CS201921B1 - Zařízení pro ovládání nitěnek tkacího stroje, zejména víceprošlupního - Google Patents

Zařízení pro ovládání nitěnek tkacího stroje, zejména víceprošlupního Download PDF

Info

Publication number
CS201921B1
CS201921B1 CS38379A CS38379A CS201921B1 CS 201921 B1 CS201921 B1 CS 201921B1 CS 38379 A CS38379 A CS 38379A CS 38379 A CS38379 A CS 38379A CS 201921 B1 CS201921 B1 CS 201921B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sinker
engagement
adjusting
arm
heald
Prior art date
Application number
CS38379A
Other languages
English (en)
Inventor
Frantisek Modrijan
Original Assignee
Frantisek Modrijan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Frantisek Modrijan filed Critical Frantisek Modrijan
Priority to CS38379A priority Critical patent/CS201921B1/cs
Publication of CS201921B1 publication Critical patent/CS201921B1/cs

Links

Landscapes

  • Looms (AREA)

Description

Vynález se týká zařízení pro ovládání nitěnek tkacího stroje, zejména víceprošlupního.
Při tkaní na tkacích strojích je zanášen útek do prošlupu tvořeného horní a spodní soustavou osnovních nití. Osnovní niti jsou při tom vedeny nitěnkami, které jsou uspořádány po celé tkací šíři stroje a vykonávají kmitavý pohyb z horní do dolní prošlupní roviny a zpět. Tento pohyb nitěnek v příčném směru ke tkací rovině je zprostředkován různými zařízeními pro jejich ovládání.
U známých zařízení pro ovládání nitěnek jsou nitěnky uspořádány na brdových listech, které jsou dále ovládány vzorovacím zařízením podle programu zpravidla vydělovaném na jeho nosiči. Obdobně jsou ovládány případně i jednotlivé nitěnky. Nevýhodou těchto zařízení je, že přesouvání nitěnek probíhá současně po celé tkací šíři stroje a nelze jimi vytvářet postupující tzv. prošlupní vlnu, jak to požadují víceprošlupní tkací stroje.
Dále je známo zařízení pro vytváření postupné prošlupní vlny, u kterého se ovládání nitěnek, resp. skupin nitěnek, provádí prostřednictvím soustavy vaček. Toto zařízení však dovoluje tkaní jen předem určenou vazbou, kterou nelze během tkaní měnit.
Další známé zařízení pro ovládání nitěnek využívá působení elektrostatických přitahových sil mezi elektricky nabitými tělesy. Přesuvně upravené nitěnky jsou ovládány električky vodivými brdovými šňůrami, které jsou vedeny přes otáčející se buben. Buben brdové šňůry působením elektrostatických přítahových sil unáší a tím vychyluje nitěnky ze základní polohy. Volba jednotlivých nitěnek se provádí ovládáním velikosti elektrostatických nábojů příslušných brdových šňůr. Tato známá zařízení pro ovládání nitěnek vykazují řadu nedostatků, které brání jejich praktickému využití na tkacích strojích. Podstatnou nevýhodou je jejich značná rozměrnost, zejména pro tkací stroje s větší dostavou osnovních nití, kdy je nutno tkací stroj osadit několikanásobným paralelním uspořádáním základního systému a komplikuje prošlupní ústrojí, snižuje jeho spolehlivost a znesnadňuje jeho obsluhu.
Uvedené nevýhody a nedostatky se snaží odstranit zařízení podle vynálezu, jehož podstatou je, že nitěnky jsou spřaženy s výkyvnými platinami, každou ve tvaru dvouramenné páky, jejíž jedno rameno je upraveno pro občasný záběr s jedním unášecím elementem přestavovacího ústrojí pod působením pružiny a druhé rameno je upraveno pro záběr s druhým unášecím elementem přestavovacího ústrojí při záběru výkyvné platiny s přesuvnou vychylovací platinou, odpruženou do vychylovacího záběru s druhým ramenem výkyvné platiny a opatřenou záchytem pro záběr s naváděcím elementem přestavovacího ústrojí, přičemž alespoň část vychylovací platiny přilehlá k elektromagnetické volicí jed201921 notce je z ferromagnetického materiálu a je součástí magnetického obvodu této elektromagnetické volicí jednotky.
Další podstatou je, že každá sada ze systému nitěnek je uložena na sloupku uloženém posuvně v drážce bloku sloupků, opatřeném kloubem, na němž je kyvně uložena výkyvná platina, jejíž jedno rameno je opatřeno vybráním pro záběr s horním unášeoím elementem pod působením podélné pružiny upravené na sloupku ia druhé rameno je opatřeno vybráním pro záběr s dolním unášecím elementem, přičemž čelo je zkoseno pro vychylovací záběr se zkoseným čelem vychylovaní platiny, uložené v drážce pod výkyvnou platinou.
Je výhodné, když vychylovací platina je opatřena kloubem, na kterém je uložena volicí platinika z ferromagnetického materiálu pro spolupráci s elektromagnetickou volicí jednotkou.
Rovněž je výhodné, jestliže první a druhý unášecí element a naváděcí element jednoho přestavovacího ústrojí jsou přiřazeny jednomu bloku sloupků se sadami nitěnek, přičemž první a druhý unášecí element jsou vytvořeny jako póly uložené na zařízení výkyvné a v nuceném záběru se svou přestavovací vačkou a naváděcí element je součástí další páky uložené na zařízení rovněž výkyvné a která je v nuceném záběru s naváděcí vačkou, když přestavovací a naváděcí vačka jsou poháněny synchronně s chodem tkacího stroje a uloženy nia společném hřídeli.
Ještě je podstatné, že bloky sloupků se sadami nitěnek jsou paralelně seřazeny přes celou tkací šířku stroje a po sobě následující dvojice vaček přestavovaoích ústrojí jsou vzájemně úhlově natočeny pro vytvoření postupující prošlupní vlny.
Výhodou zařízení podle vynálezu je především jeho poměrně jednoduché ucelené uspořádání, malá prostorová zastavěnost v prostoru niad nebo pod tkací rovinou. Další výhodou je možnost skupinového ovládání nitěnek, odpovídající možnostem listového stroje pro jednoprošlupní tkací stroje s možností využití počítačové techniky jako programového zařízení. Přitom osnovní dostává není prakticky omezena, neboť počet nitěnek v jedné sadě na sloupku může ibýt libovolný. Střída osnovníoh nití je dána počtem sloupků sad nitěnek v jednom bloku. Je výhodné, že každý blok sloupců nitěnek může tkát jinou vazbu než ostatní bloky.
Příkladné provedení vynálezu je znázorněno nia přiložených výkresech, kde obr. 1 ukazuje schematicky příčný řez částí tkacího stroje v místě zařízení pro ovládání nitěnek, obr. 2 pohled na toto zařízení shora. Další obrázky 3, 4, 5 a 6 představují částečný řez zařízením podle obr. 1 otočeném o 90 ° v různých polohách volby. Na obr. 3 odpovídá poloze v obr. 1, a to poloze po provedení volby nitěnky do horná prošlupní roviny, na obr. 4 poloze po provedení volby nitěnek do dolní prošlupní roviny, na obr. 5 poloze nitěnek v horní prošlupní rovině a na obr. 6 poloze nitěnek ve spodní prošlupní rovině.
Na blíže nezniázorněném vícepro)šlupním ťkacím stroji jsou po jeho tkací šíři upraveny nitěnky 1, které vedou osnovní niti 2 a svým řízeným kmitavým pohybem příčným ke tkací základní rovině 3 vytvářejí prošlupní vlnu pro zanášení útku. Osnovní niti 2, rožřaditelné nitěnkami 1 do horní a dolní prošlupní roviny 4, 5, procházejí pevným paprskem 6, do schematicky znázorněného rotačního přírazového ústrojí 7. Předložený příklad vynálezu je výhodně proveden pro skupinové ovládání nitěnek 1. Sada nitěnek 1 je uložena vyměnitelným způsobem do sloupku 8. Celkový počet nitěnek 1 na tikacím stroji je dán požadovanou osnovní dostavou. Podle obr. 1 jsou sloupky 8 nitěnek 1 uloženy posuvně v drážkách 10 bloku 9. Příkladně zvolený počet osmi sloupků 8 v osmi drážkách 10 jednoho bloku 9 odpovídá listovnímu prošlupnámu ústrojí s osmi listy. Každému bloku 9 nitěnek 1 upravených po tkací šíři stroje, přináleží jedno přestavovací ústrojí 11 se dvěma unášecími elementy 12, 13 a jedním naváděcím elementem 14. Každý sloupek 8 sady nitěnek 1 je opatřen, podle obr. 3, 4, 5, 6, kloubem 15, na kterém je kyvně uložena výkyvná platina 16 provedená ve tvaru dvouramenné páky. Jedno rameno 17 je opatřeno vybráním 18 pro záběr s horním unášecím elementem 12 pod působením podélné pružiny 19, upravené např. na sloupku 8. Druhé rameno 20 výkyvné platiny 16 je opatřeno vybráním 21 pro záběr s dolním unášecím elementem 13. Celo 22 druhého ramene 20 je zkoseno pro vychylovací záběr se zkoseným čelem 24 vychylovací platiny 23, která je uložena přesuvně v drážce 10 pod výkyvnou platinou 16. Vychylovací platina 23 je do vychýlovacího záběru s výkyvnou platinou 16 pod působením pružiny 26. Kromě toho je opatřena záchytem 26 pro záběr s naváděcím elementem 14 pro přesunutí vychylovací platiny 23 k elektromagnetické volící jednotce 27. Proti vychýlení je zde upraven vodící čep 41. Alespoň část vychylovací platiny 23 přilehlá k této volicí jednotce 27 je z ferromagnetického materiálu a je součástí magnetického obvodu této elektromagnetické volicí jednotky 27. Tato obsahuje permanentní magnet 28 s pólovými nástavci 29 a budicí vinutí 30, které obepíná, např. jeden z pólových nástavců 29. Budicí proud ve formě elektrických impulsů přiváděný do elektromagnetické volicí jednotky 27 je orientován tak, že zeslabuje magnetickou přitažlivou sílu permanentního magnetu 28, kterou působí na vychylovací platinu. Budicí vinutí 30 je připojeno na neznázorněné programovací zařízení tkacího stroje. Pro zlepšení součinnosti elektromagnetické volicí jednotky 27 a vychylovací platiny 23 je výhodné, jestliže vychylovací platina 23 je opatřena, kloubem 31, na kterém je uložena volicí platinka 32 z ferromagnetického materiálu, kterou vychyloviací platina 23 spolupracuje s elektromagnetickou volicí jednotkou 27. Je zřejmé, že direktivní síla pružiny 25 vychylovací platiny 23 je menší než přídržná síla permanentního magnetu 28 elektromagnetické volicí jednotky 27.
Pro víceprošlupní tkací stroj je výhodné vytvořit přestavovací ústrojí 11 např. tak, jak je znázorněno na obr. 1. Unášecí elementy 12 a 13 jsou zde vytvořeny jako páky 33 a 34, uložené na zařízení výkyvně ia pod působením pružiny 35 v záběru se svou přestavovací vačkou 36, Naváděcí element 14 je součástí další páky 37 uložené na zařízení rovněž výkyvně, která je pod působením pružiny 38 v záběru s naváděcí vačkou 39. Přestavovací a naváděcí vačky 36 a 39 jsou poháněny synchronně s chodem tkacího stroje. S výhodou jsou uloženy na společném hřídeli 40. Jak znázorněno·, zejména na obr. 2, jsou bloky 9 sloupků 8 se sadami nitěnek 1 paralelně seřazeny přes celou tkací šířku stroje a po sobě následující dvojice vaček 36 a 39 přestavovacích ústrojí 11 jsou vzájemně úhlově natočeny pro vytvoření postupující prošlupní vlny při chodu stroje. Přitom horní nebo dolní unášecí elementy 12, 13 přesunují zvolené nitěnky sady 1 ze základní roviny 3 do horní prošlupní roviny 4 nebo do dolní prošlupní roviny 5 a zpět. Při pohybu horních unášecích elementů 12 vzhůru a dolních unášecích elementů 13 dolů, jsou příslušné sady nitěnek 1 ze tkací roviny 3 buď zvedány podle obr. 5 do horní prošlupní roviny 4, nebo stahovány podle obr. 6 do dolní prošlupní roviny 5. Současně s pohybem unášecích elementů 12 a 13 do krajních poloh se pohybuje naváděcí element 14 dolů a záběrem se záchytem 26 přesune vychylovací platinu 23, pokud ovšem v předchozím cyklu byla uvolněna ze silové vazby s elektromagnetickou volicí jednotkou 27, k elektromagnetické volicí jednotce 27, kde zůstane přidržena, K vlastní volbě, tj. k přivedení nebo nepřivedení elektrického impulsu do budicího vinutí 30 elektromagnetické volicí jednotky 27, dochází v době, kdy je sloupek 8 s nitěnkami 1 v horní nebo dolní prošlupní rovině 4 nebo 5. Jestliže podle programu nepřijde do elektromagnetické jednotky 27 elektrický impuls, zůstane vychylovací platina 23 přidržena elektromagnetickou volicí jednotkou 27 do další volby podle obr. 3 a záběrem horního ramene 17 výkyvné platiny 16 s horním unášecím elementem 12 se příslušná sada nitěnek 1 přesune do horní prošlupní roviny 4, jak znázorněno na obr. 5.
Jestliže podle programu přijde elektrický impuls do elektromagnetické volicí jednotky 27, budicí vinutí 30 zeslabí přídržnou sílu permanentního magnetu 28 a vychylovací platina 23 pod působením direktivní síly pružiny 25 se přesune vzhůru podle obr. 4, aby svým zkoseným čelem 24 vyklopila sestupující výkyvnou platinu 16 proti působení pružiny 19 ze záběru s horním unášecím elementem 12, pokud tak byla v předchozím cyklu navolena, nebo, pokud výkyvná platina 16 byla v předchozím cyklu navolena do záběru s dolním unášecím elementem 13, výkyvnou platinu 16 v záběru s dolním unášecím elementem 13 přidržela. Záběrem dolního unášecího elementu 13 s výkyvnou platinou 16 jsou nitěnky 1 přesunuty do dolní prošlupní roviny 5, jak znázorněno na obr. 6. Nyní je také vychylovací platina 23 přesunuta k elektromagnetické volicí jednotce 27 a celý cyklus se znovu opakuje.
Popsané provedení vynálezu je jen příkladné a lze je v rámci vynálezu obměňovat, např. tak, že každé výkyvné platině 16 je přiřazena jen jedna nitěnkia 1, .takže lze individuálně ovládat každou nitěnku 1.

Claims (6)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Zařízení pro ovládání nitěnek tkacího stroje, zejném-a víceprošlupního, opatřeného systémem nitěnek upravených na stroji volitelně přesuvné elektrickými impulsy z programovacího zařízení do horní nebo dolní prošlupní roviny, vyznačené tím, že nitěnky (1) jsou spřaženy s výkyvnými platinami (16), každou ve tvaru dvouramenné páky, jejíž jedno rameno (17) je upraveno •pro občasný záběr s jedním unášecím elementem (12) přestavovacího ústrojí (11) pod působením pružiny (19) a druhé rameno· (20) je upraveno pro záběr s druhým unášéeím elementem (13) přestavovacího ústrojí (11) při záběru výkyvné platiny (16) s přesuvnou vychylovací platinou (23), odpruženou do vychylovacího záběru s druhým ramenem (20) výkyvné platiny (16) a opatřenou záchytem (26) pro záběr s naváděcím elementem (14) přestavovacího ústrojí (11), přičemž alespoň část vychylovací platiny (23) přilehlá k elektromagnetické volicí jednotce (27) je z ferromagnetidkého materiálu a je součástí magnetického obvodu této elektromagnetické volicí jednotky (27).
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že každá sada ze systému nitěnek (1) je uložena na sloupku (8), uloženém posuvně v drážce (10) bloku (9) sloupků (8) opatřeném kloubem (15), na němž je kyvné uložena výkyvná platina (16), jejíž jedno· rameno (17) je opatřeno vybráním (18) pro záběr s horním unášecím elementem (12) pod působením podélné pružiny (10), upravené na sloupku (8), a druhé rameno (20) opatřeno vybráním (21) pro záběr s dolním unášecím elementem (13), přičemž čelo (22) je zkoseno pro vychylovací záběr se zkoseným čelem (24) vychylovací platiny (23), uložené v drážce (10) pod výkyvnou platinou (16).
  3. 3. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že vychylovací platina (23) je opatřena kloubem (31), na kterém je uložena volicí platinka (32) z ferromagnetického materiálu pro spolupráci s elektromagnetickou volicí jednotkou (27).
  4. 4. Zařízení podle bodů 1, 2, 3, vyznačující se tím, že první a druhý unášecí element (12, 13) a naváděcí element (14) jednoho přestavovacího ústrojí (11) jsou přiřazeny jednomu bloku (9) sloupků (8) se sadami nitěnek, přičemž první a druhý unášecí element (12, 13) jsou vytvořeny jako páky (33, 34) uložené na zařízení výkyvné a v nuceném záběru se svou přestavovací vačkou (36) a naváděcí element (14) je součástí další páky (37), uložené na zařízení rovněž výkyvné, a která je v nuceném záběru s naváděcí vačkou (39), když přestavovací a naváděcí vačka (36, 39) jsou poháněny synchronně s chodem tkacího stroje.
  5. 5. Zařízení podle bodu 4, vyznačující se tím, že přestavovací a naváděcí vačka (36, 39) jsou uloženy na společném hřídeli (40).
  6. 6. Zařízení podle bodů 1, 2, 3, 4 a 5, vyznačující se tím, že bloky (9) sloupků (8) se sadami nitěnek (1) jsou paralelně seřazeny přes celou tkací šířku stroje a po sobě následující dvojice vaček (36, 39) přestavovacích ústrojí (11) jsou vzájemně úhlově natočeny pro vytvoření postupující prošlupní vlny.
CS38379A 1979-01-17 1979-01-17 Zařízení pro ovládání nitěnek tkacího stroje, zejména víceprošlupního CS201921B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS38379A CS201921B1 (cs) 1979-01-17 1979-01-17 Zařízení pro ovládání nitěnek tkacího stroje, zejména víceprošlupního

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS38379A CS201921B1 (cs) 1979-01-17 1979-01-17 Zařízení pro ovládání nitěnek tkacího stroje, zejména víceprošlupního

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS201921B1 true CS201921B1 (cs) 1980-12-31

Family

ID=5335805

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS38379A CS201921B1 (cs) 1979-01-17 1979-01-17 Zařízení pro ovládání nitěnek tkacího stroje, zejména víceprošlupního

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS201921B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4532963A (en) Weaving mechanism with improved selection of the hooks
CN101346499A (zh) 用于制造带、尤其是织入导电细丝具体为天线细丝的标签带的导纬针织带机
US3499473A (en) Jacquard machine with electromagnetically controlled healds
US3265096A (en) Jacquard machine with individual electromagnetically controlled heddles
FI101088B (fi) Viriönmuodostuslaitteisto ja menetelmä viriöaukon muodostamiseksi
US3817292A (en) Apparatus for shedding in weaving looms
GB2059459A (en) Weft selctors
JP3969740B2 (ja) 糸の横方向往復運動の選択的制御装置
DE4020301C2 (cs)
CS201921B1 (cs) Zařízení pro ovládání nitěnek tkacího stroje, zejména víceprošlupního
KR100348690B1 (ko) 경편기에서의무늬내는장치
EP0544527B1 (en) Warp control apparatus for a loom
JP4194657B2 (ja) ジャカード織機針自動作動電磁装置
US3865148A (en) Jacquard machine
US4072175A (en) Loom with means for shed forming
EP0330624A2 (en) Double-doffing weaving machine provided with improved lifter driving devices
US6328076B1 (en) Thread controlling device with control element supported independently from the lifting device
US3587665A (en) Weft thread selecting device for weaving machines with a fixed weft supply
GB2190107A (en) Yarn selection in Axminster carpet looms
US2136064A (en) Textile machine
JPH0461104B2 (cs)
EP0439440A1 (en) Computer controlled modular electromagnetic device for driving warp yarns for making figured fabrics
US983862A (en) Electric jacquard-machine for figure-weaving without cards.
CS198968B1 (cs) Zařízení pro individuální volbu nitěnek, zejména u víceprošlupníoh tkaoích strojů
US5138850A (en) Spring biased pattern bars having electromagnetic selectors