Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Reinforcement unit for the deep mine operation with multiple filling screening case

Classifications

E21D23/0043 Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor along the working face comprising a goaf shield articulated to a base member and supported by two or more rows of struts parallel to the working face
View 1 more classifications

Landscapes

Show more

CS202030B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Walter Lubojatsky
Wilhelm Wertelewski

Worldwide applications
1973 DE 1974 US ZA GB CS JP PL

Application CS74790A events

Description

Vynález se týká Článku výztuže pro hlubinný důlní provoz s několikadílnou základkovou stínící skříní, jejíž části jsou mezi sebou spojeny klouby uspořádanými v podélném směru porubové stěny a jejíž horní část a dolní část jsou spojeny se stropnicovou konstrukcí a základní deskou článku výztuže, přičemž spojení s horní částí stropnicové konstrukce má alespoň jeden kloub, jehož osa je uspořádána napříč k podélnému směru porubové stěny.
Takovýto· článek je znám z německého spisu DOS č. 1 533 736. U známého článku výztuže je mezi horní části zakládkové stínící skříně a stropnicovou konstrukcí kloubové spojení, jehož kloub má osu uspořádanou napříč k podélnému směru porubové stěny. Tím má být dosaženo, že horní část základové stínící skříně je volně pohyblivá, takže se může přizpůsobit všem okolnostem. Následkem konstrukce může však dojít k tomuto přizpůsobení pouze mezi horní částí základkové -stínící skříně a stropnicovou konstrukcí. Následkem kloubového spojení s dolní částí základkové stínící skříně se zabraňuje horní části přizpůsobovacím pohybům. Jde zejména o přizpůsobovací pohyby, které jsou žádoucí při posunování mezi stropem a počvou v podélném směru porubové stěny rovnoběžně s lávkou, při kterých se stropni2 cová konstrukce bočně vychyluje z polohy odpovídající lávce nad základní deskou. Tytéž obtíže vznikají tehdy, když se základní deska vlivem nerovností na. počvě bočně vykloní. Následkem této nedokonalé přizpůsobivosti vznikají v kloubech základkové stínící skříně velké špičky zatížení, které mohou tyto klouby zničit. Vznikají též deformace základkové stínící skříně. Kromě ' toho při sklonění stojek v podélném směru porubové stěny narážejí stojky článku výztuže na boční části základkové stínící skříně, takže i na těchto částech se mohou objevit deformace a může docházet ke vzpříčení.
Úkolem vynálezu je tudíž zdokonalit článek výztuže výše uvedeného druhu tak, aby části základkové . stínící skříně a zejména její klouby uspořádané v podélném směru porubové stěny byly chráněny před nadměrným zatížením a před deformacemi, které se mohou objevit, když základní deska se následkem nerovností na počvě bočně vykloní nebo když vznikají mezi stropem a počvou v podélném směru porubové stěny posuvy rovnovážné s lávkou.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že spojení mezi dolní částí základové stínící skříně a základní deskou článku výztuže je provedeno kloubem, jehož osa probíhá rovnoběžně s počvou a napříč k podélnému směru porubové stěny, přičemž při pohledu v podélném směru porubové stěny je tento kloub umístěn uprostřed článku výztuže.
Následkem kloubového spojení mezi základkovou stínicí skříní a základní deskou článku výztuže nemohou při šikmé poloze základní desky nebo při posuvech rovnoběžných s lávkou mezi stropem a počvou v podélném směru porubové stěny vznikat žádné příčné síly v kloubové soustavě základkové stínicí skříně, takže se zabrání deformacím nebo destrukcím vyvolaným účinkem těchto sil. Jelikož se základková stínicí skříň může při posuvech rovnoběžných s lávkou v podélném směru porubové stěny postavit šikmo vzhledem к uloženým stojkám, není též možné, aby stojky narážely na boční části základkové stínicí skříně.
Aby po provedeném sklonu mohla být základková stínicí skříň spolu s článkem výztuže opět vyrovnána do normální polohy vzhledem к dolní části článku výztuže, jsou mezi stojkami článku výztuže a mezi základní deskou nebo částmi spojenými se základní deskou umístěna vyrovnávací zařízení, která slouží к natočení základkové stínicí skříně kolem kloubu mezi základní deskou a dolní částí základkové stínicí skříně. Tato vyrovnávací zařízení mají s výhodou pružné vratné prvky. Vyrovnávací zařízení mohou mít také válce s tlakovým prostředím, které slouží к vyvození vyrovnávacích sil.
Na přiloženém výkresu je znázorněn příklad provedení vynálezu, a to v nárysu a částečném podélném řezu.
Článek výztuže znázorněný na výkresu má základní desku 1, na které je uspořádáno několik stojek 2, které společně podpírají stropnicovou konstrukci 3. Uložení stojek 2, na základní desce 1 a na stropnicové konstrukci 3 je provedeno pomocí kloubů. К vyrovnání stojek 2 jsou na základní desce 1 uspořádána vyrovnávací zařízení 4 sloužící к vyrovnání stojek 2 vzhledem к základní desce 1. Kromě toho je základní deska 1 opatřena vratným válcem 5, jehož posouvatelná pístnice je v záběru s porubovým dopravníkem 6.
Na základkové straně článku výztuže je umístěna základková stínicí skříň, která jako celek je označena značkou 7. Základková stínicí skříň 7 sestává ze dvou skříňových prvků, které jsou směrem к uhelnému pilíři otevřené a obklopují svými bočními stěnami

Claims (2)
Hide Dependent

1. Článek výztuže pro hlubinný důlní provoz s několikadílnou základkovou stínicí skříní, jejíž části jsou mezi sebou spojeny klouby uspořádanými v podélném směru porubové stěny a jejíž horní a dolní část jsou spojeny se stropnicovou konstrukcí, podepřenou stojkami, a základní deskou článku výztuže, přičemž spojení s horní částí stropnicové konstrukce má alespoň jeden kloub, zadní stojky 2 článku výztuže. Dolní část 7a základkové stínicí skříně 7 je spojen se základní deskou klouby 8. Klouby 8 leží na společné ose, která probíhá rovnoběžně s počvou a napříč к podélnému směru porubové stěny, přičemž je umístěna při pohledu v podélném směru porubové stěny uprostřed článku výztuže. Horní část 7b základkové stínicí skříně 7 je spojena řetězem 9 nebo podobným spojovacím prostředkem výkyvně ve všech směrech se stropnicovou konstrukcí 3. Kromě toho jsou skříňové části 7a, 7b mezi sebou spojeny vodítky 10, která jsou kloubově připojena к boční stěně dolní skříňové části 7a а к zadní stěně horní skříňové části 7b. Osy kloubů probíhajících čepy vodítek 10 leží v podélném směru porubové stěny.
Jak je z výkresů patrno, je základková stínicí skříň 7 pohyblivá vzhledem к článku výztuže v rovině, která je kolmá к počvě a leží v podélném směru porubové stěny. Následkem toho neomezuje základková stínicí skříň 7 svými klouby uspořádanými v podélném směru porubové stěny sklon základní desky 1 v podélném směru porubové stěny. I při rovnoběžných posuvech s lávkou mezi stropem a počvou v podélném směru porubové stěny se může základková stínicí skříň 7 náležitě šikmo nastavit, aniž by její klouby byly vystaveny nadměrnému namáhání nebo aniž by bylo nebezpečí, že dojde к nárazu stojek 2 na boční stěny skříňových prvků 7a, 7b.
Místo kloubů 8 použitých u znázorněného příkladu provedení vynálezu může být zřejmě použito i jiných spojovacích prostředků mezi dolní skříňovou částí 7a a základní deskou 1, které dovolují pohyby základkové stínicí skříně vzhledem к základní desce 1 v rovině kolmé к počvě a v podélném směru porubové stěny. Za tím účelem by bylo například možno použít spojení čepy s podélnými otvory, které jsou umístěny po obou stranách na základní desce 1. Stejně tak by bylo možné použít kloubových čtyřúhelníků nebo pod. jako spojovacích prostředků, jejichž osy kloubů jsou uspořádány rovnoběžně s počvou a napříč к podélnému směru porubové stěny. Podobné spojovací prostředky mohou být uspořádány také mezi horní skříňovou částí 7b a stropnicovou konstrukcí 3.
YNALEZU jehož osa je uspořádána napříč к podélnému směru porubové stěny, vyznačený tím, že spojení mezi dolní částí (7a) základkové stínicí skříně (7) a základní deskou (1) článku výztuže je provedeno kloubem (8), jehož osa probíhá rovnoběžně s počvou a napříč к podélnému směru porubové stěny, přičemž při pohledu v podélném směru po rubové stěny je tento kloub (8) umístěn uprostřed článku výztuže.
2. Článek výztuže podle bodu 1, vyznačený tím, že mezi základní deskou (1) nebo částmi spojenými se základní deskou (1) a mezi stojkami [2] článku výztuže jsou umístěna vyrovnávací zařízení (4) k natočení základkové stínící skříně (7) kolem kloubu (8) mezi základní deskou (1) a dolní částí (7a) základkové stínící skříně (7).