BG66803B1 - Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси - Google Patents
Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси Download PDFInfo
- Publication number
- BG66803B1 BG66803B1 BG111823A BG11182314A BG66803B1 BG 66803 B1 BG66803 B1 BG 66803B1 BG 111823 A BG111823 A BG 111823A BG 11182314 A BG11182314 A BG 11182314A BG 66803 B1 BG66803 B1 BG 66803B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- magnetically conductive
- beak
- rotor
- stator
- rings
- Prior art date
Links
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H02—GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02K—DYNAMO-ELECTRIC MACHINES
- H02K1/00—Details of the magnetic circuit
- H02K1/06—Details of the magnetic circuit characterised by the shape, form or construction
- H02K1/22—Rotating parts of the magnetic circuit
- H02K1/24—Rotor cores with salient poles ; Variable reluctance rotors
- H02K1/243—Rotor cores with salient poles ; Variable reluctance rotors of the claw-pole type
-
- H—ELECTRICITY
- H02—GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02K—DYNAMO-ELECTRIC MACHINES
- H02K19/00—Synchronous motors or generators
- H02K19/16—Synchronous generators
- H02K19/22—Synchronous generators having windings each turn of which co-operates alternately with poles of opposite polarity, e.g. heteropolar generators
- H02K19/24—Synchronous generators having windings each turn of which co-operates alternately with poles of opposite polarity, e.g. heteropolar generators with variable-reluctance soft-iron rotors without winding
-
- H—ELECTRICITY
- H02—GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02K—DYNAMO-ELECTRIC MACHINES
- H02K16/00—Machines with more than one rotor or stator
- H02K16/02—Machines with one stator and two or more rotors
-
- H—ELECTRICITY
- H02—GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02K—DYNAMO-ELECTRIC MACHINES
- H02K9/00—Arrangements for cooling or ventilating
- H02K9/02—Arrangements for cooling or ventilating by ambient air flowing through the machine
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Power Engineering (AREA)
- Synchronous Machinery (AREA)
Abstract
Алтернаторът се използва в моторните превозни средства и осигурява повишено токоотдаване. Той включва пръстени (17 и 17a), свързващи втори клюнообразни полюси (16 и 16a) и периферната им повърхност, която е противоположна на вторите клюнообразни полюси (16 и 16a) и е профилна и издадена навън, оформена от околните повърхности на външен и вътрешен пресечени конуси, чиито оси съвпадат с оста на вал. Върху перифериите на външни страници (23 и 23a), на диаметри, равняващи се на вътрешните диаметри на носените полюсни конфигурации, и с оси, съвпадащи с оста на вала (1), са закрепени неподвижно втори магнитопроводими пръстени (26 и 26a), чиито повърхности, намиращи се откъм страната на магнитопроводимите пръстени (17 и 17a) са оформени като канал, чиято форма съответства на формата на профилната издадена навън периферна повърхност на магнитопроводимите пръстени (17 и 17a), като ги обхваща с възможност за свободното им въртене в съответния им канал.
Description
Област на техниката
Изобретението се отнася до безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси, който е предназначен за работа като генератор с регулируемо напрежение за зареждане на батериите в моторните превозни средства и други.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси [1], включващ вал, лагеруван в преден и заден щитове посредством преден и заден лагери, върху който, извън предния щит, е монтиран смукателен вентилатор. Между предния и задния щитове е свързан корпус, който обхваща неподвижно статор, който е съставен от статорен пакет, по чиято вътрешна повърхност са оформени множество равномерно разположени канали, в които са положени повече от една фазни намотки, които са съставени от три или повече фази. Изводите на фазните намотки са свързани към токоизправители. Токоизправителите са покрити от капак, монтиран върху задния щит. Върху вала под повърхността на статора са закрепени неподвижно преден роторен модул и идентичен, огледално разположен на него, заден роторен модул. Всеки от роторните модули е съставен от носеща и носена полюсни конфигурации с клюнообразни полюси. Носещата конфигурация на всеки от роторните модули включва носещ магнитопроводим диск с равномерно разположени по периферията му клюнообразни полюси, а носената полюсна конфигурация на всеки от роторните модули включва равномерно разположени втори клюнообразни полюси, които са свързани от магнитопроводим пръстен. Вторите клюнообразни полюси на двата роторни модула са свързани неподвижно чрез съответен немагнитен пръстен с първите клюнообразни полюси. Всеки от роторните модули обхваща възбудител с форма на макара, съставена от външни и вътрешни страници, свързани с цилиндрично тяло, образувайки канал, в който е поместена възбудителна бобина. Външните страници са свързани, съответно, към предния и задния щитове. Вътрешните страници са ограничени от цилиндър, чиято ос съвпада с оста на вала, от изпъкнала към възбудителните бобини повърхност с форма на пресечен конус, и от външна кръгла челна повърхност, граничеща през въздушна междина със съответната челна повърхност на носещия магнитопроводим диск. Външните страници са ограничени от цилиндър, чиято ос съвпада с оста на вала, от външна кръгла челна повърхност и от вътрешен кръгов пояс. Токоизправителите са монтирани върху задния щит, който е покрит със заден капак.
Недостатък на известния безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси е намаленото му токоотдаване, което се дължи на повишеното магнитно съпротивление между възбудителите на роторните модули и носените звезди, което се дължи на ограниченията на габаритните му размери, изразяващо се в ограничаване на дебелината на външните страници на възбудителите и намаляване на обема, в който е разположена възбудителната бобина.
Друг недостатък е затрудненото охлаждане на възбудителите, дължащо се на екранирането им от магнитопроводимите пръстени на носените полюсни конфигурации.
Недостатък е и повишеният инерционен момент на ротора.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси с повишено токоотдаване, подобрено охлаждане на възбудителите му и понижен ротационен момент.
Тази задача се решава с безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси, включващ вал, лагеруван в преден и заден щитове посредством преден и заден лагери, върху който, извън предния щит, е монтиран смукателен вентилатор. Между предния и задния щитове е свързан корпус, който обхваща неподвижно статор. Статорът е съставен от статорен пакет, по чиято вътрешна повърхност са оформени множество равномерно разположени канали, в които са положени повече от една фазни намотки, които са съставени от три или повече фази. Изводите на фазните намотки са свързани към токоизправители, които са покрити с капак. Върху вала под повърхността на статора са закрепени неподвижно преден роторен модул и идентичен, огледално разположен на него, заден роторен модул.
Описания на издадени патенти за изобретения № 01.2/31.01.2019
Всеки от роторните модули е съставен от носеща и носена полюсни конфигурации с клюнообразни полюси. Носещата конфигурация на всеки от роторните модули включва носещ магнитопроводим диск с равномерно разположени по периферията му клюнообразни полюси. Носената полюсна конфигурация на всеки от роторните модули включва равномерно разположени втори клюнообразни полюси, които са свързани от магнитопроводим пръстен. Вторите клюнообразни полюси на двата роторни модула са свързани неподвижно чрез съответен немагнитен пръстен с първите клюнообразни полюси. Всеки от роторните модули обхваща възбудител с форма на макара, съставена от външни и вътрешни страници, свързани с цилиндрично тяло, образувайки канал, в който е поместена възбудителна бобина. Външните страници са свързани, съответно, към предния и задния щитове. Вътрешните страници са ограничени от цилиндър, чиято ос съвпада с оста на вала, от изпъкнала към възбудителните бобини повърхност с форма на пресечен конус, и от външна кръгла челна повърхност, граничеща през въздушна междина със съответната челна повърхност на носещия магнитопроводим диск. Токоизправителите са монтирани върху задния щит, който е покрит със заден капак.
Съгласно изобретението, носещите магнитопроводими дискове на носещите полюсни конфигурации с клюнообразни полюси на двата роторни модула са обединени в общ носещ диск. Външните страници на възбудителите са ограничени от цилиндър, чиято ос съвпада с оста на вала, от изпъкнала към възбудителните бобини повърхност с форма на пресечен конус, и от външна кръгла челна повърхност. Периферната повърхност на магнитопроводимия пръстен, който свързва вторите клюнообразни полюси, която е противоположна на вторите клюнообразни полюси, е профилна и издадена навън. Тази профилна периферна повърхност е ограничена от околните повърхности на външен и вътрешен пресечени конуси, чиито оси съвпадат с оста на вала. Малката основа на всеки външен пресечен конус е разположена, съответно, срещу предния и задния щитове, а малката основа на всеки от вътрешните пресечени конуси е разположена противоположно на тази на външните пресечени конуса. Преди пресичането на външната и вътрешната конични повърхности, ограничаващи всеки първи магнитопроводим пръстен, е оформено кръгло чело на профилната му периферна повърхност. Върху перифериите на външните страници, на диаметри, равняващи се на вътрешните диаметри на носените полюсни конфигурации, и с оси, съвпадащи с оста на вала, са закрепени неподвижно втори магнитопроводими пръстени, чиито повърхности, намиращи се откъм страната на първите магнитопроводими пръстени, са оформени като канал. Формата на този канал съответства на формата на профилната издадена навън периферна повърхност на всеки от първите магнитопроводими пръстени. Споменатият канал обхваща издадената навън профилна периферна повърхност на всеки от първите магнитопроводими пръстени с възможност за свободното им въртене в съответния им канал. Върху челната повърхност на задния щит е оформен кръгов пояс от вентилационни отвори, разположени над диодните пръстени, втори кръгов пояс от вентилационни отвори, разположени между диодните пръстени и трети кръгов пояс от вентилационни отвори, разположени под диодните пръстени. Между предния щит и втория магнитопроводим пръстен на възбудителя е оформен въздухопроводим канал. Между задния щит и втория магнитопроводим пръстен на възбудителя е оформен втори въздухопроводим канал. За статора са предвидени и допълнителни охлаждащи въздухопроводими канали.
При наличието на повече от една фазни намотки el, е2, разположени в един и същи канал, към токоизправителя е присъединен звездния център само на едната е2 от тези фазни намотки, която е разположена най-близо до дъното на каналите.
Възможно е допълнителните охлаждащи въздухопроводими канали да са разположени равномерно по цялата периферия на статора.
При друг вариант на изобретението допълнителните охлаждащи въздухопроводими канали са разположени в ъгловите зони между външната повърхност на статора и носещия го преден щит, както и между статора и центрования по външната му повърхност заден щит. Тези канали са разделени от вътрешни ребра.
Предимство на безчетковия алтернатор с клюнообразни полюси съгласно изобретението е повишеното токоотдаване на алтернатора, което се дължи на намаленото магнитно съпротивление между възбудителите и носените звезди. Магнитното съпротивление се формира между препокритите пло
Описания на издадени патенти за изобретения № 01.2/31.01.2019 щи на възбудителите и носените звезди. Чрез наличието на втория магнитопроводим пръстен върху външната страница на възбудителя е намалена дебелината на външната страница по периферията й и е увеличено мястото за разполагане на възбудителната бобина чрез придаване на конична върма на вътрешната й повърхност. Същевременно, чрез въвеждане на конични форми и увеличаване на препокриващите се повърхности от 2 на 4 и тяхното разширяване в аксиална посока, препокритите площи са увеличени повече от два пъти. Освен това междината, която предпазва от опиране на въртящата се част по неподвижната част, е хипотенуза на правоъгълен триъгълник, а междината, която определя магнитното съпротивление е катет.
Предимство на безчетковия алтернатор с клюнообразни полюси съгласно изобретението е и намаленият инерционен момент на ротора чрез намаляване на аксиалния размер на магнитопроводимите пръстени, свързващи клюнообразните полюси на носените клюнообразни конфигурации.
Пояснение на приложените фигури
Изобретението се пояснява с помощта на приложените фигури, където:
фигура 1 представлява полуразрез на безчетковия алтернатор с клюнообразни полюси съгласно изобретението;
фигура 2 представлява уголемен полуразрез на ротора на безчетковия алтернатор от фиг. 1;
фигура 3 представлява напречен полуразрез на безчетковия алтернатор с клюнообразни полюси, реализиран от корпус, свързан неподвижно към статор и към преден и заден щитове;
фигура 4 представлява напречен полуразрез на безчетковия алтернатор с клюнообразни полюси, реализиран от корпус, оформен като част от предния щит;
фигура 5 представлява разрез през каналите, оформени по вътрешната повърхност на статора с положени в тях повече от една фазни намотки.
Примери за изпълнение на изобретението
В примерното изпълнение на изобретението, показано на фиг. 1, безчетковият алтернатор с ротор с клюнообразни полюси включва вал 1, лагеруван в преден 2 и заден 3 щитове посредством преден 4 и заден 5 лагери. Върху вала 1 извън предния щит 2 е монтиран смукателен вентилатор 6. Между предния 2 и задния 3 щитове неподвижно е свързан корпус 7, който обхваща неподвижно статор. Статорът е съставен от статорен пакет 8, по вътрешната повърхност на който са оформени множество канали 9. В каналите 9 са положени една или повече el, е2 фазни намотки 10. Всяка фазна намотка 10 е съставена от три или повече фази. Изводите 11, включително, и изводите от звездните центрове на фазните намотки 10, при наличие на такива, са присъединени към токоизправители 12. Върху вала 1, под вътрешната повърхност на статора 8, са закрепени неподвижно два роторни модула - преден роторен модул 13 и идентичен, огледално разположен на него, заден роторен модул 13 а, чиито полуразрез е показан в уголемен мащаб на фиг. 2. Всеки роторен модул 13 и 13а е съставен от носеща и носена полюсни конфигурации.
Носещата полюсна конфигурация на предния модул 13 включва носещ магнитопроводим диск 14 с равномерно разположени по предната му периферия първи клюнообразни полюси 15. Носената полюсна конфигурация на предния модул 13 включва втори клюнообразни полюси 16, свързани челно към първи магнитопроводим пръстен 17.
Носещата конфигурация на задния модул 13а включва носещия магнитопроводим диск 14 с равномерно разположени по задната му периферия първи клюнообразни полюси 15а.
Носената полюсна конфигурация на задния модул 13а включва втори клюнообразни полюси 16а, свързани челно към първи магнитопроводим пръстен 17а, идентичен на първия магнитопроводим пръстен 17.
Вторите клюнообразни полюси 16 и 16а на двата роторни модула 13и13аса свързани неподвижно чрез съответен немагнитен пръстен 18 и 18а с първите клюнообразни полюси 15 и 15а.
Периферната повърхност на всеки от първите магнитопроводими пръстени 17 и 17а, която е противоположна на вторите клюнообразни полюси 16 и 16а, е профилна и издадена навън. Тази периферна повърхност е оформена от околните повърхнини на външен и вътрешен пресечени конуси, чиито оси
Описания на издадени патенти за изобретения № 01.2/31.01.2019 съвпадат с оста на вала 1. Малката основа на всеки външен пресечен конус е разположена, съответно, срещу предния 2 и задния 3 щитове. Малката основа на всеки от вътрешните пресечени конуси е разположена противоположно на тази на външния пресечен конус. Преди пресичането на външната и вътрешната конични повърхности на всеки първи магнитопроводим пръстен 17 и 17а е оформено кръгло чело на профилната периферна повърхност.
Носещите полюсни конфигурации на предния 13 и задния 13а роторни модули формират обща носеща полюсна конфигурация 19, поради това, че носещият магнитопроводим диск 14 е общ и за двата роторни модула 13 и 13а.
Полюсната конфигурация на предния роторен модул 13 обхваща възбудител 20, а полюсната конфигурация на задния роторен модул 13а обхваща възбудител 20а, разположен огледално на възбудителя 20. Възбудителите 20 и 20а са с форма на макара, всяка от които е съставена от цилиндрично тяло 21 и 21а, в двата края на което са свързани към вътрешна 22,22а и външна 23,23 а страници, които оформят канали, в които са навити съответни възбудителни бобини 24, 24а.
Вътрешните страници 22 и 22а са ограничени от цилиндър, чиято ос съвпада с оста на вала 1, от изпъкнала към възбудителните бобини 24, 24а повърхност с форма на пресечен конус, и от външна кръгла челна повърхност, граничеща през въздушна междина със съответната челна повърхност на носещия магнитопроводим диск 14.
Външните страници 23 и 23 а на възбудителите 20 и 20а също са ограничени от цилиндър, чиято ос съвпада с оста на вала, от изпъкнала към възбудителните бобини 24, 24а повърхност с форма на пресечен конус, и от външна кръгла челна повърхност.
Възбудителите 20 и 20а са закрепени неподвижно, съответно, към предния щит 2 и задния щит 3 чрез съответните външни страници 23 и 23 а.
Токоизправителният блок 12 е покрит от заден капак 25, монтиран върху задния щит 3.
Върху перифериите на външните страници 23 и 23 а, на диаметри, равняващи се по вътрешните диаметри на носените полюсни конфигурации, и с оси, съвпадащи с оста на въртене на безчетковия алтернатор, са закрепени неподвижно втори магнитопроводими пръстени 26 и 26а.
Периферната повърхност на всеки от вторите магнитопроводими пръстени 26,26а, откъм страната на първите магнитопроводими пръстени 17, 17а, е оформена като канал, чиято форма съответства на формата на профилната издадена навън периферна повърхност на всеки от първите магнитопроводими пръстени 17, 17а. Този канал обхваща издадената навън периферна повърхност на всеки от първите магнитопроводими пръстени 17 и 17а с възможност за свободното й въртене в него.
Върху челната повърхност на задния щит 3 е оформен кръгов пояс от вентилационни отвори 27, разположени над диодните пръстени, втори кръгов пояс от вентилационни отвори 28, разположени между диодните пръстени и трети кръгов пояс от вентилационни отвори 29, разположени под диодните пръстени.
Между предния щит 2 и втория магнитопроводим пръстен 26 на възбудителя 20 е оформен въздухопроводим канал 30. Между задния щит 3 и втория магнитопроводим пръстен 26а на възбудителя 20а е оформен втори въздухопроводим канал 31.
Между корпуса 7 и статора 8 по цялата периферия на статора са оформени канали 32 за преминаване на охлаждащ въздух, както е показано на фиг. 3.
Когато предният щит 2 е оформен заедно с корпуса 7, между външната повърхност на статора 8 и носещия го преден щит 2, както и между статора 8 и центрования по външната повърхност на статора 8 заден щит 3, в ъгловите зони са оформени въздухопроводими канали 33, както е показано на фиг. 4. Каналите 33 са разделени от вътрешни ребра 34.
На фигура 5 е показано разположението на една или повече el, е2 фазни намотки 10, които са разположени в един и същи канал 9. Към токоизправителите 12 са свързани намотките е2, които са разположени до дъното на каналите 9.
Използване на изобретението
След привеждане на алтернатора във въртене и подаване на ток във възбудителните бобини 24,24а, се създават магнитни потоци, преминаващи между възбудителите 20,20а, вторите клюнообразни полюси
3Ί
Описания на издадени патенти за изобретения № 01.2/31.01.2019
16,16а и статора 8, в резултат на което в намотките 10 се индуктира електродвижещо напрежение и през намотките 10 протича ток. Магнитните потоци са с повишени стойности, поради което токоотдаването е повишено, дължащо се на намаленото магнитно съпротивление между външните страници 23 и 23 а и първите магнитопроводими пръстени 17,17а и вторите магнитопроводими пръстени 26,26а. Магнитовъзбудителното напрежение, създавано от възбудителните бобини 24 и 24а е увеличено, дължащо се на увеличения брой на навивките на възбудителните бобини 24 и 24а в увеличеното пространство, в което са разположени, вследствие коничната форма на вътрешните повърхности на външните страници 23, 23 а на възбудителите 20, 20а. В загрято състояние температурата на възбудителните бобини 24 и 24а е намалена и токът им и създаваното магнитовъзбудително напрежение са намалени с по-малка стойност, в сравнение с известния алтернатор, дължащо се на подобреното охлаждане на възбудителите 20 и 20а през увеличените открити повърхности на външните страници 23 и 23 а, както и на увеличеното количество на охлаждащия въздух през трите пояса вентилационни отвори 27, 28 и 29 в задния щит
3. Намалено е и количеството топлина, преминаващо от възбудителите 20 и 20а към лагерите 4 и 5.
Експериментални резултати, получени при изследване на експериментални образци, реализиращи изобретението
Авторът е създал образец на двумодулен алтернатор съгласно изобретението, който в сравнение със съществуващ алтернатор при еднакви размери е с увеличено токоотдаване от 520А на 650А и намалена начална скорост на въртене при токоотдаване от 1180 на 1100 об/min. Инерционният момент на ротора е намален с 10%.
Claims (4)
1. Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси, включващ вал, лагеруван в преден и заден щит посредством преден и заден лагер, върху който, извън предния щит, е монтиран смукателен вентилатор, при което между предния и задния щит е свързан корпус, който обхваща неподвижно статор, който е съставен от статорен пакет, по чиято вътрешна повърхност са оформени множество равномерно разположени канали, в които са положени повече от една фазни намотки, които са съставени от три или повече фази, а изводите на фазните намотки са свързани към токоизправители, като върху вала под повърхността на статора са закрепени неподвижно преден роторен модул и идентичен, огледално разположен на него, заден роторен модул, като всеки от роторните модули е съставен от носеща и носена полюсни конфигурации с клюнообразни полюси, като носещата конфигурация на всеки от роторните модули включва носещ магнитопроводим диск с равномерно разположени по периферията му клюнообразни полюси, а носената полюсна конфигурация на всеки от роторните модули включва равномерно разположени втори клюнообразни полюси, които са свързани от магнитопроводим пръстен, като вторите клюнообразни полюси на двата роторни модула са свързани неподвижно чрез съответен немагнитен пръстен с първите клюнообразни полюси, а всеки от роторните модули обхваща възбудител с форма на макара, съставена от външни и вътрешни страници, свързани с цилиндрично тяло, образувайки канал, в който е поместена възбудителна бобина, като външните страници са свързани, съответно, към предния и задния щит, а вътрешните страници са ограничени от цилиндър, чиято ос съвпада с оста на вала, от изпъкнала към възбудителните бобини повърхност с форма на пресечен конус, и от външна кръгла челна повърхност, граничеща през въздушна междина със съответната челна повърхност на носещия магнитопроводим диск, при което токоизправителите са монтирани върху задния щит, който е покрит със заден капак, характеризиращ се с това, че носещите магнитопроводими дискове на носещите полюсни конфигурации с клюнообразни полюси на двата роторни модула (13 и 13 а) са обединени в общ носещ диск (14), а външните страници (23 и 23 а) на възбудителите (20 и 20а) са ограничени от цилиндър, чиято ос съвпада с оста на вала, от изпъкнала към възбудителните бобини (24,24а) повърхност с форма на пресечен конус, и от външна кръгла челна повърхност, а периферната повърхност на магнитопроводимия пръстен (17 и 17а), който свързва вторите клюнообразни полюси (16 и 16а), която е противоположна на вторите клюнообразни полюси (16и16а),е профилна и издадена навън, като тази профилна периферна повърхност е оформена от околните повърхности на външен и вътрешен пресечени конуси, чиито оси съвпадат с оста на вала (1), при което малката основа на всеки
Описания на издадени патенти за изобретения № 01.2/31.01.2019 външен пресечен конус е разположена, съответно, срещу предния (2) и задния (3) щит, а малката основа на всеки от вътрешните пресечени конуси е разположена противоположно на тази на външните пресечени конуса, като преди пресичането на външната и вътрешната конични повърхности на всеки първи магнитопроводим пръстен (17 и 17а) е оформено кръгло чело на профилната му периферна повърхност, при което върху перифериите на външните страници (23 и 23 а), на диаметри, равняващи се на вътрешните диаметри на носените полюсни конфигурации, и с оси, съвпадащи с оста на вала (1), са закрепени неподвижно втори магнитопроводими пръстени (26 и 26а), чиито повърхности, намиращи се откъм страната на първите магнитопроводими пръстени (17 и 17а) са оформени като канал, чиято форма съответства на формата на профилната издадена навън периферна повърхност на всеки от първите магнитопроводими пръстени (17 и 17а), като споменатият канал обхваща издадената навън профилна периферна повърхност на всеки от първите магнитопроводими пръстени (17 и 17а) с възможност за свободното им въртене в съответния им канал, а върху челната повърхност на задния щит (3) е оформен кръгов пояс от вентилационни отвори (27), разположени над диодните пръстени, втори кръгов пояс от вентилационни отвори (28), разположени между диодните пръстени и трети кръгов пояс от вентилационни отвори (29), разположени под диодните пръстени, при което между предния щит (2) и втория магнитопроводим пръстен (26) на възбудителя (20) е оформен въздухопроводим канал (30), а между задния щит (3) и втория магнитопроводим пръстен (26а) на възбудителя (20а) е оформен втори въздухопроводим канал (31), при което за статора (8) са предвидени и допълнителни охлаждащи въздухопроводими канали.
2. Безчетков алтернатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че при наличието на повече от една фазни намотки (el, е2), разположени в един и същи канал (9), към токоизправителя (12) е присъединен звездния център само на едната (е2) от тези фазни намотки (10), която е разположена най-близо до дъното на каналите (9).
3. Безчетков алтернатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че допълнителните охлаждащи въздухопроводими канали (32) са разположени равномерно по цялата периферия на статора (8).
4. Безчетков алтернатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че допълнителните охлаждащи въздухопроводими канали (33) са разположени в ъгловите зони между външната повърхност на статора (8) и носещия го преден щит (2), както и между статора (8) и центрования по външната му повърхност заден щит (3), и са разделени от вътрешни ребра (34).
Priority Applications (4)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US14/895,080 US10075032B2 (en) | 2014-09-12 | 2014-09-12 | Brushless alternator with claw poles |
BG111823A BG66803B1 (bg) | 2014-09-12 | 2014-09-12 | Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси |
PCT/BG2014/000033 WO2016037243A1 (en) | 2014-09-12 | 2014-09-12 | Brushless alternator with claw pole rotor |
CA2900370A CA2900370C (en) | 2014-09-12 | 2014-09-12 | Brushless alternator with claw pole rotor |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG111823A BG66803B1 (bg) | 2014-09-12 | 2014-09-12 | Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG111823A BG111823A (bg) | 2016-04-28 |
BG66803B1 true BG66803B1 (bg) | 2018-12-31 |
Family
ID=51842299
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG111823A BG66803B1 (bg) | 2014-09-12 | 2014-09-12 | Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси |
Country Status (4)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US10075032B2 (bg) |
BG (1) | BG66803B1 (bg) |
CA (1) | CA2900370C (bg) |
WO (1) | WO2016037243A1 (bg) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
BG66992B1 (bg) * | 2016-07-11 | 2019-11-29 | "Алмотт" Оод | Електрическа машина с клюнообразни полюси |
US11081947B2 (en) * | 2017-08-10 | 2021-08-03 | Hamilton Sundstrand Corporation | Claw pole brushless synchronous machine |
BG67198B1 (bg) * | 2018-01-24 | 2020-12-15 | "Алмотт" Оод | Статор с вентилационни канали за електрическа машина |
GB201818412D0 (en) * | 2018-11-12 | 2018-12-26 | Lumiradx Tech Ltd | A magnetic assembly for use in a device for conducting assays |
CN111541319B (zh) * | 2020-04-30 | 2021-11-30 | 南京理工大学 | 一种轴向磁场混合励磁外转子轮毂直驱电机 |
BG67504B1 (bg) * | 2020-12-10 | 2023-03-15 | Алмотт Груп Ад | Безчеткова електрическа машина с възбуждане от постоянни магнити |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE2845665A1 (de) * | 1978-10-20 | 1980-05-08 | Bosch Gmbh Robert | Elektrische maschine |
US4882515A (en) * | 1988-06-03 | 1989-11-21 | General Motors Corporation | Alternating current generator |
US5270604A (en) * | 1992-05-21 | 1993-12-14 | Ford Motor Company | Tandem field alternator having an improved coil and slip ring connection and method of making the same |
DE4342870C1 (de) * | 1993-12-16 | 1995-10-19 | Bosch Gmbh Robert | Elektrische Maschine, insbesondere Drehstromgenerator |
US6437477B1 (en) * | 2000-08-28 | 2002-08-20 | Delphi Technologies, Inc. | Hybrid electrical machine with axial flux magnet |
US6433457B1 (en) | 2001-06-05 | 2002-08-13 | Denso Corporation | Brushless AC generator |
BG66108B1 (bg) | 2007-04-16 | 2011-04-29 | Енчо Попов | Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси |
CN101882821B (zh) | 2009-05-06 | 2012-05-16 | 精进电动科技(北京)有限公司 | 交流爪极电机 |
JP5195804B2 (ja) * | 2010-03-30 | 2013-05-15 | 株式会社デンソー | 回転電機の回転子 |
-
2014
- 2014-09-12 CA CA2900370A patent/CA2900370C/en active Active
- 2014-09-12 BG BG111823A patent/BG66803B1/bg unknown
- 2014-09-12 US US14/895,080 patent/US10075032B2/en active Active
- 2014-09-12 WO PCT/BG2014/000033 patent/WO2016037243A1/en active Application Filing
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US20160294233A1 (en) | 2016-10-06 |
US10075032B2 (en) | 2018-09-11 |
BG111823A (bg) | 2016-04-28 |
CA2900370A1 (en) | 2015-10-20 |
WO2016037243A1 (en) | 2016-03-17 |
CA2900370C (en) | 2018-03-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
BG66803B1 (bg) | Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси | |
KR960003205B1 (ko) | 전자속 반전형 자기저항 가변장치 | |
KR101440624B1 (ko) | 전기 기기 및 이에 구비되는 로터 | |
US9735637B2 (en) | Magnet-type rotating electric machine | |
US10742083B2 (en) | Magnetic rotor assembly | |
JP2018143043A (ja) | モータ | |
KR20160066756A (ko) | 영구자석 동기 모터 | |
EP2922178A2 (en) | Motor | |
US11289976B2 (en) | Stator structure | |
RU2587311C1 (ru) | Радиальный магнитный подшипник с отдельными листами в тангенциальном направлении | |
US11336163B2 (en) | Low profile axial, flux permanent magnet synchronous motor | |
US20060250042A1 (en) | Dynamoelectric machine with ring type rotor and stator windings | |
US20150364957A1 (en) | Electric machine | |
BG111940A (bg) | Безчеткова електрическа машина с въздушно охлаждане | |
CN110235343A (zh) | 旋转电机 | |
CN110417219A (zh) | 一种双定子轴向磁通永磁电机的转子结构 | |
JP7125864B2 (ja) | 回転電機 | |
BG2035U1 (bg) | Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси | |
BG66992B1 (bg) | Електрическа машина с клюнообразни полюси | |
BG111509A (bg) | Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси | |
KR20220056585A (ko) | 냉각팬 일체형 회전자를 구비한 발전기 | |
CN103229399A (zh) | 低速多极同步发电机 | |
CA1140975A (en) | Permanent magnet alternator with claw type rotor and means to adjust the excitation module | |
BG2567U1 (bg) | Електрическа машина с клюнообразни полюси | |
JP7548018B2 (ja) | モータ |