CS204812B1 - Vpichovaná textilie - Google Patents

Vpichovaná textilie Download PDF

Info

Publication number
CS204812B1
CS204812B1 CS796778A CS677879A CS204812B1 CS 204812 B1 CS204812 B1 CS 204812B1 CS 796778 A CS796778 A CS 796778A CS 677879 A CS677879 A CS 677879A CS 204812 B1 CS204812 B1 CS 204812B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fabric
fibers
needled
loops
needled fabric
Prior art date
Application number
CS796778A
Other languages
English (en)
Inventor
Stanislav Steinz
Josef Domas
Vaclav Mrstina
Original Assignee
Stanislav Steinz
Josef Domas
Vaclav Mrstina
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stanislav Steinz, Josef Domas, Vaclav Mrstina filed Critical Stanislav Steinz
Priority to CS796778A priority Critical patent/CS204812B1/cs
Publication of CS204812B1 publication Critical patent/CS204812B1/cs

Links

Landscapes

  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Description

Vynález se týká vpichované textilie zpevněné nitovým útvarem umístěným mezi dvěma vnějšími vrstvami vláken, z nichž některá jsou vtažena částí své délky do tlouštky textilie a vytvářejí vazné body, stejnoměrně rozmístěné po celé ploše textilie. Tato vpichovaná textilie je určena především pro technické účely, například na filtry vzduchové, kapalinové i zemní, nebo jako stavební izolační textilie.
U těchto textilií se vyžadují stejné fyzikálně mechanické vlastnosti v podélném, příčném a případně í šikmém směru, což u netkaných textilií je obtížné zajistit.
Je známé zpevňovat netkané textilie soustavami nití vložených dovnitř netkané textilie. Tak například z francouzského patentového spisu Č. 1 358 056 je známé vkládat do netkané textilie podélné a příčné niti, čímž se u textilie zlepší její rozměrová stálost, zde se sníží roztažnost v podélném í příčném směru. Řídko rozmístěné zpevňovací niti však nezajištují zlepšení rozměrové stálosti v úhlopříčnám směru, a ta je nutná u náročných textilií, kterými jsou technické textilie.
Z patentového spisu USA č. 3 511 739 je známa netkaná textilie, zpevněná nitmi kladenými mezi dvě vlákenné vrstvy tak, že vytvářejí soustavu vlnitě uložených nití, kde vlny sousedících nití se vzájemně překrý-, vají. Také tato nitová soustava nezajištuje stejné fyzikálně-mechanícké vlastnosti textilie v jejím podélném, příčném i šikmém směru.
Československé patent, spisy č. 84 432, a 84 433 zavedly do výroby netkaných textilií splet volně kladených nitových smyček a československý patent č, 107 159 využívá těchto smyček nejen ke zpevnění rouna, ale i k dosažení vzorového efektu v hotové textilii. Nahodile vytvářená splet nítových smyček nemůže však zajistit stejnoměrné fyzikálně-mechanícké vlastnosti netkané textilie ve výše uvedených směrech.
Pak je známa, např. z DOS 2 365 243, skupina vynálezů, která kombinuje volně kladené smyčky, uspořádané rovnoběžně nebo nahodile, s vlákenným rounem obsahujícím převážně příčně orientovaná vlákna. I tyto vynálezy nemohou zajistit stejnoměrné fy— zikálně-mechanícké vlastnosti, protože jak tvar jednotlivých smyček, tak i jejich seskupení jsou nahodilé.
Uvedené nevýhody si klade za úkol odstra nit vpichovaná textilie zpevněná nitovým útvarem umístěným mezi dvěma vnějšími vrstvami vláken, z nichž některá jsou vtaže na částí své délky do tlouštky textilie a vytvářejí vazné body, stejnoměrně rozmístěné po .celé ploše textilie, jejíž podstata spočívá podle vynálezu v tom, že nitový útvar je vytvořený ze soustavy stejných pravidelných obvyklých smyček, které se vzájemně a pravidelně překrývají a jsou provázané ve vazných bodech vlákny vnějších vrstev, z nichž v první je většina vláken orientována v podélném směru vpichované textilie, kdežto v druhé je většina vláken orientována napříč vpichované textilie. Stejné pravidelné oblé smyčky jsou v podélném směru vpichované textilie vzájemně posunuté o 5 až 50 mm, zejména však o celou svou Šířku, kdežto v příčném směru vpicho204812 váné textilie jsou přesazené o 15 až 150 mm, zejména však o polovinu své výšky, přičemž výška smyčky je 20 až 200 mm,
První vnější vrstva sestává alespoň z jednoho druhu syntetických vláken jemnosti 1,2 až 17,0 dtex nebo nejméně z jedné podélně štěpitelné syntetické fólie. Druhá vnější vrstva sestává alespoň z jednoho druhu vláken jemnosti 1,2 až 17,0 dtex nebo z vláken vytvořených ze štěpené fólie.
Smyčky jsou vytvořeny z nití, přízí, kabílků, pramenů nebo podobně. Vpichovaná textilie obsahuje 100 až 300 vazných bodů na čtvereční centimetr.
Vpichovaná textilie podle vynálezu vykazuje stejnoměrné rozložení fyzikálně-mechanických vlastností po celé své ploše a ve všech směrech, tj. v podélném, příčném i šikmém směru. Je tomu tak proto, že v textilii jsou jednak pravidelně a poměrně husto rozložena místa vzájemného překrývání pravidelných oblých smyček nitového útvaru a jednak v jedné vnější vrstvě jsou vlákna orientována převážně podélně, kdežto v druhé vrstvě jsou vlákna orientována převážně napříč textilie.
Vpichováním dojde k zafixování polohy jak nití v překrývajících se pravidelných smyčkách, tak i jednosměrně orientovaných vláken ve vnějších vrstvách. Podobné stejnoměrné fyz ikálně-mechanické vlastnosti nemůže zajistit nahodile kladená splet Hitových smyček ani řídká zpevňovací tkanina.
V prvním případě je tomu proto, že nahodilostí nelze zajistit pravidelnost a v druhém případě není rozměrová stálost v šikmém směru, jelikož je použito ke zpevnění pouze dvou, na sebe kolmých soustav nití. Vpichovaná textilie podle vynálezu je proto vhodná pro technicky náročné použití, při němž dochází k namáhání textilie v několika směrech, jako je tomu například u filtrů vzduchových, kapalinových nebo zemních, anebo u stavebních izolačních textilií.
Výhody vpichované textilie podle vynálezu lépe vyniknou z popisu příkladů její výroby, doprovázeného schematickým výkresem, kde obr. 1 a 2 představují příklady provedení nitových útvarů, určených ke zpevňování vpichované textilie.
Příklad 1
Vpichovaná textilie, určená zejména pro výrobu pytlíků do vysavačů prachu, se vyrobí takto:
Z polyesterových střížových vláken jemnosto 4,4 dtex se připraví první vlákenné roucho o hmotnosti 80 g/m^. Takto vyrobené rouno se ukládá na nekonečný dopravník, který je dopravuje k zařízení vytvářejícímu nitový útvar, kde při průchodu pod kladecími válci, vykonávajícími horizontální krouživý pohyb, padá na povrch rouna soustava nití, zde polyesterového hedvábí SLOTERA 133 dtex, které vlivem krouživého pohybu kladecích válců a plynulého postupu nekonečného dopravníku vytváří na rounu soustavu stejných pravidelných oblých smyček.
Tvar smyček a stupeň jejich vzájemného překrývání závisejí na rychlosti postupu nekonečného dopravníku, rychlosti otáčení kladecích válců, rychlosti krouživého pohybu těchto válců a na počtu a rozmístění kladených nití.
Pro vytváření nitových útvarů do vpichované textilie je nutné, aby zařízení umožňovalo vytvářet stejné pravidelné oblé smyčky, které lze na rounu v podélném jeho směru vzájemně posunout o 5 až 50 mm, kdežto v příčném směru rouna je možné smyčky vzájemně přesadit o 15 až 150 mm. Stupeň vzájemného posunu a přesazení se zvolí podle podmínek použití hotové textilie.
V tomto příkladě, znázorněném na obr. 1, je použito jednoho páru kladecích válců a počet nití a rychlosti kladecích válců i nekonečného dopravníku jsou zvoleny tak, že pravidelné oblé smyčky jsou v podélném směru rouna vzájemně posunuty o celou šířku £ smyčky a v příčném směru jsou přesazené o polovinu své výšky c. Pro lepší názornost tvaru smyček je jedna řada smyček nakreslena tlustou čarou.
Je však možné použít místo jednoho páru kladecích válců několika párů, např. dvou párů; pak nitový útvar, znázorněný na obr.
2, je hustší než útvar vytvořený pomocí jednoho páru kladecích válců.
Pak se na nitový útvar, uspořádaný na prvním rounu, klade druhé vlákenné rouno, jehož hmotnost a složení je stejné jako u prvního rouna.
Tento třívrstvý útvar se spojí vpichováním pomocí 100 vpichů/cm2 a tím vzniká konečný výrobek o hmotnosti kolem 200 g/.m^.
Místo polyesterového materiálu se mohou použít polyamidová vlákna i hedvábí, anebo polyakrylnitrilová vlákna.
Příklad 2
Vpichovaná textilie, vhodná zejména pro filtraci kapalin, a to na vrchové plachetky, se vyrobí takto:
Ze směsi polypropylenových vláken, obsahující 50 % vláken jemnosti 1,2 dtex a 50 % vláken jemnosti 2,8 dtex, se připraví vlákenné rouno o hmotnosti 340 g/m . Mezi dvě tato rouna se postupem podle příkl, 1 ukládá nitový útvar, který je v tomto příkladě vytvářen z polypropylenových pásků BARFILEX o jemnosti 440 dtex. Vzniklý třívrstvý útvar se spojí vpichováním pomocí 300 vpichů/cm^ a nakonec se obě strany vpichované textilie povrchově nataví. Hmotnost výrobku je kolem 800 g/m^.
Příklad 3
Vpichovaná textilie, vhodná k použití jako geotextilie, se vyrobí takto:
Alespoň na jednu podélně štěpitelnou polypropylenovou fólii o hmotnosti 50 g/m^ se postupem podle příkladu 1 ukládají polypropylenové kabílky vytvořené ze štěpené fólie, takže na fólii vznikne soustava stejných pravidelných oblých a vzájemně se překrývajících smyček.
Potom se na smyčky ukládá vlákenná vrstva o hmotnosti 150 g/ra^, vytvořená na mykacím stroji z polypropylenových vláken o jemnosti 3 až 15 dtex ze Štěpené fólie. Vzniklý třívrstvý útvar se zpevní na vpichovacím stroji pomocí 160 vpichů/cm^. Výsledná vpichovaná textilie vykazuje hmotnost 300 g/m2.
Příklad4
Vpichovaná textilie, vhodná zejména na podkladové filtrační plachetky a stavební izolační textilie, se vyrobí takto:
Připraví se podélně orientované první vlákenné rouno o hmotnosti 150 g/m^, které sestává z odpadových polypropylenových vláken o průměrné jemnosti 17 dtex.
Na tomto rounu se podle příkl. 1 vytvoří soustava stejných pravidelných oblých a vzájemně se překrývajících smyček z viskózového hedvábí jemnosti 200 dtex.
Potom se na smyčkový nitový útvar klade druhé vlákenné rouno, které je téže hmotnosti a téhož složení jako první vlákenné rouno, avšak vlákna jsou orientována převážně v příčném směru rouna.
Třívrstvý útvar se spojí vpichováním pomocí 120 vpichů/cm^ a pak se alespoň jedna strana vpichované textilie tepelně upraví sálavým teplem, jehož teplota a doba působení stačí natavit povrchová vlákna.
V případě, že textilie má sloužit k fil traci chemicky agresivních médií, pak se místo vískózového hedvábí použije polypropylenové hedvábí.

Claims (6)

  1. PŘEDMĚT
    VYNÁLEZU
    1. Vpichované textilie zpevněná nitovým útvarem umístěným mezí dvěma vrstvami vláken, z nichž některá jsou vtažena Částí své délky do tlouštky textilie a vytvářejí vazné body, stejnoměrně rozmístěné po celé ploše textilie, vyznačující se tím, že nitový útvar je vytvořený ze soustavy stejných pravidelných oblých smyček, které se vzájemně pravidelně překrývají a. jsou provázané v^?, vazných bodech vlákny vnějších vrstev, z nichž v první je většina vláken orientována v podélném směru vpichované textilie, kdežto v druhé je většina vláken orientována napříč vpichované textilie.
  2. 2. Vpichované textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že stejné pravidelné oblé smyčky jsou v podélném směru vpichované textilie vzájemně posunuté o 5 až 50 mm, zejména vsak o celou svou Šířku /a/, kdežto v příčném směru vpichované textilie jsou přesazené o 15 až 150 mm, zejména však o polovinu /a/ své výšky /c/, přičemž výška /c/ smyčky je 20 až 200 mm,
  3. 3. Vpichované textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že první vnější vrstva sestává alespoň z jednoho druhu syntetických vláken jemnosti 1,2 až 17,0 dtex, nebo nejméně z jedné podélně Štěpené syntetické fólie .
  4. 4. Vpichované textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že druhá vnější vrstva sestává alespoň z jednoho druhu vláken jemnosti 1,2 až 17,0 dtex nebo z vláken vytvořených ze štěpené fólie.
  5. 5. Vpichovaná textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že smyčky jsou vytvořeny z nití, přízí, kabílků, pramenů nebo podobně .
  6. 6. Vpichovaná textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že vazné body jsou v počtu 100 až 300 na 1 cm^ textilie.
CS796778A 1979-10-05 1979-10-05 Vpichovaná textilie CS204812B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS796778A CS204812B1 (cs) 1979-10-05 1979-10-05 Vpichovaná textilie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS796778A CS204812B1 (cs) 1979-10-05 1979-10-05 Vpichovaná textilie

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS204812B1 true CS204812B1 (cs) 1981-04-30

Family

ID=5415565

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS796778A CS204812B1 (cs) 1979-10-05 1979-10-05 Vpichovaná textilie

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS204812B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4656081A (en) Smooth nonwoven sheet
CA2155315C (en) Stitchbonded articles and method of making same
US4631933A (en) Stitch-bonded thermal insulating fabrics
RU2668755C2 (ru) Объемный нетканый материал
US3505155A (en) Nonwoven continuous filament product and method of preparation
IE33349B1 (en) Improvements in or relating to nonwoven fabrics
US20070101771A1 (en) Napped face stitch bonded fabric and related process
DK148715B (da) Fladt tekstilmateriale og anvendelse af et saadant materiale
DK3164535T3 (en) Nonwoven fabric for volume formation
KR0182309B1 (ko) 열접착 인터라이닝을 위한 제직 또는 편직 직물 기재
US3260640A (en) Stitched and needled non-woven fabric
CZ285916B6 (cs) Teplem lepivý podklad obsahující rouno z vláken propletených s tvarovanými útkovými nitěmi, a zařízení pro jeho výrobu
US7186451B2 (en) Composite sheet suitable for use as artificial leather
JPH1143812A (ja) 安定性が改良された布芯地
US3329552A (en) Stitched non-woven fabric
US6281150B1 (en) Textile support for reinforcing an item of clothing or pieces of clothing
CS204812B1 (cs) Vpichovaná textilie
EP0492432A1 (en) Non woven fabric and process for its production
US6562434B1 (en) Gel-like fabric composite
TABLE STRIPPER ROLLS WORKER ROLLS CHUTE FEED
JPH0214458B2 (cs)
CS262940B1 (cs) Pojená sítovina pro technické účely a způsob její výroby
CS247312B1 (en) Filling material for upholstery purposes
CS204695B1 (cs) Smyčkový proplet a způsob jeho výroby
CS226245B1 (cs) Smyčkový proplet a způsob jeho výroby