BG65602B1 - Метод за производство на алкохолни естери на мастните киселини и тяхното приложение - Google Patents

Метод за производство на алкохолни естери на мастните киселини и тяхното приложение Download PDF

Info

Publication number
BG65602B1
BG65602B1 BG106237A BG10623701A BG65602B1 BG 65602 B1 BG65602 B1 BG 65602B1 BG 106237 A BG106237 A BG 106237A BG 10623701 A BG10623701 A BG 10623701A BG 65602 B1 BG65602 B1 BG 65602B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
methylate
mixture
vessel
alcohol
reactor
Prior art date
Application number
BG106237A
Other languages
English (en)
Other versions
BG106237A (bg
Inventor
Николай ЗАМФИРОВ
Димитър ЗАМФИРОВ
Николай ПЪНДЕЗОВ
Original Assignee
Николай ЗАМФИРОВ
Димитър ЗАМФИРОВ
Николай ПЪНДЕЗОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Николай ЗАМФИРОВ, Димитър ЗАМФИРОВ, Николай ПЪНДЕЗОВ filed Critical Николай ЗАМФИРОВ
Priority to BG106237A priority Critical patent/BG65602B1/bg
Publication of BG106237A publication Critical patent/BG106237A/bg
Publication of BG65602B1 publication Critical patent/BG65602B1/bg

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P30/00Technologies relating to oil refining and petrochemical industry
    • Y02P30/20Technologies relating to oil refining and petrochemical industry using bio-feedstock

Landscapes

  • Fats And Perfumes (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до метод за получаване на алкохолни естери на мастните киселини като биогориво, което ще намери приложение във всички дизелови двигатели. Методът се осъществява чрез комплекс от ефективни технологични процеси, които намаляват енергоемкостта му. Участието на струйни реактори спомага в тях да протече преестерификация до степен 95%, а използването на пречистваща колона довежда до пълно отделяне на глицерина, сапуните и всички минерални и органични примеси, като значително се икономисва технологична вода. При метода степента на преестерификация достига 99,9%, като се работи при ниски температури и атмосферно налягане.

Description

Изобретението се отнася до метод за производство на алкохолни естери на мастните киселини и тяхното използване като биогориво. Поспециално изобретението се отнася и до получаване на съпътстващи продукти като глицерин за фармацевтичната промишленост и калиев фосфат.
Биогоривото е подходящо за заместване на дизеловото гориво при дизеловите двигатели.
Интересът към биогоривата се засили през последните години поради драстичното намаляване на невъзстановяемите източници на петролни горива и влошената екологична обстановка от парниковия ефект и киселинните дъждове.
Предшестващо състояние на техниката
Каталитичната алкохолиза е основата на всички процеси за получаване на нискомолекулни естери от триглицеридите на естествените масла и мазнини. Това е така, независимо дали се използва преестерифициране на семената (WO1997/038069) или преестерификация на масла (WO 1999/026913). Алкохолизата протича в присъствия на катализатор, в противен случай този процес е много бавен и изисква много високи температури. Предпочитаните катализатори са алкални основи или алкохолни разтвори на алкални алкохолати и минерални киселини. С увеличаването на молекулната маса на използвания алкохол степента на алкохолиза намалява - това е една от причините за предпочитането на нискомолекулните алкохоли - метанол, етанол, пропинол, бутанол. Подходяща суровина за естерите на мастните киселини са маслодайните семена и растителните и животински мазнини и чисти мастни киселини.
Основен недостатък на досегашните методи е, че са икономически неефективни, тъй като изискват използването на скъпа и сложна апаратура, висока температура на технологичните процеси, голямо количество технологични води, неоползотворяване на остатъчния катализатор.
Пояснение за технологичната схема
А - общ охладител към обща кондензационна система---— а - струен реактор б - струен реактор
I - реактор
II - реактор
- резервоар за смесване на алкохол и катализатор
- събирателен съд за глицеринови води
- захранващ съд
- пречистваща колона
- сушилен апарат
- охладител
- филтър
- дестилационна колона
- реактор за отделяне на остатъчния катализатор
- съд за съхранение на Н3РО4
- филтър за отделяне на К3РО4
- разделителен съд
- батерия от филтри
- концентратор
Техническа същност на изобретението
Процесът е описан в тясна връзка с приложената схема.
В резервоар “1” се приготвя смес от предпочитаните алкохол и катализатор, като катализаторът варира от 0,5 до 50% от алкохола. Възможно е да се използват първични и вторични едновалентни алкохоли с 1 до 8 въглеродни атома - метилов, етилов, пропилов, бутилов, хексилов, хептилов, октилов. Предпочита се метилов алкохол. Катализаторите, които могат да бъдат използвани са калиева и натриева основа, техните алкохолати с различните алкохоли, смеси от алкохолат и основа, натриев и калиев карбонат. Като катализатори могат да бъдат използвани и киселини - например сярна киселина. Предпочита се използването на калиева основа като катализатор, при температура от 15 до 65°С.
В реактор I се подава 2/3 от необходимото количество смес от алкохол и катализатор, (което е 1-6 пъти повече от стехиометрично изчисленото количество) през струен реактор “а” едновременно с мазнините, които са с температура от -15 до 100°С. Могат да бъдат използвани различни растителни масла, животински мазни2
65602 Bl ни и техните смеси или отделни мастни киселини, а също и смеси от тях. Растителни масла, които могат да се използват са;
слънчогледово, рапично, синапено, памуково, кокосово, палмово, палмисто, царевично, соево, фъстъчено и др. Животинските мазнини са различни видове лой - овча, говежда, патешка, гъ ша и т.н., свинска мас, различни мастни киселини и отработени масла. Докато постъпва в реактор I сместа се разбърква при обороти от 10 до 200 об./min.
След завършване на реакцията в реактор I, глицеринът, добит през този първи етап на алкохолизата (степен на преестерификация 90-95%) се отвежда в събирателен съд 2. Останалата реакционна смес с температура от 15 до 100°С се отвежда през струен реактор “б” едновременно със сместа алкохол и катализатор, подгрята до не повече от 65°С в реактор II и се оставя в покой до окончателно завършване на процеса. Степента на преестерификация, която се постига е 99.9%. Глицериновият слой се отвевда в събирателен съд 2.
Добитите естери се отвеждат в захранващ съд 3, откъдето преминават през пречистваща колона 4, в която се използва промивна вода с температура от 5 до 100°С за отделяне на примесите. Водата може да бъде подкиселена с 0,001% - 0,1% оцетна или танинова киселина. Разходът на промивна вода в този тип колона е много нисък от 0,5 до 5% от преминалите естери.
Пречистеното биогориво се отвежда в сушилен апарат 5, където се изсушава при температура 80-100°С и вакуум от 760 mHg до 0.5 mm Hg.
Изсушеното биогориво преминава в охладител 6, където се охлажда до 25 °C с цел увеличаване на нискотемпературната му филтруемост, след което се филтрира при температурен режим от 5 до 25°С.
Филтрираното биогориво се отвежда за съхранение.
Така полученото биогориво включва:
- олеинов метилат
-линолов метилат
- палмитинов метилат
- стеаринов метилат а в даден случай и
- линоленов метилат
- ейкозанов метилат от 5 до 82% от 1,2 до 64% от 0,3 до 48,5% от 0,7 до 28,9% от 0,2 до 9% от 0,8 до 10% от 0,3 до 1% от 32,2 до 63% от 1,3 до 16,4% от 0 до 3% от 0 до 4,2% от 0 до 4,3%
- еруков метилат
- лауринов метилат
- миристинов метилат
- капронов метилат
- капринов метилат
- каприлов метилат
Глицериновите води от събирателен съд 2 се отвеждат в дестилационна колона 8, за отстраняване на остатъчния алкохол при температура от 60 до 100°С, имаща връзка с общата кондензационна система А, което намалява загубите на алкохол и към която са включени още реакторите I и II, захранващия съд 3, пречистващата колона 4 и събирателният съд 2. Глицериновите 15 води, несъдържащи остатъчен алкохол се отвеждат в реактор 9. От захранващ съд 10 към глицериновите води в реактор се прибавя минерална киселина Н3РО4 с концентрация от 1 до 100%. Количеството, което се използва е 0,01-5%, за 20 предпочитане е 1%. След завършване на реакцията /максимум до 12 h/ реакционната смес преминава през филтър 11 за пълно отделяне на калиевия фосфат и се отвежда в разделителен съд 12.
Глицериновите води от разделителен съд 12 преминават през батерия от филтри 13, ползващи йонообменни смоли: за избелване силно основна йонообменна смола от макропорест тип, която се базира на полистирена и за пречистване 30 в ред силнокисел гелообразен катионит, слабоосновен макропорест анионит на базата на съполимеризацията на стирол и дивинилбензол, смес от силноосновен макропорьозен анионит от I тип на база съполимеризацията на стирол и дивинил3 5 бензол и силнокисел гелообразен катионит в съотношение 1:1, като този метод замества процеса дестилация на глицерина, намалявайки себестойността му. Глицериновите води се концентрират до желания процент в концентратор 14.
Готовият глицерин се отвежда за съхранение.
Отделените мастни киселини от разделителния 12 съд се отвеждат за съхранение.
Всички съдове от технологичната линия са свързани в обща кондензационна система, за кон45 дензиране на алкохолните изпарения, премахвайки загубите на алкохол.
Неговото предимство е в това, че то е екологически чисто - има и ниски емисии, липсва сяра и е разложимо.
Предимството на настоящото изобретение
65602 Bl е, че е създаден метод, който обаче да е непрекъснат и икономичен и чрез него се постига степен на преестерификация 99,9%. Използването на пречистваща колона, работеща на принципа на взаимодействие на две течности, от които ед- 5 ната е в компактно състояние, а другата в капкообразно състояние довежда до пълното отделяне на остатъчния алкохол, глицерина и сапунките и минералните и органичните примеси, с което прави процеса много ефективен. С подходящо изб- 10 раният катализатор се постига възможност да се преработват сурови растителни и животински мазнини, отработени масла и мастни киселини и смеси от тях, при които се формират много малки количества сапунки, които впоследствие лес- 15 но се очистват, като при това процесът протича при атмосферно налягане и ниски температури.
Примери за използване на изобретението
Пример 1. 20
За този опит е използвано сурово слънчогледово масло /без да е преминало през каквито и да е обработки/, със следните показатели: киселинност 1,5%; влага 0,3%.
Предварително се смесват СН3ОН и КОН 25 в моларно съотношение алкохол и основа 6:0,15.
Две трети от тази смес (алкохол и основа) и цялото количество масло с температура около 60°С се смесват през струен реактор “а”, регулиран така, че двата потока постъпващи в него ед- 30 новременно да свършат.
Постъпвайки в реактор I реакционната смес се разбърква при 120 об/min. Веднага след прехвърлянето на цялото количество реакционна смес бъркалката спира и започва източване на глице- 35 риновата фаза, което е регулирано, да приключи заедно с разделянето на двете фази.
Реакционната смес (естерната фаза) и останалата една трета от сместа алкохол и основа се пропускат през втори струен реактор “б”, ре- ^0 гулиран така, че смесите да изтичат едновременно при температура около 65°С и получената смес постъпва в реактор II, където веднага започва отделянето на глицериновата фаза и приключва след пълното разделяне на двете фази. Степента 45 на естерификация, която се постига след този втори етап е 99,9%.
Естерната фаза преминава през пречистваща колона “4”, работеща на принципа на вза50 имодействие на две течности, от които едната е в компактно състояние, а другата в капкообразно. Стационарната фаза е в началото вода, подкиселена с 0,01% оцетна киселина.
Високата степен на пречистване на метиловите естери се осигурява чрез регулиране на следните показатели:
- съдържание на общ глицерин
- съдържание на катализатор и метанол.
При повишаване съдържанието им над 0,001% в естерите, автоматично се източва част от наситената с глицерин водна фаза от колоната и допълва с подкиселена вода от 0,5 до 5%.
Метиловите естери, пречистени от остатъчния алкохол, глицерина, сапунките и всички минерални и органични примеси се сушат под вакуум при температура около 100°С, след което се охлаждат до 20°С и се филтрират.
Получената смес, която се използва като бигориво съдържа следните метилови естери:
- олеинов метилат 30%
- линолов метилат 63%
- палмитинов метилат 3%
- стеаринов метилат 4%
А показателите, които я определят като би-
огориво при направените анализи,
- вискозитет при 40°С 4 сст
- точка на запалване 148°С
- цетаново число 62
Глицериновата фаза се обработва по следния начин.
Източените от пречистващата колона отработени води се прибавят към глицериновата фаза и от тези глицеринови води се отдестилирва останалия алкохол. Към обезалкохолените глицеринови води се прибавя при постоянно бъркане 1% фосфорна киселина. Обработените глицеринови води след отделяне на мастните киселини преминават през батерия от филтри, ползващи йонообменни смоли: за избелване силно основна йонообменна смола от макропорест тип, която се базира на полистирена и за обезсоляване в ред силнокисел гелообразен катионит, слабоосновен макропорест анионит на базата на съполимеризацията на стирол и дивинилбензол, смес от силноосновен макропорьозен анионит от I тип на база съполимеризацията на стирол и дивинилбензол и силнокисел гелообразен катионит в съотношение 1:1, което позволява след концентрацията да се получи глицерин, отгова4
65602 Bl
рящ на показателите за дестилиран глицерин. - вискозитет при 40°С 3,8 ссгп
Пример 2. - точка на запалване 129°С
За този опит е използвано рапично масло с цетаново число 59
показатели: киселинност 4%; влага 0,5%. Пример 5.
Маслото беше обработено по технологич- 5 Използвано е кокосово масло с киселин-
ната схема на пример 1 и се получи смес, която ност 3%; влага 0,2%.
се използва като биогориво, съдържаща след- Обработката на маслото е по схема на при-
ните метилови естери: мер 1, като преди струйният реактор маслото
- олеинов метилат 55% трябва да бъде втечнено.
- линолов метилат 20% 10 Получава се смес, която се използва като
- линоленов метилат 9% биогориво, съдържаща следните метилови
- палмитинов метилат 5% естери:
- стеаринов метилат 1% - олеинов метилат 5%
- ейкозанов метилат 9% - линолов метилат 2%
- еруков метилат 1% 15 - палмитинов метилат 15%
А показателите, определящи я като биого- - стеаринов метилат 8,5%
риво при направените анализи са: - лауринов метилат 58%
- вискозитет при 40°С 4,5 сст - миристинов метилат 11,5%
- точка на запалване 130°С А показателите, определящи я като биого-
- цетаново число 54 20 риво при направените анализи са:
Пример 3. - вискозитет при 40°С 4,8 сст
В опита е използвано сурово царевично - точка на запалване 140°С
масло с показатели: киселинност 8%; влага 1%. - цетаново число 50
Маслото е обработено по схемата на при- Пример 6.
мер 1 и получената смес, която се използва като 25 Преработеното масло е палмистово (от пал-
биогориво, съдържаща следните метилови мови ядки) с киселинност 5%; влага 0,5%.
естери: Маслото се обработва по схема на пример
- линолов метилат 58% 1, като е необходимо преди струйния реактор да
- олеинов метилат 24,2% бъде втечнено.
- стеаринов метилат 1,8% 30 Получената смес, която се използва като би-
- палмитинов метилат 10,9% огориво съдържа следните метилови естери:
- линоленов метилат 0,7% - олеинов метилат 11,4%
Апоказателите, определящия като биогори- -линолов метилат 1,6%
во при направените анализи са: - палмитинов метилат 8,1%
- вискозитет при 40°С 4,2 ссш 35 - стеаринов метилат 2,8%
- точка на запалване 148°С - миристинов метилат 16,4%
- цетаново число 53 - лауринов метилат 48,2%
Пример 4. - капронов метилат 3%
Използвано е сурово соево масло с - капринов метилат 4,2%
показатели: киселинност 10%; влага 1%. 40 - каприлов метилат 4,3%.
Сместа от метиловите естери, получена след А показателите, които я определят като би-
обработка на маслото по схемата на пример 1, огориво при направените анализи са:
която се използва като биогориво е следната: - вискозитет при 40°С 5 сст
- олеинов метилат 30% - точка на запалване 128°С
-линолов метилат 49% 45 - цетаново число 50
- линоленов метилат 8% Пример 7.
- палмитинов метилат 10% Използвано е палмово масло с киселинност
- стеаринов метилат 3 %
А показателите, определящи я като биогориво при направените анализи са:
7%; влага 0,5%.
Преработката е по схема на пример 1.
Получената смес, която се използва като би50
65602 Bl огориво съдържа следните метилови естери:
- стеаринов метилат 4,3%
- олеинов метилат 36,6%
-линолов метилат 9,1%
- линоленов метилат 0,2%
- палмитинов метилат 48,5%
-миристинов метилат 1,3%
А показателите, определящи я като биогориво при направените анализи са:
- вискозитет при 40°С 5 сст
- точка на запалване 125 °C
- цетаново число 56
Пример 8.
Използваното масло е маслиново с киселинност 0,5%; влага 0,1%.
Получена е смес, която се използва като биогориво след преработка по схемата на пример 1 и съдържа следните метилови естери:
- олеинов метилат 82%
- линолов метилат 1,5%
- миристинов метилат 1,3%
- палмитинов метилат 14%
- стеаринов метилат 1,8%
А показателите, определящи я като биогориво при направените анализи са:
- вискозитет при 40°С 4 сст
- точка на запалване 142°С
- цетаново число 59
Пример 9.
В този опит е използвано памучно масло с киселинност 2,8%; влага 0,2%.
Обработката на маслото е по схемата от пример 1. Получена е смес, която се използва като биогориво и съдържа следните метилови естери:
- палмитинов метилат 22,7%
- стеаринов метилат 2,3%
-олеинов метилат 17%
-линолов метилат 51,5%
- линоленов метилат 0,2%
А показателите, определящи я като биого-
риво при направените анализи са:
- вискозитет при 40°С 5 сст
- точка на запалване 153°С
- цетаново число 60
Пример 10.
В този опит са използвани мастни киселини.
Обработката на мастните киселини е също по технологичната схема от пример 1, като при този случай се отделя не глицеринова фаза, а реакционни води, които не се обработват.
В зависимост от какво масло са получени мастните киселини при проведените опити се получиха смеси, които се използват като биогориво, имащи следния състав от метилови естери и показатели:
1. Суровина: мастни киселини от слънчогледово масло
Състав:
- олеинов метилат 28%
- линолов метилат 64%
- палмитинов метилат 4%
- стеаринов метилат 4%
Показатели:
- вискозитет при 40°С 4,1 сст
- точка на запалване 150°С
- цетаново число 59
2. Суровина: мастни киселини от рапично
масло
Състав:
- олеинов метилат 58%
-линолов метилат 18,3%
- линоленов метилат 8,2%
- палмитинов метилат 4,5%
- ейкозанов метилат 10%
- стеаринов метилат 0,7%
- еруков метилат 0,3%
Показатели:
- вискозитет при 40°С 4 сст
- точка на запалване 130°С
- цетаново число 56
3. Суровина: мастни киселини от соево мас-
ло
Състав:
- олеинов метилат 28%
- линолов метилат 51%
- линоленов метилат 6,2%
- палмитинов метилат 11%
- стеаринов метилат 3,8%
Показатели:
- вискозитет при 40°С 3,6 сст
- точка на запалване 130°С
- цетаново число 58
4. Суровина: смес от мастни киселини, по-
лучени от кокосово и палмисто масло
Състав:
- олеинов метилат 8%
-линолов метилат 1,2%
- палмитинов метилат 13%
- стеаринов метилат 8%
- лауринов метилат 63%
65602 Bl
- миристинов метилат 6,8%
Показатели:
- вискозитет при 40°С 5 сст
- точка на запалване 125°С
- цетаново число 50
Пример 11.
В този опит е използвано отработено масло, събирано от различни заведения за хранене и ресторанти.
Маслото се обработва по същата схема, като при необходимост първо се филтрира за задържане на твърдите частици (остатъците от храна).
Получената смес, която се използва като биогориво съдържа следните метилови естери:
- олеинов метилат 15,6%
- линолов метилат 38,1%
-палмитинов метилат 0,6%
- стеаринов метилат 1 %
- миристинов метилат 5,2%
- лауринов метилат 39,5%
А показателите, определящи я като биогориво при направените анализи са:
- вискозитет при 40°С 4,1 сст
- точка на запалване 140°С
- цетаново число 58
Пример 12.
За този опит е използвана патешка лой с киселинност 28%; влага 3%.
Обработката на лойта е по технологична схема от пример 1, като преди струйния реактор лойта е втечнена. Към реакционната смес се добавя добавката Vulkanox-BHT в количество 0,001%.
Получена е смес, която се използва като биогориво и съдържа следните метилови естери:
- олеинов метилат 37%
- линолов метилат 2,2%
- миристинов метилат 3,3%
- палмитинов метилат 30%
- стеаринов метилат 18,8%
А показателите, които я характеризират като
биогориво са:
- вискозитет при 40°С 4,5 сст
- точка на запалване 153°С
- цетаново число 52
Пример 13.
За този опит е използвана свинска мас.
Преработването на маста в метилови естери става по посочената технологична схема след втечняването и преди струйният реактор.
Получена е смес, която се използва като биогориво и съдържа следните метилови естери:
- олеинов метилат 53%
- палмитинов метилат 21,5%
- стеаринов метилат 16,2%
- други метилови естери 9,3%
А показателите, които я характеризират като
биогориво са:
- вискозитет при 40°С 5 сст
- точка на запалване 150°С
- цетаново число 59
Пример 14.
За този опит е използвана говежда лой.
Предварително втечнена, лойта се обработва по технологичната схема от пример 1.
Получена е смес, която се използва като биогориво и съдържа следните метилови естери:
- миристинов метилат 3,7%
- палмитинов метилат 27,9%
- стеаринов метилат 28,9%
- олеинов метилат 36%
-линолов метилат 3,1%
- линоленов метилат 0,6%
- ейкозанов метилат 0,8%
А показателите, които я характеризират като
биогориво са:
- вискозитет при 40°С 4,8 сст
- точка на запалване 149°С
- цетаново число 58
Пример 15.
Използвани са смеси от различни масла и
мазнини, обработени по дадената в пример 1 тех-
нологична схема.
1. Смес от 90% сурово слънчогледово мас-
ло и 10% патешка лой.
Получената смес, която се използва като би-
огориво съдържа следните метилови естери:
- олеинов метилат 29,2%
- линолов метилат 58,3%
- палмитинов метилат 3,5%
- стеаринов метилат 6%
- миристинов метилат 3%
А показателите, които я характеризират като
биогориво са:
- вискозитет при 40°С 4 сст
- точка на запалване 139°С
- цетаново число 55
2. Суровина: смес от 90% сурово рапично масло и 10% свинска мас.
Получената смес, която се използва като би7
65602 Bl
огориво съдържа следните метилови естери:
- олеинов метилат 54,8%
- линолов метилат 18,2%
- линоленов метилат 8,9%
- палмитинов метилат 6,3% 5
- стеаринов метилат 2,8%
- ейкозанов метилат 8,3%
- еруков метилат 0,7%
А показателите, които я характеризират като
биогориво са: 10
- вискозитет при 40°С 3,8 ссш
- точка на запалване 149°С
- цетаново число 60
3. Суровина: смес от 70% сурово слънчог-
ледово масло и 30% палмисто масло 15
Получената смес, която се използва като би-
огориво съдържа следните метилови естери:
- олеинов метилат 17%
-линолов метилат 38,5%
- палмитинов метилат 0,3% 20
- стеаринов метилат 0,7%
- миристинов метилат 4,2%
- лауринов метилат 38,9%
- други 0,4%.
А показатели, които я характеризират като 25
биогориво са:
- вискозитет при 40°С 3,6 ссш
- точка на запалване 150°С
- цетаново число 59
4. Суровина: смес от 50% сурово слънчогледово масло и 50% отработени масла
Получената смес, която се използва като би-
огориво съдържа следните метилови естери:
- олеинов метилат 22%
- линолов метилат 30,8%
- палмитинов метилат 2,7%
- стеаринов метилат 3,1%
- миристинов метилат 8,9%
- лауринов метилат 32,2%
- други 0,3%
А показатели, които я характеризират като
биогориво са:
- вискозитет при 40°С 4,1 ссш
- точка на запалване 142°С
- цетаново число 58
Пример 16.
При този опит са използвани различни алкохоли и катализатори. Моларните съотношения и обработката е по технологична схема от пример 1. Повторени са всички опити с различни масла и мазнини от пример 1 до пример 15.
Процентният състав на получените естери е същият, като в съответните примери, а показателите, на които отговарят са дадени в следната таблица.
16.1. Използван етилов алкохол и катализатор натриева основа.
Използвано масло Вискозитет при 40°С Точка на запалване Цетаново число
Сурово слънчогледово масло 3,8 145 58
Сурово рапично масло 4,2 128 52
Сурово царевично масло 4 147 51
Сурово соево масло 3,9 128 56
Сурово кокосово масло 4,5 139 49
Сурово палмисто масло 4,8 129 53
Сурово палмово масло 4,8 123 54
Сурово маслиново масло 4,2 140 56
Сурово памучно масло 4,8 150 55
Мастни киселини (смес) 4 150 54
Отработено масло 4 140 52
Патешка лой 4,5 152 50
Свинска мас 4,8 148 55
Говежда лой 4,9 147 53
Смес 90% pane и 10%мас 4,8 140 53
65602 Bl
16.2. Използван е изопропилов алкохол и натриева основа за катализатор. Моларните съотношения са същите, както в Пример 1. Опитът е направен с всички масла и мазнини, които са използвани от Пример 1 до Пример 15. Процентният състав на получените изопропилови естери съответства на процентния състав на метиловите естери, получени в съответните примери, а показателите, на които отговарят получените естери и които ги характеризират като биогориво 5 са представени в следната таблица.
Използвано масло Вискозитет при 40°С Точка на запалване Цетаново число
СуроВо слънчогледово масло 3,9 150 53
Сурово рапично масло 4 149 50
Сурово царевично масло 4,1 138 49
СуроВо соево масло 3,5 125 54
Сурово кокосово масло 4,2 140 49
Сурово палмисшо масло 4,5 135 50
Сурово палмово масло 4,8 128 50
Сурово маслиново масло 4,9 139 51
Сурово памучно масло 4 155 51
Мастни киселини (смес) 4,3 153 52
Отработено масло 4,1 149 50
Патешка лой 4,5 150 49
Свинска мас 4,6 145 49
Говежда лой 4,3 144 52
Смес 90% рапично и 10% свинска мас 3,8 148 50
Патентни претенции

Claims (9)

1. Метод за производство на смес от алкохолни естери на мастни киселини, характеризиращ се с това, че се състои от:
- приготвяне на смес от алкохол и катализатор, при което катализаторът варира от 0.5 до 50 % и е с температура от 15 до 65°С;
- подаване на две трети от получената смес заедно с мазнини, които са с температура от -15 до 100°С, през струен реактор (а) в реактор за разбъркване (I), където сместа от реагенти се разбърква при обороти 10 об/min до 20 об/min;
- отвеждане на получения глицерин от предходния етап в събирателен съд (2), и на останалата реакционна смес заедно с останалата една трета смес алкохол/катализатор през струен реактор (б), където температурата на продуктите е между 15 и 100°С, в реактор (П), където в покой завършва процесът, като и тук образуваният глицеринов слой се отвеада в събирателен съд (2);
- отвеждане на получената смес от естери в захранващ съд (3);
- преминаване на получената смес от естери през пречистваща колона (4), в която с промивна вода се отделят примесите;
- отвеждане на пречистената смес в сушилен апарат (5), където температурата на изсушаване е от 80 до 100°С;
- преминаване на сместа в охладител (6), където се провежда охлаждане до 25 °C;
- филтруване на охладената смес при температурен режим от 5 до 25°С, и отвеждане за съхранение;
- подлагане на глицериновите води от събирателен съд (2) на дестилация в дестилационна колона (8) за отстраняване на останалия алкохол при температура от 60 до 100°С, като колоната (8) е свързана към общата кондензационна система (А);
- отвеждане на глицериновите води в реактор (9), където от съд (10) се добавя фосфорна киселина в количество от 0,01 до 5 %;
- преминаване на сместа от предходния етап през филтър (11), за отделяне на калиевия фос50
65602 Bl фат и отвеждане в разделителен съд (12);
- отвеждане на мастните киселини за съхранение, и преминаване на глицериновите води през батерии от филтри (13), в концентратора за концентриране, и извеждане на глицерина за съхранение.
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че мазнината е растителна: слънчогледово, рапично, синапено, памуково, кокосово, палмово, палмитиново, царевично, соево, фъстъчено; животинска - свинска, овча, говежда, патешка, гъша; отработени мазнини и мастни киселини.
3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че алкохолът е метилов, етилов, пропилов, бутилов, хексилов, хептилов, окгилов.
4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че катализаторът е калиева основа или сярна киселина.
5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че пречистващата колона (4) работи при режим на взаимодействие на двете течности, като водата е в компактно състояние, а сместа в капкообразно.
6. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че реакторите (I, II), захранващият съд (3), пречистващата колона (4) и събирателен съд (2) са свързани в една обща кондензационна система (А).
7. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че се добавя фосфорната кисе- лина в количество 1 %.
8. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че батериите от филтри (13) са с йоннообменни смоли: в ред силноосновна йоннообменна смола от макропорест тип, която се базира на полистирена; силнокисел гелообразен катионит; слабоосновен макропорест анионит на базата на съполимеризацията на стирен и дивинилбензен; смес от силноосновен макропорьозен анионит от I тип на база съполимеризацията на стирен и дивинилбензен и силнокисел катионит в съотношение 1:1.
9. Смес от естери, получени съгласно метода от претенции от 1 до 8, характеризиращ се с това, че включва:
- олеинов метилат от 5 до 82% - линолов метилат от 1,2 до 64% - палмитинов метилат от 0,3 до 48,5% - стеаринов метилат от 0,7 до 28,9%, а в даден случай и - линоленов метилат от 0,2 до 9% - ейкозанов метилат от 0,8 до 10% - еругов метилат от 0,3 до 1% - лауринов метилат от 32,2 до 63% - меристинов метилат от 1,3 до 16,4% - капронов метилат от 0,01 до 3% - капринов метилат от 0,01 до 4,2% - каприлов метилат от 0,01 до 4,3%. 10. Използване на смес от естери съглас- но претенция 9 като биогориво. Приложение: 1 фигура
BG106237A 2001-12-19 2001-12-19 Метод за производство на алкохолни естери на мастните киселини и тяхното приложение BG65602B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG106237A BG65602B1 (bg) 2001-12-19 2001-12-19 Метод за производство на алкохолни естери на мастните киселини и тяхното приложение

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG106237A BG65602B1 (bg) 2001-12-19 2001-12-19 Метод за производство на алкохолни естери на мастните киселини и тяхното приложение

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG106237A BG106237A (bg) 2002-11-29
BG65602B1 true BG65602B1 (bg) 2009-02-27

Family

ID=3928604

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG106237A BG65602B1 (bg) 2001-12-19 2001-12-19 Метод за производство на алкохолни естери на мастните киселини и тяхното приложение

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG65602B1 (bg)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1997038069A1 (fr) * 1996-04-05 1997-10-16 Toulousaine De Recherche Et De Developpement 't.R.D.' Procede et dispositif pour la fabrication d'esters d'acides gras a partir de graines oleagineuses
WO1999026913A1 (de) * 1997-11-24 1999-06-03 Energea Umwelttechnologie Gmbh Verfahren zur herstellung von fettsäuremethylester und anlage zur durchführung des verfahrens

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1997038069A1 (fr) * 1996-04-05 1997-10-16 Toulousaine De Recherche Et De Developpement 't.R.D.' Procede et dispositif pour la fabrication d'esters d'acides gras a partir de graines oleagineuses
WO1999026913A1 (de) * 1997-11-24 1999-06-03 Energea Umwelttechnologie Gmbh Verfahren zur herstellung von fettsäuremethylester und anlage zur durchführung des verfahrens

Also Published As

Publication number Publication date
BG106237A (bg) 2002-11-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2597183C (en) Production of biodiesel and glycerin from high free fatty acid feedstocks
US4695411A (en) Process for manufacturing a composition of fatty acid esters useful as gas oil substitute motor fuel with hydrated ethyl alcohol and the resultant esters composition
US20050204612A1 (en) Method and device for producing biodiesel
US7871448B2 (en) Production of biodiesel and glycerin from high free fatty acid feedstocks
AU2006274474B2 (en) Method for production of carboxylate alkyl esters
CN105492617B (zh) 生物柴油组合物和相关工艺及产物
EP2049461B1 (en) Process for the production of biodiesel
JP2008231345A (ja) バイオディーゼル燃料の製造方法
US20100205853A1 (en) Process for the Preparation of Biodiesel from Vegetable Oils Containing High FFA
CN103502410A (zh) 自动催化酯化脂肪酸的方法
CN1473907A (zh) 一种生产生物柴油的方法
JP4078383B1 (ja) バイオディーゼル燃料の製造方法
Manzanera et al. Biodiesel: An alternative fuel
CN1844319A (zh) 一种亚临界—超临界流体转化制备生物柴油的方法
CN101113361A (zh) 一种可用于工业化生产的生物柴油的生产方法
JPWO2006016492A1 (ja) バイオディーゼル燃料用組成物の製造方法およびバイオディーゼル燃料製造装置
BG65602B1 (bg) Метод за производство на алкохолни естери на мастните киселини и тяхното приложение
WO2008003154A1 (en) A process and a reactor for the production of biodiesel
CN1900224A (zh) 一种生物柴油的制备方法
CN109970688B (zh) 一种由废弃油脂制备环氧增塑剂的方法及产品
CN101486923A (zh) 一种生产生物柴油的环保工艺
WO2019125317A2 (en) Production method of biodiesel (methyl ester) in en14214 norm from high ffa oils&fats, fatty acids, sulfuric acidoil which is byproduct of refining of oils
WO2008071041A1 (fr) Procédé de préparation de biodiesel
RU2385900C1 (ru) Способ получения жидкого биотоплива
WO2011004897A1 (ja) 高級脂肪酸アルキルエステル製造用原料油脂及び高級脂肪酸アルキルエステルの製造方法