CS203948B2 - Facility for debranchin and decrusting the fallen trees - Google Patents

Facility for debranchin and decrusting the fallen trees Download PDF

Info

Publication number
CS203948B2
CS203948B2 CS791351A CS135179A CS203948B2 CS 203948 B2 CS203948 B2 CS 203948B2 CS 791351 A CS791351 A CS 791351A CS 135179 A CS135179 A CS 135179A CS 203948 B2 CS203948 B2 CS 203948B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
ring
trunk
knives
peelers
shafts
Prior art date
Application number
CS791351A
Other languages
English (en)
Inventor
Von Gaertringen Johann- Hiller
Original Assignee
Hiller Johann Christian
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hiller Johann Christian filed Critical Hiller Johann Christian
Publication of CS203948B2 publication Critical patent/CS203948B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27LREMOVING BARK OR VESTIGES OF BRANCHES; SPLITTING WOOD; MANUFACTURE OF VENEER, WOODEN STICKS, WOOD SHAVINGS, WOOD FIBRES OR WOOD POWDER
    • B27L1/00Debarking or removing vestiges of branches from trees or logs; Machines therefor
    • B27L1/005Debarking by non-rotatable tools

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Debarking, Splitting, And Disintegration Of Timber (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Description

Vynález se týká zařízení pro odvětvování a odkůrování ležících stromů tažených pomocí pevného nožového ústrojí opatřeného větším počtem nožů, které svými břity zabírají napříč k ose stromů.
Je známo zařízení, u něhož kmeny stromů po odstranění silných větví se protahují nožovým ústrojím, které je na vstupní straně opatřeno noži ve tvaru dlát pro srážení větví a poté větším počtem nožů ohnutých ve tvaru písmene U, které zabírají jak ve směru osy, tak i v obvodovém směru stupňovitě na povrchu kmene působením pružinového tlaku ohybem svých břitů ve tvaru U. Kůra se tímto způsobem se stromu odlupuje v podobě pásů. Nože jsou uspořádány v rámu, který lze při zakládání kmene vyklápět. Kmen se na dolním konci uchycuje pomocí na traktoru upevněného drápu, kterým se protahuje skrze nožové ústrojí.
Nevýhodou tohoto zařízení je okolnost, že se tím nedosáhne skutečného oloupání kmene do bělá, neboť nožové břity ve tvaru písmena U ponechávají mezi sebou pruhy nebo otřepy kůry. Kromě toho stupňovité uspořádání nožů ve směru osy kruhu vyžaduje značnou délku nožového ústrojí a tím i přesné vyřízení kmene podle jeho osy. Další nevýhodou je, že vznikající pásy kůry se hromadí v oblasti nožového ústrojí, což si pak vynucuje občasné přerušení provozu, aby se sloupaná kůra mohla odstranit z nožového ústrojí. Výroba ohnutých nožů je kromě toho velmi nákladná a konečně je i velmi nevýhodné, že nejdolepší část kmene a navazující dílčí úsek nelze nožovým ústrojím zasáhnout, a proto je nutné tato místa loupat ručně.
Kromě toho je známo zařízení, u něhož jsou odvětvovací nože a loupáky upevněny na širokém řetězu, který kmen tangenciálně objímá, přičemž nože jsou uspořádány na listových pružinách stupňovitě a vzájemně se překrývají. Nevýhodou tohoto· uspořádání je, že na řetěz napnutý kolem kmene, napříč k jeho ose, tedy napříč ke směru pohybu zařízení, působí velké odpory nebo se řetěz zasekává na nerovnostech kmene. Také se mohou nože na nerovnostech kmene do dřeva zařezávat, což může způsobit uvolnění pružin, na nichž jsou nože uspořádány. Přitom musí být tyto řetězy vzájemně přesazeny, což ovšem vyžaduje větší konstrukční délku zařízení.
U obou zmíněných známých zařízení leží nože pro odvětvování ve značné vzdálenosti před nožovým ústrojím, takže pak při jeho již poměrně dlouhé konstrukční délce je nevyhnutelné příliš velké podélné roztažení celého zařízení. Přitom je ovšem nezbytné, aby kmen byl podle osy přesně vyřízen, což však v provozu vyžaduje značné úsilí.
Vynález má za úkol vyloučit tyto nevýhody, zejména uspořádat ústrojí pro odvětvování a odkůrování společně na minimální . konstrukční délce a přitom zajistit dokonalé oloupání kmene do bělá, aniž by se oloupaná hmota v nožovém ústrojí hromadila či zachycovala a mohla být snadno odstraněna.
Daný úkol je řešen zařízením pro odvětvování a odkůrování ležících stromů taže? ných pomocí pevného nožového ústrojí opatřeného větším počtem nožů, které svými břity zabírají napříč к ose stromů, jehož podstata spočívá podle vynálezu v tom, že odvětvovací nože a loupáky jsou upevněny na kruhu, kterým je kmen protahován, ve vzájemně stejných vzdálenostech otočně kolem hřídelů rovnoběžných s osou kruhu, a otočným pohybem kolem hřídelů jsou pružně přitlačovatelné na kmen hydraulickými pracovními válci, přičemž loupáky jsou uspořádány na kruhu na jeho přední straně vzhledem ke směru pohybu kmene a svou šířkovou stranou přivrácenou ke kmeni svírají s povrchem kmene malý úhel nastavení, a odvětvovací nože jsou uspořádány na kruhu na jeho zadní straně vzhledem ke směru pohybu kmene a šířková strana přivrácená ke kmeni je rovnoběžná s povrchem kmene, zatímco břity loupáků svírají s rovinou kruhu úhel 20 až 60c a břity odvětvovacích nožů jsou uspořádány rovnoběžně s rovinou kruhu a loupáky, jakož i odvětvovací nože jsou ve směru osy kruhu vzájemně odstupňovány. Toto odstupňování může hýt, uskutečněno ve dvou úsecích, po 180°, aby se konstrukční délka nožového ústrojí zkrátila.
Aby bylo možné vkládat kmen do kruhu ze strany, může být kruh?dělitelný na tři úseky, z nichž v podstatě svislý úsek je pevně: spojen s: nosným, ramenem a oba ostatní úseky jsou opatřeny s nimi pevně spojenými pákovými rameny, kterými jsou přikloubeny na nosném ramenu a. která jsou otočná pomocí hydraulických pracovních válců nebo. elektricky pro rozevření: a sevření kruZa .účelem seřízení roviny kruhu na směr zpracovávaných stromů, právě tak jako к nastavení na výškově měnící se: směr .kmene ;.přir: jeho.: protahování: lze nosné rameno uspořádat otočně ve svislé rovině kolem kloubu na podpěrném dílci, který je: otočný vzhledem к vozidlu nesoucímu zařízení nebo vzhledem к základní desce v kloubu ve vodorovné rovině o 360° a kolem, dalšího kloubu ve. svislé rovině o 20° do obou stran od svislice, přičemž tato rovina natáčení je kolmá na osu. kloubu v podpěrném dílci.
Na kloubu otočném ve vodorovné rovině o 360° může být. zařízení natáčeno během dopravy nebo v klidové poloze- к vnitřku základní desky nebo vozidla. Rovněž lze tím nastavovat, zařízení podle kmenů přivádě4 ných v rozličném směru. Natáčivostí v kloubu, v němž nosné rameno lze natáčet, může být výšková poloha kruhu nastavena na měnící se. průměr kmene. Natáčením tohoto podpěrného dílce ve svislé rovině může kruh sledovat změny směru kmene při jeho protahování. Zejména při jeho posledně zmíněném pohybu se kruh samočinně nastaví do roviny kolmé к ose kmene.
Hnací prvky pro natáčení loupáků a odvětvovacích nožů mohou být uspořádány v dutém vnitřku kruhu, přičemž s výhodou to bývají hydraulické válce s rotačními písty.
Další podrobnosti zařízení podle vynálezu jsou popsány na příkladných provedeních znázorněných schematicky na výkresu, kde značí obr. 1 axiální pohled na zařízení podle vynálezu v částečném řezu, obr,. 2 radiální pohled na nožové ústrojí z obr. 1, obr. 3 částečný rez rovinou II—II z obr. 2, obr. 4 částečný řez rovinou IV—IV z obr. 2, obr. 5 částečný řez obměněnou konstrukcí rovinou II—II z obr. 2, obr. 6 axiální pohled na jinou konstrukci zařízení podle vynálezu a obr. 7 axiální pohled na zařízení z obr. 6 v rozevřeném stavu.
Zařízení naznačené na obr. 1 je opatřeno kruhem 1 objímajícím kmen a vybaveném šestnácti loupáky 2 na viditelné straně tohoto kruhu 1, zabírajícími tangenciálně do kmene. Na zadní straně kruhu 1 je uspořádáno šest nebo osm odvětvovacích nožů 3 (viz obr. 2). Loupáky 2 jsou naznačeny od zadu a dosedají na kmen, který je protahován skrze kruh 1, s břity pod malým řezným úhlem. Loupáky 2 jsou upevněny na otočných hřídelích 4 a jsou vyměnitelné. Hřídele 4 jsou uspořádány kolmo na rovinu kruhu 1, v' němž jsou uloženy, a lze je současně a. rovnoměrně, vytáčet: neznačenými hnacími prostředky směrem к vnitřku kruhu 1. Hřídele 4 tak tvoří/ze šestnácti stejně dlouhých tečen, které lze přizpůsobit obvodu zpracovávaného kmene, přibližující šé okruh nožových břítů,. které kůru s kmene rovnoměrně a. dokonale loupou.
Loupáky 2 jsou uspořádány s břity 5 směřujícími ke směru. taliu kmene asi o. 30° vzhledem к ose jejich hřídelů 4, takže, jejich kouče jsou od kruhu 1 vzdáleny více než jejich nástavek na hřídelích 4. Tím vzniká tažné řezání, čímž se podstatně zmenší pracovní úsilí při protahování kmene, jakož i zatížení nožů a nožových hřídelů i jejich ložisek. Loupáky 2 jsou vzájemně odstupňovány ve směru osy kmene tak, jak je třeba, aby přitom nedocházelo к vzájemnému dotyku jejich překřížení. Hřídele 4 proto mají různou délku. Toto odstupňování je uskutečněno ve dvou úsecích po osmi kusech loupáků 2. Tím se dosáhne krátké konstrukční délky loupacího ústrojí (obr. 2).
Odvětvovací nože 3 jsou uspořádány stejným způsobem kolmo к rovině kruhu 1, avšak na silnějších hřídelích 6, které jsou uloženy v kruhu 1 otočně na protilehlé straně vzhledem к loupacímu: ústrojí. Odvětvo203948 v&cí nože 3 dosedají tangenciálně na kmen a š nulovým nebo pouze s nepatrným úhlem nastavení, přičemž jejich břitý 7 opisují vzhledem к osám jejich hřídelů 6 úhel 90°. Rovněž jsou ve směru osy kmene odstupňovány, a to pro zmíněný úhel nastavení od 90° o celou svou šířku. Také zde se předpokládá za účelem zkrácení konstrukční délky nožového ústrojí odstupňování ve dvou úsecích (obr. 2].
Kruh 1 je rozdělen radiálně ve dva vzájemně sešroubované dílčí kruhy 8, 9 s obdélníkovým průřezem, v nichž jsou uspořádány hnací prvky pro hřídele 4, 6.
Hnací ústrojí hřídelů 4 loupáků 2 jsou schématicky naznačena na obr. 3 a 4. Hřídele 4 loupáků 2 jsou otočně uloženy v radiálních stěnách 10, 11 dílčího kruhu 8. Na hřídelích 4 jsou upevněna ozubená kola 12 zabírající po obou stranách do vložených ozubených kol 13 uložených na hřídelích 14 rovněž ve stěnách 10, 11. Tato řada vzájemně zabírajících ozubených kol 12, 13 je poháněna hydraulickým válcem s rotačním pístém 19, přičemž těleso 16 válce 15 je pevně spojeno še skříní 11; Válec 15 je opatřen dvěma pracovními komorami 17, 18, v nichž je rotační píst 19 posuvný a pevně spojený s hnacím ozubeným kolem 20, které zabírá do sousedních ozubených kol 12 na hřídelích 4 loupáků 2. S výhodou mají všechna zmíněná ozubená kola 13, 14, 20 stejný průměr.
Jiné uspořádání pohonu hřídelů 4 loupáků 2 je naznačeno na obr\ 5. Hřídele 4 jsůu uvnitř dílčího kruhu 8 opatřeny ozubenými koly 21, do nichž zabírá ozubený řemen 22, který obíhá kolem hnacího ozubeného kola 20 hydraulického válce 15 nenaznačeného v řezu a který se vrací přeš vnitrní stěnu 23 dílčího kruhu 8, přičemž může Opět zabírat do ozubených kol 21. Je výhodné uspořádat dva nebo tři takové hydraulické pohony a ozubené řemeny rozdělené rovnoměrně na celý obvod dílčího kruhu 8.
Pro odvětvovací nože 3 jsou v dílčím kruhu 9 uspořádány stejné pohony, přičemž je účelné volit uspořádání podle obr. 5, neboť při menším počtu nožů by ozubená kola mohla být příliš velká.
V soustavě tlakového olejového potrubí, kterým proudí do hydraulického válce 15 tlakový olej, je účelné uspořádat nenaznačenou uzavřenou nádrž se stlačeným vzduchem, aby se umožnilo pružné dosedání nožů na kmen. Je to proto nutné, aby nože byly samočinně vedeny podle nerovností kmene a vyloučilo se jejich zařezávání do dřeva, popřípadě jejich blokování nebo lámání.
Další uspořádání ovládání odvětvovacích nožů 31 a loupáků 25 je znázorněno na obr.
6. Loupáky 25 otočné kolem hřídelů 24 jsou opatřeny za otočnou osou pákovými rameny
26, na nichž je ve stejných vzdálenostech upevněno drátěné lano 27, které je svým koncem upevněno na pístníci 28 hydraulického pracovního válce 29. Nožové hřídele jsou proti působení nenaznačených pružin, uspořádaných s výhodou uvnitř kruhu 30, otočné přitažením pístnice 28.
Pro odvětvovací nože 31, naznačené ná obr. 6 za účelem jejich viditelnosti na menším průměru kmene než loupáky 25 a opatřené rovněž pákovými rameny, je uspořádáno stejné přestavování drátěným lanem a pracovním válcem.
Uzavřený kruh 1, 30 je vhodný pouze pro stacionární provoz. Avšak i v těchto poměrech a zejména pro provoz v lese je účelnější kruh bočně vyklápěcí. Na obr. 1 a 6 jsou naznačeny kruhy 1, 30 rozdělené na tři úseky 32, 34, 37. Přitom je v podstatě svislý úsek 32 pevně spojen s nosným ramenem 33, к němuž jsou připojeny horní úsek 34 v otočném bodě 35 š pákovým ramenem 36 a dolní úsek 37 v otočném bodě 38 s pákovým ramenem 39. Na vnějším konci 40 pákového ramena 36 a na vnějším konci 41 pákového ramena 39 je přikloubeno tyčové ústrojí hydraulického pracovního válče 42, jehož působením lze kruh 1, 30 zvednutím horního úseku 34 a spuštěním dolního úseku 37 rozevřít a opět sevřít. Na obři 7 je kruh 30 naznačen v poloze plně rozevřené, což lze provést stejně i při uspořádání podle obr. 1.
Při dělení kruhu je účelné uspořádat pro každý úsek 32, 34, 37 vlastní hydraulický válec s rotačním pístem 19. V každém přL pádě při uspořádání s ozubeným řemenem podle obr. 5 musí být každý úsek vybaven vlastním ozubeným řemenem a vlastním hydraulickým válcem. Při uspořádání s ozubenými koly podle obr. 3 a 4 může být dělicí spára 43 (obr. 3) umístěna tak, že jedno kolo 44 přesahuje přes okraj úseku a při sevření kruhu 1 opět zabírá do prvního ozubeného kola 45 navazujícího úseku. К tomu postačuje pouze jediný hydraulický válec š rotačním pístem, přiřazený s výhodou к nosnému ramenu 33, aby se vyloučila spojení hadicemi pro tlakový olej к pohyblivým úsekům 34, 37.
Při uspořádání podle obr. 6 je na pravém konci dolního úseku 37 uspořádán hydraulický pracovní válec 29. Pro přestavování nožů svislého úseku 32 a horního úseku 34 může být uspořádán pro každý z obou nožových věnců jeden pracovní válec 46 na nosném ramenu 33, к němuž drátěné lano 47 horního úseku 34 a drátěné lano 48 kolmého úseku 32 jsou přiváděna přes kladku 49, popřípadě 50. Totéž platí pro uspořádání odvětvovacích nožů na zadní straně kruhu 30.
Přestavování loupáků a odvětvovacích nožů lze provádět také tím, že na kruhu 1 je pro každý hřídel nožů vlastní válec s rotačním pístem, které pak mohou být ovládány jednotlivě, ve skupinách nebo společně.
Konečně lze uspořádat namísto hydraulických prvků otočné magnety nebo elektric203948 ké servomotory. Také je možné uspořádat namísto hydraulických pracovních válců 42 jeden nebo dva elektrické servomotory.
Zařízení naznačené na obr. 1 je připojeno k nenaznačenému podvozku otočně ve vodorovné rovině kolem kloubu 51 s kolmou osou. Je to nutné proto, aby bylo možné nastavit kruh 1 vždy kolmo na kmeny přistavované pod různými úhly. Kolem tohoto kloubu 51 lze také zařízení pro dopravu natáčet na vozidlo. V dalším kloubu 52 s . vodorovnou osou je zařízení otočné ve svislé rovině, kolmé k rovině kruhu 1, asi o 20° do obou stran k nenaznačeným narážkám. Také to má za účel nastavit kruh 1 kolmo na kmen při jeho protahování.
Kruh 1 je kromě toho ve vlastní rovině otočný vzhůru kolem kloubu 53, jehož osa je kolmá na osy zmíněných kloubů 51, 52, přičemž jeho pohyb dolů je omezen v poloze naznačené na .obr. 1 nenaznačeným dorazem. Tím lze kruh 1 nastavit podle různých průměrů kmenů.
Kloub 52 je uspořádán v podpěrném dílci 54 . opatřeném klouby 51, 52 a v nosném ramenu 33, takže při natáčení kolem tohoto kloubu 53 je kruh unášen současně se svým rozevíracím a svíracím ústrojím.
V podpěrném dílci 54 je pevně uspořádána na zalomeném ramenu 55 podpěra 58 pro kmeny, která se současně vytáčí sice kolem kloubů 51, 52, nikoliv však kolem kloubu 53. Tato podpěra 56 je ve směru dopravy kmene před kruhem 1, tedy bezprostředně před nožovým ústrojím pro odvětvování a její přední hrana ve směru pohybu kmene je vytvořena jako odvětvovací nůž 57 určený pro odřezávání větví, které se dostávají na podpěru 56.
U zařízení podle obr. 6 a 7 je na základní desce 58 uspořádané na vozidle vytvořen podpěrný dílec 59 na . způsob pivotu, opatřený klouby 51, 52, 53. Na viditelné straně je naznačen doraz 90 kloubu 52 a ná druhé straně podpěrného dílce 59 je souměrný protikus. Na podpěrném dílci 59 je kromě toho uspořádán doraz 61 pro spouštění kruhu 30 a rovněž zalomené rameno 55 pro podpěru 56 na kmeny. Podpěrný dílec 59 je opatřen dvěma patkami 62, 63 vyčnívajícími ve směru ke kruhu 30 a mezi mini je v pracovní poloze vytvořeno vybrání 64v základní desce 58, aby se nebránilo spouštění úseku 37.
Při pracovním postupu se . po rozevření kruhu 1, 30 zpracovávaný kmen uloží -na podpěru 56. Při sevření . kruhu 1, 30 a současném nastavení všech nožů kruh 1, 30 objímá kmen, přičemž se podle průměru kmene ve větší či menší míře nadzvedne. Kruh 1, 30 leží nyní soustředně kolem kmene a nože jsou na něj v pracovní poloze pružně přitlačovány. Protože dolní konec kmenů bývá obvykle bez větví, neruší zadní poloha odvětvovacího ústrojí. Loupači ústrojí může zabírat bezprostředně za dolním úsekem kmene, který je uchycen pomocí drápu upevněného na traktoru nebo jiném tažném zařízení. Při zatažení tohoto tažného zařízení se kruh 1, 30 sám nastaví kolmo na osu kmene a sleduje tímto způsobem také další pohyby kmene především v kolmé poloze. Odvětvovací nože, které dosedají na plocho na kmen, srážejí přiváděné větve, zatímco loupáky v důsledku svého úhlu nastavení se zařezávají do kůry až na dřevo a kůru odlupují.
S průběžným zmenšováním průměru protahovaného kmene se snižuje jeho osa vzhledem k podpěře 56 na kmeny a kruh 1, 30 tento pohyb sleduje za dalšího nastavování nožů. Při dalším postupu se kmen dopředu složí, přičemž kruh 1, 30 může tento pohyb sledovat otáčením kolem kloubu 52. Po znovurozevření kruhu 1, 30 může být přítlačný tlak na všech nožích zrušen, takže nože spadnou dolů, přičemž se nožové ústrojí samočinně čistí od zbytků zavěšené oloupané hmoty. Tomuto čištění nožového ústrojí lze napomáhat jednoduše rukou nebo rozpínáním nožů pomocí jejich přestavného ústrojí.
Na obr. 7 je naznačen postup při rozvírání, přičemž nože horního úseku jsou napínány drátěným lanem 47, zatímco u bou ostatních úseků již drátěná lana 48, 49 nepůsobí žádným tahem, takže nože volně spadnou a oloupaná hmota, která ještě zůstala viset, může být odtud snadno odmetena. Při uvolnění drátěného lana 47 spadnou nože 84 do svislé polohy a zbavují se oloupané hmoty, která ještě v malé míře dosud zůstala viset. Odříznuté větve se vyskytují před kruhem· 1, 30 a lze je odtud snadno odstranit.

Claims (14)

  1. PŘEDMĚT
    1. Zařízení pro odvětvování a odkůrování ležících stromů tažených pomocí pevného nožového ústrojí opatřeného větším počtem . nožů, které svými břity zabírají napříč k ose stromů, vyznačené tím, že odvětvovací nože [3, 31) a loupáky (2, 25) jsou upevněny na kruhu (1, 30), kterým je kmen protahován, ve vzájemně stejných vzdálenostech otočně kolem hřídelů (4, 6, 24) rovnoběžných s osou kruhu (1, 30), a otočným pohybem kolem hřídelů (4, 6, 24) jsou pružně přitlačovatelné na kmen hydraulickými pracovními válci (15, 29), přičemž loupáky (2, 25) jsou uspořádány na kruhu (1, 30) na jeho přední straně vzhledem ke směru pohybu kmene a svou šířkovou stranou přivrácenou ke kmeni svírají s povrchem kmene malý úhel nastavení, a odvětvovací nože (3, 31) jsou uspořádány na kruhu (1, 30) na jeho zadní straně vzhledem ke směru pohybu kmene a jejich šířková strana přivrácená ke kmeni je rovnoběžná s povrchem kmene, zatímco břity (5) loupáků (2, 25) svírají s rovinou kruhu (1, 30) úhel 20 až 60° a břity (7) odvětvovacích nožů (3, 31) jsou uspořádány rovnoběžně s rovinou kruhu (1, 30), a loupáky (2, 25), jakož i odvětvovací nože (3, 31) jsou ve směru osy kruhu (1, 30) vzájemně odstupňovány.
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že kruh (1, 30) je dělitelný na tři úseky (32, 34, 37), z nichž v podstatě svislý úsek (32) je pevně spojen s nosným ramenem (33) a oba ostatní úseky (34, 37) jsou opatřeny s nimi pevně spojenými pákovými rameny (36, 39), kterými jsou přikloubeny na nosném ramenu (33) a která jsou otočná pomocí hydraulických pracovních válců (42) nebo elektricky pro rozevření a sevření ' kruhu (1, 30).
  3. 3. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačené tím, že nosné rameno (33) je uspořádáno otočně ve svislé rovině kolem kloubu (53) na podpěrném dílci (54, 59), který je otočný vzhledem k vozidlu nesoucímu zařízení nebo vzhledem k základní desce (58) , v kloubu (51) ve vodorovné rovině o 360° a kolem dalšího kloubu (52) ve svislé rovině o 20° do obou stran od svislice, přičemž tato rovina natáčení je kolmá na osu kloubu (53) v podpěrném dílci (33).
  4. 4. Zařízení podle bodů 1 až 3, vyznačené tím, že hnací prvky pro natáčení loupáků (2) a odvětvovacích nožů (3) jsou uspořádány v dutém vnitřku kruhu (1).
  5. 5. Zařízení podle bodu 4, vyznačené tím, že hnacími prvky jsou hydraulické válce (15) s rotačními písty (19).
  6. 6. Zařízení podle bodu 4, vyznačené tím, že hnacími prvky jsou elektrické otočné magnety nebo servomotory.
    VYNALEZU
  7. 7. Zařízení podle bodů 4 a 6, vyznačené tím, že ' hnací prvky jsou přiřazeny ke každému hřídeli (4, 6) loupáků (2) nebo odvětvovacích nožů (3).
  8. 8. Zařízení podle bodu 4, vyznačené tím, že pro každý úsek (34, 36, 39) kruhu (1) je uspořádán jeden hnací prvek spojený silovým stykem s hřídeli (4, 6) loupáků (2) a odvětvovacích nožů (3) příslušného úseku (34, 36, 39).
  9. 9. Zařízení podle bodu 8, vyznačené tím, že hřídele (4, 6) loupáků (2) a odvětvovacích nožů (3) jsou opatřeny s nimi pevně spojenými ozubenými koly (12), přičemž vždy mezi dvěma těmito ozubenými koly (12) je uspořádáno vložené ozubené kolo (13) a nejméně jedno z těchto ozubených kol (12, 13) je v záběru s ozubeným kolem (20) hydraulického válce (15).
  10. 10. Zařízení podle bodu 8, vyznačené tím, že hřídele (4, 6) loupáků (2) a odvětvovacích nožů (3) jsou opatřeny v dutém vnitřku kruhu (1) s nimi pevně spojenými ozubenými koly (21), přičemž s těmito ozubenými koly (21) as ozubeným kolem (20) hydraulického válce (15) je v záběru ozubený řemen (22) nebo řetěz.
  11. 11. Zařízení podle bodu 4, vyznačené tím, že pro všechny tři úseky (32, 34, 37) kruhu (1) je uspořádán j ediný hydraullckÝ válec (15), přičemž hřídele (4, 6) loupáků (2) a odvětvovací^ nožů (3) jsou opatřeny v dutém vnitřku kruhu (1) s nimi pevně spojenými ozubenými koly (12) a mezi každými dvěma hřídeli (4, 6) je s nimi v záběru uspořádáno vložené ozubené kolo (13), z nichž vždy jedno svým ozubením přesahuje pres dělicí spáru (43) svého úseku (32, 34, 37) a při sevřeném kruhu (1) je pevně spojeno silovým stykem s ozubeným kolem (12) nejblíže následujícího hřídele ' (4, 6) sousedního úseku.
  12. 12. Zařízení podle bodů 1 až 3, vyznačené tím, že loupáky (25) a odvětvovací nože (31) jsou opatřeny pákovými rameny (26) přesahujícími za jejich otočné osy, přičemž tato páková ramena (26) jsou spojena ve stejných vzdálenostech s drátěným lanem uspořádaným kolem kruhu (1, 30), které je spojeno s pístnicí (28) hydraulického pracovního válce (29) a loupáky (25) a odvětvovací nože (31) jsou pružinovou , silou , zpětně nastavitelné proti směru tahu drátěného lana (27).
  13. 13. Zařízení podle bodu 12, vyznačené tím, že pro každý úsek (32, 34, 37) je uspořádáno jedno drátěné lano (27, 47, 48) a jeden hydraulický pracovní válec (29, 46).
  14. 14. Zařízení podle bodů 1 až 13, vyznačené tím, že na podpěrném dílci (54, 59) je prostřednictvím zalomeného ramena (5) uspořádána ve směru pohybu kmene před kruhem (1, 30) podpěra (56) pro kmeny, jejíž hrana směřující proti směru pohybu kmene je odvětvovacím nožem (57).
CS791351A 1978-02-28 1979-02-28 Facility for debranchin and decrusting the fallen trees CS203948B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19782808613 DE2808613A1 (de) 1978-02-28 1978-02-28 Anordnung zum entasten und entrinden liegender baeume

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS203948B2 true CS203948B2 (en) 1981-03-31

Family

ID=6033169

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS791351A CS203948B2 (en) 1978-02-28 1979-02-28 Facility for debranchin and decrusting the fallen trees

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4355672A (cs)
AT (1) AT368433B (cs)
CA (1) CA1096275A (cs)
CS (1) CS203948B2 (cs)
DE (1) DE2808613A1 (cs)
FI (1) FI790650A (cs)
NO (1) NO790474L (cs)
SE (1) SE7901685L (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4606385A (en) * 1984-11-28 1986-08-19 Gunnar Williamson Tree limb removing apparatus
US5056258A (en) * 1987-03-24 1991-10-15 John W. Wootton Tree trunk smoothing device
US5366521A (en) * 1993-02-19 1994-11-22 Wootton John W Tree trunk smoothing device
US20150144225A1 (en) * 2013-11-26 2015-05-28 Deere & Company Debarking blade arrangement
CN109262787B (zh) * 2018-11-12 2021-03-30 河南省林业科学研究院 一种构树剥皮方法
CN112936489B (zh) * 2021-02-02 2022-09-20 南通海扬食品有限公司 一种便携式肉桂桂皮切割设备
CN113615416A (zh) * 2021-09-15 2021-11-09 李扬妮 摆齿式剥离树皮球面剪
CN113933087B (zh) * 2021-09-18 2024-05-03 中国热带农业科学院橡胶研究所 一种拉伸、剪切强度试验用的橡胶树皮切割装置
CN113933151B (zh) * 2021-09-18 2024-05-03 中国热带农业科学院橡胶研究所 一种橡胶树皮拉伸强度测试装置和测试方法
CN114303696B (zh) * 2022-01-06 2023-10-20 唐娜 一种桂树去皮除虫一体装置
CN114474279B (zh) * 2022-01-10 2022-11-15 五邑大学 桂树剥皮装置及其剥皮方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI31228A (fi) * 1958-08-08 1960-07-11 Sovitelma pyörivällä rummulla varustettuihin kuorimakoneisiin
US3409057A (en) * 1966-02-28 1968-11-05 Anatoly Petrovich Rotary-type machine for stripping bark from round wood
CA1132443A (en) * 1967-02-20 1982-09-28 Edwin O. Martinson Method and apparatus for harvesting trees
US3690351A (en) * 1970-10-05 1972-09-12 Carl G Strickland Limb removing apparatus
US3672413A (en) * 1970-11-23 1972-06-27 Eino J Jouppi Device for delimbing trees
CA909114A (en) * 1971-03-09 1972-09-05 M. Palfy Robert Delimber
US3809134A (en) * 1971-12-29 1974-05-07 Cabe T Mc Device for delimbing trees
SU564153A1 (ru) * 1975-06-23 1977-07-05 Петрозаводский Государственный Университет Им. О.В.Куусинена Ножева головка дл обработки деревьев

Also Published As

Publication number Publication date
NO790474L (no) 1979-08-29
US4355672A (en) 1982-10-26
AT368433B (de) 1982-10-11
CA1096275A (en) 1981-02-24
SE7901685L (sv) 1979-08-29
ATA96479A (de) 1982-02-15
FI790650A (fi) 1979-08-29
DE2808613A1 (de) 1979-09-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1283026C (en) Assembly for limbing tree stems
US3542099A (en) Tree harvesters
CS203948B2 (en) Facility for debranchin and decrusting the fallen trees
US4239067A (en) Apparatus for bulk-lopping, bucking and prestacking in forest harvesting
US4974648A (en) Implement for lopping felled trees
US6962178B2 (en) Tree processor
US3735786A (en) Apparatus for delimbing and loading full-length trees
US3497013A (en) Cabbage and lettuce harvesters
AU645725B2 (en) Tree cutting apparatus
US3496709A (en) Automatic tree trimming mechanism
JPS63503298A (ja) 枝打ち、樹皮剥取り及びチップ(木片)作り方法とその実施装置
CA1286329C (en) Feeding device for producing a longitudinally directed relative movement between a tree stem and the device proper
US3987825A (en) Tree bark removing apparatus
DE3837700C1 (en) Comminution apparatus arranged on a vehicle
US3948299A (en) Tree delimbing apparatus
FR2913855A1 (fr) Agencement autoporte pour le demaillage, le brossage et le retournement de poches d'huitre
US4004622A (en) Harvester processor assembly
FI67650B (fi) Traedavkvistningsanordning vid traedavverkningsmaskin
US3892266A (en) Method and means for removing surface material from trees
FI129508B (fi) Kaatopää ja menetelmä pienpuun korjaamiseen
SE503127C2 (sv) Förfarande och anordning vid stamkvistning
CN218019082U (zh) 一种柳编加工用柳条去皮装置
CN1175186A (zh) 树木采伐机
US3933188A (en) Root shear feller
EP0188949A1 (fr) Machine à debourrer les noix de coco