CS198125B2 - Způsob vytváření dávek tabáku a zařízení k jeho provádění - Google Patents

Způsob vytváření dávek tabáku a zařízení k jeho provádění Download PDF

Info

Publication number
CS198125B2
CS198125B2 CS558273A CS558273A CS198125B2 CS 198125 B2 CS198125 B2 CS 198125B2 CS 558273 A CS558273 A CS 558273A CS 558273 A CS558273 A CS 558273A CS 198125 B2 CS198125 B2 CS 198125B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fibers
tobacco
long
short
tufts
Prior art date
Application number
CS558273A
Other languages
English (en)
Inventor
Jouke Bakker
Original Assignee
Douwe Egberts Tabaksmij
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB3711472A external-priority patent/GB1427345A/en
Application filed by Douwe Egberts Tabaksmij filed Critical Douwe Egberts Tabaksmij
Publication of CS198125B2 publication Critical patent/CS198125B2/cs

Links

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu a zařízení k vytváření dávek tabáku s předem stanoveným obsahem dlouhých a krátkých vláken a dané hmotnosti z propletené hmoty obsahující dlouhá a krátká tabáková vlákna. Při výrobě tabákových výrobků, jako je cigaretový nebo lulkový tabák, je nutno připravit jednotky obsahující přesně stanovená množství krátkých a dlouhých vláken. To je nezbytné, třebaže dávky se odebírají ze smotané hmoty dlouhých a krátkých vláken, jejichž poměr se velice často mění v širokém rozmezí.
Výchozí materiál se připravuje řezáním fermentovaných a/nebo jinak různě upravených tabákových listů ve směru kolmém k hlavní žilce. Js zřejmé, že přitom vzniknou v důsledku samotného tvaru listů vlákna velmi odlišných délek. Při dalším zpracování mají dlouhá vlákna sklon splétati se a tvořit chomáčovitou hmotu. Krátká vlákna jsou v chomáči volně zachycena a při manipulaci mají sklon z něho vypadnout. Kde se v následujícím textu mluví o „krátkých vláknech“, jsou myšlena právě vlákna, která se uvolňují tímto způsobem.
V chomáčovém tabáku jsou dlouhá vlákna nejlepší pro balení cigaret. Třebaže se krátká vlákna v obalu, napr. v plastickém llBbP papírovém sáčku, oddělí od dlouhých propletených vláken, zákazník toleruje určité množství krátkých vláken. Je-li spořivé povahy, použije toto množství pro „doplnění“ cigarety a během času v tom dosáhne určité zručností. Naproti tomu však nesnáší, když je množství krátkých vláken v každém balíčku různé. Dalším požadavkem. je samozřejmě, aby každý balíček obsahoval určitou zaručenou hmotnost tabáku.
Jelikož různé dávky tabákových listů dávají měnící se procento krátkých vláken, je k tomu, aby každý balíček prodaný zákazníku měl přesné předem stanovené množství dlouhých a krátkých vláken, nezbytné, odměřovat vlákna odděleně. To opět znamená, že nejprve musí být z chomáčové hmoty oddělena dlouhá a krátká vlákna. To lze snadno provést, například protřepáním hmoty na sítě.
Poměrně snadné je automatické dávkování krátkých vláken a obecně látek z volné hmoty složené z malých kusů, jako v tomto případě. K tomu účelu mohou být použity jak objemové, tak hmotnostní metody.
Situace je zcela odlišná u dlouhých vláken, která jsou ve formě chomáčovité hmoty. Jeden způsob, jak odstranit obtíže, je rozplést hmotu vláken, např. „mykáním“. Přesné dávkování je pak mnohem snazší.
198128
Hlavní nevýhodou však je, že se při rozplétání určitá část vláken rozláme na méně hodnotná krátká vlákna.
Jiný způsob je stlačit hmotu dlouhých vláken do pramenu stálého průřezu, zejména obdélníkového nebo čtvercového, např. 6 X X 6 cm, a odříznout určitou délku pro každou dávku. Toto je v podstatě objemová dávkovači metoda, která tím, že pramen není absolutně homogenní a že přesnost při odřezávání určité délky vlákna je omezená, není v žádném případě pro tento účel dostatečně přesná. Při tomto způsobu je však rozlámání dlouhých vláken v podstatě vyloučeno.
Při použití takového objemového dávkování dlouhých vláken se musí změny jejich množství v každém balíčku vyrovnat změnami množství krátkých vláken, aby se zaručilo čisté množství v každém balíčku. Aby nedošlo k tomu, že zákazník někdy najde v balíčku příliš vysoké procento krátkých vláken, musí se v případě chomáčového taháku nastavit průměrné množství dlouhých vláken v balíčku na vyšší hodnotu, než když jsou dlouhá vlákna dávkována přesnějším způsobem. I v tomto případě však zůstává nevýhoda kolísajícího množství krátkých vláken v balíčkách.
Uvedené nevýhody odstraňuje způsob podle vynálezu; jeho podstata spočívá v tom, že se z propletené hmoty tabáku nejprve oddělí krátká vlákna, z hmoty propletených dlouhých vláken se vytrhávají chomáčky, ze kterých se vytvoří dílčí dávky odpovídající části požadovaného množství dlouhých vláken, každá odvážená dílčí dávka se doplní doplňovací dávkou rozpletených dlouhých vláken a do hotové dávky dlouhých vláken se po odvážení přidá požadované množství krátkých vláken.
Dílčí dávky dlouhých vláken představují přitom 85 až 95 % a doplňovací dávky 5 až 15 % požadovaného množství dlouhých vláken.
Účelně se chomáčky stlačují v pramen, ze kterého se pak odebírají úseky předem stanovené délky. Přitom se stlačování chomáčků v pramen reguluje v závislosti na odchylce hmotnosti postupně odebíraných úseků pramenu od požadované průměrné váhy.
Před stlačením se výhodně část chomáčků vytrhaných ze hmoty propletených dlouhých vláken rozvolňuje v rozpletená dlouhá vlákna, ze kterých se vytvoří doplňovací dávka.
Dávkování tabáku způsobem podle vynálezu je přesné, maximálně šetrné vzhledem ke dlouhým vláknům a přitom rychlé; dílčí dávky z chomáčků dlouhých tabákových vláken nemusejí mít totiž předem přesnou hmotnost, poněvadž se doplní přesně odváženou doplňovací dávkou rozpletených dlouhých vláken. Přitom každá dávka tabáku obsahuje přesně jen přípustné množství krátkých vláken, které obnáší podle určení tabáku 5 až 10 % a přidává se k odváženému množství dlouhých vláken.
Předmětem vynálezu je rovněž zařízení k vytváření dávek tabáku, opatřené násypkou plněnou tabákem s propletenými dlouhými a krátkými vlákny; podle vynálezu je v násypce uložen otočný děrovaný buben, opatřený výkyvnými jehlami pro· oddělení krátkých vláken tabáku a vytvoření chomáčků propletených dlouhých vláken, pod bubnem je uložena oddělovací šachta opatřená hřebeny k oddělování předběžných dávek dlouhých vláken a pod ní odvažovací krabice, do kterých ústí současně přívod rozpletených dlouhých vláken k vytvoření doplňovacích dávek a které ústí do výstupní násypky, za kterou js zařazeno· volumetrické dávkovači ústrojí krátkých vláken.
K rozvolňování chomáčků na rozpletená dlouhá vlákna se prostor na výstupu z násypky rozvětvuje v hlavní šachtu, a nejméně jednu podružnou šachtu; podružnou šachtou se chomáčky vadou např. k válcům, kde se dlouhá vlákna rozpletou a vedou do vážícího ústrojí.
Mezi hlavní šachtou a oddělovací šachtou je upraven stlačovací kanál, zužující se ve směru pohybu tabáku a skládající ze čtyř stlačovacích pásů, které leží po dvojicích proti sobě a omezují kanál čtvercového nebo obdélníkového průřezu.
Výhodou způsobu i zařízení podle vynálezu je, že jimi lze dosáhnout zaručeného poměru dlouhých i krátkých vláken tabáku v balíčku.
Příklad provedení vynálezu bude popsán s odkazem na výkresy, kde je cbr. 1 nárysný řez částí zařízení, která s’ouží k dávkování dlouhých vláken, obr. 2 řez vedený rovinou A—B z obr. 1 a obr. 3 rez částí zařízení k dávkování krátkých vláken.
Podle obr. 1 a 2 se tabák přivádí do násypky 1, která současně pracuje jako tlumicí nádoba. Dopravní pás 2 přitlačuje hmotu k děrovanému bubnu 3, uloženém na hřídeli 4 a otáčejícímu se proti směru pohybu hodinových ruček. Uvnitř bubnu 3 na každém konci je rotující kotouč 9, připevněný ke hřídeli 4 bubnu 3 a opatřený krátkými výkyvnými rameny 6. Každý pár protilehlých výkyvných ramen B, z nichž jedno- je připevněno k jednomu a druhé k druhému rotujícímu kotouči 9, je spojen tyčí 7, opatřenou po délce řadou jehel 8. Vně bubnu 3 jsou dva další kotouče S, které se neotáčejí spolu s bubnem 3, ale jsou v klidu. Obvod těchto kotoučů S je neokrouhlý a má takový tvar, že při otáčení bubnu 3 jsou jehly 8 vzájemným působením vačkových kotoučů 5 a tyčí 7 postupně vysouvány ven z otvorů v bubnu 3 a při dalším otáčení bubnu 3 postupně zasouvány, jak je znázorněno na obr. 2. Tímto způsobem jsou v násypce 1 kusy tabáku jemně vybírány ze hmoty. Tyto kusy jsou ještě stále příliš veliké. Z toho důvodu stírací válec 10 strhá198125 vá všechen tabák, který přesahuje přes délku jehel 8.
Chomáče tabáku nabodnuté na jehlách 8 se uvolňují tím, jak se jehly 8 postupně zasunují do otvorů děrovaného bubnu 3, a padají dolů prostorem 11.
Krátká tabáková vlákna se v násypce 1 oddělí od propletené hmoty, shromažďují se na dopravním pásu 2, padají mezerou mezi děrovaným bubnem 3 a dopravním pásem 2 a dopravují se do části zařízení vybavené pro dávkování krátkých vláken. Chomáčky tabáku uvolněné jehlami 8 z děrovaného bubnu 3. padají z části mezi vydutými bubny 12a, 12a1 přímo do šachty 12, pracující jako podávači zásobník pro stlačovací zařízení. Zbytek padá na dopravní pásy 13, 131, které se pohybují směrem od osy A—B a dopravují chomáčky do části, zařízení určené pro vážení doplňkových dávek dlouhých vláken. Jakmile je v podávačích násypkách této části zařízení dostatečné množství materiálu, jak bude ještě popsáno, pohyb pásů 13, 131 se obrátí, takže všechny chomáčky padají do šachty 12 stlačovacího ústrojí.
Stlačoyací ústrojí, které vytváří z chomáčků pramen čtvercového průřezu, se skládá ze čtyř dopravních pásů 15, uzavírajících prostor, který se zužuje směrem dolů ze čtverce o straně 13 cm na čtverec o straně 6 cm. Pramen vycházející ze stlačováním ústrojí přichází do oddělovací šachty 16 se svislými výřezy (obr. 1). Pro každou předběžnou dávku urazí dopravní pásy 15 určitou předem stanovenou vzdálenost a zastaví se. Ihned potom se uvedou v činnost hřebeny 17, 171, které oddělí úsek pramene vyčnívající ze stlačovacího ústrojí (obr. 2). Hřeben 17 se přitom zasune do pramenu a stejně tak pod ním hřeben 171, který se pohybuje směrem dolů. Stlačovací ústrojí střídavě přivádí tabák do dvou odvažovacích krabic 18, 181 pomocí dvou klapek 19, 191. Každá z odvažovacích krabic 18, 181 je pro odvažování doplňkových dávek dlouhých vláken plněna samostatným ústrojím, které bude popsáno v dalším textu.
Šachta 12, tvořící přívodní násypku pro stlačovací pásy 15, je opatřena ultrazvukovým čidlem 12b, které řídí dodávku chomáčků tabáku děrovaným bubnem 3 tak, že zastavuje jeho otáčení, je-li v šachtě 12 dostatek materiálu. Má-li být z libovolného důvodu činnost zařízení dočasně přerušena, hmota tabáku v šachtě 12 může nadměrně stlačit spodní tabák, takže několik prvních úseků vytažených z pramenu po opětném spuštění stroje by mělo nadměrnou hmotnost. Z toho důvodu je zařízení opatřeno dvěma sadami blokovacích jehel 20, které se zasunou do hmoty v šachtě 12 ihned, jakmile se činnost zařízení přeruší.
Dále je popsáno jedno ze dvou stejných ústrojí pro vážení dlouhých vláken. Pohybuje-li se dopravní pás 131 od osy AB, tabákové chomáčky jsou dopravovány doprava, kde padají svislou šachtou 21 na skloněný dopravní pás 22, který je dopravuje k dolnímu bubnu 23, otáčejícímu se proti směru hodinových ruček a opatřenému krátkými jehlami (obr. 1). Jehly vytrhávají vlákna z hmoty a přitom je do určité míry rozplétají. Mezi jehlami se vytvoří rouno. K omezení tloušťky tohoto rouna jsou vlákna, která vyčnívají od jehel dál, než je stanovená vzdálenost, odstraňována stíracím bubnem 24, otáčejícím se proti směru hodinových ruček a rovněž opatřeným jehlami. Stírací buben 24 se čistí otočným vřetenem 25, opatřeným gumovými klapkami.
Strhávací buben 26, spolupracující s dolním jehlovým bubnem 23, se otáčí velkou rychlostí a je opatřen pevnými jehlami, které vnikají mezi řady jehel dolního jehlového bubnu 23, strhávají z něho tabáková vlákna a házejí je dolů. Když je postranní klapka 27 otevřená, skloněný dopravní pás 22, bubny 23, 24, 26 a vřeteno 25 pracují a dopravují tabák do odvažovací krabice 18‘ tak dlouho, až hmotnost dlouhých vláken dosáhne předem stanovené hodnoty. Postranní klapka 27 se pak zavře a bubny se zastaví.
Směr pohybu dopravního pásu 13‘ je řízen ultrazvukovým čidlem 28 (obr. 1J. Jakmile dosáhnou tabákové chomáčky do výšky tohoto čidla 28, směr pohybu se obrátí, takže přívod chomáčků dutcu šachtou 21 se přeruší. Odvažovací krabice 18 je připojena k elektronické váze 18a (obr. 2), Dno odvažovací krabice 18 je tvořeno dvěma klapkami, které se otvírají po skončeném vážení. Každá odvážená dávka dlouhých vláken tabáku spadne spádovým kanálem 21 do neznázorněného kontejneru a dopravuje se do balicího stroje. Na cestě do balicího' stroje se k ní přidá předem stanovené množství krátkých vláken pomocí objemového dávkovacího ústrojí, které je znázorněno na obr. 3.
V zásobníku 30 je uložen kotouč 31, rotující na svislém hřídeli 35. Na jeho obvodu jsou vytvořeny válcové otvory 32 a v každém z nich je děrovaný píst 33. Každý z děrovaných pístů 33 je spojen s otočným závitovým nástavcem a opatřen ozubeným kolem 34, jehož osovou polohu lze nastavovat svislým hřídelem 35 a tím regulovat hloubku válcových otvorů 32. Při otáčení kotouče 31 je každý děrovaný píst 33 nejprve spojen s podtlakovým kanálem 36, takže do příslušného otvoru 32 se mohou nasát ze zásobníku 30 krátká tabáková vlákna, což vede k jejich stlačení. Při dalším otáčení kotouče 31 je pak děrovaný píst 33 spojen se vzduchovým kanálem 361, kterým se dmýchá vzduch. Tímto vzduchem je tabák vyfouknut dč> výstupního kanálu 37 v přesně stanoveném množství.
Zařízení podle vynálezu lze použít i pro úpravu jiných vláknitých materiálů, u nichž existují stejné problémy jako u tabáku.

Claims (9)

  1. PŘEDMĚT
    1. Způsob vytváření dávek tabáku s předem stanoveným obsahem dlouhých a krátkých vláken a dané hmotnosti z přepletené hmoty obsahující dlouhá a krátká tabáková vlákna, vyznačený tím, že se z propletené hmoty tabáku nejprve oddělí krátká vlákna, z hmoty propletených dlouhých vláken se vytrhávají chomáčky, ze kterých se vytvoří dílčí dávky odpovídající části požadovaného množství dlouhých vláken, každá odvážená dílčí dávka se doplní doplňovací dávkou rozpletených dlouhých vláken a do hotové dávky dlouhých vláken se po odvážení přidá požadované množství krátkých vláken.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že chomáčky se stlačují v pramen, z kterého se pak odebírají úseky předem stanovené délky.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že dílčí dávky představují 85 až 95 % a doplňovací dávky 5 až 15 % požadovaného množství dlouhých vláken.
  4. 4. Způsob podle hodu 1, vyznačený tím, že část chomáčků vytrhaných ze hmoty propletených dlouhých, vláken se rozvolňuje v rozpletená dlouhá vlákna, ze kterých se vytvoří doplňovací dávka.
  5. 5. Způsob podle bodu 2, vyznačený tím, že stlačování chomáčků v pramen se reguluje v závislosti na odchylce hmotnosti postupně odebíraných úseků pramene od požadované průměrné hmotnosti.
  6. 6. Zařízení k provádění způsobu podle
    VYNÁLEZU bodu 1, opatřené násypkou plněnou tabákem s propletenými dlouhými a krátkými vlákny, vyznačené tím, že v násypce (1) je uložen otočný děrovaný buben {3j, opatřený výkyvnými jehlami (8) pro oddělení krátkých vláken tabáku a vytvoření chomáčků propletených dlouhých vláken, pod bubnem (3) je uložena oddělovací šachta (16), opatřená hřebeny (17, 171) k oddělování předběžných dávek dlouhých vláken, a pod ní cdvažovací krabice (18, 181), do kterých ústí současně přívod rozpletených dlouhých vláken k vytvoření doplňovacích dávek a které ústí do výstupní násypky (29), za kterou je zařazeno volumetrické dávkovači ústrojí krátkých vláken.
  7. 7. Zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že prostor (11) na výstupu z násypky (1) se rozvětvuje v hlavní šachtu (12) a nejméně jednu podružnou šachtu (21).
  8. 8. Zařízení podle hodů 6 a 7, vyznačené tím, že mezi hlavní šachtou (12) a oddělovací šachtou (16) je upraven stlačovaci kanál, zužující se ve směru pohybu tabáku a skládající se ze čtyř stlačovacích pásů (15), které leží po dvojicích proti sobě a omezují kanál čtvercového nebo obdélníkového průřezu.
  9. 9. Zařízení podle hodu 6, vyznačené tím, že otočný kotouč (31) dávkovacího ústrojí krátkých vláken, opatřený na obvodu válcovými sacími komorami (32) nastavitelné hloubky, je uložen vodorovně u dna zásobníku (30) s výstupním kanálem (37).
CS558273A 1972-08-09 1973-08-07 Způsob vytváření dávek tabáku a zařízení k jeho provádění CS198125B2 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB3711472A GB1427345A (en) 1972-08-09 1972-08-09 Dosing and weighing of cut tobacco

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS198125B2 true CS198125B2 (cs) 1980-05-30

Family

ID=10393847

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS558273A CS198125B2 (cs) 1972-08-09 1973-08-07 Způsob vytváření dávek tabáku a zařízení k jeho provádění

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS198125B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4111212A (en) Dosing and weighing of cut tobacco
DK2387890T3 (en) Apparatus and method for supplying ground or cut tobacco material to a serving device
US5025533A (en) Method of blending textile fibers
US7318797B2 (en) Continuous rod machine arrangement for producing nonwoven filters
US20060010655A1 (en) Apparatus for measuring the mass of fibre material passing through a spinning preparation machine or system
US4095604A (en) Cigarette-making machines
US3059650A (en) Cigarette making machine
US3138163A (en) Cigarette making machine
JPH0229309B2 (cs)
US3196880A (en) Cigarette making machine
US3955584A (en) Tobacco reclaiming apparatus in cigarette making
GB2174285A (en) Apparatus for manipulating particles of tobacco or filter material
CS198125B2 (cs) Způsob vytváření dávek tabáku a zařízení k jeho provádění
US5080112A (en) Controlled opening of fibrous materials
US2113514A (en) Tobacco feeding apparatus
CN113710107B (zh) 香烟机和用于制造香烟的方法
JPS5813143B2 (ja) カミマキタバコセイゾウキカイヨウホツパ−
DE4038686A1 (de) Verfahren und vorrichtung zum erzeugen eines faservlieses aus textilfasern, z. b. baumwolle o. dgl.
JPS60145082A (ja) 巻たばこの製造方法並びに装置
DE2015619A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Über wachung von tabakverarbeitenden Maschinen
CN114176250B (zh) 缠绕可点燃抽吸材料的机器、供给装置及可点燃抽吸产品
JPS61205474A (ja) たばこ定量体を形成するための装置
US2109200A (en) Cigarette tobacco feed
JPS62122574A (ja) たばこ繊維或いは類似の繊維から連続体を形成するための方法および装置
US3080617A (en) Fiber proportioning, blending and preparation method, system and apparatus