CS202075B2 - Thread cutoff device for circular knitting frames - Google Patents

Thread cutoff device for circular knitting frames Download PDF

Info

Publication number
CS202075B2
CS202075B2 CS774846A CS484677A CS202075B2 CS 202075 B2 CS202075 B2 CS 202075B2 CS 774846 A CS774846 A CS 774846A CS 484677 A CS484677 A CS 484677A CS 202075 B2 CS202075 B2 CS 202075B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
needle cylinder
cylinder
arm
needle
cams
Prior art date
Application number
CS774846A
Other languages
English (en)
Inventor
Fabrizio Micheletti
Original Assignee
Brematex Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Brematex Spa filed Critical Brematex Spa
Publication of CS202075B2 publication Critical patent/CS202075B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/38Devices for supplying, feeding, or guiding threads to needles
    • D04B15/54Thread guides
    • D04B15/58Thread guides for circular knitting machines; Thread-changing devices
    • D04B15/60Thread guides for circular knitting machines; Thread-changing devices with thread-clamping or -severing devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Description

(54) Zařízení . na odstěhování nití pro · okrouhlé pletací stroje
Vynnlez se týká zařízení na odstřihováni nití pro okrouhlé pletací stroje, zejména punčochové, sestávající z talřovvého ozubeného kola s pilovitými zuby, otočného spolu s jehel^nm válcem a s ozubeným profilem u obvodu pracovní oblasti pletacích jehel, a z nejméně jednoho neotočeného nože, spolupracujícího s talřootým ozubeným kolem.
Dosud známá ustřihovací zařízení pro ustřihování nití pro okrouhlé pletací stroje maaí ne i ča a seji stříhací ú^t^irojí tvořeno okružní pilkou, na kterou je rřitjaoooán nůž, nebo hladkým kotoučem, po němž se odvaluje stříhací kotouč.
• Jiné známé odřezávací ústrojí obsahuje nůžkové řezací ústrojí, které je uspořádáno nad jehelním válcem a sestává ze dvou nožů, z nichž jeden je pevný a druhý se vůči němu cyklicky kmitave pohybi^e, přičemž na platnnvvém kruhu, otáčejícím se spolu s jehelním válcem, je připevněn ozubený věnec nebo ozubený .sektor s obvodově upravenými šikmými zuby, zejména pilovitými, který spolupracuje jako rohatka se západkou a vyvolává tím rychlé kmitání pohyblivého nože vůči pevnému noži, přičemž zpětný pohyb je rychhejší než pracovní pohyb.
Pevným odřezávacim nožem je opatireno také další známé odřezávací zařízeni, přičemž tento pevný nůž je umístěn ve vnitřním prostoru mezi pletacími jehlami a . spolupracuje s odřezávacim kotoučem, rotujccm rovněž uvnňtř kruhové řady jehel stejnou rychhoostí jako jehelní válec.
Další známé odřezávací zařízení pro .okrouhlé pletací stroje, opatřené soustavou pevných přiváděčích ústrojí pro přivádění nití, rozmístěných kolem jehelního válce, je tvořeno pevnými bříty, umístěnými vždy mezi dvojicí sousedních přiváděčích'ússrojí, a odřezávacim ' kotoučem, otáčejícím se spolu s jehelním válce^m, přičemž s tímto odřezávacim kotoučem spolupracuje , 202075 ozubený věnec, zatahující při odřezávání nit mezi odřezávací kotouč a pevný břit mezi přiváděcímí ústrojími;,
Některé konstrukční a funkční nedostatky těchto známých odřezávácích zařízení se snaží odstranit zařízení na odstřihování nití podle vynálezu, které je řešeno pro okrouhlé, zejména punčochové pletací stroje a které je tvořeno talířovým ozubeným kolem s pilovými zuby, otočným spolu s jehelním válcem a s ozubeným profilem, nacházejícím se vedle obvodu pracovní zóny pletacích jehel, nejméně jedním neotočným břitem, dosedajícím na obvod talířového kola. Podstata odřezávacího zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že část nesoucí ozubené kolo je uložena volně otočně na jednotce pohyblivé podél osy jehelního válce, která je při vysunutí v třecím záběru přes pleteninu s jehelním válcem pro její převádění do řezací polohy. Podle jiného výhodného provedení vynálezu sestává tato jednotka z první částí, posuvné podél osy válce po drahách pevné podpory, a z druhé částí, otočné vzhledem к první části, přičemž druhá část nese kotouč s obvodovým břitem a prstencový výběžek, na který dosedá nit, vedená к zachycovacímu ústrojí s odsávacím ústím.
Podle jiného význaku vynálezu je tato jednotka spojena s pružným táhlem, vyvozujícím tah v osovém směru к vnitřnímu ozubenému kolu jehelního válce a působícím na páčku, která je v bočním záběru se zářezem v jednotce, přičemž jednotka je vysunutelná od jehelního válce pro umožnění přístupu к jehelnímu válci. Volně otočná jednotka je opatřena břitem a kroužkem z pryže, dosedajícím přes pleteninu na ozubené kolo válce.
Uspořádání odřezávacího zařízení podle vynálezu je konstrukčně podstatně jednodušší než známá zařízení a zejména se ukazuje, že je provozně spolehlivější a méně poruchové.
Příklady provedení zařízení na odřezávání nití na okrouhlých pletacích strojích podle vynálezu jsou zobrazeny na výkresech, kde značí obr. 1 celkový axonometrický pohled na odstřihovací zařízení, uspořádané kolem jehelního válce okrouhlého punčochového pletacího stroje, obr. 2 boční pohled na sestavu z obr. 1, zobrazenou částečně ve svislém řezu, obr. ЗА vodorovný řez jehelním válcem a pohledem na část zařízení, vedený rovinou IIIA-IIIA z obr. 2, obr. 3B podobný vodorovný řez, vedený rovinou IIIB-IIIB z obr. 2, obr. 4 pohled shora na část odřezávacího zařízení, vedený z roviny IV-IV z obr. 2, obr. 5 svislý řez částí jehelního válce, vedený rovinou V-V z obr. 2, obr. 6 axonometrický pohled na ústrojí pro přívod příze к pletacím jehlám a pro ovládání jazýčků jehel, obr. 7 axonometrický pohled na ústrojí z obr. 6, zobrazené částečně v řezu rovinou VII-VII z obr. 6, obr.* 8 stejný axonometrický pohled s řezem rovinou VIII-VIII z obr. 6, obr. 9 axonometrický pohled s řezem rovinou IX-IX z obr. 6, obr, 10 axonometrický pohled na ústrojí z obr. 6 s řezem, vedeným rovinou X-X z obr. 6, obr. 11 rozvinutý pohled na řadu jehel s příváděcím ústrojím a ovládáním jazýčků podle obr. 6, obr. 12 pohled shora na obě ústrojí z obr. 6, obr. 13 až 24 svislé řezy ústrojím pro ovládání jazýčků 8 pohledem na pletací jehlu, přičemž jednotlivé řezy jsou vedeny rovinami, vyznačenými na obr. 11, kde pro každý obrázek je řez veden rovinou s odpovídajícími římskými číslicemi, obr. 25 půdorysný pohled na vodič příze a volicí jednotky, obr. 26 svislý řez vodičem příze, vedený rovinou XXVI-XXVI z obr. 25, obr. 27 svislý řez ovládacím ústrojím kruhového zařízení na odřezávání nitě, v němž je ovládací ústrojí zvednuto a připraveno к přemístění do pracovní polohy, obr. 28 svislý řez částí ovládacího ústrojí řezače, vedený rovinou XXVII-XXVII z obr. 27, obr. 29 vodorovný řez částí ovládacího ústrojí řezače, vedený rovinou XXIX-XXIX z obr. 27, obr. 30 stejný řez jako na obr. 29, v němž je však odřezávací ústrojí zvednuto, aby se umožnil přístup к hornímu konci válce, a obr. 31 pohled na ovládací ústrojí odřezávacím ústrojím zvednutým pro umožnění přístupu к jehelnímu válci.
Okrouhlý pletací stroj je opatřen jehelním válcem 3_, který je nesen nosným rámem J_, z něhož je na obr. 2 pro názornost zobrazena pouze část. Na nosném rámu £ jsou uloženy svislé sloupky _5, nesoucí na svém horním konci prstenec l_t obklopující horní koncovou část jehelního válce 2· Jehelní válec 2 Óe uložen na otočném dutém hřídeli 9., který je opět uložen v radiálních ložiskách 1 0, 1 2, nesených nosným rámem Mezi oběma ložisky 1 0, 12 je na dutý hřídel navlečena distanční trubka 14 a za spodním radiálním ložiskem 12 je na dutý hřídel £ nasazena a upevněna ře^^nice 16 pro vedení hnacího klínového řemene -18. Ve svislém směru je jehelní válec -3. uložen prostřednictvím axiálního ložiska 20 na dvojici kuliček 22, uložených v horní kruhové drážce nosného prstence 2 4 /obr., 5/ diameerálně proti sobě. Nosný prstenec 24 je dále uložen v kloubové podpěře £6, která se nachází na obvodu nosného prstence 24 přesně uprostřed mezi oběma kuličkami 2 2. Na protilehlé straně je nosný prstenec 24 opatřen radiálním výstupkem 24A, který je ovládán ústrojím pro nastavování podélné polohy jehelního válce 3, jež bude v další částí podrobněji popsáno.
Na horním koníci jehelního válce 3. je osazen známý platinový věnec 28 s platin a mi 30 a prstenec 32 s pracovními zámky, který je zabezpečen proti otáčení a muže se osově posouvat spolu .s jehelním válcem 3.
Na nosném rámu £ je pomocí stupně 1B a prstencové desky 1C upevněn rozkazovací buben 3 4, uložený souose s jehelním válcem £ a v od'Stupu od rej, který se otáčí spolu s jehelním válcem £, popřípadě nezávvsle na něm. Na vnější válcové ploše rozkazovacího bubnu ' 3 4 radiálně vystupují dvě příruby 34A, 3 4B, které ohraničiuí shora a zdola obvodovou -drážku, která je dostatečně široká pro uložení řady rozkazovacích vaček 36 ve.tvaru prstenců nebo prstencových , segmentů, které jsou naskládány na sebe a staženy do bloku pomel dvooice stahovacích šroubů 3 9, jejichž hlavy-jsou uloženy v horní přírubě 3 4A a které jsou zataženy do závitů děr ve spodní přírubě 3 4B. Poloha jednotlivých rozkazovacích vaček 3 6 - je ještě zajištěna trny 38, procházejícími blokem rozkazovacích vaček 3 6 . Těmito prvky je um^i^něno snadné sestavování soustavy rozkazovacích vaček 36, protože při výměně se vyjme celý blok, načež se vsune jirý blok rozkazovacích vaček 36 s jinými profily, který se v rozkazovacím bubnu 34 opět z^aistí stahovacími Šrouby 39. V obvodové drážce mezi oběma přírubami 3 4A, 3 4 B je možno uložit řadu rozkazovacích vaček 36 jednu vedle druhé, které maí na svém obvodu vodicí dráhy pro sledovací prvky ovládacího ústroo í, které bude popsáno v další části.
Rozkazovací buben 34 je uváděn do pomalého otáčivého pohybu rohatoovým ústrojm, -na které je přenášen dopředný pohyb od pohybu jehelního válce.3. a které v průběhu pracovního procesu ovládá posuv nebo zastavení .rozkazovacího bubnu 34 v závvslos 1ti na pracovním programu zařízení, kterým je určováno přivádění elektrických zastavovacích nebo spouutěcích ^pLusů.
Na obvodu rozkazovacího bubnu 3_4_ jsou pod jeho spodní přírubou 3 4B upevněna dvě . talířová ozubená kola -40, 42 s šikmými pilovými zuby, z nichž první.talířové ozubené kolo 40 má mnohem huutší ozubení než druhé talířové kolo 4 2 . Strojový program -přikazuje provést v průběhu výroby celého -výrobku nejméně jednu celou otočku rozkazovacího bubnu 34 spolu - s rozkazovacími vačkami 3 6 . , .
Na dutém hřídeli 9. jsou navlečeny tři vačky 44 , -4 6 , 48 , jejichž poloha mezi ložisky 10, 12 a vzájemná rozteč je zajištěna distančními rozpěrkami ,. 4 prstencového tvaru. Po každé z těchto tří vaček 44, 46 , 4 8 se o^\^^l^uje sledovací kladka 50A snímače 50, z nichž každý je uložen na hřídeli £2, rovnoběžném s podélnou osou jehelního válce £. Na horním konci dvou z těchto tří hřídelů 5 2 je upevněno rameno 5 4 , k jehož vnějšímu konci je připojena západka 56, pružně přitačš^A^^ěá k druhému ozubenému kolu 4 2 s pilovými zuby větších rozměrů. Obě západky 5 6 a příslušné ovládací vačky 4 6, 48 jsou v takové vzájemné záá vsi s o s s i, že při každé půlotácce jehelního válce 3. jsou druhému taliovému ozubenému kolu 4 2 udělovány vlečné následné a dopředně - pohyby, které se přněášejí také na rozkazovací buben £4, aby se dosáhlo jeho průměrného sternoměrného pohybu. Podobná soustava s kladičkou 57 spolupůsobí s druhou vačkou 46 a ovládá třetí hřídel £8., podobný- prvnímu hřídeli 5 2, který je na konci opatřen třetím ramenem -60, ovládajícím třetí západku £2., která spolupracuje s prvním .talíeoýýi ozubeným kolem 40 s pieovýii zuby s mmnši roztečí. Toto uspořádání třetí západky 62 uděluje' rozkazovacímu bubnu 3 4 velmi pomalé pohyby v závÁslosti na pohybech Hadičky 5 7 .
Pohyby rozkazovacího bubnu 34 se soustavou vaček 36, vyvolávané západkami 56, 62, se přen á á e jjí na so^<:áss;i, spolupňsobbcí s jehelnm válcem 3. Pommlý pohyb, vyvozovaný západkami 5 6 , £2, vyvolává změnu osové polohy jehelního válce 3. a tím také dochází ke změně oček, ple tených právě v daném okamžiku. Protože délka oček se musí měnit pozvolna, je třeba, tento pohyb ovládat prvním talířoýým kolem 40 s velmi hustými pilovitými zuby. Při těchto axiálních posuvech jehelního válce 3 pro dosažení změny délky oček se využívá nejnižších rozkazovacích· vaček 3 6, které spolupracují se sledovacími kolíky 64A, nesenými sledovacím ramenem 64, které je nasazeno na hřídeli £6, uloženém v nosném rámu £ rovnoběžně s podélnou osou jehelního válce 3· Sledovací kolíky 64A sledovacích ramen 64 jsou umístěny v různých úrovních a Spolupracuuí s několika nad sebou uloženými rozkazovacími vačkami 36 v několika různých polohách, které rozkazovací buben 34 dosáhne v průběhu jednoho cyklu.
Na hřídeli 66 je také upevněno ovládací rameno 68, které je na svém konci opatřeno skloněnou ploškou 68A, na kterou dosedá snímač 70, posuvně upevněný v nosné^m rámu 1 rovnoběžně s podélnou osou jehelního válce £ a půsoUcí.na radiální výstupek 24A nosného prstence £4, o němž již byla zmínka. ' Vcelku nepatrná úhlová pootočení sledovacího ramene £4, svislého hřídele 66 a ovládacího ramene 68 vyvolávájí mírný osový posuv snímače 70, který zvedá a spon uší nosný prstenec 24 kolem osy otáčení v kloubové podpěře 26. Tento axiální posuv a zvednuuí nosného prstence 24 se projeví v malém osovém posuvu jehelního válce 3, čímž se ' také změní délka pletených oček.
Ostatní rozkazovací vačky 36, uložené na ' rozkazovacím bubnu 3 4 , lvládají pracovní zámky, které spoluprací s kolénky jehel a platin jehelního válce a platinového věnce a řídí průběh pleteni.
Rad dálně pohybliv é 'pracovní zámky se lvládají první sledovací páčkou - 7 4 a dalšími sledo vacími páčkami, z nichž každá sleduje prdil jedné vačky 36, uložené na rozkazovacím bubnu 34. Sledovací páčka 7 ·4 je uložena na nosném hřídeli 76, který - je rovnoběžný 8 podélnou osou jehelního válce 3 a jé upevněn v nosném rámu £. Každý nosný hřídel 76 nese úhlové rameno 77, spřažené se sledovací páčkou 74 a spojené opačným koncem s táhlem £8, ovládajícím zasunuti nebo vysunutí radiálně výsuvného nosiče 80, spojeného s pracovní^m zámkem 81 zámkového věnce, uspořádaného kolem jehelního . válce £» táhlo 78 působí proti síle tažných pružinek, které se snaží vysouvat zámek 81 do pracovní polohy, Jiné rozkazo^i^cí vačky 36 působí přes další sledovací páčky 82 a další úhlová ramena 83 na radiální výstupky 85A na další pracovní zámky 85, které jsou posuvné v obvodovém směru jehelního válce £· sledovací páčky spolu s rameny a jinými ovládacími prvky jsou rozmístěny po cel^ť^m obvodu jehelního válce 3 a maa í za úkol ovládat nejblíže . položené pracovní zámky, které jsou rovněž rozmístěny po obvodu jehelního válce 3.
Pro ovládání vodičů nití slouží podobné soustavy. Na dalších nosných hřídelích 90, které jsou podobné prvním nosným hřídelům 7.6, jsou upevněny sledovací páčky 88» přičemž nosné hřídele 90 procházzjí horním prseencem £ pro ovládání vidlic 92. Zařízení obsahuje v příkladu provedení dvě vidlice .92, které - jsou uloženy na prstenci £ diameerálně proti sobě. Na horní straně prstence £ je vytvořena prstencová polodrážka pro uložení těsně vedle sebe umístěných vložených prstenců 94, -£6, které jsou otočné kolem své středové osy, která je shodná a .pooélnou osou jehelního válce £· Pohyb vnitřního a vnějšího vloženého prstence £4, 96 je vyvoláván ovládacím ústrojím, na které působí obě vidlice 92. Mezí oběma vidlioovými rameny první vidlice 92 je uložen trn 96A, spojený s vnějším vloženým prsteneem 94 a mezi rameny druhé vidlice 92 je uložen druhý trn 94A, spojený s- vnitřním vloženým prstencem 94. Oba vložené prstence 94, 96 nesou v místě uložení každého vodiče niti ovládací zámek 98.
V příkladu provedení zařízení podle vynálezu jsou kolem jehelního válce 3 rozmístěny čtyři vodiče nití. V místě uložení každého vodiče niti je na vnějším horním prstenci £ upevněn žlábkový noaič 100, v jehož horním žlábku je kloubově uložena řada vodicích páček 104, které jsou otočné kolem tangenciálního vodorovného čepu 102 a oyblhají z nosiče 100 radiálně směrem k jehelnímu válci 3. HNětaté z těchto vodicích páček 104 jsou na koncích opatřeny vodiči 104A nití, zatímco - nejméně jedna z nich je vytvořena jako podpěrná páčka 106 pro nesení vodicí destičky 108 pro vedení a ochranu jazýčků 110. jazýčkových jehel 112 jehelního válce 3 /obr. 4/.
Jak je patrno z obr. 25, 26, jsou ve dně žlábku žlábkového nosiče 100 uloženy sledovací trny 114, se kterými přicházejí při otáčení obou vložených prstenců· 94, 96 ovládací zámky 98, které je zvedají a tím také dochází ke zvedání vodicích páček 104 a podpěrných páček 106, vracených opět do původní polohy pružinkami 116, zvedajícími opačný konec vodících páček 104 a zvedacích páček 106. Z obr. 26 je patrno, že tyto pružinky 116 stlačují vodicí páčky 104 do aktivní polohy a snižují vodiče 104A nití do pracovní polohy. Pootočení nosných hřídelů 90 a vidlic 92 se přenáší na otočné vložené prstence 94, 91» nesoucí ovládací zámky 98, spolupracující se sledovacími trny 114. Jedna z vidlic 92 je opatřena rukojetí 92A pro ruční ovládání a je spojena s trnem 94A·vnějšího vloženého prstence 94. Jedno z vidlicových ramen 92B vidlice 92 s rukooetí 92A je delší než druhé rameno, aby mohlo ovládat natáčení obou vložených prstenců 94, 96, přičemž vnitřní·prstenec 94 je na své horní ploše opatřen třetím trnem 118 pro ruční natáčení obou vložených prstenců 94 , 96* Společným pootočením se ovládá vykonání plného zdvihu všech vodicích páček 104, podpěrných páček 106 a vodicích destiček 108 tehdy, je-li třeba uvoonit přístup k horní části jehelního válce 3*
Soustavou rozkazovacích vaček 3 6 na rozkazovacím bubnu 34 se tak o^lá<^£^jí jednak pracovní zámky 81 , 85 zámkového pláště, na kolénka jehel a platin, a jednak vodiče 10-4A nití a vodicí destičky 108. Spolupůsobením nejnižších rozkazovacích vaček 72 a sledovacích kolíků 64A je možno také ovládat zrninu délky pletených oček a průběhu některých pracovních stadií stroje.
Strojovým progiam^e^m jsou určeny intervaly posuvu rozkazovacího bubnu 34 a jeho úhlové polohy, ve kterých dochází ke změně poloh jednotlivých zámků a vodičů 104A nitě a ve kterých polohy těchto prvků neměnné, V některých stadiích pracovního procesu pletacího stroje je pootočením rozkazovacího bubnu 34 vyvolána změna·polohy některých souččstí stroje a v jiných stadiích zůstává poloha so^i^í^sttí neměnná. Pro zastavení otáčivého pohybu rozkazovacího bubnu 34 v průběhu otáčení jehelního válce 3 je zařízení opatřeno vypojovacími elektromagnety 12 2 pro přerušení vratného úhlového pohybu snímačů 50 a kladiček 5 7» vyvolávaného vačkami 44, 4 6 , 4 8 a pro zastavení rozkazovacího bubnu 34. Tyto elektromagnety 12 2 přitahují ke svým pólovým nástavcům ko.tvu 124 maageeu. Elektromagnety 122 mohou být upraveny pro bezpečnou činnost za všech podmínek, i v případě přerušení dodávky elektrické energie; v tom případě obsahují jádro z permanentního magnntu, jehož účinek se vyruší nabuzením cívky elektrckýým proudem. To zna^^r^á, je-li elektromagnet 122 vypnut a nepřivádí se do něj elektrický proud, je kotva 124 přitažena k elektiromagnetu 122, zatímco při zapnuuí proudu se kotva 124 uvol.ní. Elektromagnet 12 2 může být ovládán například děrnou páskou přes elektrikou ovládací soustavu nebo může být přívod energie závislý na mechanických ovládacích ústrojích.
Na obr. 6 až 24 je znázorněna činnost vodicí destičky 108 a přivádění niti F_ k jedncolivým jazýčkovým jehlám 112, přičemž nit F, je přiváděna · bez dotyku s prvky přívodu a je přímo podávána jeháám 112, které ji mají převvít. V těchto výkresech je šipkami naznačen pohyb jazýčkových jehel 112 vůči vodicí destičce 108 a vodičům 104A niti 9» přičemž v průběhu zdvihu jehel 1 12 směrem k vodiči 104A niti F se jazýček jazýčkové jehly 112 otev^Lrá oteviraeem a při vysunuuí horního konce jehly 112 nad vodicí destičkou 108 je jazýček otevřen a leží pod vodicí destičkou 108.
Vnitřní okraj vodicí destičky 108 zabraňuje nahodiéému zvednutí jazýčku 110 a uzavření koncového háčku jazýčkové jehly 112, do něhož má být zavedena nit F. Vodič 104A niti F. se nachází v takové poloze /obr. 7 až 10, 12 až 24/, že se nedotýká vnitřního okraje vodící destičky 108, přičemž přiváděná nit F nepřichází do styku s žádným prvkem přiváděcího ústroj, ale je vedena přímo k a snižuj e se také destičky 108 není kových · jehel 112.
jehle 112, která ji háčkem zachytl. Tím se zmeenuue tahové namáhání nití F_ opotřebení souučssí, kterých by se nit F_ dotýkala. Vnitřní okraj vodicí tedy namáhán na otěr, protože ani nepřichází do styku s jazýčky 110 jazýčProto přívodní ústrojí pracuje spolehlivě a jeho jednotlivé smcčá^ jsou j ednoduché.
Při nahrazování nití F a při vsouvání a vytahování aktivních a neaktivních nití F je třeba konec niti F oddělit, což se dosud provádělo obvykle kotoučovým pilovým nožem a pevným břieem, k němuž byla nit přiváděna obvodem kotoučového nože k pevnému břitu. Pevný břit je umístěn uvnitř kruhové dráhy horního konce pletacích jehel, přičemž kotoučový nůž s - pilovými zuby se otáčí rychlostí stejnou,jako je rychlost otáčení jehelního válce.
Odí^;^í^\^ž^cí ústrojí podle vynálezu je zobrazeno na obr, 27 až 31 a sestává z nosného ramene 140, vystupujícího z horního prstence 7, neseného nosným rámem £. Nosné rameno 140 sahá až do oblasti osy jehelního válce £ a na jeho hlavě 140A je vytvořeno úložné pouzdro pro uložení posuvného sloupku 142, který se může posouvat ve směru své osy, ale nemůže se v pouzdře otáčet. Kolem sloupku 142 je uložena šroubovícová pružina , 144, která jej tlačí směrem vzhůru přes opěrnou destičku 146, upevněnou k hornímu konci sloupku 142. Spodní konec posuvného sloupku 142 je opatřen rozšířenou hlavou 142A, pod níž je umístěna nosná deska 148- a pod ní-je otočný kotouč 150, uložený na hřídeli 152, vloženém v osovém vrtání sloupku 142 a majícím moonoot ae v 'tomto sloupku 142 otáčet. Pro zamezení otáčení je posuvný sloupek 142 například opatřen na své vněiší povrchové ploše podélnou drážkou 142B, ve které je veden kolík 154, spojený s hlavou 140A nosného ramene 140. Otočný kotouč 150 nese na svém obvodu talířové ozubené kolo 156, které je jednou ze 'základních souččstí řezače niti podle vynálezu a které spolupracuje s nejméně jedním řezacím břitem 1^ 48, neseným ramenem 160 spojeným pevně s rozšířenou hlavou 142A sloupku 142. Spodní strana otočného kotouče 150 se postupně nálevkovitě zužuje a její prooil v postatě odpovídá vnitňnímu profilu obruby 3B, umístěné uvnitř horního konce jehelního válce £, podél které se odtahuje zhotovený úplet. V tomto zužujícím se spodním dílu otočného kotouče 150 je vytvořena prstencová drážka, do které je vložen třecí kroužek 162 nebo podobný prvek, aby po spuštění otočné desky 150 se mohl tento třecí kroužek ' 16 2 přes úplet M opírat o plochu komole kuželové vnitřní části jehelního válce /obr. 27//. Na nosné desce 148 je uprostřed umístěn komole kuželový výstupek 148A, který se otáčí spolu s nosnou deskou 148, otočným kotoučem 150 a hřídeeem 152.
Nacdzí-li se nosná deska 148 ve své zdvižené poloze, jak je naznačeno na obr. 27 plnými ^^ram, zůstává talíoí^vé ozubené kolo 15 6 v klidu spolu s otočným kotoučem 150 a hřídeeem 15 2. Sppssí-li se otočný kotouč 150 do úrovně 150X /obr. 27//, - dosedne třecí kroužek l 62 přes úplet M na obrubu 3B jehelního válce £ a začne se otáčet, přičemž do otáčivého pohybu se dostává jak otočný kotouč 150, tak také hřídel 15 2. V úrovni 150X se dostává talíoc^vé ozubené kolo - 15 6 do své činné polohy a přivádí nit k jednomu z pevných břitů 158, které se rovněž spussíly spolu s otočným kotoučem 150 a - posuvným sloupkem 14 2. Sppoštěn- posuvného sloupku 14 2 je možno ovládat pomocí páčky 166, umístěné na konci nosného ramene 140, která je otočná kolem čepu 168, vůči kterému se může také natáčet /obr. 29, 30/. Pružinka 170, navlečená na čepu 168, se přioom snaží tlačit páčku 166 do polohy, zobrazené na obr. 29, tj. směrem k posuvnému sloupku 142. Posuvný sloupek 142 je opatřen vybráním 172, odpoovda^ícim výřezu 174 hlavy 140A na straně páčky 166, tlačené k posuv-nému sloupku 142 pružinkou 170. Na páčku 166 působí také táhlo 17 6 s pružinkou 176A, které je zachyceno za její druhé rameno pod - čepem 168. Páčka 166 muže být ovládána také ručně a muže být tak oddalována od posuvného sloupku 142 proti působení pružinky 170.
Je-li zařízení podle vynálezu v pracovní poloze podle obr. 27 až 29, je rozšíření páčky 166 vloženo do vybrání 172 posuvného sloupku 14 2; při zdvižení otočného kotouče 150 /obr. 27/ má pružina 144 snahu- zvednout posuvný sloupek 142 spolu s nosnou deskou 148 směrem vzhůru proti působení páčky 166, která je umístěna mezí ttl^c^nou vybírání 172 a horním okrajem ' výřezu 174. Zzaízení je pak připraveno k řezání niti.
Máli být odřezávací zařízení uvedeno v činnost, to znamená'máálí se otočný kotouč 150 spaus^ a taliové ozubené kolo 156 uvést do otáčivého pohybu, posune se táhlo 176 například pomocí elektromagnetického ústrojí nebo pohybem odvozeným od některý rozkazovací vačky 3 6 rozkazovacího bubnu 34, takže se pracovní rameno páčky 166 stlačuje dolů a překonává sílu pružiny 14 4. Zvýšené napětí pružinky 17 6A, vyvooááváicí posuv táhla 176, vede k tomu, ža třecí kroužek 162 dosedne na obrubu 3B jehelního válce £ a tím se otočný kotouč 150 spolu s . talířovým ozubeným kolem 15 6 uvedou do otáčivého pohybu s jehel^nm válcem 3. Při tomto otáčení přivede talíoové ozubené kolo 15 6 nit k řezacmu břitu 158 a dojde k jejímu oddělení. Přes tane-li pusoob t síla na táhlo 176, pružina 144 vrátí posuvný sloupek 142 a otočný kotouč 150 do zvednuté polohy /obr. 31/ a pohyb taliového ozubeného kola 156 se zastaví.
Při odřezávání je nit vedena kolem kuželového výstupku 148A a jeho otáčením se napíná.
Je-li nutno zpřístupnit horní část jehelního válce _3, muui být nOonnot do statečně zvednout otočný kotouč 150 s nosnou deskou 148 a posuvný sloupek 142 s celým příslušenstvím, K tomu je pootačuuicí zatlačit páčku 1.66 ve směru šipky f5 /obr. 30/ a vyklonit je z vybírání 17 2 na posuvném sloupku . 14 2. Pak již není sloupek 142 držen a pružina 144 ho vysouvá nahoru, až hlava 140A sloupku 142 dosedne na hlavu 140A nosného ramena 140. Při opětném uvedení do pracovní polohy ' stačí zatlačit na posuvný sloupek 1-42 ve sm^iru šipky f6 /obr. 31/, až páčka 166 zapadne tlakem pružinky 170 do vybírání 172. Zařízení je tak opět připraveno pro přivedení do řezací polohy.

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zařízení na odstřihování nití pro okrouhlé pletací stroje, zejména punčochové, sestáv^Jlící z taliového ozubeného kola β pioovými zuby, otočného spolu s jehelním válcem, opařeným ozubenou obrubou vedle pracovní oHastí pletacích jehel, a z nejméně jednoho neotočného řezacího břitu, spolupracujícího s třliřoýým ozubeným kolem, vyznaačúicí se tím, že taliové ozubené kolo /156/ je uloženo na volně otočném kotouči /150/, majcim osu otáčení shodnou s osou jehelního válce /3/, přičemž otočný kotouč /150/ je prostřednictvím hřídele /152/ uložen v neotočném posuvne^m sloupku /142/, jehož dráha posuvu je shodná s podélnou osou jehelního válce /3/, a otočný kotouč /150/ je opatřen třecím kroužkem /162/ pro jeho uvedení do otáčivého pohybu pří dosednuuí na úplet /М/ a obrubu /3В/ otočného jehelního válce /3/.
  2. 2. Zzaízení podle bodu 1, oyznaačjící se tím, že posuvný sloupek /142/ je posuvně uchycen v pevném nosném rameni /140/ a talío^vé ozubené kolo /156/ je upevněno k otočnému kotouči /150/ nosnou deskou /148I, která je ve své střední části opatřena komole kuželovým výstupkem /148А/ pro vedení niti, její napínání a přivádění k odsávacímu ústí.
  3. 3. Zzaízení podle bodů 1 a 2, vy^i^í^ačuj^icí se tím, že kolem posuvného sloupku /142/ je vedena tlačná pružina /144//, rozepřená mezi hlavu /140А/ nosného ramene /140/ a opěrnou destičku /146/ na konci posuvného sloupku /142//, přičemž v obvodové ploše posuvného sloupku /142/ je vytvořeno vybírání /17 2//, do něhož je vloženo jedno rameno dvouramenné páčky /166/ pro snižování zařízení do záběru s jehel^nm válcem /3/, jejíž druhé rameno je připojeno k táhlu /176/ s pružinkou /176А/, napojenému na ovládací ústroj pro ovládání výškového uložení posuvného sloupku /142/, a dvouramenná páčka /166/ je uložena otočně a výkyvné na čepu /168/ pro vyjmuuí páčky /166/ z vybírání /172/ posuvného sloupku /142/ a vysunuuí posuvného sloupku /142/ při zpřísOpíování jehelního válce /3/.
CS774846A 1976-07-20 1977-07-20 Thread cutoff device for circular knitting frames CS202075B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT09532/76A IT1069775B (it) 1976-07-20 1976-07-20 Congegno tagliafilo per macchine circolari da maglieria da calze e simili conseghetta azionata per attrito

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS202075B2 true CS202075B2 (en) 1980-12-31

Family

ID=11131736

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS774846A CS202075B2 (en) 1976-07-20 1977-07-20 Thread cutoff device for circular knitting frames

Country Status (6)

Country Link
US (1) US4120179A (cs)
CS (1) CS202075B2 (cs)
DE (2) DE7722189U1 (cs)
FR (1) FR2359226A1 (cs)
GB (1) GB1583607A (cs)
IT (1) IT1069775B (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT8021362V0 (it) * 1980-04-01 1980-04-01 Lonati Cost Mecc Gruppo di alimentazione perfezionato in una macchina circolare per maglieria monocilindrica, in particolare una macchina per calze o simili
IT1293753B1 (it) * 1997-07-22 1999-03-10 Lonati Spa Macchina circolare monocilindrica per maglieria, calzetteria o simile con dispositivo di azionamento della seghetta montata sul
TW201200659A (en) * 2010-06-30 2012-01-01 Guo-Chao Zhao Yarn guide plate regulation device of hosiery knifing machine
ITMI20110430A1 (it) * 2011-03-18 2012-09-19 Santoni & C Spa Piatto di macchina circolare per maglieria o per calzetteria del tipo con cilindro e piatto con dispositivo di taglio dei fili

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1945971A (en) * 1930-03-19 1934-02-06 Hemphill Co Knitting machine
DE1635933A1 (de) * 1967-02-11 1972-02-24 Schubert & Salzer Maschinen Vorrichtung zum Abtrennen von Faeden an Rundstrickmaschinen
US3739602A (en) * 1971-04-05 1973-06-19 Singer Co Driving disc for toothed yarn controller ring

Also Published As

Publication number Publication date
GB1583607A (en) 1981-01-28
FR2359226B3 (cs) 1979-08-24
FR2359226A1 (fr) 1978-02-17
DE7722189U1 (de) 1981-06-25
DE2731977A1 (de) 1978-01-26
US4120179A (en) 1978-10-17
IT1069775B (it) 1985-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3521466A (en) Circular knitting machine
UA121040C2 (uk) Круглов&#39;язальна машина для виготовлення трикотажних, панчішно-шкарпеткових або їм подібних виробів, споряджена пристроєм приводу платин
CS202075B2 (en) Thread cutoff device for circular knitting frames
GB1583594A (en) Knitting machines
JPS6025535B2 (ja) 編み機用給糸切換装置
US5271250A (en) Automatic flat-bed knitting machine having a device for effecting vertical tension in the fabric produced thereby
EP1506331A1 (en) Circular knitting machine for hosiery or the like, with device for actuating the knockover sinkers
US4099390A (en) Selection device for the needles of a knitting machine
US3036448A (en) Device for producing novelty patterns
US6422044B1 (en) Needle actuation device for knitting machines for hosiery or other articles
KR920004242B1 (ko) 편물기의 바늘을 선택하고 제어하기 위한 기계장치와 그를 위한 바늘
KR102544766B1 (ko) 원형 편직기 및 원형 편직기의 바늘을 이동시키기 위한 방법
US20210332509A1 (en) Circular knitting machine with knitting function
EP1524347B1 (en) Circular type knitting machine for intarsia fabrics
RU2077621C1 (ru) Ротационная двухцилиндровая кругловязальная машина
CZ2001852A3 (cs) Zařízení pro vydávání alespoň jedné nitě na přívodu nebo spádu okrouhlého pletacího stroje pro pletené punčochové zboľí nebo podobně, zejména pro jednoválcové okrouhlé pletací stroje
EP0385154B1 (en) Mechanical take down device
US4483159A (en) Yarn feeding apparatus for multi-fall knitting machines
US3911697A (en) Pattern device for circular knitting machines
SU745986A1 (ru) Устройство дл принудительной подачи нити с цилиндрической паковки в в зальную машину
US6164090A (en) Needle actuation device for knitting machines
JPH04257351A (ja) シンカー制御装置
US1952318A (en) Reverse-plating mechanism for knitting machines
CS202086B2 (en) Programming appliance for the control of pattern drum of the circular knitter
US1238052A (en) Yarn-feeding mechanism for knitting-machines.