CS200800B1 - Uzávěr destllačniho analyzátoru alkalických kovů - Google Patents

Uzávěr destllačniho analyzátoru alkalických kovů Download PDF

Info

Publication number
CS200800B1
CS200800B1 CS483778A CS483778A CS200800B1 CS 200800 B1 CS200800 B1 CS 200800B1 CS 483778 A CS483778 A CS 483778A CS 483778 A CS483778 A CS 483778A CS 200800 B1 CS200800 B1 CS 200800B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
closure
analyzer
distillation
sampling valve
alkali metal
Prior art date
Application number
CS483778A
Other languages
English (en)
Inventor
Bretislav Krenek
Original Assignee
Bretislav Krenek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bretislav Krenek filed Critical Bretislav Krenek
Priority to CS483778A priority Critical patent/CS200800B1/cs
Publication of CS200800B1 publication Critical patent/CS200800B1/cs

Links

Landscapes

  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)

Description

Předmětem vynálezu je uzávěr destllačniho analyzátoru alkalických kovů, který umožňuje odpojeni analyzátoru od zařízeni 8 alkalickým kovem po odběru vzorku alkalického kovu.
Destilačnl analýza alkalických kovů, např. sodíku nebo draslíku, se používá převážně v jaderné energetice e jejím účelem je stanoveni nečistot, zejména kysličníků, uhličitanů a hydridů v roztaveném alkalickém kovu. Stanoveni obsahu nečistot je důležité z toho důvodu, že na nich závisí agresivita roztaveného kovu.
Destilačnl analýze ee dosud provádí po odběru vzorku ve vakuově uzavlratelném analyzátoru přímo na zařízeních β alkalickými kovy, tj. v provozních podmínkách, které ověem neumožňuji provedeni přesné analýzy. Destilačnl analýza alkalických kovů sama o sobě je přitom časově značně náročná a jestliže se provádí přímo na zařízení 8 alkalickým kovem, je interval mezi jednotlivými odběry vzorků alkalického kovu nadto nežádoucně dlouhý, nebol dalěí odběr vzorku je možno provést až po ukončeni destilačnl analýzy vzorku předcházejícího.
Shora uvedené nevýhody řeěi uzávěr destllačniho analyzátoru pudla vynálezu, který je určen pro spojeni analyzátoru sa vzorkovacím ventilem zařízeni s alkalickým kovem, je založen na použiti poddajného těsnícího členu, vytvářejícího mezi vzorkovacím ventilem a daatilačnim analyzátorem utěsněný prostor, a který umožňuje odpojeni destllačniho analyzá200 800
200 800 toru od zařízeni a alkalickým kovem po odběru vzorku. Tento uzávěr je charakterizován tím, že Jej tvoři tělaao, jež je součásti deetilačniho analyzátoru a do něhož ja v horní čáati vloženo uzavírací hrdlo, a tělesem uzávěru spojené pomoci držáku. Horní konec držáku je přitom opatřen lůžkem pro vloženi uzavírací kuličky, zatímco horní konec uzavíracího hrdla vnitřním osazením 0 průměru menším než průměr uzavira, 1 kuličky a větěim než vnitřní průměr uzavíracího hrdla a hloubce větě! než poloměr uzavírací kuličky. Těleso uzávěru je dála doplněno distančními členy pro rozebíratelné spojeni deetilačniho analyzátoru ae vzorkovacím ventilem a jejich nastaveni do dvou krajních poloh: v poloze po připojeni deetilačniho analyzátoru ke vzorkovacímu ventilu je těleso uzávěru umístěno v prostoru vytvořeném poddajným těsnicím členem, s výhodou vlnovcem, zatímco distanční členy Jeou umístěny vně tohoto prostoru v poloze odpovídejlol největší možné vzdálenosti deetilačniho analyzátoru od vzorkovacího ventilu, přičemž uzavírací kulička je uložena v lůžku držáku v poloze mimo průchod alkalického kovu.
V poloze před odpojením deetilačniho analyzátoru od vzorkovacího ventilu jeou distanční členy naproti tomu v poloze odpovídající nejmenšl možné vzdálenosti deetilačniho analyzátoru od vzorkovacího ventilu e uzavírací kulička je zaliaována do vnitřního osazeni uzavíracího hrdla tělesa uzávěru.
Předmětem vynálezu Je tedy takové rozebíratelné uspořádáni uzávěru deetilačniho analyzátoru, která umožňuje rozebíratelná, poddajná, vakuově těsné spojeni deetilačniho analyzátoru ee vzorkovacím ventilem zařízeni s alkalickým kovem a které ja založeno na vzájemném pohybu analyzátoru i vzorkovaolho ventilu, při němž dochází nejprve k uvolněni uzavírací kuličky z polohy mimo proetor průchodu alkalického kovu a pak k jejímu následnému zalisovánl do uzavíracího hrdla deetilačniho analyzátoru. Použiti uzavírací kuličky, jež ja v okamžiku odběru vzorku umístěna v poloze mimo průchod alkalického kovu, ja velmi výhodná z toho důvodu, že proud roztaveného alkalického kovu není v prostoru ničím narušován a nedochází tedy ke znečistění tohoto prostoru alkalickým kovem. Po zalieovánl kuličky do hrdla uzávěru není pak značlstěn ani prostor nad kuličkou. Důsledkem vytvořeni osazeni na vnitřní straně horní čáetl uzavíracího hrdla uzávěru je okolnost, že v uzavíracím hrdle jsou po zalisováni uzavírací kuličky vytvořeny dvě těsnicí plochy: jedna na hraně osazeni a druhá v mleté největšího průměru uzavírací kuličky. Popsané uspořádáni zabezpečuje dokonalá utěsněni vnitřního prostoru deetilačniho analyzátoru po jeho odpojeni od vzorkovaolho ventilu zařízeni a alkalickým kovem.
Uzavřeni, následující odpojeni a přeneseni deetilačniho analyzátoru s odebraným vzorkem alkalického kovu do laboratoře umožňuje pak provést analýzu vzorku za použiti přasnýoh analytiokých metod, Tato možnost Je zvlášť výhodná z toho důvodu, že v laboratorních podmínkách ja možno v analyzovaném vzorku současně se stanovením kyslíku, případně uhlíku stanovit 1 obsah vodíku. Tlm, ža časově náročná analýze vzorku ae neprovádí bezprostředně na zařízeni s alkalickým kovem, zkrátí 3β současně i Interval mezi jednotlivými odběry vzorku.
Distanční členy, které umožňuji vzájemný pohyb deetilačniho analyzátoru a vzorkovaolho
200 ventilu, jeou zpravidla řešeny Jako převlečná matice a pouzdro opatřená závitem. Není přitom rozhodující vzájemná poloha táohto dilcú: závit na pouzdře otáže být proveden jek na vnější, tak i na vnitřní straně. Obecně je možno jako distanční členy použit jakýkoliv dílec, který umožni změnu vzdálenosti mezi deetilačnim analyzátorem a vzorkovacím ventilem, tedy například 1 šroub s matici, rázné systémy zvedáků, například i hydraulických, v krajním případě pak i páku.
Příklad provedeni uzávěru destilečního analyzátoru alkalických kovů podle vynálezu je dále znázorněn ne připojeném výkrese, kde obr. 1 představuje v podélném svislém řezu uzávěr v poloze po zapojeni destilečního analyzátoru ke vzorkovacímu ventilu, tj. před odběrem vzorku, a obr. 2 ve stejném řezu uzávěr v poloze před odpojením deetilačnlho analyzátoru od vzorkovacího ventilu, tedy v poloze, kdy je uzavírací kulička zelieovéna do hrdla uzávěru.
Uzávěr v provedeni podle obr. 1 a 2 sestává z tělesa 3,které tvoři součást vlka dešti lačnlho analyzátoru 1 a do něhož js vloženo těsněni 7 a uzavírací hrdlo 4, upevněné držákem 5, jehož horní část js upravena pro vkládání uzavírací kuličky 6.
Vzorkovací ventil 2, který je naproti tomu součásti zařízení e alkalickým kovem. Je opatřen tryskou 8 a nástavcem 9 s distančním členem 10 tvořeným převlečnou matici, vlnovoem 12, distančním členem 11 tvořeným pouzdrem a přítlačným kroužkem 13.
Vnitřní prostor uzávěru, který Je vymezen vlnovoem 12, je vakuově utěsněn pomocí distančního členu 11 tvořeného pouzdrem, přítlačným kroužkem 13 a těsněním 14. Součásti rozebíratelného spoje Js v podstatě i osazeni 15. víka destilečního analyzátoru 1.
V poloze před odběrem vzorku, znázorněná na obr. 1, je destilačnl analyzátor 1. pomool vlnovce 12 vakuově těsně spojen ee vzorkovacím ventilem 2 zařízeni e alkalickým kovem. Dletančnl člen 10 tvořený převlečnou metloí a distanční člen 11 tvořený pouzdrem, jeou v poloze zajišlujlel maximální možnou vzdálenost analyzátoru JL od vzorkovacího ventilu 2, kdy uzavírací kulička 6 je sevřena v lůžku 17 v upravená horní části držáku 5. Lůžko 17 pro uloženi uzavírací kuličky 6 Je vytvořeno například zafrézováním nástrojem menšího průměru než je průměr uzavírací kuličky 6 a radiálním neříznutím držáku 5. Při jiném provedení může být poloha kuličky 6 v lůžku 17 jištěna pomool tvarovaná pružiny, která je eoučáetí držáku 5.
Po vyčerpáni vnitřního prostoru destilečního analyzátoru 1_ a tlm 1 prostoru uzávěru ne předepsaný stupeň vakua přes nenaznačený ventil, je vzorkovacím ventilem 2 do deetilečniho analyzátoru napuštěno odměřená množství roztaveného alkalického kovu. Po napuětě ni vzorku dojde nejprve utahováním distančního členu 10 tvořeného převlečnou matlol na distančním členu 11 tvořeném pouzdrem k uvolněni uzeviraol kuličky 6 z držáku 5 kuželovou plochou nástavce 9 a pak působením tlaku čelní plochy trysky 8 vzorkovacího ventilu 2 k zalieovánl uzavíraní kuličky 6 do vnitřního osazeni 16 uzavíracího hrdla 4, jak je znázorněno na obr. 2. Hloubka zalieovánl Je přitom dána hloubkou osazeni 16.
200 000
Po odpojeni destilačniho analyzátoru 1 od vzorkovacího ventilu 2, k němuž dochází povolením distančního členu 10 tvořeného převlečnou matici a vyšroubováním distančního členu 11 tvořeného pouzdrem z osazeni 15 vlka destilačniho analyzátoru 1,, Je možno destllačni analyzátor 1, přenéat do laboratoře k provedeni analýzy odebraného vzorku alkalického kovu.
Po provedení analýzy, vyčlatšnl destilačniho analyzátoru l, od zbytků alkalického kovu a po upevněni nového uzavíracího hrdla 4 do tělesa 3 uzávěru pomoci držáku 5, do něhož je vložena nové uzavírací kulička 6, Je možno destllačni analyzátor JL znovu připojit k zařízeni a alkalickým kovem.
Ve znázorněném provedeni ja vlnovac 12 připojen pevně k nástavci 9 vzorkovacího ventilu 2 a stává sa takto jeho součásti. K vlku destilačniho analyzátoru 1 je pak vakuově těaně připojen pomoci distančního členu 11 tvořeného pouzdrem, přítlačného kroužku 13, těsněni 14 a osazeni 15 vlka analyzátoru 1_. stejně je věak možné 1 jiné uspořádáni upevněni vlnovce 12: místo znázorněného šroubového spoje může být použit přírubový spoj, popřípadě ja vlnovao 12 naopak pevně spojen s vlkem destilačniho analyzátoru l_ a rozebíratelně sa vzorkovacím ventilem 2, nebo js rozebíratelný spoj vytvořen jak na straně analyzátoru jt, tak i na straně vzorkovacího ventilu 2.
Uzávěru podle vynálezu je možno použit obecně k jednorázovému uzavřeni přetlakových anebo naopak «vakuovaných prostorů, například v izolační technice při vakuových izolacích, atp. Při uzavíráni přetlakových i evakuovaných prostorů může být přitom uzavírací kulička umístěna i v osa uzávěru. V tom případě mé držák kuličky tvar, který umožňuje průchod přiváděného či odsávaného média prostorem uzávěru kolem kuličky.

Claims (2)

1. Uzávěr deetilačnlho analyzátoru alkalických kovů pro spojeni analyzátoru se vzorkovacím ventilem zařízeni a alkalickým kovem na bázi poddajného těsnicího členu, vytvářejícího mezi vzorkovacím ventilem a daatilačnlm analyzátorem utěsněný prostor, vyznačený tim, že uzávěr tvoři těleeo (3), jež Je součásti deetilačnlho analyzátoru (1) a do něhož Ja v horní části vloženo uzavírací hrdlo (4) β tělesem (3) uzávěru spojené pomoci držáku (5), přičemž horní koneo držáku (5) je opatřen lůžkem (17) pro vloženi uzavírací kuličky (6) e horní koneo uzavíracího hrdla (4) vnitřním osazením (16) o průměru menším než průměr uzavírací kuličky (6) a větším než vnitřní průměr uzavíracího hrdla (4) a hloubce větě! než poloměr uzavírací kuličky (6), a přičemž těleao (3) uzávěru ja dála doplněno distančními členy (10, 11) pro rozebíratelná spojeni deetilačnlho analyzátoru (1) aa vzorkovacím ventilem (2) a Jejioh nastaveni do dvou krajních poloh, kde v pčLoze po připojeni destilačniho analyzátoru (1) ke vzorkovacímu ventilu (2) ja těleao (3) uzávěru umístěno v prostoru vytvořeném poddajným těanlolm členem, a výhodou vlnovcam (12), zatímco distanční členy (10, 11) jaou umlatány vn* tohoto prostoru v poloze odpovídající největší možná vzdálenosti deetilačnlho analyzátoru (1) od vzorkovacího venti5
200 800 lu (2), přičemž uzavírací kulička (6) Je uložena v lůžku (17) držáku (5) v poloze mimo průchod alkalického kovu, zatímco v poloze před odpojením destilačnlho analyzátoru (1) od vzorkovacího ventilu (2) jsou distanční členy (10, 11) v poloze odpovídající nejmsn§1 možné vzdálenosti destilačnlho analyzátoru (1) od vzorkovacího ventilu (2), přičemž uzavírací kulička (6) je zalisována do vnitřního osazeni (16) uzavíracího hrdla (4) tělesa (3) uzávěru.
2. Uzávěr podle bodu 1, vyznačený tlm, že distanční člen (10) tvoří přavlečná matice a druhý distanční člen (11) tvoří pouzdro se závitem.
CS483778A 1978-07-20 1978-07-20 Uzávěr destllačniho analyzátoru alkalických kovů CS200800B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS483778A CS200800B1 (cs) 1978-07-20 1978-07-20 Uzávěr destllačniho analyzátoru alkalických kovů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS483778A CS200800B1 (cs) 1978-07-20 1978-07-20 Uzávěr destllačniho analyzátoru alkalických kovů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS200800B1 true CS200800B1 (cs) 1980-09-15

Family

ID=5392017

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS483778A CS200800B1 (cs) 1978-07-20 1978-07-20 Uzávěr destllačniho analyzátoru alkalických kovů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS200800B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3459971B2 (ja) ガス分析用の試料バイアル、バイアル閉止装置、これらを用いる方法並びにその方法を実行する装置
GB1574586A (en) Cap assembly for sealing test tube in a centrifuge
US11506294B2 (en) Valve device, method for replacing valve body unit of valve device, and valve device assembly method
EP3260857A1 (en) Sample vaporization unit and gas chromatograph
US20120137757A1 (en) Method and Apparatus for Analyzing Samples of Metal Melts
CS200800B1 (cs) Uzávěr destllačniho analyzátoru alkalických kovů
US5922972A (en) Device for taking samples on a pipeline
US7958793B2 (en) Sample system for fluid samples
JPH02171634A (ja) 化学処理過程の試料採取装置
US4173895A (en) Apparatus for and method of sampling liquid oxygen
US4192342A (en) Rod out valve
CN218725762U (zh) 一种用于高温多尘环境下的气体分析取样探头
JPH10159980A (ja) 真空封止プラグ及び真空排気用治具
JPH0228817B2 (cs)
CN105465378B (zh) 一种高温强腐蚀液体在线取样装置
CN223856768U (zh) 取样器
US3471122A (en) Top entry valve
CN223796519U (zh) 一种用于液化石油气气瓶进样的装置
JP2009014604A (ja) 圧力検査具
CN220304896U (zh) 一种取样装置
CN2106368U (zh) 一种真空式钢水取样器
JP7598128B2 (ja) 真空装置への試料搬送導入装置
US4815326A (en) Oxide free sampler
JP3981723B2 (ja) ガス密封装置及びセルの密封構造
CN220231063U (zh) 一种管线取样阀