CS202996B1 - Třívrstvá vpichovaná filtrační textilie - Google Patents

Třívrstvá vpichovaná filtrační textilie Download PDF

Info

Publication number
CS202996B1
CS202996B1 CS796203A CS620379A CS202996B1 CS 202996 B1 CS202996 B1 CS 202996B1 CS 796203 A CS796203 A CS 796203A CS 620379 A CS620379 A CS 620379A CS 202996 B1 CS202996 B1 CS 202996B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fibers
wicks
layer
fabric
web
Prior art date
Application number
CS796203A
Other languages
English (en)
Inventor
Vaclav Mrstina
Jiri Albrecht
Josef Domas
Marie Pindrycova
Original Assignee
Vaclav Mrstina
Jiri Albrecht
Josef Domas
Marie Pindrycova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vaclav Mrstina, Jiri Albrecht, Josef Domas, Marie Pindrycova filed Critical Vaclav Mrstina
Priority to CS796203A priority Critical patent/CS202996B1/cs
Publication of CS202996B1 publication Critical patent/CS202996B1/cs

Links

Landscapes

  • Filtering Materials (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Description

Vynález se týká třívrstvá vpichovaná filtrační textilie, určené k filtraci vzdušin v pro vozech, v nichž dochází k výkyvům vlhkosti vzdušiny, jako např. v potravinářském průmyslu a vápenkách, a která sestává jednak z plošné nosná textilie, opatřené na jedná straně vrstvou vstupního rouna a na druhé stradě vrstvou výstupního rouna, a jednak ze soustavy vazných knotů, vytvořených z vláken roun a stejnoměrná rozmístěných po celé ploše filtrační textilie, do jejíž tlouštky vnikají z obou stran. Tato filtrační textilie obsahuje 25 áž 38 hmot. % hydrofilních, zejména vlněných vláken; zbytek jsou syntetická vlákna.
Pro filtraci vzdušin v potravinářském průmyslu, vápenkách a dalších provozech, v nichž dochází ke značným výkyvům vlhkosti vzduchu vlivem rozdílných klimatických podmínek, se dosud používají vlněné filtrační tkaniny, které zajištují potřebnou sorpci a desorpci vlhkosti.
V poslední době se vyskytly vlněné vpichovaná filtrační textilie, které v porovnání s tk ninou vykazují rovnoměrné rozmístění vláken ve vrstvě textilie, čímž dosahují příznivějších funkčních vlastností.
Například ze švýcarského patentového spisu č. 507 017 a z britského patentu č. 1 230 408 je známa vrstvená textilie pro filtraci vzdušin, která sestává ze dvou vlněných roun spojených vpichováním s tkanou.nebo netkanou syntetickou mřížkou, uloženou mezi těmito vlněnými •rouny. Každé rouno . ob sáhuje vlákna orientovaná jedním směrem a jiná vlákna, která jsou orientovaná šikmo ke směru prvních vláken. Vlněná rouna mohou být různě tlustá, přičemž každé rouno může sestávat ze tří pavučin, z nichž první a druhá svírají úhel 45 aš 70° k podélnému směru třetí pavučiny.
Nevýhodou právě popsané textilie je použití pouze vlněných vláken v rounu na vstupní straně filtrační textilie, která z tohoto důvodu vykazuje neuspokojivé oděrové vlastnosti.
V některých provozech, obzvláště ve sladovnách, se velmi obtížně regeneruje.
Tyto nevýhody si klade za úkol odstranit třívrstvá vpichovaná filtrační textilie, určená k filtraci vzdušin v provozech, v nichž dochází k výkyvům vlhkosti vzdušiny, jako např.
202996 2 v potravinářském průmyslu a vápenkách, a která sestává jednak z plošné nosné textilie, opatřené na jedné straně vrstvou Vstupního rouna a na druhé straně vrstvou výstupního rouna, a jednak ze soustavy vazných knotů, tj. lícních knotů a rubových knotů, vytvořených z vláken roun a stejnoměrně rozmístěných po celé ploše filtrační textilie, do jejíž tlouětky vnikají z obou jejích stran, a její podstata spočívá podle vynálezu v tom, že vstupní rouno, obsahující 0 až 50 hmot. 2 hydrofilních vláken a 100 až 50 hmot. 2 syntetických vláken, a výstupní rouno, sestávající z 50 až 100 hmot. 2 hydrofilních vláken a 50 až 0 hmot. 2 syntetických vláken, jsou připevněné na nosné textilii ze syntetického materiálu vaznými knoty, z nichž lícni vazné knoty prostupují .alespoň tlouštkou vstupního rouna a nosné textilie, kdežto rubové vazné knoty prostupují celou tlouštkou třívrstvé filtrační textilie, z jejíž hmotnosti připadá 25 až 38 hmot. 2 na hydrofilní vlákna, přičemž rubové vazné knoty sestávají z vláken, z nichž větší díl jsou hydrofilní vlákna. Zejména vlněná, viakózová a bavlněná vlákna jsou vhodná jako hydrofilní vlákna pro výrobu této filtrační textilie. Syntetická vlákna v textilii jsou zejména vlákna polypropylenová nebo/a polyesterová. Vstupní rouno i výstupní rouno mohou mít zapištěný povrch. U jednoho provedení textilie obsahuje vstupní rouno na svém povrchu natavené nebo roztavené části syntetických vláken, vytvářející hladkou povrchovou vrstvičku. Rubové vazné knoty jsou pravidelně rozmístěny po celé ploše textilie v množství 80 až 240 na 1 cm2.
Hlavní výhoda této třívrstvé vpichované filtrační textilie, vyrobené ze směsi syntetických a hydrofilních vláken, spočívá v provedení vazných knotů, zejména rubových vazných knotů obsahujících převážně hydrofilní vlákna. Tyto vazné knoty jsou současně savými knoty převádějícími přebytečnou vlhkost ze vstupní strany textilie, kde vstupní rouno obsahuje 0 až 50 2 hydrofilních vláken, na výstupni stranu, kde výstupní rouno obsahuje 50 až 100 2 hydrofilních vláken. Tím se snižuje četnost zalepení vstupní strany nečistotami oddělenými ze vzdušiny. U třívrstvé filtrační textilie s netaveným povrchem vstupní strany nedochází k vytvá ření tzv. klenby ze zachycované suroviny vyvolávající zanášení filtračních hadic, což bývá nejčastěji příčinou odstavení čistě vlněného filtru ve sladovnách ječmene za účelem jeho vyčištěni .
Třívrstvé vpichovaná filtrační textilie podle vynálezu umožňuje v mlýnských provozech, sladovnách a vápenkách a podobných provozech prodloužit životnost filtračních hadic a kapes z ní vyrobených v porovnání s čistě vlněnými tkanými nebo vpichovanými filtračními textiliemi. Taká regenerace filtrů je lepší, protože povrch vstupní strany je hladký, netavený. Neméně důležitou předností je výrazně nižší podíl hydrofilních vláken, kterými jsou obvykle vlněná vlákna, jež je třeba dovážet ze zahraničí.
Třívrstvé vpichovaná filtrační textilie podle vynálezu je obzvláště vhodná pro filtry umístěné v neklimatizovaných provozech nebo v provozech s nestandardními provozními podmínkami, v nichž se projevuje zejména vysoká relativní vlhkost v jarním a podzimním období. Tato vlhkost ve spojení s moukou, sladem, vápnem nebo podobným materiálem způsobuje zalepování povrchu vstupní etrany filtrační textilie upravené do tvaru hadic, kapes nebo klínů. Regenerovatelnost filtračních textilií je zde zvýšena syntetickými vlákny, vytvářejícími s hydrofilními, zejména vlněnými vlákny různá kombinace, jejichž výhody lépe vyniknou z popisů příkladů provedení třívrstvých vpichovaných filtračních textilií podle vynálezu.
Přikladl
Třívrstvé vpichovaná filtrační textilie, vhodná zejména pro filtraci vzduchu v mlýnicích. pšeničné a žitné mouky, se vyrobí takto:
Připraví se vlákenná směs obsahující 50 hmot. 2 vlny 64 s a 50 hmot. 2 polypropylenových vláken, přičemž složka polypropylenových vláken sestává z 50 hmot. 2 vláken o jemnosti 1,7-dte a délce 38 mm a 50 hmot. 2 vláken o jemnosti 2,8 dtex a délce 60 mm.
Z této směsi vlněných a polypropylenových vláken ee vyrobí na mykacím atroji dvě vláken2 ná rouna, každé o hmot. 190 g/m , která se přédzpevní vpichováním.
Mezi tato dvě rouna se vkládá nosná textilie, zde tkanina z polypropylenových pásků, o hmot. 120 g/m2 a vzniklý třívrstvý útvar se vpichuje dvěma průchody vpichovacím strojem osazeným konvenčními plstícími jehlami AKRA o pracovní části 36 gauge, typ ostnů NKU, intenžita vpichování 160 vpichň/cm .
202996Při vpichování vtahují plstící jehly některá vlákna do tlouštky textilie tak, že z těchto vtažených vláken vznikají svazky vláken, zde nazývané vazné knoty. Vzhledem k tomu, že obě rouna jsou stejného složení a že se vpichuje ihned celý třívrstvý útvar, tak povaha lícních a rubových vazných knotů je stejná.
Vpichovaný polotovar se plstí na plotnovém stroji, pak suší a nakonec tepelně upraví na pánvovém lisu.
Z celkové hmotnosti třívrstvé vpichované filtrační textilie připadá 38 % na vlnu a z hmotnosti obou vlákenných roun činí podíl vlny 50 Z.
Příklad 2'
Tnvrstvá vpichovaná filtrační textilie, vhodná zejména pro filtraci vzduchu v potravinářském. průmyslu při výrobě sladového ječmene, se vyrobí takto:
. ... 2
Na nosnou textilu, kterou je zde polypropylenová tkanina o hmotnosti 100 g/m se položí . 2 . ' první vlákenné rouno o hmotnosti 200 g/ra , které je vytvořeno ze směsi polypropylenových vláken, obsahující 50 hmot. Z vláken jemnosti 1,7 dtex a délky 38 mm a 50 hmot. Z vláken jemnosti 2,8 dtex a délky 60 mm. Potom se toto první rouno, zde nazývané také vstupní rouno, vpichuje do tkaniny na vpichovacím stroji, osazeném plstícími jehlami AKRA super speciál o jemnosti gauge s dvěma ostny na dvou hranách, intenzitou 120 vpichů/cm .
Při vpichování vtahují plstící jehly některá vlákna vstupního rouna do tlouštky textilie, kde ze vtažených vláken vznikají svazky, zde pojmenované lícní· vazné knoty, protože vstupní rouno vytváří v konečné textilii líc. Tyto lícní vazné knoty prostupují pouze tlouštkou vstupního rouna a nosné textilie.
Pak se vpichovaný útvar obrátí prvním tzv. vstupním rounem dolů a na volnou stranu tkaniny se uloží druhé tzv. výstupní rouno o hmotnosti 200 g/m , vytvořené ze směsi obsahující 80 Z vlny 64 s* a 20 Z polypropylenových vláken jemnosti 2,8 dtex a délky 60 mm.
Tento třívrstvý útvar se vpichuje za stejných podmínek jako v případe prvního, tzv. vstupního rouna. Při druhém vpichování se vytvářejí rubové vazné knoty, které prostupují celou tlouštkou třívrstvé textilie a lisí se od lícních vazných knotů také vlákennýra složením,' v němž převládají hydrofilní vlněná vlákna. Tyto rubové vazné knoty mají kromě zpevňovacího účinku velmi důležitý úkol v hotové textilii: převádět vlhkost z povrchu lícní vrstvy vstupního rouna do hydrofilního výstupního rouna na rubu textilie.
Vpichovaný třívrstvý polotovar se pak ze strany vstupního rouna vystaví po dobu 3 sekund působení sálavého tepla, jehož teplota stačí natavit povrchová polypropylenová vlákna. Okamžitě po natavení se polotovar lisuje mezi dvojicí chlazených válců.
Z celkové hmotnosti textilie připadá 32 Z na vlnu a z hmotnosti obou vlákenných roun činí podíl vlny 40 Z.
Příklad
Třívrstvé vpichovaná filtrační textilie, vhodná zejména pro fí-íťraci vzdušiny ve vápenkách 2
Připraví se dvě rouna, a to vstupní rouno a výstupní rouno, každé o hmot, 170 g/m .
Vstupní rouno sestává z 10 hmot. Z vlněných vláken 62 s* a 90 hmot. Z polyesterových vláken o jemnosti 1,7 dtex a délce 38 mm. Rouno se předzpevní vpichováním.
Výstupní rouno sestává pouze z vlněných vláken. 62 s f Také toto rouno se předzpevní vpichováním,
Nosnou textilií je zde polyesterová pletenotkanina o hmotnosti 160 g/m . .
Následující vpichování se provede jako v příkl. 1. Po vpichování se třívrstvý polotovar plsti a suší a nakonec se natsví a uhladí povrch vstupního rouna. Z celkové hmotnosti textilie připadá 36 Z na vlnu a v hmotnosti obou roun činí podíl vlny 52 Z.
Příklad4
Třívrstvé vpichovaná filtrační textilie, vhodná zejména pro filtraci vzduchu v mlýnicích cukru, se vyrobí takto:
Vstupní rouno o hmotnosti 150 g/m se připraví ze směsi polyesterových vláken, sestava202996 jící z 80 hmot. Z vláken o jemnosti 1,7 dtex a délce 38 mm a 20 hmot. Z vláken o jemnosti 4,4 dtex a délce 65 mm. Rouno se předzpevní vpichováním.
Výstupní rouno o hmotnosti 200 g/m se vyrobí ze směsi 50 hmot. Z vlny 62 s' a 50 hmot. Z viskosové stříže jemnosti 3,8 dtex. a délky 60 mm. Také toto rouno se předzpevní vpichováním.
Na nosnou textilii sé použije polyamidová osnovní pletenina o hmotnosti 50 g/m‘.
Vstupní rouno se vpichuje do osnovní pleteniny za podmínek jako v příkl. 2 s tím roždílem, že intenzita Vpichování je 240 vpichů na 1 cm a jemnost pracovní části pištících jehel je 38 gauge.
Po obrácení vpichovaného dvouvrstvého útvaru se na osnovní pleteninu položí výstupní rouno a trivrstvý útvar se opět vpichuje intenzitou 240 vpichů/cm plstícími jehlami, jejichž pracovní části mají jemnost 38 gauge·
Z celkové hmotnosti textilie připadá 25 % na vlnu a v hmotnosti obou roun čini podíl vlny 29 %. Vynález připouští použití i jiných hydrofilních vláken, např. bavlněných.

Claims (5)

1. Třívrstvé vpichovaná filtrační textilie, určená k filtraci vzdušin v provozech, v nichž dochází k výkyvům vlhkosti; jako např. v potravinářském průmyslu a vápenkách, a která sestává jednak z plošné nosné textilie, opatřené na jedné straně vrstvou vstupního, případně, na svém volném povrchu netaveného rouna, a na druhé straně vrstvou výstupního rouna, a jednak ze soustavy vazných knotů, tj. lícních vazných knotů a rubových vazných knotů, vytvořených z vláken roun a stejnoměrně rozmístěných po celé ploše filtrační textilie, do jejíž tlouštky vnikají z obou jejích stran, vyznačená tím, že vstupní rouno, Obsahující 0 až 50 hmot, Z hydrofilních vláken a 100 až 50 hmot. X syntetických vláken, a výstupní rouno, sestávající z 50 až 100 hmot. % hydrofilních vláken a 50 až. 0 hmot. Z syntetických vláken, jsou připevněné na nosné textilii ze syntetického materiálu vaznými knoty, z nichž lícní vazné knoty prostupují alespoň tlouštkou vstupního rouna a nosné textilie, kdežto rubové vazné knoty prostupují celou tlouštkou třívrstvé filtrační textilie, z jejíž hmotnosti připadá 25 až 38 hmot, % na hydrofilní vlákna, přičemž rubové vazné knoty sestávají z vláken, z nichž větší díl jsou hydrofilní vlákna.
2. Třívrstvé vpichovaná filtrační textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že hydrofilní vlákna jsou vlákna vlněná nebo/a viskozová nebo/a bavlněná.
3. Třívrstvé vpichovaná filtrační textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že syntetická vlákna jsou vlákna polypropylenová nebo/a polyesterová.
4. .Třívrstvé vpichovaná filtrační textilie podle bodu Γ, vyznačující se tím, že vstupní rouno i výstupní rouno mají zapištěný povrch.
5. Třívrstvé vpichovaná filtrační textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že rubové vazné knoty jsou v množství 80 až 240 na 1 cm ,
CS796203A 1979-09-14 1979-09-14 Třívrstvá vpichovaná filtrační textilie CS202996B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS796203A CS202996B1 (cs) 1979-09-14 1979-09-14 Třívrstvá vpichovaná filtrační textilie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS796203A CS202996B1 (cs) 1979-09-14 1979-09-14 Třívrstvá vpichovaná filtrační textilie

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS202996B1 true CS202996B1 (cs) 1981-02-27

Family

ID=5408529

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS796203A CS202996B1 (cs) 1979-09-14 1979-09-14 Třívrstvá vpichovaná filtrační textilie

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS202996B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3405991B2 (ja) 縫合せ製品およびその製造方法
US5057168A (en) Method of making low density insulation composition
KR100412255B1 (ko) 마찰전기적으로 하전된 부직포의 제조 방법
US4134948A (en) Method of making a nonwoven fabric
CN105992843B (zh) 提供体积的无纺织物
ES2240983T3 (es) Procedimiento para fabricar una banda multicapa, especialmente como material de funda de tapiceria para asientos vehiculos.
EP0187824A1 (en) FULL TEXTILE COMPOSITE FABRIC.
CN101313099A (zh) 用于非织造产品的切片成形带
KR20070014029A (ko) 부피가 큰 섬유 적층체 및 이의 제조방법
KR100405318B1 (ko) 공기 청정기용 필터 여재와 그 제조방법
RU2691293C1 (ru) Огнезащитная подкладка для мягкой мебели
CN108543349A (zh) 一种梯度过滤多层水刺针刺复合材料及其生产工艺
USRE33023E (en) Integral textile composite fabric
US3497414A (en) Nonwoven carpet and method of making the same
JP3233988B2 (ja) 濾過布およびその製造方法
CS202996B1 (cs) Třívrstvá vpichovaná filtrační textilie
US7293336B2 (en) Method for consolidating a material web made from wood pulp
DE10110115A1 (de) Verfahren zur Herstellung einer Sandwich-Struktur
RU2162905C2 (ru) Скрепленный волокнистый холст
JPH0236574Y2 (cs)
EP0470167A1 (en) Absorbent cloth
CS248063B1 (cs) Netkaná vícevrstvá textilie
CS258280B1 (cs) Filtrační textilie vhodná zejména pro filtraci kapalin na rámových kalolisech
CS217894B1 (cs) Vpichovaná netkaná textilie pro filtraci aerosolů, zejména v agresivním prostředí
CZ16409U1 (cs) Textilní stěrka