Vynález se týká Článku výztuže pro hlubinný důlní provoz s několikadílnou základkovou stínící skříní, jejíž části jsou mezi sebou spojeny klouby uspořádanými v podélném směru porubové stěny a jejíž horní část a dolní část jsou spojeny se stropnicovou konstrukcí a základní deskou článku výztuže, přičemž spojení s horní částí stropnicové konstrukce má alespoň jeden kloub, jehož osa je uspořádána napříč k podélnému směru porubové stěny.
Takovýto· článek je znám z německého spisu DOS č. 1 533 736. U známého článku výztuže je mezi horní části zakládkové stínící skříně a stropnicovou konstrukcí kloubové spojení, jehož kloub má osu uspořádanou napříč k podélnému směru porubové stěny. Tím má být dosaženo, že horní část základové stínící skříně je volně pohyblivá, takže se může přizpůsobit všem okolnostem. Následkem konstrukce může však dojít k tomuto přizpůsobení pouze mezi horní částí základkové -stínící skříně a stropnicovou konstrukcí. Následkem kloubového spojení s dolní částí základkové stínící skříně se zabraňuje horní části přizpůsobovacím pohybům. Jde zejména o přizpůsobovací pohyby, které jsou žádoucí při posunování mezi stropem a počvou v podélném směru porubové stěny rovnoběžně s lávkou, při kterých se stropni2 cová konstrukce bočně vychyluje z polohy odpovídající lávce nad základní deskou. Tytéž obtíže vznikají tehdy, když se základní deska vlivem nerovností na. počvě bočně vykloní. Následkem této nedokonalé přizpůsobivosti vznikají v kloubech základkové stínící skříně velké špičky zatížení, které mohou tyto klouby zničit. Vznikají též deformace základkové stínící skříně. Kromě ' toho při sklonění stojek v podélném směru porubové stěny narážejí stojky článku výztuže na boční části základkové stínící skříně, takže i na těchto částech se mohou objevit deformace a může docházet ke vzpříčení.
Úkolem vynálezu je tudíž zdokonalit článek výztuže výše uvedeného druhu tak, aby části základkové . stínící skříně a zejména její klouby uspořádané v podélném směru porubové stěny byly chráněny před nadměrným zatížením a před deformacemi, které se mohou objevit, když základní deska se následkem nerovností na počvě bočně vykloní nebo když vznikají mezi stropem a počvou v podélném směru porubové stěny posuvy rovnovážné s lávkou.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že spojení mezi dolní částí základové stínící skříně a základní deskou článku výztuže je provedeno kloubem, jehož osa probíhá rovnoběžně s počvou a napříč k podélnému směru porubové stěny, přičemž při pohledu v podélném směru porubové stěny je tento kloub umístěn uprostřed článku výztuže.
Následkem kloubového spojení mezi základkovou stínicí skříní a základní deskou článku výztuže nemohou při šikmé poloze základní desky nebo při posuvech rovnoběžných s lávkou mezi stropem a počvou v podélném směru porubové stěny vznikat žádné příčné síly v kloubové soustavě základkové stínicí skříně, takže se zabrání deformacím nebo destrukcím vyvolaným účinkem těchto sil. Jelikož se základková stínicí skříň může při posuvech rovnoběžných s lávkou v podélném směru porubové stěny postavit šikmo vzhledem к uloženým stojkám, není též možné, aby stojky narážely na boční části základkové stínicí skříně.
Aby po provedeném sklonu mohla být základková stínicí skříň spolu s článkem výztuže opět vyrovnána do normální polohy vzhledem к dolní části článku výztuže, jsou mezi stojkami článku výztuže a mezi základní deskou nebo částmi spojenými se základní deskou umístěna vyrovnávací zařízení, která slouží к natočení základkové stínicí skříně kolem kloubu mezi základní deskou a dolní částí základkové stínicí skříně. Tato vyrovnávací zařízení mají s výhodou pružné vratné prvky. Vyrovnávací zařízení mohou mít také válce s tlakovým prostředím, které slouží к vyvození vyrovnávacích sil.
Na přiloženém výkresu je znázorněn příklad provedení vynálezu, a to v nárysu a částečném podélném řezu.
Článek výztuže znázorněný na výkresu má základní desku 1, na které je uspořádáno několik stojek 2, které společně podpírají stropnicovou konstrukci 3. Uložení stojek 2, na základní desce 1 a na stropnicové konstrukci 3 je provedeno pomocí kloubů. К vyrovnání stojek 2 jsou na základní desce 1 uspořádána vyrovnávací zařízení 4 sloužící к vyrovnání stojek 2 vzhledem к základní desce 1. Kromě toho je základní deska 1 opatřena vratným válcem 5, jehož posouvatelná pístnice je v záběru s porubovým dopravníkem 6.
Na základkové straně článku výztuže je umístěna základková stínicí skříň, která jako celek je označena značkou 7. Základková stínicí skříň 7 sestává ze dvou skříňových prvků, které jsou směrem к uhelnému pilíři otevřené a obklopují svými bočními stěnami