CS196325B2 - Způsob kontinuální výroby koncantrované kyseliny fluorovodíkové - Google Patents

Způsob kontinuální výroby koncantrované kyseliny fluorovodíkové Download PDF

Info

Publication number
CS196325B2
CS196325B2 CS766332A CS633276A CS196325B2 CS 196325 B2 CS196325 B2 CS 196325B2 CS 766332 A CS766332 A CS 766332A CS 633276 A CS633276 A CS 633276A CS 196325 B2 CS196325 B2 CS 196325B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
acid
scrubber
sulfuric acid
scrubbing
hydrofluoric acid
Prior art date
Application number
CS766332A
Other languages
English (en)
Inventor
Werner Schabacher
Bernhard Spreckelmeyer
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of CS196325B2 publication Critical patent/CS196325B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B7/00Halogens; Halogen acids
    • C01B7/19Fluorine; Hydrogen fluoride
    • C01B7/191Hydrogen fluoride
    • C01B7/195Separation; Purification
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/14Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols by absorption
    • B01D53/1456Removing acid components
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B7/00Halogens; Halogen acids
    • C01B7/19Fluorine; Hydrogen fluoride
    • C01B7/191Hydrogen fluoride

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)

Description

(54) Způsob kontinuální výroby koncantrované kyseliny fluorovodíkové
Tento vynález se týká zlepšeného způsobu kontinuální výroby koncentrované kyseliny fluorovodíkové a zvláště čištění surové plynné kyseliny fluorovodíkové získávané reakcí fluoritu (kazivce) s kyselinou sírovou.
Jako suroviny se používá například fluoritu s obsahem fluoridu vápenatého rovným nebo větším než 97 % a násadové kyseliny přibližně s obsahem 90% kyseliny sírové, která dále obsahuje vodu a kyselinu fluorovodíkovou zachycenou při čištění surového plynu. Surová plynná kyselina fluorovodíková, vystupující z reakčního systému při teplotě 200 °C, obsahuje jako čistoty především vodu, kyselinu sírovou, kysličník siřičitý, fluorid křemičitý, inertní plyny a určité množství prachu, který tvoří například síran vápenatý a fluorid vápenatý. Množství prachu může být větší než obvykle, pokud reakční složky nejsou smíchány ve studeném stavu, nýbrž se při reakci používá horký fluorit o teplotě asi 500°C a horká násadová kyselina o teplotě asi 100 °C (například podle britského patentového spisu č. 1 371 790).
V britském patentovém spise č. 1 414 748 je popsán způsob čištění a kondenzace reakčních plynů z výroby kyseliny fluorovodíkové.
Plyny opouštějící reakční systém o teplotě 200 °C se v prvním stupni perou koncentrovanou kyselinou sírovou teplotu 50 až 120 °C, v protiproudu, a ochlazují se na teplotu 60 až 130 °C.
Při výhodné formě provedení tohoto známého způsobu se provádí dvoustupňové protiproudé praní s kyselinou sírovou (viz obr. 1).
Do první pračky 1 se přečerpá z druhé pračky 2 vystupující kyselina, aniž se ochlazuje, přičemž se předpokládá, že má teplotu 100 až 140 °C. Plyny opouštějí první pračku 1 s teplotou 90 až 160 °C. Do druhé pračky 2 se dostává nepatrně znečištěná koncentrovaná kyselina sírová, vystupující z pračky zbývajících plynů 6, zařazené za kondenzačními stupni, a přečerpává se přes vodní chladič prací kyseliny 2b, přičemž se kyselina chladí na teplotu 40 až 70 °C. Z druhé pračky 2 vystupuje kyselina fluorovodíková o teplotě 50 až 90 °C. Za první pračkou 1 a druhou pračkou 2 s kyselinou sírovou jsou dodatečně zapojeny první nepřímý vodní chladič 14 a pak přímá pračka kyseliny fluorovodíkové pro další čištění a chlazení plynné kyseliny fluorovodíkové. Připojená kondenzace probíhá v druhém vodním chladiči a v připojených solankových chladičích. Plyny obsahující kyselinu
19B325 fluorovodíkovou a fluorid křemičitý, které opouštějí kondenzační stupně, se dodatečně čistí v pračce zbývajícího plynu koncentrovanou kyselinou sírovou a odvádějí se pro využití kyseliny hexafluorkřemičité H2SÍF6. Pračku kyseliny fluorovodíkové tvoří stupeň pro přímé chlazení kyseliny fluorovodíkové, kam se doplňuje z kondenzačního stupně kapalná kyselina fluorovodíková tak, aby se celkově nasazená kapalná kyselina fluorovodíková přímo odpařovala.
Prací kyselina sírová, vystupující z předlohy na prací kyselinu z první pračky la, se spojí s kondenzátem z prvního nepřímého vodního chladiče a z pračky kyseliny fluorovodíkové, přidá se oleum a vše se přivádí do reakční pece jako násadová kyselina.
Při způsobu podle britského patentového spisu 1 414 748 se získává koncentrovaná kyselina fluorovodíková o čistotě 99,95 %, která obsahuje ještě až 0,001 % kyseliny sírové.
Na dalším zlepšení způsobu s ohledem na čistý konečný produkt a snížení množství odpadních plynů obsahujících reaktivní plyny záleží jak podstata ochrany životního prostředí, tak také použitelnost prospěšných konečných produktů.
Kritický parametr dosud popsaných postupů představuje obsah vody v kyselině sírové a v reakčních plynech.
Při reakci fluoritu s kyselinou sírovou je zapotřebí, aby se zajistil hladký průběh reakce úpravou obsahu vody v násadové kyselině. Reakcí kyseliny sírové, popřípadě fluoritu s kyslíkatými nečistotami v něm obsaženými, jako například s kysličníkem křemičitým, kysličníkem železitým nebo uhličitanem vápenatým, vzniká další voda, takže vzniklá surová plynná kyselina fluorovodíková se získává vždy podle jakosti fluoritu s rozdílným obsahem vody.
Při nízkém obsahu vody v surové plynné kyselině fluorovodíkové klesá obsah vody ve vypírací (prací) kyseliny z vypírání (praní] kyselinou sírovou natolik, že plyn odcházející z pračky s kyselinou sírovou unáší ještě podstatná množství kyseliny sírové, která se v pračce kyseliny fluorovodíkové nemohla úplně zachytit.
Další kritický parametr představuje pomalé vykrystalování síranu vápenatého v pračce, kde k tomu dochází na tělískách náplně. To nakonec vede k vyřazení zařízení z činnosti, v důsledku čehož je třeba vynaložit práci na údržbu pro výměnu tělísek náplně.
Nyní bylo objeveno, že se lze vyvarovat popsaných těžkostí, když se nevede pračkami, zapojenými v sérii, celé množství kyseliny sírové (vypírací kyselina z pračky zbývajících plynů) v protiproudu, nýbrž když se toto množství předem rozdělí na díly zaváděné do jednotlivých praček a když se potom pro úpravu násadové kyseliny potřebné množství olea nepřidává ve svém celku nejdříve k pracím kyselinám z vypírání kyselinou sírovou, spojeným s kondenzátem z následujícího stupně, nýbrž když se přidává i do vypíracího okruhu první pračky.
Tímto opatřením se dosáhne toho, že obsah vody v druhé pračce se pozvedne, takže ss získává fluorovodík s velmi nízkým obsahem kyseliny sírové. Současně poklesne obsah vody v první pračce.
Přitom se překvapivě ukazuje, že se tím v podstatě odstraní vykrystalování síranu vápenatého.
Optimálních podmínek se dosahuje při takovém rozdělení olea a kyseliny sírové, kdy obsah vody ve vypírací kyselině v pračkách je v rozmezí vždy 6 až 10 % hmotnostních.
Vypírání kyselinou sírovou se potom provádí v zapojené pračce kyseliny fluorovodíkové, vodním chladiči a v solankovém chladiči o sobě známým způsobem a dosahuje se kondenzace vyčištěného plynu. Zbývající plyny (v podstatě inertní plyny obsahující fluorid křemičitý ještě s malým množstvím kyseliny fluorovodíkové) se promyvají koncentrovanou kyselinou sírovou a vedou na zužitkování kyseliny hexafluorkřemičité.
Tento vynález se týká způsobu kontinuální výroby koncentrované kyseliny fluorovodíkové čištěním surové plynné kyseliny sírové, využívající alespoň dvoustupňového praní kyselinou sírovou, s následujícím vypíráním kyseliny fluorovodíkové a chlazením ve vodním chladiči, alespoň ve dvou solankových chladičích, a vypíráním zbývajících plynů kyselinou sírovou, při němž se zavádí celkově potřebné množství kyseliny sírové včetně přiváděného množství olea do alespoň dvoustupňového pracího okruhu, který spočívá v tom, že se obsah vody v každém okruhu praní udržuje v rozmezí 6 až 10 % hmotnostních přidáváním kyseliny sírové a olea.
To se s výhodou provádí tak, že do okruhu vypírání druhé pračky se přidává 25 až 75 %, s výhodou 40 až 60 % celkově dávkovaného množství kyseliny sírové a do 0kruhu vypírání první pračky s kyselinou sírovou se přidává 25 až 75 %, s výhodou 40 až 60 % celkově dávkovaného množství kyseliny sírové. Do okruhu vypírání první pračky se zavádí přepad z druhé pračky a do okruhu vypírání první pračky se dále zavádí 25 až 100 °/o, s výhodou 50 až 75 % množství olea potřebného k úpravě násadové kyseliny.
Při silně kolísajícím obsahu vody v surových plynech může se obsah vody ve vypírací kyselině regulovat v pravidelných časových intervalech, vždy podle homogenity používaného fluoritu, například zkouškami prováděnými vždy za 1 hodinu a odpovídající regulací rozvodu kyseliny.
S výhodou se uvádí vždy 50 % nasazované kyseliny sírové do pračky a obsah vody v okruhu praní se reguluje dodatkově přidávaným množstvím olea do první pračky.
Způsobem podle vynálezu se získává kyselina fluorovodíková s velmi malým obsahem kyseliny sírové, v rozmezí několika ppm, a podstatně se prodlužuje doba činnosti zařízení. Například u zařízení pracujícího podle vynálezu se ještě po šesti měsících práce neukazují žádné náznaky, že by bylo zapotřebí vyměnit náplňová tělíska v pračkách s kyselinou sírovou.
Způsob podle vynálezu je blíže popsán s ohledem na následující obrazce. Obr. 1 objasňuje dosud popsané známé postupy. Obr. 2 ukazuje způsob podle vynálezu ve formě blokového schématu.
Uvedené vztahové značky se týkají analogických funkcí pro obě varianty a jednotlivě označují:
první pračku, la předlohu na prací kyselinu z první pračky, druhou pračku,
2a předlohu na prací kyselinu z druhé pračky,
2b vodní chladič prací kyseliny z druhé pračky, pračku kyseliny fluorovodíkové,
3a kondenzát z pračky kyseliny fluorovodíkové, nepřímý vodní chladič pro předčištěnou plynnou kyselinu fluorovodíkovou, solankový chladič, pračku zbývajících plynů, zařízení pro zužitkování kyseliny hexafluorokřemičité, zásobník olea, zásobník koncentrované kyseliny sírové, míchaný zásobník násadové kyseliny, 10a plyny obsahující kyseliny fluorovodíkovou, oddělené z násadové kyseliny, fluorit, reaktor, zásobní nádrž koncentrované kapalné kyseliny fluorovodíkové, nepřímý vodní chladič.
Dále se blíže popisuje způsob podle vynálezu podle obr. 2:
Surové plyny opouštějící pec reaktoru 12 s teplotou přibližně 150 až 250 °C se zbavují již v první pračce 1 kyselinou sírovou, jak nejvíce je možné, sloučenin, které jsou ve formě prachu (síran vápenatý, fluorid vápenatý) a těžko těkavých sloučenin v plynné formě (kyselina sírová, voda). První pračka 1 se skrápí z předlohy na prací kyselinu z první pračky la, zapojené do okruhu přes čerpadlo. V druhé pračce 2 s kyselinou sírovou se predčištěný plyn dále ochladí asi na 50 až 110 °C a zbaví se zbývajících částic prachu a dalších těžko těkavých sloučenin v plynné formě.
Druhá pračka 2 se skrápí z předlohy na prací kyselinu z druhé pračky 2a, zapojené do okruhu přes čerpadlo. K ochlazení prací kyselinu z první pračky la kyselina mu zařazen vodní chladič prací kyseliny z druhé pračky 2b. Takto předčíštěné plyny se potom vedou přes pračku kyseliny fluo? rovodíkové 3 po kondenzaci do nepřímého vodního chladiče pro předčištěnou plynnou kyselinu fluorovodíkovou 4 a alespoň do dvou solankových chladičů 5 a do zásobní nádrže koncentrované kapalné kyseliny fluorovodíkové 13. Zbývající plyny vystupující z kondenzačních stupňů (z nepřímého vodního chladiče pro předčištěnou plynnou kyselinu fluorovodíkovou 4 a ze solankového chladiče 5) se vedou přes pračku zbývajících plynů 6 do zařízení pro zužitkování kyseliny hexafluorkřemičité 7.
Pro prací kyselinu z první pračky 1 s kyselinou sírovou se přivádí do předlohy na prací kyselinu z první pračky la kyselina přetékající z předlohy na prací kyselinu z druhé pračky 2a, dále 25 až 75 % kyseliny sírové přicházející z pračky zbývajících plynů 6, stechiometrické množství koncentrované kyseliny sírové ze zásobníku 9, potřebné v reaktoru 12 pro reakci s fluoritem 11, s přihlédnutím k dodatečně použitému množství olea a 25 až 100 % množství olea potřebného k úpravě obsahu vody v násadové kyselině 10.
Pro prací kyselinu z druhé pračky 2 s kyselinou sírovou se používá zbývajících 25 až 75 % kyseliny sírové přicházející z pračky zbývajících plynů 6, přičemž tato kyselina sírová se zavádí do předlohy na prací kyselinu z druhé pračky 2a.
Jako násadová kyselina z míchaného zásobníku násadové kyseliny 10 se používá přepad z předlohy na prací kyselinu z první pračky la a kondenzát z pračky kyseliny fluorovodíkové 3a, získávaný z pračky kyseliny fluorovodíkové 3, za přídavku zbývajícího množství olea ze zásobníku olea 8. Přitom vznikající plyny, obsahující kyselinu fluorovodíkovou, oddělené z násadové kyseliny 10a, se zavádějí zpět do první pračky 1 s kyselinou sírovou.
Pračka kyseliny fluorovodíkové 3 pracuje s kapalnou kyselinou fluorovodíkovou ze zásobní nádrže koncentrované kapalné kyseliny fluorovodíkové 13 s výhodou tak, že se celkové přiváděné množství kyseliny fluorovodíkové přímo odpařuje.
Příklad
Surová plynná kyselina fluorovodíková opouští reaktor 12 s teplotou 190 °C a přivádí se do první pračky 1 s kyselinou Sírovou, která je skrápěna čerpanou prací kyselinou z předlohy na prací kyselinu z první pračky la. V první pračce 1 se oddělí hlavní část síranu vápenatého, ve formě prachu a kapiček kyseliny sírové, jakož i páry kysličníku siřičitého a vody. Plynná kyselina fluorovodíková vstupuje potom s teplotou 140 °C do druhé pračky 2, která je skrápěna čerpanou prací kyselinou z předlohy na prací kyselinu z druhé pračky 2a, přes vodní chladič - prací kyseliny z druhé
6: 7 pračky 2b. Plynná kyselina fluorovodíková opouští pračku s teplotou 90 °C a k dalšímu čištění a chlazení se vede do pračky kyseliny fluorovodíkové 3 a potom v několika stupních se kondenzuje.
Do předlohy na prací kyselinu z první pračky la a do předlohy na prací kyselinu z druhé pračky 2a se přidává vždy 50 proč. celkově nasazovaného množství 98% kyseliny sírové. Kyselina sírová se předtím používá k praní v pračce zbývajících plynů 6 a obsahuje tudíž již podíl kyseliny fluorovodíkové a má teplotu 35 °C. Do předlohy na prací kyselinu z první pračky la se zavádí vedle 50% podílu kyseliny sírové přepad z předlohy na prací kyselinu z druhé pračky 2a a též 50 % celkově nasazovaného množství 20% olea ze zásobníku olea
8.
V míchaném zásobníku násadové kyseliny 10 se připravuje z přepadu z předlohy na prací kyselinu z první pračky la, z kondenzátu z pračky kyseliny fluorovodíkové 3a za pračkou kyseliny fluorovodíkové 3, jakož i ze zbývajícího 50'% podílu olea ze zásobníku olea 8 násadová kyselina, která odtéká s teplotou 120 °C do pece reaktoru.
Obsah vody v první pračce 1 s kyselinou sírovou je přibližně roven obsahu vody v prací kyselině z druhé pračky 2 s kyselinou sírovou a činí 7 až 9 %. V první pračce 1 s kyselinou sírovou se ani po několikaměsíční době nepozoruje vylučování síranu vápenatého. Zkondenzovaná kyselina fluorovodíková obsahuje přibližně 0,0005 % kyseliny sírové.

Claims (2)

1. Způsob kontinuální výroby koncentrované kyseliny fluorovodíkové čištěním surové plynné kyseliny fluorovodíkové získané reakcí fluoritu a kyseliny sírové, využívající alespoň dvoustupňového praní kyselinou sírovou, s následujícím vypíráním kyseliny fluorovodíkové a chlazením ve vodním chladiči, alespoň ve dvou solankových chladičích, a vypíráním zbývajících plynů kyselinou sírovou, při němž se zavádí celkově potřebné množství kyseliny sírové včetně přiváděného množství olea do alesvynAlezu poň dvoustupňového pracího okruhu, vyznačující se tím, že se obsah vody v každém okruhu praní udržuje v rozmezí 6 až 10 % hmotnostním přidáváním kyseliny sírové a olea.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že se do každého pracího okruhu vypíráni kyselinou sírovou přidává vždy stejný díl celkově používaného množství kyseliny sírové a obsah vody v okruhu praní se reguluje množstvím olea.
CS766332A 1975-10-02 1976-09-30 Způsob kontinuální výroby koncantrované kyseliny fluorovodíkové CS196325B2 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2543965A DE2543965C3 (de) 1975-10-02 1975-10-02 Verfahren zur Reinigung von Reaktionsgasen der Flußsäureherstellung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS196325B2 true CS196325B2 (cs) 1980-03-31

Family

ID=5958042

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS766332A CS196325B2 (cs) 1975-10-02 1976-09-30 Způsob kontinuální výroby koncantrované kyseliny fluorovodíkové

Country Status (10)

Country Link
BE (1) BE846827A (cs)
BR (1) BR7606566A (cs)
CS (1) CS196325B2 (cs)
DE (1) DE2543965C3 (cs)
ES (1) ES452056A1 (cs)
FR (1) FR2326378A1 (cs)
GB (1) GB1567778A (cs)
IT (1) IT1066315B (cs)
NL (1) NL7610844A (cs)
ZA (1) ZA765894B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5032371A (en) * 1989-02-27 1991-07-16 Mallinckrodt Specialty Chemicals Co. Process for the continuous recovery of hydrogen fluoride gas
CN112010263B (zh) * 2020-08-31 2022-08-02 北京化工大学 一种电子级氢氟酸的生产装置及生产方法

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3725536A (en) 1968-02-26 1973-04-03 R Gentili Method of the continuous production of hydrofluoric acid
DE2209960C3 (de) 1972-03-02 1979-10-11 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur Aufarbeitung von Fluorwasserstoff-haltigen Rohgasen der Flußsäureherstellung

Also Published As

Publication number Publication date
FR2326378A1 (fr) 1977-04-29
BR7606566A (pt) 1977-05-31
GB1567778A (en) 1980-05-21
ZA765894B (en) 1977-09-28
ES452056A1 (es) 1977-10-01
BE846827A (fr) 1977-04-01
DE2543965B2 (de) 1980-10-16
DE2543965C3 (de) 1981-07-09
IT1066315B (it) 1985-03-04
DE2543965A1 (de) 1977-04-07
FR2326378B1 (cs) 1980-05-30
NL7610844A (nl) 1977-04-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4053507A (en) Method of recovering unreacted materials and heat in urea synthesis
US5935547A (en) Process for treating gas containing hydrogen sulfide and sulphur dioxide, comprising a step for depleting the recycled solvent in sulphur
US4349524A (en) Process for producing purified hydrochloric acid
MXPA96004289A (es) Procedimiento para el tratamiento de gases de reaccion en la oxidacion del acido clorhidrico
US4062930A (en) Method of production of anhydrous hydrogen fluoride
US3919399A (en) Process for purifying and condensing reaction gases in the production of hydrofluoric acid
HUT67738A (en) Process for removing hydrogen sulphide and/or carbon disulphide from exhaust gases
US4634582A (en) Sulfur dioxide removal process
EP3208237A1 (en) Sulfur dioxide scrubbing system and process for producing potassium products
EP2118000A1 (en) Preparation of hydrogen fluoride from calcium fluoride and sulfuric acid
CS196325B2 (cs) Způsob kontinuální výroby koncantrované kyseliny fluorovodíkové
CA1196473A (en) Apparatus and processes for the concentration of sulphuric acid
EP0460110B1 (en) Process for the continuous recovery of hydrogen fluoride gas
JPH03115102A (ja) 二酸化塩素の製造法
US5271918A (en) Furnace gas - sulfuric acid contact process for HF manufacture
US4150102A (en) Purifying hydrofluoric acid
JPH04228406A (ja) 発煙硫酸および硫酸の製造方法
US3338673A (en) Recovery of substantially anhydrous hydrogen fluoride from an impure aqueous ammonium fluoride solution
US1047576A (en) Solid compound of nitric and sulfuric anhydrids and process of making same.
US2697027A (en) Manufacture of bf3
US4861577A (en) Method for removing the sulphur content of a weak gas containing sulfur dioxide
US3574542A (en) Process for recovery of hf and h2sif6 from gases containing hf and sif4
US2865711A (en) Process for the production of hydrogen fluoride
DE1261835B (de) Verfahren zur Herstellung von hochprozentiger Fluorwasserstoffsaeure hoher Reinheit
US3214260A (en) Production of high grade complex fertilizers containing diammonium phosphate as a pricipal component