravy široké možnosti volby vhodného polymeru a jeho dalších funkč níoh skupin· Tím se liší od polymeru, který je předmětem výše citovaného švédského patentu. Tento polymer je třeba vždy znovu připravovat a neskýtá mnoho možností k variacím.An advantage of the process of preparing the X-ray macromolecular substance of the invention is that the photon absorbing property of the X-rays can be introduced into any polymer that can be prepared in the form of reacting with aliphatic amines to form a solid bond. It provides a method for preparing a wide choice of suitable polymer and its other functional groups. This differs from that of the subject of the Swedish patent cited above. This polymer has to be reconstituted and does not offer many possibilities for variation.

Další výhodou způsobu přípravy podle vynálezu je to, že rentgenkontrastní amin lze připravit ze stávajících průmyslově výběrových kontrastních látek nebo z některých meziproduktů vyskytujících se při jejioh výrobě ( viz např· schéma syntézy uváděné v práci E.Pelder, D.Pitré a L.Pumagalli, Helv.Chim. Aota 48, 259 ( 1965 ) ) běžnými, nenáročnými postupy.A further advantage of the process according to the invention is that the X-ray contrast amine can be prepared from existing industrial grade contrast media or some of the intermediates present in its manufacture (see, for example, the synthesis scheme of E.Pelder, D.Pitré and L.Pumagalli, Helv.Chim Aota 48, 259 (1965)) by conventional, undemanding procedures.

Příklad 1Example 1

Ethylester kyselin 3 - aminobenzoové byl přečištěn destilapí za vakua a k 151 g produktu přidáno 7,6 g chloridu amonného a 460 ml 1,2 - diaminosthanu, refluxováno pod dusíkovou atmostérou při 135 °C po dobu 7 hodin s vyloučením přístupu vlhkosti· Nezreago váný diamln byl odstraněn opětovnou destilací s vodou· Produkt byl přečištěn karboraflnem v přítomnosti ethanolu.K ethanoliokému roztoku byl přidán roztok chlorovodíku v ethyletheru, vyloučené sraženina představuje dlhydrochlorid - aminoethylamidu kyseliny 3 - aminobenzoové· Produkt byl jodován jodchlorem podle P.L.Weitl, M.Sovak, T.M.wllliame a J.H.The 3-aminobenzoic acid ethyl ester was purified by vacuum distillation, and to the product, 7.6 g of ammonium chloride and 460 ml of 1,2-diaminoethane were added, and refluxed under a nitrogen atmosphere at 135 ° C for 7 hours, excluding moisture ingress. was removed by re-distillation with water · The product was purified by carboraffin in the presence of ethanol. To the ethanol solution was added a solution of hydrogen chloride in ethyl ether, the precipitate formed was 3-aminobenzoic acid-aminoethylamide dihydrochloride · The product was iodinated according to PLWeitl, M.Sovak, and JH

Lang ( J.Med.Chem. 19, 1359 ( 1976 ) . Výsledný produkt byl hydrochlorid - aminoethylamidu kyseliny 2, 4, 6 - trijod - 3 - aminobenzoové·Lang (J. Med. Chem. 19, 1359 (1976). The resulting product was 2, 4, 6-triiodo-3-aminobenzoic acid hydrochloride-aminoethylamide.

Příklad 2Example 2

3,5 g polysukoinimidu o střední molekulární hmotnosti 15 000, připraveného podle P.Neri, G.ántoni, P.Benvenuti, P.Cocola a G.Gazzei, J.Med.Chem· 16, 893 ( 1973 ) , bylo rozpuštěno v 25 ml dimethylformamidu ( DM? ) a za pokojové teploty přidáno 15,7 g hydroohloridu3.5 g of 15,000 average molecular weight polysukoinimide prepared according to P.Neri, G.antoni, P. Benvenuti, P.Cola and G. Gazzei, J. Med. Chem., 16, 893 (1973), were dissolved in 25 ml of DMF and 15.7 g of Hydrochloride were added at room temperature

- aminoethylamidu kyseliny 2,4,6 - trijod - 3 -aminobenzaové rozpuštěného v 75 ml DMP a 6,6 g triethylaminu v 25 ml DM? · Za stálého míchání ponecháno reagovat při 45 °C 72 hodin. Potom přidáno 850 ml roztoku IfagCO^ , obsahujícího 130 g bezvodého uhličitanu sodného, a ponecháno 48 hodin za občasného promíchání za laboratorní teploty. Poté vlito do dlalyzačního zařízení a dialyzováno proti tekoucí destilované vodě.Odstranění aízkomolekulárníoh látek je možné se stejným výsledkem provádět například gelovou filtrací.Část . preparátu byla zlyofilizována a analyzována a podle výsledku analýzy byl zbytek upraven na žádanou konoentraoi, neutralizován megluminem ( 1 - desoxy - 1 - methylamino - D - sorbit) a sterilizován filtrací.Část byla opět lyofilizována, část zatavena do ampulí. Lýbfilizo «· váná substa**e obsahovala 42 % jodu.- 2,4,6-triiodo-3-aminobenzoic acid aminoethylamide dissolved in 75 ml DMP and 6.6 g triethylamine in 25 ml DM? · Allow to react at 45 ° C for 72 hours with stirring. Then 850 ml of a IfagCO3 solution containing 130 g of anhydrous sodium carbonate are added and left to stir for 48 hours with occasional stirring at room temperature. It is then poured into a pallierizer and dialyzed against running distilled water. Removal and low molecular weight substances can be accomplished, for example, by gel filtration. The preparation was lyophilized and analyzed and, according to the result of the analysis, the residue was adjusted to the desired conoentraoi, neutralized with meglumine (1-desoxy-1-methylamino-D-sorbit) and sterilized by filtration. A part was lyophilized again, part sealed into ampoules. The defective film contained 42% iodine.

Příklad 3Example 3

-aminoethylamid kyseliny 2,4,6 - trijod - 3 - aminobenzoové ( produkt příkladu 1 ) byl navázán na polysukoinimid jako v příkladu 2, a po reakci bylo do DM? roztoku přidáno 6, 4 g sukoinanhydridu a ponecháno reagovat při pokojové teplotě 24 hodin. Dalěí postup, hydrolýza uhličitanem sodným, atd., byl shodný s příkladem 2. Lyofilizovaná substance obsa52,4,6-triiodo-3-aminobenzoic acid amineethylamide (product of Example 1) was coupled to the polysukoimide as in Example 2, and after reaction was added to DM? of the solution was added 6.4 g of succinic anhydride and allowed to react at room temperature for 24 hours. The next procedure, hydrolysis with sodium carbonate, etc., was identical to Example 2. Lyophilized substance contained

207 8S8 hovala 37,5 % jodu.207 8S8 produced 37.5% iodine.

Příklad 4Example 4

Postupem shodným a příkladem 2 byla provedena vazba - amtooethylamidu kyseliny 2,4,6 - tri jod - 3 - aminobenzoové na polysukcinimid a po reakci do DME1 roztoku přidáno 7 g 2 - aminoethanolu a ponecháno při pokojové teplotě reagovat 24 hodin.Po reakci bylo přistoupeno přímo k dialýze, lyofilizaci, neutralizaci a dalšímu zpracování jako v příkladu 2 . Lyofilizovaná substance obsahovala 38,3 % jodu.Following the same procedure as in Example 2, 2,4,6-tri-iodo-3-aminobenzoic acid amtooethylamide was coupled to polysuccinimide and after reaction to DME 1 solution 7 g of 2-aminoethanol were added and allowed to react at room temperature for 24 hours. proceeded directly to dialysis, lyophilization, neutralization and further processing as in Example 2. The lyophilized substance contained 38.3% iodine.

Příklad 5Example 5

37,5 g kyseliny iopanové ( tj. kyseliny - ( 3 - amino - 2,4,6 - trijodbenzyl ) máselné ) bylo rozpuštěno v 500 ml pyridinu a po částech byl za laboratorní teploty a stálého míchání přidáván hydrochlorid N - ftaloyl - 2 - aminopropionylchloridu až do celkového množrtvi37.5 g of iopanoic acid (i.e. - (3-amino-2,4,6-triiodobenzyl) butyric acid) were dissolved in 500 ml of pyridine and N-phthaloyl-2-hydrochloride was added in portions at room temperature with constant stirring. aminopropionyl chloride up to the total amount

11,5 g }· dále bylo postupováno podle J.Hebký, M.Karásek, J.Kejhá a B.Eirst, Collection Czechoslov.Chem.Commun. 29, 2814 ( 1964 ) . Produkt vyizolován jako hydrochlorid kyseliny “£3(2 - aminopropionylamino ) - 2,4,6 - trijodbenzylj] máselné11.5 g} · further proceed according to J. Hebky, M. Karasek, J.Kejha and B.Eirst, Collection Czechoslov.Chem.Commun. 29, 2814 (1964). Product isolated as' £ 3 (2-aminopropionylamino) -2,4,6-triiodobenzyl] butyric acid hydrochloride

CH^CHgCH . COOHCH 2 CH 2 CH. COOH

HH.CO.CHgCHgNHg . HCl a použit k navázání na polysukcinimid metodou popsanou v příkladu 2 . Lyofilizovaný preparát mel obsah jodu 28 # ·HH.CO.CHgCHgNHg. HCl and used to bind to the polysuccinimide by the method described in Example 2. The lyophilized preparation had an iodine content of 28 # ·

Příklad 6 g hydroohloridu kyseliny 3 - aminomethyl - 5 - amino 2,4,6 - trijodbenzoové ( meziprodukt XI z práce E.Pelder, D.Pitrá a L.Pumagali, Helv.Chim.Acta 48, 259 ( 1965 ) bylo navázáno na polysukcinimid postupem popsaným v příkladu 1 . Výsledný produkt po lyofilizaci obsahoval 35, 2 % jodu.EXAMPLE 6 g 3-Aminomethyl-5-amino-2,4,6-triiodobenzoic acid hydrochloride (Intermediate XI from E.Pelder, D.Pitra and L.Pumagali, Helv.Chim.Acta 48, 259 (1965)) was coupled to polysuccinimide as described in Example 1. The resulting product after lyophilization contained 35.2% iodine.

Příklad 7Example 7

33,8 g kyseliny 2,4,6 - trijod - 3 - aminobenzoové, která byla přečištěna podle osl.patentu č. 132704 , byla substituována na 3 - amino - skupině metodou popsanou v příkladu 5. Produkt byl vyizolován jako hydrochlorid kyseliny 3 ( 2-aminopropionylamino ) 2,4,6 - trijodbenzoové33.8 g of 2,4,6-triiodo-3-aminobenzoic acid, which was purified according to U.S. Pat. No. 132704, was substituted on the 3-amino group by the method described in Example 5. The product was isolated as acid hydrochloride 3 ( 2-aminopropionylamino) 2,4,6-triiodobenzoic acid

COOHCOOH

JJ

0¾ CH2 NHg . HCl a byl použit k vazbě na polysukcinimid jako v příkladu 1 v množství 16,5 g . Ostatní postup byl analogický.0¾ CH 2 NHg. HCl and was used to bind to the polysuccinimide as in Example 1 in an amount of 16.5 g. The other procedure was analogous.

Příklad 8 g polysukcinimidomethak^ylátu o střední molekulární hmotnosti 18.000, připraveného podle H. - G.Batz, G.Pranzmann a H.Ringsdorf, Makromol.Chem. 172, 27 ( 1973 ) , bylo rozpuštěno v 50 ml DMP a za teploty 5 až 10 °C přidáno 8,6 g hydroohloridu - aminoethyl amidu kyseliny 2,4,6 -trijod - 3 - aminobenzoové ve 150 ml DM3? a dále 1,5 g triethylaminu . Za 2 hodiny byl přidán sukcinanhydrid ( 3 g ) a teplota zvýšena na 45 °C . Pone chéno reagovat 24 hodin a dále zpracováno jako v příkladu 2. Lyofilizovaný produkt obsahoval 42, 5 % jodu.Example 8 g of 18,000 average molecular weight polysuccinimidomethacylate prepared according to H.-G.Batz, G.Pranzmann and H.Ringsdorf, Makromol.Chem. 172, 27 (1973), was dissolved in 50 ml of DMP and 8.6 g 2,4,6-triiodo-3-aminobenzoic acid hydro-chloride-aminoethyl amide in 150 ml DM3 was added at 5-10 ° C. and 1.5 g of triethylamine. After 2 hours succinic anhydride (3 g) was added and the temperature raised to 45 ° C. The reaction was allowed to proceed for 24 hours and further processed as in Example 2. The lyophilized product contained 42.5% iodine.

0 7 8 S 80 7 8 N 8

Příklad 9Example 9

5,8 g rozpustného škrobu ( Lachema ) bylo suspendováno v 10 ml vody a 10 ml pyridinu a rozpuštěno zahřátím. Potom přidáno 200 ml pyridinu a destilováno až objem klesl na polo vinu. Roztok byl ovhlazen na - 10 °C pomocí 0,1 molu fosgenu rozpuštěného v toluenu. Ponecháno ohřát na pokojovou teplotu a mícháno přes noc· Potom zchlazeno ledem a přidáno 30 g methylesteru kyseliny 3(2- aminopropionylamino ) - 2, 4, 6 - trijodbenzoové ( viz příklad 7 ) , po 2 hodinách ponecháno ohřát na pokojovou teplotu, mícháno přes noc a 5 hodin při 50 °C . Produkt byl sražen ethanolem, promyt nejprve ethanolem 96 % , potom 40 % až do zmizení reakce na chloridy, a 24 hodin zahříván v roztoku kyselého uhličitanu sodného na 45 °C · Produkt obsahoval 22 % jodu v sušině·5.8 g of soluble starch (Lachema) was suspended in 10 ml of water and 10 ml of pyridine and dissolved by heating. Then 200 ml of pyridine was added and distilled until the volume fell to half. The solution was cooled to -10 ° C with 0.1 mole of phosgene dissolved in toluene. Allowed to warm to room temperature and stirred overnight. Then cooled with ice and added 30 g of methyl 3 (2-aminopropionylamino) -2,4,6-triiodobenzoic acid ester (see Example 7), allowed to warm to room temperature after 2 hours, stirred over night and 5 hours at 50 ° C. The product was precipitated with ethanol, washed first with ethanol 96%, then 40% until the reaction to chloride disappeared, and heated in sodium bicarbonate solution to 45 ° C for 24 hours · The product contained 22% iodine in dry matter ·

Příklad 10 g mekroporezního sférického kopolymeru glycidylmethakrylátethylendimethakrylát ( P.Sveo a spol., Angew. Makromol.Chem. 63, 23 ( 1977 ) byl suspendován v 5 ml směsi dimethylform» amid - voda 95 i 5 · Přidáno 3 g produktu získaného postupem uvedeným v příkladu 1 a ekvivalent ( 0,48 g ) triethylaminu * Zahříváno na 60 °0 72 hodin · Produkt promýván DM? , poté vodou. Obsahoval 18 % jodu v sušině·Example 10 g of a microporous spherical copolymer of glycidyl methacrylate ethylene dimethacrylate (P.Sveo et al., Angew. Makromol.Chem. 63, 23 (1977) was suspended in 5 ml of dimethylformamide-water 95%. of Example 1 and the equivalent (0.48 g) of triethylamine * heated at 60 ° 0 for 72 hours · The product was washed with DM 2 then water containing 18% iodine in dry matter ·

Příklad 11Example 11

Preparát získaný podle příkladu 2, upravený meglumi»em na pH 6,9 a neředěný na obsah jodu 16 % byl nestříknut do lymfatioké cévy na levé zadní noze pse ( hmotnosti 16 kg ) v množs tví 1 ml a na pravé noze v množství 3 nú. · V obou případech bylo možno ze štítu i na snímcích pozorovat kontrastně znázorněné plnění lymfatických cest, průchod látky popliteální mízní uzlinou a dále až k paraaortální mízní uzlině. Kontrast dosáhl maxima asi po 30 minutách po nástřiku* Za 3 hodiny nebyla již látka v mízních drahách pozorovatelná, pouze v místech mízních uzlin přetrvával slabý stín, který do druhého dne vymizel·The preparation obtained according to Example 2, treated with meglumine to pH 6.9 and undiluted to an iodine content of 16%, was not sprayed into the lymphatic vessel on the left hind leg of the dog (16 kg) at 1 ml and on the right leg at 3 µm. . In both cases it was possible to observe contrasting depiction of the lymphatic system, the passage of the substance through the popliteal lymph node and further to the paraaortic lymph node from both the shield and the images. Contrast reached maximum after about 30 minutes after injection * In 3 hours the substance was no longer visible in the lymphatic pathways, only a slight shade remained in the lymph nodes, which disappeared by the next day ·

Claims (3)

PŘEDMĚT VYKZlBZUSCOPE 1. Makromolekulární rentgenkontrastní látka, jejíž polymerní základní řetězec sestává ze zbytků kyseliny asparagová vázaných mezi sebou amldlckou vazbou nebo z polymerizovaných zbytků kyseliny akrylové nebo methakrylové nebo přirozeného polymeru vybraného ze Skupiny sestávající z dextranu a hydroxyethyl škrobu» nese na bočních řetězcích amldlckou vazbou vázaný rentgenkontrastní amin obecného vzorce I1. A macromolecular X-ray contrast agent whose polymer backbone consists of an aspartic acid residue bound by an amdl bond or a polymerized acrylic or methacrylic acid residue or a natural polymer selected from the group consisting of dextran and hydroxyethyl starch »carries an amine bonded amine bonded X-ray contrast of formula I JJ AAND J aoylamino - , aminoalkyl - ,aminohydroxyalkyl - někde substituent A je vodík, amino - , bo acylaminoalkylskupina, a kde všechny alkyly obsahují 1 až 4 atomy uhlíku a aoyly jsou zbytek nižší mono - nebo dikarboxylové, popřípadě - aminokyseliny obsahující 1 až 6 uhlíků, substituent B má některou ze struktur vyjmenovanou pro substituent A , přičemž oba nemohou být současně vodík nebo skupina s terminálním alifatickým aminem, substituent C je vodík, karboxyl nebo karboxyalkyl, kde alkyl obsahuje 1 až 6 uhlíků a v případě , že žádný jiný substituent není zakončen alifatickou aminoskupinou, je zbytek 0 zakončen namísto karboxylu amidem obecného vzorce II ' - COEH ( CHg )n NHg , ( II ) , kde n 1 až 6 .J is aoylamino-, aminoalkyl-, aminohydroxyalkyl- somewhere substituent A is hydrogen, amino- or acylaminoalkyl, and wherein all alkyls contain 1 to 4 carbon atoms and aoyls are lower mono- or dicarboxylic acid residues or amino acids containing 1 to 6 carbons, substituent B has one of the structures listed for substituent A, both of which cannot be simultaneously hydrogen or a terminal aliphatic amine group, substituent C is hydrogen, carboxyl or carboxyalkyl wherein the alkyl contains 1 to 6 carbons and when no other substituent is terminated an aliphatic amino group, the residue O is terminated with an amide of formula II '- COEH (CHg) n NHg, (II), where n 1 to 6, instead of carboxyl. 2. Způsob výroby makromolekulám! rentgenkontrastní látky podle bodu 1, vyznačený tím, že k roztoku reaktivního polymeru zvoleného ze skupiny sestávající z polymeru nebo kopolymerů reaktivních esterů kyseliny akrylové nebo methakrylové vybraných ze skupiny' zahrnující estery těchto kyselin s 1 - hydroxybenztriazolem, N - hydroxysukcinimidem, 2,4,5 - trichlorfenolem, 4 - nitrofenolem, 2,4 - dinitrofenolem, popřípadě kopolymerizovaných a fyziologicky nezávadnými inertními komonomery vybranými ze skupiny zahmujíoí vinylpyrrolidon, akrylamid, methakrylamid, mono - nebo dlhydroxyalkylakrylamid nebo methakrylamid, kde alkyl obsahuje jeden až čtyři uhlíkové atomy, polymemích akryloyl - nebo methakryloylchloridů, akrylan hydridu nebo methakrylanhydridu, polymerů na bázi glycidylmethakrylétu, přirozeného póly meru vybraného ze skupiny sestávající z dextranu a hydroxyethyl škrobu aktivovaného pro vazbu s aminy, se přidá v množství 1 až 2 moly na mol reaktivních skupiny polymeru rentgen kontrastní amin nebo jeho hydrochlorid s ekvivalentním množstvím ohlorovodík vázajícího či nidla a nechá se za důkladného míchání při teplotě Ó až 60 °0 reagovat a nezreagovaná reaktivní skupiny se substituují fyziologicky nezávadným alifatickým aminem, nebo se hydrolyzují v alkalickém vodném roztoku, načež se produkt zbaví nízkomolekulárních látek membránovou ultrafiltraoí nebo dialyzou·2. Method of production of macromolecules! X-ray contrast agents according to Claim 1, characterized in that to a solution of a reactive polymer selected from the group consisting of a polymer or copolymers of reactive esters of acrylic or methacrylic acid selected from the group comprising esters of these acids with 1-hydroxybenztriazole, N-hydroxysuccinimide, 2,4,5 trichlorophenol, 4-nitrophenol, 2,4-dinitrophenol, optionally copolymerized and physiologically acceptable inert comonomers selected from the group consisting of vinyl pyrrolidone, acrylamide, methacrylamide, mono- or dihydroxyalkylacrylamide or methacrylamide; methacryloyl chlorides, acrylate hydride or methacrylanhydride, polymers based on glycidyl methacrylate, natural poles of mer mer selected from the group consisting of dextran and hydroxyethyl starch activated for amine bonding, are added in an amount of 1 to 2 moles per mole of reactive polymer group eru X-ray contrast amine or its hydrochloride with an equivalent amount of hydrogen chloride binding agent or reagent and reacted with thorough stirring at 0 to 60 ° 0 and unreacted reactive groups are substituted with physiologically acceptable aliphatic amine or hydrolyzed in alkaline aqueous solution, whereupon the product rid of low molecular weight substances by membrane ultrafiltration or dialysis · 3· Způsob výroby makromolekulární rentgenkontrastní látky podle bodu 1, vyznačený tím, že jako reaktivního polymeru se použije polysukoinimldu rozpuštěného v dimethylformamidu nebo dlmethylsulfoxidu, ke kterému se za pokojové teploty a stálého míchání přidá rentgenkontrastní amin, nebo jeho hydrochlorid s ekvivalentním množstvím chlorovodík vázajícího činidla , s výhodou triethylaminu, ponechá se reagovat 1 až 72 hodin a nezreagovaná sukcinimidová kruhy se rozštěpí buá hydrolýzou v alkalickém vodném roztoku, nebo se substituují fyziologicky nezávadným alifatickým aminem, načež se dále zpracuje jako v bodu 2 ,3. A process for the preparation of a macromolecular X-ray contrast agent according to claim 1, characterized in that the reactive polymer is polysuccinimide dissolved in dimethylformamide or dlmethylsulfoxide, to which X-ray contrast amine or its hydrochloride with an equivalent amount of hydrogen chloride binding agent is added. preferably triethylamine, allowed to react for 1 to 72 hours and unreacted succinimide rings are either cleaved by hydrolysis in an alkaline aqueous solution or substituted with a physiologically acceptable aliphatic amine, and then further processed as in 2,
CS224178A 1978-04-06 1978-04-06 Macromolecular rentgen-contrasting substance and method of preparation thereof CS207858B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS224178A CS207858B1 (en) 1978-04-06 1978-04-06 Macromolecular rentgen-contrasting substance and method of preparation thereof

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS224178A CS207858B1 (en) 1978-04-06 1978-04-06 Macromolecular rentgen-contrasting substance and method of preparation thereof

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207858B1 true CS207858B1 (en) 1981-08-31

Family

ID=5358961

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS224178A CS207858B1 (en) 1978-04-06 1978-04-06 Macromolecular rentgen-contrasting substance and method of preparation thereof

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS207858B1 (en)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2247314A1 (en) * 2008-02-01 2010-11-10 Trustees of Boston University Cationic contrast agents and methods of use thereof

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2247314A1 (en) * 2008-02-01 2010-11-10 Trustees of Boston University Cationic contrast agents and methods of use thereof
EP2247314A4 (en) * 2008-02-01 2013-11-27 Univ Boston Cationic contrast agents and methods of use thereof

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2404685T3 (en) Heterobifunctional poly (ethylene glycol) derivatives and methods for their preparation
RU2081881C1 (en) Macromolecular paramagnetic compound, method of synthesis of macromolecular paramagnetic compound, diagnostic contrasting agent, method of diagnostic contrasting agent preparing
Yang et al. Penicillin V-conjugated PEG-PAMAM star polymers
JP4824404B2 (en) Releasable polymer conjugates based on aliphatic biodegradable linkers
EP0711178B1 (en) Blood pool imaging composition and method of its use
AU637435B2 (en) X-ray contrast material for gastrointestinal tract
US3733397A (en) Method for the x-ray visualization of body cavities and a preparation for carrying out the method
JPH08507549A (en) Water-soluble non-immunogenic polyamide crosslinker
JP3270592B2 (en) Block copolymer-anticancer drug complex pharmaceutical preparation
JPS60501759A (en) Biodegradable polypeptides and their use for slow release of drugs
JP2000517356A (en) High molecular weight bile acid absorption inhibitor with simultaneous bile acid adsorption
JP2009523823A (en) Chemically modified polycationic polymers for siRNA delivery
EA022137B1 (en) ε-POLYLYSINE CONJUGATES AND USE THEREOF
CN105821005A (en) Cationic polyamines for treatment of viruses
Liu et al. Synthesis, biodistribution, and imaging of PEGylated-acetylated polyamidoamine dendrimers
EP3331937A1 (en) Cross-linked star-shaped self-assembled polypeptides and its use as carriers in biomedical applications
JP3682475B2 (en) Water-soluble anticancer agent
Duncan et al. A polymer-Triton X-100 conjugate capable of PH-dependent red blood cell lysis: a model system illustrating the possibility of drug delivery within acidic intracellular compartments
US5906977A (en) Conjugate for treating inflammatory diseases
EP2788334B1 (en) Labeled alginate conjugates for molecular imaging applications
JP2000502109A (en) Conjugates comprising an agent, a polypeptide and a polyether
ES2395894T3 (en) Mammalian hemoglobins compatible with blood plasma, cross-linked and conjugated with poly (alkylene oxides) as artificial medical oxygen carriers, their preparation and use
US3574718A (en) Method for producing x-ray contrast agents
CS207858B1 (en) Macromolecular rentgen-contrasting substance and method of preparation thereof
JPS6253934A (en) Novel prodrug and manufacture