CS205114B2 - Dowel - Google Patents

Dowel Download PDF

Info

Publication number
CS205114B2
CS205114B2 CS143278A CS143278A CS205114B2 CS 205114 B2 CS205114 B2 CS 205114B2 CS 143278 A CS143278 A CS 143278A CS 143278 A CS143278 A CS 143278A CS 205114 B2 CS205114 B2 CS 205114B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
dowel
fastening screw
screw
diameter
longitudinal
Prior art date
Application number
CS143278A
Other languages
English (en)
Inventor
Artur Fischer
Original Assignee
Artur Fischer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE2711605A external-priority patent/DE2711605C2/de
Application filed by Artur Fischer filed Critical Artur Fischer
Publication of CS205114B2 publication Critical patent/CS205114B2/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16BDEVICES FOR FASTENING OR SECURING CONSTRUCTIONAL ELEMENTS OR MACHINE PARTS TOGETHER, e.g. NAILS, BOLTS, CIRCLIPS, CLAMPS, CLIPS OR WEDGES; JOINTS OR JOINTING
    • F16B13/00Dowels or other devices fastened in walls or the like by inserting them in holes made therein for that purpose
    • F16B13/02Dowels or other devices fastened in walls or the like by inserting them in holes made therein for that purpose in one piece with protrusions or ridges on the shaft

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Dowels (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)

Description

ČESKOSLOVENSKA SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA (19) POPIS VYNÁLEZU K PATENTU £205114 (11) (B2) (51) Int Cl.3 F 1B B 13/02 (21) (PV 1432-78) (32) (31) (33) Právo přednosti od 17 03 77(P 27 11 605.8) a od 27 04 77(P 27 18 625.0) Německá spolková republika ÚŘAD PRO VYNÁLEZY A OBJEVY (40) Zveřejněno 31 07 80(45) Vydáno 15 01 84 (72) (73)
Autor vynálezu FISCHER ARTUR dr. h. c., WALDACIITAL (NSR)a současněmajitel patentu (54) Hmoždinka 1
Vynález se týká hmoždinky s průchozímpodélným otvorem, s výhodou kuželovitérozšířeným na obou koncích, jehož průměrje menší nebo nejvýše stejně velký jako prů-měr jádra upevňovacího šroubu, který mábýt zašroubován do hmoždinky za účelemjejího zakotvení, přičemž vnější průměr čás-ti upevňovacího šroubu zasahující do hmož-dinky je přibližně stejně velký jako vnějšíprůměr hmoždinky.
Taková hmoždinka je známa. Upevněnípředmětu pomocí takové hmoždinky dovo-luje průstrčnou montáž, při které průměrvytvořeného otvoru ve stavebním prvku apokračujícího ve stěně odpovídá průměruupevňovacího šroubu. Zašroubování upev-ňovacího šroubu do hmoždinky vyvolává vy-tlačení materiálu hmoždinky radiálně smě-rem ven, přičemž tento materiál je stlačenmezi chody závitu upevňovacího šroubu astěnou vytvořeného otvoru. S ohledem napoměry průměru je částečně materiál hmož-dinky při zašroubování upevňovacího šrou-bu rozříznut a na určitém obvodu je závitemupevňovacího šroubu posunován před sebou,čímž dochází jednak ke zhuštění materiáluhmoždinky, a jednak k jeho zaklínování me-zi chody závitu a stěnou vyvrtaného otvoru,což vyvolává neobyčejně vysoké upevňovacísíly ve tvrdých stavebních materiálech. V 2 měkčích stavebních materiálech nedocházík žádnému zhuštění a zaklínování mate-riálu, jelikož materiál zdivá povoluje. Utěchto materiálů se dosahuje vyšších upev-ňovacích sil roztažením hmoždinky. Zná-má hmoždinka však vylučuje takové rozta-žení, jelikož sestává z uzavřeného hmoždin-kového pouzdra.
Vynález si proto vytkl za úkol vytvořithmoždinku, která by byla snadno a levnězhotovitelná, umožňovala by průstrčnoumontáž a odolávala jak ve tvrdých, tak iv měkkých stavebních materiálech vyso-kým upevňovacím silám.
Tento úkol se podle vynálezu řeší tím, žehmoždinka má ve střední části alespoň dvazářezy, které jsou uspořádány v osovémsměru.
Dalším význakem vynálezu je, že vedle zá-řezů podél jedné z podélných zářezovýchhran je uspořádán výčnělek, mající s vý-hodou trojúhelníkový profil.
Rozvinutí vynálezu spočívá rovněž v tom,že zářezy jsou odděleny vrstvou od vnitřní-ho podélného průchozího otvoru. Význakem vynálezu rovněž je, že kuže- lová rozšíření na konci podélného průcho- zího otvoru jsou přizpůsobena špičce upev- ňovacího šroubu a opatřena vnitřními žebry. Výhodné provedení vynálezu spočívá rov- 205114 205114 něž v tom, že zaváděcí konec hmoždinky jeopatřen zaváděcí špičkou.
Posledním význakem vynálezu pak je, žezaváděcí špička je provedena odlomitelněnebo nalomitelně vrubovým zúžením mate-riálu. Výhodnost řešení podle vynálezu spočí-vá v tom, že stejný vnější průměr hmoždin-ky a upevňovacího šroubu umožňuje vytvo-ření průběžné vyvrtané díry stejného prů-měru v upevňovaném stavebním prvku azdivu, která může být vytvořena v jedinémpracovním pochodu. Hmoždinka se poté snepatrně našroubovaným upevňovacím šrou-bem vloží do vytvořeného otvoru tak hlu-boko, jak je zapotřebí pro příslušné upev-nění nebo· pro zabránění vylomení v oblastiústí vytvořené díry. Upevňovací šroub přitomdoléhá bezprostředně na stěnu upevňovací-ho stavebního prvku a při níže umístěnéhmoždince též na stěnu ústí vyvrtané díryve zdivu, takže ohybová namáhání jsou conejvíce potlačena. Výhodnost vynálezu spočívá dále v tom,že ve tvrdém zdivu dochází k již výše uve-deným neobyčejně vysokým upevňovacímsilám, způsobujícím zhuštění a zaklínovánímateriálu hmoždinky mezi chody závituupevňovacího šroubu a stěnou vyvrtané díry.Jestliže je však hmoždinka zakotvena v měk-kých stavebních materiálech, pak připouštízářez, resp. zářezy též roztažení ve středníoblasti hmoždinky, což způsobuje zachycenímateriálu zdivá a tím též vyvolání vysokýchupevňovacích sil. Poddajností měkčího sta-vebního materiálu se nedosahuje rozříznutímateriálu hmoždinky, nýbrž jejího radiál-ního vyboulení, které se zařezává do stěnyvyvrtané díry. Při použití hmoždinky podle vynálezu vevelmi měkkých materiálech může odpor přizašroubování přesáhnout svěrací odporhmoždinky ve vyvrtané díře, takže spolu-otáčením hmoždinky není možné její zakot-vení ve vyvrtané díře. Pomocí zaklesnutívýčnělků, které kromě toho zesilují sevřeníhmoždinky ve vyvrtané díře, je zabráněnotomuto spoluotáčení hmoždinky. Uspořádá-ní výčnělků v oblasti zářezů umožňuje kro-mě toho, že tyto výčnělky při tvrdých mate-riálech jsou zatlačovány do těchto zářezů,aby je vyplnily. Ohnutí výčnělků do zářezůa jejich zaklesnutí v měkkých stavebníchmateriálech je podporováno trojúhelníko-vým profilem výčnělků. Tím, že zářezy jsou od vnitřního průchozí-ho otvoru odděleny vrstvou materiálu, vzni-ká ta výhoda, že příčný průřez hmoždinkyje vyztužen, aniž je přitom bráněno rozta-žení, jelikož tyto vrstvy při určitém rozta-hovacím tlaku popraskají.
Další výhoda řešení podle vynálezu spo-čívá v tom, že přizpůsobení rozšíření špičceupevňovacího šroubu a uspořádání vnitř-ních žeber umožňují našroubovat upevňo-vací šroub do hmoždinky, například za úče-lem vytvoření kompaktní jednotky, aniž do- chází k předčasnému roztažení, které byzabraňovalo vložení hmoždinky do vyvrta-né díry. K tomu přispívá též omezení záře-zů směrem ke koncům hmoždinky, jelikožtím je vytvořen v oblasti těchto kuželovýchrozšíření uzavřený hmoždinkový plášť.
Odstříknutá nebo nasazená zaváděcí špič-ka usnadňuje zarážení hmoždinky i při po-někud užších vyvrtaných děrách, takže za-klesnutí nebo zlomení hmoždinky nemůženastat. Jelikož zaváděcí špička kromě tohouzavírá otevřenou čelní stranu hmoždinky,nemůže do vnitřního průchozího podélnéhootvoru vnikat vyvrtaný materiál. Tím, že je zaváděcí špička upravena odlo-mitelně nebo nalomitelně, vzniká ta výho-da, že upevňovací šroub může být zašrou-bován bez ohledu na vytvořenou zaváděcíšpičku. Odlomení zaváděcí špičky je umož-něno obvodovým zúžením a nalomením, po-délně uspořádanými a do špičky ústícímizúženími.
Kromě možnosti použití hmoždinkové jed-notky, složené z hmoždinky a upevňovacíhošroubu pro upevňování předmětů různýchtlouštěk, je dosaženo další výhody, spočí-vající v jednoduché montáži, neboť pro za-kotvení hmoždinky je využito nezávisle natloušťce upevňovaného předmětu vždy plnédélky zašroubované části upevňovacíhošroubu.
Vynález bude v dalším textu blíže vysvět-len na příkladech provedení, znázorněnýchna připojených výkresech.
Na obr. 1 je znázorněna hmoždinka s na-sazeným upevňovacím šroubem.
Na obr. la je znázorněn příčný řez hmož-dinkou, vedený podle přímky I—I v obr. 1.
Na obr. 2 je znázorněna hmoždinka opa-třená zaváděcím šroubem.
Na obr. 2a je znázorněna hmoždinka,resp. příčný řez hmoždinkou vedený podlepřímky I—I v obr. 2.
Na obr. 3 je znázorněna hmoždinka správ-ně umístěná ve vyvrtané díře zdivá.
Zakotvení hmoždinky 1 podle vynálezuvyžaduje vytvoření otvoru ve stěně a v upev-něném předmětu, jehož průměr odpovídávnějšímu průměru upevňovacího šroubu 2.Upevňovací šroub 2 má na svém konci odvrá-ceném od hlavy 3 závitovou část 4, přičemžtento upevňovací šroub 2 je za účelem vy-tvoření kompaktní jednotky zašroubovánsvou špičkou do jednoho z obou kuželovýchrozšíření S hmoždinky 1. Za tím účelemmají tato kuželová rozšíření 5 vnitřní žebra6, která spolu s hmoždinkovým pláštěmuzavřeným v této oblasti umožňují našrou-bování upevňovacího šroubu 2 bez roztažení.
Po zasazení hmoždinky 1 do vyvrtanéhootvoru se zašroubuje upevňovací šroub 2do hmoždinky 1 za účelem upevnění před-mětu. Ve tvrdém' zdivu se upevňovací šroub2 zavrtá do materiálu 1 při současném zhuš-tění a pěchování materiálu hmoždinky 1mezi boky závitu a stěnou vyvrtaného otvo-ru. U měkkého materiálu zdivá dochází ná-

Claims (7)

205114 sledkem zářezů 7, které jsou uspořádány vosovém směru ve střední části hmoždinky 1,k roztažení této části, které vyvolává upev-ňovací sílu. Aby nedošlo k otáčení hmoždinky 1 v měk-kých materiálech a bylo dosaženo vyplněnízářezů 7 v tvrdých materiálech, jsou kromězářezů 7 vytvořeny na hmoždince 1 výčněl-ky 8, provedené ve směru jedné z podél-ných zářezových hran, které jednak za úče-lem vyztužení ve směru otáčení a jednakpři zakotvení ve tvrdých materiálech zaúčelem lepšího vyplnění zářezů 7 mají troj-úhelníkový profil. Pro vyztužení průřezu hmoždinky 1 jsouzářezy 7 odděleny od vnitřního podélnéhoprůchozího otvoru 14 vrstvou 9. Pro lepší a snadnější zaražení hmoždinky1, zejména při menším průměru vyvrtanéhootvoru, než je vnější průměr hmoždinky 1,je na zaváděcím konci hmoždinky 1 uspořá-dána zaváděcí špička 10, jak znázorňujeobr. 2. Pomocí této zaváděcí špičky 10 je za-bráněno zaklesnutí hmoždinky 1 ve vyvrta-ném otvoru a vniknutí vyvrtaného materiá-lu do vnitřního podélného průchozího otvo-ru 14. K dosažení úplného zašroubování upevňo-vacího šroubu 2 je zaváděcí špička 10 opa- třena obvodovým vrubovým zúžením 11,umožňujícím její odlomení. Pomocí nezná-zorněných podélných, do špičky 10 ústí-cích zúžení nedochází k odlomení, nýbrž knalomení zaváděcí špičky 10, což též umož-ňuje zašroubování upevňovacího šroubu 2. Zakotvení hmoždinky 1 vyžaduje, aby vestěně 16 a upevňovaném předmětu 17 bylvyvrtán otvor 15, jehož průměr odpovídávnějšímu průměru upevňovacího šroubu 2.K závitové části 4, odpovídající přibližnědélce hmoždinky 1, je připojena část 13upevňovacího šroubu 2, která je bez závitua zasahuje až k hlavě 3 upevňovacího šrou-bu 2 a jejíž délka odpovídá délce zašroubo-vání upevňovacího šroubu 2 potřebné k za-kotvení hmoždinky 1, a tedy přibližně délcehmoždinky 1. Pro zakotvení hmoždinky 1 se tato zasunes upevňovacím šroubem 2 tak hluboko dovyvrtaného otvoru 15, až počátek části 13upevňovacího šroubu 2, která nemá závit,leží v jedné rovině s vnější plochou upev-ňovaného předmětu 17. Poté se upevňovacíšroub 2 za účelem upevnění předmětu 17zašroubuje do hmoždinky 1. Sladěním části13 upevňovacího šroubu 2, která nemá zá-vit, s délkou zašroubování je zajištěno, žedojde k sevření upevňovaného předmětu 17. PŘEDMĚT
1. Hmoždinka s podélným průchozímotvorem, s výhodou kuželovité rozšířenýmna obou koncích, jehož průměr je menšínebo nejvýše stejně velký jako průměr já-dra upevňovacího šroubu, který má být za-šroubován do hmoždinky za účelem jejíhozakotvení, přičemž vnější průměr části upev-ňovacího šroubu zasahující do hmoždinkyje přibližně stejně velký jako vnější průměrhmoždinky, vyznačená tím, že ve středníčásti má alespoň dva zářezy (7), které jsouuspořádány v osovém směru.
2. Hmoždinka podle bodu 1, vyznačenátím, že vždy vedle zářezů (7) podél jednéz podélných zářezových hran je uspořádánvýčnělek (8), mající trojúhelníkový profil. VYNÁLEZU
3. Hmoždinka podle bodu 1, vyznačenátím, že zářezy (7) jsou odděleny vrstvou(9J od vnitřního podélného průchozího otvo-ru (14).
4. Hmoždinka podle bodu 1, vyznačenátím, že kuželová rozšíření (5) na koncíchpodélného průchozího otvoru (14) jsou při-způsobena špičce upevňovacího šroubu (2)a opatřena vnitřními žebry (6).
5. Hmoždinka podle bodu 1, vyznačenátím, že zaváděcí konec je opatřen zaváděcíšpičkou (10).
6. Hmoždinka podle bodu 5, vyznačenátím, že zaváděcí špička (10) je provedenaodlomitelně nebo nalomitelně vrubovým zú-žením (11) materiálu. 3 listy výkresů Soverografia, n. p., závod
7, Most
CS143278A 1977-03-17 1978-03-07 Dowel CS205114B2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2711605A DE2711605C2 (de) 1977-03-17 1977-03-17 Dübel
DE19772718625 DE2718625A1 (de) 1977-03-17 1977-04-27 Duebel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS205114B2 true CS205114B2 (en) 1981-04-30

Family

ID=25771745

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS143278A CS205114B2 (en) 1977-03-17 1978-03-07 Dowel

Country Status (3)

Country Link
CS (1) CS205114B2 (cs)
DE (1) DE2718625A1 (cs)
SU (1) SU679161A3 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3843391A1 (de) * 1988-12-23 1990-06-28 Hilti Ag Befestigungselement
DE4116173A1 (de) * 1991-05-17 1992-11-19 Fischer Artur Werke Gmbh Befestigungselement

Also Published As

Publication number Publication date
DE2718625A1 (de) 1978-11-02
SU679161A3 (ru) 1979-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3911781A (en) Anchor sleeve for use in bores formed in relatively easily friable materials
FI86103B (fi) Expanderbar plugg.
US3199398A (en) Fixing plug
NO163791B (no) Festeplugg.
DK163073B (da) Selvborende, gevindskaaret indsats til toermurer
CS265235B2 (en) Plastic dowels and fastening bolts assembling
HU210790B (en) Anchor for anchoring by means of a compound in a drilling in a concrete component
CZ284639B6 (cs) Rozpěrná hmoždinka z plastu
PL106039B1 (pl) Sruba rozprezna do mocowania w otworze
CS205114B2 (en) Dowel
DE19632468C2 (de) Schraubenanordnung
HU177614B (en) Retainer set comprising clamping slot and retainer screw
GB1595525A (en) Wall plugs
RU2112898C1 (ru) Распорный дюбель
TWI737886B (zh) 用於薄板的脹開錨
EP3333434B1 (en) Wall fixings
NO163792B (no) Festeplugg.
HU211013B (en) Covering expansion dowel
JPS639712A (ja) 拡張栓
US1052830A (en) Wall-socket.
GB2275979A (en) Anchorage for screws in plasterboard
CS204039B2 (en) Dowel
TW202030404A (zh) 牆板錨
JPH06313413A (ja) コンクリートなどへのビス固定補助具
CA1100794A (en) Arrangement for mounting an anchoring element