CS204426B1 - SpÓsob stanovenia metakrylamidu, kyseliny metakrylovej, amidu kyseliny -hydroxyizomaslovej v metakrylamidsulfáte - Google Patents

SpÓsob stanovenia metakrylamidu, kyseliny metakrylovej, amidu kyseliny -hydroxyizomaslovej v metakrylamidsulfáte Download PDF

Info

Publication number
CS204426B1
CS204426B1 CS844378A CS844378A CS204426B1 CS 204426 B1 CS204426 B1 CS 204426B1 CS 844378 A CS844378 A CS 844378A CS 844378 A CS844378 A CS 844378A CS 204426 B1 CS204426 B1 CS 204426B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
determination
methacrylamide
acid
metakrylamide
methyl methacrylate
Prior art date
Application number
CS844378A
Other languages
Czech (cs)
English (en)
Inventor
Milan Polievka
Ladislav Uhlar
Jiri Balak
Milan Jancik
Emilia Cavojcova
Original Assignee
Milan Polievka
Ladislav Uhlar
Jiri Balak
Milan Jancik
Emilia Cavojcova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Milan Polievka, Ladislav Uhlar, Jiri Balak, Milan Jancik, Emilia Cavojcova filed Critical Milan Polievka
Priority to CS844378A priority Critical patent/CS204426B1/sk
Publication of CS204426B1 publication Critical patent/CS204426B1/sk

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Predmetom vynálezu je efektivna analytická metoda, ktorá umožňuje pri dodrženi štandardnýoh pracovnýoh podmienok relativné rýohle a přesné stanovenie metakrylamidu aj viazaného vo formě solí a dalších prchavých komponentov, za přítomnosti koncentrovanéj lsyseliny sírovéj. Podstata vynálezu spočívá v tom, že vzorky reakčných zmesi sa upravujú vodným roztokom štavelanu draselného pre stanovenie lcyseliny metaJcrylovej a vodným roztokom octanu draselného pre stanovenie dalších prchavých komponentov, Sálej sa přidá dioxán v množstve, ktoré zabezpečí oddelenie organickej vrstvy od anorganickéj a organioká vrstva sa analyzuje plynovou ohromatografiou.

Description

Predmetom vynálezu je efektívna analytická metoda, ktorá umožňuje pri dodržaní štandardných praoovných podmienok relativné rýchle a přesné stanovenie metakrylamidu aj viazaného vo formě soli a dalších prchavých komponentov, za přítomnosti koncentrované j kyseliny sirovej.
Precizně sledovanie jednotlivých medziproduktov pri syntéze inetylmetakrylátu z acetonkyanhydřinu a pósobeníin kyseliny sirovej cez metakrylamidsulfát a jeho esterifiIcáciu vodným metanolom naráža na niekolko ťažkosti. iíeakčná zmes amidácie a esterifikácie obsahuje 20 až 40 ’β kyseliny sirovej a metakrylam.id je viazaný vo formě síranu, ktorý sa móže z roztoku vylučovat’. Z hladiska riadenia reakcie je dóležité reakciu sledovat’ už v 1. stupni (amidácia), ako aj v 2. stupni při esterifikácii. Pre analytiku týchto procesov sa používá metoda bromid-broiničnanová [j)SN 66 1975{ Takenchi T., J. Chem. Soc.,
Jap. Ind. Chem. Sec. 6^, 539 (196«í)J.
Metoda stanovenia dvojných vaziob je použitelná len v prvých štádiách reakcie.
Při esterifikácii je přítomný metylmetakrylát, kyselina inetakrylová a oligoméry týchto látok. Vhodnejšia je metoda, ktorá využívá princip hydrolýzy metakrylamidu a vydestilovanie čpavku, ktorý sa v ďalsom postupe stanoví pfakenchi Ts. , J. Chem. Soc. Jap., Ind. Chem. Sec. 60, 1448 (1957)J· Aj druhá metoda je poměrně zložitá, pracná a nie za každých okolností přesná.
Pri sledovaní postupu esterifikácie je potřebné sledovat’ konverziu metanolu a výťažok metylmetakrylátu. Pro stanovenie čistoty metylmetakrylátu existuje viac práč s postupní i polarografickými JjPasciak J., Chem. Anal. (Varšava) 6, 411 (1 961)J, plynovou ohromatografiou pKosek Li., Chem. prám. 15 . 16Ο (1963)J, stanovenie dvojných vázieb [Ťurusawa M., J. Chem. Soc. Jap., Ind. Chem. Sec. ňý , 539 (19Ó2)J, kolorimetricky j^Poležajev W. G. , Iíuznecova L. V., Anal. Abstr. 12, 4973 (19Ó6)J a IČ spektrami jLlnon., Anal, Chem. 30, 1441 (1958)J. Vo všetkých případech sa tu přesné výsledky dosiahnu hlavně po vydělení - izolácii metylmetakrylátu, ked už v reakčnotn prostředí nie je přítomná kyselina sírová, alebo síran.
Podl’a tohto vynálezu sa spósob stanovenia metakrylamidu, kyseliny metakrylovej, amidu kyseliny «/ý-hydroxyizomaslovej v metakrylamidsulfáte a v zmesiach esterifikácie metakrylamidsulfátu pri výrobě metylmetakrylátu z acetonkyanhydrinu, kyseliny sirovej a metanolu metodou plynovéj ohromatografie uskutočňuje tak, že vzorky reakčných zmesi sa upravujá vodným roztokom šťavelanu draselného o koncentraci! 10 až 30 hm., v množstvo najmenej molámom vzhladom na přítomná volná a viazaná kyselinu sírová, pre stanovenie kyseliny metakrylovej a vodným roztokom octanu draselného o koncentraci! 23 až 70 hmotn. pre stanovenie ostatných uvedených zložiek, dalej sa přidá dioxán v množstva, ktoré zabezpečí oddelenie organickéj vrstvy od anorganickéj a organická vrstva sa analyzuje plynovou ohromatografiou.
Uvedený postup je relativné rýohly, pričom umožňuje v konečnej fáze použitie moderných a rýohlyoh metod pre stanovenie látok důležitých z hladiska vyhodnotenia priebehu
204 420 reakcie, a to na zariadení, ktoré sa bežne používá pri kvantitativných a kvalitatívnyoh analytiokýoh metódaoh prohavých látok. Efektivně rieši oddelenie minerálnych látok od organických zložiek, pričom metoda je z hladiska pracnosti a požiadaviek na pomooné látky velmi nenáročná.
Podlá popísanej ohromatografickeJ metody je možné stanovit’ vo vzorkáoh z reakčnej zmesi z amidáoie metakrylamid, z esterifikáoie metakrylamidu, kyseliny metakrylovej, metanol, amid kyseliny <£-hydroxyizomaslovej a pri úpravě režimu tiež metylmetakrylát. Stanovenie je rýchle, spolehlivé, operativně a je vhodné pre aplikáoiu na prevádzkovú kontrolu.
Podstata stanovenia spočívá v úpravo vzorky, napr. reakčnej zmesi. Metakrylamid sa uvolňuje zo sulfátu, anorganické zložky sa vyzrážajú za přítomnosti vhodného rozpúšťadla a do prístroja sa dávkuje výlučné zmes organickýoh látok. Pre stanovenie metakrylamidu, metanolu a metylmetakrylátu sa ako činidlo používajú alkalické soli mono- alebo dikarboxylových kyselin v nadbytku na prítomnú kyselinu sírovú volnú a v metakrylamidsulfáte. Chemizmus dejov prebiehajúoich po přidaní alkaliokej soli možno popisať následovně:
Z
CIí2 a C - CO - NH2 «HgSO^ + 2 RCOOMe -> CH2 a C - C^ +2 RCOOH + Me^O^ ch3 ca3 nh2
HgSO^ + 2 RCOOMe -> MOgSO^ + 2 RCOOH, kde Me představuje alkalioký kov alebo amóniový ion. Po proběhnuti reakoie sa vzorok riedi dioxánom, na zvolenú strednú konoentráciu metakrylamidu (metanol, metyImetakrylát) vzhladom na závislost’ konoentráoie - odozva detektoru. Anorganické soli vzniknuté úpravou vzorku sa prakticky usadia na dne nádobky a vzorkuje sa organická vrstva.
V případe stanovenia kyseliny metakry1ověj je výhodné použit' pre úpravu vzorky alkaliokú sol kyseliny s vyšSou hodnotou pKa (napr. šťavelan draselný), nakolko pri použití kyseliny s nižšou hodnotou pKa dochádza k ustáleniu rovnováhy:
R - COOIC + CH„ = C - COOH > R COOH + CHO = C - COOK
I | ch3 ch3 a výsledky sú nereprodukovatelné. Prehlad hodndt pKa u niektorýoh kyselin udává tabulka:
Kyselina (20 °c) pKa
Kyselina octová 4,750
Kyselina oxálová 1,25 (l.st.)
Kyselina oxálová 4,285 (2.st.)
Kyselina propiónová 4,8?
Kyselina máslová * 4,8i
Kyselina akrylová 4,25
Kyselina monochlóroctová 2,81
204 428
Postup pri stanovení metakrylamidu a kyseliny metakrylovej v reakčnej zmesi je obvykle nasledujáci:
K navážke 0,4 až 0,5 g sa přidá 1 ml destilovanej vody a 1 ml činidla (200 g oetan draselný alebo primeranó množstvo soli silnejšej kyseliny v 100 ml vody) a riedi sa dioxánom podl’a vopred zvolených štandardných podmienok, vzhladom na linearitu detektoru x.G pre stanovovaná látku. Obsah metakrylamidu sa vypočítá: % metakrylamidu = -....... -g g = navážka vzorky povodněj výroby
G = hmotnost’ upravenoj vzorky (po přidaní všetkých komponent) x = $i> hmot. metakrylamidu získaného analýzou upraveného vzorku.
Pod pojmom čtandardné podmienky sa pri postupe podlá vynálezu berá predovšetkým teplota, množstvo odoberanej p&vodnej vzorky, přidávané množstvo roztoku solí organických kyselin, množstvo dioxánu, doba pósobenia alkalickéj soli, doba rozdelovania fáz, množstvo odoberanej vzorky pre plynová ohromatografiu a podobné. Pri stanovovaní raetakryl amidu v réznyoh produktooh sa niňžu Standardně podmienky navzájom odlišovat', a to buď sčasti alebo úplné.
Podmienky pre plynová ohromatografiu sá následovně: detektor PID teplota kolony l6o °C teplota dávkovača 200 °C dlžka kolony 1,2 m priemer kolony 3 mni náplň kolony 5 $ hmot. PBGA na CHEZASORBB o zrnění 0,1 až 0,5 mm. Prietok nosného plynu (Ng) 30 ml/min ,prietok vodílca 30 ml Il^/min, prietok vzduchu 0,6 l/min, citlivost’ : 1 000 (použitý přistroj Chrom 4l).
Blučné Časy (min) 1-dioxán + kyselina octová - prvá fáza
2- kyselina metakrylová (i min 30 s)
3- raetakrylamid (4 min 30 s)
4- amid kyseliny ,£-hydroxyizomaslovej (10 min 6 s).
Relativná chyba opakovatelnosti a směrodatná odchylka <r = ± 0,58 =1,89% relat.
Pri stanovení kyseliny metakrylovej sa k navážke 0,4 až 0,5 g přidá 1,5 ml roztoku oxalátu draselného a dioxán pre vyzrážanie solí. Postupuje sa podobné ako pri stanovení metakrylamidu, včítane výpočtu. Podl’a obsahu kyseliny metakrylovej sa citlivost’ reguluje v rozpatí 1 : 500 až 1 : 1 000.
Směrodatná odchýlit a a relativná chyba opakovatelnosti sá (Τ' = - 0,47, °^= 3,02 7» relat
Pri stanovení metanolu v reakčnej zmesi esterifikácie sa postupuje podobné ako v případe metakrylamidu, včítane výpočtu. Směrodatná odchylka a relativná chyba opakovatelnosti v případe metanolu je i 0,26, cT= 3,78 % relat. Použité podmienky: PIU,
204 428 dlžka kolony 1,2 m, prlemer kolony 4 mm, náplň 15 λ hmot. Z3.S -oxydiproploultril na Chro matone N-AN, zmenie 0,12 až 0,16 mra. Teplota kolony 70 °C, teplota dávkováča 130 °C, prietok nosného plynu 120 ml/mln, prietok - 0,038 MPa, prietok vzduchu - 0,111 MPa, oltllvosť 1,10^0. Elušnó Sasy: metanol - 2 min, metylmetakrylét - 3 min 48 s, dioxán (rozp.) - 9 min 18 s, posun papieru 6 mm/min.
Vo všetkýoh prípadooh sa praoovalo metodou priamej kalibrácie.
Za podmienok použitých pro stanovenie metanolu, možno stanovit’ aj metylmetakrylét, ktorý sa stanoví s istým obmedzenim, nakolko sa tento mfiže separovat’. Směrodatná odehýlka a relativná chyba opakovatelnosti pre metylmetakrylét je (j= 0,058 a Λ 2,22 'β relot. V případe, že esterlfikéoia prebieha za přítomnosti rozpúšťadla v dvoch fázach je možné stanovovat’ metylmetakrylét v éasovom priebehu reakcie v jednotlivých fázach.
Tento spfisob stanovenia metakrylamidu, kyseliny metakrylovej, metanolu alebo aj raetylmetakrylátu v reakšnýoh zmesiaoh pri syntéz© metylmetakrylátu z acetónkyarihydrínu má podl’a tohto vynálezu niekolko předností:
a/ umožňuje bilancovat’ reakšný proces v jednotlivých reakšnýoh stupňoch a sledovat’ kineticky jednotlivé medzistupne (amidáoia, esterlfikéoia), b/ vzhladom na klasické metody je metoda plynovej chromatografie operativnějala, rýchlejšia a spolehlivé jSia.
Aplikáoiu metody popisujú nasledujúoe příklady.
Příklad 1
Amidáoia aoetónkyanhydrínu sa uskutočňuje bežne používaným postupom. Pri 80 °C sa zmieša 60 g aoetónkyanbydrínu (94,95 $) , 103 β kyseliny sírovej (99,8 % hmot.), 0,16 g hydrochinonu. Teplota sa zvýši na 90 °C a odoberú sa příslušné vzorky:
(min) 30 60 90
$o hmot. metakrylamidu (chromát.) 13,7 15,7 16,2
% hmot. metakrylamidu (klasicky) 13,6 15,3 15,9
V tomto případe sa reakcia uskutošnila pri nízkéj teplote, kde ešte neprebiehajú vo zvýšenej miere vedlajšle reakcie, všítane polymerizašnýoh.
Příklad 2
Pre amidáoiu sa použije násada ako v příklade 1 a tým, že teplota amidáoie bude 150 °C. Po 3 hodináoh reakoie sa stanoví obsah metakrylamidu ohromatografloky 5,2 % hmot. Obsah dvojitýoh v&zieb bromid - bromišnanovou metodou podlá ČSN 66 1975 17,8 ?á hmot.
204 428 (35,05 S Br/100 e)· Je zřejmé, že sa bróm vlaže na dvojité vazby večďajáíoh produktov (oligoméry), a preto této metoda nie je vhodná pre přesné stanovenie obsahu metakrylamidu.
Přiklad 3
Esterifikácia metakrylamidsulfátu sa uslcutočňuje vodným metanolom za použitia 232 g metakrylamidsulfátu (i mól), 72 g vody (Ji moly), 53 g metanolu (1,6 molu), 1 g hydroohinónu. Teplota 90 °C, doba 150 min. Po 150 min reakcie sa stanovilo 2,9 $> hmot. nezreagovaného metakrylamidsulfátu. Výťažok metylmetakrylátu podl’a chroraatografiokej metody bol 78 % hmot., podl’a metody stanovenia dvojitých vázieb 83 % hmot. Z výsledku získaného pri esterifikácii vidno, že použitím klasickéj metody dochádza k nadhodnoteniu výsledkov dosahovaných pri esterif ikácii, v důsledku viazania brómu na různé vedTajšie produkty.
Přiklad 4
Zmiešaním známého množstva metakrylamidu a amidu kyseliny jC-hydroxyizomaslovej a kyseliny sírovej sa připraví zmes, v ktorej sa stanoví obsah amidov podl’a vypracovaného postupu analýzy.
Stanovená zložka metakrylamid amid kyseliny Jj-iiydroxyizomaslovej teoret. obsah hmot.
29,0
3,5 stanov, obsah ýo hmot. 28,8
3,3
Takto bolo možné stanovit’ touto metodou vedl’a seba za přítomnosti kyseliny sírovej metakrylamid a amid kyseliny X -hydroxyizomaslovej.

Claims (1)

  1. P HED MET VYNÁLEZU
    Spůsob stanovenia metakrylamidu, kyseliny metakrylovej, amidu kyseliny <£-hydroxyizomaslovej v metakrylamidsulfáte a v zmesiach esterifikácie metakrylamidsulfátu pri výrobě metylmetakrylátu z acetónkyanhydrlnu, kyseliny sírovej a metanolu metodou plynovej ohromatografie, vyznačujúci sa tým, že vzorky reakčných zmesi sa upravujú vodným roztokou, šťavelanu draselného o koncentrácií 10 až 30 hm., v množstvo najmenej molámom vžhTadom na prítoranú voTnú a viazanú kyselinu sírovú', pre stanovenie kyseliny metakrylovej a vodným roztokom 00tanu draselného o konoentrácii 25 až 70 a hmotn. pre stanovenie ostatnýoh uvedenýoh zložiek, ďalej sa přidá dioxán v množstvo, ktoré zabezpečí oddelenie organiokej vrstvy od anorganickej a organická vrstva sa analyzuje plynovou ohromatografiou
CS844378A 1978-12-18 1978-12-18 SpÓsob stanovenia metakrylamidu, kyseliny metakrylovej, amidu kyseliny -hydroxyizomaslovej v metakrylamidsulfáte CS204426B1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS844378A CS204426B1 (sk) 1978-12-18 1978-12-18 SpÓsob stanovenia metakrylamidu, kyseliny metakrylovej, amidu kyseliny -hydroxyizomaslovej v metakrylamidsulfáte

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS844378A CS204426B1 (sk) 1978-12-18 1978-12-18 SpÓsob stanovenia metakrylamidu, kyseliny metakrylovej, amidu kyseliny -hydroxyizomaslovej v metakrylamidsulfáte

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS204426B1 true CS204426B1 (sk) 1981-04-30

Family

ID=5434938

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS844378A CS204426B1 (sk) 1978-12-18 1978-12-18 SpÓsob stanovenia metakrylamidu, kyseliny metakrylovej, amidu kyseliny -hydroxyizomaslovej v metakrylamidsulfáte

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS204426B1 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0515615B1 (de) Universalbindefilm
Duenges 4-Bromomethyl-7-methoxycoumarin as a new fluorescence label for fatty acids
Phares Degradation of labeled propionic and acetic acids
Barker et al. 9-Diazomethylanthracene as a new fluorescence and ultraviolet label for the spectrometric detection of picomole quantities of fatty acids by high-pressure liquid chromatography
Katsuki et al. Improved direct method for determination of keto acids by 2, 4-dinitrophenylhydrazine
Woodcock et al. Nitrated fatty acids: synthesis and measurement
JPH0637513B2 (ja) ジゴキシゲニン誘導体、その製法、標識結合体の製法、核酸検出法及びジゴキシゲニン結合体
Hoffman et al. Gas chromatographic analysis of pyruvic and. alpha.-ketoglutaric acids
Farmer et al. Determination of hydroxypropylhistidine in haemoglobin as a measure of exposure to propylene oxide using high resolution gas chromatography mass spectrometry
CS204426B1 (sk) SpÓsob stanovenia metakrylamidu, kyseliny metakrylovej, amidu kyseliny -hydroxyizomaslovej v metakrylamidsulfáte
CN110954629A (zh) 一种呋塞米中糠胺含量测定的控制方法
Staffeldt et al. Determination of S-carboxymethyl-l-cysteine and some of its metabolites in urine and serum by high-performance liquid chromatography using fluorescent pre-column labelling
CN112480071B (zh) 一种用于检测肼的异长叶烷基比率型荧光探针及其制备方法
Goto et al. Studies on Steroids. CLXXXIL. Determination of 6β-Hydroxycortisol in Urine by High-Performance Liquid Chromatography with Fluorescence Detection
CN110554105B (zh) 一种手性羧酸类化合物的分析方法
JP2001081082A (ja) 新規蛍光標識試薬4−アシルアミノ−7−メルカプト−2,1,3−ベンゾオキサジアゾール
Terry et al. Fatty Amine Products of High Molecular Weight
Emara Determination of methotrexate in pharmaceutical formulations by flow injection analysis exploiting the reaction with potassium permanganate
Matsuoka et al. Determination of three metabolites of a new angiotensin-converting enzyme inhibitor, imidapril, in plasma and urine by gas chromatography—mass spectrometry using multiple ion detection
Joppich-Kuhn et al. Release tags: a new class of analytical reagents.
CN105301155B (zh) 一种测定人血浆中丹参酮iia磺酸钠浓度的方法
Kobayashi et al. Fluorescent labeling of sugar-carboxylate with water-soluble carbodiimide
EP0444561B1 (de) Verfahren zur immunologischen Bestimmung von Liganden
US20240094214A1 (en) Method and device for detecting urea
Tajuddin et al. Evaluation of" Dexsil 300 GC" as stationary phase in gas chromatography of triiodothyronine and thyroxine in human serum