CS207376B2 - Shuttleless weaving loom - Google Patents

Shuttleless weaving loom Download PDF

Info

Publication number
CS207376B2
CS207376B2 CS849576A CS849576A CS207376B2 CS 207376 B2 CS207376 B2 CS 207376B2 CS 849576 A CS849576 A CS 849576A CS 849576 A CS849576 A CS 849576A CS 207376 B2 CS207376 B2 CS 207376B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weft
flywheel
ejection
gripper
section
Prior art date
Application number
CS849576A
Other languages
English (en)
Inventor
Francesco Mollica
Original Assignee
Francesco Mollica
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from IT30818/75A external-priority patent/IT1052001B/it
Priority claimed from IT25966/76A external-priority patent/IT1067353B/it
Application filed by Francesco Mollica filed Critical Francesco Mollica
Publication of CS207376B2 publication Critical patent/CS207376B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/12Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein single picks of weft thread are inserted, i.e. with shedding between each pick
    • D03D47/24Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein single picks of weft thread are inserted, i.e. with shedding between each pick by gripper or dummy shuttle

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Description

Vynniez se týká bezčlunikového tkalcovského stavu s alespoň jedním zanášečem útkové niti.
Je známo, že kromě obvyklých tkalcovských stavů, u nichž je útek zanášen mezi osnovnn ° niti pomooí vratně pohyblivého člunku, který obsahuje cívku nebo potáč s útkem, byly vyvinuty takzvané bezčlunkové tkalcovské stavy, u kterých se · útek zanáší zanášečem útkové niti, který nemá cívku a je upraven tak, že uchopí nebo uskřípne útek na jedné straně nebo na jednom konci prošlupu a uvolní jej na opačné streně nebo · na opačném konni, když·byl překřížil celou šířku tkaniny. U jednoho provedení je upraven·větší počet takových zanášečů, z nichž každý se nejdříve uvede do polohy pro uchopení útku dodávaného cívkou umístěnou na pevném nosiči, a pak se prohodí prošlupem za pomoci torsní tyče, která dodá nepohyblivému nosiči nutné urychlení a rychlost, jak to vyžaduje váha a tloušťka útku, jakož i šířka látky, načež se útek odřízne, útkový zanášeč se zastaví a pak se navrátí do jeho původní polohy, například dopravníkem umístěrým pod osnovou. Útkové zanášeče pracují jeden za druhým. Tkal-.
covské stavy, pracuuící na tomto obecném principu, se obvykle označují jako bezčlurnkoné : tkalcovské stavy Sulzer.
Výhody, které takové tkalcovské stavy poskytuuí oproti obvyklým tkalcovsým stavům, jsou velmi pozoruhodné. Protože již není zapotřebí dopravovat cívku nesoucí nit napříč prošlupem, je možné dosáhnout značného zmenšení velikosti pohyblivých zanášečů a ·tedy také zúčastněných pohyytujcích se hmoo, z čehož vyplýwjí nižší požadavky na energii a zvýšené rychlosti prohozu. Toto zvýšeni rychlosti vyvolává značné zvýšení prcduUStvitt, oproti dosavadním tkalcovklým stavům, při stejné velikosti stroje.
Je však třeba vyzdvihnout, že zastavení zanášeče po ukončení zanesení útku nede
207376 2 ke ztrátě užitečné energie, která se zvyšuje při zvyěující se rychlosti prohozu, přičemž stejné mnnOžtví energie musí být doplněno při příUtím vymrštění ·'zanášeče. Dále nelze podceňovat hluk a vibrace, které trvale vznikájí náhlým zastavením zanáUečů po dokon&ení. zanesení útku. Dále rychlost vratného pohybu bidla je omezena, nebol bidlo při poožití vysokých ryclhLostí vymršlování zanáUeče musí provádět tak rychlý vratný pohyb, ie,se vyvolávají značné a n^j^pj-jat^eL^n^é vibrace, překkrči-li se určitá rychlost vymršULování. Samotné zanáUeče musí být vzhledem k mechanickému namááhán, kterému jsou trvale vystaveny na jejich koncích a hrotech, zhotoveny z vhodného raateiálu. Shora uvedené okoonooti zabraňují, aby proddkkivity takových známých tkalcovských stavů překrooily danou mezní hodnotu.
Kromě toho byly navrženy tkalcovské stavy, u kterých se zanáUeč po výstupu z proUlupu nezaatavU, ale místo toho sleduje uzavřenou dráhu, jejíž přímočarý úsek prochází prošlupem, přičemž zanáUeč je unáUen dopravními pásy, umístěnými alespoň na části uzavřené dráhy.
AvUak takové tkalcovské stavy maaí složitou konstrukci v důsledku úpravy dopravních pátů a n^ť^c^o^oo.t^u^í dotažení vysokých rychlostí vymršlováním zanáUečů.
Hlavním účelem vynálezu je překonat omreeen, která existují u dosavadních tkalcovských stavů tím, že se vytvoří bezčlunkový tkací stav toho typu, který má jednosměrné zanáUeče útkové niti a je konstruován tak, že se spotřeba energie pro danou pracovní rychlost suíží, takže tkalcovský stav je schopen vyUUích produjtivii i při vysokých rychlostech, přičemž dále má být upraveno zdokonalené zařízení pro vy^r^r^l^^^zí útkového zanáUeče, které nevyvolává prakticky žádné vibrace a hluk, a umožňuje vyUUí rychlosti, než jaké byly·dosud možné u bezčlunkových tkalcovských stavů obvyklé konstrukce.
Tohoto účelu se dosáhne vynálezem, který vychází z bezčlunkového tkalcovského stavu, který obsahuje alespoň jeden zanáUeč útku, jakož i zařízení pro ' vymršiování a zachycování tohoto zanáUeče s vedením vytvářejícím uzavřenou dráhu pro zanáUeč a obsahnuícím přímočarou vrhací nebo · vyhazovači iást., prochhzzeící proUlupem a zpětnou iást, jakož i odchhlovací úseky a úseky pro postupné obracení směru na výstupní oblaati, kde zanáUeč vystupuje z proUlupu a na vstupní o^^satt, kde zanáUeč vstupuje do proUlupu, přičemž ' zařízení podle vynálezu se vyznačuje tír, že alespoň na jednom z oddělovacích úseků je upraven kruhový vodicí úsek, který probíhá v podst.atrě tangenciálně ke zpětnému úseku a k přímočarému vyhazovacímu úseku a že dále jsou upraveny prostředky pro zrychlení nosiče, které testávaaí ze setrvačníku umístěného uvnntř kruhového vodícího úseku a tvořícího jeho vnitřní ' stěnu a opatřeného dále pomůckami pro unášení zanášeče, přičemž jsou dále upraveny pomůcky pro vyvolání vymrrtění zanáUeče z kruhového vodícího úseku po provedení alespoň jedné úplné otáčky zanáUeče v uvedeném kruhovém vodicím úseku.
Př takovémto uspořádání se energie vymrštění zanáUeče z nejvě^Uí části opět získá nazpět a vznnkaaí zde minirrání ztráty v důsledku odporu a tření. Protože zanáUeč . ti v podstatě podržuje svou vymrU lovací ennrrii, 8 výjimkou uvedených ztrát, dokud se nevzatí do vymršlovací · ob^sti, je pouze zapoořebí, aby každý zanáUeč byl před každým novým vyiršlovacím cyklem zásoben tím mostvím energie, které se ztratilo při jeho pohybu. Toto možtví energie může být zanášeči dodáno v průběhu jedné nebo někooika otáček uvnntř kruhového vedení při jeho unášení setrvačníkem. To vUe umc^0^i^τ^;jr dosažení vyUších rychlostí než u dosavadních tkalcovských stavů. V důsledku vyšší rychlosti zanáUeče je k dispozici více času pro vratný pohyb bidla, které se pak mlže vratně pohybovat pooaleej, a tím se vyvolá méně vibrací. Opětné vynužtí energie zanáěeče vede ke zlepšenému výkonu stavu. Přítomnost setrvačníku pro urychlování zanáUeče umožňuje vyšší rychlosti a jednodušší konstrukci ve srovnání se známými tkalcovskými stavy, které maaí tppoitý pohyb · zanáUeče útku.
DaaSí přednosti a význaky · vynálezu vyplynou z popisu jeho výhodného provedení v souvislosti s výkresy, kde značí obr. 1 v průřezu celkový pohled na tkalcovský ttav podle vynálezu, obr. 2 podrobnost vymršlovacího zařízení v řezu podle čáry II-II v obr. 4, obr. 3 a 4 pohled shora, popř. pohled v průřezu podle iáry IV-IV na zařízení podle · obr. 2, obr. 5 podrobnost pomůcek v unášení zanášeče ve vymrštovacím zařízení, obr. 6 podobný pohled jako v objr, 2, avšak znázorňuje vyhození nebovymrštění zanášeče, obr. 7 schemmtický nárys tkalcovského stavu podle vynálezu, obr. 8 schemrtický pohled v řezu na tkalcovský stav a přirazené zařízení pro vymrštování a zachycování zanášeče podle dalšího provedení vynálezu, obr. 9 průřez podle II-II na obr. 8, a to v nepatrně zvětšeném měřítku, obr. 10 průřez podle čáry III-III ne obr. 8, a to v nepatrně větším rěěítku, obr. 11 schematický nárys tkalcovského stavu podle obr. 8, obr. 12 v pohledu zpředu a se strany útkový zanášeč podle jeho výhodného provedení, obr. 13a a 13b schemaaicky, jak je útek v tkalcovském stavu odřezáván podle pozměněného provedení na obr. 8 a obr. 14a, 14b a 14c tři za sebou jdoucí kroky zanášení útku se zaři^í^ť^nm podle provedení znázorněného na obi5. 8.
Podle ob'. 1 má tkalcovský stav dvě postranice 1 a 2, mezi nimiž je umístěno zařízení pro vymrrtování a zachycování zanášeče J; toto zařízení je tvořeno vedením . pro zanášeč, umístěným v ob^(^í^t,i mezi místem vynoření zanášeče z prošlupu, vpravo na obr. 1 a mmzi místem zavedení zanášeče do prošlupu, vlevo na obr. 1. Vedení 4 obsahuje obloukové odchylovací úseky 4a a 4_b na protilehlých stranách stavu, za účelem postupného odclýlení a obrácení směru zanášeče 2 z prohazovací dráhy £. která prochází prošlupem, k přímočarému zpětnému úseku 4c a obráceně. Vymmrtovací soustava 6 bude podrobněji popsána níže, kdežto vztahová značka 2 označuje vodič pro útek 8 a vztahová značka 9 označuje ' ústrojí pro přeřezávání útku. Bidlo £0 obvyklé konstrukce nese paprsek 1 I a prošlup je vymezen mezi osnovními nitěmi £2.
Vynmšíovací zařízení nebo soustava 6 na obr1. 2 je tvořeno nosnou konstrukcí ££, která je připevněna k. postranici £ a vymezuje kruhovou dutinu nebo vybrání £4, ve kterém je otočně umístěn setrvačník 'i 5 , přičemž vybrání £4 a setrvačník 15 maj takové rozměry a takový obvodový tvar, že vymmeují kruhové vedení £6. v nosné konstrukci 13 jsou dále upraveny přímočaré vodicí úseky 17 a £8 pro v^r^rrš.O!^£^2ní, popř. navracení nebo zachycování zanášeče £, a tyto přímočaré úseky jsou v poddtatě tangenciální ke kruhovému vedení 1 6. Setrvačník ££ je proveden v jednom celku se hřídelem £2, který je nesen nosnou konstrukcí 13 a poháněn vlastními neznázorněným! pomůckami stroje takovou úhlovou rychhoosí, že setrvačník má obvodovou rychlost rovnou žádané vyhazovači rychloosi.
Setrvačník 1£ byl opatřen undšecími prostředky pro zanášeč, například západkou 20 nebo dokonce větším počtem takových západek 20, které vyčnívají z obvodu setrvačníku a jsou s výhodou poddajně usazeny k sedlu 21 setrvačníku pod vlivem předpínacích pružin . 22, které se snaží udržet západku mimo dno obvodové drážky setrvačníku 15.
Na spojovací o^b^l^i^ti přímočarého úseku a kruhového vedení 16 jsou umístěna dvířka 23 s ramenem 24, uložerým otočně na nosné konstrukci 13 v místě 2£, takže je pohyblivé v rovině kolmé k ose setrvačníku 15· Dvířka 23 jsou umístěna v otvoru nosné konstrukce £1 a upravena tak, že doplňují kruhový úsek £6 v uzavřené poloze, znázorněné na obr. 2. Na tom konci ramena 24, který je, protilehlý k dvířkům £3, je připojen konec pružiny .26, jejíž druhý konec je připojen k nosné konntrukci 13 v místě 27 . Zarážka 28, která je otočně uložena na výstupku 29 nosné konstrukce 13 a je programově řízena mezi polohami znázorněnými přerušovanými, popř. plnými čarami, umooňuje otevření dvířek 2£ Časovaného otevření těchto dvířek pro vymrštjní zanášeče se dosáhne například vačkovým řízením, které obsahuje vačku 30 s ubranou částí £1. , která je sledována hrotem ramena 32 pevně spojeného s ra^nene^m 24. Vačka 30 je hřídelem 19 uváděna v otáčení přes dvě ozubená kola 33. £4, upravená tak, že jedna otáčka vačky 30 odpovídá jedné nebo několika úplným otáčkám setrvačníku 15· Jak lze odvodit z obr. 2 a 6, je znázorněné provedení vytvořeno tak, že se otevření dvířek 23 umožní pouze po uvolnění zarážky 23. V neuvolněném' stavu přeběhne rameno 32 jednoduše sníženou čést 31 vačky, protože odpadá předpínací účinek pružiny 26, takže celá soustava není ohrožena. Otevření dvířek 23. tj. posunutí zarážky 28 do postavení znázorněného přerušovanými čarami v obr. 2, je řízeno ústředním ří^di^cm sysémmem: zarážka 28 je normálně udržována v postavení znázorněném čárkovaně, čímž umožní otevření dvířek 23 při každé otáčce vačky £0, kdežto v případě přetrhu niti nebo z jiných příčin může být zavedena do polohy,
207376 4 znázorněné plnými čarami, čímž se zabrání otevření dvířek a tím vymrštění zanášeče, i když se setrvačník otáčí.
V mstě spojení přímočarého zpětného úseku 18 s kruhovým vedením 16 jsou umístěna výkyvná dvířka 35, která mají takový tvar, že dokončují vnější obvodovou část kruhového vedení . 16 v uvedeném spojovacím místě. Dvířka 35 mohou být při příchodu zanášeče uvedena samočinně do polohy. podle obr. 6, nebo mohou být posouvána řízené.
Na nosné konnsrukci 13 je umístěn nosič 36 cívky, držící cívku 37, na které je útek 8· Vakuová hubice 38 ummžňuje udržovat útek 8 uvnndráhy zanášeče vynořujícího se z vymrštovací soustavy 6, obr· 2 a je umístěna před odřezávacími členy 2·
Obb. 7 znázorňuue, jak je vymršt-ovací soustava 6 časována s pohybem bidla l0, jak je žádáno, přččemž pohyb jak soustavy 6, tak i bidla 10 je odvozován od hlavního· hnacího hřídele 32· Hřídel 12 setrvačníku 15 je poháněn kuželových kol £0, zatímco pro vratný pohyb bidla 10 je známým způsobem upraveno vratně pohhbbivé ústrojí 41 , které nese bidlo 10 a je připevněno v místě 42 k rámu tkalcovského stavu. Vratně pooihybivé úst-ro^í 41 nese očka j pro vedení zanášeče a na protilehlé straně je sledovací váleček 44 zaaíraaící s vačkou 45. Tento záběr je zajišoován pružinou £6. Převodové poměry různých ozubených kol a úhlové uspořádání vaček 30 a 45 jsou ·takové, že v^^^^^l-á^^í^aí jeden zdvih bidla po každém prohozu, když zanášeč proběhl prošlupem. Vztahová značka 47 označuje nitěnky obvyklé konstrukce a » je vál odeeííaaící látku 49.
Shora popsané zařízení podle vynálezu působí takto: zanášeč 3 před svým vymrštěním se uvede do odstředivého pohybu v nosné konstrukci 13 setrvačníkem 15 a západkou .20. ppičemž dvířka 23 jsou uzavřena. Tím nabude zanášeč potřebné vyhazovači rychlosti, která byla snížena v předcházee^ím cyklu. Ve vhodném okanmiku, umožněném zarážkou 28 se dvířka .23 otevřou pod působením vačky 30 a zanášeč se· -počne pohybovat podél přímočarého vyhazovacího úseku 12, vyndí se s · velmi vysokou rychlostí z nosné konstrukce 13 a zack^tí útkovou nit 8, která se pak zanese mezi osnovní niti 12. Zanášeč · může být skřipcový zanášeč známé konstrukce.
Po vynoření zanášeče z prošlupu a před.tím, než dospěje ke vstupu.50 vedení 4, odřízne se útek na jedné straně odřezávacím ústrojím 2, zatímco jeho konec na druhé straně se ze zanášeče uvooni, například otevřením skřipcového zanášeče pod působením zařízení, znázorně- .
ného schemmaicky v místě 21· Volný konec niti odvinuté od cívky 37 se. nasává vakuovou hubicí 38 a umíssí se na prohozním místě pro násseddJící zanesení útku.
Zanášeč 3 po uvolnění útku pokračuje ve své dráze a navrátí, se do kruhového vedení £6 s obsahem enegie, který je poněkud nepatrně nižší než při jeho vymstění, přičemž rozddl je vyvolán ztrátami, nznΠka'jícíri podél dráhy. V kruhovém vedení 16 se zanášeč zachyť . západkou · 20 setrv^n^u, ^erá se otdzL r^h^ei, tj. vymršlovací obvodovou r^hlosd a uvede se tak znovu na úroveň v^nrštovací r^hlosti po jedné nebo п&оШс otáčkách setšncuníku 15 s velmi nepatrnou spotřebou ennegie, protože zanášeč si udržel většinu své energie i tychlosИ. Od tohoto okamHku (^j^ k novému v^rš^ovacímu kroku nebo cyklu, jak bylo popsáno. poddiajné uspořá^ní západkb 20 zabraňuje jamukli.v poškození, v ^íj^ě že zanášeč vstoupí do vedení 16 právě v tom okamžiku, když západka 20 prochází mimo.
Podle dalšího provedení vynálezu, znázorněného v obr. 8 až 14c, je eaπátčč 3 v podstatě válcový a má vnější průměr ^€^č^č^:í než je výška vedení £ a tloušťkový rozměr nepatrně menší než je šířka téhož vedení. Zanášeč je pohybbiný v kruhovém vedení 16 s jeho osou v podstatě rovnoběžnou k ose vedení, čímž se může odvalovat podél obvodové stěny vedení £6. Zanášeč má kromě toho takový tvar, že drží útek 8 na obvodu, a za tím účelem je s výhodou . opatřen ocenTě^í obvodovou drážkou 3č. ve které je útek umístěn způsobem níže popsaným.
Unášecí ústrojs 20 pro vedení válcového zcπáŠeUč 3do odstředivého pohybu a pro jeho vymrštění obsahuje s výhodou malé kolo 20a, otočně uložené na konci ramena 20b, které je vedeno v geometricky lícujícím vztahu, podle radiální drážky-15a v setrvačníku 15 a puzeno pružinou 20c do takové polohy, že kolečko 20a je normálně udržováno uvnitř kruhového vedení __6. Drážka . 15a je přikryta deskou 15c připojenou k setrvačníku 15 . V setrvačníku ,15 je u drážky 15a vytvořeno sedlo 15b, které zadrží kolečko 20a v případě srážky s přlcházetícím zanášečem na spojovací oblasti mezi úseky 18 a .16. Unášením válcového nosiče J kolečkem 20a se zmenši tření na minimální mi^u, protože mezi styčnými povrchy se vytvoří odvalovací styk. V obr, 8 nejsou pro přehlednost znázorněna dvířka 2J ra J£.
U popisovaného provedení je na vyhazovacím místě upraveno skřipcové ύδ^^ι 61 pro útok .8, a to pro o i odřezlnacíeu úst-ro^í j na protilehlé straně se zřetetem na vymrš tovací dráhu J. U znázorněného příkladu je takové skřipcové ússtrojí 61 umístěno vně dráhy vymrštovíří zanášeče J a obsahuje pevné rameno .62 nesoucí skřipec 63, jehož členy jsou normálně udržovány uzavřené pružinou 64, problhající metl vyčnívajícím ramenem jednoho z členů skřipce 63 a mezi výčnělkem 65 nu ramenu 62. Toto rameno je sdruženo s neznázorněnými hnacími pomůckami , které Jím pohybu jí mezi rorerlní us kři-povací polohou, znázorněnou v obr. 8 a mezi polohou pro uchopení niti, jak je znázorněna přerušovanými čarami v obr. 14c. Rovna uskkipnuuí obsahuje vymrš{ovací úsek £.
OOďezávací úsírojí jj obsahuje ·v podstatě pevnou čepel .9a, připaženou ke konzole .66 nosné konstrukce 1 3 , pohyblivou čepem 9b úhlově uspořádanou a otočně připevněnou ke stejné konzole s osou rov^ncběžnou s vymrštovací dráhou .5, a pevný uskřipovací člen 9c . rovněž připojený ke konzole ó6. PoOyblίvl čepel, pb je umístěna mezi, pevnou čepptí .9a a u^l^^r4ipO_ vacím členem £e. Poloha tohoto členu je vůči poloze pevné čepele 9a přestřihnuta ve směru pohybu pohýb-Uivé čepele 9b při odřezávací-m kroku.
Úlek 8 je dodáván navilátee 37 . umístěným vůči vymrštovací dráze 5. na stejné straně jako odřez^ací úíiojl J. Útek 8 je po^v^i voičem vytvořeným v tonzole .66, a t,ak upravený, že útek z něho nychУlztící a sevřený ve s^i^:ipci 63 je umístěn před výstupem úseku JT2 •vys^iovací (béry a kolmo k ose otRení zanf^tče J. · Obr. 814c znázoo-ňuuí příklddem tkalcovský stav, ve kterém je UaMna neto létka 49 vytvářena ve svislé rovině místo ve vodorovné rovině a je tak navíjena kolem vratidla 48.
Pro popis práce zařízení podle tohoto pozměněného provedení vynálezu se poukazuje na obr. 1 ja, 13b, 14a, blb a 14c. '
Válcový zanášeč J. který se ve vymršštovací soustavě 6 před jeho vymrštěním uvede do odstředivého pohybu, se vhodně uvádí do odvalování podél. obvodového povrchu kruhového; vedení J6, čímž klade minimááгí třecí odpor unášeni unáš^ím ústrojím 20, přitemž tento třecí odpor je ještě dále snížen odplováním zanášeše na kolečku 20a. Tím se ztráty třením velmi značně s^íží a tím se také sníží tneegit, která.musí být dodána při každém novém vysetká se s útkem 8 napnutým před výstupem z vymrštovacího úseku . a po záběru s ním na čassi jeho obvodu v drážce .3a jej do vnitřku prošlupu, jak je to podrobně znázorněno v obr. 14a. Útek je postupně odvíjen z navijáku 37 skrze vedení 62, zatímco na proOilehlém konci je uskři^ut. tlačení zan^eče J. usnadňuje s výtodou odvíjení dt-ku s navleku 37. Při tomto kroku může útek procházet volně mezi pevnou čeppeí 9a a pohhblivoj čepptí -9b, které jsou v jejich klidové čili, nepracovní poloze znázorněné v obr. 10.
Když zanáště ura2zi vzdálenost v podstatě jedné polovině šířky látky, jak je znázorněno v obr. 14b, uvede se. v činnost pohybUinl čepel 9b, například mechanickým řízením ramena, vyčnívajícího v pravém úhlu od čepele, čímž se rychle proved z oddí znuuí útku, obr.
^, zatímco protilthkontc útku je st^e sevřen ve skřiti 63· řezací děj také zahrnuje okammžté sevření útku mezi řθhhbUinou čepptí 9b a us^ipo^cim členem 9c. .
i
Zatímco odříznutý úsek niti, který zůstane na straně zanášeče, se nyní postupně _ opět vtáhne do prošlupu, jak zanášeč postupuje, zůstává úsek útku na straně navijáku 37.·prozatím uskřipnut mezi pohyblivou čepelí 9b a us^^ři^p^c^v^e^cím členem j)c. Po dosaženi konce prošlupu, jak je znázorněno v obr. 14c, uvolní zanášeč útek 8, který zůstane zanesen mezi osnovními nitěmi 12.
V tomto okamžiku se konec niti, držený uskřipovači 61» uvolní a právě zanesený útek se vystaví dopřednému pohybu bidla H0 obvyklým způsobem. Uskřipovač. 6J se otevře a uvede do polohy, znázorněné přerušovanými čarami v obr. 14c, a to za účelem uskřipnutí čerstvého konce útku drženého před odřezávácím ústrojím b mezi tímto ústrojím a vedením 6Z* Poohblivá · čepel 9,b se pak uvede do otevřené polohy, čímž umístí sevřený útek, zatímco uskřipovač 6д, pů s o o b c i na útek, se naavátí do jeho no-rmální pracovní polohy a může nastat nový zanášecí krok nebo cyklus, který se týž zanášeč J znovu uvede na vbmrštorací rychlost v soustavě 6 nebo jiným zanášečem J, který byl mezi tím urychlen.
Osnovní ni^, .jakoz i M tvoří'. s výhodou vedení pro zanášeč a zabraňujs mu v otáčení kolem osy souhlasscí se směrem jeho postupu, to znamená, brání mu v naklápěcím pohybu, který by neu^oonniL již vstup zanášeče do vedení 4 po průchodu prošlupem.
Shora popsaný v^ález může být nerůznějším zpύtoblm pozm^l^ovln a obmčnoo'án, Lze například upraařt větší počet po sobě pracujících zanášečů, přídemž může být urychlovací zařízení také upraveno na odchblovaeím úseku 4a u výstupu zanášeče z prošlapu. Byl uvažován případ, že setrvačník je poháněn v rovnoměrném otáč^ém pohybu, avšak ;je také možné u^uít pohybu o proměnnivé rycího oЪ!, která je stále větší v okamžiku těsné před vlastním vymrštěním ·zanášeče. Zatímco se rychlost otáčení setrvačníku udržuje konstantní, může být zanášeč veden po dráze se zvětšujícím se poloměrem, čímž se mu udělí zrychlení ve směru vymrštovíní. Mezi cívkou 37 a vedením 7 nebo 61 čti může být umístěn zásobník nebo přívod nti, aby poh^buicí se zanášeč nebo nit nebyly vystaveny namáhuC.
V případě skřipcového zanášeče může být dále dodávána k zanášeči uvnitř vedení _6, nappíklad podáváním niti 1ρ:^€^θ1(^ο setrvačníku a unášečem 20. a zachycením niti na zadní dásí-i zanášeče. Vedení 4 může mít průřez odlišný od znázorněného průřezu. Také řízení dvířek 23 může být odlišné a prováděno napeíklad elektromagneticky v odezvu na zařízení k počítání otáček setrvačníku. Dvvřka. 23 nebo i dvířka 35 mohou být posuvná místo výkyvná.
V případě válcového zanášeče může být tento zanášeč pohybován prošlupem s osou probíhající svisle a nikoliv vodorovně, v kterémžto případě je třeba vhodně pozi^icí orientaci uskři.eovací.cl a řeza^^ soustav na vymršlovacío úseku. Dále je možíné upraavt úv1 vedeni 16 u nosné konstrukce 1 3. jak Je znázorněno na obr. 9, přičemž jedno z vedení je sta^il^ a ďru. je ur^W-ovacií a v^nrálovací vedení. Prevádlní od jednot vedení ke druhému může být prováděno spínačem na způsob železničního spínače.

Claims (9)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Bezčlunkový tkalcovský stav s aleseou j^ním zanlšečlo útkové nit:^ obsshhuhí zařízenzí pro v^ršlovění a zachycování zanášel, opatřecé vldensm, které tvoř:í pro zanášeč uzavřenou dráhu s přímočarým ^mrŠ^vacím úsekem, procháze jcím ^oš^pem a zpltným úsekem, jakož i s úseky pro postupné odchylování a obracení směru na místě výstupu zanášeče z prošl-u^ a na míst1 zavedení zan^eče ďo ^ošl^u, vyzncauuící se tío, _ že na aleteou jednom z odchylovacích úseků (4a, 4b) je upraven kruhový vodicí úsek (16), který je tacgeencálcí ke žitnému úseku (18) a k přímo^rému v^r^ovacímu úseku (17) a že jsou ueraveny prostredky (6) pro urychlování zanášeče, sestálreící ze setrvačniku’(15), který je umístěn uvvCtr kruhového vodicího úseku (16), vymezuje jeho vnitřní stěnu a je . opatřen ucášecími prostředky pro unášení zanášeče, eřUlemž je dále upraveno (23 až 34), vyvoOálveící · vymrštění zaráše^ (3) z kruhového vodiclbo úseku (16) po aiespou jedné úpL^né ot^ce zanášeče (3) v kruhovém vodicím úseku (16).
  2. 2. Bezčlunkový tkalcovský stav podle bodu 1, vyznačující se tím, že unášecí prostředky obsahují alespoň jednu západku (20) nebo pod., vyčnívající pružně ze setrvačníku (15).
  3. 3. Bezčlunkový tkalcovský stav podle bodu 1, vyznačující se tím, že na místě spojení kruhového vodicího úseku (1b) s přímočarým vodicím úsekem (17) a se zpětným úsekem (18) jsou umístěna pohyblivé dvířka (23, popř, 35) vytvořená tak, že dokončují obvodové okrouhlý vodicí úsek (16), přičemž alespoň vyraršlovací dvířka (23), umístěná na vymrŠtovacím úseku i7), jsou sdružena s řídicím ústrojím (24 až 34), které tato vymrštěná dvířka otevírá a uzavírá v časovaném vztahu s otáčením zanášeče (3) se setrvačníkem (15).
  4. 4. Bezčlunkový tkalcovský stav podle bodu 3, vyznačující se tím, že řídicí ústrojí pro otevírání a zavírání vymrštovacích dvířek (23) obsahuje vačku (30) otáčivou s otáčivou rychlostí časově shodnou s otáčivou rychlostí setrvačníku (15) a vytvořenou зе snížením (3Ό, jakož i sledovací rameno (32) pevně spojené s vymrštovacími dvířky (23) a zabírající s vačkou (30).
  5. 5. Bezčlunkový tkalcovský stav podle bodu 4, vyznačující se tím, že se řídicím ústrojím (30 až 34) vačky je sdružena zarážka (28), která uvádí vymrštovací dvířka (23) mimo činnost nezávisle na řídicím ústrojí (30 až 34) vačky a která je programově řiditelná.
  6. 6« Bezčlunkový tkalcovský stav podle jednoho nebo několika z předcházejících r-odú, vyznačující, se tím, že setrvačník (15) je spojen s hnacím ústrojím (19) o měnitelné rychlosti .
  7. 7. Bezčlunkový tkalcovský stav podle bodu 1, mající uskřipovací a odřezavšeí ústrojí pro útek, vyznačující se tím, že nejméxiě jeden zanášeč útkové niti je otáčivý válcový zar.áseč (3) útku, pohyblivý s jeho vlastní o;=ou rovnoběžnou s osami postupně odchylujících úseků (4a, 4b) a mající, obvodovou drážku (3a) pro obvodové uložení útku (8), umístěného na výstupu vymršíovacího useku (17) vedení (4) ve směru příčném к oce zanášeče (3) r že uskřipovací a odřezávací ústrojí (9, 61) pro útek (8) jsou umístěna na výstupu vymršlovacího úseku (17), popřípadě na protilehlých stranách, vůči vymrštovací dráze- (5), za účelem zadržení útku (8) zachyceného na jedné straně zanášečem (3) alespoň po celou dobu, po Ict.erou. se ranášeč (3) pohybuje prošlupem -a za účelem odříznutí útku na druhé straně v okamžiku, když zanášeč (3) dosáhne středního bodu své dráhy prošlupem.
  8. 8. Bezčlunkový tkalcovský stav podle bodů 1 a 7, vyznačující so tím, že unášecí prostředky obsahují kolo (20a) otočně uložené na konci ramena (20b) neseného setrvačníkem (15) a zasahující do kruhového vodicího úseku (16).
  9. 9. Bezčlunkový tkalcovský stav podle bodu 8, vyznačující se tím, že rsmenc- (20b) Je . pohyblivé v radiální drážce (15a) setrvačníku a puzeno pružinou. (20c) směrem ven do polohy, kde drží kolo (20a) uvnitř prstencového vodicího úseku (16), přičemž setrvačník (15) je u drážky (15a) opatřen sedlem (15b) pro zachycení kola (20a) v případě srážky s přicházejícím zanášečem (3).
CS849576A 1975-12-29 1976-12-22 Shuttleless weaving loom CS207376B2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT30818/75A IT1052001B (it) 1975-12-29 1975-12-29 Telaio del tipo benza navetta con proiettile u pinza per il trasporto del filo di trama
IT25966/76A IT1067353B (it) 1976-08-03 1976-08-03 Telaio del tipo senza navetta con proiettile per il trasporto del filo di trama

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207376B2 true CS207376B2 (en) 1981-07-31

Family

ID=26328634

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS849576A CS207376B2 (en) 1975-12-29 1976-12-22 Shuttleless weaving loom

Country Status (8)

Country Link
JP (1) JPS5285562A (cs)
BE (1) BE849970A (cs)
CH (1) CH613998A5 (cs)
CS (1) CS207376B2 (cs)
DE (1) DE2658487A1 (cs)
ES (1) ES454616A1 (cs)
FR (1) FR2337217A1 (cs)
GB (1) GB1554455A (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2406014A1 (fr) 1977-10-14 1979-05-11 Moessinger Sa Perfectionnements pour metiers a tisser
CZ2013156A3 (cs) * 2013-03-01 2014-12-10 Václav Kubový Tkací stav s elektromagnetickým pohonem skřipce
CN103757801A (zh) * 2013-12-23 2014-04-30 广西科技大学 一种片梭织机

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB699317A (en) * 1950-08-01 1953-11-04 Licencia Talaemanyokat Ertekes Improvements in high capacity mechanical looms
FR1518594A (fr) * 1965-12-22 1968-03-29 Procédé pour l'insertion de la trame dans un métier à tisser
FR1488508A (fr) * 1966-07-25 1967-07-13 Oberdorfer Fa F Procédé de guidage de la navette sur les métiers à tisser à plat avec navettes d'accrochage se déplaçant sur une piste en circuit fermé et métier à tisser pour la mise en oeuvre de ce procédé
US3593752A (en) * 1969-09-10 1971-07-20 Moessinger Sa Loom
US3696843A (en) * 1970-01-12 1972-10-10 Albert E Moessinger External weft fed loom and a shuttle therefor

Also Published As

Publication number Publication date
BE849970A (fr) 1977-04-15
FR2337217B1 (cs) 1982-05-07
ES454616A1 (es) 1977-11-16
GB1554455A (en) 1979-10-24
JPS5285562A (en) 1977-07-15
FR2337217A1 (fr) 1977-07-29
CH613998A5 (en) 1979-10-31
DE2658487A1 (de) 1977-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69107536T2 (de) Vorrichtung zur Spannungsregulierung und Rückziehen von Schussgarn in Webmaschinen.
US3229725A (en) Weaving machines
EP1402097B1 (de) Verfahren zum eintragen von schussfäden und fadenliefervorrichtung
CS207376B2 (en) Shuttleless weaving loom
CS209408B2 (en) Pneumatic device for loading the weft
US4411294A (en) Method and apparatus for inserting weft filaments
JPH11513445A (ja) 空気式緯糸挿入機構を具えた織機
JPS6227178B2 (cs)
US4899788A (en) Apparatus for removing a faulty weft yarn from a weaving shed
US3111966A (en) Method and apparatus for simultaneously weaving lengths of fabric
US2720223A (en) Method and apparatus for periodically gaging equal lengths of thread and weaving with different colors or sorts of weft in shuttleless weaving looms
US3249127A (en) Needle loom
US6725886B2 (en) Device for presenting weft yarns on a rapier weaving machine
US4509563A (en) Device for the insertion of a weft thread into the shed between two lines of warp thread in a weaving loom
US3833028A (en) Measuring apparatus
EP0315235B1 (en) Method for preparing a weft thread on weaving machines, and weaving machines which use this method
US4830064A (en) Mechanical loom
US6308743B1 (en) Device for weft cancellation on a weaving machine
US4015642A (en) Shuttleless loom of the type having unidirectional weft thread carriers
US20090101228A1 (en) Weaving machine, yarn feeder and method for inserting a weft yarn
US2471809A (en) Filling thread cutter for weft replenishing looms
US4640315A (en) Projectile weaving machine
US1499603A (en) Loom shuttle
US4122872A (en) Method and apparatus for inserting weft in a warp-wave weaving system
US4415009A (en) Weft inserting device for pneumatic weaving looms