BG954U1 - Лента за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи - Google Patents
Лента за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи Download PDFInfo
- Publication number
- BG954U1 BG954U1 BG1026U BG102606U BG954U1 BG 954 U1 BG954 U1 BG 954U1 BG 1026 U BG1026 U BG 1026U BG 102606 U BG102606 U BG 102606U BG 954 U1 BG954 U1 BG 954U1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- copper
- conductor
- lower covering
- strip
- covering strips
- Prior art date
Links
Landscapes
- Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
Abstract
Лента за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи с приложение при откриване местонахождението на трасета от пластмасови водопроводи, газопроводи, оптични кабели и др.п. с цел извършване на ремонтно-възстановителни и аварийни дейности. Тя има опростена конструкция с максимално намален брой на използваните проходни канали и проводници, която изисква използване на опростена технология за изпълнението й. Освен това лентата е изпълнена като двупластово тяло от електроизолационенматериал, съставено от неподвижно свързани помежду си и разположени термично залепени една върху друга горна и долна покриващи ивици (11 и 12), междукоито е оформен проходен канал (2) със синусоидална форма, в който е поставен меден проводник. Между пластовете на горната и долната покриващи ивици (11, 12), които са изпълнени от полиетилен ниско налягане, е оформен единствен свободен проходен канал (2), в който е поставен в свободно състояние медния проводник, изпълнен като меден изолиран проводник (3), който има един свободен край и противоположен на него заземен край. Горната и долната покриващи ивици (11, 12) са непрекъснати по цялата дължина на лентовото тяло (1).
Description
Област на приложение
Полезният модел се отнася до лента за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи, който намира приложение при установяване чрез уред за откриване местонахождението на пластмасови водопроводи, газопроводи, оптични кабели и др. п. с цел извършване на ремонтно-възстановителни, аварийни дейности и други.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е лента за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи, състояща се от горна и долна покриващи ивици от електрически непроводим материал, които са залепени и образуват лентово тяло. Покриващите ивици лежат паралелно една върху друга и са свързани помежду си, при което най-малко една от двете ивици и/или тяхното свързване поне на някои места имат прорези за осъществяване на електрически контакт между земята и вътрешността на лентата, в която са разположени наймалко два електрически проводника. Проводниците са разположени между двете покриващи ивици и чрез свързване между тях са закрепени в положение, което заемат в лентовото тяло. Металните проводници са медни и са три броя, при което най-малко един от тях е оголен меден проводник, а най-малко един от другите два проводници е изолиран меден проводник, обвит с електроизолационен слой /1/.
Недостатъци на лентата са, че има усложнена конструкция, която съдържа най-малко три медни проводника, изисква прилагане на усложнена технология за изработването й, както и необходимост от използване на два различни способа - активен и пасивен за откриване на лентата в зависимост от нейната д ължина и разположението на изд ирвания участък от нея в началото, в средата или в края на дължината на лентата.
Техническа същност и предимства
Задача на полезния модел е да се създаде лента за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи, която да има опрос тена конструкция, изпълнена с максимално намален брой на използваните медни проводници, както и да изисква използване на опростена технология за изпълнението й.
В съответствие е полезния модел тази задача се решава посредством лента за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи, изпълнено като двупластово тяло от електроизолационен материал, съставено от неподвижно свързани помежду си и разположени термично залепени една върху друга горна и долна покриващи ивици, между които е оформен проходен канал със синусоидална форма, в който е поставен меден проводник Между пластовете на горната и долната покриващи ивици, които са изпълнени от полиетилен ниско налягане, е оформен единствен свободен проходен канал, в който е поставен в свободно състояние медния проводник, изпълнен като меден изолиран проводник, който има един свободен край и противоположен на него заземен край. Горната и долната покриващи ивици са непрекъснати по цялата дължина на лентовото тяло.
При друго вариантно изпълнение лентата съдържа два проходни канала, чиито кривини имат синусоидална форма и са успоредни помежду си. Във всеки от двата проходни канала е поместен в свободно състояние съответно по един меден изолиран проводник с по един свободен край и противоположен на него заземен край.
Предимства на лентата за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи са, че конструкцията му изисква прилагане единствено на активен способ на търсене и откриване на неметални проводи в земята, като се постига повишено качество, точност и ефективност при установяване подземното разположение на издирвания участък по цялата дължина на трасето, независимо от разположението му; проходният канал е със синосуидална форма, което дава възможност при разтягане на лентовото тяло до определена граница да се предотврати разкъсване на свободно положения в него меден изолиран проводник; както и създаване на възможност измерването да се извърши по избор от който и да е край на лентовото тяло при изпълнение с добавен втори меден изолиран проводник.
Описание на фигурите
Полезният модел се разяснява по-подробно с помощта на примерното изпълнение на лента за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи, показано на фигурите, където:
на фигура 1 е дадено конструктивно изпълнение на лентово тяло с един меден проводник;
на фигура 2 е показано вариантно изпълнение на лентово тяло с два медни проводника. Примерно изпълнение на полезния модел
Както е показано на фигура 1, лентата за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи е изпълнена като лентово тяло 1, състоящо се от горна покриваща ивица 11, която е поставена отгоре върху долна покриваща ивица 12, изпълнени от електроизолационен материал, който може да бъде полиетилен ниско налягане. При свързването на горната и долната покриващи ивици 11,12 чрез контактно заваряване една към друга, между тях се получава проходен канал 2, в които е поставен един меден изолирани проводник 3, който е изолиран от земята по цялата дължина на лентовото тяло 1.
При търсене месторазположението в земята на положени неметални проводи с поставено върху тях лентово тяло 1, единият свободен край на изолирания меден проводник 3 се включва електрически към високочестотен генератор 6, а другият му край е заземен. По този начин в резултат на протичане на електрически ток в изолирания меден проводник 3 се създава електромагнитно поле, което може да се регистрира с непоказан на фигурите специализиран уред за откриване местонахождението на този изолиран меден проводник 3, а чрез него се открива съответно и трасето на положения в земята неметален провод, непоказан на фигурите, който маже да бъде оптически кабел, газопровод, водопровод и т.н.
Горната и долната покриващи ивици 11, 12, които обикновено са изпълнени от полиетилен ниско налягане, са захванати неподвижно една върху друга, най-добре чрез прилагане на контактно заваряване. При това положение в лентовото тяло 1 между горната и долната покриващи ивици 11,12 са оформени два броя проходни канали 2 със синусоидална форма на пос тоянно разстояние 5 помежду си, при което кривините на проходните канали 2 са практически успоредни помежду си. Във всеки от проходните канали 2 е поставен свободно нефиксирано по един меден изолиран проводник 3,4, който е изолиран от земята по цялата дължина на лентовото тяло 1.
При използване на друго вариантно конструктивно изпълнение на лентовото тяло 1, показано на фиг. 2, горната и долната покриващи ивици 11,12, които обикновено са изпълнени от полиетилен ниско налягане, са захванати неподвижно една върху друга, най-добре чрез прилагане на контактно заваряване. При това положение в лентовото тяло 1, между горната и долната покриващи ивици 11,12, са оформени два броя проходни канали 2 със синусоидална форма на постоянно разстояние 5 помежду си, при което кривините на проходните канали 2 са практически успоредни помежду си. Във всеки от проходните канали 2 е поставен свободно нефиксиран по един меден изолиран проводник 3,4, който е изолиран от земята по цялата дължина на лентовото тяло 1.
Тези изолирани медни проводници 3,4 се подбират с различен цвят на изолацията за лесното им и еднозначно разграничаване при провеждане на измервания в експлоатационни условия. При използване на това вариантно конструктивно решение с добавяне на втори допълнителен меден изолиран проводник 4, освен че се постигат повишена сигурност и якост срещу евентуално нежелателно прекъсване на лентово тяло 1 при основното му изпълнение с един изолиран цроводник 3, се създава и допълнителна технологична възможност измерването да се провежда по избор от всеки един от двата края на лентовото тяло 1. Това се дължи на факта, че във всеки от двата края на лентовото тяло 1 има по един заземен и един свободен край на двата изолирани медни проводници 3 и 4, които в другия му край се явяват съответно обратно като свободен и заземен край. В двата края на лентовото тяло 1 при провеждане на измерване към свободния край на всеки един от изолираните медни проводници 3 или 4 може да се включи съответно електрически изход на високочестотен генератор 6.
Свободното полагане на двата медни изолирани проводници 3,4 съответно в синусоидал- но оформените два проходни канала 2 на лентовото тяло 1 увеличава допустимия толеранс в определени граници при нежелателно удължаване на лентовото тяло 1 до запазване физическата цялост на медните изолирани проводници 3,4. Това удължаване в случая е малко по-голямо, тъй като се добавя към полученото удължение, което е пропорционално на големината на амплитудата на синусоидално разположените проходни канали е разположените в тях медни изолирани проводници 3 или 4.
Лентовото тяло 1 се поставя по дължина върху повърхността на предварително положено в земята трасе на неметален провод, предназначен за пренасяне на вода, нефтопродукти, газове или за поставяне върху оптични кабели, които са изпълнени също от непроводим изолационен материал. Един край на медния изолиран проводник 3 се поставя в контакт със земята в единия край на лентовото тяло 1, а другият му край се оставя свободен. По същия начин, но противоположно на първия меден изолиран проводник 3, се постъпва с краищата на другия меден изолиран проводник 4. По този начин във всеки от двата края на лентовото тяло 1 има по един меден изолиран проводник 3 със заземен край и друг меден изолиран проводник 4 със свободен край и обратно.
При търсене местоположението в земята на положено трасе от неметални проводи с поставени по дължината им лентово тяло 1, към единия край на един от медните изолирани проводници 3 или 4 се включва високочестотен генератор 6, при което подаденият електрически сигнал протича по затворената електрическа верига през съответния използван меден изолиран проводник 3 или 4 към земя. Така около този меден изолиран проводник 3 или 4 от протичащия електрически ток се създава електромагнитно поле, което се регистрира от предвиден с такова предназначение подвижен специализиран уред, непоказан на фигурата. При този начин на измерване отпада необходимостта от използване на допълнителни пасивни измервателни способи, тъй като чрез прилагане само на описания активен способ се постига повишено качество, точност и ефективност, които са достатъчни за установява не точното разположение на издирвания подземен участък по цялата дължина на трасето и откриване мястото на повредата с едно и също качество независимо от дължината и разположението на този участък.
Чрез описаното повърхностно следене над земята се открива точното местоположение на трасето на положения в земята неметален провод с оглед откриване на повреди или вземане на мерки за защитно осигуряване на неговата цялост срещу нежелателни увреждания при извършване в съседство на провода на други строително-монтажни или ремонтни дейности.
Claims (2)
1. Лента за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи, което е изпълнено като двупластово тяло от електроизолационен материал, съставено от неподвижно свързани помежду си и разположени термично залепени една върху друга горна и долна покриващи ивици, между които е оформен проходен канал със синусоидална форма, в който е поставен меден проводник, характеризираща се с това, че между пластовете на горната и долната покриващи ивици (11, 12), които са изпълнени от полиетилен ниско налягане, е оформен единствения свободен проходен канал (2), в който е поставен в свободно състояние медния проводник, изпълнен като меден изолиран проводник (3), който има един свободен край и противоположен на него заземен край, при което горната и долната покриващи ивици (11,12) са непрекъснати по цялата дължина на лентовото тяло(1).
2. Лента съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че съдържа два проходни канала (2), чиито кривини имат синусоидална форма и са успоредни помежду си, а във всеки един от двата проходни канала (2) е поместен в свободно състояние съответно по един меден изолиран проводник (3,4) с по един свободен край и противоположен на него заземен край.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG1026U BG954U1 (bg) | 2006-12-05 | 2006-12-05 | Лента за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG1026U BG954U1 (bg) | 2006-12-05 | 2006-12-05 | Лента за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG954U1 true BG954U1 (bg) | 2007-11-30 |
Family
ID=39106323
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG1026U BG954U1 (bg) | 2006-12-05 | 2006-12-05 | Лента за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG954U1 (bg) |
Citations (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
BG63651B1 (bg) * | 1996-06-03 | 2002-07-31 | Kelmaplast G.Kellermann Gmbh | Локализираща лента на трасето за откриване на заровени в земята проводи, по-специално неметални проводи |
-
2006
- 2006-12-05 BG BG1026U patent/BG954U1/bg unknown
Patent Citations (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
BG63651B1 (bg) * | 1996-06-03 | 2002-07-31 | Kelmaplast G.Kellermann Gmbh | Локализираща лента на трасето за откриване на заровени в земята проводи, по-специално неметални проводи |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4573016A (en) | Method and arrangement for enabling the detection of the location of a horizontally arranged gas conveying passage positioned underground | |
US10139433B2 (en) | Method of measuring current distribution in high and medium voltage cables | |
RU186701U1 (ru) | Кабельная линия | |
CN101465533B (zh) | 高压电力电缆终端的安装方法 | |
CN209729591U (zh) | 智能测漏电缆及电缆测漏系统 | |
RU196562U1 (ru) | Кабелепровод кабельной линии | |
CA2093102A1 (en) | Method for locating disruptions in underground electrical cable | |
JPS6280915A (ja) | ケ−ブル | |
CN101458978A (zh) | 复合光纤的高压电力电缆 | |
FI72230C (fi) | Foerfarande foer framstaellning av elektriska kablar. | |
KR101201784B1 (ko) | 관로탐사선을 구비한 합성수지관 | |
BG954U1 (bg) | Лента за обозначаване на трасе от подземно положени неметални проводи | |
CN201134525Y (zh) | 高压电力电缆终端 | |
JPH09236507A (ja) | 地中埋設管の漏水箇所検出方法,漏水箇所検出用ケーブル,及び地中埋設管 | |
CN104833902B (zh) | 桥架敷设电缆低阻值故障点定位方法 | |
RU198899U1 (ru) | Кабелепровод | |
RU2727180C1 (ru) | Универсальный электрический кабель | |
JPH0972489A (ja) | 漏洩センサ付き蒸気供給用断熱管 | |
CN207909571U (zh) | 一种具有防护铜带的中压电力电缆 | |
BG63651B1 (bg) | Локализираща лента на трасето за откриване на заровени в земята проводи, по-специално неметални проводи | |
CN206833970U (zh) | 一种具有防护铜带的低压电力电缆 | |
RU216820U1 (ru) | Кабелепровод кабельной линии | |
JP7409648B2 (ja) | 電力ケーブルの検査装置及び検査方法 | |
JPH0340280B2 (bg) | ||
SU813326A1 (ru) | Способ определени мест замыкани НА ОбОлОчКу B КАбЕльНыХ лиНи Х |