CS199208B2 - Způsob výroby vytvrzeného bezcelulózového plnivového materiálu na bází aminové pryskyřice - Google Patents

Způsob výroby vytvrzeného bezcelulózového plnivového materiálu na bází aminové pryskyřice Download PDF

Info

Publication number
CS199208B2
CS199208B2 CS61276A CS61276A CS199208B2 CS 199208 B2 CS199208 B2 CS 199208B2 CS 61276 A CS61276 A CS 61276A CS 61276 A CS61276 A CS 61276A CS 199208 B2 CS199208 B2 CS 199208B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formaldehyde
amine resin
precipitated
resin
urea
Prior art date
Application number
CS61276A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael G Bonnington
Original Assignee
British Industrial Plastics
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by British Industrial Plastics filed Critical British Industrial Plastics
Priority to CS61276A priority Critical patent/CS199208B2/cs
Publication of CS199208B2 publication Critical patent/CS199208B2/cs

Links

Landscapes

  • Phenolic Resins Or Amino Resins (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby vytvrzeného bezcelulózového plnivového materiálu na bázi aminové pryskyřice, vhodného pro použití v termosetické tvářecí kompozici.
V britském patentu č. 1 136 260 je popsáno použití rozmělněné aminové pryskyřice jako plniva ve vytvrzovatelné pryskyřičné směsi, která se vytvrzuje bez uvolňování těkavých látek.
V německém patentovém spise DOS 2 415 762 je dále popsáno použití částic aminové pryskyřice jako matovacího činidla při přípravě povlaků. Švédský patent č. 319 004 konečně popisuje přípravu jemného prášku vytvrzené melaminoformaldehydové pryskyřice a zmiňuje se o jejím použití jako plniva v pryžích nebo pryskyřičných kompozicích.
Plnivové materiály popisované v uvedených spisech jsou všeobecně získávány vysrážením z vodného systému, obsahujícího povrchově aktivní činidlo nebo ochranný koloid, a jelikož jsou velmi jemně rozmělněny, mají velmi nízkou schopnost absorbovat vodu. Plniva vyrobená tímto způsobem nemohou být používána pro přímou náhradu celulózy při normální výrobě tvářecích práškových kompozic, neboť jejich velmi nízká schopnost absorbovat vodu ovlivňuje zpracovávání materiálu.
V německých patentových spisech DOS 2 322 617 a 2 310 408 je popsán způsob přípravy plniv na bázi vytvrzených močovinoformaldehytdových pryskyřic rozkladem pěny a vysťážením. V prvním případě má získané plnivo schopnost absorbovat vodu menší než 2 ml/g a ve druhém nad 2 ml/g. V obou případech se při přípravě plniva používá povrchově aktivní činidlo.
Rozklad pěny je nevýhodným způsobem přípravy plniva, nebot použití povrchově aktivního činidla vede k obtížím s pěněním v potřebném míchaném systému a k obtížnému ovládání jeho koncentrace v reakční směsi. Nadbytek povrchově aktivního činidla ve výrobku je zjevně nežádoucí.
Podstatou vynálezu je způsob výroby vytvrzeného bezcelulózového plnivového materiálu na bázi aminové pryskyřice, vhodného pro použití v termosetické tvářecí kompozici, při kterém se podle/vynálezu vytvoří vodný systém bez povrchově aktivního činidla o pH nižším než 4, obsahující močovinoformaldehydovou nebo melaminoformaldehydovou pryskyřici nebo látky, z nichž se tyto pryskyřice získávají, a kyselý katalyzátor, přičemž se systém míchá k získání suspenze vytvrzené aminové pryskyřice ve vysrážené částicové formě a obsah vysrážené aminové pryskyřice v systému se udržuje na stupni nižším než 20 hmot. %, přičemž suspenze vytvrzené aminové pryskyřice se filtruje nebo odstřeďuje pro oddělení vysrážené aminové pryskyřice a vysrážená aminová pryskyřice se neutralizuje a potom suší na částicové plnivo.
Obsah vysrážené aminové pryskyřice se s výhodou udržuje ve vodném systému tak, že se během vysrážení řídí teplota vodného systému. Množství pevných vysrážených částic aminové pryskyřice ,se s výhodou podle vynálezu ovládá ve vodném systému řízením obsahu pevných výše uvedených reakčnich složek.
Takto řešený způsob podle vynálezu odstraňuje výše uvedené nedostatky známého stavu techniky tím, že umožňuje získat plnivo se schopností pohlcovat vodu, odpovídající potřebám obvyklých způsobů vytváření tvářecích práškových směsí, a vylučuje nutnost používat povrchově aktivního činidla.
S výhodou tvoří vytvfzovatelnou aminovou pryskyřici používanou ve způsobu podle vynálezu jako močovino-formaldehydová pryskyřice zvláště taková, kde je poměr mezi močovinou a formaldehydem před vytvrzováním v rozmezích 1: 1,2 až 1: 1,8; s výhodou částicová močovino-formaldehydová nebo melamin-formaldehydová složka má povrchovou plochu BET nižší než 10 čtv. metrů na gram, a ještě výhodněji méně než 1 čtv. metr na gram, a způsobilost pohlcovat vodu od 1,0 až 6,0 ml/g, přičemž výhodnějším stupněm je schopnost pohlcovat vodu v rozmezí
1,5 až 2,5 ml/g.
Výhodný materiál plniva tvoří močovino-formaldehydová pryskyřice s poměrem močovina : formaldehyd v molárním vztahu po vy tvrzení od 1:1,0 do méně než 1:2,0 (to znamená, že poměr mezi močovinou a formaldehydem činí méně než 1:2,0 a plnivo má_ reaktivní — NH-skupinyj.
Cásticový materiál močovino-formaldehydový nebo melamin-formaldehydový může tvořit úhrn plniva pro tvářecí kompozici nebo může být jednou ze složek plniva tvořeného z několika složek a výborně se používá jako částečná nebo úhrnná náhražka běžného obsahu plniva tvořeného celulózou v běžných aminových pryskyřičných tvářecích materiálech, obsahujících jako plnivo celulózu.
Plnivo může tvořit 15—-80 hmot. % tvářecí kompozice a může představovat 1—100, s výhodou 30—100 hmot. % vztaženo na úhrnnou hmotnost plniva, částicového močovinofromaldehydového nebo melamin-formaldehydového materiálu.
Je výhodné vyrábět částicový močovino-formaldehydový nebo melaminformaldehydový materiál postupem, při němž se vytváří vodný systém o hodnotě , pH nižší než 4 a který obsahuje močovino-for- maldehydovou nebo melamin-formaldehydovou pryskyřici nebo látky, které jsou prekursory pro výrobu těchto pryskyřic, a kyselý katalyzátor, přičemž se systém míchá k vytvoření suspenze obsahující vytvrzený materiál aminové pryskyřice ve vysrážené částicové formě a udržuje se obsah vysrážené aminové pryskyřice v systému tak, aby byl nižší než 20 hmot. °/o.
Aminová pryskyřice, jíž se používá k získání vysrážené částicové hmoty, může být tvořena jakýmkoli aduktem nebo kondenzátem močoviny nebo melaminu a formaldehydu, jež byly vyrobeny mimo vodný systém. Jako alternativu lze pryskyřici vytvářet také in sítu ve vodném systému tak, že se v reakčni nádobě vytvoří vodný roztok aminové sloučeniny nebo formaldehydu a do roztoku se přidá formaldehyd nebo aminová sloučenina, s výhodou také ve vodném roztoku, nebo lze také vytvářet pryskyřici in sítu tak, že se kombinují oddělené roztoky obsahující aminovou sloučeninu a formaldehyd za přivádění do reakčni nádoby.
Dodatečnou reakcí doplňku, který tvoří ethylenglykol, glycerin nebo kaprolaktam, je možné vytvořit modifikované formy vysrážené aminové pryskyřice. Alternativně je také možno modifikovat vysráženou hmotu dodatečným působením modifikující složky, například epichlorhydrinu. Vysrážená aminová pryskyřice obvykle neobsahuje další plnivo.
Vysrážená aminová pryskyřice v pevné formě ve vodném systému tvoří s výhodou 5 až 20 hmot. % úhrnu, ještě výhodněji 6,0 až 18 hmot. % a ještě výhodněji od 9 do 12 hmot.%.
Molárnl poměr močoviny k formaldehydu na začátku vytvrzovací reakce je s výhodou alespoň 1: 1,1 a více, s výhodou v rozmezích 1: 1,3 až 1 : 2,2, a ještě výhodněji od 1:1, do 1:1,6. V případě, že se použije melaminu, se s výhodou tyto vztahy poměrově obmění.
Vodný systém se s výhodou udržuje na teplotě v rozmezí od 20 do 80 °C během vysrážení aminové pryskyřice. Teplota, stupeň míchání, jímž se působí na systém, molární poměr aminové sloučeniny k formaldehydu, stupeň kyselosti a stupeň zředění systému vesměs mají význam při ovlivňování povahy výsledné vysrážené částicové hmoty, alespoň pokud jde o jejich hydrofilní vlastnosti, to jest pokud jde o způsobilost k absorpci vody. ,
Za účelem získání částicové vysrážené hmoty místo gelu nebo pevné blokové močovino-formaldehydové nebo melamin-formaldehydové pryskyřice je nutné řídit obsah vysrážených pevných částic v systému. Toto je závislé na teplotě a bude proto nezbytné používat nižších teplot, jestliže přítomná pevná hmota má vyšší reaktivnost, aby se udržel systém v kapalném stavu, nebo může být nezbytné používat vyšších teplot, jestliže jde o pevné látky s nižší reaktivností, a to v rozmezí výše uvedených teplot, aby se dosáhlo požadované schopnosti absorbovat vodu ve vysrážené částicové hmotě. Jestliže obsah pevných látek je přibližně 19 %, může být například nutné snížit teplotu na přibližně °C nebo méně, aby se zabránilo vytvoření souvislé hmoty nebo alespoň hmoty takové, kterou by nebylo možno míchat.
S výhodou se' postupuje po šaržích, lze však postupovat i kontinuálně, jestliže se vysrážené částice aminové pryskyřice mohou, co se týče množství, udržovat na množství nižším než 20 hmot. % seřízením teploty a dále ováděním vysrážené hmoty ze systému při jejím tvoření, nebo tak, že ovládá a řídí obsah reaktivních pevných látek v systému.
Pod pojmem „obsah reaktivních pevných látek“ se rozumí obsah složek v systému, které vzájemně chemicky reagují k vytvoření vytvrzeného produktu, a proto pod tento pojem nespadá obsah kyselého katalyzátoru a obsah jakéhokoliv jiného chemicky neaktivního materiálu, který by mohu být přítomen.
Vysrážená hmota se může oddělovat z vodného systému odvodňováním, jako například jednoduchou filtrací nebo odstřeďováním, a vodná složka systému může být zpětně uváděna do oběhu a aminová sloučenina a/nebo formaldehyd a/nebo áminoformaldehydová pryskyřice se může přidávat, je-li to nutné, aby se obsah reaktivních složek přivedl zpět na požadovanou hladinu. Vysrážená hmota nemusí a ve ve skutečnosti také zřídka může mít stejný molární poměr mezi aminovou složkou a formaldehydem, jaký byl’ ve vodném systému, ve kterém vzniká. Vysrážená složka se může promýt a sušit a přímo použít. jako alternativa je možno vysráženou složku, popřípadě promytou nebo promytou a vysušenou, neutralizovat bází, například dispergováním ve vodě a přidáním vypočteného množství báze. Neutralizovaná vysrážená hmota se může znovu filtrovat, promýt a vysušit před použitím.
Vysrážená hmota se získává, pokud se dbá výše uvedených podmínek, ve formě volných aglomerátů částic přibližně kulovitých, neporezních, vytvrzených, neobsahujících .plnivo, o středním průměru přibližně 0,5 až 5 /zm s povrchovou plochou nižší než 1 m2/g, přičemž tyto částice jsou tvořeny v podstatě plně zesilovanou aminovou pryskyřicí s methylovým obsahem nižším než 2 °/o, což znamená, že pryskyřice je přibližně z 98 % zesilovaná.
Podle výhodného postupu se močovina roz’ pustí ve vodném roztoku formaldehydu a uvádí v reakci při 30 až 40 °C a pH 7 až 9 po dobu 1 hodiny. Tyto podmínky nemají rozhodující význnam pro následnou výrobu částic a přítomnost jiné sloučeniny v pryskyřici obvykle neovlivňuje tento postup.
Pryskyřice se rozředí vodou a přidá se kyselina k vysrážení částic. Po reakčni době se suspenze odstředí a filtrát se vrací do další zředěné pryskyřice. Takto získaný produkt se smíchá s bází k dosažení neutralizace zbytkové kyselosti a pak se suší.
Dále se uvádějí hodnoty pro jednotlivé parametry:
molární poměr mezi močovinou
a formaldehydem v pryskyřici 1:1,33
obsah vytvrzených pevných složek ve srážecí nádobě asi 9 hmot. procent
přísada kyseliny 1 hmot. % 65% kyseliny H3PO4
pH v reakčni nádobě 2 až 2,5
reakčni doba 45 min
reakčni teplota 45 °C
Je třeba poznamenat, že tímto popsaným způsobem se získává částicový močovino-formaldehydový materiál, který se po vysušení může přímo použít jako plnivo do vytvrzeného systému aminové pryskyřice, aniž je třeba jakéhokoliv rozmělňování, například kulovým mlýnem nebo jiným mlecím postupem.
Bylo dále s překvapením zjištěno, že tento materiál, který není vláknité povahy, se může použít místo celulózy jako plnivo v tvářecích hmotách bez význačné ztráty jakékoliv výhodné vlastnosti tvářecí hmoty nebo předmětů z ní vytvářených.
Následující příklady vysvětlují výhodná provedení vynálezu, přičemž díly a procenta jsou hmotnostní, pokud není uvedeno nic jiného. Příklady 1 až 7 vysvětlují výrobu materiálu používaného jako plniva podle vynálezu s bližším vysvětlením v následujících příkladech.
Přikladl
Vyrobila se řada vytvrzených celulózu neobsahujících částicových močovino-formaldehydových pryskyřic tak, že še napřed vytvořily základní roztoky v různých poměrech močoviny a formaldehydu, jak je uvedeno dále.
Tabulka 1
Základní roztok močovina:formaldehyd molární poměr (reaktivní pevné látky) dílů močoviny dílů . 36% formaldehydového roztoku
A 1: 1,3 600 1083
B 1: 1,4 600 1167
C 1 : 1,5 600 1250
D 1: 1,6 600 1330
E 1:1,9 600 1580
F' 1: 2,2 600 1834
Tyto roztoky se mohou ředit podle potřeby. Tak u roztoků například s 6% obsahem reaktivních pevných látek množství základního roztoku pro zředění na 4,0 1 je:
Základní roztok: Množství v g:
A 407
B 416
C 423
D 425 , E 447
F 463
Každá reakční směs (neboli vodný systém) tvořená 4 litry kapalíny obsahovala 40 ml roztoku 65% kyseliny fosforečné. V každém případě se systém míchal 2 hodiny za požadované teploty k vytvoření suspenze a pak se suspenze filtrovala k odstranění vytvrzeného močovino-formaldehydového materiálu, který se vytvořil jako částlcová vysrážená hmota. Vzorek každé vysrážené hmoty se vysušil v peci při 110 °C, pak se zkoušel na stupeň schopnosti absorbovat vodu hnětením na skleněné desce za přikapávání vody a schopnost absorpce se definovala jako maximum objemu vody absorbované jedním gramem materiálu bez oddělování vody podle vizuálního zjišťování. Provedla se dále neutralizace vysrážené hmoty tak, že se prouvedla nová disperze vysrážené hmoty ve vodě při 85 °C za míchání po tři hodiny a během této doby se přidával uhličitan vápenatý tak, aby,se pH nové suspenze upravilo přibližně na 7,0. Neutralizovaná vysrážená hmota se znovu filtruje a vysuší a způsobilost absorbovat vodu se u každého vzorku zjišťuje výše popsaným způsobem. Výsledky jsou v tabulkách II a III a údaje o schopnosti absorbovat vodu v zvorkách se týkají vzorků neutralizovaných materiálů.
Pod pojmem „prakondenzace“ se rozumí kondenzace provedená s bezprostředními prekursory v koncentrovaném roztoku pod zpětným chladičem před okyselením systému k vysrážení vytvrzované částicové 'hmoty·
Poměr mezi močovinou a formaldehydem u každého z neutralizovaných produktů se pohybuje v rozmezí 1: 1,25 až 1: 4,0. Povrchové plochy BET u těchto materiálů bylo obtížuo stanovit, byly však vesměs nižší než 1 m2/g.
Tabulka II
42 sekund*
6 18 schopnost absorpce (ml H2O/g)
Stupeň předkondenzace obsah reaktivních pevných 6 složek % poměr močoviny k formaldehydu
1 : 1,3 3,6 (2,2) 3,8 3,4 (4,2) 2,8
1: 1,6 5,2 (2,3) 4,2 7,4 (4,1) 4,6
1: 1,9 3,6 (2,4) 5,1 7,9 (3,6) 4,4
1: 2,2 4,6 (3,0) 4,5 7,9 (5,5) 4,7
V této tabulce je vyjádřen účinek na vysráženou práškovou hmotu vzniklou při předkondenzování reaktivních složek, po němž dochází ke srážení za teploty 25 °C.
*) Měřeno pomocí normalizované trubice „E-tube“ (viskozita vyjádřená v sekundách) podle britské normy 188.
Stupeň předkondenzace obsah reaktivních pevných složek % poměr močoviny k formaldehydu ϊ?ΰ 5,0 (1,9)
1:1,6 4,1(2,6)
1:1,9 5,5(3,0)
1:2,2 6,5(4,1)
Tabulka vyjadřuje účinek na vysráženou práškovou hmotu vzniklou při předkondenzování reaktivních složek, při němž dochází ke srážení za teploty 55 °C.
Příklady 2 až 4
Močovina se rozpustí ve vodě a smísí β vodným formaldehydem k vytvoření vodných řeakčních systémů za teploty místnosti, jak uvedeno v tabulce IV, přičemž obsah
Tabulka III
0 42 sekund (E-tube)
18 6
schopnost absorpce (ml HzO/g)
5,1 3,5 (6,3) 6,0
6,3 8,3 (4,8) 6,3
7,0 8,6 (5,6) 5,3
6,0 7,2 (5,8) 5,9
reaktivních pevných látek v každém přípa-
dě se udržoval na 10 % ták, aby obsah vysrážených pevných látek byl nižší než 10 %. Bezprostředně se jako katalyzátor přidávalo 1 hmot/obj. % 65% kyseliny fosforečné a nechá se tvořit sraženina vytvrzené močovino-formaldehydové pryskyřice po dobu 2 hodin za míchání a za podmínek uvedených v tabulce IV. Neutralizovaná sraženina se vysuší při 90 °C za 16 hodin v peci nastaveně na teplotu 110 °C.
Tabulka IV
Příklad Podíl vody ve Pohlcování vody Molární poměr Podmínky
vysušených ve vysušených močovina: míchání
částicích (v %) částicích (ml/g) :formaldehyd
2 13,4 3,0 1:1,3 50 ot/min
3 10,0 4,5 1 : 1,6 50 ot/min
4 10,0 1,7 1: 1,3 vysokorychlostní
míchadlo Silverson
Příklady 5 a 6 prekondenzátu pryskyřice před přidáním ky
selého katalyzátoru. V tabulce V jsou uvede-
Postupuje se jako v příkladech 2 a 3, s obměnou, že se vodný reakční systém nechá v klidu bez míchání 2 hodiny k vytvoření ny výsledky u produktů způsobem výše uvedeným.
neutralizovaných
Přiklad
Podíl vody ve vysušených částicích (v %)
Tabulka V
Pohlcování vody ve vysušených částicích (ml/g)
Molární poměr močovina: :formaldehyd
3,5 3,2
8,0 2,2
1: 1,9 1: 1,2
Příklad 7
Běžný typ močovino-formaldehydové pryskyřice s molárním poměrem močoviny k formaldehydu 1: 1,6 (pryskyřice BU 700 — výrobek firmy Britisch Industrial Plastice Limited) se zředí vodou k získání vodného systému, který obsahuje reaktivní pevné složky v množství 10 %, a 1 hmot/obj. % 65% kyseliny fosforečné se přidá jako katalyzátor. Suspenze pevného obsahu méně než 10 hmot. % se získá způsobem jako v předcházejících příkladech. Vysušená vysrážená hmota obsahuje 16,5 % vody a má schopnost absorbovat 3,0 ml vody/g po výše popsané neutralizaci.
Ve všech příkladech 2 až 7 byla plocha povrchu BET produktu nižší než 1 m2 a střední průměr částic byl přibližně 2 μΐη.
Příklady 8 až 21
Vyrobí se tvářecí práškové hmoty, z nichž část je na bázi formaldehydové pryskyřice a část na bázi melamin-formaldehydové pryskyřice, tak, že se míchají složky blíže u199208 vedené dále v míchacím zařízení, majícím míchadlo o tvaru Z, při 60 °C 35 minut. Výsledná směs se v každém jednotlivém případě vysušila při 80 °C v sušárně (Mitchell) na obsah volné vody přibližně 1 % a suché chipsy takto získané se rozmělní míchacím zařízením Apex a rozemelou na jemný prášek. Před granulací na hnětači PR 46 Buss-Ko a před výsledným rozmělněním na zařízení Apex se přidá 0,25 % stearanu zinečnatého.
Prášková hmota na bázi močovino-formaldehydové pryskyřice močovino-formaldehydová pryskyřice (poměr močoviny k formaldehydu 1:1,33, obsah sušiny , 62,5 %) 3480 dílů plnivo (celulosa -)- materiál vyráběný podle vynálezu)
896 dílů katalyzátor 45 dílů hexamethyltetramin 45 dílů stearan zinečnatý 15' dííŮ změkčovadlo 8 dílů síran barnatý 59 dílů
Prášková hmota na bázi melamin-formaldehydové pryskyřice melamin-formaldehydová pryskyřice (molární poměr melaminu k formaldehydu 1:2, obsah sušiny 57 %) 3600 dílů plnivo (celulosa -j- materiál vyráběný podle vynálezu 896 dílů změkčovadlo 10 dílů
Jednotlivé kompozice a vlastnosti jsou dále podrobněji rozvedeny, v tabulce VI
Příklad % plnivové směsi (b) (cj (d) (e) (f) (g) (ih) měrný odpor ohybové (a) ami- tok vytvr- volná absorpce vody smršťování 3lektric- (i) (j) vlastnosti
UF příklad celu- nová zování voda za za při po ká pev- povr- obje- (k) (1) lóza prys- varu studená tvaro- tvaro- nost chový mový pev- motí
C!
503 >
tí 'tí >
O •rH lo oo φ co op cd K t< s? co co σ>
UD
CO CO CO 04 Φ CD I 04 1 1 1 ts I
co CO CD CO ts IS 1 CO [ 1 1 CO 1
co O ts Φ CO Φ ts OD IS' CD i—l uo
co Φ co CO 00 od 04 1 00 co co co oo
rH rH T—i rH rH i—l rH l rH i—l rH i—l rH
CO LÍD LfD LO Φ CD o <N i—l CO CD O
co co φ co co 04 1 LO φ 04 04
rH rH i—1 rH i—l rH rH i rH rH rH rH rH
co CO 00 CO CO Φ CO 00 ’Φ
co o O co co co cd 04 ts co OO
IS CD CO ts tS ts Φ 1 is CO IS LÍD IS
OD O OD ts Φ IS rH 04 LfD o O ts
oo IS co CO i—l CD LO 1 CD co 00 CD
o o o o rH O rH 1 o o o rH o
LfD ¢4 LO CD CD CO co 1 co o LO co CO
OO co CO CO OD OD CD l 00 00 φ^ 00
o o o o o o o o o o rH o
co co 04 co co ιο σ> ts co m φ 10 lo co
ΙΟ Φ ’Φ LO co co
LfD CO Φ O 00 00 OD 1 & CO CO CD O'
OD OD 04 i—i LfD Φ CD 1 o IS rH 04 05 s
04 04 04 04 04 04 OD 04 OD LO
00^ LO ’Φ is S tS^ c^ co ts HrHrHHHHOJHO
K o^ oj 04 τ-Γ
ts co LfD Φ CO C4 OD OD Φ OD Φ 00 04
04 04 04 04 04 04 Φ 04 04 04 04 rH Φ
O CO S CO LfD 04 00 CO 04 rH rH C4 00
04 OD 04 OD 04 04 OD OD CO OD 04 OD OD
O O O O o O O O o O O O O
o o o o o o o o o o cd o o
OOOOOOOOO 0.0 o o inCOLOCOLOCOLOLOLOCOLO LÍD ooooooooooooo
LOtSLOtSlOt^LOlOLOt^LOOlO rH evjeq^^cococoincocotst^s·
00ΟΟτΗ<ΝίΌΦΙΩΟ Η Η Η Η Η rH H tS co o o Η Η Η M
199 i3 , ir,
Poznámky:
(a)
UF příklad =' močovino-formaldehydový materiál vyráběný podle příkladu, jehož číslo je uvedeno v závorkách.
(b)
UF = formaldehydová pryskyřice; MF= melaminformaldehydová pryskyřice použitá jako pojivo.
(c)
Kotoučová trysková zkouška v palcích (normalizovaná zkouška).
(d)
Vytvrzení = nejkratší doba lisování v sekundách k získání nezávadného výlisku.
(e)
Volná voda, v hmot. %, v hotové tvářecí práškové hmotě.
(f) mg po ponoření do vroucí vody na 30 min nebo 24 hodin do studené vody.
(g) v procentech.
(h)
Elektrická pevnost ve voltech na cm.
(i) , (í)
Měrný povrchový odpor v logio ohmů; měrný objemový odpor v logio ohmů cm. (k), (1)
Pevnost v ohybu v Pa. IQ6; ohybový modul v Pa . 109
Metody zmíněné podle (e) až (1) jsou metody, jichž se používá podle britské normy ve zkoušce 1322.

Claims (3)

1. zípůsob výroby vytvrzeného bezcelulózového plnivpvého materiálu na bázi aminové pryskyřice, vhodného pro použití v termosetické tvářecí kompozici, vyznačený tím, že se vytvoří vodný systém bez povrchově aktivního činidla o pH nižším než 4, obsahující močovinoformaldehydovou nebo melaminoformaldehydovou pryskyřici nebo látky, z nichž se tyto pryskyřice získávají, a kyselý katalyzátor, přičemž se systém míchá k získání suspenze vytvrzené aminové pryskyřice ve vysrážené částicové formě a obsah vysrážené aminové pryskyřice v systému se udržuje na stupni nižším než 20 hmot. °/o, ynAlezu přičemž suspenze vytvrzené aminové pryskyřice se filtruje nebo odstřeďuje pro oddělení vysrážené aminové pryskyřice a vysrážená aminová pryskyřice se neutralizuje a potom suší na částicové plnivo.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že obsah vysrážené aminové pryskyřice se udržuje ve vodném systému tak, že se během vysrážení řídí teplota vodného systému.
3. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že množství pevných vysrážených částic aminové pryskyřice se ovládá ve vodném systému řízením obsahu pevných výše uvedených reaktivních složek.
CS61276A 1976-01-30 1976-01-30 Způsob výroby vytvrzeného bezcelulózového plnivového materiálu na bází aminové pryskyřice CS199208B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS61276A CS199208B2 (cs) 1976-01-30 1976-01-30 Způsob výroby vytvrzeného bezcelulózového plnivového materiálu na bází aminové pryskyřice

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS61276A CS199208B2 (cs) 1976-01-30 1976-01-30 Způsob výroby vytvrzeného bezcelulózového plnivového materiálu na bází aminové pryskyřice

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199208B2 true CS199208B2 (cs) 1980-07-31

Family

ID=5338531

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS61276A CS199208B2 (cs) 1976-01-30 1976-01-30 Způsob výroby vytvrzeného bezcelulózového plnivového materiálu na bází aminové pryskyřice

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS199208B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3931063A (en) Process for the manufacture of porous solids consisting of crosslinked urea-formaldehyde polycondensation products
US6723825B2 (en) Stable liquid melamine urea formaldehyde resins, hardeners, adhesive compositions, and methods for making same
CS253712B2 (en) Process for preparing enclosed pulverized ammonium polyphosphate
EP2310433B1 (en) Storage stable melamine-urea-formaldehyde resins and applications thereof
EP0136257A1 (de) Kugelförmiger amorpher Quarz und dessen Verwendung in Füllstoffen und Harz-Zusammensetzungen
US3849378A (en) Urea formaldehyde pigment
JPS61219706A (ja) 特にポリマーによる組成物に対し難燃剤として用いられる安定化赤リン
US3714085A (en) Silica urea formaldehyde polymer combination flatting additive composition
JP3067856B2 (ja) 表面処理炭酸カルシウム及びその製造方法
US1959375A (en) Method of making alpha substitute for wood
CS199208B2 (cs) Způsob výroby vytvrzeného bezcelulózového plnivového materiálu na bází aminové pryskyřice
US4684690A (en) Aminoplast adhesive resin powder for wood-based materials or as a paper adhesive, which eliminates little formaldehyde, its preparation, and a formulated aminoplast adhesive resin powder
CN108191250A (zh) 空心玻璃微珠及其制备方法
CA1078084A (en) Aminoplast resin moulding composition
US2512720A (en) Dry resin and process for preparing the same
US3793302A (en) Film-forming composition comprising a silica-urea formaldehyde polymer flatting agent
US3928122A (en) Paper containing a urea-formaldehyde pigment
US5210982A (en) Animal glue hardening composition and article and method of manufacturing thereof
IE912364A1 (en) Formaldehyde resin curing agents
US1048536A (en) Paint composition and process of making same.
AT353008B (de) Verfahren zur herstellung eines gehaerteten, gefaellten, cellulosefreien aminoplastmaterials
JPH0542454B2 (cs)
US3046103A (en) Bonding compositions containing modified trimethylolphenol compounds
JPH0542455B2 (cs)
WO1991005813A1 (en) Process for the production of a white fine-grained material of urea-formaldehyde resin or a modified urea-formaldehyde resin