BG65070B1 - Модул фасаден топлоизолационен и метод за неговото изграждане - Google Patents
Модул фасаден топлоизолационен и метод за неговото изграждане Download PDFInfo
- Publication number
- BG65070B1 BG65070B1 BG108642A BG10864204A BG65070B1 BG 65070 B1 BG65070 B1 BG 65070B1 BG 108642 A BG108642 A BG 108642A BG 10864204 A BG10864204 A BG 10864204A BG 65070 B1 BG65070 B1 BG 65070B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- stones
- module
- joints
- frame
- thermal insulation
- Prior art date
Links
Landscapes
- Building Environments (AREA)
- Finishing Walls (AREA)
Abstract
Модулът намира приложение в строителството, по-специално при облицоване и топлоизолиране на сгради.Изграден е от камъни (1), които могат да бъдат формовани с правоъгълна форма или неформовани с произволна форма, като лицевите страни на камъните (1)са разположени в една равнина. Камъните (1) са свързани помежду си чрез фуги (2) от фугираща смес. Върху обратната страна на камъните (1) е монтиранарамка (3) с отвори (4), разположени така, че да попаднат във фугите (2). В отворите (4) са монтирани винтове (6) с дюбели (5) за закрепване на модулавърху стената на сградата. Камъните (1) и рамката (3) са свързани в едно цяло чрез слой (7) от пенополиуретан, нанесен от обратната страна на камъните, така че модулът представлява монолитен блок. За осъществяване на свързването между два съседни модула околовръстно на слой (7) е оформен монтажен жлеб (8). Калибрирането на дебелината на модула и оформянето на съединителните жлебове (8) по принципа "нут и перо" се извършва ръчно чрез механична обработка.
Description
Област на техниката
Изобретението се отнася до модул фасаден топлоизолационен и метод за неговото изграждане и ще намери приложение в областта на строителството, по-специално при облицоване и топлоизолиране на сгради.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са облицовки на сгради и вътрешни стени, както и метод за тяхното полагане, при които върху стените от груб строеж се нанася изравнителна циментово-пясъчна замазка, подсилена с армировка, дюбели и винтове за получаване на по-здрава основа, върху която се залепват със замазка камъните - формовани и неформовани.При това изпълнителите на подобна облицовка се стремят да постигнат равномерно разпределена фуга, както и да разположат лицето на камъните в една равнина, доколкото е възможно. След полагането на камъните се оформят фугите. Процесът на полагане на камъните е ръчен и много бавен, тъй като процесът се извършва във вертикална равнина на място и се спазва определена последователност и технологично време, което прави процеса непроизводителен и скъп. Този процес се усложнява още повече, когато сградата се изолира с топлоизолационни плоскости, като стиродур, стирофом, стиропор. След изравнителната замазка на стените се закрепват изолационните плоскости посредством дюбели и винтове, след което се повтарят описаните по-горе операции.
Известна е и облицовка на стени на сгради, състояща се от отделни топлоизолационни панели [1], като всеки панел се състои от топлоизолационен елемент, върху който се нанася защитен слой, изготвен например от полимерциментов разтвор, включващ цимент, латекс, течно стъкло, пясък, керамзитов прах и отпадъци при раздробяване на чакъл. При заливането на топлоизолационния елемент със защитния слой, в последния, още докато е в полутечна фаза се поставя армировка от мрежа или тел. След втвърдяването на защитния слой се получава топлоизолационен панел с трите описани компо нента, здраво свързани един към друг. Краищата на армировката се оставят по-дълги от дължината на панела и при зидането на сградата те се подгъват и закрепват между отделните елементи (например тухли) на зида. За целта, размерите на облицовъчните панели трябва да се подберат така, че да бъдат кратни на размерите на елементите на зида. Недостатък на описания облицовъчен панел е това, че може да се използва само при зидове от стандартни елементи (като тухли) и може да се полага само в процес на изграждане на новострояща се сграда. Освен това закрепването на панелите е трудоемко и включва мокър процес като изготвяне на разтвор за залепването им към сградата. Защитният слой, който е лицевата страна на панела не дава големи възможности за естетическо оформление и разнообразяване на фасадите на сградите.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде конструкция на модул фасаден топлоизолационен, използващ естествени облицовъчни камъни, придаващи уникалност на фасадата и осигуряващ възможност за облицоване, както на новостроящи се, така и на вече построени сгради от всякакъв тип, като се осигури опростен, евтин и надежден монтаж на модула, без използване на мокри процеси. Задачата се решава чрез предложения съгласно изобретението модул фасаден топлоизолационен, състоящ се от камъни, които могат да бъдат формовани или неформовани (необработени), свързани помежду си чрез фуги от замазка. Лицевите страни на камъните са разположени в една равнина, докато целият модул е оформен като правоъгълно тяло, чиито стени са изградени от крайните камъни. Върху обратната страна на камъните в модула е монтирана рамка с отвори, в които са монтирани винтове с дюбели , преминаващи през фугите и служещи за закрепване на модула върху стената на сградата. Рамката се изгражда от профилна стомана, чието напречно сечение може да бъде с произволна форма. От своя страна камъните и рамката са свързани в едно цяло чрез слой от пенополиуретан, нанесен от обратната страна на камъните. Дебелината на слоя от пенополиуретан се подбира в зависимост от желания топло2 изолационен ефект на модула. За съединяване на два съседни модула при монтирането им на стената на сградата, околовръстно на слоя от пенополиуретан се изрязва монтажен жлеб.
За постигане на целта на изобретението е създаден и метод за изграждане на модула, при който целият процес на полагане на камъните се пренася в цехови условия чрез изработка на фасадни модули от топлоизолация от пеноплиуретан и камъни обединени в едно. Това се постига като в определена форма се поставят камъните (формовани или неформовани) с лицевата страна надолу върху равнината на формата, чрез което се постига гарантирано разположение на лицевата страна на камъните в една равнина. Равномерното разпределение на камъните в равнината се осъществява чрез предварително монтирани еднакви ивици, определящи големината на фугите, разположени съобразно формите на формования камък, а при неформованите камъни фугите се разпределят равномерно по периферията на същите. Самото фугиране става в хоризонтална равнина от обратната страна. Върху така подредените и фугирани камъни се поставя рамка с пробити отвори за винтовете с дюбелите и се шприцова пенополиуретан е желаната дебелина на топлоизолационния слой, след което околовръстно на топлоизолационния слой се изрязва монтажен жлеб. Калибрирането на дебелината на модула и оформянето на монтажните жлебове по принципа “нут и перо” се извършва ръчно или чрез експандиране на пенополиуретана в матрица.
Монтажът на модулите върху стената се извършва посредством дюбели и винтове, като предварително се полага перото или се експандира монтажна пенополиуретанова пяна в жлебовете съединяващи двата съседни модула. Съединителните фуги между два съседни модула се оформят на място е фугираща смес. При неравна зидария (груб строеж) се определя фасадната равнина а кухините се запълват със замазка по време на поставяне на модулите. Върху гладки повърхнини монтажът може да се извърши и чрез лепило.
Предимствата на фасадния топлоизолационен модул съгласно изобретението се състоят във:
- възможност за използване на модула, както при новостроящи се сгради, така и при построени вече сгради;
- възможност за използване на модула, независимо от вида на елементите, от които е иззидана сградата;
- монтирането на модулите върху сградата е опростено, като се спестяват трудоемки операции и мокри процеси;
- значително поевтиняване на процеса в резултат на отпадане на строителни материали (изравнителни и слепващи замазки, армировки идр.
- постига се уникалност на фасадата, тъй като се използва естествен камък за облицовка.
Пояснение на приложените фигури
Изобретението е пояснено с приложените фигури, от които:
Фигура 1 представлява поглед отпред на модула, изграден от формован камък;
Фигура 2 представлява разрез по А-А, изобразяващ напречното сечение на модула;
Фигура 3 представлява поглед отпред на модула, изграден от неформован (необработен) камък;
Фигура 4 представлява поглед отпред на рамката, която се монтира върху обратната страна на камъните;
Фигура 5 представлява разрез по Б-Б, изобразяващ напречното сечение на рамката.
Фигура 6 илюстрира начина на монтиране на модулите върху стена на сграда.
Примери за изпълнение на изобретението
Едно примерно изпълнение на модула съгласно изобретението е показано на фиг. 1,2, 4, 5. Модулът е изграден от камъни 1, които са формовани (обработени), така че да бъдат с правоъгълна форма. Модулът представлява правоъгълно тяло, чиято лицева страна е изградена от камъни 1, разположени в една равнина. Камъните 1 са свързани помежду си чрез фуги 2 от фугираща смес. Върху обратната страна на камъните 1, свързани в модула чрез фуги 2 е монтирана рамка 3 е отвори 4, разположени така , че да попаднат във фугите 2. Рамката се изгражда от профилна стомана, като в даденото примерно изпълнение, профилът има П- образна форма, но е възможно използването и на други профили. В отворите 4 са монтирани винтове 6 с дюбели 5 за закрепване на модула върху стената на сградата. От своя страна камъните и рамката са свързани в едно цяло чрез слой 7 от пенополиуретан, нанесен от обратната страна на камъните. Дебелината на слоя 7 от пенополиуретан се подбира в зависимост от желания топлоизолационен ефект на модула. В резултат конструкцията на модула представлява монолитен блок от камъните 1, рамката 3 и топлоизолационния слой 7 от пеноплиуретан. За осъществяване на свързването между два съседни модула при монтирането им върху стената на сградата, околовръстно на слой 7 е оформен монтажен жлеб 8.
На фиг. 3 е показан вариант на модула, чиято конструкция е изградена от неформовани камъни, свързани помежду си чрез фуги 2. Лицевите страни на камъните 1 са разположени в предната равнина на модула, като страните на камъните 1 са с произволна форма.
Създаденият съгласно изобретението метод за изграждане на модула се състои в това, че целият процес на полагане на камъните 1 се пренася в цехови условия чрез изработка на фасадни модули от топлоизолация от пеноплиуретан и камъни обединени в едно. Това се постига като в определена форма се поставят камъните 1 (формовани или неформовани) с лицевата страна надолу върху равнината на формата, чрез което се постига гарантирано разположение на лицевата страна на камъните в една равнина. Равномерното разпределение на камъните в равнината се осъществява чрез предварително монтирани еднакви ивици, определящи фугите 2, разположени съобразно формите на формования камък, а при неформованите камъни фугите се разпределят равномерно по периферията на същите. Самото фугиране става в хоризонтална равнина от обратната страна. Върху така подредените и фугирани камъни Ice поставя рамка 3 с пробити отвори 4 за винтовете 6 с дюбелите 5, разположени така, че да попаднат във фугите 2, след което се шприцова топлоизолационен слой 7 от пенополиуретан с желаната дебелина. Калибрирането на дебелината на модула и оформянето на съединителните жлебове 8 по принципа “нут и перо” се извършва ръчно чрез механична обработка.
Приложение на изобретението
На Фиг. 6 е показан начинът, по който се извършва монтажът на модулите върху стената на сградата посредством дюбели 5 и винтове 6, като предварително се полага перото или се експандира монтажна пенополиуретанова пяна в монтажните жлебове 8 съединяващи два съседни модула. Съединителните фуги 2 между два съседни модула се оформят на място с фугираща смес. При неравна зидария (груб строеж) се определя фасадната равнина а кухините се запълват със замазка по време на поставяне на модулите.
Claims (7)
- Патентни претенции1. Модул фасаден топлоизолационен, оформен като правоъгълно тяло, състоящ се от фасадна страна, свързана с топлоизолационен слой, характеризиращ се с това, че фасадната страна е изградена от камъни (1), разположени в една равнина, свързани помежду си чрез фуги (2), като върху обратната страна на камъните (1) е монтирана рамка (3), в която са пробити отвори (4), с монтирани в тях винтове (6) с дюбели (5), като отворите (4) са разположени така, че да попаднат във фугите (2), при което камъните (1) и рамката (3) са свързани в общ блок чрез топлоизолационен слой (7), нанесен от обратната страна на камъните (1), като по цялата обиколка на слой (7) е изрязан монтажен жлеб (8).
- 2. Метод за изграждане на модул фасаден топлоизолационен, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че в правоъгълна форма се поставят камъни (1) с лицевата страна надолу върху ранината на формата, като за равномерното разпределение на камъните (1) предварително се монтират еднакви ивици, определящи фугите (2), като фугирането се извършва в хоризонталната равнина от обратната страна на камъните (1) с фугираща смес, след което върху така подредените и фугирани камъни (1) се поставя рамка (3) с пробити отвори (4), в които се монтират винтове (6) с дюбели (5), като отворите (4) се разполагат така, че да попаднат във фугите (2), след което върху обратната стра4 на на камъните (1) и рамката (3) се шприцова топлоизолационен слой (7) с желаната дебелина, в който чрез изрязване се оформя монтажен жлеб (8).
- 3. Модул съгласно претенция 1, характе- 5 ризиращ се с това, че камъните (1) са обработени и имат правоъгълна форма.
- 4. Модул съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че камъните (1) имат произволна форма.
- 5. Модул съгласно претенция 1, характе ризиращ се с това, че топлоизолационният слой (7)е от пенополиуретан.
- 6. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че топлоизолационният слой (7) е от пенополиуретан.
- 7. Модул съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че рамка (3) може да има произволен профил.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG108642A BG65070B1 (bg) | 2004-03-19 | 2004-03-19 | Модул фасаден топлоизолационен и метод за неговото изграждане |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG108642A BG65070B1 (bg) | 2004-03-19 | 2004-03-19 | Модул фасаден топлоизолационен и метод за неговото изграждане |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG108642A BG108642A (bg) | 2005-09-30 |
BG65070B1 true BG65070B1 (bg) | 2007-01-31 |
Family
ID=35148743
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG108642A BG65070B1 (bg) | 2004-03-19 | 2004-03-19 | Модул фасаден топлоизолационен и метод за неговото изграждане |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG65070B1 (bg) |
Citations (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
RU2209280C2 (ru) * | 2001-04-06 | 2003-07-27 | Мордвов Аркадий Алексеевич | Способ облицовки стен зданий из малогабаритных кладочных элементов |
-
2004
- 2004-03-19 BG BG108642A patent/BG65070B1/bg unknown
Patent Citations (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
RU2209280C2 (ru) * | 2001-04-06 | 2003-07-27 | Мордвов Аркадий Алексеевич | Способ облицовки стен зданий из малогабаритных кладочных элементов |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG108642A (bg) | 2005-09-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US11313134B2 (en) | Wall panel | |
US9957722B2 (en) | Insulated wall panel | |
EP3365511B1 (en) | Insulated wall panel with plurality of aesthetic facing elements | |
KR100346230B1 (ko) | 콘크리트 판넬 및 그 제조방법 | |
RU2620109C1 (ru) | Паропроницаемая фасадная система для крепления мелкоразмерных облицовочных плиток | |
KR101311880B1 (ko) | 조립식 단위벽체틀 및 이의 제작방법 | |
KR101466825B1 (ko) | 조립식 단위벽체틀 및 이를 이용한 벽체 시공방법 | |
BG65070B1 (bg) | Модул фасаден топлоизолационен и метод за неговото изграждане | |
KR20130051177A (ko) | 조립식 단위벽체틀을 위한 문틀프레임 | |
KR20120006263A (ko) | 벽체 시공방법 | |
RU2431023C2 (ru) | Облегченный изоляционный строительный блок | |
RU2132429C1 (ru) | Способ возведения стен с плитным утеплителем (варианты) | |
KR101151181B1 (ko) | 벽체용 심재 및 벽체용 심재 제조방법 | |
RU2156338C1 (ru) | Способ возведения стен с плитным утеплителем (варианты) | |
EA040495B1 (ru) | Фасадная декоративная теплоизоляционная панель из полистиролбетона и способ ее изготовления (варианты) | |
KR20030096633A (ko) | 건축물의 비내력 벽체용 조립식 패널 | |
KR100826665B1 (ko) | 자연석을 이용한 벽체 구조물 시공방법 | |
RU89556U1 (ru) | Элемент ограждающей конструкции | |
BG64102B1 (bg) | Облицовъчна плоча и метод за облицоване на стена | |
JP2000145008A (ja) | 構築用パネル、該構築用パネルを用いた塀、外壁構造、植栽用外構構造および路面構造 | |
JPH06322927A (ja) | 化粧壁パネル及び化粧壁パネルを用いた大型壁面形成施工方法 | |
HU190260B (hu) | Eljárás téglaburkolattal ellátott betonelemek, főleg homlokzati falpanelok gyártására |