CA943545A - Derives de l'acide 5-thiazol carboxylique et procede de preparation - Google Patents
Derives de l'acide 5-thiazol carboxylique et procede de preparation
Info
Publication number
CA943545A
CA943545A CA057,213*7A CA57213A CA943545A CA 943545 A CA943545 A CA 943545A CA 57213 A CA57213 A CA 57213A CA 943545 A CA943545 A CA 943545A
Prior art keywords
carboxylique
procede
acide
thiazol
derives
Application number
CA057,213*7A
Other languages
English (en)
Inventor
Francois Clemence
Odile Lemartret
Sanofi Aventis France
Original Assignee
Roussel Uclaf SA
Filing date
Publication date
Application filed by Roussel Uclaf SA filed Critical Roussel Uclaf SA
Application granted granted Critical
Publication of CA943545A publication Critical patent/CA943545A/en
Expired legal-status Critical Current
Links
Classifications
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/425Thiazoles
Landscapes
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Thiazole And Isothizaole Compounds (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
CA057,213*7A 1969-06-11 1969-07-16 Derives de l'acide 5-thiazol carboxylique et procede de preparation Expired CA943545A (en)