BG64717B1 - Многофункционална бойна част - Google Patents

Многофункционална бойна част Download PDF

Info

Publication number
BG64717B1
BG64717B1 BG105706A BG10570601A BG64717B1 BG 64717 B1 BG64717 B1 BG 64717B1 BG 105706 A BG105706 A BG 105706A BG 10570601 A BG10570601 A BG 10570601A BG 64717 B1 BG64717 B1 BG 64717B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
warhead
housing
charge
leading
fairing
Prior art date
Application number
BG105706A
Other languages
English (en)
Other versions
BG105706A (bg
Inventor
Страхил ГУШЛЕВ
Галина ГУШЛЕВА
Original Assignee
Страхил ГУШЛЕВ
Галина ГУШЛЕВА
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Страхил ГУШЛЕВ, Галина ГУШЛЕВА filed Critical Страхил ГУШЛЕВ
Priority to BG105706A priority Critical patent/BG64717B1/bg
Publication of BG105706A publication Critical patent/BG105706A/bg
Publication of BG64717B1 publication Critical patent/BG64717B1/bg

Links

Landscapes

  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)
  • Radar Systems Or Details Thereof (AREA)

Abstract

Бойната част се състои от две самостоятелни бързосглобяеми и бързоразглобяеми самостоятелни части. Лидиращата бойна част може да има действие, подпомагащо или различаващо се от това на следващата я основна бойна част. Лидиращата бойна част (2) осигурява фугасно-насочено действие с увеличено от 1,5 до 3 пъти разрушително действие в посока на поразявания обект по сравнение с традиционните боеприпаси с обемно (фугасно) действие на взрива. Бойната част (2) от новия или стандартно изпълнен тип е снабдена с челен или дънен взривател (4) и е устроена в корпус, в задната част на който се въвеждат елементи, осигуряващи демпфиране (гасене) на действието на взрива й върху основната бойна част (3), както и възможност за бързо и точно сглобяване, фиксиране и разглобяване.

Description

(М) МНОГОФУНКЦИОНАЛНА БОЙНА ЧАСТ
Област на техниката
Изобретението се отнася до многофункционална бойна част, предназначена да се използва в състава на боеприпаси, изстрелвани от гранатохвъргачки, минохвъргачки, авиационни и други реактивни системи, а след съответно оразмеряване съобразно с налаганията и претоварванията при изстрел - и в състава на боеприпасите за танковите и артилерийските оръдия и гаубици.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са редица боеприпаси, чието поразяващо действие се осигурява от комбинация на две самостоятелно оформени, съединени неподвижно или подвижно, но неразглобяемо една към друга бойни части или кумулативни заряда, изстрелвани като едно цяло и задействуващи се по определен от конструкцията им начин като тандем, т.е. като съставни двутактови взривни устройства.
Така например, доколкото може да се съди от [1] и общодостъпната проспектна и друга информация за тази тандемна кумулативна бойна част, тя е устроена като съчетание от два самостоятелни кумулативни заряда, всеки от които е оформен като самостоятелна бойна част с взривател, а двете бойни части са свързани и дистанцирани помежду си неподвижно така, че се изстрелват като едно цяло.
Нормалното бойно действие на тази тандемна бойна част се очаква да бъде, като задействуването на основната бойна част е обусловено от действието на предварителната(лидиращата) бойна част, доколкото взривателят в основната бойна част се счита, че се задействува от динамичния импулс при взрива на лидиращата бойна част.
По аналогичен начин е устроена, действува и се изстрелва тандемната кумулативна бойна част, описана в [2].
С неподвижно сглобени в състава на готовия боеприпас преди стрелба и стандартно устроени кумулативни и тандемно-кумулативни бойни части са снабдени и известните боеприпаси, представени в [5]. Доколкото може да се съди източника [5] за тези от тях, снабдени с тандемно-кумулативни бойни части, основните признаци на изпълнението им не се от личават съществено от посочените по-горе.
Като едно цяло, макар и с подвижни една спрямо друга бойни части, неразглобяемо е устроена и се изстрелва и тандемната кумулативна бойна част, описана в [3], като според положението на лидиращата подвижна бойна част се променя характерът на поразяващото бойно действие на основната такава - от кумулативно, когато лидиращата бойна част е изтеглена и фиксирана в крайно предно положение, до обикновено фугасно, когато тя е изтеглена докрай назад и се разполага в кухината на кумулативния заряд с облицовка.
За така известните конструкции могат да се направят няколко извода, а именно:
1. Известните съставни бойни части са от тандемно-кумулативен тип, съдържат две последователно съединени неподвижно или подвижно една спрямо друга самостоятелно оформени кумулативни бойни части (или кумулативни заряди), всяка от които е снабдена с устройство за взривяване.
При това всяка от съставляващите бойни части е устроена стандартно за осъществяване на пробивно действие, като собствено кумулативният заряд е изпълнен от бризантно взривно вещество с оформена в него кумулативна кухина, в която е поместена метална облицовка с размери и маса, осигуряващи формирането на високоскоростна метална кумулативна струя. Кумулативният заряд е разположен в корпус, като зад него в корпуса са изпълнени допълнителен заряд с екран (вложка) за оптимизиране на детонацията на собствено кумулативния заряд и гнездо за поместване на електродетонатор или на детонатора на дънен, обикновено пиезоелектрически, взривател. Отпред всяка от бойните части съдържа обтекател, съединен с корпуса й, като обтекателят на лидиращата бойна част в някои от тях носи монтиран в него отделно изпълнен пиезогенератор за дънния пиезоелектрически взривател, а обтекателят на основната бойна част самостоятелно или с помощта на отделен елемент тип дистанционна тръба е съединен неподвижно или подвижно, но неразглобяемо, с корпуса на лидиращата бойна част. В бойните части с дънен взривател същият е центрован и фиксиран в съответната бойна част с помощта на установени отзад в корпуса й детайли тип втулка и притискащ диск (пръстен).
2. Съставляващите тандема кумулатив2 ни бойни части са сглобени една към друга при изработването на готовия боеприпас и в това им положение преди стрелбата се изстрелват като едно цяло, а нормалното бойно действие на тандема се обуславя от действието на лидиращата кумулативна бойна част. Това поражда възможност от откази и непълноценно задействуване на основната кумулативна бойна част в случай, че при среща с цел (преграда) лидиращата бойна част не се задействува (при странични удари, рикошети, попадане в процепи и меки, прегради и пр.). При стрелба по бойна техника, снабдена с динамична защита, това може да предизвика неспособност на тандемния боеприпас въобще да нанесе осезаемо поражение.
3. С появата на съвременна бойна техника - танкове и други, в които, се въвеждат два слоя динамическа защита (ДЗ) (т.н. тандемна ДЗ), известните тандемно-кумулативни боеприпаси губят качествата си на поразяващо средство, доколкото даже при нормалното им действие след като инициираният от лидиращият кумулативен заряд първи слой ДЗ се задействува, вторият отдалечен и съответно защитен срещу кумулативното действие на лидера слой ДЗ посреща основния кумулативен заряд и задействан от него, практически на 50 и повече процента снижава пробивното му действие по основната пасивна броня (защита). С това се отнема възможността танкът да бъде поразен или да бъде лишен от способността си да изпълнява бойните си функции.
4. Увеличените габарити и маса на сглобените в едно цяло съставляващи тандема бойни части при равни други условия водят до намаляване на такива основни балистически характеристики на стрелбата като скорост на изстрелването, разстояние на стрелбата, скорострелност и пр. Това снижава ефективността на стрелбата даже по слабо защитени, но по-отдалечени цели като бойни машини на пехотата, бронетранспортьори и др., чието въоръжение обаче е в състояние да нанася поражения в обсега от 500 и повече метра.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде съставена от две части -лидираща и основна - многофункционална бойна част, в която всяка от отделно оформените бойни части да бъде със самостоятелно бойно действие, избрано да е максимално ефективно спрямо определен тип цели на противника.
При това се предвижда основната бойна част на съставната конструкция да бъде монтирана в готовия за изстрелване боеприпас, като в този случай се осигуряват по-високи балистически характеристики на стрелбата—скорост на изстрелване, дистанция, скорострелност, вероятност на поражение и др., а боеприпасът е с постоянна боеготовност за стрелба.
Лидиращата бойна част се предвижда да бъде с подпомагащо или различаващо се от това на основната бойна част действие, като същата се изпълни така, че да се осигури бързото й сглобяване към основната бойна част при съвместното им изстрелване или съответно бързото й разглобяване, ако необходимостта от такова изстрелване отпадне.
Задачата на изобретението се решава, като в челната част на основната бойна част се устройва място за бързо присъединяване, фиксиране и отсъединяване на лидиращата бойна част и се въвежда устройство, което демпфира и предпазва основната бойна част от действието на взривната ударна вълна и разлитащите се назад части при взривяване на лидиращата бойна част. Едновременно за задействуване на основната бойна част в нея се вгражда подходящо подбран дънен взривател.
Лидиращата бойна част според типа на поразяваните цели може да бъде изпълнена с различно действие, съобразно с действието на основната бойна част, така че сумарното им действие да бъде с максимална ефективност. Като основни могат да бъдат посочени следните възможни комбинации:,
Комбинация А
Лидираща бойна част от нов тип с фугасно-насочено действие, осигуряващо 1,5...3 пъти по-мощно разрушително действие спрямо целта по сравнение с обикновения обемен (фугасен) взрив, и основна бойна част с кумулативно дълбокопробивно действие (вариращо от високоскоростно до нискоскоростно от вида на ударните ядра).
Тази комбинация е предназначена найвече за поразяване на съвременните танкове и друга бойна техника, снабдени с едно- и двуслойна динамична и следваща зад нея основна пасивна защита.
Комбинация Б
Лидираща бойна част с кумулативно пробивно действие както на основната бойна част, описана в комбинация А, и основна бойна част с фугасно-насочено или термобарично действие.
Тази комбинация е препоръчителна за поразяване на подвижни и неподвижни цели, снабдени с еднослойна ДЗ или без такава, с мощна основна пасивна защита (броня), когато локалното й пробиване не би довело до извеждането й от строя или осезаемо поражение, но последващият проникващ през пробитието фугасен и термобаричен ефект е в състояние да нанесе значителни поражения на техниката и персонала вътре в обекта.
Очевидна е възможността и за други комбинации с бойни части от посочения или други известни типове.
Новият тип бойна част с фугасно-насочено действие се устройва, като в корпуса на бойната част се оформя заряд от високобризантно взривно вещество или взривна композиция с цилиндрично-сферична, сфероконическа или цилиндро-конична кухина с тънка метална облицовка от тежък метал или без облицовка, която е насочена с основата си към поразявания обект. При това отношението на диаметъра на заряда към диаметъра на кухината в отделните й сечения съставлява 1,8...3,2, а височината й съставлява от 1.. .2,5 пъти от найголемия диаметър на заряда при съответно поголяма височина на същия. Конкретната дебелина на облицовката според размерите на заряда и кухината се подбират така, че металът на увлечената от продуктите на взрива (ПВ) облицовка да увеличи масата им и запасената в тях енергия на насоченото им напред движение, без да се проявяват признаци на кумулативен ефект.
Като вариант в основата на заряда на максимално отдалечение от върха на кухината може да бъде установена масивна метална пластина, възприемаща контактното налягане от насочените към нея продукти на взрива (ПВ) и служеща за нанасяне на силен разрушаващ удар по целта след ускоряването й съвместно сПВ.
Взривяването на новия тип бойна част може да се осъществи от подбран стандартен челен или дънен взривател. В случай на използване на челен взривател, отпред на бойната част се установява обтекател с резбови отвор за взривателя, а между челото на обтекателя и предното чело на заряда се разполага метален диск с централен отвор, предпазващ заряда и облицовката му от въздействието на детониращия взривател и насочващ металните части и ПВ към централно разположен в задната част на заряда капсул-детонатор от лъчев тип.
При използването на дънен взривател последният се монтира в задната част на корпуса на бойната част и фиксира надеждно там така, че детонаторното му устройство да се разположи в централно гнездо, оформено откъм задното чело на заряда. Обтекателят в този случай се изпълнява плътен, без резбови отвор.
Отделно зад дъното на заряда или дънния взривател в корпуса се разполага цилиндричен демпфер от материал с висока деформационна способност от типа на каучуците или порестите материали. Допълнително за същата цел корпусът на лидиращата бойна част е отслабен с изпълнена отзад в него кръгова канавка.
Отвътре в задната част на корпуса на бойната част с фугасно-насочено действие се изпълнява диаметър с необходимата точност за сглобяването й с основната бойна част и разположена на определено разстояние кръгова канавка, служеща за фиксирането й към основната бойна част.
Описаното изпълнение в задната част на корпуса и на демпфера се явява унифицирано за бойните части, предназначени за лидер, независимо от конкретния им тип и действие.
За осигуряването на самостоятелното или в състава на многофункционалната бойна част функциониране на основната бойна част независимо от типа й в нея се устройва челен възел, включващ елементи за демпфиране и предпазване от разрушаващото или деформиращото въздействие на взривния динамичен импулс на лидиращата бойна част. Челният възел съдържа обтекател с разположени отпред в него тапа, пружина, опорен диск и демпфер с определени размери съобразно с механичните свойства на материала му (каучук, порест материал и др.), който заедно с усилието на тапата върху пружината осигурява при деформацията си под действието на продуктите на взрива и разлитащите се назад части от ли диращата бойна част гасене на въздействието им върху обтекателя и оттам върху основната бойна част като цяло.
Към заряда в задната част на корпуса на основната бойна част се монтира подходящо подбран дънен взривател, например [4]. Пак там корпусът на основната бойна част се изпълнява по начин, осигуряващ присъединяването й към следващия елемент на готовия боеприпас.
Преимуществата на многофункционалната бойна част съгласно изобретението спрямо известните тандемно-кумулативни конструкции са:
- При бойно използване като съставно изпълнение от лидираща и основна бойни части според избрания тип цели и съответната комбинация, в типа и изпълнението на съставните части се постига увеличено, поразяващо действие, в т.ч. поражение на защитени с двуслойна, (тандемна) динамична защита цели (обекти), които са непоражаеми от, стандартните кумулативни и тандемно-кумулативни бойни части и, боеприпаси.
- Чрез подбор на типа и изпълнението на съставните бойни части, може да се осигури по-ефективно многофакторно поразяващо действие, срещу разнообразни цели за сметка на допълващите се действия на лидиращата и основната бойни части (кумулативно-пробивно, фугасно-насочено, термобарично, осколочно, осколочно-фугасно и пр.).
- Възможно е бойно използване само на основната бойна част в състава на готовия за изстрелване боеприпас, при което неговите габарити и маса се намаляват и с това се осигуряват по-високи скорост на изстрелване, разстояние на стрелбата, скорострелност, вероятност на попадение и др. по сравнение с неразглобяемите преди стрелба съставни бойни части, което осигурява по-висока бойна ефективност, особено спрямо отдалечени и бързоподвижни цели.
- Бързото сглобяване на лидиращата бойна част към основната бойна част в състава на готовия за изстрелване боеприпас и възможността за лесното й и бързо отсъединяване позволяват да се води ефективна стрелба, по различни цели според тяхната степен на защитеност (уязвимост), отдалеченост, опасност за своя персонал и др. бързосменящи се фактори на полето на боя.
Описание на приложените фигури
Фигура 1. Многофункционална бойна част:
а) в сглобен вид с лидиращата и основната бойни части;
б) основна бойна част.
Фигура 2. Лидираща бойна част с фугасно-насочено действие, задействувана от челен взривател. Фигура 3. Лидираща бойна част с фугасно-насочено действие, задействувана от дънен взривател.
Фигура 4. Челен възел на основната бойна част.
Примери за изпълнение
Изобретението се пояснява с посочените на фиг.1 ... фиг.4 изпълнения.
На фиг. 1а е показано едно от изпълненията на многофункционалната бойна част 1 в сглобен вид на съставляващите я отпред лидираща бойна част 2 с фугасно-насочено действие и отзад основна бойна част 3, като основната бойна част 3 е от кумулативен тип и е снабдена с дънен взривател 4 (комбинация А).
На фиг. 1 б многофункционалната бойна част 1 е показана след отсъединяване на лидиращата бойна част 2, при което тя се привежда към съставляващата я основна бойна част 3, състояща се от корпус със съответно снаряжение 30 и обтекаем челен възел 29.
На фиг.2 е дадено примерното изпълнение на лидираща бойна част 2 с фугасно-насочено действие, снабдена с челен ударен взривател 5. Тя е съставена от тънкостенен метален корпус 6, имащ предна част с цилиндрична форма с определен диаметър, която чрез конусен преход преминава в задна тръбообразна част. Вътре в предната част на корпуса и конусния преход е запресован разривен заряд 7 от високобризантно взривно вещество или взривна композиция, в централната част на който е изпълнена кухина 8 с цилиндро-конична форма, стесняваща се в посока към задната част на корпуса 6. Стените на кухината са облицовани от облицовка 9 от тежък метал (мед, сплав на медта с бисмут и др.) така, че в отделните сечения по височина отношението на дебелината на облицовката към диаметъра на кухината не надвишава в най-тясната част 0,035, а в най-широката - 0,025. Към задното чело на заряда 7 е запресована влож5 ка 10 с централен отвор, по който се води стеснената задна част на облицовката 9. В задната част на корпуса 6 към челото на заряда 7 е притиснат от завит в корпуса 6 диск 12 чрез подложка 13 допълнителен заряд 11. Към задното чело на диска 12 е прикрепен демпфер 14 с определени размери съобразно с механичните свойства на материала му (каучук, порест материал и др.). Допълнително корпусът 6 е отслабен с вътрешна канавка А, изпълнена в зоната на допълнителния 11. Самият допълнителен заряд 11 е изпълнен от запресовано заедно с вложка с отвор 15 високобризантно взривно вещество или взривна композиция 16, като в централния отвор на вложката 15 плътно е поместена втулка с отвор 17, в която неподвижно е установен капсул-детонатор от лъчев тип 18 така, че челото му с фланец да е ориентирано към кухината 8.
Отпред в корпуса 6 на лидиращата бойна част 2 е завит обтекател 19 с резбови отвор, в който е поместен челният взривател 5 с насочен към кухината 8 детонатор.
Едновременно обтекателят 19 чрез подложка 20 притиска към предното чело на заряда 7 и облицовката 9 метален предпазител 21, имащ формата на диск с отвор в центъра си с диаметър, равен или превишаващ до 1.1 пъти диаметъра на детонатора на челния взривател 5.
За фиксиране срещу саморазглобяване вътре в задната част на корпуса 6 е изпълнена трапецовидна канавка В.
На фиг.З е представена лидираща бойна част 2 с фугасно-насочено действие, задействувана от дънен взривател 27, например изпълнен съгласно [4]. Тя е устроена, като в корпуса 6 зарядът 7 е запресован отпред заедно с широка сфероконическа тънкостенна облицовка 9 на кухината му, а в задната му част е оформено гнездо 24 за поместване на детонатора на дънния взривател 27. Самият взривател 27 е установен върху челото на цилиндрична втулка 26, разположена в задната част на корпуса 6 и притискаща чрез подложка 25 задното чело на заряда 7, а чрез завит в резбата на корпуса 6 пръстен 28 взривателят 27 е здраво и устойчиво фиксиран срещу сътресения при манипулиране и изстрелване, като към задното му чело е прикрепен демпферът 14. Отпред между челото на заряда 7 с фланеца на облицовката 9 и плътния обтекател 23 е разположена масивна метална пластина 22, притисната чрез подложката 20. В корпуса 6 са изпълнени канавките А и В както на фиг. 2.
Изпълнението на новата бойна част с фугасно-насочено действие съгласно фиг.З може да се използва и за основна бойна част със същото действие (при комбинация Б), като вместо плътния обтекател 23 към корпуса 6 се монтира обтекател 31 с челен възел 29 съгласно фиг.4.
На фиг.4 е показан пример за устройството на челния възел 29 на основната бойна част 3, когато тя е изпълнена на база корпус с кумулативен заряд 30 (виж фиг.1), а за лидираща бойна част 2 се използва един от вариантите съгласно фиг.2 или фиг.З.
Челният възел 29 съдържа обтекател 31, който е съединен с корпуса 30 от фиг.1 и чиято обтекаема конусна форма отпред преминава в цилиндрична, като на определено разстояние от челото му отвътре върху степенка е разположен метален опорен диск с централен отвор 33, притиснат от излизаща извън челото му тапа с фланец 38 чрез пружина 35, а тапата 38 се удържа от завита в резба на обтекателя 31 гайка 37 и разположена между гайката 37 и тапата 38 еластична подложка 36. Между тапата 38 и опорния диск 33 към челото на последния е прикрепен демпфер 34 от деформируем високоеластичен материал (каучук, порест материал).
На цилиндричната част на обтекателя 31 отвън на определено разстояние от челото му, съобразно с разполагането на канавката В в задната част на корпуса 6 на лидиращата бойна част 2, са изпълнени канавка С с разположен в нея пружинен пръстен 32 и опорно чело В с диаметър, по-голям или равен на външния диаметър на задната част на корпуса 6, а на предходната дължина външният диаметър на обтекателя 31 е подбран по-малък от вътрешния диаметър в задната част на корпуса 6 за точно сглобяване на лидиращата към основната бойна част.
Използване на изобретението
Многофункционалната бойна част 1 в изпълнението си съгласно фиг.1 а с лидираща бойна част, изпълнена например съгласно фиг.З, се използва и действува по следния начин в състава на готовия за изстрелване боеприпас, например реактивна противотанкова граната, с монтирана в него основна бойна част съгласно фиг. 16.
Преди изстрелване двете съставляващи я бойни части 2 и 3 се сглобяват една към друга, като корпусът 6 на лидиращата бойна част 2 се надява плъзгащо се върху цилиндричната част на челния възел 29 до упор в челото D на обтекателя 31, при което пружинният пръстен 32 се разполага едновременно в канавката В на корпуса 6 и канавката С на обтекателя 31, с което удържа двете бойни части във фиксирано състояние, а тапата 38 потъва навътре, деформирайки с определено усилие пружината 35.
При изстрел взривателите 27 и 4 на двете бойни части 2 и 3 се взвеждат, като при попадане в цел (преграда) първоначално се задействува взривателят 27, който взривява лидиращата бойна част 2. Формираната в нея газометална струя от продуктите на взрива на заряда 7 и облицовката 9 нанасят удар с увеличен от 1,8 до 3,2 пъти импулс върху масивната пластина 22 и я изхвърлят с увеличена скорост в посока на целта (преградата). От увеличеното по сила и мощ съвместно действие на пластината 22 като ударник и на продуктите на взрива като ускоряващо я динамично бутало такива елементи в целта като например блоковете на навесната и вградената ДЗ заедно с предпазните екрани между тях биват или разрушени и отхвърлени, или деформирани (сплескани) до степен, когато нормалното им действие не е възможно и те не могат да предизвикат разстройване и снижаване на кумулативното пробивно действие на основната бойна част 3 .
От действието на взрива корпусът 6 на лидиращата бойна част се разрушава в зоната на канавката А, което води до разтоварващ ефект спрямо разпространяващата се назад взривна ударна вълна. Допълнително гасене (разтоварване) на динамичния удар от същата и частите на взривателя 27, нанасян върху основната бойна част 3, се постига от плавната и продължителна деформация на едновременно деформиращите се в пакет демпфер 14, тапа 38, пружина 35 и демпфер 34, като при пределни условия на деформация демпферът 34 може да разруши цилиндричната част на обтекателя 31 в основата му до опорния диск 33, което окончателно разтоварва челния възел 29 и основната бойна част 3 от недопустими динамични натоварвания.
При подхождане към целта и удар в нея на обтекателя 31 на основната бойна част 3, превишаващ значително ударното натоварване от взрива на лидиращата бойна част 2, се задействува взривателят 4, който взривява основната бойна част 3 и тя нанася безпрепятствено поразяващото си пробивно действие върху целта.
За стрелба по отдалечени по-слабо защитени цели или по открита жива сила и небронирана техника на местността многофункционалната бойна част съгласно фиг. 1а бързо се разглобява, като с усилие на ръката лидиращата бойна част 2 се издръпва напред, при което пружинният пръстен 32 се свива и я освобождава, а подпружинената тапа 38 способствува за бързото й отделяне.
В този вид боеприпасът отново само с основната бойна част 3 в състава си е готов за изстрелване.
Предлаганата с изобретението многофункционална бойна част може да се произвежда с използване на традиционни материали, начини и технически средства в бранша.
Чрез замяна на челните възли, а при необходимост - и взривателите в съществуващите тандемно-кумулативни бойни части, може да се осъществи модернизацията им по един от вариантите на многофункционалната бойна част.

Claims (5)

Патентни претенции
1. Многофункционална бойна част, състояща се от две, последователно разположени и съединени неподвижно или подвижно, но неразглобяемо помежду си съставни бойни части - лидираща и основна, изстрелвани едновременно и действуващи зависимо в тандем, всяка от които е устроена от поместен в корпуса й стандартно изпълнен кумулативен заряд с метална облицовка на кухината му, като отзад в гнездо на заряда е установен дънен взривател с помощта на съединени с корпуса втулка и пръстен, а отпред корпусът е снабден с обтекател, като в обтекателя на лидиращата бойна част отпред може да бъде монтиран пиезогенератор за дънния взривател, и характеризираща се с това, че съставляващите я действуващи независимо една от друга лидираща (2) и основна (3) бойни части са съединени помежду си бързосглобяемо и бързоразглобяемо чрез задната част на корпуса (6) на лидиращата бойна част (2) и челния възел (29) на основната бойна част (3), които са изпълнени така, че да се осигури плъзгащо се съединяване и фиксиране на корпуса (6), на лидиращата бойна част (2) върху челния възел (29) чрез упор в опорно чело (D) на обтекателя (31) и от разполагащ се при това положение в канавката (В) на корпуса (6) пружинен пръстен (32) на челния възел (29), като канавките (В), (С) и пружинният пръстен (30) са разчетени на отсъединяване на лидиращата бойна част (2) с определено усилие, а основната бойна част (3) е съставена от корпус със съответно снаряжение (30) и от сглобени с корпуса (30) отпред чрез обтекател (31) челен възел (29), а отзад дънен взривател /4/, и се монтира самостоятелно в готов за изстрелване боеприпас.
2. Многофункционална бойна част съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че лидиращата бойна част (2) е устроена от корпус (6), имащ цилиндрична предна част с поголям диаметър и конусен преход към задната му тръбообразна част, в които е запресован разривен заряд (7) от високобризантно взривно вещество или взривна композиция, като в централната част на заряда (7) е изпълнена цилиндро-конична кухина (8), насочена със стеснението си към задната част на корпуса (6), при това отношението на външния диаметър на заряда (7) към диаметъра на кухината (8) в отделните й сечения съставлява от 1,5 до 3,2, а височината й съставлява от 1 до 2,5 пъти от най-големия диаметър на заряда (7), при съответно по-голяма височина на същия, като в най-стеснената част дебелината на облицовката (9) не надвишава 0,035, а в най-широката 0,025 от съответния диаметър на кухината (8), а отзад в заряда (7) е запресована вложка (10) с отвор, центрован по стеснението в задната част на облицовката (9), като към задното чело на заряда (7) с вложка (10) е установен допълнителен заряд (11), притиснат от завит в тази част на корпуса (6) диск (12) чрез подложка (13), а към диска (12) е прикрепен демпфер (14) от високоеластичен материал, при това в зоната на допълнителния заряд (11) стената на корпуса (6) е отслабена с вътрешна канавка (А), а на определено разстояние от задното му чело в корпуса (6) е изпълнена вътрешна трапецовидна канавка (В), като допълнителният заряд (11) е изпълнен от запресовано заедно с вложка с отвор (15) високобризантно взривно вещество или взривна композиция (16), а в централния отвор на вложката (15) плътно е поместена втулка с отвор (17), в която неподвижно е установен капсул-детонатор от лъчев тип (18) така, че челото му с фланец да е ориентирано към кухината (8), като отпред в корпуса (6) е завит обтекател (19) с резбови отвор, в който е разположен челен взривател (5) с насочен към кухината (8) детонатор, при това обтекателят (19) чрез подложка (20) притиска към предното чело на заряда (7) и облицовката (9) метален предпазител (21), имащ формата на диск с централен отвор, чийто диаметър е равен или не превишава 1,1 от диаметъра на детонатора на челния взривател (5).
3. Многофункционална бойна част съгласно претенции 1 и 2, характеризираща се с това, че лидиращата бойна част (2) е устроена да се задействува от разположен в задната част на корпуса (6) дънен взривател (27), като зарядът (7) е запресован в корпуса (6) заедно със сфероконическа или цилиндро-сферическа облицовка (9), а в задната му част е оформено гнездо (24) за детонатора на взривателя (27), който е установен върху челото на цилиндрична втулка (26), разположена в корпуса (6) и притискаща чрез подложка (25) задното чело на заряда (7), като взривателят (27) е фиксиран устойчиво от завит в корпуса (6) пръстен (28), а към задното му чело е прикрепен демпферът (14), при това отпред в корпуса (6) е установен плътният обтекател (23), притискащ чрез подложката (20) към предното чело на заряда (7) и фланеца на облицовката (9) масивна метална пластина (22) с дискообразна, слабоконична или слабосферична форма.
4. Многофункционална бойна част съгласно претенции 1,2 и 3, характеризираща се с това, че лидиращата бойна част (2) може да бъде изпълнена като стандартна кумулативна, кумулативно-осколочна или друг тип стандартна бойна част, като в задната част на корпуса й (6) е разположен демпфер (14) и е устроена вътрешна трапецовидна канавка /В/.
5. Многофункционална бойна част съгласно претенции 1,2, 3 и 4, характеризираща се с това, че основната й бойна част (3) е устроена от свързани помежду им челен възел (29), корпус със стандартно кумулативно или друго снаряжение (30) и монтиран отзад в корпуса (30) дънен взривател (4), като челният въ зел (29) съдържа тънкостенен обтекател (31) с обтекаема форма, преминаваща отпред в цилиндрична, като на определено, съобразно с размерите на корпуса (6) на лидиращата бойна част (2) разстояние от предното му чело от- 5 вътре върху опорна степенка е разположен метален диск (33) с централен отвор, при това дискът (33) е притиснат от излизаща извън челото на обтекателя (31) конусовидна тапа с фланец (38) чрез пружина (35), като тапата (38) 10 се удържа от завита отпред в обтекателя (31) гайка (37) с разположена между нея и гайката (37) еластична подложка (36), а към предното чело на диска (33) е прикрепен демпфер (34) от високоеластичен материал, при това на on- 15 ределено разстояние от челото на обтекателя (31) отвън на цилиндричната му повърхност, имаща диаметър по-малък от вътрешния диаметър на задната част на корпуса (6), са изпълнени канавка (С) с разположен в нея и подаващ се навън пружинен пръстен (32) и опорно чело (В), имащо равен или по-голям диаметър от външния диаметър на задната част на корпуса (6).
BG105706A 2001-07-16 2001-07-16 Многофункционална бойна част BG64717B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG105706A BG64717B1 (bg) 2001-07-16 2001-07-16 Многофункционална бойна част

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG105706A BG64717B1 (bg) 2001-07-16 2001-07-16 Многофункционална бойна част

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG105706A BG105706A (bg) 2003-01-31
BG64717B1 true BG64717B1 (bg) 2005-12-30

Family

ID=3928458

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG105706A BG64717B1 (bg) 2001-07-16 2001-07-16 Многофункционална бойна част

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG64717B1 (bg)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN107537106A (zh) * 2016-06-23 2018-01-05 中国人民解放军军械工程学院 柔性连接式机载细水雾森林灭火弹系统
CN107537107A (zh) * 2016-06-23 2018-01-05 中国人民解放军军械工程学院 刚性连接式机载细水雾森林灭火弹系统

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3942841A1 (de) * 1989-12-23 1991-06-27 Dynamit Nobel Ag Einstellbarer abstandshalter auf einem hohlladungsgefechtskopf, umschaltbar fuer tiefen- oder seitenwirkung
US5415105A (en) * 1992-11-28 1995-05-16 Dynamit Nobel Aktiengesellschaft Tandem warhead with piezoelectric percussion fuses

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3942841A1 (de) * 1989-12-23 1991-06-27 Dynamit Nobel Ag Einstellbarer abstandshalter auf einem hohlladungsgefechtskopf, umschaltbar fuer tiefen- oder seitenwirkung
US5415105A (en) * 1992-11-28 1995-05-16 Dynamit Nobel Aktiengesellschaft Tandem warhead with piezoelectric percussion fuses

Also Published As

Publication number Publication date
BG105706A (bg) 2003-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN112066826B (zh) 一种小口径旋转炮弹弹头机械触发引信
US5107766A (en) Follow-thru grenade for military operations in urban terrain (MOUT)
KR101249770B1 (ko) 공중폭발탄용 탄두의 조립체 및 이의 제조방법
JPH07301499A (ja) 圧電式の着発信管を備えたタンデム型弾頭
US5945629A (en) Fuseless ballistic explosive projectile
JPS6144240B2 (bg)
ES2700838T3 (es) Ojiva para generar una explosión en una región extendida de una superficie objetivo
EP0350821A2 (de) Gefechtskopf
CN113432494B (zh) 具备反恢复功能的刚性剪切后坐保险机构及引信
RU2722193C1 (ru) Отделяющаяся осколочно-фугасная головная часть снаряда
JPH0210099A (ja) 爆弾弾丸
KR100959359B1 (ko) 다중 탄두와 다방향성 신관이 구비된 폭발탄
BG64717B1 (bg) Многофункционална бойна част
RU2309371C2 (ru) Осколочно-пучковый снаряд "ратибор"
EP3120106A1 (en) Lightweight munition
US4103620A (en) Projectile explosive
US3726228A (en) Density integrating fuze head
US4421033A (en) Exercise projectile
CN109211030B (zh) 一种撞击击发式增程防暴枪榴弹
RU2247929C1 (ru) Осколочно-пучковый снаряд с раздвиганием метательных блоков "рарог"
US3865036A (en) High lethality shrapnel projectile
GB2372090A (en) Projectile with ejectable submunitions
RU2237233C1 (ru) Кассетный снаряд с осколочно-пучковыми метательными блоками "симаргл"
RU2287770C1 (ru) Разовая бомбовая кассета и кассетный боевой элемент
CN115682845B (zh) 一种炮射子母弹侵彻爆破子弹弹底机械触发引信