CS199923B1 - Způsob izolace směsi 0-/3 -hýdroxyethylrutoeidů - Google Patents

Způsob izolace směsi 0-/3 -hýdroxyethylrutoeidů Download PDF

Info

Publication number
CS199923B1
CS199923B1 CS821777A CS821777A CS199923B1 CS 199923 B1 CS199923 B1 CS 199923B1 CS 821777 A CS821777 A CS 821777A CS 821777 A CS821777 A CS 821777A CS 199923 B1 CS199923 B1 CS 199923B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
ethanol
mixture
sodium chloride
product
reaction
Prior art date
Application number
CS821777A
Other languages
English (en)
Inventor
Vaclav Zoula
Karel Kalina
Vladimir Prochazka
Original Assignee
Vaclav Zoula
Karel Kalina
Vladimir Prochazka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vaclav Zoula, Karel Kalina, Vladimir Prochazka filed Critical Vaclav Zoula
Priority to CS821777A priority Critical patent/CS199923B1/cs
Publication of CS199923B1 publication Critical patent/CS199923B1/cs

Links

Landscapes

  • Saccharide Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu izolace 0-/3 -hydroxyethylrutoaidů z reakční směsi po reakci rutinu s ethylenchlorhydrinem ve vodném alkalickém prostředí, například ve vodném roztoku hydroxidu sodného, po odstranění vody, a výhodou azeotropní destilací nebo odpařením za sníženého tlaku,
Olykoeidrtrtin ze skupiny flavonouidů je důležitou součástí léčiv chorob cévního systému. Aglykonem ja kvarcetin, cukernou složku tvoří diapcharid rutinoaa, složený z D-glukoay a L-rhamnoey. Za omezující faktor biologické účinnosti flavonoidů je pokládána jejich špatná rozpustnost ve vodě. Pokusy o přípravu vodorozpáatných solí pomocí organických bází nebo poloeateraolí a dvojaytnými kyselinami věak nevadly k podstatnému zvýšení účinnosti těchto sloučenin. Kvantitativní i kvalitativní změny účinku přinesla tato etherifikace fenolických akupin rutinu působením ethyle ne hlorhydřinu v alkalickém prostředí / švýcarský pat. spis č. 349614/j Reakcí vzniklé aměa 0 -β -hydroxyethylrutoaidů, v níž převládá 7, 3, 4*- tri0-/3 - hydroxyathylrutoaid.
V této směsi byl získán preparát vyznačující se t*jen značnou rozpustností ve vodě a chemickou stabilitou, ala též novým typem účinku. Zatímco rutin, podobně jako některé ostatní přirozené flavonoidy, zlepšuje rezistenci cévních kapilár a snižuje jejich propoatnoat, působí směa 0-/3 -hydroxyethylrutoaidů významně při onemocněních vyplývajících ze žilní nedostatečnosti, tedy jako ve no tonikum.
199 923
199 923
Hydroxyethylaee se provádí v· vodná* roztoka působením hydroxidu sodného a ethylenchlorhydrinu za zvýšené teploty, obvykle kole* 75 °0, a vede při dodržení atechiometriekých a technologických podmínek k produktu relativně atandartníhc složeni. Ukázalo se však,že nejobtížnějši fází celého procesu je isolace produktu hydroxyethylaee z reakění eměei a získání taková substance, která by svou čistotou, poměrem složek a fyzikální strukturou částic vyhovovala zpracování na lékovou for*u. Obtíže jsou způsobeny těmito faktory :
1/ Směs O—fa -hydroxyethylrutosidů je neobyčejně rozpustná ve vodě, dobře rozpustná v methanolu, špatně rozpustná za chladu v ethanolu a velmi málo rozpustná v ostatních méně polárních rozpouštědlech. Navíc js hygroskopická. Omezený výběr rozpouštědel ztěžuje její oddělení od chloridu sodného, vzniklého při reakci. Známý způeob odpaření reakční směsi k suchu, rozpouštění odparku v methanolu, oddělení od chloridu sodného a kryatalizace nebo srážení přídavkem ethanolu je málo účinný, protože do produktu přechází značná část chloridu sodného a v matečných louzích se ztrácí průměrně 30 % produktu,
2/0-/? -hydroxyethylrutoeidy tvoří pevné komplexy e některými kovy, například ee železem. Zejména kontaminace železem je v provozních podmínkách velmi pravděpodobná a rafinace znečištěného produktu se dařila dosud pouze frakčním srážením ethanolem za cenu ztrát. Při rafinaci přitom dochází k nežádoucím změnám v poměru složek produktu.
Nově bylo zjištěno, že při použití ethanolu za vhodných podmínek lze izolovat směs 0—fa -hydroxyethylrutosidů z reakční směsi po hydroxyethylaci rutinu podstatně jednodušším postupem, který produkuje substanci konstantní dobré kvality ve vysokém výtěžku.
Nový způsob izolace je založen na výhodných vlastnostech ethanolu co ee týká rozpustnosti směsi 0 - β -hydroxyethylrutosidů a nerozpustnosti chloridu sodného a dále schopnosti odstraňovat vodu z reakční směsi ve formě konstantně vroucích azcotropických esěsí.
Na základě známých vlastností a nových poznatků byl podle vynálezu vypracováz způsob izolace směsi 0 -fa -hydroxyethylrutosidů z reakční směsi po reakci rutinu e ethylenchlorhydrinem ve vodném alkalickém prostředí, například ve vodném roztoku hydroxidu sodného, po odstranění vody, s výhodou azeotropní destilací a ethanolem a benzenem nebo odpařením zá sníženého tlakUj podstata tohoto způsobu spočívá v tom, že se surový produkt extrahuje ethanolem v poměru 1 : 20 až 30, a výhodou 1 : 25 / hmotnoet/objem / při teplotě bodu varu, nerozpuštěný chlorid sodný se oddělá, ochlazením filtrátu vyloučený produkt ee izoluje.
Způeob podle vynálezu vychází ze skutečnosti, Že eměe 0 --hydroxyethylrutosidů je za chladu málo rozpustná v ethanolu a podstatně více za tepla, čož umožňuje výhodnou kryetalizaci. Nízká rozpustnost chloridu sodného v bezvodém ethanolu za chladu i za tepla umožňuje dále jeho dobré oddělení od aměei 0- fa -hydroxyethylrutosidů extrakcí za varu. Do roztoku přitom přechází eměe 0-fa -hydroxyethylrutosidů e malým množstvím chloridu sodného a při dobrém promíchávání zůstává nerozpuštěna většina chloridu sodného a balaanl látky. Ochlazením zfiltrovanáho ethanolického extraktu vykriatalizuje hlavní podíl substance aměei 0-fa -hydroxyethylrutosidů, zahuštěním matečných louhů po kraetalizeci ee získá zbývající podíl. Výtěžek žádaného produktu je při popsaném způsobu izolace téměř kvantitativní.
Důležitým faktorem při způeobw izolace podle vynálezu ja odvodnění surového produktu po hydroxyethylaci* Odstranění vody lze dosáhnout jednak přímým odpařením va vakuu do auoha
199 923 nebo azeotropní destilací, například ve formě ternární směsi s ethanolem a benzenem. Předností azeotropního odvodnění pomocí ethanolu a benzenu je skutečnost, že po oddestilování ternární směsi ethenol-benzen-voda a binární směsi ethanol-benzen zůstává při použití ▼hodného množství ethanolu směs 0-β -hydroxyethylrutosidů v roztoku, takže je možno oddělit ji jednoduchou filtrací za horka od chloridu sodného a balastních látek a nechat ji vyloučit ochlazením filtrátu.
Při odpařování vodného roztoku po hydroxyethylaci k suchu je nutno před extrakci vroucím ethanolem zařadit desintegraci suchého odparku do homogenní prachové formy a při extrakci použít účinné míchání, aby vlivem balastních látek nedoělo k oklusi produktu na pevném chloridu sodném.
Významnou předností způsobu podle vynálezu ve srovnání s dosud používanými způsoby izolace je vysoká selektivita při oddělování chloridu sodného, balastických látek a komplex nich sloučenin s těžkými kovy, které se v ethanolu nerozpouštějí. Celý izolační proces se tím podstatně zjednodušuje a při snížených pracovních nárocích se dosahuje téměř kvantitativního výtěžku produktw vyhovujícího pro zpracování na lékové formy, jehož kvalita odpovídá kvalitě produktů izolovaných známým způsobem.
Podrobnosti způeobu podle vynálezu jsou uvedeny v následujících příkladech provedení, které slouží toliko k ilustraci vynálezu, aniž j,ej jakkoliv omezují.
Příklad 1
V uzavřené aparatuře, opatřené monometrem, se v atmosféře dusíku rozpustí 65,6 g trihydrátu ruthinu za míchání při teplotě místnosti v roztoku 13,6 g hydroxidu sodného ve 41 ml vody. Teplota se zvýší na 55 až 58 °C a přikape se 27,37 g ethylenchlorhydrinu. Po zvýšení teploty na 75 až 78 °C se reakční směs míchá 2 hodiny, ochladí a okyselí zředěnou kyselinou chlorovodíkovou na pH 5,0 až 5,5· Získaný vodný roztok se odpaří za sníženého tlaku na 50 % hmot. sušiny, odparek se za míchání zředí 2000 ml ethanolu, přidá se 1500 ml benzenu a azeotropní reaktifikací ae odstraní voda a benzen, z odparku se po účinném promíchání ještě za tepla odfiltruje vyloučený chlorid sodný a ostatní balastní látky produkt vyloučený ochlazením z filtrátu ss po odsátí a promytí ethanolem vysuší do konstantní váhy
51,5 g. Zpracováním matečných louhů zahuštěním ke krystalizací ae získá dalších 8,3 g produktu, takže celkový výtěžek směsi 0-β -hydroxyethylrutosidů je 59,8 g.
Příklad 2
Okyselený vodný roztok surového produktu reakce rutinu s ethylenchlorhydrinem, získaný podle příkladu 1, se za sníženého tlaku odpaří v suchu, odparek se po desintegraci vyextrahuje za varu a za účinného mícháni 1700 ml ethanolu, vzniklý roztok ae filtrací za tepla oddělí od nerozpuštěného chloridu sodného a ostatních balastních látek a produkt vyloučený z filtrátu ochlazením se po odbátí a promytí ethanolem vysuší do konstantní hmotnosti.
Získá ss 51,5 g substance, zpracováním matečných louhů zahuštěním ke krystalizací ee získá dalších 8,3 g produktu, takže celkový výtěžek je 59,8 g.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Způsob izolace směsi O- β -hydroxyethylrutosidů z reakční směsi po reakci rutina s ethylenchlorhydrinem ve vodném alkalickém prostředí, například ve vodném roztoku hydroxidu sodného,po odstranění vody, s výhodou azeotropní destilací β ethanolem a benzenem nebo odpařením za sníženého tlaku, vyznačující aa tim, že surový produkt extrahuje ethanolem v poměru 1 : 20 až 30, s výhodou 1:25/ hmotnoat/objem / při teplotě bodu varu, nerozpuštěný chlorid sodný se ee oddělí, ochlazením filtrátu vyloučený produkt ee izoloje.
    Vytiskly Moravské tiskařské závody,
CS821777A 1977-12-08 1977-12-08 Způsob izolace směsi 0-/3 -hýdroxyethylrutoeidů CS199923B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS821777A CS199923B1 (cs) 1977-12-08 1977-12-08 Způsob izolace směsi 0-/3 -hýdroxyethylrutoeidů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS821777A CS199923B1 (cs) 1977-12-08 1977-12-08 Způsob izolace směsi 0-/3 -hýdroxyethylrutoeidů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199923B1 true CS199923B1 (cs) 1980-08-29

Family

ID=5432446

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS821777A CS199923B1 (cs) 1977-12-08 1977-12-08 Způsob izolace směsi 0-/3 -hýdroxyethylrutoeidů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS199923B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RO107257B1 (ro) Procedeu de obtinere a unui dihidrat de azitromicina, cristalin
US3755430A (en) Process for the production of methallyl sulfonate
US2517276A (en) Process for the purification of 1-ascorbic acid
CS199923B1 (cs) Způsob izolace směsi 0-/3 -hýdroxyethylrutoeidů
JPH0482142B2 (cs)
US3061515A (en) Methane sulfonates of telomycins
US2275835A (en) Extraction of theobromine
KR880000018B1 (ko) 센나 약제로부터 완하제를 제조하는 공정
JPS621396B2 (cs)
US2350295A (en) Active glucosides of senna and a process for their preparation
Perkin LXXVI.—Apiin and apigenin
JPH05500205A (ja) ヘミンの精製法、新規なヘミン誘導体及びその製造方法
Brady et al. XXIX.—Triazole compounds. Part II. Methylation of some 1-hydroxy-1: 2: 3-benztriazoles
US3970707A (en) Method for preparing 3,5,3',5'-tetrabromo-2,4,2',4'-tetraoxydiphenyl
RU2788165C1 (ru) Способ получения 4-хлорфталевой кислоты
US2003204A (en) Cardio-active glucosides of digitalis lanata and a process of making same
US2508930A (en) Removal of water from p-acetylsulfanilylchloride with ketones
US2863909A (en) Process of extracting 1, 4-dicaffeyl-quinic acid
Stiller et al. The Resolution of Racemic Pantothenic Acid by Means of Quinine Methohydroxide
US2423062A (en) Resolution of alpha-hydroxy-beta:beta-dimethyl-gamma-butyrolactone
US1902408A (en) Manufacture of new cardio-active glucosides of bulbus scille
US1836857A (en) Physiologically active extracts and process of preparing the same
RU2629770C1 (ru) Способ получения дигидрокверцетина из древесины лиственницы сибирской
US3592843A (en) Purification of l-dopa
US1516552A (en) Heart-affecting pure glucoside from bulbus scille and a process for producing the same