CS198368B1 - Čtyřcestný regulační orgán s koaxiálním odvaděčem - Google Patents

Čtyřcestný regulační orgán s koaxiálním odvaděčem Download PDF

Info

Publication number
CS198368B1
CS198368B1 CS55275A CS55275A CS198368B1 CS 198368 B1 CS198368 B1 CS 198368B1 CS 55275 A CS55275 A CS 55275A CS 55275 A CS55275 A CS 55275A CS 198368 B1 CS198368 B1 CS 198368B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
drain
coaxial
bypass
way
regulating
Prior art date
Application number
CS55275A
Other languages
English (en)
Inventor
Prokop Bursik
Original Assignee
Prokop Bursik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Prokop Bursik filed Critical Prokop Bursik
Priority to CS55275A priority Critical patent/CS198368B1/cs
Publication of CS198368B1 publication Critical patent/CS198368B1/cs

Links

Landscapes

  • Multiple-Way Valves (AREA)

Description

Vynález se týká čtyřcestného regulačního orgánu s koaxiálním odváděčem obtokové a chlazené vody, který je umístěn v odváděcím hrdle tělesa regulačního orgánu. Koaxiální uspořádání odváděče v rovině obtokové komory jednak zamezuje vzájemnému působení proudění obtokové a chlazené vody a jednak vytváří potřebný hydraulický odpor obtokové komory.
Čtyřcestný regulační orgán s koaxiálním odváděčem obtokové a ochlazené vody umístěný v prostoru odváděcího hrdla není znám. Známé konstrukce čtyřcestných regulačních ventilů využívají koaxiálního přiváděče teplé vody, který je umístěn v přiváděcím hrdle teplé vody, kde diferencovaně rozděluje celkové přiváděné množství otopné vody na vodu obtokovou a vodu pro výhřevné plochy otopného tělesa.
Aplikace koaxiálního přiváděče je však možná jen u čtyřcestných regulačních orgánů se stabilně nastaveným poměrem přívodu a obtoku. Nelze tato řešení však aplikovat např. na regulační orgány s proporcionální regulací, které je dosahováno otočným nebo posuvným šoupátkem, které jsou umístěny v přiváděcím hrdle teplé vody v rovině obtokové komory.
Zavedení koaxiálního přiváděče do přiváděcího hrdla tělesa regulačního orgánu stabilizuje a odděluje přivádění otopné vody do převáděcí komory, ale nepůsobí již v místě míšení obtokové a ochlazené vody, tj. v prostoru odváděcího hrdla.
Uvedené nedostatky jsou řešeny vynálezem příslušného regulačního orgánu s koaxiálním odváděčem, u kterého je v ose odváděcího hrdla tělesa regulačního orgánu vytvořen odváděč obtokové vody, do kterého je zaústěna obtoková komora, přičemž do odváděcího otvoru spojujícího dutinu odváděcího hrdla s převáděcí komorou jé v prostoru obtokové komory zabudován přímý nebo tvarovaný odváděči nátrubek, do kterého je dutinou připojovacího hrdla a převáděcí komory zasunuta koncová část odváděcího kolenového nástavce. Odváděč obtokové a ochlazené vody lze provést i u regulačních orgánů opatřených v místě přiváděcího hrdla teplé vody koaxiálním přiváděčem.
Na obr. 1 až 15 jsou znázorněny tři příklady aplikace koaxiálního odváděče obtokové a ochlazené vody na dva základní představitele regulačních orgánů.
Obr. 1 až 6 znázorňují čtyřcestný dvouregulační kohout s koaxiálním odváděčem, při198368 čemž obr. 1 představuje podélný řez, obr. 2 příčný řez v místě B-—B, obr. 3 příčný řez v místě A—A, na obr. 4 je znázorněn horižontální řez připojovacím hrdlem a regulačním ústrojím v místě C—C, na obr. 5 je částečný horizontální řez koaxiálním odváděčem a obtokovou komorou v místě D—-D, obr. 7 až 11 představují čtyřcestný regulační ventil s posuvným šoupátkem, přičemž obr. 7 znázorňuje podélný řez tímto čtyřcestným ventilem, na obr. 8 je příčný řez v místě H—F, na obr. 9 je příčný řez v místě G—F, na obr. 10 je příčný řez regulačním ústrojím a přiváděcím hrdlem v místě K—K, obr. 11 představuje horizontální řez v ose obtokové komory v místě E—E, obr. 12 až 15 znázorňují čtyřcestný dvouregulační ventil s koaxiálním odváděčem obtokové a ochlazené vody, přičemž obr. 12 představuje podélný řez dvouregulačním ventilem, na obr. 13 je příčný řez převáděcí komorou, odváděcím hrdlem a koaxiálním odváděčem v místě L—L, obr. 14 představuje příčný řez v místě Μ—M a na obr. 15 je znázorněn horizontální řez připojovacím hrdlem a převáděcí komorou ventilového tělesa v místě N—N.
Těleso 1 dvouregulačního kohoutu znázorněného na obr. 1 až 6 je opatřeno přiváděcím hrdlem 11 teplé vody a odváděcím hrdlem 12 vratné vody, které jsou spojeny obtokovou komorou 8 rovnoběžnou s osou převáděcí komory 3 a připojovacího hrdla 10. Regulační ústrojí je uloženo v regulačním pouzdru 2 umístěném uvnitř regulačního hrdla tělesa 1, které je uspořádáno v ose připojovacího hrdla 10 tak, že uzávěr regulačního hrdla tvoří s tělesem 1 jeden celek.
Odváděči hrdlo 12 je spojeno s odváděcím otvorem 22 s převáděcí komorou 3. Do tohoto odváděcího otvoru 22 je umístěna koncová část odváděcího kolenového nástavce 9, který prochází připojovacím sroubením 13,14. Obtoková komora 8 je podle obr. 1 a 7 v místě napojení na odváděč 21 zúžena. Toto zúžení může být provedeno i na opačné straně obtokové komory, tj. v místě přiváděcího hrdla 11 za předpokladu změny v umístění zátky 16.
Regulační pouzdro 2 je tvořeno válcovým pláštěm s vnějším vybráním 2b, ve kterém je v místě přiváděcího hrdla 11 vytvořen přiváděči otvor 6 teplé vody.
Uvnitř regulačního pouzdra 2 je uložen regulační člen 5, který podle obr. 1, 2 a 4 je proveden jako otočný válcový segment jehož hrana otevírá nebo zavírá přiváděči otvor 6 v plášti regulačního pouzdra 2, který je tvarován. Dutina regulačního pouzdra 2 je spojovacím otvorem 7 spojena c převáděcí komorou 3 tělesa 1. Regulační člen 5 je pevně spojen s hřídelkou 4, která je uložena a utěsněna ve vnější části regulačního hrdla. Regulační pouzdro 2 i regulační člen s hřídelkou 4 jsou podle obr. 1 zasunuty do tělesa 1 dutinou připojovacího hrdla 10 a zafixovány v žádoucí poloze přiváděcího otvoru 6, který je nastaven vůči průřezu přiváděcího hrdla 11.
Koaxiální odváděč obtokové a ochlazené vody uspořádaný v ose odváděcího hrdla 12 je tvořen odváděčem 21 obtokové vody v jehož ose je do odváděcího otvoru 22 spojujícího dutinu odváděcího hrdla 12 a převáděcí komoru 3 zabudován přímý či tvarovaný odváděči nátrubek 20, do kterého je dutinou připojovacího hrdla 10 a převáděcí komory 3 zasunuta koncová část odváděcího kolenového nástavce 9.
Výtokové část odváděcího nátrubku 22 je podle potřeby tvarována např. podle obr. 6,
12.
Jak vyplývá z obr. 1 může být i do prostoru přiváděcího hrdla 11 zabudován přiváděči nátrubek 23 (zaklesleno čárkovaně), který je konstrukčně řešen obdobně. Základní nastavení průtočného průřezu přiváděcího otvoru 6 je dosahováno např. vymezením úhlu natočení hřídelky 4 regulačního členu 5 pomocí kolíku a zarážky 15, atp. Odváděči nátrubek 20 je do odváděcího otvoru 22 například zalisován.
Čtyřcestný dvouregulační kohout podle obr. 1 až 6 je připojen ke spodnímu připojovacímu otvoru otopného tělesa. Otopná voda z přiváděcího hrdla 11 proudí jednak obtokovou komorou 8 do odváděče 21 v odváděcím hrdle 12, kde ji odváděči nátrubek 20 odděluje od proudu ochlazené vody z kolmého kolenového odváděcího nástavce 9, a jednak je vedena regulovaným průřezem přiváděcího otvoru 6 a spojovacím otvorem 7 do dutiny převáděcí komory 3 a dále do spodního připojovacího otvoru otopného tělesa. Po odevzdání tepla se ochlazená voda shromažďuje ve spodním spojovacím hrdle otopného tělesa odkud je odváděna odváděcím kolenovým nástavcem 9 a odváděcím nátrubkem 20 do odváděcího hrdla 12 vratné vody, kde se mísí s obtokovou vodou.
Na obr. 7 až 11, kde je znázorněn čtyřcestný regulační ventil s přepouštěcím šoupátkem a koaxiálním odváděčem jde o řešení s proporcionální regulací přívodu a obtoku otopné vody. V odváděcím hrdle 12 je v rovině obtokové komory 8 vytvořen odváděč 21, v jehož ose je zabudován odváděči nátrubek 20, do kterého je dutinou převáděcí komory 3 zaústěn koíenový odváděči nástavec 9.
Koncová část odváděcího nátrubku 20 je za účelem zvýšení hydraulického účinku tvarována — zúžena, jak je znázorněno na obr. 7. Převáděcí komora 3 má podle obr. 7 tvar nepravidelného komolého kužele což vedle příznivého vnějšího vzhledu přispívá ke zlepšení průtoku vody a zejména však k úsporám kovu neboť těleso 1 opatřené kónickou převáděcí komorou 3 lze provést pro dvojnásobné průtočné množství s téměř stejným množstvím kovu ve srovnání s použitím válcového tvaru převáděcí komory (viz obr. 7 a 12).
Na obr. 12 až 15 je znázorněn třetí příklad čtyřcestného dvouregulačního ventilu s koaxiálním odváděčem, u něhož je regulační člen 5 proveden jako ventilová kuželka jejíž osa je kolmá k ose připojovacího hrdla 10 tělesa 1. Průřez připojovacího hrdla 10 (obr. 12) je zvětšen tak, že umožňuje dvojnásobné zvýšení množství protékající topné vody, přičemž materiálová náročnost neroste, resp. umožňuje podstatně snížit hydraulické ztráty otopné soustavy. Konstrukční řešení koaxiálního odváděče, který sestává z odváděcího nátrubku 20 ochlazené vody a válcového odváděče 21 obtokové vody je u příkladu znázorněného na obr. 7 až 15 shodné s dříve popsanými u obr. 1 až 6.

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT
    1. Čtyřcestný regulační orgán s koaxiálním odváděčem, vyznačený tím, že obsahuje v ose odváděcího hrdla (12) tělesa (1) regulačního orgánu vytvořený odváděč (21), do kterého je zaústěna obtoková komora (8), přičemž do odváděcího otvoru (22) spojujícího dutinu odváděcího hrdla (12) s převáděcí komorou (3) je v prostoru odváděče (21) zabudován přímý nebo tvarovaný odváděči nátrubek (20).
    VYNALEZU
  2. 2. Čtyřcestný regulační orgán podle bodu 1, vyznačený tím, že v rovině obtokové komory (8) je vytvořen jednak v ose přiváděděcího hrdla (11) přiváděč s přiváděcím nátrubkem (23), a jednak v ose odváděcího hrdla (12) je vytvořen odváděč (21) s odváděcím nátrubkem (20).
CS55275A 1975-01-28 1975-01-28 Čtyřcestný regulační orgán s koaxiálním odvaděčem CS198368B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS55275A CS198368B1 (cs) 1975-01-28 1975-01-28 Čtyřcestný regulační orgán s koaxiálním odvaděčem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS55275A CS198368B1 (cs) 1975-01-28 1975-01-28 Čtyřcestný regulační orgán s koaxiálním odvaděčem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS198368B1 true CS198368B1 (cs) 1980-06-30

Family

ID=5337778

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS55275A CS198368B1 (cs) 1975-01-28 1975-01-28 Čtyřcestný regulační orgán s koaxiálním odvaděčem

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS198368B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI67933C (fi) Reglerings- och avstaengningsanordning foer stroemmande medier
US3570537A (en) Mixing tap
US2987078A (en) Gas valve
HUP9900946A2 (hu) Golyósszelepes betétegység keverőszelephez
CZ284973B6 (cs) Ventil s nastavovacím zařízením
CS198368B1 (cs) Čtyřcestný regulační orgán s koaxiálním odvaděčem
US4274442A (en) Mixer valve for sanitary engineering
US2870790A (en) Single lever faucet
EP1686218B1 (de) Sanitärarmatur mit schwenkbarem Wasserauslass
DE4237435A1 (de) Thermostatmischbatterie
US375508A (en) Faucet
IE41798B1 (en) Improvements in or relating to valves
DE19811378C1 (de) Sanitäres Mischventil
US3618855A (en) Radiator valves
US3392920A (en) Dual outlet valve
EP1050702A3 (en) Mixer valve
US2595160A (en) Valve
US3554442A (en) Valves
CS201076B1 (cs) Čtyřcestný regulační orgán pro jednootvorové a dvouotvorové připojení
US904559A (en) Faucet.
US2595856A (en) Faucet
DE1708014A1 (de) Wirbelrohr nach Ranque und Hilsch
DE3941106A1 (de) Sanitaere mischbatterie fuer wandanschluss
US3753444A (en) Device for combining and mixing liquids
US2585184A (en) Hot and cold water supply fitting