BG67455B1 - Стационарен екологичен комплекс - Google Patents

Стационарен екологичен комплекс Download PDF

Info

Publication number
BG67455B1
BG67455B1 BG113131A BG11313120A BG67455B1 BG 67455 B1 BG67455 B1 BG 67455B1 BG 113131 A BG113131 A BG 113131A BG 11313120 A BG11313120 A BG 11313120A BG 67455 B1 BG67455 B1 BG 67455B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
beams
horizontal
extensions
vertical
ecological
Prior art date
Application number
BG113131A
Other languages
English (en)
Other versions
BG113131A (bg
Inventor
Димитър Пърличев
Георгиев Пърличев Димитър
Георги Пърличев
Димитров Пърличев Георги
Original Assignee
Димитров Пърличев Георги
Георгиев Пърличев Димитър
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Димитров Пърличев Георги, Георгиев Пърличев Димитър filed Critical Димитров Пърличев Георги
Priority to BG113131A priority Critical patent/BG67455B1/bg
Publication of BG113131A publication Critical patent/BG113131A/bg
Publication of BG67455B1 publication Critical patent/BG67455B1/bg

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/80Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in fisheries management
    • Y02A40/81Aquaculture, e.g. of fish

Landscapes

  • Artificial Fish Reefs (AREA)

Abstract

Стационарният екологичен комплекс се състои от три монтирани на дъното едно върху друго съоръжения: изкуствен риф (ИР), ферма за миди (ФМ) и изкуствен остров (ИО), при което вертикалните им греди (1, 21 и 39) и съответно свързващите ги хоризонтални греди (3, 4 и 5), (22 и 24) и (40 и 43) стъпват едни върху други и се свързват чрез неподвижни връзки между съответнитеудължения, греди и плоскости (14-23-25, 25-41 и 43-44-38), като тялото на ИР се състои от няколко етажа с квадратни помещения, висока лабиринтност и проницаемост, а основен елемент на ФМ са колекторните греди (26, 27 и 29), всяка с по две редици колектори (31). Предимствата на стационарния екологичен комплекс са: бързо изграждане, малка използвана площ на дъното, екологична брегозащита, повишен улов на риба и миди, абсорбиран СО2 (11 тона/год.), интензивно развитие на спортния риболов, подводния лов, екологичния рапанолов и морския туризъм, използване на плаващи кранове, ликвидиране на безработицата, максимални печалби на собствениците им.

Description

Област на приложение
Изобретението се отнася до морско хидротехническо съоръжение за повишаване, подобряване и устойчиво използване на биоразнообразието, биопродуктивността и екологичното състояние на морската среда и ще намери приложение в морската хидробиология, ихтиология, екология и ландшафтознание, в морския бизнес - марикултурите, риболова, мидолова, рапанолова, рекреацията, брегозащитата, заетостта на рибарите по крайбрежието, а също за разработването на национална морска природозащитна стратегия и противодействието на климатичните промени.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е българска метална конструкция за отглеждане на миди [1], представляваща три вертикални опори свързани чрез горни и долни хоризонтални профилни греди, между които са опънати чрез горни и долни двойни куки колекторни въжета за миди. Недостатъци на конструкцията са твърде ограничения брой колекторни въжета и трудностите при обезмидяването им.
Известен е френски сглобяем изкуствен риф [2] изграден от няколко модулни плоскости с кръгли отвори, осигуряващ висока лабиринтност (вътрешна сложност), хоризонтална и вертикална проницаемост на етажите и добри условия за живот на населяващите го хидробионти. Обаче в този си вид непосредствено върху дъното, той е съвсем неподходящ за условията на бреговата зона и шелфа на българското Черноморие, поради бързото унищожаване на мидите върху него от рапаните, а също на самите рифове от дънните тралове с тежки поражения и за последните.
Известна е масово използваната по българското Черноморие технология за улов на култивирани миди от типа „дълги линии“ - дълги въжета в близост и успоредно на брега с котви в двата края, поддържани до повърхността от буйове през няколко метра, под които висят колекторни въжета за миди. Недостатък на технологията са обширните площи на фермите за миди неизползваеми за други цели, бавността и трудоемкостта на процеса на обезмидяването и сравнително ограничените улови.
Известен е български вертикален риф в морето на варненската фирма „Сий Хармони“ [3], представляващ вертикална, цилиндрична, плаваща, ажурна, пластмасова конструкция, закрепена чрез тежка котва на дъното, като горната и част е на дълбочина повече от 4 - 5 m. под морското ниво. Той съчетава качествата на изкуствен риф с тези на фермата за миди, но именно конструкцията му, макар и оригинална, не позволява да се изяват в необходимата степен, нито качествата на рифа, нито тези на фермата (годишният улов е до 4 тона миди). Освен това създава големи затруднения при обезмидяването и практически не се усъвършенства във времето.
Известно е, че в морето пред кк „Св. Св. Константин и Елена“ се проектира строителството на изкуствен остров, като „противоерозионно и брегоукрепително съоръжение с увеличена плажна площ, което ще има и яхтено пристанище“ [4]. Предвижда се строителството на още три подобни острови на север до кк „Златни пясъци“ включително. Недостатък на тези острови ще бъде обстоятелството, че ще се строят по същият начин, по който се строяха досега буните и дамбите, т. е. ще унищожат част от дъното и пелагиала. Няма и гаранция, че теченията между островите и брега ще позволят да възникне, още повече да се увеличи плажа.
Известна е безработицата сред рибарите по Българското Черноморско крайбрежие поради системния спад в уловите на риба и други морски продукти.
Известни са тежките проблеми на Варненския вълнолом свързани с потъването му при силни вълнения, както и започналият опит за спасяването му чрез т. н. „берма“ [5, 6]. Недостатък на тази берма са 100-те млн. лв. за строителството й, при голямата вероятност тя да засили потъването на вълнолома, вместо да го предотврати.
Известни са неуспешните досега опити на редица западни фирми („Carbon Engineering“ - Канада, „Climeworks“ - Швейцария и др.) да намерят задоволително решение на въпроса за директно абсорбиране на СО2 от водата и въздуха, приеман за главен причинител за глобалното затопляне на Земята [7].
Техническа същност на изобретението
Задачите на изобретението са:
1. Да създаде проста, здрава и устойчива на дъното структура от екологичен и некорозиращ в морската среда материал, която да съчетава в максимална степен качествата на изкуствен риф (ИР) с тези на ферма за миди (ФМ) и на изкуствен остров (ИО) в една комплексна конструкция - стационарен екологичен комплекс (СЕК).
2. И трите конструкции да бъдат над дъното и мидите върху тях недостъпни за рапаните.
3. ФМ да осигурява максимален за обема си улов на миди, който да демонстрира възможността за безплатно абсорбиране на значителни количества СО2 чрез водата от въздуха и трансформирането му в неразтворим СаСО3 на мидените черупки.
4. ФМ да позволява бърз демонтаж от ИР, вдигане на борда на плаващия кран, бързо обезмидяване и връщане обратно върху рифа.
5. СЕК да притежава охранителна система против дънните тралове, която без да им причинява вреди, да създава под и около конструкцията минирезерват.
6. При необходимост ФМ да се надстроява от втора ФМ, или вместо тях да се монтира хоризонтална площадка над водното ниво - ИО с вертикални опори стъпили върху ИР така, че към този ИР/ИО да може да опират плътно и закрепват и други подобни двойки, като формират своеобразен проницаем подводен вълнолом.
7. Във връзка с този ИР/ИО да се предложи дистанционна защита за спасяването на Варненския вълнолом, която същевременно да служи за спортен риболов, подводен лов, рапанолов и научни изследвания.
8. Вътрешните части на ИР да бъдат достъпни за леководолази - за изследване, пробовземане, фотодокументация и пр.
9. Еднотипните елементи на различните конструкции на СЕК да бъдат унифицирани с оглед на минимални разходи на труд, материали, време и енергия при серийното им производство и лесна заменяемост на повредените елементи. 10. Интеграцията на ИР/ФМ/ИО в СЕК да осигурява максимални експлоатационни резултати при минимални разходи в сравнение с автономното им използване.
11. Различните варианти на СЕК да отговарят в максимална степен, както на екологичните изисквания за опазването на морската среда във всеки конкретен участък, така и на претенциите на конкретното крайбрежно общество или собствениците на съоръженията за задоволяване на техните нужди.
Тези задачи се решават чрез съоръжение СЕК, съставено от ИР, ФМ и/или ИО.
ИР се състои от четири вертикални носещи греди в ъглите на призма с квадратен напречен профил, стъпили върху квадратни, призматични, отворени отдолу стъпала и свързани помежду си чрез хоризонтални долни, средни и горни греди. Тялото на ИР е включено между средните и горните греди и се изгражда от няколко етажа, разграничени от хоризонтални плочи с големи кръгли отвори. Пространството между плочите е разделено от вертикални, пресичащи се под прав ъгъл стени, образуващи квадратни помещения. Стените на помещенията на всеки етаж имат отвори с еднаква или различна форма за различните етажи, така че всяко помещение има шест отвора, осигуряващи голямата лабиринтност и хоризонталната и вертикална проницаемост на рифа. Хоризонтален обръч е закрепен на нивото на хоризонталните средни греди на определено хоризонтално разстояние от стъпалата на ИР. Подобен, по-малък обръч е закрепен върху горните външни ъгли на вертикалните греди на нивото на хоризонталните горни греди на ИР.
ФМ се изгражда от четири вертикални носещи греди със същия квадратен напречен профил, като тези на ИР, свързани помежду си с долни и горни хоризонтални греди. Двупосочните продължения на хоризонталните долни и горни греди извън носещите греди образуват долни крепачи и горни носачи, като между всеки два успоредни горни носача има греда или успореден на тях носач с опорна греда. Върху две от срещуположните горни греди между носещите греди лежат краищата на няколко успоредни колекторни греди, чийто двупосочни продължения извън носещите греди са същия брой успоредни по -къси колекторни греди. Също извън носещите греди и успоредно на колекторните греди между тях, върху носачите от двете им страни са закрепени по още две колекторни греди. Всички колекторни греди носят по две редици вертикални колекторни летви (колектори с квадратен напречен профил), подредени в различни варианти. Трети обръч се носи от външните горни ъгли на удълженията-носачи на горните греди, горните външни краища на носачите с опори между тях и една или две от късите колекторни греди.
ИО се монтира при необходимост върху ИР или върху ФМ над него и представлява квадратна призма, образувана от четири носещи вертикални греди в ъглите й, стъпили върху вертикалните греди на ИР или на ФМ и свързани помежду си с хоризонтални долни, средни и горни греди, последните с удължения -носачи, върху които е монтирана квадратна хоризонтална площадка.
Предимствата на изобретението са в това, че интеграцията на три конструкции с различно предназначение и функции в едно съоръжение ще осигури максимални експлоатационни резултати при минимални разходи в сравнение е автономното им използване, рязко ще повиши улова на миди и риба, ще позволи безплатно абсорбиране и обезвреждане на големи количества СО2 от водата и въздуха, ще наложи използването на плаваща механизация, ще гарантира заетостта на рибарите по крайбрежието и максимални печалби за собствениците.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 - Общ вид на ИР
Фигура 2 - Хоризонтална плоча и вертикални стени между етажите на ИР
Фигура 3 - Планови очертания на ИР
Фигура 4 - Общ вид на ФМ (вариант 1)
Фигура 5 - Планови очертания на ФМ (вариант 2)
Фигура 6 - Колекторна греда с колектори за миди
Фигура 7 - ИО върху ИР
Фигура 8 - Планови очертания на ИО между два съседни ИО
Фигура 9 - Вариант за дистанционна геозащита на Варненския вълнолом чрез ИР/ИО
Примери за изпълнение на изобретението
ИР (фиг. 1, 2, 3) представлява удължена по вертикалата квадратна призма, в ъглите на която са разположени четири вертикални носещи греди 1 с квадратен напречен профил, стъпили върху квадратни, призматични, отворени отдолу стъпала 2 и свързани помежду си чрез хоризонтални долни 3, средни 4 и горни 5 греди. Тялото на ИР е включено между греди 4 и 5. То е изградено от няколко етажа, разграничени от хоризонтални плочи 6 с ъглови връзки 7 и големи кръгли отвори 8, стоящи един над друг върху плочите на различните етажи. Най-долната плоча 6 е стъпила с краищата си върху греди 4 и е поддържана отдолу от една или две невидими успоредни греди в квадрата на греди 4. Плочи 6 на различните етажи се крепят една над друга от разположени между тях и пресичащи се под прав ъгъл по врезки 9 вертикални плоскости: челни 10 (четири броя), долни 11 (три броя) и горни 12 (три броя), образуващи квадратни помещения. Стените на всички помещения имат отвори 13 с еднаква или различна форма за различните етажи, при което всяко помещение има шест отвора - два отвора 8 и четири отвора 13, осигуряващи голямата лабиринтност и проницаемост на ИР (вертикалните отвори 8 - за леководолази, въдици и чепарита). Къси двустранни удължения-крепачи 14 на греди 5 извън греди 1 и закрепените за греди 5 (при нужда по един или два на всеки ъгъл) допълнителни крепачи 15 позволяват увеличаване на връзките на опрените един до друг ИР. Голям хоризонтален обръч 16 е закрепен чрез ъглови двойни държачи 17 и между тях тройни държачи 18 на нивото на греди 4 на определено хоризонтално разстояние от стъпала 2. Подобен по -малък обръч 19 се крепи неподвижно от горните външни ъгли на греди 1 или ъглите на удължения -крепачи 14 и краищата на средни двойни държачи 20.
ФМ (фиг. 4, 5, 6) се състои от четири вертикални носещи греди 21 с еднакъв квадратен напречен профил с греди 1, свързани помежду си с четири хоризонтални долни греди 22 с две по-къси 23 и две по-дълги удължения 25 и с четири хоризонтални горни греди 24 е по-дълги удължения-носачи 25. В малки ямки на две срещуположни греди 24 лежат краищата на няколко вътрешни, успоредни колекторни греди 26. Продължения на греди 26 от двете им страни след вертикални греди 21 са същият брой къси успоредни колекторни греди 27 между удължения 25, чиито външни краища лежат върху напречни греди с опори 28, като една или повече греди 27 стърчат навън от напречни греди 28. Успоредно на греди 26, от двете им страни след вертикални греди 21 се разполагат по две колекторни греди 29, чиито краища лежат в ямки върху удължения 25, а средите им се поддържат от средни носачи с опори 30. Понякога обстоятелствата налагат замяната на греди 27 от греди 29 (фиг. 5). Под всички греди 26, 27 и 29, както и между двете греди 24 (с техните удължения -носачи 25) и разположените под тях греди 22 успоредни на греди 26 и 29 са неподвижно закрепени по две редици вертикални летви на колектори 31 с квадратен напречен профил, групирани в правоъгълни четворки (фиг. 6 един от възможните варианти). В средната и долната си част колектори 31 са свързани с напречни 32 и надлъжни 33 връзки формиращи четворките по гредата, чрез надлъжни връзки 34 между съседните четворки по същата и чрез напречни подвижни връзки 35 между колекторите на съседните греди. Няколко подвижни връзки 35 свързват през една колекторните връзки 33 на съседните греди. Връзки 35 правят колектори 31 неподвижни въпреки липсата на долни твърди връзки (с изключение на двойките греди 24 и 22 с удължения 25, чиито колектори 31 са неподвижно закрепени в горния и долния си край). Средна греда 36 във всеки квадрат на греди 24, преминава перпендикулярно под средите на греди 26. Под нея връзки 34 са подвижни, за да може при нужда съответната греда 26 да се изважда.
Краищата на всички удължения-носачи 25, краищата на една или повече греди 27 стърчащи навън от греди с опори 28 и краищата на двата средни носача с опори 30, поддържат в хоризонтално положение обръч 37 (фиг. 4, 5).
Като правило върху тази ФМ се монтира абсолютно същата втора ФМ.
ИО (фиг. 7, 8) представлява хоризонтална площадка 38, която може да се монтира на височина няколко метра над самия ИР или върху единствената над него ФМ.
Тя е закрепена върху четири вертикални носещи греди 39 подобни на греди 1 и греди 21, свързани от четири долни хоризонтални греди 40 с удължения-крепачи 41, четири хоризонтални средни греди 42 и четири хоризонтални горни греди 43 с удължения-крепачи 44 равни на удължения-крепачи 41, 23 и 14. Площадка 38 е монтирана върху греди 43 и разширена до краищата на техните крепачи 44, при нужда допълнени с крепачи 15. Къси ъглови греди 45 за захващане от куките на крана, повишават устойчивостта на крепачи 15 на натиск и опън, при свързване със съседните площадки 38. Малки отвори 46 в последните ще позволяват на въдичарите риболов и във вътрешността на самите ИР през отвори 8 или във ФМ под ИО.
Приложение на изобретението
ИР, ФМ и ИО ще се изграждат бързо от готови еднотипни елементи - греди,- плоскости, стъпала, колектори и др., като се занитват или запояват неподвижно едни за други. Натоварват се на плаващ кран, който ги спуска на дъното в предварително избрания район на определена дълбочина (за предпочитане върху равно, пясъчно или тинесто дъно). Поставя се първо ИР (в бреговата зона с ръб към фронта на вълната, на шелфа - с ръб към преобладаващото течение), а върху него с помощта на леководолаз се монтират двете ФМ и/или ИО - надводната хоризонтална площадка 38.
Закрепването на ФМ и ИО върху ИР е елементарно - при монтиране на ФМ върху ИР, долните повърхности на крепачи 23 и 25 съвпадат с горните повърхности на крепачи 14 на ИР. Закрепването между плътно допиращите се удължения-крепачи става чрез външни крепежни елементи - общо осем, по два за всеки ъгъл. Когато обаче над ИР се монтира единична площадка 38 за постоянно, напълно възможно е същите крепежни елементи да се удвоят чрез крепачи 15, а също да се осъществят здрави връзки между плътно опиращите се греди 5 и 40.
При изнасянето след година на ФМ върху борда на плаващия кран отново се използват леководолази за закачване на четирите куки на подемното въже, а при спускане обратно върху ИР - за откачването им, както и за закрепването на ФМ към ИР.
Поради хилядите колектори, за обезмидяването им се налага използването на десетки работници. За икономия на корабно време изнесената горна ФМ започва веднага да се обезмидява, след нея долната. Обезмидената горна ФМ се връща върху ИР, вече като долна, а долната след нея става горна. Обръч 37 при горната ФМ изпълнява две функции: защитна - против траловете и колекторска - обраства с миди. При долната ФМ той изпълнява само втората си функция.
ИР, независимо дали се използва самостоятелно или в комбинация с ФМ, освен обръч 16 винаги носи и обръч 19, тъй като няма гаранция, че винаги ще има над себе си ФМ с нейния обръч 37. При липсата му влиза в действие обръч 19. С приближаването към ФМ или ИР, въжето на дънния трал среща последователно обръч 16 и 19 (или обратно) и се плъзга по тях, като ги заобикаля без да докосне стъпала 2.
СЕК, ако бъде масово внедрен, ще създаде условия за рязко повишаване на рибните ресурси (необходими са наблюдения и експерименти за относително точна оценка на уловите в и около всеки ИР).
Многократно повишаване на улова може да се постигне и чрез увеличаване броя на междинните хоризонтални греди 4 и броя на пакетите от етажи между тях. Това ще наложи удължаване на ИР надолу до греди 3, а за запазване на устойчивостта им ще се наложи и тяхното разширяване чрез добавяне на съседни ИР и ИО, с които се свързват чрез неподвижни или еластични връзки на три нива - чрез допира на стъпала 2, на нивото на греди 5 и на нивото на греди 43 чрез съответните крепачи (фиг. 3, 7, 8). По този начин ще стане възможно пред нашия бряг да се строят ИР/ИО и на дълбочина 20 - 40 m. Понятно е, че тези ИР ще бъдат пелагични, което ще повишава количество на рибните ресурси и може да се очаква задържането им по нашето Черноморие вместо периодични миграции на юг, където силно намаляват поради интензивния турски риболов.
Покрай другите видове изследвания този вид ИР ще позволят и екологични изследвания (освен различията на отвори 13, ще има промени в интериора на етажите), с оглед на предпочитанията на рибите да се строят ИР за различни видове риба.
Както ИР, така и ФМ и ИО се изграждат поотделно от ограничен брой еднакви, т. е. серийно произвеждани елементи, които бързо се сглобяват и закрепват неподвижно един за друг. Това заздравява конструкциите, улеснява съвместното им използване, поевтинява продукцията и улеснява замяната на повредените елементи. Например при нужда е възможно разреждане или сгъстяване на колекторните греди в зависимост от особеностите на конкретната морска среда с оглед увеличаване на уловите. За по-добра адаптация към условията всички греди на една ФМ могат да се заменят от греди с друг вариант на подреждане и гъстота на колекторите, повишаващ уловите.
Ползата от внедряването на СЕК се илюстрира от следните обстоятелства:
1. Ще позволи да се наемат примерно само 150 кв. м. от морското дъно вместо необходимите досега около 2500 кв. м. за всяка ферма от типа „дълги линии“, с което ще увеличат многократно възможностите на дребния и средния морски бизнес.
2. ИР е основен елемент на СЕК и опора на ФМ и ИО - без него за тях трябва да се строят безполезни за морската среда опори (тук пропускаме описанието на биологичното и екологичното значение на ИР - има цяло учение за ИР).
3. Внедряването на този вид ИР ще доведе до повишаване на рибните ресурси на нашето Черноморие, а в перспектива евентуално и до прекратяване на ежегодната им миграция на юг поради подобрените условия за живот на нашия шелф.
4. ИР могат да се използват самостоятелно до 100 m дълбочина и като носещи опори на защитните системи на биологични, ландшафтни, археологични и други видове подводни резервати.
5. Както ИР така и ФМ представляват хранителни депа, а с това и естествени концентратори на рибите, тъй като обрастват не само с миди, но и с много други микро- и мезоорганизми от животинско и растително естество.
6. Поради това съчетанието ИР/ИО позволява от ИО да се лови риба не само около, но и в самия ИР и в самата ФМ - през отвори 46 на площадки 38 и отвори 8 на ИР и между греди 26 - с въдици и чепарита, също подводен лов и рапанолов (в минирезервата под СЕК и около него), за стационарни изследвания на създадените изкуствени екосистеми и ландшафти в тях и около тях и пр.
7. Върху част и около бъдещите СЕК ще започне да се монтира апаратура за изследване на хидро метеорологичните условия в морето, каквато информация понастоящем липсва.
8. Един или няколко СЕК пред курортните комплекси биха разнообразили живота на летуващите - те ще се използват и за плувни състезания и регати, скокове във вода, база за спасители до къпещите се и пр. Няколко СЕК пред всеки курортен комплекс ще му осигуряват по-чисти от съседните води (мидите филтрират водата) и най-важното - редовни доставки на пресни морски продукти.
9. Комбинацията ИР/ФМ е свързана с постоянен „валеж“ от миди върху дъното на минирезервата, където ги очакват рапаните. А с увеличаване броя на СЕК, екологичният рапанолов (чрез леководолази) от минирезерватите ще осигури такива количества рапани, че ще обезсмисли скъпо струващия и разрушаващ дънните екосистеми промишлен рапанолов (чрез тралове). Това бързо ще възстанови екосистемите и ландшафтите, което ще увеличи уловите на риба и други хидробионти не само от бентала, но по хранителната верига и от пелагиала.
10. Този „валеж“ ще покрие мъртвите тинести места пред нашия бряг с плоски черупчести възвишения около СЕК, заселени от разнообразни хидробионти.
11. Големият брой колектори на ФМ ще повиши рязко уловите на миди. Това ще позволи наемането на плаваща механизация, ще наложи бързо обезмидяване за икономия на корабно време и използването на голям брой ниско квалифицирани работници, на повече леководолази, а също на хора за обработката и пласмента на готовата продукция.
12. При сегашния улов от около 3 - 4000 т./год., масовото внедряване на СЕК ще осигури на страната ни до 20000 т./год. миди, както се предполага сега, а поне до 200000 т./год.
13. Става напълно възможно Варненският вълнолом да бъде защитен не от започнатата вече огромна дамба („берма“) за 100 млн. лв. [6], а чрез дистанционна защита (допускаща до него вълна до 1 m височина напълно безопасна), при разходи до 33 млн. лв. За сметка на това Варна ще разполага на 300 - 400 m пред вълнолома (дълб. 12 - 13 m.) с 30 - 40 ИР/ИО (тип „атоли“ - фиг. 9) и с възможности за въдичарство, подводен лов и риболов, които ще снабдяват града ежедневно с прясна риба. В случая обаче за по -голяма устойчивост на ИР, рифовите клетки трябва да запълнят в една или друга степен и пространството между хоризонтални греди 3 и 4 на ИР.
14. Големи ИР/ИО с форма на квадратни атоли с ръб на изток на 12 кm източно от н. Галата (дълб. 20 т.), от които ще се вижда брегът от н. Калиакра до устието на река Резовска и на 30 км. източно от Бургас (дълб. 40 m.), от които ще се вижда брегът от с. Камен бряг до р. Резовска, ще станат дестинация на международния морски туризъм и всички водни спортове.
15. Не е възможно да се разработи реалистична природозащитна стратегия на Българското Черноморие без да се отчетат промените, които ще предизвика внедряването на СЕК в практиката на всички изброени в началото дейности на приложението им.
16. 3а предложения СЕК - при хоризонтални греди 24 на ФМ с дължина 4 m е възможна относително точна оценка на очаквания улов на миди - по броя на колекторите на две ФМ - 50 тона/год. (по пазарни цени 100000 лв.). От тях 25 тона са СаСО3 - неразтворими мидени черупки, от които 11 тона са СО2 извлечен през морската вода от въздуха над нея. За сравнение: фирми като „Climeworks“ - Швейцария, „КагЬоп Engineering“ - Канада и др. абсорбират СО2 от въздуха на цена над 600 долара за тон, без да са решили въпроса с неутрализирането или използването на получения вече отровен СО2. Предложената ФМ решава и двата въпроса цялостно, ежегодно и безплатно, тъй като средствата ще се изразходват само за съоръжения за улов на миди [7]. Ако на въпросните фирми ще бъдат нужни още по 600 долара за обезвреждането на всеки тон, това означава, че всеки СЕК ще спестява на държавата годишно 13200 долара. Тъй като многото миди върху
СЕК означава и много рапани под него, остава неизвестно засега какво е количеството на изядените миди, чието месо рапаните са превърнали в СаСО3 и съответно в абсорбиран от въздуха СО2 на своите раковини.
17. Поради това няма съмнение, че внедряването на СЕК и други подобни съоръжения в морския бизнес ще превърне борбата против глобалното затопляне от най-губещата в момента (и затова най-саботираната на всички нива), в най-печелившата човешка дейност, която при последна сметка може да предопредели изхода от нея.
18. Един СЕК е две ФМ се обезмидява от 20-на души за около два часа върху борда на плаващия кран. Това прави изгодно обединяването на четирима собственици на близко разположени един до друг СЕК, за наемане на плаващия кран за един работен ден. При тази ситуация, от получените 100000 лв. всеки собственик ще задели примерно 30000 лв. - за плаващия кран, за леководолазите, за обезмидителите, за съответния данък и пр., след което ще му останат 70000 лв. чиста печалба. Без да е изразходвал за нея никакви усилия, време, средства, енергия, материали и пр. СЕК създават възможност морето и мидите целогодишно да работят за собствениците им, успешно да решават хранителния проблем и проблема с безработицата и да противодействат безплатно на глобалното затопляне, с което ще създадат идеални условия за развитието на дребния и средния морски бизнес.

Claims (1)

  1. Стационарен екологичен комплекс представляващ вертикална, призматична, етажирана конструкция, характеризираща се с това, че се състои от разположени едно върху друго съоръжения на изкуствен риф, ферма за миди и изкуствен остров, като изкуственият риф е с формата на квадратна призма и се състои от вертикални носещи греди (1) в ъглите, стъпили върху стъпала (2) и свързани с хоризонтални долни (3), средни (4) и горни (5) греди с удължения (14), като между средните греди (4) и горните греди (5) е включено тяло на рифа, състоящо се от хоризонтални плочи (6) и вертикални плоскости (10), (11) и (12) между тях и обкръжено от хоризонтални обръчи (16) и (19), фермата за миди е изградена от вертикални носещи греди (21), стъпили върху вертикалните носещи греди (1) и свързани помежду си чрез хоризонтални долни греди (22) с удължения (23) и (25) и хоризонтални горни греди (24) с удължения (25), като върху горните греди (24) с удължения (25) са разположени краищата на хоризонтални и успоредни помежду си колекторни греди (26), (27) и (29) със закрепени върху тях вертикални двойки колектори (31), всички те обкръжени от хоризонтален обръч (37) а изкуственият остров е изграден от хоризонтална площадка (38), изнесена над морското ниво от вертикални носещи греди (39), стъпили върху вертикалните носещи греди (1) или (21) и свързани помежду си от хоризонтални долни греди (40) с удължения (41), хоризонтални средни греди (42) и хоризонтални горни греди (43) с удължения (44)
BG113131A 2020-05-04 2020-05-04 Стационарен екологичен комплекс BG67455B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113131A BG67455B1 (bg) 2020-05-04 2020-05-04 Стационарен екологичен комплекс

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113131A BG67455B1 (bg) 2020-05-04 2020-05-04 Стационарен екологичен комплекс

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG113131A BG113131A (bg) 2021-11-15
BG67455B1 true BG67455B1 (bg) 2022-08-15

Family

ID=80735383

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113131A BG67455B1 (bg) 2020-05-04 2020-05-04 Стационарен екологичен комплекс

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67455B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG113131A (bg) 2021-11-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10323373B2 (en) Method and apparatus for erosion control and environmental protection
Phillips et al. Design, use, and effectiveness of collectors for catching the puerulus stage of spiny lobsters
US6089191A (en) Marine habitat systems
NO20120133A1 (no) Fluidpermeabelt beskyttelsesnett for oppdrettsmerd
Creese et al. Eradicating and preventing the spread of the invasive alga Caulerpa taxifolia in NSW
RU179174U1 (ru) Донно-пелагический рифовый модуль
CN205694989U (zh) 一种海上渔场
BG67455B1 (bg) Стационарен екологичен комплекс
Miller Construction of shallow water habitat to increase lobster production in Mexico
KR101547443B1 (ko) H빔을 이용한 콘크리트 루프구조체가 설치된 침선어초
RU2410873C1 (ru) Плавучая ферма для разведения гидробионтов
Pollard Artificial habitats for fisheries enhancements in the Australian region
CN108308079A (zh) 四孔式圆台型滩涂组合构建礁及其建设方法
Saharuddin et al. Recent development and management of artificial reefs (ARs) in Malaysia
KR101711348B1 (ko) 다목적 인공어초
CN208080311U (zh) 四孔式圆台型滩涂组合构建礁
CN209768610U (zh) 组合式生态鱼礁
KR200442652Y1 (ko) 친환경 중층 부유식 파야오형 해양 구조물
CN209768611U (zh) 钢筋混凝土鱼礁
BG113581A (bg) Модулен екологичен комплекс
KR100867204B1 (ko) 에이치빔을 이용한 해중림초
JPH0432058Y2 (bg)
BG113562A (bg) Плаващ екологичен комплекс
Clifton Yucatan after the wind: Human and environmental impact of Hurricane Gilbert in the Central and Eastern Yucatan Peninsula
JP3684502B2 (ja) 鋳鉄枠組み木材魚礁