BG65949B1 - Блок модул мокро помещение и метод за неговото изграждане - Google Patents

Блок модул мокро помещение и метод за неговото изграждане Download PDF

Info

Publication number
BG65949B1
BG65949B1 BG10109964A BG10996407A BG65949B1 BG 65949 B1 BG65949 B1 BG 65949B1 BG 10109964 A BG10109964 A BG 10109964A BG 10996407 A BG10996407 A BG 10996407A BG 65949 B1 BG65949 B1 BG 65949B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
module
panel
wall panels
fasteners
floor panel
Prior art date
Application number
BG10109964A
Other languages
English (en)
Other versions
BG109964A (bg
Inventor
Радослав РАДУШЕВ
Явор РАДУШЕВ
Original Assignee
Радослав РАДУШЕВ
Явор РАДУШЕВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Радослав РАДУШЕВ, Явор РАДУШЕВ filed Critical Радослав РАДУШЕВ
Priority to BG10109964A priority Critical patent/BG65949B1/bg
Publication of BG109964A publication Critical patent/BG109964A/bg
Publication of BG65949B1 publication Critical patent/BG65949B1/bg

Links

Landscapes

  • Residential Or Office Buildings (AREA)

Abstract

Модулът ще намери приложение при изграждането на мокри помещения (тоалетни, бани, сауни, тепидариуми или фригидариуми, поотделно или в комбинация помежду им), в областта на строителството и по-специално при изграждане на хотели, специализирани сгради, нискоенергийни къщи и др. Модулът се състои от стенни панели (1.1, 1.2, 1.3, 1.4), подов панел (2) и таванен панел (3), а на отделни места в модула са разположени фундаменти за закрепване на елементи (5.1, 5.2,...5.n) от оборудването и обзавеждането. Всеки един от стенните панели (1.1, 1.2, 1.3, 1.4) и подът (2) е с изградени от съответна на конфигурацията им носеща конструкция (К1, К2, К3, К4, К5), изпълнена от "С"-образни профили (6), свързани помежду си с крепежни елементи (7), като всяка от носещите конструкции и облицовката (8) са свързани в едно цяло посредством експандиран слой (9) от твърд пенополиуретан. Стенните панели (1.1, 1.2, 1.3, 1.4) са свързани помежду си посредством Г-образни винкели (11) и крепежни елементи (7), а свързването им към подовия панел (2) е изпълнено също чрез крепежни елементи (7). Предимствата на модула и метода за неговото изграждане съгласно изобретението се състоят в това, че използваните кухи стоманени профили придават здравина на конструкцията, а вградените в пода серпентини и експандирания слой пенополиуретан завишават енергийната ефективност на модула.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до блок модул мокро помещение и метод за неговото изграждане и ще намери приложение при изграждането на мокри помещения (тоалетни, бани, сауни, тепидариуми или фригидариуми поотделно или в комбинация помежду им) в областта на строителството и по-специално при изграждане на хотели, специализирани сгради, нискоенергийни къщи и др.
Предшестващо състояне на техниката
Известен е блок модул мокро помещение, описан в US 4171596. Характерно за известното решение са недостатъчните якост и носимоспособност на конструкцията, както и високи енергийни разходи при експлоатация на модула.
Техническа същност на изобретението
Целта на изобретението е да се създаде блок модул мокро помещение, представляващо напълно изградена обемна единица, наситена с елементи от системите, обзаведена и изпитана в цехови условия, като при това се постигне повисоко качество, по-голяма производителност, съществено намаляване на енергийните загуби и като цяло повишаване на икономическата ефективност на изграждане и експлоатация на сградата.
Тази цел се постига чрез създадения блок модул мокро помещение, състоящ се от стенни панели, подов панел и таванен панел. В един от стенните панели е вградена врата, а на определени места в модула са разположени фундаменти за закрепване на елементи от оборудването и обзавеждането (вана, мивка с шкаф, батерия и др.). Всеки от стенните панели е изграден от съответна (следваща конфигурацията на съответния панел) носеща конструкция изпълнена от “С”-образни профили, свързани помежду си с крепежни елементи, като самонарезни винтове, попнитове и др. Съответната носеща конструкция е монтирана на обратната страна на облицовката от фаянсови, теракотни, керамични, стъклени или др. плочи. Съгласно изобретението, всяка от носещите конструкции и облицовката са свързани в едно цяло посредством експандиран слой от твърд пенополиуретан, осигуряващ монолитността на панела както и топло- и хидроизолацията на панела. Подовият панел е формиран от носеща стоманена конструкция, изградена от кухи стоманени профили, заварени помежду си и настил от фугирани помежду си теракотни плочи, като от обратната им страна са вградени отоплителни серпентини (напр. алуминиеви тръбички с PVC покритие). Свързването на отделните елементи в едно цяло е осъществено също чрез слой от експандиран твърд пенополиуретан. Таванният панел е формиран от носеща метална профилна конструкция и от монолитна или съставна плоскост (гипсофазер, ламели от PVC), а може да бъде изпълнен и като окачен таван. Стенните панели са свързани помежду си посредством T’’-образни (винкелови) профили и самонарезни винтове, а свързването им към подовия панел става също чрез самонарезни винтове. Таванният панел е свързан със стенните панели чрез “С”-образни профили и самонарезни винтове. Местата на присъединяване на отделните панели са хидро- и газоизолирани с уплътнителен слой от гумена лента или силикон. Присъединителните места на отделните панели след сборката им са топлинно защитени със слой от експандиран пенополиуретан. Елементите от оборудването (вана, душ, смесители, вентилатори, осветителни тела, тръби, кабели и др.) и от обзавеждането (шкафчета, закачалки, огледала и др.) са монтирани към предварително предвидените точки посредством традиционно използваните крепежни елементи (болтове и гайки, винтове, скоби и др.)
За постигане целта на изобретението е създаден и метод за изграждане на блок модул мокро помещение, който се състои в това, че в цехови условия върху хоризонтална плоскост се изработват отделните части на модула - под, стени и таван, като самостоятелни самоносещи панели. Това се постига, като върху плот разположен хоризонтално се поставят в съответствие с предварително разработената документация облицовъчните плочи (фаянс, теракот, керамика, стъкло или др.) с лицевата част надолу, като се започне от “0”-та точка на координатната система X и У, материализирана с направляващи. Облицовъчните елементи се изпълняват без или
65949 Bl със фуги, като последните се материализират с дистанцери. Защитават се фугите от проникване на пенополиуретан посредством самозалепващи се ленти, поставя се предварително изработената, съответна на конфигурацията на панела, носеща конструкция от метални профили, чрез която се постига якостта на панела и възможността за закрепване на части от системите и обзавеждането. Поставят се части от системите (тръби, кабели, крепежни елементи) и обзавеждането (огледала, сапунерки и др.) и се експандира слой от твърд пенополиуретан, който свързва всички части в едно. След изработката на панелите формиращи пода, стените и тавана се извършва сборката на модула. Сборката на модула започва от пода, като стенните панели и таванния панел се центроват и закрепват с помощта на “Г”-образен винкелов профил и крепежни елементи. В стековите места се поставят уплътнителни ленти от каучук. Монтират се елементите от системите и обзавеждането. Изпитват се отделните системи, модулът се комплектова с необходимите части за монтаж, опакова се и се подготвя модула за транспорт. Монтажът на модула се извършва като се позиционира на място, разопакова се и се извършва присъединяването му към системите на сградата (вода и канал, отопление и вентилация, и електросистема). Извършва се закрепване на модула в две точки спрямо пода на сградата с анкерни болтове или заварка - в зависимост от вида на пода.
Предимствата на блок модула мокро помещение и метода за изграждането му съгласно изобретението се състоят в следното:
- подобрява се комфорта без допълнителни разходи на енергия, предвид обстоятелството, че без топлинни мостове целият обем на мокрото помещение е изолирано със слой твърд пенополиуретан, многократно намаляване на енергийните разходи при експлоатацията им;
- облекченият транспорт и монтаж поради голямата степен на недеформируемост на модула, води до опростяване на организацията и съкращаване на сроковете на строителство.
Пояснение на приложените фигури
Изобретението е пояснено с приложените фигури, откоито:
фигура 1 представлява аксонометрично изображение на модула;
фигура 2 - поглед отгоре на модула без таванния панел;
фигура 3 - разрез по А-А на модула от фиг.2;
фигура 4 - разрез по В-В на модула от фиг. 3;
фигура 5 - поглед отпред на носещата конструкция на стена на модула;
фигура 6 - напречен разрез по F-F на носещата конструкция на стената на модула;
фигура 7 представя детайлно сектор С от фиг. 3 и изобразява начина на свързване на облицовъчните плочи, пенополиуретановата изолация и С профила;
фигура 8 представя детайлно сектор D от фиг. 2 и изобразява начина на свързване на две съседни стени;
фигура 9 представя детайлно сектор Е от фиг. 4 и изобразява пода на модула и начина на свързването със стената;
фигура 10 - поглед отгоре на носещата конструкция на пода на модула;
фигура 11 - напречен разрез по G-G на носещата конструкция на пода на модула.
Пример за изпълнение на изобретението
Едно предпочитано примерно изпълнение на блок модул мокро помещение съгласно изобретението е показано на фиг. 1,2, 3,4,5,6,7, 8, 9,10 и 11. Модулът се състои от стенни панели 1.1,1.2,1.3,1.4, подов панел 2 и таванен панел 3. В стенния панел 1.2 е вградена врата 4, а на отделни места в модула са разположени фундаменти за закрепване на елементи 5.1, 5.2,...5.п от оборудването (вана 5.1, мивка с шкаф 5.2, тръба 5.3, и др.) и/или обзавеждането (шкафчета, закачалки, огледала и др.). Всеки от стенните панели 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 е изграден от съответна (следваща конфигурацията на съответния панел) носеща конструкция KI, К2, КЗ, К4, изпълнена от С-образни профили 6, свързани помежду си с крепежни елементи 7, като самонарезни винтове, попнитове и др. Съответната носеща конструкция KI, К2, КЗ, К4 е монтирана на обратната страна на облицовката 8 от фаянсови, теракотни, керамични, стъклени или др. плочи. Всяка от конструкциите KI, К2, КЗ, К4 и обли
65949 Bl цовката 8 са свързани в едно цяло посредством експандирания слой 9 от твърд пенополиуретан, осигуряващ монолитността на панела както и топло- и хидроизолацията на панела. Подовият панел 2 е формиран от носеща стоманена конструкция К5, изградена от кухи стоманени профили 12, заварени помежду си и настил 10 от фугирани помежду си теракотни плочи, като от обратната им страна са вградени отоплителни серпентини 14 (напр. алуминиеви тръбички с PVC покритие). Свързването на отделните елементи в едно цяло е осъществено също чрез слой 9 от експандиран твърд пенополиуретан. Таванният панел 3 е формиран от носеща метална профилна конструкция и от монолитна или съставна плоскост (гипсофазер, ламели от PVC), а може да бъде изпълнен и като окачен таван. Стенните панели 1.1,1.2,1.3,1.4 са свързани помежду си посредством Г-образни винкели 11 и самонарезни винтове 7, а свързването им към подовия панел 2 става също чрез самонарезни винтове 7. Таванният панел 3 е свързан със стенните панели 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 чрез С-образни профили и самонарезни винтове. Местата на присъединяване на отделните панели са хидро- и газоизолирани с уплътнителен слой 13 от гумена лента или силикон.
Присъединителните места на отделните панели след сборката им са топлинно защитени с експандиран пенополиуретан. Елементите 5.1, 5.2,...,5.п от оборудването (вана, душ, смесители, вентилатори, осветителни тела, тръби, кабели и др.) и/или обзавеждането (шкафчета, закачалки, огледала и др.) са монтирани към предварително предвидените точки посредством традиционно използваните крепежни елементи (болтове и гайки, винтове, скоби и др.).

Claims (2)

Патентни претенции
1. Блок модул мокро помещение, състоящ се от стенни панели, подов панел и таванен панел, като в стенния панел е вградена врата, а на отделни места в модула са разположени фундаменти за закрепване на елементи от оборудването и обзавеждането, като всеки един от стенните панели е изграден от съответна на неговата конфигурация носеща конструкция, изпълнена от С-образни профили, свързани помежду си с крепежни елементи, при което съответната носеща конструкция е монтирана на обратната страна на облицовка от фаянсови, теракотни, керамични, стъклени или подобни плочи, като таванният панел е формиран от носеща метална профилна конструкция и от монолитна или съставна плоскост; или е изпълнен като окачен таван, при което стенните панели са свързани помежду си посредством Г-образни винкели и крепежни елементи, а свързването им към подовия панел е изпълнено също чрез крепежни елементи, характеризиращ се с това, че всяка от носещите конструкции (KI, К2, КЗ, К4) и облицовката (8) са свързани в едно цяло посредством експандиран слой (9) от твърд пенополиуретан, като подовият панел (2) е формиран от носеща стоманена конструкция (К5), изградена от кухи стоманени профили (12), заварени помежду си и настил (10) от фугирани помежду си теракотни плочи, като от обратната страна на настила (10) са вградени отоплителни серпентини (14), например алуминиеви тръбички с PVC покритие, като свързването на споменатите отделни елементи в едно цяло е осъществено също чрез слой (9) от експандиран твърд пенополиуретан, а присъединителните места на отделните панели след сборката им са топлинно защитени със слой от експандиран пенополиуретан.
2. Метод за изграждане блок модул мокро помещение съгласно претенция 1, при който целият процес на формирането на модула се извършва в цехови условия, като най-напред на изработка се подлагат подовият панел, стенните панели и таванният панел, след което се извършва сборката на модула, като се започва от подовия панел, а стенните панели и таванният панел се центроват и закрепват с помощта на Гобразен винкелов профил и крепежни елементи, след което се монтират елементите от системите и/или обзавеждането, характеризиращ се с това, че изграждането на подовия панел (2), стенните панели (1.1,1.2,1.3,1.4) и таванния панел (3), става като върху плот, разположен хоризонтално, се поставят в съответствие с предварително разработената документация облицовката (8) от плочи (фаянс, теракот, керамика, стъкло или др.) с лицевата част надолу, като се започне от 0-та точка на координатната система X и У, като облицовката се изпълнява без или със фуги, като последните се материализират с дистанцери, след което фу
65949 Bl гите се защитават от проникване на пенополиуретан посредством самозалепващи се ленти, след което се поставя предварително изработената, съответна на конфигурацията на панела, носеща конструкция (KI, К2, КЗ, К4, К5) от метални профили, след което се поставят елементи (5.1, 5.2,...5.п) от системите и/или обзавеждането, след което се експандира слой (9) от твърд пенополиуретан.
BG10109964A 2007-09-25 2007-09-25 Блок модул мокро помещение и метод за неговото изграждане BG65949B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10109964A BG65949B1 (bg) 2007-09-25 2007-09-25 Блок модул мокро помещение и метод за неговото изграждане

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10109964A BG65949B1 (bg) 2007-09-25 2007-09-25 Блок модул мокро помещение и метод за неговото изграждане

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG109964A BG109964A (bg) 2009-05-29
BG65949B1 true BG65949B1 (bg) 2010-06-30

Family

ID=40809990

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG10109964A BG65949B1 (bg) 2007-09-25 2007-09-25 Блок модул мокро помещение и метод за неговото изграждане

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG65949B1 (bg)

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4171596A (en) * 1976-10-04 1979-10-23 Fonderia Elettrica Allumino e Leghe F.E.A.L. S.p.A. Prefabricated room structure for facilities in general such as toilets, baths, kitchens and the like

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4171596A (en) * 1976-10-04 1979-10-23 Fonderia Elettrica Allumino e Leghe F.E.A.L. S.p.A. Prefabricated room structure for facilities in general such as toilets, baths, kitchens and the like

Also Published As

Publication number Publication date
BG109964A (bg) 2009-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10724228B2 (en) Building assemblies and methods for constructing a building using pre-assembled floor-ceiling panels and walls
US10961710B2 (en) Pre-assembled wall panel for utility installation
JP2019512621A (ja) 建物のスラブを含まない床システム用の床及び天井パネル
TWI801686B (zh) 地板、屋頂板及模組化建築系統
RU2557269C1 (ru) Способ монтажа облицовки фасада и теплоизоляции с плиты межэтажного перекрытия
RU2717600C1 (ru) Технология строительства индивидуальных жилых домов и сооружений
EP2679739A2 (en) Partition system
JP6629922B2 (ja) 連結具および柱と梁の連結構造
KR20090098729A (ko) 빌딩용 개선된 구조물 시스템
US11098475B2 (en) Building system with a diaphragm provided by pre-fabricated floor panels
RU2293826C1 (ru) Способ монтажа вентилируемых фасадов и устройство для его осуществления
RU131752U1 (ru) Энергоэффективное здание
US20150121774A1 (en) Arrangement for attaching panels to support structures, a construction support structure and fastening means, and their use in modular building elements
RU2766076C1 (ru) Сборный строительный модуль и способ его монтажа
JP2011220072A (ja) 耐震断熱防火建物
BG65949B1 (bg) Блок модул мокро помещение и метод за неговото изграждане
JP3196751U (ja) 木造建物及びその外周壁構造
RU2544181C2 (ru) Система дополнительной изоляции и способ изоляции фасада
RU92054U1 (ru) Панельная стена или перекрытие
JP6363588B2 (ja) 建物
JP2020051182A (ja) 仮設建物の壁構造
CN219508915U (zh) 一种快装连接的装配式隔声隔墙板
RU100788U1 (ru) Строительная панель высокой инженерной сложности
JP6513338B2 (ja) 壁構造及び木造建物
JP7074534B2 (ja) 仮設建物の壁構造とその施工方法