CS197665B1 - Způsob spojování strukturně Iehčených dílců z plastů - Google Patents

Způsob spojování strukturně Iehčených dílců z plastů Download PDF

Info

Publication number
CS197665B1
CS197665B1 CS669977A CS669977A CS197665B1 CS 197665 B1 CS197665 B1 CS 197665B1 CS 669977 A CS669977 A CS 669977A CS 669977 A CS669977 A CS 669977A CS 197665 B1 CS197665 B1 CS 197665B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
parts
welded
welding
joining
profile
Prior art date
Application number
CS669977A
Other languages
English (en)
Inventor
Lubomir Kupf
Pavel Smola
Original Assignee
Lubomir Kupf
Pavel Smola
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubomir Kupf, Pavel Smola filed Critical Lubomir Kupf
Priority to CS669977A priority Critical patent/CS197665B1/cs
Publication of CS197665B1 publication Critical patent/CS197665B1/cs

Links

Landscapes

  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

(54) Způsob spojování strukturně Iehčených dílců z plastů
Vynález řeší způsob spojování strukturně Iehčených dílců z plastů. Dosud se provádí tepelné spojování dílců z termoplastů nastavením spojovaných ploch nebo přídavným svařováním drátem. Spojování svarem je zejména u větších strukturně vstřikovaných dílců obtížné pro jejich rozměrnost a váhu. Při použití svařovacích zrcadel se musí alespoň jedním ze svařovaných dílců pohybovat, což vyžaduje náročné přípravky anebo fyzickou námahu. Velmi často nelze ani dosáhnout požadovaných svarů, nebot by to vyžadovalo natavení například dvou na sebe kolmých hran á formu dílce ve dvou osách, což je velice náročné z hlediska výroby přípravku, přesnosti a spolehlivosti spoje. Při .použití svařovacího drátu musí být pro větší dílce prováděn svar v několika vrstvách, což je pracné a svar se vyznačuje pnutím. Kromě toho je kvalita svaru závislá na schopnostech svářeče. Vzhledem k požadavkům na pevnost svarů se tyto musí zhotovovat s mimořádnými pracovními nároky.
Uvedené nevýhody odstraňuje /působ spojování Iehčených dílců z plastů podle vynálezu, jehož podstatou je, že mezi svařované dílce, vůči sobě navzájem pevné, se vtlačuje svařovací profil, který se nataví současně se svařovanými dílci a za stejných podmínek a vyplní prostor mezi svařovanými plochami. Mezi svařovacím profilem a svařovanými dílci jsou vytvořeny nejméně dva svary, přičemž plochy určené pro svár jsou větší než je nejmenší průřez svařovaných dílců ve směru působícího namáhání. Svařovací profil, jehož průřez nebo část průřezu tvarově odpovídá prostoru mezi svařovacími dílci, je vložen mezi svařované dílce po celé délce a tvoří přírubu nebo dilatační vložku nebo je zdvojený.
Při spojování desek, u nichž nelze vytvořit přírubu, se použije svařovací profil zdvojený. Při svařování dílců z plastů způsobem podle vynálezu jsou spojované dílce v klidu a mezi jejich plochy se vtlačuje svařovací, profil, jehož průřez je tvarově shodný s prostorem nastaveným mezi svařovanými dílci. Svařovací proces probíhá kontinuálně — svařovací profil je natavován současně s natavováním svařovaných dílců. Při svařování dílců s možností jen malého posuvu, se spoj provede tak, že zatlačením profilu dojde i k dotlačení spojovaných dílců k sobě.
Výhody způsobů spojování podle vynálezu jsou zejména ve vytvoření nerozebiratelných spojů, které jsou pevnější, než je pevnost svářených dílců, přičemž je spojování nenáročné a velmi rychlé. Zvýšená pevnost a tuhost spoje je doplněna i větší kvalitou, svary jsou prosty: vnitřního pnutí, protože se natavuje jen povrchová vrstva Svařovaných dílců a svařovaných profilů. Tím, že se nemusí pohybovat svařovanými dílci, se může realizovat celá' řada výrobků, zejména rozměrných, které se dosud nemohly vyrábět nebo jen velmi obtížně se složitými přípravky. Tím, že se svařované dílce před svařováním zafixují, se dosahuje přesných konečných · rozměrů svařovaného zařízení. Může se použít i přídavných těsnicích elementů. Výhoda je i v konstrukčních možnostech, které jsou například vytvořeny pro využití svaru svař. profilu i pro jinou funkci a vytváření velmi složitých zařízení se splněním všech požadavků na rozměrnost, přesnost i předpokládané namáhání. Vlastní- montáž těchto zařízení je pak několikanásobně produktivnější, než je při dosud používaných způsobech.
Jednotlivá provedení konstrukce svarů a způsobu spojování dílců z plastů jsou uvedena v následujících příkladech znázorněných na výkresech s obr. 1 až 8.
Na obr. 1 je znázorněn v řezu nerozebiratelný spoj desek 1 z polypropylenu v rovině svarem přilehlého profilu 2. ze stejného, materiálu. Postup výroby příkladného provedení je takový, že v jedné rovině umístěné desky jsou zafixovány v takové poloze, aby svařovací profil při vložení mezi ně lícoval na úkosy hran desek, svírající například úhel 60°. Profil v délce například 800 mm se nataví současně svařovacím zrcadlem s úkosovými hranami desek. Po odtažení svařovacího zrcadla z natavovaných ploch profilu 2 i desek 1 se svařovací profil 2 vtlačí do mezery mezi deskami 1 tlakem cca 0,2 Mpa na svařovanou plochu. Tím vznikne mezi svařovanými plochami svar 3 s velmi tenkou vrstvou materiálu, který byl nataven. Přebytečná tavenina ze svarů 3 je vytlačena ven a jako výronek taveniny 5 může být ponechán, neruší-li funkčně nebo esteticky, nebo snadno odříznut.
Na obr. 2 je znázorněn v řezu nerozebiratelný spoj dvou desek 1 z polyetylénu, spojovaných v rovině svarem přilehlého profilu 2 též z polyetylénu, přičemž okraje desek mají zvýšené okraje do tvaru přímky, která má buď • po celé vnější ploše úkos například 20°, nebo jen po části plochy, a to tak, že na protilehlé hraně proti přírubě je po celém obvodě malý v.ýstupek, který umožňuje vzájemné přesné uložení svařovaných desek proti sobě. Způsob spojování je obdobný jako v prvém případě. Pouze u nejužšího průřezu svař. profilu je vytvořen prostor pro výronky 5 taveniny, vytlačené ze svarů 3.
Obr. 3 představuje řez dvou žebř ováných desek 1, které jsou Spojeny svařovacím profilem 2 lichoběžníkového průřezu. Desky, například z polypropylenu, přecházejí po obvodě v přírubu do výšky výztužných žeber 8, přičemž příruba má sklon: vůči rovině desky 25° a přechází na straně žeber v obvodo. vou přírubu 7, rovnoběžnou s rovinou desky, Postup výroby svarů je-obdobný prvýmdvěma s tím rozdílem, že se desky upevní nejdříve na nosníky .10 pomocí šroubů 9 a pak se postupuje stejným způsobem, jako u příkladů 1 a 2. Tento spoj je výhodný pro výrobu konstrukčních svarů s větším namáháním, jako jsou například u větších nádrží, náročných aparatur apod.
Na obr. 4 je příklad provedení konstrukce aparatury rotačního tvaru, kde je uplatněn spoj svařovacím profilem 2 přírubo vitým, který spojuje tři konstrukční dílce 1 aparatury jedním svař. profilem 2. Svary 3 spojují současně více dílů a současně svařovací profil 2 má tvar příruby, která umožňuje upevnění aparatury na stojanu nebo jiném úchytném prostředku. V horní části aparatury jšóů další dva svařovací profily 2, které spojují obvodovou přírubu 7 se základním dílcem 1, pomocí šroubů 9 je uchycen další dílec 1 k obvodové přírubě 7.
Na obr. 5 je uvedeno příkladné provedení spoje svařovacím profilem dilatačním. Svary 3 spojují svařovací profil 2 v řezu ve tvaru podkovy s deskami 1. Všechny dílce jsou provedeny z integrálního polypropylenu a způsob výroby spoje je stejný jako u předcházejících příkladů, přičemž svařovací zrcadlo má konstrukci odpovídající požadavkům prc natavení svařovacích ploch. Pro vyvinutí dostatečného měrného tlaku ve svarech se do. svař. profilu 2 vsune rozpěrné pravítko, zamezující pružení profilu při svařování. Tento konstrukční spoj je výhodné aplikovat, zejména u zařízení se změnami teplot.
Obr. 6 představuje způsob spojování svařovacím profilem zdvojeným. V řezu je znázorněno spojení dvou desek 1 o větší tloušťce zdvojeným svař. profilem 2, který má výhodu zejména v možnosti vložení těsnění 6 mezi obvodové plochy desek, které jšou kolmé k rovinám desek a mohou být zmenšeny jen omezeně. Po natavení všech ploch pro svary 3 se svař. profil stlačí do protilehlého tvaru desek 1, přičemž se tyto k sobě současně přitisknou za současného stlačení pružného těsnění 6.
Na obr. 7 je příklad provedení způsobu spojování' v řezu dvou desek 1 na sebe kolmých, přičemž svařovací profily 2 jsou znázorněny jednou jako profil o průřezu rovnoramenného trojúhelníku a podruhé jako podélný řez obdobným profilem, na kterém je znázorněno napojení svař. profilů 2 svarem 3 pod různými úhly styčných ploch, například 45° a 60°.
Na obr. 8 je příklad provedení způsobu spojování svařovacím profilem 2 koutovým a lichoběžníkovým, které umožňují spojení dvou desek 1 na sebe kolmých konstrukcí se zvýšenou pevností. Svař. profily 2 vytvářejí -svary 3 j-ak na -vnitřních, tak vnějších plochách.

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob spojování strukturně lehčených dílců z plastů vyznačený tím, že mezi svařované dílce, vůči sobě navzájem pevné, se vtlačuje svařovací profil, který se nastaví současně se svařovanými dílci a za stejných podmínek a vyplní prostor mezi svařovanými plochami. ' , .
  2. 2. Způsob spojování strukturně lehčených dílců z plastů podle bodu 1, vyznačený tím, že mezi svařovacím profilem a svařovanými dílci jsou vytvořeny nejméně dva svary, přičemž plochy, určené pro Svar jsou větší, než je nejmenší průřez svařovaných dílců ve směru působícího namáhání.
  3. 3. Způsob spojování dílců z plastů podle bodů 1 a 2,. vyznačený tím, že svařovací profil, jehož průřez nebo část průřezu odpovídá tvarově prostoru mezi svařovanými dílci nebo přes tento prostor přesahuje, je vložen mezi dílce v celé délce spoje a vytvoří přírubu, dilatační vložku nebo je ' zdvojený.
CS669977A 1977-10-14 1977-10-14 Způsob spojování strukturně Iehčených dílců z plastů CS197665B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS669977A CS197665B1 (cs) 1977-10-14 1977-10-14 Způsob spojování strukturně Iehčených dílců z plastů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS669977A CS197665B1 (cs) 1977-10-14 1977-10-14 Způsob spojování strukturně Iehčených dílců z plastů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS197665B1 true CS197665B1 (cs) 1980-05-30

Family

ID=5414628

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS669977A CS197665B1 (cs) 1977-10-14 1977-10-14 Způsob spojování strukturně Iehčených dílců z plastů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS197665B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20170361540A1 (en) Ultrasonic welding of dissimilar sheet materials
CA2661964C (en) Method for producing joined belt
JP7012205B2 (ja) 接合構造
US20040118739A1 (en) Top frame assembly
US3100172A (en) Process for the manufacturing of plastic hollow bodies
KR102494559B1 (ko) 공동-프린팅된 위치결정 피쳐를 갖는 노드 및 그 제조 방법
US3855038A (en) Method and arrangement for joining the ends of thermoplastic profiles by heat-welding
EP0436805A2 (en) Method and mould for manufacturing a joint surrounded by a joining compound and such a joint
US20180345591A1 (en) Method of creating large complex composite panels using co-consolidation of thermoplastic material systems
CS197665B1 (cs) Způsob spojování strukturně Iehčených dílců z plastů
JPH0574454B2 (cs)
JP2768575B2 (ja) 長尺テ−プの接続方法
US6220777B1 (en) Methods and apparatus for producing ultrasonic weld joints for injection molded plastic parts
JP3398975B2 (ja) 熱硬化性樹脂部品の接着方法
US20170232664A1 (en) Integrated weld stop
JP3464859B2 (ja) インサート成形品の成形方法及び成形装置
JP7315782B2 (ja) レーザ溶接プラスチックセグメント
CN111194259B (zh) 树脂接合体及其制造方法
JP2012011619A (ja) クリップ結合構造
JPH05237845A (ja) 成形プラスチック製品の製造方法及び鋳型部分
JPH04144736A (ja) 異質の熱可塑性合成樹脂成形品の接合方法
JP4329389B2 (ja) ハニカム構造体の製造方法およびハニカム構造体を用いた樹脂トランスファ成形方法
JP2006182093A (ja) 自動車用燃料タンク
JPH04820B2 (cs)
JPS6353015B2 (cs)