CS196364B2 - Způsob přípravy kyseliny akrylové - Google Patents

Způsob přípravy kyseliny akrylové Download PDF

Info

Publication number
CS196364B2
CS196364B2 CS785531A CS553178A CS196364B2 CS 196364 B2 CS196364 B2 CS 196364B2 CS 785531 A CS785531 A CS 785531A CS 553178 A CS553178 A CS 553178A CS 196364 B2 CS196364 B2 CS 196364B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
elements
catalyst
acrylic acid
acrolein
oxygen
Prior art date
Application number
CS785531A
Other languages
English (en)
Inventor
Mario Padovan
Giancarlo Battiston
Francesco Pignataro
Alberti Giordano De
Giuseppe Leofanti
Original Assignee
Montedison Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from IT23448/76A external-priority patent/IT1063376B/it
Application filed by Montedison Spa filed Critical Montedison Spa
Priority to CS785531A priority Critical patent/CS196364B2/cs
Publication of CS196364B2 publication Critical patent/CS196364B2/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Abstract

Tento vynález se týká způsobu přípravy kyseliny akrylové z akroleinu katalytickou oxidací v plynné fázi molekulárním kyslíkem nebo plynem obsahujícím kyslík.

Description

Tento vynález se týká způsobu přípravy kyseliny akrylové z akroleinu katalytickou oxidací v plynné fázi molekulárním kyslíkem nebo plynem obsahujícím kyslík.
• Předmětem vynálezu je tedy způsob přípravy kyseliny akrylové reakcí v plynné fázi akroleinu s molekulárním kyslíkem nebo s plyny obsahujícími kyslík při teplotě 200 až 370 °C a při době styku 0,5 až 5 sekund v přítomnosti pevného katalyzátoru sestávajícího z molybdenu, vanadu, kobaltu a popřípadě wolframu, přičemž jsou uvedené prvky chemicky vázány s kyslíkem a atomové poměry prvkůxjsou vyjádřeny empirickým vzorcem ' Mo12VaWbCOcOd, .
kde značí a číslo 1,5 až 3,0, b číslo 0 až 0,5, c číslo 3,5 až 5,5, d číslo Odpovídající mocenství ostatních prvků, který se přovádí tak,, že se používá katalyzátoru připraveného z vodného roztoku rozpustných solí uvedených prvků koprecipitací při hodnotě pH 2 až 5 a při teplotě 20 až 90 °C přidáváním roztoku obsahujícího molybden, vanad á popřípadě wolfram ve formě amonných solí do roztoku obsahujícího dusičnan kobaltnatý.
Uvedený empirický vzorec katalyzátoru zachycuje atomové poměry jednotlivých prvků v katalyzátoru a nevyjadřuje skutečnou chemickou vazbu mezi jednotlivými prvky.
Oxidace nenasycených aldehydů na odpovídající kyseliny na katalyzátorech obsahujících molybden, vanad, wolfram, kobalt a kyslík je již ze stavu techniky známa. Zvláště z US patentu č. 3 736 354 je znám katalytický systém, který sestává v podstatě z molybdenu, vanadu a kyslíku s jedním nebo s několika prvky ze skupiny zahrnující také wolfram a kobalt. Všechny tyto katalyzátory se připravují vysušením roztoků obsahujících soli katalyticky aktivních prvků spolu se silikasolem nebo napouštěním předřormo váného nosiče vhodným roztokem. .
S překvapením se však nyní zjistilo, že katalyzátor obsahující molybden, vanad, kobalt a popřípadě wolfram, připravený koprecipitací, má nečekaně zlepšené vlastnosti při přípravě kyseliny akrylové z akroleinu; zlepšení katalytických vlastností je zřejmé z porovnání výsledků dosažených způsobem podle příkladu 1 a 5 a srovnávacích příkladů la a 5a.
Kromě toho se zjistilo, že katalyzátor připravený koprecipitací je obecně charakterizován pevnou stechiometrií vyjádřenou sho196364 ra uvedeným obecným vzorcem atomovými indexy určujícími výhodný rozsah.
Podmínky srážení a zvláště koncentrace solí obsahujících aktivní prvky a jejich poměr ve výchozích roztocích ovlivňují nepatrně stechiometrické složení sraženiny. Příklady 2, 3; 5, 6 a 7 dokládají, že i při srážení výchozích solí v poměrech velmi odlišných od poměru uvedeného jako výhodný, se složení sraženiny nepatrně liší od výhodného složení bez ovlivnění katalytické aktivity. To dokládá, že dochází ke koprecipitaci malých množství volných kysličníků odvozených pouze od části solí zavedených v nadbytku.
Způsob přípravy katalyzátoru je důležitý pro dosažení optimální katalytické aktivity a katalyzátor se připravuje koprecipitaci.
Katalyzátoru se může použít bez nosiče nebo s vhodným nosičem, jako je například kysličník křemičitý, kysličník hlinitý, systém na bázi kysličníku křemičitého- a hlinitého, karbid křemíku, pemza atd., za použití nejvhodnějších technik obecně známých odborníkům pro přípravu katalyzátoru.
Katalyzátor podle vynálezu se připravuje ze dvou kapalných vodných roztoků některých rozpustných solí prvků, které katalyzátor vytvářejí.
První roztok obsahující kobalt, s výhodou ve formě dusičnanu se podrobí intenzivnímu míchání a přidá se do něho druhý roztok obsahující molybden, vanad a popřípadě také wolfram, s výhodou ve formě amonných solí.
Jelikož katalytická, aktivita hmoty sraženiny nezávisí na koncentraci solí obsahujících prvky vytvářející katalytickou hmotu a nezávisí na jejich poměru ve výchozích roztocích, není nutno připravovat tyto roztoky ve stechiometrických poměrech: se zřetelem na dosahování vysokých výtěžků sraženiny je však vysoce žádoucí používat stechiometrických množství; výtěžky mohou, být pak 90 °/s í vyšší.
Hodnota pH při sřážení je 2 až 5 a teplota může být 20 až 90 °C; výhodná je teplota 50 až 70 °C.
Doba potřebná pro srážení není rozhodující pro získání dobrého katalyzátoru; může kolísat ve velmi širokém rozmezí v závislosti na množství zpracovávaných solí: obecně je táto doba 1-5 minut až tři hodiny.
Po ukončení srážení se hmota z roztoku oddělí, promyje se a podrobí se četným zpracovatelským operacím na vzduchu· zahrnujícím sušení při teplotě 90 až-130 °C po- dotíu 10 až 20 hodin·, následující kalcinaci při teplotě 200 až 300· °C' po dobu šesti a%. 24 hodin a aktivaci při teplotě 350 až 450 °C po dobu ne kratší než dvě hodiny.
Způsob· podle vynálezu se může provádět v jakémkoliv typu reaktoru vhodném pro provádění oxidace v plynné fázi; je možno použít reaktore bucB s pevnou nebo s fluidní vrstvou..
konverze akroleimv % =·
Reakční teplota jp 200 až 370 °C, reakce se může provádět za atmosférického tlaku nebo například za tlaku až 1. MPa.
Doba styku, definovaná jako poměr mezi zdánlivým objemem katalyzátoru a objemem plynu zaváděného za reakčních podmínek, v časové jednotce odpovídá 0,5 až 5 sekundám.
Koncentrace akroleinu je s výhodou 2,5 až 8,5' % objemových se zřetelem na zaváděnou směs. Molární poměr mezi kyslíkem a aldehydem je s výhodou 0,5 až 6. Kyslík potřebný pro oxidační proces se může zavádět v čisté formě. Jestliže však nejsou pro to žádné zvláštní důvody, je výhodným oxidačním činidlem vzduch.
Oxidace akroleinu se s výhodou provádí v přítomnosti jednoho nebo několika ředidel, jako je dusík, kysličník uhličitý, vodní pára atd. Z možných ředidel je obzvláště výhodným ředidlem vodní pára. Koncentrace vodní páry je s výhodou. 20 až 50 %, se zřetelem na zaváděnou směs.
Dále uvedené- příklady provedení, způsob podle vynálezu objasňují, nijak jej však neomezují. Používané výrazy „konverze“ a „selektivita“ mají tyto významy:
moly zaváděného akroleinu — — moly nezreagovaného akroleinu moly zaváděného akroleinu gramatomy uhlíku v produktu_ gramatomy uhlíku v zreagovaném akroleinu v příkladech jsou procenta a díly míněny hmotnostně,. pokud není jinak uvedeno.
Příklad 1
Katalyzátor o složeni
MoijVgGo^i.
se připraví tímto způsobem:
164,9 g hexahydrátu dusičnanu kobaltnatého a deionizovaná voda až do objemu 240 ml se zavede do baňky o obsahu 2 litry. K rozpuštění dojde při teplotě místnosti zá stálého míchání; konečná hodnota pH roztoku je 2,2.
Odděleně se připraví roztok: 2:82,4 g sloučeniny'molybdenu vzorce (NHajzMozQz a 34,0 gramu sloučeniny vanadu vzorce NH4VO5 v takovém množství deionizované vody, aby konečný objem roztoku byl 760 ml; roztok se připraví pří teplotě 70iaD.
, V obou roztocích jsou přítomny prvky katalyzátotru v atomových poměrech představovaných teoretickým vzorcem selektivita se zřetelem ,na produkt =.
198364
MOizVž.iCcbj.
Do prvního roztoku .. .ohřátého' na. teplotu 60 °C a stále míchaného se v průběhu 60 minut přidá drahý roztok. Mfchá se pak po·· dobu dalších 15 minut. Vzniklá sraženina se odfiltruje, promyje se dvěma litry deionizoV-ané vody, suší se po dobu 12 hodin při teplotě 110 °C, pak se kalcinuje po: dobu 12 hodin při teplotě 250 °C a nakonec se aktivuje po dobu 5 hodin při teplotě 400 °C za. dosažení aktivační teploty zahříváním rychlostí 2 °C/min.
Výtěžek sraženiny, vypočtený se zřetelem na celkové množství kysličníků prvků zavedených ve formě solí do výchozích roztoků, je 90 %. Získaná pevná hmota se drtí a shromažďuje se frakce 60 až 00 mesh.
ml katalyzátoru sé ve formě pevné vrstvy vnese- do ocelového reaktoru o·· průměru 10i mm,, jehož- teplota se řídí v lázni roztavených, solí. Plynná směs sestávající z-5,5 % akroleinu, 59,5 % vzduchu a 35 % páry se provádí katalyzátorem objemovou rychlostí odpovídající době styku 1 sekundy a při teplotě 280 °C.
Získány tyto- výsledky:
konverze akroleinu 97,8 % selektivita se zřetelem na akrylovou kyselinu 93,3%
P'ř í klad la
Katalyzátor o složení
M012V24C04J se připraví tímto způsobem:
Vodný roztok dimoiybdátu amonného a amoniummetavanadátu, připravený z množství uvedených v příkladu 1, se.spolu s 13 ml hydroxidu amonného (32%) vnese do porcelánové nádoby,, do které se přidá vodný roztok dusičnanu kobaitnatébo podle příkladu 1.
Za míchání se odpaří k suchu na vodní lázni; získaná pevná látka se suší při teplotě 110 °C po dobu 12 hodin, kalcinuje se při teplotě 285 °C po dobu. 12 hodin a'nakonec se aktivuje po· dobu 5 hodin při teplotě 400 stupňů Celsia. Reakční zkouška, provedená stejně jak popsáno v příkladu 1 avšak při teplotě 340 °C (této teplotě odpovídá nejvyšší výtěžek kyseliny, poskytuje tyto, výsledky:
konverse akroleinu 95,2 % selektivita se zřetelem na akrylovou kyselinu x 59,4 %
P ř í k 1 a d 2
Katalyzátor o složení
MoijV+jCoí),!.
se připraví a aktivuje způsobem popsaným v . příkladu I. avšak za: použití 48;0< g. amoniummetavanadátu vzorce NH4VO3;
Po spojení jsou v obou roztocích prvky obsaženy v atomových poměrech odpovídajících teoretickému vzorci * MOnVs.oCo,^! ·
Při reakční zkoušce popsané v příkladu 1 se získají tyto výsledky:
konverse akroleinu .100 % selektivita se zřetelem na akrylovou kyselinu 92,5 %
Přúklad 3
Katalyzátor er složení
MG12V1>6Co4,6 se připraví a aktivuje způsobem popsaným v příkladu 1, avšak za použití 16,0' g amoníirmmetavanaídiátu..
Po spojení jsou v obou roztocích prvky obsaženy v atomových poměrech odpovídajících teoretickému vzorci
Reakční zkouška se provádí způsobem popsaným v příkladu 1, avšak za teploty 300 °C a získají se tyto výsledky:
kotícerse akroleinu 90,3 % 'selektivita se zřetelem na akrylovou1 kyselinu v · 92,7%
Přikládá
Katalyzátor o složení se připraví a aktivuje způsobem popsaným v příkladu 1, avšak za přidání roztoku, amonných solí 7,1 g amoniumwolframanU s 90,6 % kysličníku wolframového, vzorce (NH4)6l-l2Wl2O40 . n HzO a za použití těchto množství ostatních solí
168,9· g CofNOojz . 6 H2O'
282,4 g (NH+zMozO?
38,9 g NH4VO3. .
Po spojení jsou v obou roztocích prvky obsaženy v atomových poměrech odpovídajících teoretickému vzorci
MOi2V2,4Wo,2C04,2·
Katalytická aktivita se zkouší způsobeni popsaným v příkladu 1 avšak za teploty 300 °C a získají se tyto výsledky:
konverse akroleinu 100 % (selektivita se zřetelem na kyselinu akrylovou 95,5 %
Přiklad 5 Katalyzátor o složení
MOi2V2,3Wo,lC04,2 se připraví a aktivuje způsobem popsaným v příkladu 4, avšak za použití solí v těchto množstvích:
29,5 g Co(NH3}2.6H2O
94.1 g (ΝΗ4)2Μθ2θ7
10,8 g NH4VO3
47.2 g wolfřamanu amonného obsahujícího
90,6 % kysličníku wolframového.
Objem roztoku obsahujícího dusičnan kobaltnatý je 450 ml, objem druhého roztoku je 1000 ml.
Po spojení jsou v obou roztocích prvky obsaženy v atomových poměrech odpovídajících teoretickému vzorci
Μ'Οι 2 V2,o W4 ,οθ 02,2.
Katalytická aktivita se Zkouší způsobem popsaným v příkladu 1, získají se tyto výsledky:
konverse akroleinu 99,4 % selektivita se zřetelem na kyselinu akrylovou 94,0 %
Příklad 5a Katalyzátor o složení
M012V2,41^0,2(104,2 se připraví odpařením vodných roztoků
56.3 g Co(N03)2.6 H2O
94,12 g (ΝΗ4)2Μθ2θ7
12,96 g NH4VO3
2,36 g wolfřamanu amonného obsahujícího
90,6 % kysličníku wolframového.
Výsledná pevná látka se mele po dobu 12 hodin při teplotě 110 °C, kalcinuje se po dobu 12 hodin při teplotě 300 °C a nakonec se aktivuje po. dobu pěti hodin při teplotě 400 stupňů Celsia, mele se a podrobí se zkoušce katalytické aktivity způsobem popsaným v příkladu 1, avšak za teploty 300 °C. Získány tyto výsledky:
konverse akroleinu 93,3 % selektivita se zřetelem na kyselinu akrylovou 84,9 % při teplotě 28 °C naproti tomu získány tyto výsledky:
konverse akroleinu 83,9 % selektivita se zřetelem na kyselinu • akrylovou 87,2 °/o
Příklade
Katalyzátor o složení
MO12V2,4 Wo,2θθ5,1 se připraví a aktivuje způsobem popsaným v příkladu 1, avšak za použití 253,5 g dusičnanu kobaltnatého ve formě hexahydrátu.
Po spojení jsou v obou roztocích prvky obsaženy. v atomových poměrech odpovídajících teoretickému vzorci
MO^V^Wo^CO^.
Katalytická aktivita se zkouší způsobem popsaným v příkladu 1, avšak za teploty 270 °C. Získány tyto výsledky:
konverse akroleinu · 100 % selektivita se zřetelem na kyselinu 1 akrylovou 93,8 %
Přiklad 7
Katalyzátor o složení
MOi2V2,5Wo,2C05,5 se připraví a aktivuje způsobem popsaným v příkladu 1, avšak za použití 337,8 g dusičnanu kobaltnatého ve formě hexahydrátu,.
Po spojení jsou v obou roztocích prvky obsaženy v atomových poměrech odpovídajících teoretickému vzorci
MOi2V2,5Wo,2C08,4.
Katalytická aktivita se zkouší způsobem popsaným v příkladu 1, avšak za teploty 300 °C. Získají se tyto výsledky:
konverse' akroleinu 99,0 % selektivita se zřetelem na kyselinu akrylovou 93,0 °/o
196384

Claims (1)

  1. * PREDMET
    Způsob přípravy kyseliny akrylové reakcí v plynné fázi akřoleinu s molekulárním kyslíkem nebo s plyny obsahujícími kyslík při teplotě 200 až 370 °C a při době styku 0,5 až 5 sekund v přítomnosti pevného katalyzátoru sestávajícího z molybdenu, vanadu, kobaltu a popřípadě wolframu, přičemž jsou uvedené prvky chemicky vázány s kyslíkem a atomové poměry prvků jsou vyjádřeny empirickým vzorcem
    Mo12V.WbcO,,, kde značí
    VYNÁLEZU a číslo 1,5 až 3,0, b číslo· 0 až 0,5, c číslo 3,5 až 5,5, ,, d číslo odpovídající mocenství ostatních prvků, vyznačený tím, že se používá katalyzátoru připraveného z vodného roztoku rozpustných !solí uvedených prvků kqpřěcipitací při hodnotě pH 2 až 5 a při teplotě 20 až 90 °C přidáváním roztoku obsahujícího molybden, vanad a popřípadě 'wolfram ve formě amonných solí. do roztoku obsahujícího disičnan kobaltnatý.
CS785531A 1976-05-20 1978-08-24 Způsob přípravy kyseliny akrylové CS196364B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS785531A CS196364B2 (cs) 1976-05-20 1978-08-24 Způsob přípravy kyseliny akrylové

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT23448/76A IT1063376B (it) 1976-05-20 1976-05-20 Procedimento per la preparazione di acidi carbossilici insaturi per ossidazione catalitica in fase gassosa delle corrispondenti aldeidi
CS773308A CS196363B2 (en) 1976-05-20 1977-05-19 Process for preparing catalyst based on molybdene,vanadium,cobalte and possibly wolframe
CS785531A CS196364B2 (cs) 1976-05-20 1978-08-24 Způsob přípravy kyseliny akrylové

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS196364B2 true CS196364B2 (cs) 1980-03-31

Family

ID=25745784

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS785531A CS196364B2 (cs) 1976-05-20 1978-08-24 Způsob přípravy kyseliny akrylové

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS196364B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6060419A (en) Wells-Dawson type heteropolyacids, their preparation and use as oxidation catalysts
EP1424125B1 (en) Process for preparing an antimony based mixed metal oxide catalyst and catalyst obtained
US6043184A (en) Heteropoly acids supported on polyoxometallate salts and their preparation
KR101974709B1 (ko) 개선된 선택적 가암모니아산화 촉매
BG60911B1 (bg) Метод за получаване на акрилонитрил и метакрилонитрил
EP0301723B1 (en) Oxidation of alkanes
KR20140137390A (ko) 에틸렌 및 아세트산의 제조 방법
US4075127A (en) Catalyst for production of α,β-unsaturated carboxylic acids
CA2187413A1 (en) Conversion of alkanes to unsaturated carboxylic acids
KR102356413B1 (ko) 선택적인 부산물 hcn 생성을 갖는 암모산화 촉매
KR20170095990A (ko) 개선된 혼합 금속 산화물 가암모니아 산화 촉매
CA1089432A (en) Process for the preparation of a catalyst for use in the oxidation in the vapour phase of unsaturated aldehydes to the corresponding acids
JP4182237B2 (ja) イソブタンの気相接触酸化反応用触媒およびこれを用いてなるアルケンおよび/または含酸素化合物の製造方法
EP0146099A2 (en) A process for producing acrylic acid by oxidation of acrolein and a novel catalyst useful thereof
US4257921A (en) Catalyst for the oxidation of butene
US4381411A (en) Production of methacrolein from isobutyraldehyde utilizing promoted iron phosphorus oxide catalysts
CS196364B2 (cs) Způsob přípravy kyseliny akrylové
JP3855298B2 (ja) アルケンおよび/または含酸素化合物の製造方法
JP3316881B2 (ja) メタクリル酸製造用触媒の製造方法
US4219671A (en) Oxidation of butene to acetic acid
JPS6246538B2 (cs)
JP3230243B2 (ja) フェノール製造用触媒およびフェノールの製造方法
JPH0459739A (ja) メタクロレイン及びメタクリル酸の製造法
US4115442A (en) Oxidation of butene
JP3036948B2 (ja) α,β−不飽和化合物の製造方法