CS198968B1 - Zařízení pro individuální volbu nitěnek, zejména u víceprošlupníoh tkaoích strojů - Google Patents

Zařízení pro individuální volbu nitěnek, zejména u víceprošlupníoh tkaoích strojů Download PDF

Info

Publication number
CS198968B1
CS198968B1 CS742378A CS742378A CS198968B1 CS 198968 B1 CS198968 B1 CS 198968B1 CS 742378 A CS742378 A CS 742378A CS 742378 A CS742378 A CS 742378A CS 198968 B1 CS198968 B1 CS 198968B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cam
lever
heald
levers
healds
Prior art date
Application number
CS742378A
Other languages
English (en)
Inventor
Frantisek Modrijan
Original Assignee
Frantisek Modrijan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Frantisek Modrijan filed Critical Frantisek Modrijan
Priority to CS742378A priority Critical patent/CS198968B1/cs
Publication of CS198968B1 publication Critical patent/CS198968B1/cs

Links

Landscapes

  • Looms (AREA)

Description

Vynález se týká zařízení pro individuální volbu nitěnek, zejména u víceprošlupních tkacíoh strojů.
Při činnosti tkacích strojů je nutno periodicky rozevírat osnovní niti a tvořit tak prošlup, do kterého se pak vhodným způsobem zanáší útek. Prošlap je obvykle tvořen tak, že jednotlivé osnovní niti jsou vedeny očky nitěnek ve tvaru drátů a nitěnky vykonávají pohyb ve směru své podélné osy v rovině kolmé k rovině osnovy. Nitěnky jsou uspořádány v jedné nebo v několika řadách a jejich pohyb je zprostředkován různými zařízeními, přičemž nitěnky jsou ovládány zpravidla po sekcích.
Za účelem rozšíření vzorovaoích možností u tkacích strojů se hledá řešení individuální volby pohybu jednotlivých nitěnek, přičemž toto řešení je žádoucí zejména u víceprošlupních tkacích strojů.
Jsou známa zařízení pro vytváření prošlupu, která zahrnují jednotlivé brdové listy, ovládané vzorovacím zařízením podle programu vyděrovaného na vzorovaoích kartách, případně uložené na jiném nosiči. Rovněž jsou známa zařízení, pomocí kterých jsou podle programu uloženého na vhodném nosiči ovládány jednotlivé osnovní nitě. Oba tyto druhy zařízení jsou nevýhodné tím, že rozevírání a zavírání prošlupu probíhá současně v celé šíři stroje
198 968
190968 a že tedy neumožňují vytváření postupujícího prošlupu, jak se požaduje u víceproSlupníeh tkacích strojů.
Jsou také známa zařízení vytvářející postupující prošlup, ve kterých se ovládání osnovních nití, resp. skupin osnovních nití provádí například pomocí soustavy vaček.
Tato zařízení však umožňují tkát pouze předem určenou vazbu, kterou nelze měnit během činnosti tkacího stroje, přičemž její změna - v případě že je vůbec možná - vyžaduje zpravidla značně náročný zásah do prošlupního ústrojí stroje.
Pro individuální ovládání nitěnek, resp. osnovních nití tkacího stroje jsou známa zařízení, která pracují na mechanickém nebo elektromechanickém principu. K řešení pracujícím na elektromechanickém principu patří např. zařízení, která využívají sil působících na vodič protékaný elektrickým proudem, umístěný v příčném magnetickém poli. Jednotlivé nitěnky jsou v těchto zařízeních upevněny na elektrických vodičích umístěných v silném příčném magnetickém poli. Volba nitěnek se provádí přivedením proudového impulsu do příslušného vodiče, který se působením elektrodynamických sil vychýlí, čímž přesune nltěnku. Směr pohybu vodiče a tedy i nitěnky je určen směrem toku elektrického proudu proudového impulsu.
Další zařízení pro individuální volbu nitěnek využívají působení elektrostatických přítahových sil, vznikajících mezi nabitými tělěsy. U těchto zařízení jsou elektricky vodivé brdové šňůry upraveny na horních koncích nitěnek a jsou vedeny po obvodě otáčejícího se bubnu. Buben brdové šňůry působením elektrostatických přítahových sil unáší a tím vychyluje ze základní polohy. Volba jednotlivých nitěnek se provádí ovládáním velikosti elektrostatických nábojů příslušných brdových šňůr.
Mechanické systémy pro individuální ovládání nitěnek čaato obsahují spojení vlastní nitěnky s pneumatickým nebo hydraulickým pohonem. Nitěnky ovládající jednotlivé osnovní niti jsou voleny řízením příslušných ventilů pohonu.
Systémy pro individuální ovládání nitěnek jsou vesměs zatíženy řadou nedostatků, které dosud brání jejich praktickému uplatnění a průmyslové aplikaci na tkacích strojích. Podstatnou nevýhodou těchto systémů je jejioh značná rozměrnost, která vyvolává obtížně řešitelné potíže při aplikaci těchto systémů, zejména na tkacích strojích určených pro větší dostavu osnovních nití. Z těchto důvodů je možno tyto systémy využívat prakticky pouze na tkacích strojích s malou dostavoiá osnovních nití, neboť pro vyšší dostavy je nut no tkaci stroj osadit několikanásobným paralelním uspořádáním základního provedení systému, což neúměrně zvětšuje rozměry a hmotnost tkacího stroje, velmi komplikuje prošlupní ústrojí, snižuje jeho spolehlivost a znesnadňuje obsluhu, zejména při navádění osnovních nití do nitěnek.
Uvedené nevýhody do značné míry odstraňuje tzařízeVií pro individuální volbu nitěnek podle vynálezu, jehož podstatou je, že vyvolovací ústrojí obsahuje těleso opatřené vodicím! drážkami přiřazenými jednotlivým nitěnkám sekce, přičemž v každé vodicí drážce
198988 je suvně uložen alespoň konec jí příslušné nitěnky opatřený podélnou pružinou a čepem, otočné platina ve tvaru dvojzvratné páky, na horním konci opatřena zářezem a úkosem a na spodním konci zářezem a úkosem, která je svým horním koncem alespoň v občasném záběru s podélnou pružinou nitěnky a je otočně uložena na čepu nitěnky, přičemž do zářezů střídavě zasahují unášeči páky, když ve vodicí drážce je dále uložena posuvná platina, opatřená ožubem s horním a spodním čelem a na spodním konci volicím perem z feromagnetického materiálu s kolénkem, přičemž horní konec posuvné platiny je alespoň v občasném záběru se spodním koncem otočné platiny, horní čelo ozubu posuvné platiny je v občasném záběru s první pákou předvolby, spodní čelo ozubu a kolénko volicího pera je v občasném záběru s druhou pákou předvolby, když volicí pero je předpruženo do záběru se třetí pákou předvolby a je součástí magnetického obvodu volicího elektromagnetu.
Výhoda zařízení podle vynálezu spočívá v jeho jednoduchém uspořádání napříč osnovy pod nebo nad tkací rovinou tkacího stroje, kde jednotlivé nitěnky jsou zvedány nebo stahovány dolů přímo pákami přestavovacího ústrojí prostřednictvím platin bez dalších přídavných členů.
Další výhodou zařízení podle vynálezu je jeho prostorová nenáročnost a poměrně malé pohyblivé hmoty.
Výhodou zařízení podle vynálezu je rovněž relativně velmi malý potřebný příkon volicích elektromagnetů, který může být až o řád nižší než u obdobných známých zařízení.
Příkladné provedeni zařízení podle vynálezu je schematicky znázorněno na výkresech, kde obr. 1 ukazuje podélný částečný řez vyvolovacím ústrojím jedné sekce nitěnek v poloze předvolby do zvědu nitěnek do horní proálupní roviny, obr. 2 podélný částečný řez části vyvolovacího ústrojí v poloze předvolby do stažení nitěnky do dolní prošlupní roviny, obr. 3 podélný částečný řez částí vyvolovacího zařízení s nlťšnkou v horní prošlupní rovině s předvolbou pro následný pohyb nitěnky do dolní prošlupní roviny. Obr. 5 znázorňuje příkladné provedení přestavovacího ústrojí zařízení podle vynálezu a obr. 6 pohled na příkladné provedení zařízení shora. Obr. 4 ukazuje podélný částečný řez částí ústrojí s předvolbou pro následný pohyb nitěnky do horní prošlupní roviny.
Vyvolovací ústrojí 1 ” obr. 1 - obsahuje těleso 2 opatřené vodícími drážkami g, které jsou přiřazeny jednotlivým nitěnkám 4 sekce g. V každé vodicí drážce g je suvně uložen alespoň konec jí příslušné nitěnky 4 opatřený podélnou pružinou £ a čepem V každé vodicí drážce g je dále otočná platina 8 ve tvaru dvojzvratné páky, která je na obou koncích g, 11 opatřena zářezem 10 a úkosem 12 a která je svým horním koncem g alespoň v občasném záběru s podélnou pružinou 6 nitěnky 4 a je otočně uložena na čepu J nitěnky 4. Do zářezů 10 střídavě zasahují unášeči páky 13 přestavovacího ústrojí 14.
Ve vodicí drážce g je dále uložena posuvná platina lg, opatřená ozubem 16 s horním a spodním čelem 17. 18 a na spodním konci lg volicím perem 20 z feromagnetického materiálu s kolénkem 21. Horní konec 22 posuvné platiny 15 je alespoň v občasném záběru se
198988 spodním koncem 11 otočné platiny 8, horní čelo 17 ozubu 16 posuvné platiny 15 je v občasném záběru s první pákou 23 předvolby přestavovacího ústrojí 14. spodní čelo 18 ozubu 16 a kolénko 21 volicího pera 20 je v občasném záběru s druhou pákou 24 předvolby a volicí pero 20 je předpruženo do záběru se třetí pákou 25 předvolby. Volicí pero 20 je součástí magnetického obvodu 26 volicího elektromagnetu 27.
Každé přestavovací ústrojí 14 zařízení - obr. 5 - obsahuje první vačku 28. která je poháněna synchronně s Chodem tkacího stroje. Vačka 28 je uložena mezi dvěma, na jedněch koncích na čepech 29 otočně do záběru s touto vačkou 28 odpružené uloženými unášecími pákami 13 a systém tří pák 23. 24. 25 zahrnující první, druhou a třetí páku 23. 24, 25 předvolby. Páky 23. 24. 25 předvolby jsou na jedněch koncích otočně uloženy na čepech Ji a jsou opatřeny plochami 22, kterými jsou ve vzájemném, alespoň občasném záběru. Soustava pák 2J, 24. 25 je odpružená do záběru s druhou poháněnou vačkou 22· v přímém záběru s druhou vačkou 22 je pouze první páka 23 předvolby, ostatní jsou s ní prostřednictvím vzájemného záběru v místech ploch j2 v záběru nepřímém.
Unášecí páky 12 a páky 22, 24, 25 předvolby jsou na svých druhých koncích opatřeny noži 34. které jsou společné celému vyvolovacímu ústrojí 1 přiřazenému jedné sekci 2 nitěnek £.
První vačky 28 přestavovacího ústrojí 14 jsou uloženy na první společné hřídeli 35. přičemž postupně v řadě je vždy následující vačka 28 oproti předcházející vačce 28 úhlově natočena. Obdobně jsou druhé vačky 33 přestavovacího ústrojí uloženy na druhé společné hřídeli 2é a postupně v řadě je vždy následující vačka 33 oproti předcházející vačce 22 úhlově natočena.
Jednotlivé sekce 2 nitěnek 4 mohou být uspořádány v řadě tak, že spojnice nitěnek £ tvoří přímku kolmou ke směru osnovních nití 22, nebo s výhodou tak, že spojnice nitěnek £ každé sekce 2 tvoří přímku svírající se směrem osnovních nití obecně ostrý úhel.
Volicí elektromagnet 27 obsahuje permanentní magnet 38 opatřený pólovými nástavci 39 směřujícími k volicímu peru 20 a budicí vinutí £0, které obepíná např jeden z pólových nástavců 22· Budicí proud ve formě impulsů přiváděný do budicího vinutí 40 elektromagnetu 27 neznázorněnými prostředky je orientován tak, že zeslabuje magnetický tok vytvářený permanentním magnetem 2S·
Při chodu tkacího stroje se otáčejí vačky 28. 33 stejnými úhlovými rychlostmi a periodicky pohybují unášecími pákami 12, takže se periodicky pohybují od sebe a k sobě a pákami 22, 24, £2 které se pohybují nahoru a dolů.
Jakmile se dostane druhá páka 24 předvolby při svém pohybu směrem dolů do záběru s kolénkem 21 volicího pera 20, počne se volicí pero 20 přibližovat k volicímu elektromagnetu 22, dosedne na jeho čelo 41. kde zůstane působením permanentního magnetu 38 přitaženo i v době, kdy již není s druhou pákou 24 předvolby v záběru. V této poloze
198988 volicí pero zůstane, dokud se do budicího vinutí 40 volicího elektromagnetu 27 nepřivede proudový impuls, jehož působením se zeslabí magnetický tok permanentního magnetu ^8 natolik, že volicí pero 20 vlivem vlastní direktivní síly odskočí.
Podélná pružina 2 nitěnky £ působí na horní konce 2 otočné platiny 8, tak, že pokud není otočná platina 8 natočena působením posuvné platiny 15. zasahuje horní unášecí páka 13 do zářezu 10 v horním konci 2 otočné platiny 8 - obr. 1. V tomto případě otočná platina 8 a nitěnka £ vykonává pohyb do horní prošlupní roviny a zpět, nebol zmíněná horní unášecí páka 1J vykyvuje pouze ze střední polohy, tj. tkací roviny, do horní prošlupní roviny. Posuvná platina 15 otočnou platinu 8 nenatočí, dokud je volicí pero 20 drženo na čele 41 volicího elektromagnetu 22, protože třetí pálka 25 předvolby ee nedostane s volicím perem ?0 do záběru. K volbě dochází v okamžiku, kdy unášecí páky 1β jsou rozevřeny, tj. když nitěnky £ jsou v dolních a horních prošlupních rovinách, kde mají prodlevu. V tomto okamžiku jsou páky 23. 24. 25 předvolby v dolní úvrati, přičemž první páka 22 předvolby stáhne všechny posuvné platiny 15. které byly ve funkční poloze, prostřednictvím záběru a ozubem 16 ae strany jeho horního čela 12· Druhá páka 24 předvolby přitlačí všechny volicí pera 20 k čelům 41 volicích elektromagnetů g7.
Přijde-li v této době do budicího vinutí 40 volicího elektromagnetu 27 proudový impuls, volicí pero 20 odskočí a dostane se do záběru se třetí pákou 25 předvolby, čímž je při následovném pohybu třetí páky 25 předvolby posuvná platina 15 zvednuta. Pokud byla nitěnka £ při předcházejícím pohybu v dolní prošlupní rovině, zůstane otočná platina 8 i nadále ve styku s podélnou pružinou £ nitěnky £. Vraeí-li se nitěnka z horní prošlupní roviny, dostane se otočná platina 8 avým horním koncem 2 opatřeným úkosem 12 do záběru a podélnou pružinou £ nitěnky £ a proti direktivní síle podélné pružiny £ je posuvnou platinou 15 natočena tak, že spodní unášecí páka 13 se dostane do záběru s otočnou platinou 8 v zářezu 10 ve spodním konci 11 otočné platiny 8, kdežto horní unáěecí páka 13 ee dostane mimo záběr 8 otočnou platinou 8 opuštěním zářezu 10 v horním konci 2 otočné platiny 8 a otočné platina 8 je i s nitěnkou 4 stažena dolů.

Claims (6)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zařízení pro individuální volbu nitěnek zejména u víceprošlupních tkacích strojů opatřených systémem nitěnek, uložených v lůžku, rozděleném do sekcí a rozprostírajícím ae přes celou šíři stroje, zahrnující ovládací ústrojí jednotlivě přiřazená jednotlivým sekcím nitěnek, z nichž každé obsahuje přestavovací ústrojí a vyvolovací ústrojí opatřené elektromagnety jednotlivě přiřazenými jednotlivým nitěnkám sekce, vyznačené tím, že vyvolovací ústrojí (1) obsahuje těleso (2) opatřené vodicími drážkami (3) přiřazenými jednotlivým nitěnkám (4) sekce (5), přičemž v každé vodicí drážce (3) je suvně uložen alespoň konec jí příslušné nitěnky (4), opatřený podélnou pružinou (6) a čepem (7) a otočná platina (8) ve tvaru dvojzvratné páky, na horním konci (9) opatřená zářezem (10) a úkosem (12) a na spodním konoi (11) zářezem (10) a úkosem (12), která je svým horním koncem (9) alespoň v občasném záběru s podélnou pružinou (6) nitěnky (4) a je otočně uložena na čepu (7) nitěnky (4), přičemž do zářezů (10) střídavě zasahuji unéšecí páky (13) přestavovaoího ústrojí (14), když ve vodicí drážce (3) je dále uložena posuvné platina (15), opatřené ozubem (16) s horním a spodním čelem (17, 18) a na spodním konci (19) volicím perem (20) z feromagnetického materiálu s kolénkem (21), přičemž horní konec (22) posuvné platiny (15) je alespoň v občasném záběru ae spodním koncem (11) otočné platiny (8), horní čelo (17) ozubu (16) posuvné platiny (15) je v občasném záběru s první pákou (23) předvolby, spodní čelo (18) ozubu (16) a kolénko (21) volicího pera (20) je v občasném záběru a druhou pákou (24) předvolby, když volicí pero (20) je předpruženo do záběru se třetí pákou (25) předvolby a je součástí magnetického obvodu (26) volicího elektromagnetu (27).
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že přestavovací ústrojí (14) obsahuje s chodem tkacího stroje synchronně poháněnou první vačku (28) uloženou mezi dvěma, na jedněch koncích na Čepech (29) otočně do záběru s touto vačkou (20) odpružené uloženými unášecími pákami (13) a systém tří pák (23, 24, 25) zahrnující první, druhou a třetí páku (23, 24, 25) předvolby, kteréžto páky (23, 24, 25) jsou na jedněch koncích otočně uloženy na čepech (31) a jsou opatřeny plochami (32), kterými Jsou ve vzájemném, alespoň občasném záběru, přičemž soustava pák (23, 24, 25) je opružená do záběru s druhou poháněnou vačkou (33).
  3. 3. Zařízení podle bodu 2, vyznačené tím, že v přímém záběru s druhou vačkou (33) je pouze první páka (23) předvolby.
  4. 4. Zařízení podle bodu 2, vyznačené tím, že unášecí páky (13) a páky (23, 24, 25) předvolby jsou na svých druhých koncích opatřeny noži (34), které jsou společné celému vyvolovacímu ústrojí (1) přiřazenému jedné sekci (5) nitěnek (4).
    198980
  5. 5. Zařízení podle bodu 2, vyznačené tím, že první vačky (28) jsou uloženy na první společné hřídeli (35), přičemž postupně v řadě je vždy následující první vačka (28) oproti předcházející první vačce (28) úhlově natočena a druhé vačky (33) jeou uloženy na druhé společné hřídeli (36), přičemž postupně v řadě je vždy následující druhá vačka (33) oproti předcházející druhé vačce (33) úhlově natočena.
  6. 6. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že volicí elektromagnet (27) obsahuje permanentní magnet (38) opatřený pólovými nástavci (39), směřujícími k volicímu peru (20) a budicí vinutí (40).
CS742378A 1978-11-15 1978-11-15 Zařízení pro individuální volbu nitěnek, zejména u víceprošlupníoh tkaoích strojů CS198968B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS742378A CS198968B1 (cs) 1978-11-15 1978-11-15 Zařízení pro individuální volbu nitěnek, zejména u víceprošlupníoh tkaoích strojů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS742378A CS198968B1 (cs) 1978-11-15 1978-11-15 Zařízení pro individuální volbu nitěnek, zejména u víceprošlupníoh tkaoích strojů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS198968B1 true CS198968B1 (cs) 1980-06-30

Family

ID=5423329

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS742378A CS198968B1 (cs) 1978-11-15 1978-11-15 Zařízení pro individuální volbu nitěnek, zejména u víceprošlupníoh tkaoích strojů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS198968B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2872409B2 (ja) 経糸開口形成装置及び経糸開口形成方法
US3283541A (en) Method and device for the individual control of selecting members
DE29808997U1 (de) Greifer und eine Schusseintragvorrichtung für eine Greiferwebmaschine
JPH034659B2 (cs)
US4406312A (en) Apparatus for selecting a number of weft threads at weaving machines
US5002098A (en) Device for braking a weft thread in a weaving machine
DE1535270B1 (de) Jacquardmaschine mit einzeln elektromagnetisch gesteuerten Litzen
RU1784052C (ru) Устройство отбора и подачи уточной пр жи к прокладчику высокоскоростного ткацкого станка
CS198968B1 (cs) Zařízení pro individuální volbu nitěnek, zejména u víceprošlupníoh tkaoích strojů
EP0544527B1 (en) Warp control apparatus for a loom
EP0723605A1 (de) Jacquardmaschine
US4072175A (en) Loom with means for shed forming
JPH0461104B2 (cs)
US3315708A (en) Thread changing apparatus for a shuttleless loom
CH208168A (de) Webstuhl.
US983862A (en) Electric jacquard-machine for figure-weaving without cards.
CS201921B1 (cs) Zařízení pro ovládání nitěnek tkacího stroje, zejména víceprošlupního
CS198952B1 (cs) Zařízení pro individuální volbu nitěnek, zejména u víceprošlupních tkacíoh strojů
EP0420869B1 (en) Electronic position control system
RU1794116C (ru) Ткацкий станок
DE3833480A1 (de) Elektromagnetische platinenauswahlsteuerung fuer die jacquardmaschine einer webmaschine
US3528460A (en) Detecting means for weft selecting means
DE1535249B1 (de) Fachbildevorrichtung fuer webmaschinen
DE93775C (cs)
GB2073788A (en) Improvements in Fabric Manufacture