BG66607B1 - Шкаф за телекомуникационно оборудване с вградена термокамера - Google Patents

Шкаф за телекомуникационно оборудване с вградена термокамера Download PDF

Info

Publication number
BG66607B1
BG66607B1 BG110877A BG11087711A BG66607B1 BG 66607 B1 BG66607 B1 BG 66607B1 BG 110877 A BG110877 A BG 110877A BG 11087711 A BG11087711 A BG 11087711A BG 66607 B1 BG66607 B1 BG 66607B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
thermal chamber
cabinet
air conditioner
heat
built
Prior art date
Application number
BG110877A
Other languages
English (en)
Other versions
BG110877A (bg
Inventor
Стоил ТРИФОНОВ
Рангелов Трифонов Стоил
Original Assignee
"Интернешънъл Пауър Съплай" АД
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Интернешънъл Пауър Съплай" АД filed Critical "Интернешънъл Пауър Съплай" АД
Priority to BG110877A priority Critical patent/BG66607B1/bg
Publication of BG110877A publication Critical patent/BG110877A/bg
Publication of BG66607B1 publication Critical patent/BG66607B1/bg

Links

Landscapes

  • Cooling Or The Like Of Electrical Apparatus (AREA)
  • Secondary Cells (AREA)
  • Devices For Blowing Cold Air, Devices For Blowing Warm Air, And Means For Preventing Water Condensation In Air Conditioning Units (AREA)

Abstract

Изобретението намира приложение в областта на телекомуникациите, където е необходимо елементите на телекомуникационната техника да бъдат разположени в шкафове на открити, незащитени външни пространства. Шкафът за телекомуникационно оборудване представлява метална конструкция, изградена от единични или двойни стени (1), във вътрешността на който е монтирана термокамера (2). Шкафът е снабден най-малко с един въздухообменен вентилатор (3), монтиран към една от стените (1) на шкафа към пространството над термокамерата (2). В термокамерата (2) са установени акумулаторни батерии (4). Вътрешният обем на термокамерата (2) е затворен и не се осъществява обмен на въздух с външна на термокамерата (2) среда. Върху една от стените на термокамерата (2) е монтиран климатизатор (5), който е съставен от полупроводников елемент (6), разположен между външно (7) и вътрешно топлопроводимо тяло (8). Външното топлопроводимо тяло (7) е разположено извън термокамерата (2), а вътрешното топлопроводимо тяло (8) - във вътрешността на термокамерата (2). Върху всяко едно от топлопроводимите тела (7 и 8) са монтирани вентилатори - външен (9) и вътрешен (10) - по отношение на термокамерата (2).

Description

(54) ШКАФ ЗА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННО ОБОРУДВАНЕ С ВГРАДЕНА ТЕРМОКАМЕРА (57) Изобретението намира приложение в областта на телекомуникациите, където е необходимо елементите на телекомуникационната техника да бъдат разположени в шкафове на открити, незащитени външни пространства. Шкафът за телекомуникационно оборудване представлява метална конструкция, изградена от единични или двойни стени (1), във вътрешността на който е монтирана термокамера (2). Шкафът е снабден най-малко с един въздухообменен вентилатор (3), монтиран към една от стените (1) на шкафа към пространството над термокамерата (2). В термокамерата (2) са установени акумулаторни батерии (4). Вътрешният обем на термокамерата (2) е затворен и не се осъществява обмен на
66607 Bl въздух c външна на термокамерата (2) среда. Върху една от стените на термокамерата (2) е монтиран климатизатор (5), който е съставен от полупроводников елемент (6), разположен между външно (7) и вътрешно топлопроводимо тяло (8). Външното топлопроводимо тяло (7) е разположено извън термокамерата (2), а вътрешното топлопроводимо тяло (8) - във вътрешността на термокамерата (2). Върху всяко едно от топлопроводимите тела (7 и 8) са монтирани вентилатори - външен (9) и вътрешен (10) - по отношение на термокамерата (2).
претенции, 2 фигури
66607 Bl (54) ШКАФ ЗА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННО ОБОРУДВАНЕ С ВГРАДЕНА ТЕРМОКАМЕРА
Област на техниката
Представеното изобретение намира приложение в областта на телекомуникациите. Използва се от оператори на телекомуникационни услуги там, където е необходимо телекомуникационната техника (контролни устройства, управляващи модули, токозахранване, акумулаторни батерии, друга електроника) да бъде разположена в шкафове на открити, незащитени външни пространства.
Предшестващо състояние на техниката
За покритие на определена територия с радиосигнал, телекомуникационните оператори използват приемо-предавателни антени, които се монтират на открито. Антените са пригодени за експлоатация във външни условия. Съпътстващата ги електронна техника и акумулаторни батерии за резервиране на захранването не са пригодени за работа във външни условия. За това те се разполагат в шкафове за външно приложение.
Апаратурата, разположена в шкафа, отделя топлина при работата си. Високата температура, както и постоянните температурни колебания водят до крайно неблагоприятни последствия за акумулаторните батерии. Техните оптимални заводски характеристики (капацитет и живот) се постигат само при константна температура от около 23°С. За това е от изключително значение батериите да бъдат в константна температурна среда, максимално близка до предписаната от производителя.
Има няколко известни начина за поддържане на работна температура в шкафовете за външно приложение.
Единият начин е чрез използване на стандартен климатизатор с компресор и охладителна течност (фреон). Ограничаващ фактор в случая е, че стандартните климатизатори работят в определен диапазон на външната температура, най-често в границите от -10°С до +45°С, в редки случаи до +55°С. Друг недостатък е, че те се нуждаят от редовно обслужване - подмяна на филтри, допълване с фреон, инспекция на компресора и съединенията. Друг ограничаващ фактор е, че работят с променливо напрежение 220 V и при липса на електроподаване от външната мрежа, климатикът спира да функционира. При работата си стандартните климатици издават шум и вибрации, което ограничава възможността за разполагането им в близост до жилищни сгради.
Вторият начин за регулиране на температурата във вътрешността на шкафа е чрез използването на пасивни топлообменници. Те работят на 48 V постоянно напрежение и имат основно спомагателна функция. Използват се за резервиране тогава, когато отпадне външното захранване 220 VAC и стандартния климатизатор спре да функционира. Тези топлообменници са способни да отнемат част от температурата, но само при положение, че отделяната топлинна мощност от оборудването в шкафа е много малка. Основният недостатък е, че те не са в състояние да свалят градусите на температурата в затворен обем до нива, по-ниски от тези на външната околна температура. Предписаната температура за батериите може да бъде постигната само и единствено, когато външната за шкафа околна температура на въздуха е по-ниска от 23°C.
Третият начин за регулиране на температурата във вътрешността на шкафа е чрез използването на външния въздух. С помощта на вентилатори се създава и насочва принудителен въздухопоток, който отнема високата температура от нагретите компоненти в шкафа. При този метод на регулиране на температурата се поддържа едно определено прегряване на вътрешната среда на шкафа спрямо външната. Това прегряване е в рамките на 5°С до 10°С спрямо външната температура. Този метод осигурява поддържането на температура за правилното функциониране на електрониката и оборудването в шкафа в подходящи граници. По отношение на акумулаторните батерии обаче, този метод на температурна регулация е пагубен.
Известен е и шкаф с охладителна система за телекомуникационно оборудване, чието вътрешно пространство е разделено на две части, като компонентите, които излъчват повече топлина са монтирани в първото пространство на шкафа, а тези, които отделят по-малко топлина са монтирани във второто херметично затворено пространство на шкафа (WO 9619046).
Първото пространство е снабдено с вентилатор и се охлажда с циркулационен въздух, който влиза в шкафа от околната среда и който преминава през канали или тръбопроводи,
66607 Bl монтирани към или около компонентите, които излъчват топлина. В първото пространство е установен и топлообменник, свързан чрез тръбопровод с вентилатор, монтиран във второто пространство, а посредством втори тръбопровод топлообменникът е свързан с вътрешността на второто пространство на шкафа. Въздухът, който циркулира през топлообменника се движи в противоток на движението на въздуха в първото пространство.
Известният шкаф с охладителна система за телекомуникационно оборудване е с относително сложна конструкция, изискваща време и средства за поддържане и профилактика.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде шкаф за телекомуникационно оборудване с вградена термокамера, осигуряващ подходящ работен температурен диапазон на комуникационно и друго оборудване, монтирано в него, чиято поддръжка като време и средства да бъде силно опростена и намалена.
Тази задача е решена чрез шкаф за телекомуникационно оборудване, който е снабден с най-малко един въздухообменен вентилатор. Съгласно изобретението шкафът за телекомуникационно оборудване представлява метална конструкция, изградена от единични или двойни стени, като във вътрешността на шкафа за телекомуникационно оборудване е монтирана затворена термокамера. Самият въздухообменен вентилатор е монтиран към една от стените на шкафа в пространството над термокамерата.
Термокамерата на шкафа за телекомуникационно оборудване е изградена от термоизолиращи стени и включва климатизатор, монтиран в една от стените на термокамерата (в случая горната) и от вентилатори - външен и вътрешен, разположени непосредствено до климатизатора.
Климатизаторът е съставен от най-малко две топлопроводими тела, свързани едно с друго посредством полупроводников елемент, разположен между топлопроводимите тела, монтиран към една от термоизолиращите стени на термокамерата.
Всяко от топлопроводимите тела е изработено с формата на радиатор с ребра.
Топлопроводимите тела са монтирани на една от термоизолиращите стени на термокамерата, като най-малко едно от топлопроводимите тела е монтирано във вътрешността на термокамерата и най-малко едно от топлопроводимите тела е монтирано извън термокамерата.
Настоящото решение разрешава проблема, свързан с осигуряването на подходящ работен температурен диапазон за комуникационното оборудване, разположено в шкафа, както и постигането и поддържането на идеални температурни условия за акумулаторните батерии, разположени в термокамерата, във всеки един момент, с което се гарантират техния живот и капацитет. Комуникационният шкаф е конструиран така, че да може да се експлоатира в диапазон на околната температура от -40°С до +70°С.
Друго предимство на шкафа за телекомуникационно оборудване е, че климатизаторът се захранва с 48 V постоянно напрежение от акумулаторните батерии, резервиращи цялото захранване на телекомуникационната апаратура. При отпадане на външното 220 VAC захранване от мрежата, климатизаторът продължава да функционира и да под държа оптималната за акумулаторните батерии константна температура.
Предимство е и, че обслужването на системата за охлаждане на телекомуникационния шкаф е сведено до нула. За разлика от стандартния климатик, тук не се използват филтри, тъй като няма циркулация и обмен на въздуха с външна за камерата среда - няма компресор, не се използва фреон, няма шум и вибрации.
Пояснение на приложените фигури
Примерно изпълнение на изобретението е показано на приложените фигури, където на:
фигура 1 е представен поглед отпред на шкафа за телекомуникационно оборудване с вградената термокамера, а на фигура 2 - поглед към термокамерата от шкафа за телекомуникационно оборудване.
Примерно изпълнение на изобретението
Шкафът за телекомуникационно оборудване с вградената термокамера представлява метална конструкция, изградена от единични или двойни стени 1, като самата термокамера 2 е монтирана във вътрешността на шкафа - фигура 1. Във вътрешността на шкафа са монтирани и отделните компоненти на телекомуникационната техника - непоказани на приложената фигура.
Шкафът за телекомуникационно оборудване
66607 Bl е снабден най-малко с един въздухообменен вентилатор 3, монтиран към една от стените 1 на шкафа към пространството над термокамерата 2. Охлаждането на компонентите на телекомуникационната техника се извършва чрез принудителна циркулация на въздуха във вътрешността на шкафа и въздухообмен с околната външна среда с помощта на въздухообменния вентилатор 3. Отоплението, когато това е необходимо се извършва от нагревател - непоказан на фигурата.
Както вече бе отбелязано в долната част на шкафа е монтирана термокамерата 2, чиито стени са изработени от термоизолационен материал. В термокамерата 2 са установени акумулаторни батерии 4 - фигура 1. Вътрешният обем на термокамерата 2 е затворен и не се осъществява обмен на въздух с външна на термокамерата 2 среда.
Върху една от стените на термокамерата 2, в случая горната, е монтиран климатизатор 5. Климатизаторът 5 е съставен от полупроводников елемент 6, разположен между външно 7 и вътрешно топлопроводимо тяло 8. Външното топлопроводимо тяло 7 е разположено извън термокамерата 2, а вътрешното топлопроводимо тяло 8 - във вътрешността на термокамерата 2. Връзката между двете топлопроводими тела 7 и 8 се осъществява чрез полупроводниковия елемент 6. Самият полупроводников елемент 6 е монтиран в отвор, изработен в горната стена на термокамерата 2.
Посредством монтажни елементи върху всяко едно от топлопроводимите тела 7 и 8 са монтирани вентилатори - външен 9 и вътрешен 10 по отношение на термокамерата 2.
Вътрешното 8 и външното 7 топлопроводимо тяло се обдухват с въздух съответно с помощта на вътрешния 10 и външния 9 вентилатори, разположени около или непосредствено върху топлопроводимите тела 7 и 8, така че въздушният поток обтича изцяло топлопроводимите тела 7 и 8.
Вътрешният обем на термокамерата 2 е затворен и няма обмен на въздуха с външна за термокамерата 2 среда. Когато температурата в термокамерата 2 се повиши над зададената граница, климатизаторът 5 започва да охлажда. Когато температурата в термокамерата 2 се понижи под зададената граница, климатизаторът 5 започва да загрява термокамерата 2. По този начин се поддържа оптималната константна температура за акумулаторните батерии 4, раз положени в термокамерата 2.
Вграденият в термокамерата 2 климатизатор 5 се захранва с 48 V постоянно напрежение. Захранването му е резервирано от акумулаторните батерии 4 и при липса на външно захранване от мрежата продължава да функционира.

Claims (5)

1. Шкаф за телекомуникационно оборудване с вградена термокамера, който е снабден с най-малко един въздухообменен вентилатор, характеризиращ се с това, че
- шкафът за телекомуникационно оборудване представлява метална конструкция, изградена от единични или двойни стени (1),
- като във вътрешността на шкафа за телекомуникационно оборудване е монтирана затворена термокамера (2),
- при което въздухообменният вентилатор (3) е монтиран към една от стените (1) на шкафа над термокамерата (2).
2. Шкаф за телекомуникационно оборудване съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че термокамерата (2) е изградена от
- термоизолиращи стени и включва
- климатизатор (5), монтираш към една от стените на термокамерата (2),
- и вентилатори - външен (9) и вътрешен (10), разположени до климатизатора (5).
3. Шкаф за телекомуникационно оборудване съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че климатизаторът (5) е съставен от най-малко две топлопроводими тела (7 и 8), свързани едно с друго посредством полупроводников елемент (6), разположен между топлопроводимите тела (7 и 8), монтиран към една оттермоизолиращите стени на термокамерата (2).
4. Шкаф за телекомуникационно оборудване съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че всяко от топлопроводимите тела (7 и 8) е изработено с форма на радиатор с ребра.
5. Шкаф за телекомуникационно оборудване съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че топлопроводимите тела (7 и 8) са монтирани на една от термоизолиращите стени на термокамерата (2), като най-малко едно от топлопроводимите тела (8) е монтирано във вътрешността на термокамерата (2) и най-малко едно от топлопроводимите тела (7) е монтирано извън термокамерата (2).
BG110877A 2011-03-07 2011-03-07 Шкаф за телекомуникационно оборудване с вградена термокамера BG66607B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG110877A BG66607B1 (bg) 2011-03-07 2011-03-07 Шкаф за телекомуникационно оборудване с вградена термокамера

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG110877A BG66607B1 (bg) 2011-03-07 2011-03-07 Шкаф за телекомуникационно оборудване с вградена термокамера

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG110877A BG110877A (bg) 2012-10-31
BG66607B1 true BG66607B1 (bg) 2017-09-26

Family

ID=47470666

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG110877A BG66607B1 (bg) 2011-03-07 2011-03-07 Шкаф за телекомуникационно оборудване с вградена термокамера

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66607B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG110877A (bg) 2012-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9863718B2 (en) Explosion-proof enclosures with active thermal management by heat exchange
KR102173373B1 (ko) 공기조화기
KR20180000291U (ko) 반도체-기반 공조장치
US11184996B1 (en) Double sided heat exchanger cooling unit
JP2013015295A (ja) 冷却装置およびそれを備えた空気調和機
CN103491733A (zh) 一种具有主/被动复合冷却系统的密封机柜
WO2015186343A1 (ja) 電池室
KR101272660B1 (ko) 열전시스템이 적용된 통신용 옥외 함체
JP4946930B2 (ja) 空気調和装置およびそれを具備する格納装置
JP2008076008A (ja) 空気調和機
RU2431088C2 (ru) Радиатор конденсатора
KR20070070347A (ko) 축전지 수납용 항온 캐비넷
US9198329B2 (en) Method and cabinet for controlling temperature in the cabinet
BG66607B1 (bg) Шкаф за телекомуникационно оборудване с вградена термокамера
JP2020071857A (ja) 室外冷却器ラックシステムを用いた液体冷却
CN207113094U (zh) 一种机房散热系统及数据中心
JP2012063050A (ja) 空調装置
CN202339047U (zh) 一种半导体制冷器
RU2474889C1 (ru) Замкнутая система охлаждения тепловыделяющего оборудования
CN218679648U (zh) 一种电器盒和空调器
CN109357329A (zh) 散热结构及空调器
CN215336815U (zh) 一种冷风机
CN111964929B (zh) 一种漏热性能实验热负荷标定装置
KR20190000669A (ko) 외함구조체
CN115226353A (zh) 一种电器盒及控制方法和空调器