BG65296B1 - Машина за маневриране на жп състави - Google Patents

Машина за маневриране на жп състави Download PDF

Info

Publication number
BG65296B1
BG65296B1 BG108196A BG10819603A BG65296B1 BG 65296 B1 BG65296 B1 BG 65296B1 BG 108196 A BG108196 A BG 108196A BG 10819603 A BG10819603 A BG 10819603A BG 65296 B1 BG65296 B1 BG 65296B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
frame
maneuvering
machine
engine
machine according
Prior art date
Application number
BG108196A
Other languages
English (en)
Other versions
BG108196A (bg
Inventor
Original Assignee
"Експрес Сервиз" Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Експрес Сервиз" Оод filed Critical "Експрес Сервиз" Оод
Priority to BG108196A priority Critical patent/BG65296B1/bg
Publication of BG108196A publication Critical patent/BG108196A/bg
Priority to DE602004018945T priority patent/DE602004018945D1/de
Priority to AT04761509T priority patent/ATE420009T1/de
Priority to EP04761509A priority patent/EP1663757B1/en
Priority to PCT/BG2004/000017 priority patent/WO2005039952A1/en
Publication of BG65296B1 publication Critical patent/BG65296B1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61CLOCOMOTIVES; MOTOR RAILCARS
    • B61C17/00Arrangement or disposition of parts; Details or accessories not otherwise provided for; Use of control gear and control systems
    • B61C17/04Arrangement or disposition of driving cabins, footplates or engine rooms; Ventilation thereof
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61CLOCOMOTIVES; MOTOR RAILCARS
    • B61C13/00Locomotives or motor railcars characterised by their application to special systems or purposes
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61JSHIFTING OR SHUNTING OF RAIL VEHICLES
    • B61J3/00Shunting or short-distance haulage devices; Similar devices for hauling trains on steep gradients or as starting aids; Car propelling devices therefor
    • B61J3/12Self-propelled tractors or pushing vehicles, e.g. mules

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • General Details Of Gearings (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Metal Rolling (AREA)
  • Forging (AREA)
  • Arrangement Of Transmissions (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Control Of Vehicle Engines Or Engines For Specific Uses (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Abstract

Машината се състои от рама (1) с пружинно-ресорноокачване (2) върху стандартни жп колооси (3) и колела (4). Рамата (1) конструктивно оформя резервоарите за гориво (5), а под нея са разположени резервоари за въздух (6). Тя има компактна конструкция и е с почти двойно намалени габарити. Върху рамата(1) са монтирани повече от един двигател (7), къмвсеки от които е предвидена предавателна система.Всяка предавателна система включва хидродинамиченпредавател (8), междинен редуктор (9), еластичен съединител (10) и карданен вал (11), свързан към колоосен редуктор (12), монтиран към съответната колоос (3). Двигателите (7) с предавателните системиоформят самостоятелни задвижващи групи, които могат да функционират както самостоятелно, така и съвместно за осигуряване на необходимата теглителна мощност. Задвижващите групи са свързани в обща мазилна система, което осигурява двойна защита. Към всеки двигател (7) е монтиран винтов компресор (13).Спирачките (14) са дискови, по един брой за всяказадвижваща група. Агрегатите към машината са покрити с кош (16), снабден с врати (17), тип "пеперуда", позволяващи пълен достъп за обслужване. Към машината е предвиден команден пулт (20), който е изнесен отстрани на покриващия кош (16). Директно от командния или от дистанционния пулт се извършва управление на режимите на работа на машината за маневриране. Предвидено е и устройство за светлинна индикация (22) за съответния режим на работа на агрегатите.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до железопътния транспорт и по-специално до машина за маневриране на жп състави върху релси и намира приложение за маневриране, товарене и разтоварване на жп вагони и по-специално е приложимо за маневриране на вагони за вътрешнозаводски жп транспорт.
Предшестващо състояние на техниката
От известното състояние на техниката (RU 2150399 С1 и RU 2162039 С1) се установява, че за маневриране на жп вагони при извършване на товаро-разтоварни дейности, както и за тяхното композиране, придвижване и ремонт се използват товаро-маневрени локомотиви, които са снабдени с тежки и скъпи агрегати, съоръжения, устройства, захранващи и управляващи системи. Маневрирането с тези локомотиви е затруднено, осъществява се при голям разход на гориво, охлаждаща и смазваща течност и изисква висококвалифициран персонал - машинист, помощник машинист и маневрист за обслужване на всеки локомотив. Високите експлоатационни разходи, затруднено маневриране и обслужване правят тези локомотиви особено неподходящи за обработване на жп състави при вътрешнозаводски транспорт.
По-конкретно, от състоянието на техниката е известен маневрен локомотив 6LDH, познат у нас като серия 55-00 според номенклатурата на БДЖ, който е предназначен да маневрира вагони и влакови състави с тегло 1200-15001, като позиционира съответния вагон на точно определено място от релсовия път. При известния локомотив 55-00 за маневриране рамата е с пружинно-ресьорно окачване на стандартни жп колооси, които са 4 на брой, свързани по две в група. Върху рамата е монтиран дизелов двигател, свързан чрез къс еластичен вал със стартер-генератор, хидродинамичен предавател и с ходообръщателнорежимен редуктор. Режимният редуктор предава с помощта на съответен карданен вал движението върху съответна колоос чрез монтиран групов колоосен редуктор и индивидуален колоосен редуктор. Върху рамата са предвидени охлаждаща група, воден резервоар, резервоар за гориво, бутален компресор за сгъстен въздух и команден пункт. Монтираните върху рамата агрегати са покрити с метален кош, като са предвидени отвори за техническо обслужване, които са затворени с врати. Неподвижно към рамата са монтирани теглично-отбивачни съоръжения и са предвидени компресорна, спирачна, електрическа, отоплителна и мазилна системи.
Известният маневрен локомотив серия 55-00 има голямо собствено тегло (681) и големи габарити (13,7 ш). Това води до неефективен разход на дизелово гориво - 25,5 Ι/h на празен ход на двигателя, или средно около 1801 на работна смяна. Големите габарити и голямото собствено тегло затрудняват и съхранението му в закрити помещения. Освен това задвижването му се осъществява от един дизелов двигател с голяма мощност (920 kW), който осигурява скорост от 72 km/h, докато реалната скорост, с която се извършва маневрирането е от 4 до 8 km/h.
Известният маневрен локомотив изисква голямо количество охлаждаща течност (1 t), която е необходима за охлаждане на двигателя, а охладителната система е с голяма дължина и с много връзки, което води до големи загуби на охлаждаща течност. Това прави използването на антифриз неоправдано скъпо, поради което за охлаждане се използва омекотена вода. През зимния сезон известният локомотив трябва да се поддържа денонощно топъл, което води до непроизводствен разход на гориво, или всеки ден да се налива и източва водата, което от своя страна е причина за непроизводствена загуба на около два работни часа дневно. Режимът на работа на дизеловия маневрен локомотив 55-00 изисква температурата на охладителната течност да бъде в интервала 30-40°С, което налага зимно време двигателят да работи поне половин час на празен ход, за да се достигне тази температура. Това води също до неефективен разход на гориво.
При известния локомотив е затруднен достъпът до задвижващите групи и агрегати и съответно е затруднено извършването на техническо обслужване и ремонт. Освен това мазилната система е изпълнена поотделно за всеки агрегат, което усложнява конструкцията. Спирачната система е изпълнена по стандартния начин с калодки, триещи се в бандажните гривни на колелата, което води до честа смяна на калод ките и увеличава експлоатационните разходи. Компресорът за сгъстен въздух е от бутален тип, което също е остаряла система и създава експлоатационни проблеми. Недостатък на този маневрен локомотив е и необходимостта от висококвалифициран обслужващ персонал - машинист, помощник машинист и маневрист, които при маневрирането извършват операциите по позициониране, товарене и разтоварване без осигурена видимост, базирайки се на натрупания опит. Командите от операторския пункт се предават по традиционен начин - звукови и визуални сигнали и тяхното изпълнение е затруднено.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да създаде компактна машина за маневриране на жп състави върху релси, по-специално за вътрешнозаводски транспорт, която да изпълнява функциите на маневрен локомотив, при намалени експлоатационни разходи, повишена ефективност и улеснено обслужване, като едновременно с това да осигурява необходимата теглителна сила.
Тази задача се решава чрез машина за маневриране на жп състави върху релси, включваща рама с пружинно-ресьорно окачване върху стандартни жп колооси и колела. Върху рамата е монтиран двигател, свързан със стартер-генератор и хидродинамичен предавател, който, от своя страна, е свързан с ходообръщателен редуктор, предаващ с помощта на карданен вал движението чрез колоосен редуктор върху съответна колоос и жп колела. Върху рамата са предвидени охлаждаща група, компресор за сгъстен въздух, команден пункт и резервоари за гориво и вода. Всички монтирани върху рамата агрегати са покрити с метален кош със затворени с врати отвори, осигуряващи достъп до агрегатите. Неподвижно към рамата са монтирани теглично-отбивачни съоръжения. Предвидени са и всички необходими за функционирането на машината системи компресорна, спирачна, електрическа и мазилна системи.
Съгласно изобретението рамата конструктивно оформя резервоарите за гориво, а под нея са разположени резервоари за въздух. Върху рамата са монтирани повече от един двигател, към всеки от които е предвидена предавателна система. Всеки двигател с прилежащата му предавателна система оформя самостоятелна зад вижваща група, която привежда в движение съответната колоос, при което задвижващите групи са свързани в обща мазилна система. За достъп до агрегатите върху покриващия ги кош са предвидени врати тип “пеперуда”. Настоящото изобретение предвижда командният пулт да е изнесен от страни на покриващия кош и да позволява управлението да се извършва и от дистанционен пулт, което да осигурява дистанционно запалване на двигателя, респ. на двигателите и дистанционно управление на режимите на работа на машината за маневриране. При това периметърът на приемане на сигнала за радиоуправление от командния пулт е регулируем и може да бъде променян в зависимост от площта на маневриране.
Странично върху машината е предвидено устройство за светлинна индикация за съответния режим на работа на задвижващите групи.
Съгласно едно предпочитано изпълнение командният пулт на машината за маневриране включва приемник с процесор, осигуряващ приемането и изпълнението на подадените от дистанционен пулт за радиоуправление команди чрез радиосигнал. Предвидена е и защита на всички агрегати, както и защита “Тотман” - активна и пасивна. Радиосигналът към приемника на командния пулт може да бъде кодиран.
В един предпочитан вариант към машината за маневриране са предвидени две задвижващи групи, монтирани върху рамата огледално една срещу друга. Всяка от двете задвижващи групи се състои от дизелов двигател и предавателната система, която включва хидродинамичен предавател, междинен редуктор, еластичен съединител, монтиран между хидродинамичния предавател и междинния редуктор и карданен вал, свързан към колоосен редуктор, монтиран към съответната колоос. Към всеки двигател е монтиран винтов компресор, а към спирачната система са предвидени дискови спирачки. Задвижващите групи могат да функционират както самостоятелно, така и съвместно за осигуряване на необходимата теглителна мощност.
Машината за маневриране съгласно изобретението е с рама, оформяща конструктивно необходимите резервоари за гориво и е монтирана върху две колооси, при което има компактна конструкция и е с почти двойно намалени габарити, като дължината с буферите е 7270 mm, докато при известния локомотив серия 55-00 тя е 13700 mm. Теглото на машината е четири пъти по-малко -16600 kg, при 68000 kg на известния локомотив.
Машината съгласно изобретението е структурирана на агрегатен принцип - самостоятелните задвижващи групи, в предпочитания вариант с два отделни двигателя, осигуряват възможност за работа както заедно, така и поотделно. При това обслужващият оператор може да избира подходящия режим за работа, в резултат на което се намалява силно разходът на гориво, тъй като единият от двигателите се включва само когато е нужно да се приложи по-голяма теглителна сила. Разходът на гориво при машината съгласно изобретението е 2,5 -3Ι/h при маневриране на влак с тегло до 15001, докато при известното решение е 30 -35 1/h, а разходът на празен ход е съответно 0,700 Ι/h, докато при маневрения локомотив 55-00 е 25,5 1/h.
Предвидената обща за задвижващите групи мазилна система осигурява двойна защита, тъй като двата мотора поотделно могат да мажат и четирите редуктора. Използвана е по-модерната спирачна система - вместо калодки, триещи се по бандажните гривни на колелата, са монтирани дискови спирачки към всеки от двата редуктора, където оборотите са 30 пъти поголеми, и съответно ефективността и надеждността на работа са по-високи. По-малките габарити и компактността на машината съгласно изобретението води до силно намаляване на дължината на охладителната система, респ. на количеството охладителна течност, която циркулира в нея до 16 1, докато при известния локомотив серия 55-00 това количество е 11. Предвид на намаленото количество охладителна течност в машината съгласно изобретението е икономически ефективно да се използва антифриз, което позволява нормална работа на съоръженията и при ниски температури, без да е необходимо да се поддържа двигателят топъл или да се източва и налива всеки ден вода. Това спестява средно по два непроизводителни часа дневно за подготовка на съоръженията и работа на празен ход.
При машината за маневриране е осигурен лесен и пълен достъп до всички агрегати и системи за провеждане на техническо обслужване, благодарение на капаците тип пеперуда, които осигуряват 100% видимост и достъпност до отделните агрегати.
Предимство на изобретението е, че за управлението му не е необходим високо квалифициран персонал. Един оператор ръчно или чрез дистанционно устройство може да обслужва машината за маневриране и да извършва всички операции по позициониране, разтоварване и натоварване на вагоните. Машината за маневриране притежава висока надеждност при работа, а малките габарити и експлоатационни разходи я правят особено подходяща за вътрешнозаводски жп транспорт.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 изобразява схематично надлъжен изглед на машината за маневриране, по-специално с разположение на агрегатите, съоръженията и системите върху рамата;
Фигура 2 - поглед отгоре от фиг. 1 и изобразява в план машината за маневриране.
Примери за изпълнение на изобретението
Машината за маневриране на жп състави върху релси, изобразена на фиг. 1 и 2, се състои от рама 1 с пружинно-ресьорно окачване 2 върху стандартни жп колооси 3 и колела 4. Рамата 1 конструктивно оформя резервоарите за гориво 5, а под нея са разположени резервоари за въздух 6, при което има компактна конструкция и е с почти двойно намалени габарити. При едно конкретно изпълнение машината има дължина с буферите - 7270 mm, междурелсието - 1435 mm, а най-голямата ширина е 2330 mm. Теглото на машината със служебните запаси е 16600 kg.
Върху рамата 1 са монтирани огледално един срещу друг два двигателя 7, към всеки от които е предвидена предавателна система. Всяка предавателна система включва хидродинамичен предавател 8, междинен редуктор 9, еластичен съединител 10, монтиран между хидродинамичния предавател 8 и междинния редуктор 9 и карданен вал 11, свързан към колоосен редуктор 12, монтиран към съответната колоос 3. Всеки двигател 7 с прилежащата му предавателна система оформя самостоятелна задвижваща група, която привежда в движение съответната жп колоос 3 и колела 4. Задвижващите групи, в конкретния случай две, могат да функционират както самостоятелно, така и съвместно за осигуряване на необходимата теглителна мощност. При едно конкретно изпълнение на изобретението машината е в следната конфигурация: дизелов двигател - тип D 3900 К с мощност 52 kW и 2250 o6p./min, хидродинамичен предавател - тип ХДП 6870.2.S3-02, еластичен съединител - тип “Виеластик” 370-120, междинен редуктор - тип РДЦ 650, карданен вал 367/6.5, колоосен редуктор-A 35К.
Задвижващите групи - двигател 7 и предавателна система, са свързани в обща мазилна система, което осигурява двойна защита, тъй като двата мотора 7 могат да мажат и четирите редуктора 9 и 12. Маслените помпи, монтирани на дизеловите двигатели 7, засмукват масло от съответния колоосен редуктор 12 и го подават за смазване под налягане на зъбните колела и лагери във всички редуктори.
Към всеки двигател 7 е монтиран винтов компресор 13, захранващ въздушната инсталация, осигуряваща разтоварването на съответния вагон, и обслужването на спирачките 14. Компресорите 13 се задвижват от дизеловите двигатели 7 чрез трапецовидни ремъци. Спирачките 14 са дискови, по един брой за всяка задвижваща група. При едно конкретно изпълнение компресорите са тип ESB5/8.
Върху рамата 1 е предвидена охлаждаща група, еднопроводникова електрическа система, включваща акумулаторни батерии за стартиране 15 и всички необходими за функционирането на машината тръбопроводи - въздушни, спирачни, мазилни и др. Съгласно едно конкретно изпълнение акумулаторната батерия за стартиране е 12V135 Ah, а дистанционният пулт за радиоуправление работи с акумулаторната батерия - 12V/9Ah.
Всички монтирани върху рамата 1 агрегати, съоръжения и устройства са покрити с метален кош 16 с отвори, затворени с врати 17 тип пеперуда, което позволява необходимия достъп за манипулиране и лесно обслужване. Металният кош 16 е предвиден с възможност за демонтиране от рамата 1.
Неподвижно към челни греди 18 на рамата 1 са монтирани теглично-отбивачни съоръжения 19. Челните греди 18 са монтирани към рамата 1 с пас болтове.
Настоящото изобретение предвижда команден пулт 20, който е изнесен от страни на покриващия кош 16. От командния пулт 20 операторът може да управлява машината за маневрира не директно от командния пулт 20, стъпил на предвидено за целта обезопасено стъпало 21, или дистанционно. Дистанционното управление се извършва от дистанционен пулт, което осигурява запалване на двигателя 7, респ. на двигателите 7, и управление на режимите на работа на машината за маневриране от разстояние. При това периметърът на приемане на сигнала за радиоуправление от командния пулт е регулируем и може да бъде променян в зависимост от желаната площ за маневриране.
Странично върху машината е предвидено устройство за светлинна индикация 22 за съответния режим на работа на задвижващите групи.
Командният пулт 20 на машината за маневриране включва приемник с процесор, осигуряващ приемането и изпълнението на подадените от дистанционния пулт за радиоуправление команди чрез радиосигнал. Предвидена е и защита на всички агрегати, както и защита “Тотман” - активна и пасивна. Радиосигналът към приемника на командния пулт може да бъде кодиран, което прави невъзможно задействането на машината от външен, нежелан източник.
Машината за маневриране на жп състави съгласно изобретението е с улеснено обслужване. Предвид на това, че е структурирана на агрегатен принцип - самостоятелните задвижващи групи, в предпочитания вариант с два отделни двигателя, които осигуряват възможност за работа както заедно, така и поотделно. При това операторът може да избира подходящия режим за работа, в резултат на което се намалява силно разходът на гориво, тъй като вторият двигател се включва само когато е нужно да се приложи поголямо теглително усилие. На хоризонтален участък машината може да маневрира влак до 15001 със скорост до 8 km/h при разход на 2,5 - 3 1/h.
По-малките габарити и компактността на машината съгласно изобретението води до силно намаляване на дължината на охладителната система, респ. на количеството охладителна течност, която циркулира в нея, а именно до 161, Това прави икономически ефективно използването на антифриз като охладителна течност, което позволява нормална работа на съоръженията и при ниски температури, без да е необходимо да се поддържа двигателят топъл или да се източва и налива всеки ден вода. Това спестява средно по два непроизводителни часа дневно за подготовка на съоръженията и работа на празен ход.
Управлението на машината за маневриране е опростено и се извършва от оператора както директно от командния пулт, така и чрез дистанционно устройство. При работа в дистанционен режим на управление стартовият процес за включване на двигателите се изпълнява от процесора в следната последователност:
- началото на процеса се задава с натискане на бутона “старт” от дистанционния пулт;
- през първите 15 s се включват подгревателите на въздуха;
- включват се стартерите, които работят 5 s, при което, ако двигателят не се включи, процесът се повтаря;
- при включване на двигателя преди регламентираните 5 s, стартерът се изключва посредством две защити;
1. Двигателят задвижва специален генератор, който достига напрежение, отговарящо на 550 o6./min, което включва реле, прекъсващо стартовия процес;
2. Когато генераторът за зареждане на батериите достигне 14V, което отговаря на 600 об./ min, се включва същото реле, прекъсващо стартовия процес.
Дали стартовият процес е завършил успешно, както и за изпълнението на останалите операции операторът следи по светлинната колона.
Предвидените защити осигуряват изключване на двигателите и задействане на локомотивната спирачка в следните случаи:
- когато машината за маневриране напусне обхвата на дистанционно управление;
- когато в продължение на повече от 15 s не се подаде команда от пулта за дистанционно управление; и
- когато в някое от задвижващите групи температурата на охлаждащата вода се повиши над определена стойност, когато се понижи налягането на маслото на двигателя или на редукторите под допустимите граници или се повиши температурата на въздуха от компресорите над определена стойност.
В случаите когато се изпълняват команди и операции с по-голяма продължителност, процесорът на командния пулт 20 автоматично потвърждава командата на всеки 14 s.
Операторът лесно и точно може да обслужва машината и да извършва всички опера ции по позициониране, разтоварване и натоварване на вагоните.
Машината за маневриране притежава висока надеждност при работа, а малките габарити и експлоатационни разходи я правят особено подходяща за вътрешнозаводски жп транспорт.

Claims (7)

  1. Патентни претенции
    1. Машина за маневриране на жп състави върху релси, включваща рама с пружинноресьорно окачване върху стандартни жп колооси, като върху рамата е монтиран двигател, свързан с хидродинамичен предавател, който от своя страна, е свързан с ходообръщателен редуктор, предаващ с помощта на карданен вал движението върху съответна колоос чрез монтиран колоосен редуктор, при което върху рамата са предвидени охлаждаща група, компресор за сгъстен въздух, команден пункт и резервоари за гориво и вода, като монтираните върху рамата агрегати са покрити с метален кош със затворени с врати отвори, осигуряващи достъп до агрегатите, а неподвижно към рамата са монтирани теглично-отбивачни съоръжения и са предвидени компресорна, спирачна, електрическа и мазилна системи, характеризираща се с това, че рамата (1) конструктивно оформя резервоарите за гориво (5), а под нея са разположени резервоари за въздух (6), при което върху рамата (1) са монтирани повече от един двигател (7), като към всеки от двигателите (7) е предвидена предавателна система, оформяща със съответния двигател (7) самостоятелна задвижваща група, която привежда в движение съответната колоос (3), като задвижващите групи са свързани в обща мазилна система, при което покриващият агрегатите кош (16) е предвиден с врати (17) тип пеперуда, а командният пулт (20) е изнесен от страни на покриващия кош (16) и осигурява управление и от дистанционен пулт на запалването на двигателя (7), респ. на двигателите (7), и дистанционното управление на режимите на работа на машината за маневриране, върху която е предвидено устройство (22) за светлинна индикация за съответния режим на работа на задвижващите групи.
  2. 2. Машина за маневриране съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че командният пулт (20) включва приемник с процесор, осигуряващ приемането и изпълнението на по дадените от пулт за радиоуправление команди чрез радиосигнал, при което е предвидена защита на всички агрегати, както и активна и пасивна защита „Тотман”.
  3. 3. Машина за маневриране съгласно претенция 2, характеризираща се с това, че радиосигналът към приемника на командния пулт (20) е кодиран.
  4. 4. Машина за маневриране съгласно претенция 1 или 2, характеризираща се с това, че всяка задвижваща група включва дизелов двигател (7) и предавателната система, състояща се от хидродинамичен предавател (8), междинен редуктор (9), еластичен съединител (10), монтиран между хидродинамичния предавател (8) и междинния редуктор (9) и карданен вал (11) свързан към колоосен редуктор (12), монтиран към съответната колоос (3).
  5. 5. Машина за маневриране съгласно коя да е от претенции 1,2 и 4, характеризираща се с
    5 това, че към всеки двигател (7) е монтиран винтов компресор (13), а спирачната система включва дискови спирачки (14).
  6. 6. Машина за маневриране съгласно коя да е претенция 1,2,4 или 5, характеризираща се
    10 с това, че задвижващите групи могат да функционират както самостоятелно, така и съвместно.
  7. 7. Машина за маневриране съгласно претенция 2 или 3 характеризираща се с това, че периметърът на приемане на сигнала за радио-
    15 управление от командния пулт (20) е регулируем.
BG108196A 2003-09-24 2003-09-24 Машина за маневриране на жп състави BG65296B1 (bg)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108196A BG65296B1 (bg) 2003-09-24 2003-09-24 Машина за маневриране на жп състави
DE602004018945T DE602004018945D1 (de) 2003-09-24 2004-09-14 Lokomotive zum rangieren von rollendem material
AT04761509T ATE420009T1 (de) 2003-09-24 2004-09-14 Lokomotive zum rangieren von rollendem material
EP04761509A EP1663757B1 (en) 2003-09-24 2004-09-14 Locomotive for shunting of rolling stock
PCT/BG2004/000017 WO2005039952A1 (en) 2003-09-24 2004-09-14 Locomotive for shunting of rolling stock

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108196A BG65296B1 (bg) 2003-09-24 2003-09-24 Машина за маневриране на жп състави

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG108196A BG108196A (bg) 2004-04-30
BG65296B1 true BG65296B1 (bg) 2007-12-28

Family

ID=32513842

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG108196A BG65296B1 (bg) 2003-09-24 2003-09-24 Машина за маневриране на жп състави

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP1663757B1 (bg)
AT (1) ATE420009T1 (bg)
BG (1) BG65296B1 (bg)
DE (1) DE602004018945D1 (bg)
WO (1) WO2005039952A1 (bg)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2016202970B2 (en) * 2006-12-04 2018-05-31 General Electric Company System, method and computer software code for remotely assisted operation of a railway vehicle system
AT505816A1 (de) * 2007-10-04 2009-04-15 Hans G Unseld Antriebsfahrzeug
RU2477694C2 (ru) * 2011-01-26 2013-03-20 Олег Витальевич Одиноков Вагонотолкатель для перемещения железнодорожных вагонов (варианты) и платформа вагонотолкателя для перемещения железнодорожных вагонов
CN106043326A (zh) * 2016-06-23 2016-10-26 宝鸡中车时代工程机械有限公司 用于铁路维修的重型轨道车
CN107458391A (zh) * 2017-06-30 2017-12-12 中车大连机车车辆有限公司 可拆卸式冷却装置模块
RU2747168C1 (ru) * 2020-07-07 2021-04-28 Общество с ограниченной ответственностью "ПромТехТранс" Вагонотолкатель железнодорожных вагонов (варианты)
RU210630U1 (ru) * 2021-06-02 2022-04-22 Общество с ограниченной ответственностью ПромТехТранс Вагонотолкатель железнодорожных вагонов
CN113291348A (zh) * 2021-07-14 2021-08-24 王枭 一种电动牵车机

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2150399C1 (ru) * 1999-01-18 2000-06-10 Открытое акционерное общество "Брянский машиностроительный завод" Тепловоз
RU2162039C1 (ru) * 1999-04-21 2001-01-20 Григорчук Владимир Степанович Тепловоз с горизонтальным движителем

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1956244C3 (de) * 1969-11-08 1974-01-10 Voith Getriebe Kg, 7920 Heidenheim Hydrodynamisches Wendegetriebe
NL176152C (nl) * 1975-01-30 1985-03-01 Estel Hoogovens Bv Radiografisch bestuurbare rangeerlocomotief.
US5367826A (en) * 1992-10-20 1994-11-29 Gen Electric Mechanical hatch lifting mechanism
FR2720360B1 (fr) * 1994-05-26 1996-07-19 Camail Ets J Dispositif d'entraînement d'un locotracteur.

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2150399C1 (ru) * 1999-01-18 2000-06-10 Открытое акционерное общество "Брянский машиностроительный завод" Тепловоз
RU2162039C1 (ru) * 1999-04-21 2001-01-20 Григорчук Владимир Степанович Тепловоз с горизонтальным движителем

Also Published As

Publication number Publication date
EP1663757A1 (en) 2006-06-07
ATE420009T1 (de) 2009-01-15
BG108196A (bg) 2004-04-30
WO2005039952A1 (en) 2005-05-06
DE602004018945D1 (de) 2009-02-26
EP1663757B1 (en) 2009-01-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG65296B1 (bg) Машина за маневриране на жп състави
CN103796862A (zh) 机动车辆动力传动系和用于运行动力传动系的方法
US4469187A (en) Articulated bus
CN205890878U (zh) 用于铁路的两用型液力传动轨道车
DE102010011859A1 (de) Verbrennungsmotor für ein Hybridfahrzeug mit einer Zusatzwelle durchgehend durch den Motorblock für einen Nebenverbraucherantrieb
CN101181872A (zh) 飞机牵引车动力传动装置
RU133791U1 (ru) Тепловоз
CN201140667Y (zh) 飞机牵引车动力传动装置
CN210212367U (zh) 一种机车新型传动系统
RU2529245C1 (ru) Локомотив
RU2058240C1 (ru) Локомотив
CN218141505U (zh) 一种自载自驱铁罐无人驾驶车
RU209368U1 (ru) Электромеханическая трансмиссия переменно-переменного тока с поосным регулированием для маневрового тепловоза
US1776480A (en) Drive mechanism for motor vehicles
EA036624B1 (ru) Рельсовое транспортное средство и способ эксплуатации рельсового транспортного средства
KR100473288B1 (ko) 자동차의 보조동력 전달장치
RU130940U1 (ru) Локомотив
CN213083138U (zh) 一种高炉矿渣运输车传动装置
RU227982U1 (ru) Беспилотная электрическая унифицированная транспортная платформа на комбинированном ходу
RU201852U1 (ru) Двухосная автомотриса с электромеханической трансмиссией
US4192238A (en) Railway car drive system
US2894593A (en) Rear drive assembly
RU160327U1 (ru) Путевая машина
RU95297U1 (ru) Маневровый двухосный тепловоз
KR200308035Y1 (ko) 자동차의 보조동력 전달장치