BG99612A - Бързоходен кораб - Google Patents

Бързоходен кораб Download PDF

Info

Publication number
BG99612A
BG99612A BG99612A BG9961295A BG99612A BG 99612 A BG99612 A BG 99612A BG 99612 A BG99612 A BG 99612A BG 9961295 A BG9961295 A BG 9961295A BG 99612 A BG99612 A BG 99612A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
recess
ship
hull
width
speed
Prior art date
Application number
BG99612A
Other languages
English (en)
Other versions
BG62203B1 (bg
Inventor
Юрий Чабан
Иван Матвеев
Сергей Рогожкин
Илъя Матвеев
Михаил Ежов
Original Assignee
Товарищество С Ограниченной Ответственностью"Бюроскоростныхсудов"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Товарищество С Ограниченной Ответственностью"Бюроскоростныхсудов" filed Critical Товарищество С Ограниченной Ответственностью"Бюроскоростныхсудов"
Publication of BG99612A publication Critical patent/BG99612A/bg
Publication of BG62203B1 publication Critical patent/BG62203B1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63BSHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING 
    • B63B1/00Hydrodynamic or hydrostatic features of hulls or of hydrofoils
    • B63B1/32Other means for varying the inherent hydrodynamic characteristics of hulls
    • B63B1/34Other means for varying the inherent hydrodynamic characteristics of hulls by reducing surface friction
    • B63B1/38Other means for varying the inherent hydrodynamic characteristics of hulls by reducing surface friction using air bubbles or air layers gas filled volumes
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63HMARINE PROPULSION OR STEERING
    • B63H1/00Propulsive elements directly acting on water
    • B63H1/38Propulsive elements directly acting on water characterised solely by flotation properties, e.g. drums
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02TCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
    • Y02T70/00Maritime or waterways transport
    • Y02T70/10Measures concerning design or construction of watercraft hulls

Landscapes

  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Ocean & Marine Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Tires In General (AREA)
  • Variable-Direction Aerials And Aerial Arrays (AREA)
  • Other Liquid Machine Or Engine Such As Wave Power Use (AREA)
  • Vibration Prevention Devices (AREA)
  • Aerodynamic Tests, Hydrodynamic Tests, Wind Tunnels, And Water Tanks (AREA)

Abstract

Корабът съдържа корпус (1) с бордови скули (2) и приспособления (11) за подаване на въздух в дънна вдлъбнатина (4). Последната е ограничена отпред и по борда от скеги (5), ширината на които се увеличава с приближаване към върха (9), образуван от пресичането на острите ръбове (6) на бордовите скеги (5) и разположен в носовата част на корпуса (1). Максималната ширина на дъното (3) по скула (2) на носовия край (10) е при върха (9) на вдлъбнатината (4) и е по-малка от ширината на дъното (3) по скула (2) на мидела.

Description

ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до областта на корабостроенето, а по-точно - до конструкция на бързоходен плавателен съд, с усъвършенствана конфигурация на дъното.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Понастоящем в световната практика голямо разпространение са получили бързоходни кораби, притежаващи специални приспособления, позволяващи в значителна степен да се увеличи скоростта на движението им по вода. Най-ефективно средство за намаляване на съпротивлението при движение се явява подаването на газ под дъното на корпуса. То може да се осъществи чрез различни методи. Известна е цяла поредица технически решения, позволяващи дозирано да се подава газ през отвори на дъното на корпуса на кораба.
В частност, в патента F‘CT (W0) 88/00903 е описан кораб с
подаване на струи сгъстен въздух вътре в два еднакви прави
успоредни канала, отворени отдолу и разположени под корпуса.
При движение корпусът се поддържа в хоризонтално положение в резултат на създаваната от каналите въздушна тяга. Отворите за подаване на газ се управляват от пропусквателни клапани, позволяващи да се изменя подаването на газ, като така се регулира маневреността на кораба. Такава конструкция на кораба намалява триенето в процеса на движение и увеличава скоростните характеристики. В същото време трябва да се посочи, че предложеното в тази конструкция разположение на каналите на дъното, не позволява в значителна степен да се увеличи скоростта на кораба, тъй като каналите не покриват цялата долна повърхност на корпуса и остават големи участъци на съприкосновение на дъното с водата.
Известни са също технически решения.
позволяващи да се намали площта на съприкосновение на дъното с водата посредством изработване по цялата повърхност на дъното на успоредни канали, в които се подава възду
Обаче и такова решение не позволява в пълна степен да се намали съпротивлението, тъй като съществуват между каналите преградки, които също създават допълнително съпротивление (US, А, 4603650)
По-оптимален вариант за увеличаване на скоростните характеристики на кораба е изработването на дъното му вместо канали, на вдлъбнатина, също запълнена с газ. В патента US, А, 457891В е описана конструкция на корпус на скоростен плавателен съд с намалено съпротивление при движение. Корпусът на този кораб има бордови скули, странични стабилизиращи скеги от катамаранен тип, предните частй на които са издадени надолу от повърхността на основния корпус
Дъното има вдлъбнатина, в която се подава сгъстен газ през един или няколко отвора, въздействаш, на подемната повърхност на корпуса. Голяма част от вдлъбнатината по ширина се препокрива от допълнителен достатъчно твърд газонепроницаем елемент на носа. Една или няколко повърхности на този елемент имат частично криволинейна форма. Наличието на вдлъбнатина с неопределена форма, нямаш,а установени съотношения между дължината и ширината, не позволява в пълна степен да се получи мекота на движението при вълнение при високо х идρ оди нами ч но качество.
Известна е конструкция на серийно строящия се бързоходен пътнически кораб Linda, описана в справочника Janes, издание 1992/1993, стр.334. Корабът съдържа корпус с бордови скули и дъно, на което е оформена вдлъбнатина, свързана с източник на подаване на въздух и ограничена по периметър от плъзгащи участъци на дъното с остри ръбове, а именно: напречен редан, бордови скеги, кърмова профилна площадка , явяваща се продължение на дънния свод, разположен между бордовите скеги и ограничаващ дънната вдлъбнатина отгоре. Дъното на кораба преди редана е оформено с цилиндрична вложка за намаляване на загубите на мощност при подаване на въздух в дънната вдлъбнатина и задържане на образуващата се в нея въздушна празнина с граници по острите ръбове на напречния редан и бордовите скеги.
Този кораб притежава високо хидродинамично качество, но заедно с това при движение при вълнение са му присъщи недостатъците, свойствени на корабите от плъзгащ тип. Дъното на носовия край, разположено в носа от напречния редан и имащо при него значителна ширина и неголяма килеватост настрани, изпитва големи ударни натоварвания при среща с вълна, което довежда до загуба на скорост, увеличаване на загубите на мощност, снижаване на ресурса на конструкциите и влошаване на удобството.
.....4.....
Увеличаването на килеватостта на носовия край на такъв кораб понижава ефекта от използването на въздушна празнина, както заради намаляването на хидродинамичното качество, така и заради трудността за задържане на въздуха в пространството зад редана.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Задача на изобретението е създаването на бързоходен кораб с такава конструкция на дъното, при която значително се подобряват мореходните характеристики за сметка на снижаване на претоварванията при движение на кораба при вълнение, а така също се намалява съпротивлението при движение.
Поставената задача е решена в бързоходен кораб, съдържаш, корпус с бордови скули и със система за подаване на въздух под дъното, имащо вдлъбнатина, ограничена по периметър от плъзгащи участъци с остри ръбове, в който съгласно изобретението, дънната вдлъбнатина е ограничена отпред и по борда от скеги, ширината на които се увеличава с приближаването към върха на дънната вдлъбнатина, образуван от пресичането на острите ръбове на бордовите скеги и разположен в носовата част на корпуса, при това максималната ширина на дъното по скула на носовия край е на върха на вдлъбнатината и е по-малка от ширината, на дъното по скула по мидела»
Това изпълнение на предложената конструкция на кораба позволява в значителна степен да се намалят приеманите от него ударни натоварвания, кое?то обезпечава увеличаването на бързоходността му при едновременна плавност на движението при вълнение
Същността на изобретението се заключава в следното. В процеса на своето преместване корабът се плъзга чрез участъци от дъното на носовия край и бордовите скеги по свободната повърхност на водата. Подаваният в дънната вдлъбнатина въздух образува в пространството и така: наречената въздушна празнина, долната повърхност на която има за граници острите ръбове на бордовите скеги и се явява плавно продължение на намокрените плъзгащи повърхности» В кърмовата част на вдлъбнатината въздушната празнина се ограничава от профилна площадка на дънния свод.
При среща с вълна, благодарение на острите носови образования носът на кораба прорязва вълната, не изпитвайки значителни ударни натоварвания» При вертикални колебания на носовия край ударните натоварвания, изпитвани от бързоходния кораб, не са големи заради малката площ на клиновидния V-образен носов участък на дъното и смекчаването им от въздушната празнина в дънната вдлъбнатина»
Наред с това формирането на въздушна празнина на значителна част от дъното обезпечава високо хидродинамично качество за сметка на намаляване на съпротивлението на триене.
Опитите са показали, че в бързоходните кораби от предложената конструкция натоварванията се намаляват 1,5 - 2,0 пъти при движение на кораба при вълнение е сравнение с известни подобни кораби, като при това се намалява общото съпротивление при движение с 30.....40 7. в сравнение с традиционните мореплавателни съдове с голяма V-образност на корпуса при скорости на движение, съответстващи на числата на Фруд за водоизместване повече от 1.0 > 1.0), съгласно формулата
к ъдето:
V -- скорост на кораба;
g - ускорение на свободно падане;
Е) водоизместване на кораба.
-6-ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Други предимства на настоящото изобретение ще станат разбираеми от следващото по-долу подробно описание и от приложените чертежи,, показващи осъществими на практика варианти на настоящото изобретение, където:
фи г. 1 - изобразява схематично бързоходен кораб, съгласно
изобретението, в обърнато положение, поглед отгоре;
фи г. 2 - надлъжен разрез на корпуса на патентования кораб;
фи г. 3 - дъното на корпуса на кораба в хоризонтална
проек ция.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Бързоходен кораб (фиг. 1-3) , съгласно изобретението, съдържа корпус 1 с бордови скули 2 и има на дъното 3 вдлъбнатина
4 с дължина Lp ограничена отпред и по борда от скеги 5 с остри
ръбове 6, и дънен свод 7, разположен между бордовите скеги 5 и
преминаващ в кърмова профилна площадка 8. Ширината “Ап на
бордовите скеги 5 нараства с приближаването към върха 9 на дънната вдлъбнатина 4, явяващ се точка на пресичане на острите ръбове 6 на бордовите скеги 5 и разположен в предната част на дъното (Εβ > L/2) .
Максималната ширина В-В на дъното по скула на носовия край 10 се намира при върха 9 на дънната вдлъбнатина 4 и при това е по-малка от ширината С-С на дъното по скула на мидела (фиг.З), Повърхността на дъното на носовия край 10 при върха 9 на дънната
вдлъбнатина 4 плавно преминава в дънните участъци на бордовите
скеги 5.
Вътре в корпуса 1 са поставени известни приспособления 11
за подаване на. въздух в дънната вдлъбнатина 4 по един или
няколко канала 12 през отвори 13 на дънния свод
При движение по водната повърхност в режими на работна скорост бързоходният кораб се плъзга с някои участъци на своето дъно. Постъпващият през отворите 13 под дънния свод 7 въздух запълва вдлъбнатината 4 и образува в нейното пространство въздушна празнина“ <на фиг«2 нейните граници са показани чрез щриховка), способстваща за понижаването .на съпротивлението при движение и на ударните натоварвания при преместването на кораба при вълна. Понижаването на ударните натоварвания се обезпечава от малката площ на клиновидния V-образен носов участък на дъното. Съвокупността на конструктивните особености на кораба позволяват да се увеличи неговата бързоходност, като при това не се намалява удобството при неговото използване.
ПРИЛОЖЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Предлаганата конструкция на бързоходен кораб притежава мекота на движение при вълнение при високо хидродинамично качество при скоростите на движение, съответстуващи на числата на Фруд за водоизместване повече от 1.0.
Отчитайки добрата мореходност на дадения кораб, той може да бъде препоръчан за експлоатация по различни маршрути за превозване на. пътници и товари.
t

Claims (1)

  1. ПАТЕНТНА претенция
    Бързоходен кораб, съдържаш, корпус (1) с бордови скули (2) и със система за подаване на въздух под дъното (3), имащо вдлъбнатина (4), ограничена по периметър от плъзгащите участъци на дъното (3) с остри ръбове (Е), характеризиращо се с това, че дънната вдлъбнатина (4) е ограничена отпред и по борда от скеги (.5/ , ширината на които се увеличава с приближаване към върха (9) на дънната вдлъбнатина (4), образуван от пресичането на острите ръбове (6) на бордовите; скеги (5) и разположен в носовата част на корпуса (1), при това максималната ширина на дъното (3) по скула (2) на носовия край <10> ее при върха (9) на вдлъбнатината (4) и е по-малка от ширината на дъното (3) по скула (2) на мидела
BG99612A 1993-09-08 1995-05-03 Бързоходен кораб BG62203B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RU9393043823A RU2041116C1 (ru) 1993-09-08 1993-09-08 Быстроходное судно
PCT/RU1993/000278 WO1995007210A1 (fr) 1993-09-08 1993-11-18 Bateau rapide

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG99612A true BG99612A (bg) 1996-04-30
BG62203B1 BG62203B1 (bg) 1999-05-31

Family

ID=20147189

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG99612A BG62203B1 (bg) 1993-09-08 1995-05-03 Бързоходен кораб

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0667282B1 (bg)
JP (1) JPH08503671A (bg)
KR (1) KR950704149A (bg)
AU (2) AU5722194A (bg)
BG (1) BG62203B1 (bg)
CA (1) CA2148830A1 (bg)
DE (1) DE69325284D1 (bg)
FI (1) FI952168A (bg)
PL (1) PL308762A1 (bg)
RU (1) RU2041116C1 (bg)
UA (1) UA25951C2 (bg)
WO (1) WO1995007210A1 (bg)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101891006B (zh) * 2010-06-29 2013-03-27 中国船舶重工集团公司第七〇二研究所 气腔减阻圆舭型艇
RU2610754C2 (ru) * 2015-06-18 2017-02-15 Геннадий Алексеевич Павлов Быстроходное судно
NL2023149B1 (en) 2019-05-16 2020-12-01 Silverstream Tech Bv Air release unit with diverging side walls
RU2714040C1 (ru) * 2019-06-20 2020-02-11 Геннадий Алексеевич Павлов Быстроходное судно на воздушной каверне
RU2723200C1 (ru) * 2019-12-09 2020-06-09 Геннадий Алексеевич Павлов Корпус глиссирующего судна

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3547064A (en) * 1968-08-21 1970-12-15 Cava Ind Planing step
US3726246A (en) * 1971-04-07 1973-04-10 E Wukowitz Ground effect craft with divergent channel
US4165703A (en) * 1976-11-01 1979-08-28 Burg Donald E Air ride boat hull
US4392445A (en) * 1976-11-01 1983-07-12 Paulette Renee Burg Flexible bow air ride boat hull
JPS58152699A (ja) * 1982-03-09 1983-09-10 Akira Ikeda 船底排気式高速艇
EP0149603B1 (en) * 1983-07-11 1989-05-17 Donald E. Burg Flexible bow seal air ride boat hull

Also Published As

Publication number Publication date
JPH08503671A (ja) 1996-04-23
WO1995007210A1 (fr) 1995-03-16
EP0667282A4 (en) 1995-12-01
EP0667282B1 (en) 1999-06-09
RU2041116C1 (ru) 1995-08-09
AU5722194A (en) 1995-03-27
DE69325284D1 (de) 1999-07-15
UA25951C2 (uk) 1999-02-26
CA2148830A1 (en) 1995-03-16
FI952168A (fi) 1995-07-05
KR950704149A (ko) 1995-11-17
FI952168A0 (fi) 1995-05-05
AU6068398A (en) 1998-06-04
EP0667282A1 (en) 1995-08-16
BG62203B1 (bg) 1999-05-31
PL308762A1 (en) 1995-08-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6216622B1 (en) Boat hull with center V-hull and sponsons
US4672905A (en) Boat hull with center V-hull and sponsons
US4237810A (en) Hydrodynamically and aerodynamically designed boat
US5522333A (en) Catamaran boat with planing pontoons
US4004542A (en) Waterjet propelled planing hull
RU2624142C2 (ru) Гибридное однокорпусное глиссирующее судно
US7316193B1 (en) Vessel for water travel
US8701583B2 (en) Hydrofoil-assisted multi-hulled watercraft
US20050160960A1 (en) Levitation and stabilizing hull system
JPS61184193A (ja) ボ−トの底部構造
KR850006357A (ko) 선체
JP2620622B2 (ja) 高速船
BG99612A (bg) Бързоходен кораб
US3331347A (en) Boats comprising means for introducing air to submerged portions of the boat bottom
AU640570B2 (en) Vessel with improved hydrodynamic performance
US20070266923A1 (en) Hybrid hull
RU2153998C1 (ru) Корпус быстроходного судна
EP0359825A1 (en) Glide boat
US5317982A (en) Ship
US5199366A (en) High-speed boat
JPS61178284A (ja) 船首部翼体付き高速艇
JPH0966885A (ja) バルブ付き船首部構造
UA78809C2 (en) Planing boat hull
RU2172271C1 (ru) Быстроходное судно
RU2093408C1 (ru) Корпус глиссирующего судна