Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Safety ski binding

Classifications

A63C9/086 Ski bindings yieldable or self-releasing in the event of an accident, i.e. safety bindings using parts which are fixed on the shoe of the user and are releasable from the ski binding
View 9 more classifications

Landscapes

Show more

CS196299B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Jean J A Beyl

Worldwide applications
1975 FR SE 1976 CA CH CS DD ES YU JP SU 1979 JP

Application CS76425A events

Description

Vynález se týká bezpečnostního lyžařského vázání se základní deskou, na které je zachycena lyžařská bota pomocí předního a zadního držáku a která je uložena otočně kolem středního čepu upevněného na lyži v rovině rovnoběžné s lyží. Zejména se vynález týká -takového vázání, kde základní deska, úplně oddělitelná od lyže, je normálně přidržována na lyži na předním a zadním konci přídržným ústrojím spojeným s lyží, přičemž jedno z těchto přídržných ústrojí, s výhodou zadní, má přídržný palec, který je výkyvný a může zapadat do kulisy v desce a je zatížen pružnou soustavou, která jej udržuje v normální poloze na lyži a přitom umožňuje uvolňovací pohyb základní desky ve všech směrech vzhledem к rovině lyže.
Bezpečnostní vázání tohoto typu je například známé z DOS 2 321 816. Aby se odstranily vlivy vyvolané prohnutím lyže, je základní deska tohoto vázání přidržována ve svislém směru pružně zatíženými přídržnýml členy. Otočné uvolňování desky je možné natočením desky kolem středního čepu, poněvadž alespoň jeden z pružných přídržných prvků může podél vyduté vačky, která leží napříč к ose lyže. Nevýhoda tohoto řešení spočívá v tom, že zejména při otočném uvolňování, provázeném dlouhou uvolňovací dráhou, je třeba proběhnout dlouhou vodicí dráhu, která je odkryta a není chráněna proti vnějším vlivům. К přesnému určení normální polohy základní desky na lyži je mimoto nezbytné, aby se přídržný prvek zasunul do středového vyhloubení vačky. To má za následek, že pro otočné uvolňování nelze vytvořit konstantní silový moment.
DOS 1678 246 pop’suje lyžařské bezpečnostní vázání se základní deskou, která je s výhodou uložena výkyvné na svém předním konci, zatímco její zadní konec je přidržován palcem přidržovacího ústrojí. Základna tohoto palce má tvar kulového vrchlíku a opírá se uvnitř pouzdra o píst zatížený pružinami, přičemž poměry pákových ramen pro otočné uvolňování a pro uvolňování ve směru nahoru jsou dány různými konstrukčními rozměry šířky a výšky základny tohoto palce. Konstrukční složitost, zejména při výrobě základny tohoto přidržovacího palce ve tvaru vrchlíku je tedy značná.
Účelem vynálezu je vytvořit na bázi použil pružné soustavy s pístem a pružinami a s velkou uvolňovací dráhou, známou z německého patentového spisu 1 201 737, bezpečnostní lyžařské vázání tohoto typu, které pracuje stejně spolehlivě při uvolňování
198299 základní desky otáčením i . při ··jejím Uvolňování ve svislém · směru. .
, ..· Řešení podle vynálezu spočívá v tom, že výkyvný přídržný palec, uchycený na horizontální ' výkyvné ose, je uložen ’ na otočném pouzdru, přičemž v otočném pouzdře je upravena jedna pružina, nebo dvě pružiny pro přítlak přídržného palce k zadnímu konči kulisy základní desky a držení otočného pouzdra a přídržného· palce v rovnoběžné poloze s podélnou osou lyže.
V důsledku toho, že přídržný palec je uložen výkyvné kolem .osy kolmé k ose pouzdra, a že pružné soustavy působí jak mezi přídržným palcem a pouzdrem, tak mezi pouzdrem a . jeho čepem se dosáhne, že všechny uvolňovací pohyby mohou být provedeny · samotným přídržným . palcem, aniž by mezi základní deskou a tímto přídržným palcem musela být speciálně profilovaná vodící dráha. ·- - — - .....
Podle dalších význaků vynálezu je vertikální čep· -opatřen opěrnou plochou, na který doléhá píst tlačné pružiny.
Výkyvný přídržný palec je na svém zadním konci opatřen dosedací plochou, o kterou se opírá píst.
Mezi výkyvným přídržným palcem a . otočným pouzdrem je uložena tlačná pružina, opírající se jednak o nastavitelnou opěru a jednak o opěrnou plochu přídržného palce.
Pístnice jednoho z pístů, procházející tlačnou pružinou, je vedena svým volným koncem ve vybrání uprostřed druhého z pístů, přičemž pístnice .je opatřena závitem s maticí, o kterou je opřena pružina, pro nastavení předpětí. .
Vertikální čep otočného pouzdra je opatřen zadním otvorem, probíhajícím v -opěrné · ploše, -souosým · s vývrtem otočného pouzdra.
Výkyvný · .přídržný ' palec ' je nesen předním koncem· výkyvného ramene, · uloženého kloubově· · na horní straně otočného pouzdra, umístěného proti pohyblivé základní desce, přičemž · .výkyvné rameno přechází v zalo-menpu;·; část, · doléhající na tlačnou pružinu.
.Qga· výkyvu- výkyvného ··ramene je uložena; na .opačném· konci · pohyblivé . základní ďe.šky -otočného; pouzdra.
r Přední · ·zalomená část výkyvného ramene jgnca^· vnitřní · straně otočného · pouzdra . opa'tf,enfeďá&kou · tvaru V · · pro zachycení pístu. . je uložen mezi dvěma šikmýmistěnami tvaru V pouzdra.
.Kulisa, umístěná na zadním konci oddělitelné základní desky pro zachycení přídržného palce, je upravena . na stavitelné botce základní desky.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s několika příklady provedení znázorněnými na výkrese, · kde na obr. 1 je schematický bokorys a částečný řez lyžařským · vázáním podle· vynálezu, · na obr. · 2 je půdorys s vynecháním některých dílů· vázání z obr.· 1, znázorněného bez lyžařské boty, obr. 3 ' je analogický obr. 1 a znázorňuje polohu základní · .desky těsně před záběrem nebo před uvolněním směrem dozadu, na obr. 4 je ve zvětšeném měřítku řez zadním přldržovacím ústrojím, znázorněný ' při uvolňování zdvižením · základní desky nahoru, na · obr. 5 je půdorys tohoto zařízení s přídržným ústrojím při natočení základní desky a jejím uvolňování, obr. 6 a 7 · znázorňují, řezy dvěma dalšími příklady provedení - přidržovacíhO’ ústrojí, na obr. 8 je půdorys varianty předníh-O' držáku · základní desky, na obr. 9 je řez vedený rovinou IX—IX z ' obr. 8, na obr. 10 je podélný řez další variantou · předního držáku základní desky, obr. 11 ukazu. je částečně v řezu a částečně v bokoryse variantu provedení přídržného palce, na obr. 12 a 13 jsou dílčí pohledy v podélném řezu na dvě provedení kulisy, . do které zapadá přídržný palec bezpečnostního· · lyžařského· vázání podle vynálezu, na obr. 14 je bokorys jiného provedení vázání podle vynálezu,· kde základní deska je znázorněna při upevňování na lyži nebo při uvolňování při pádu lyžaře dozadu, na obr. 15 je podélný řez vázáním z obr. 14, kde základní deska je znázorněna v normální poloze na lyži, na obr. 16 je půdorys tohoto vázání, na obr. 17 je dílčí rez vedený rovinou IV.—IV. z obr. · 15, znázorňující vázání při natáčení základní desky během otočného uvolňování, na obr. 18 je částečný řez analogický s obr. 15, avšak v odlišném měřítku, a znázorňuje vázáňí při uvolňování ' zadního konce základní desky ve svislém směru, na obr. 19 je podélný řez jiným provedením držáku zadního konce základní desky podle vynálezu, na· obr. 20 je vodorovný řez vedený rovinou · VII—VII z obr. 19 a · znázorňuje přídržné zařízení při natáčení pouzdra výkyvného přídržného · palce během otočného uvolňování: základní desky a na obr. 21 je půdorys tohoto držáku.
V provedení: podle obr. 1 až 5 sestává bezpečnostní' · vázání podle vynálezu ze základní desky 2 oddělitelné' od lyže 5 a sloužící k upevnění lyžařské boty · 1. Základní deska 2 je spojena · s lyží 5 předním držákem 3 a · zadním držákem 4. Lyžařská bota 1 je připevněna na základní desce· 2 známým · způsobem špičkovým napínákem · 6 a patním napínákem 7.
Špičkový napínák 6 sestává z . tuhé čelisti 9 · umístěné na předním konci 8 základní desky 2 a sloužící k zachycení špičky 11 podrážky lyžařské boty 1 svými rameny 10. Vnitřní strana ramen 10, to znamená strana obrácená ke špičce boty 1, je skloněná nebo Odstupňovaná, takže se samočinně přizpůsobí výšce podrážky boty 1. Tím je umožněno opření ramen 10 v přesné výšce odpovídající výšce podrážky.
Patní napínák 7 sestává z nakloubených ramen · 13 umístěných na zadním konci 12 základní desky 2, přičemž po obou stranách zadní části lyžařské boty 1 mají tato ramena 13 přídržnou páku 14, která se opírá no196299 sem 15 o zadní konec 16 podrážky a přiléhá dorazem 17 na patu 18 lyžařské boty 1. Délka ramen 13 je nastavitelná, aby se mohly přizpůsobovat délce boty 1. Pro hrubé přizpůsobení délce boty 1 mohou být ramena 13 zavěšena podle potřeby do různých děr 19 základní desky 2. Lyžařská bota 1 je tedy pevně uložena na základní desce 2 a uchycená špičkovým napínákem 6 a patním napínákem. 7.
V normální poloze vázání je základní deska 2 přidržována na lyži 5 středním čepem 20, zadním držákem 4 a předním držákem
3. Střední čep 20, spojený pevně s lyží 5, je tvořen hrotovým čepem 21, který je zašroubován do lyže 5 a vyčnívá z jejího povrchu. Tento čep 21 vyčnívá do otvoru 22 základní desky 2 a má vypouklé postranní stěny 23, na které přiléhají strany 24 otvoru 22, které jSbu rovnoběžné s podélnou osou lyže 5. Kromě toho má otvor 22 v podélném směru lyže větší rozměr než čep 21, takže základní deska 2 se může posouvat a je přitom vedená v podélném směru současně zajišťována v příčném směru lyže, a může se vykyvovat. Střédní čép 20 nepřidržuje základní desku 2 ve svislém směru, to znamená nepůsobí proti svislému oddálení základní desky 2 jejím zdvižením od lyže 5. Základní deska 2 nespočívá na lyži 5 celou délkou, nýbrž pouze předním oblým žebrem 25 a zadním oblým žebrem 26, což zajišťuje snadné klouzání základní desky 2 na povrchu lyže 5. V důsledku této pohyblivosti a použití středního čepu 20 nezávisí poloha ani tvar základní desky 2 na prohnutí a ohybech lyže 5.
Přední držák 3 základní desky 2 obsahuje patku 30, která je našroubována na lyži 5 a má šikmou opěrnou plochu 31, která leží napříč lyže 5. Tato opěrná p’.ocha 31 spolupracuje se šikmou plochou 32 na předním konci 8 základní desky 2. Jak je patrno z obr. 2, jsou opěrné plochy 31, 32 mírně zakřivené, přičemž jejich poloměr křivosti odpovídá vzdálenosti mezi nimi a středním čepem 20 základní desky 2, takže tyto· šikmé plochy 31, 32 nebrání pohybu základní desky 2 do stran. Opěrná plocha 31 patky 30 je prodloužena nahoru zkosenou hranou 33, která tvoří naváděcí plochu, je.íž význám bude vysvětlen v souvislosti s obr. 3 při popisu funkce vázání.
Zadní držák 4 základní desky 2 sestává z otočného pouzdra 40, které je výkyvné v rovině rovnoběžné s povrchem lyže 5 kolem vertikálního čepu 41, jenž je kolmý к povrchu lyže 5 a je upevněn na lyži 5. Vertikální čep 41 vyčnívá do slepého otvoru 42 otočného pouzdra 40 a má opěrnou plochu 43, o kterou se opírá zadní píst 44 předpjatý pružinou 45, jež je uložena v podélné dutině 46 pouzdra 40.
Na předním konci otočného pouzdra 40 je výkyvné kolem osy 47 uložen přídržný palec 48. Jeho· osa 47 leží v rovině kolmé к čepu 41 a napříč к podélné ose lyže 5. Pří6 držný palec 48 má vzadu dosedací plochu 49, která, se opírá o přední píst 50 uložený v podélné dutině 46 pouzdra 40 a je zatížený pružinou 45.
Zadní píst 44, který se opírá o· opěrnou plochu 43 čepu 41, nese pístnici 51, jež je vedena svým volným koncem 52 ve vybrání 53 předního pístu 50., Pístnice 51 pístu 40 má závit 54, na který je našroubována matice 55. Jak je patrno z obr. 2, má matice 55 čípek 82, který prochází otvorem 56 pouzdra 40, aby se matice 55 nemohla otáčét vůči pouzdru 40. Čep 41 má vývrt 58 souosý se zadním otvorem 59 pouzdra 40, což umožňuje zasunutí šroubováku do drážky 57 v zadním pístu 44. Působením otočného pohybu zadního pístu 44 se matice 55 přemisťuje podélně na pístnici 51 a tím mění předpětí pružiny 45. Poloha matice 55 je viditelná zvnějšku otvorem 56.
Přední konec přídržného palce 48 zapadá do kulisy 61 na zadním konci 12 základní desky 2. Kulisa 61 má tvar drážky rovnoběžné s osou lyže 5 a je nahoře otevřená. Přední konec přídržného palce 4.8 zasahuje mezi boční stěny 83 kulisy 61. V provedení podle obr. 1 až 5 má dno kulisy 61 rovnou část 62, která je rovnoběžná s povrchem lyže 5 a na kterou navazuje šikmá část 63, která směřuje nahoru. Dno kulisy 61 by však nemuselo· mít rovnou část 62 rovnoběžnou s povrchem lyže 5.
V provedení podle obr. 6 a 7 jsou stejné konstrukční díly označeny stejnými vztahovými značkami, které jsou v obr. 6 doplněny písmenem a a v obr. 7 písmenem b. Hlavní rozdíl oproti provedení, které bylo popsáno v souvislosti s obr. 1 až 5, spočívá v tom, že zadní držák 4 obsahuje oddělené pružné soustavy pro přídržný palec 48a, 48b a pro výkyvný pohyb pouzdra 40a, 40b kolem čepu 41a, 41b.
Podle obr. 6 jsou pružné soustavy uloženy za sebou v podélném směru lyže 5. Čep 41a prochází do slepého otvoru 70, který leží přibližně uprostřed pouzdra 40a. Píst 71, který se opírá o opěrnou plochu 43a čepu 41a, je zatížen pružinou 72 uloženou v podélné dutině 73 v zadní části pouzdra 48a. Pružina 72 se vzadu opírá o zátku 74. Pístnice 76 pístu 71 prochází středovým otvorem 75 zátky 74. Předpětí pružiny 72 se nastavuje natáčením zátky 74. V přední podélné dutině 77 pouzdra 40a je uložena druhá pružina 78, která se opírá jednak o dosedací plochu 49a přídržného palce 4.8a, uloženého otočně kolem osy 47a, a jednak o opěru 79, která umožňuje nastavování předpětí pružiny 78. Opera 79 je tvořena hranolovým tělesem neseným na hřídeli 80, který je uložen otočně v pouzdru 40a a jehož osa je nesouměrná vzhledem к ose hranolového tělesa. Natáčením opěry 79 kolem hříd-ele 80 lze tedy měnit počáteční předpětí pružiny 78.
Provedení podle obr. 7 se liší od konstrukce z obr. 6 pouze tím, že pružné soustavy,
198299 to znamená pružiny, jsou · umístěny v pouzdru 40b nad sebou v podélných dutinách 73b, 77b. · Odpovídající díly analogické konstrukci z obr. 6 jsou označeny stejnými vztahovými značkami doplněnými pouze písmenem b. Poněvadž obě pružné soustavy jsou umístěny nad · sebou, je Čep 41b delší a slepý otvor 81 hlubší.
Funkce bezpečnostního vázání podle vynálezu bude popsána v souvislosti s obr. 1 až 5 a zejména ve spojení s obr. 3 až 5. Když je lyžařská bota 1 upevněna známým způsobem špičkovým a patním napínákem 6, 7 na základní desce 2, provede se zablokování základní desky 2 na lyži 1 způsobem naznačeným v obr. 3. Základní deska 2 se posune dozadu, tak aby kulisa 61 zapadla pod přídržný palec 48. Stlačením špičky lyžařské boty 1 klouže přední okraj' šikmé plochy 32 základní desky 2 podél zkosené hrany 33, až šikmá plocha 32 zapadne pod opěrnou plochu 31 předního držáku 3. · Základní deska 2 tím zaujme polohu znázorněnou na obr. 1. Je třeba podotknout, že konec 60 přídržného palce 48 je v této poloze nad dnem drážky tvořící kulisu · 61.
Opačný pohyb než je pohyb upevňovací nastává tehdy, když na lyžařskou . botu 1 působí síla · směřující dozadu. V tomto případě se základní deska 2 může posouvat dozadu, pokud je působící síla dostatečně velká, takže konec 60 přídržného palce 48 klouže po šikmé části 63 dna kulisy 61; toto klouzání je doprovázeno vykývnutím přídržného palce 48 nahoru. Proti vykývnutí přídržného palce 48 působí · síla pružiny 45, která se snaží zabránit . · výkyvu · dosedací plochy 39 proti přednímu pístu 50. Když síla působící směrem dozadu trvá, dojde nakonec k uvolnění šikmé plochy 32 základní desky 2 od opěrné plochy 31 předního držáku 3.
Uvolňovací pohyb při pádu lyžaře dopředu, to znamená při působení tahové síly na zadní konec 12 základní desky 2 směrem nahoru ve směru · šipky A, je patrný z obr.
4. Přídžžný palce 88 vykývne kolem své osy 47, což je doprovázeno vykývnutím dosedací plochy 49 vůči přednímu pístu 50. Síla působící uvolnění se může nastavovat · změnou předpětí pružiny 45. Když síla působící ve směru šipky A trvá, dojde nakonec k uvolnění konce 60 přídržného palce 48 z kulisy 61.
Otočný uvolňovací pohyb základní desky 2 je patrný zejména z obr. 5. Základní deska 2 může vykonávat otočný pohyb v rovině rovnoběžné s lyží 5 kolem středního čepu 20, přičemž strany 24 otvoru 22 základní desky 22 kloužou po· vypouklých postranních stěnách 23 čepu 21. Proti tomuto· otočnému pohybu působí zadní držák 4 nastavitelnou uvolňovací silou a zadní píst 44 vykývne podle obr. 5 vůči opěrné ploše 43 čepu 41. Uvolňovací síla je dána nastavitelným předpětím pružiny 45. Když trvá natáčející síla dostatečně dlouho, vyklouzne konečně konec 60 přídržného palce 48 z kulisy 61 a uvolní základní desku 2 · i s lyžařskou botou 1. Přídržný palec 48 působí tedy při otočném · uvolňování jako tuhý přenosový člen. .
Ve všech provedeních vázání podle vynálezu se zadní · držák 4, to znamená přídržný palec 48 a pouzdro· · 40, vrátí do· počáteční polohy, · jakmile konec 60 · přídržného' palce 48 vyklouzne z kulisy · 61 a základní deska 2 se uvolní. Zadní držák · 4 je tedy znovu připraven pro opětné · zasunutí základní desky . 2, které se provádí způsobem popsaným · v souvislosti s obr. 3.
Obr. 8 a 9 znázorňují variantu provedení předního držáku základní desky 2. Patka 30d nese tlačnou · kuličku 93, na kterou působí pružina 94 a která zapadá · do vyhloubení 95 umístěného· uprostřed předního konce základní desky · 2d. Kuličkový mechanismus může tedy potlačit boční vůli, která vzniká následkem vůlí ve spojení středního čepu 20d základní desky 2d.
Obr. 10 ukazuje další variantu předního držáku 3 základní desky 2. Patka 30e je uložena výkyvné kolem vodorovné osy 96, která je nesena destičkou 97 upevněnou na lyži 5. Mimoto· je patka 30e připevněna · k destičce 97 šroubem 98, který umožňuje její výškové nastavení vzhledem k · horní ploše lyže. Tuto polohu lze tedy nastavit tak, aby. se zajistilo nejspolehlivější zachycení · předního konce základní desky 2e.
Obr. 11 ukazuje variantu provedení přídržného· válce zadního držáku 4. V · tomto provedení sestává prst ze dvou dílů, a to · z hlavního tělesa 48f a z nástavce 48g, který je na něm našroubován. Tím způsobem lze měnit délku přídržného· palce. ’
Obr. 12 ukazuje obměnu provedení kulisy na zadním konci základní desky 2g, která slouží k zachycení přídržného palce 48. V tomto provedení je drážka 61g kulisy upravena v botce 99 umístěné na zadním konci základní· desky 2g a připevněné šroubem 100. Otvor v botce 99 · pro průchod šroubu 100 · má protáhlý tvar, což umožňuje nastavování polohy botky 99.
Provedení, znázorněná na· obr.· 10, ·11 a 12, umožňují změnu polohy bodů · zachycených pohyblivé desky 2 na lyži 5. To· umožňuje odstranit případné chyby, které mohly vzniknout při montáži částí bezpečnostního vázání, a případné další změny vzniklé prohnutím lyže. .
Obr. 13 ukazuje obměnu provedení kulisy, která je upravena na zadním konci základní desky 2 k zachycení přídržného palce 48. Dno· drážky kulisy 61h má '· odlišný profil než dno· podle obr. 1, 3 a 4.
Obr. · 14 až 18 ukazují další provedení bezpečnostního· lyžařského vázání podle vynálezu. Toto vázání má základní desku *2i, na kterou se upevní lyžařská bota a· která je uvolnitelná od lyže 5 a uložena otočně kolem čepu 21i spojeného· s lyží 5. Na předním konci má základní deska 2i špičkový napínák 61 stejného typu jako v předchozích provedeních.
Toto vázání je upevněno na lyži předním držákem 3i a zadním držákem 41. Přední držák 3i je typu znázorněného na obr. 9, a sestává tedy z kuličky nebo tlačného profilu 931 zatíženého pružinou 941, který zapadá do vyhloubení 951 v předním konci základní desky 2i.
Zadní držák 4i je odlišné konstrukce než v předchozích příkladech. Místo nakloubení na předním konci výkyvného pouzdra 401 jako u předchozích příkladů, je výkyvný přídržný prvek uložen výkyvné kolem vodorovné osy 47i umístěné vzadu na pouzdru 401. V důsledku toho má přídržný prvek tvar ramene místo palce. Délka tohoto ramene je tak velká, že probíhá nad pouzdrem 401 po celé jeho délce.
Na předním konci má výkyvné rameno 48i zalomenou část lOli, která vyčnívá šikmo; dopředu dolů před přední konec pouzdra 401. Na přední stěně má tato zalomená část lOli vyčnívající konec 60i, který tvoří vlastní přídržný palec a opírá se o kulisu 61i na zadním konci základní desky 21.
Stejně jako v předchozích provedeních je pouzdro 401 uloženo otočně kolem svislého čepu 41i neseného- destičkou upevněnou na lyži 5. Pouzdro 401 je tedy výkyvné v rovině rovnoběžné s horní plochou lyže. Normálně je však udržováno v takové poloze, aby jeho podélná osa byla rovnoběžná s podélnou osou lyže. V této- poloze leží osa 47i napříč lyže.
Pouzdro 401 obsahuje pružný mechanismus, který zajišťuje udržování pouzdra 401 v normální poloze a současně přidržování výkyvného ramene 48i rovněž v normální poloze. Tento mechanismus sestává z jediné pružiny 451 uložené mezi dvěma písty 441, 50i. Zadní píst 441 je normálně přitisknut na opěrnou plochu 431 na přední části pevného čepu 41i, která je příčná vzhledem к podélné ose lyže. Přední píst 50 vyčnívá z předního konce pouzdra 401. Přední konec tohoto pístu 501 má kulový tvar a normálně zapadá do- dna drážky 102i upravené na vnitřní stěně přední zalomené části lOli výkyvného ramene 48i. V pohledu z boku má dno této drážky 102i tvar písmene V, jehož vrchol směřuje dopředu. Záběr pístu 50i se dnem drážky 101 se snaží udržet výkyvné rameno 48i v dolní poloze znázorněné na obr. 15. V této poloze se opírá vyčnívající konec 60i výkyvného ramene 48i o kulisu 611 na zadním konci základní desky 2i, čímž je zajištěno přitisknutí základní desky 2i к lyži.
V případě nadzdvižení zadního konce základní desky 2i, při pádu lyžaře dopředu, vykývne výkyvné rameno 581 směrem nahoru ve směru šipky F1 (obr. 18), kolem osy 47i, když je působící síla větší než pružný odpor kladený pístem 50i. V tomto případě se píst 501 posune dozadu, jak ukazuje obr. 18.
Tentýž mechanismus umožňuje vykývnutí pouzdra 401 ve vodorovné rovině ve směru další, šipky F2 (obr. 17) pro otočné uvolnění, základní desky 2i; Mechanismus tedy umožňuje pohyb výkyvného ramene 48i ve vodorovné rovině a současně všechny ostatní složité pohyby tohoto ramene při uvolňování základní desky.
Obr. 19 až 21 znázorňují další provedení zadního držáku 4 základní desky 2. Přidržné rameno 48j je uloženo výkyvné ко Je in vodorovné osy 47j na horní části otočného pouzdra 40j. Otočné pouzdro 40j se natáčí kolem dvou čepů 103j, které jsóu uloženy na jeho horní a dolní straně, přičemž jeden z nich zapadá do otvoru v nosné destičce 104j a druhý do otvoru v horní stěně 105j pevné skříně 106j.
Stejně jako v předchozích příkladech obsahuje otočné pouzdro 40j pružný mechanismus, který je udržuje v normální poloze a současně udržuje i výkyvné rameno 48j v dolní poloze. Tento mechanismus sestává ze jediné pružiny 45j uložené mezi dvěma písty 44j, 50).
Zadní píst 44j vyčnívá vzadu z pouzdra 40j a leží normálně mezi dvěma šikmými stěnami 107j uvnitř pevné skříně 103j, které ve vodorovném řezu mají tvar písmene V, jehož vrchol směřuje dozadu.
Pouzdro 40j je udržováno v normální poloze v ose lyže, a to záběrem zadního pístu 44j se šikmými stěnami 107j v jejich středu. Mechanismus však umožňuje natáčení pouzdra 40j v případě, když na výkyvné rameno 48j působí velká torzní síla. V tomto případě sklouzne zadní píst 44j po jedné nebo druhé šikmé stěně 107j a zasune se do vnitřku pouzdra 40j.
Přední píst 50j vyčnívá zpředu z pouzdra 40j a má zaoblený přední konec. Tento přední konec zapadá normálně do drážky 102j na zadní stěně předního konce výkyvného ramene 48j. Za těchto okolností je výkyvné rameno 48j normálně přidržováno v poloze, znázorněné na obr. 19 čerchovanou čarou.
V případě, že na vázání působí síla, která zdvihá zadní konec základní desky, může se výkyvné rameno 48j vykývnou nahoru ve směru šipky F1 (obr. 19), a to proti pružnému tlaku předního pístu 50].
Tento mechanismus má tu výhodu, že je jednodušší a levnější než předcházející konstrukce. Přesto však umožňuje nastavení různých hodnot pružného odporu, který působí proti otočnému uvolnění a uvolnění ve svislém směru. Třebaže tento mechanismus obsahuje jedinou pružinu 45j, jsou tyto hodnoty dány úhlem šikmých stěn lOOj a tvarem svislého profilu drážky 102j. To je značná výhoda, poněvadž u bezpečnostního vázání tohoto typu je žádoucí působit proti těmto dvěma různým pohybům pružnými odpory odlišné hodnoty.

Claims (11)
Hide Dependent

1. Bezpečnostní lyžařské vázání se základ-, ní deskou, která drží lyžařskou botu špičkovým a' patním napínákem a je uložena otočně v rovině rovnoběžné s lyží kolem středního' čepu, přičemž základní deska, oddělitelná od lyže, je uchycena na předním a zadním konci přídržným ústrojím spojeným s lyží a alespoň jedno . z přídržných ústrojí, s výhodou zadní, je opatřeno přídržným výkyvným palcem zapadajícím do kulisy základní desky a ' zatíženým pružnou soustavou, která je udržuje v normální poloze na lyži pro umožnění uvolňovacího ' pohybu základní desky ve všech směrech vzhledem k rovině lyže, vyznačené tím, že výkyvný přídržný palec (48, 48a, 48b, 48j, 601), uchycený na horizontálním výkyvném čepu (47), je uložen na otočném pouzdru (40, 40a, 40b, 40i, 40j) · vertikálního čepu (41) lyže (5), přičemž v otočném pouzdře (40, 40a, 40b, 40i, 40j) je upravena jedna pružina (45, 45i, 45j), nebo dvě pružiny · (72, 78, 72b, 78b) pro přítlak přídržného palce (48) k zadnímu konci kulisy (61) základní desky (2) a držení otočného pouzdra (40) a přídržného palce (48) v rovnoběžné · poloze s podélnou osou lyže (5).
2. Bezpečnostní lyžařské vázání podle bodu 1, vyznačené tím, že vertikální čep (41) je opatřen opěrnou plochou . (43), na kterou doléhá píst (44) tlačné pružiny (45).
3. Bezpečnostní lyžařské vázání podle bodů 1 a 2, vyznačené tím, že výkyvný přídržný palec (48) je na svém zadním konci oŘatřen dosedací plochou (49), o kterou se opírá píst (50).
4. Bezpečnostní lyžařské vázání podle bodu 1, vyznačené tím, že mezi výkyvným přídržným palcem (48a) a otočným pouzdrem (40a) je uložena tlačná pružina (78), opírající se jednak o nastavitelnou opěru (79) a jednak o opěrnou plochu (49a) přídržného· palce (48a).
5. Bezpečnostní lyžařské vázání podle bo-
VYNALEZU du 2, vyznačené tím, že píštnice (51) jednoho z pístů (44, 50), procházející tlačnou pružinou (45), je vedena svým volným koncem ve vybírání (53) uprostřed druhého z pístů · (44, 50), přičemž píštnice (51) je opatřena , závitem (54) s maticí (55), o kterou je opřena pružina (45) pro nastavení předpětí.
6. Bezpečnostní lyžařské vázání ' podle 'bodu 1, vyznačené-tím, že · vertikální čep (41) otočného· pouzdra (40) je ' opatřen zadním otvorem (59), probíhajícím v opěrné ploše (43), souosým s vývrtem (58) otočného pouzdra (40).
7. Bezpečnostní lyžařské vázání podle bo- du 1, vyznačené tím, že výkyvný přídržný palec (60i) je nesen ' předním , koncem výkyvného· · ramene (481), uloženého· kloubově na horní straně otočného pouzdra (401), umístěného proti pohyblivé základní desce (2i), přičemž výkyvné rameno (48i) přechází v zalomenou část (lOli), doléhající na tlačnou pružinu (451). .
8. Bezpečnostní lyžařské vázání podle ' bodu 7, vyznačené tím, že ' osa (47i) výkyvu výkyvného ramene (48i ] je uložena na opačném konci pohyblivé základní desky (21) otočného pouzdra (40i).
9. Bezpečnostní lyžařské vázání podle bodu 7 a 8, vyznačené tím, že přední zalomená část (lOli) výkyvného ramene (48i) je na vnitřní straně otočného pouzdra (40i) opatřena drážkou (102i) tvaru ' V pro zachycení pístu (501).
10. Bezpečnostní lyžařské vázání podle bodu 7, ' vyznačené tím, že píst (44j) pružiny (45j) je uložen mezi ' dvěma šikmými stěnami (107j) tvaru V pouzdra (40i).
11. Bezpečnostní lyžařské vázání podle bodů 1 až 10, vyznačené tím, že kulisa (61g), umístěná na zadním konci oddělitelné ' základní desky (2g) pro· . zachycení přídržného palce (48g), je upravena na stavitelné botce (99) základní desky (2g).