BG64593B1 - Метод и устройство за загряване на стъкларски пещи с изкопаеми горива - Google Patents

Метод и устройство за загряване на стъкларски пещи с изкопаеми горива Download PDF

Info

Publication number
BG64593B1
BG64593B1 BG106610A BG10661002A BG64593B1 BG 64593 B1 BG64593 B1 BG 64593B1 BG 106610 A BG106610 A BG 106610A BG 10661002 A BG10661002 A BG 10661002A BG 64593 B1 BG64593 B1 BG 64593B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
burner
oxidizing gas
primary
fuel
gases
Prior art date
Application number
BG106610A
Other languages
English (en)
Other versions
BG106610A (bg
Inventor
Juergen Becher
Manfred Wagner
Original Assignee
Beteiligungen Sorg Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Beteiligungen Sorg Gmbh & Co. Kg filed Critical Beteiligungen Sorg Gmbh & Co. Kg
Publication of BG106610A publication Critical patent/BG106610A/bg
Publication of BG64593B1 publication Critical patent/BG64593B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B5/00Melting in furnaces; Furnaces so far as specially adapted for glass manufacture
    • C03B5/16Special features of the melting process; Auxiliary means specially adapted for glass-melting furnaces
    • C03B5/235Heating the glass
    • C03B5/2353Heating the glass by combustion with pure oxygen or oxygen-enriched air, e.g. using oxy-fuel burners or oxygen lances
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B5/00Melting in furnaces; Furnaces so far as specially adapted for glass manufacture
    • C03B5/16Special features of the melting process; Auxiliary means specially adapted for glass-melting furnaces
    • C03B5/235Heating the glass
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/50Glass production, e.g. reusing waste heat during processing or shaping

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Glass Melting And Manufacturing (AREA)
  • Waste-Gas Treatment And Other Accessory Devices For Furnaces (AREA)
  • Furnace Details (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)

Abstract

Методът и устройството намират приложение в стъкларската промишленост. С тях се осъществява каскадна нагревателна система за стъкларски топилни пещи, при която образуването на сажди и графит се редуцира, колкото е възможно или изцяло, като се избягва недопустимото повишаване на съдържанието на кислород в отработените газове на пещта. Методът включва нагряване в регенератори (R1,R2) на окислителни газове, поставяне на първични (4,5,6) и вторични (13) горелки в каскадно разположение, които работят с изкопаеми горива. Първичните горелки (4,5,6) работят с по-голяма част от горивото - първично гориво, и създават пламъци с подстехиометрични горивни параметри. Вторичните горелки (13) работят като каскадна горелка с по-малка част от горивото - вторично гориво, и създават пламъци със свръхстехиометрични горивни параметри. Пламъчните газове се смесват до стехиометрично изгаряне в пещната камера (8). Вторичното гориво чрез горелките (13) се въвежда през гърловината на горелката (1,23), която серазполага в стъпало (7) с дънна (12) и стенна (11,11b) повърхност. През стъпалото (7) в камерата (8) се подвеждат първични окислителни газове. В горивната фаза на гърловината на горелката (1,23), къмпротичащия през стъпалото (7) предварително загрят първичен окислителен газ се вдухва вторичен окислителен газ. В изпускателната фаза на гърловината на горелката (1,23) за отпадъчни газове от пещта при изключени вторични горелки (13) в стъпалото (7) се вдухва окислителен газ.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до метод и устройство за загряване на стъкларски пещи, които намират приложение в стъкларската индустрия.
Предшестващо състояние на техниката
Съществени проблеми за решаване при конструкцията и експлоатацията на стъкларски пещи, освен понижаване на специфичната енергийна консумация за тон стъкло (енергийно оптимизиране), са намаляването на замърсяването на околната среда и поддържането на режима на пещта. Към компонентите на отработените газове, замърсяващи околната среда, спадат преди всичко NOX и CO, които са високотоксични съединения, а също така сажди и въглерод.
За по-добро разбиране на проблемите при стъкларските пещи с предварително загряване на въздух посредством регенератори, е целесъобразно да се обърне внимание на следните зависимости:
Горивните входове или гърловините на горелките работят по двойки в цикличен режим на редуване. Това е валидно както за ваните с U-образен пламък, при които горивните входове са разположени един до друг в единия край на ваната, така също и за ваните с напречен пламък, при които горивните входове са разположени върху срещулежащите страни на ваната. В горивната фаза горивото се смесва с постъпващия от съответния регенератор нагрят въздух за горене, който загрява пространството на ваната. При това едновременно се извлича топлината от местата на конструктивния материал на регенератора. В обратната фаза силно нагретите отработени газове от пещта отново се въвеждат в същия регенератор през същите горивни входове или гърловина на горелките и местата на конструктивния материал на регенератора отново се нагрява, и така нататък.
При подстехиометрични пламъци или диапазон на пламъците (с излишък на гориво) обаче, от непълно изгаряне се образуват саж ди, които се отлагат в зоната на горивните входове или гърловините на горелките. От една страна, при нестехиометрични пламъци или диапазон на пламъците и последващо стехиометрично изгаряне се получава желаното ниско съдържание на Nox в отработените газове от пещта, а от друга страна локално се образуват нежелани сажди.
Тези проблеми и мерките за тяхното подобряване в известна степен са диаметрално противоположни и настоящото изобретение търси един изгоден начин за решаването им.
При стъкларските пещи с форма на вани трябва да се вземат под внимание още допълнителни топилни параметри, като разтопяване на зареждания материал (шихта, счупени парчета от старо стъкло), който плава върху стопилката, последващото дегазиране и задържане на стопилката и настройването на температурата на топене за допълнителна обработка на стъклото.
От DE 4218702 С2 е известно, че при стъкларски пещи, които се загряват с въглища, за намаляване на пламъците, изпускащи отпадъчен газ, се създават смеси от горива и окислителни газове както със свръхстехиометрични (излишък на кислород), така също и с подстехиометрични (излишък на гориво) параметри в каскадно пламъчно устройство, при което се получава окончателно изгаряне след смесване на пламъчния газ, поне стехиометрично по същество. При това доставянето на първично гориво, което е основно количество от разхода на гориво, се осъществява посредством разполагане на горивните дюзи в долен пласт. Доставянето на вторично гориво се осъществява посредством странично разполагане на горивните дюзи, така наречената каскадна горелка, в така наречените приемни отвори за горелките, чрез които се вдухва цялото количество на предварително загретия въздух за горене от регенератори над долния пласт горелки. Въпреки че този метод се оказва добър досега, съществува необходимост за стъкларската индустрия в посока на едно по-нататъшно подобрение на параметрите на горене. Въздухът за горене след кратък път в горивното пространство има стремеж да отклони пламъка на каскадната горелка, чрез което затруднява смесването на пламъчните газове.
От DE 4244068 С1 е известно, че за намаляване на отпадъчните газове в отработени те газове на стъкларска топилна пещ, в гърловината на горелката, пред нейния край откъм страната на пещта, се разполага стъпално пространство с две странични стени, чрез което, поне от едната страна, посредством дюза за горивен газ, се вдухва газообразно гориво в горивното пространство.
От разкритието на този документ е известно устройство за загряване на стъкларски топилни пещи, включващо камера, с регенератор за нагряване на въздух за горене, с въведена в камерата гърловина на горелка и долен пласт на горивното пространство. Горелката е въведена в странична стена на гърловината на горелката в стъпало, което има дънна повърхност и стенна повърхност и се намира в гърловината на горелката. Предвидено е реверсивно устройство за периодично реверсиране на гърловината на горелката между горивната и изпускателната фаза.
В това известно устройство посредством ефекта на стъпалния ръб се осъществява една схема на обтичане и завихряне на доставения в гърловината на горелката въздух за горене и се създава предварително горене от вида на горивен валяк при недостиг на въздух, т.е. с подстехиометрично изгаряне, чийто димен газ и пламъци са като разделителен слой, между който се разполагат въвежданият през гърловината на горелката въздух за горене и поне един пламък на принадлежащия долен пласт на горивното пространство, чрез което се забавя изгарянето на горивото на долния слой на горивното пространство. Свързаното с това намаляване на върховата температура води до споменатото редуциране на отделянето на отпадъчни газове.
Посочено е обаче, че от недостига на въздух се образуват сажди в огнения цилиндър, които се отлагат като графитен пласт в стъпалното пространство с нарастваща дебелина.
При обръщане посоката на пламъците от време на време се отделят графитни частици във вид на плочки, които се унасят противоположно на предишната посока на струята на въздуха и по-нататък се натрупват там. Тъй като регенераторът обикновено е включен към един електрофилтър, работещ с високо напрежение, графитните частици достигат също така накрая в електрофилтъра и там причиняват къси съединения.
От US-A-6047565 са известни метод и устройство за редуциране на емисиите на Nox в стъкларска пещ. В разкритието на документа е описан метод, при който се загряват стъкларски топилни пещи, имащи камера и регенератори за нагряване на окислителни газове, като в камерата се вграждат гърловини на горелки, съответно първични и на вторични горелки, при което вторичните горелки се разполагат каскадно по отношение на първичните горелки, при което горелките работят с изкопаеми горива. Първичните горелки работят с по-голямата част на горивото, представляващо първично гориво и създават пламъци с подстехиометрични горивни параметри, а вторичните горелки работят като каскадна горелка с относително по-малка част от горивото, представляващо вторично гориво и създават пламъци със свръхстехиомитрични горивни параметри. Образуваните пламъчни газове се смесват един с друг до стехиометрично изгаряне в пещната камера. Вторичното гориво посредством вторичните горелки се въвежда през гърловина на горелката в стъпало, което има дънна и стенна повърхност и се намира в гърловината на горелката. През стъпалото в камерата се подвеждат предварително загрети от регенераторите първични окислителни газове.
От това решение е известно, че за намаляване на компонента Nox в отработените газове на стъкларски пещи и други подобни, в долния участък на гърловината на горелките, под едно стъпало се разполагат долен пласт на горивното пространство за преобладаващото първично гориво и в страничната стена или напречно на страничната стена се разполагат горелки за вторичното гориво, което представлява от 5 до 30 % от първичното гориво. За да се отделят долните пламъци на първичното гориво по една част от пътя от горните пламъци на вторичното гориво е предложено в страничната стъпална стена да се разположат дюзи, през които да се вдуха един инертен буферен газ, който например може да бъде въглероден окис.
Като алтернатива за инертно изгаряне в пещта се предлагат буферни газове и дим. Във всеки случай тези буферни газове не трябва да участват в изгарянето, за да се изместят дължините на пламъците и дълбочината на изгарянето до центъра на пещта и да се разширят пламъците. Кислород или съдържащи кислород газове, такива като въздух, се изключват като буферни газове.
Доколкото се предлагат дюзи за вдухваме на кислород, те са разположени непосредствено над огледалото на стопилката на стъклото и паралелно на него, както под долния пласт на горивното пространство, с оглед дължините на пламъците на долния пласт на горивното пространство да се изместят още повече към средата на пещта, както и да се избегне една редуцираща атмосфера за горната повърхност на стъклото и за изменение на цвета на стъклото.
Освен това част от дюзите за гориво на долния пласт на горивното пространство могат да се заменят с дюзи за вдухване на кислород. Сумата от изпусканите количества кислород от гърловините на горелките и от дюзите за вдухване на кислород се настройва така, че да се вкарва по-малко кислород, отколкото се изисква за едно стехиометрично изгаряне.
В тези известни от състоянието решения не е решен проблемът, отнасящ се до избягване или намаляване на отлаганията от сажди, нито до това тези евентуални отлагания на сажди при обръщане на посоката на течението на отработените газове в гърловините на горелките и в регенераторите да се отнасят навън и по този начин да се изключат опасностите за електрофилтрите от отломъци от сажди.
По-специално описаното стъпало не въвежда кислород или съдържащ кислород газ, чрез който този ефект би могъл да се предизвика. Известните решения, описани по-горе, не са предвидени за тази цел и не са подходящи.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се предложи една каскадна нагревателна система за стъкларски топилни пещи, при която образуването на сажди и графит да се редуцира колкото е възможно или изцяло да се избегне, без да се повиши недопустимо съдържанието на кислород в отработените газове на пещта.
Задачата се решава с метод за загряване на стъкларски топилни пещи с пещна камера, с регенератори за нагряване на окислителни газове от групата въздух, обогатен с кислород въздух и кислород, с вградени в пещната камера гьрловини на горелки, съответно на първични горелки и на вторични горелки, при който вторичните горелки по отношение на първичните горелки образуват каскадно разположение, при което горелките работят с изкопаеми горива, при това първичните горелки работят с по-голямата част на горивото, представляващо първично гориво, и създават пламъци с подстехиометрични горивни параметри. Вторичните горелки работят като каскадна горелка с относително по-малка част от горивото, представляващо вторично гориво и създават пламъци със свръхстехиометрични горивни параметри. Образуваните пламъчни газове се смесват един с друг до поне в голяма степен стехиометрично изгаряне в пещната камера и при това вторичното гориво посредством вторичните горелки се въвежда през гърловина на горелката, разположена във всяка външна странична стена, в стъпало, което има дънна и стенна повърхност, намира се в гърловината на горелката, като през стъпалото, в пещната камера се подвеждат предварително загрети от регенераторите първични окислителни газове.
Съгласно изобретението в горивната фаза на съответната гърловина на горелката, към протичащият през стъпалото, предварително загрят в регенераторите първичен окислителен газ, допълнително се вдухва вторичен окислителен газ от групата въздух, обогатен с кислород въздух и кислород.
В изпускателната фаза на съответната гърловина на горелката за отпадъчни газове от пещта при изключени вторични горелки, в стъпалото се вдухва окислителен газ от групата въздух, обогатен с кислород въздух и кислород.
В едно предпочитано изпълнение на метода съгласно изобретението вторичният окислителен газ се вдухва през центъра на вторичната горелка в стъпалото.
Методът съгласно изобретението може да е изпълнен и така, че вторичният окислителен газ се вдухва извън вторичната горелка през външната странична стена в стъпалото.
За целесъобразност методът съгласно изобретението, е изпълнен по начин, че вторичният окислителен газ се вдухва през хоризонталната дънна повърхност на стъпалото в него.
Предвиден е и вариант на изпълнение на метода съгласно настоящото изобретение, при който вторичният окислителен газ се вдухва непосредствено пред стенната повърхност на стъпалото в него.
За предпочитане е метод, при който вторичният окислителен газ се вдухва през стенната повърхност на стъпалото в него.
Методът в едно вариантно изпълнение съгласно изобретението е и такъв, че вторичният окислителен газ се вдухва както през хоризонталната дънна повърхност, така също и през стенната повърхност на стъпалото в него.
В този случай е предпочитан метод съгласно изобретението, при който към вторичния окислителен газ се смесва гориво.
Методът съгласно настоящото изобретение има и изпълнение, в което при използване на горивни газове съотношението на количеството на вторичното гориво към количеството на първичното гориво се избира между 5 и 30% об., за предпочитане между 10 и 20% об.
Предпочитан е и метод, при който в горивната фаза съотношението на количествата на компонента на кислорода на въвеждания в стъпалото вторичен окислителен газ към компонента на кислорода на предавания през гьрловината на горелката, предварително загрят в регенераторите първичен окислителен газ, се избира между 0,5 и 2,5.
При метода съгласно настоящото изобретение е предвиден вариант, при който съотношението на количествата на въвеждания по време на горивната фаза в стъпалото, вторичен окислителен газ към въвеждания по време на изпускателната фаза в стъпалото, вторичен окислителен газ се избира между 0,5 и 1,5, за предпочитане между 0,8 и 1,2.
Тогава методът съгласно изобретението е такъв, че съотношението на количествата на вторичните окислителни газове се регулира посредством регулируеми компресори с ниско налягане.
Поставената задача съгласно един втори аспект на изобретението се решава с устройство за загряване на стъкларски топилни пещи с камера, с регенератори за нагряване на първични окислителни газове от групата на въздух, обогатен с кислород въздух и кислород и с въведени в пещната камера гърловини на горелки, както и с първични горелки като долен пласт на горивното пространство и вторични горелки, които по отношение на първич ните горелки образуват каскадно разположение, при което вторичните горелки са разположени като каскадна горелка във всяка външна странична стена на гърловината на горелката в едно стъпало, което има дънна повърхност и стенна повърхност, намира се в гърловината на горелката. Предвидено е реверсивно устройство за периодично реверсиране на гърловините на горелките между горивната и изпускателната фаза. Съгласно изобретението в поне една от граничните стени на стъпалото е монтирано най-малко едно подаващо окислителен газ устройство, оформено като дюза за окислителен газ. В стъпалото са оформени приемни отвори за въвеждане на вторични окислителни газове от групата въздух, обогатен с кислород въздух и кислород. Реверсивното устройство е конструирано за регулиране, включване и изключване по избор на въвеждането на вторичните окислителни газове в стъпалото по време на изпускателната фаза на отпадъчни газове от пещната камера на пещта в принадлежащия регенератор.
Устройството съгласно един предпочитан вариант на изпълнение на изобретението е конструирано така, че дюзата за окислителен газ за въвеждане на вторичен окислителен газ в стъпалото е монтирана в центъра на вторичната горелка.
В един втори вариант на изпълнение на устройството съгласно изобретението дюзата за окислителен газ за въвеждане на вторичен окислителен газ е монтирана извън вторичната горелка, във външната странична стена на стъпалото.
Съгласно още едно алтернативно изпълнение на устройството съгласно изобретението, в дънната повърхност на стъпалото е разположен поне единият приемен отвор за въвеждане на вторичен окислителен газ в стъпалото.
Тогава е целесъобразно устройството съгласно изобретението да е такова, че поне единият приемен отвор е разположен непосредствено пред стенната повърхност на стъпалото.
За предпочитане е устройство съгласно изобретението, при което в стенната повърхност на стъпалото е разположен поне единият приемен отвор за въвеждане на вторичен окислителен газ в стъпалото.
Устройството съгласно изобретението е изпълнено и така, че както в дънната повърхност, така също и в стенната повърхност на стъпалото, са разположени поне по един приемен отвор за въвеждане на вторичен окислителен газ в стъпалото.
Предвиден е вариант на изпълнение на устройството, съгласно който в срещуположния на вторичната горелка, край на стъпалото, в стъпалното пространство е монтирано формувано тяло от огнеустойчив материал за защита на вътрешна странична стена на гърловината на горелката от пламъка на вторичната горелка.
За предпочитане е устройство, при което за въвеждане на вторични окислителни газове в стъпалото са предвидени регулируеми компресори с ниско налягане.
В хода на допълнителните изпълнения на метода съгласно изобретението е особено преимущество, ако поотделно или в комбинация се осъществи следното:
- в изпускателната фаза на съответната гърловина на горелка за отработените газове на пещта, при изключване на вторичната горелка, разположена в стъпалото, в някои случаи се вдуха окислителен газ от групата въздух, обогатен с кислород въздух и кислород, което обуславя предимство по отношение на осигуряване на термична защита на вторичните горелки върху изтеглената страна и изгаряне на съществуващите в някои случаи въглеродни наслоявания,
- в стъпалото се въведе вторичен окислителен газ през центъра на вторичната горелка,
- в стъпалото се въведе вторичен окислителен газ през страничната стена, извън вторичната горелка,
- в стъпалото се въведе вторичен окислителен газ през дънната му повърхност,
- в стъпалото се въведе вторичен окислителен газ пред стенната му повърхност,
- в стъпалото се въведе вторичен окислителен газ през повърхността на стената му,
- в стъпалото се въведе вторичен окислителен газ както през дънната му повърхност, така също и през повърхността на неговата стена,
- към вторичния окислителен газ се добави гориво,
- при използване на горивни газове отношението на количеството на вторичното го риво към количеството на първичното гориво, се избира,
- съотношението на количеството на компонента на кислорода на въвеждания в стъпалото вторичен окислителен газ към компонента на кислорода на въвежданите през гърловината на горелката, предварително загрети в регенератора първични окислителни газове, се избира,
- съотношението на количеството на въвежданите по време на горивната фаза в стъпалото вторични окислителни газове към въвеждания по време на изпускателната фаза в стъпалото вторичен окислителен газ се избира и/или,ако
- съотношението на количеството на вторичните окислителни газове се регулира посредством регулируем нагнетателен вентилатор.
В хода на допълнителните изпълнения на метода съгласно изобретението е особено предимство, ако поотделно или в комбинация се изпълни следното:
- в центъра на вторичната горелка, в стъпалото, е монтирана дюза за вдухване на окислителен газ, за въвеждане на вторичен окислителен газ,
- в страничната стена на стъпалото е монтирана дюза за вдухване на окислителен газ за въвеждане на вторичен окислителен газ извън вторичната горелка,
- в повърхността на дъното на стъпалото е разположен поне един приемен отвор за въвеждане на вторичен окислителен газ в стъпалото, по-специално ако поне един приемен отвор е разположен пред повърхността на стената на стъпалото,
- в повърхността на стената на стъпалото е разположен поне един приемен отвор за въвеждане на вторичен окислителен газ в стъпалото,
- както в повърхността на дъното, така и в повърхността на стената на стъпалото, е разположен поне един приемен отвор за въвеждане на вторичен окислителен газ в стъпалото,
- в срещуположния на вторичната горелка, край на стъпалото, в стъпалното пространство е разположено формовано от огнеупорен материал за защита на страничната стена на гърловината на горелката от пламъка на вторичната горелка и/или
- за въвеждане на вторични окислител ни газове в стъпалото са предвидени регулируеми нагнетателни вентилатори.
Чрез тези решения поставената задача се решава в пълен обхват. Първоначално се осъществява странично вграждане на дюзи за вторичното гориво с един по-нисък импулс на вторичните горелки в сравнение с този на първичните горелки.
Получената каскадна горелка се разполага в засенчената зона на стъпалото или стъпалната стена, която може да се означи като “отразяваща стена”. Създава се мек и широк каскаден пламък, който се наслоява към първичния пламък (и) на долния пласт на горивното пространство върху цялата ширина на гърловината на горелката и намалява значително температурата на активната зона, като по този начин се редуцира образуването на NOX.
Чрез допълнителното подаване или разпръскване на вторичен окислителен газ в стъпалото обаче, изненадващо се получават следните предимства:
- избягват се сажди и графит и в определени случаи допълнителна оксидация на този въглерод,
- получава се вторично изгаряне на CO и други въглеродни съединения,
- осигурява се способност за въздействие от влиянието на вторичните окислителни газове чрез независимо регулиране на вдухването им.
Пояснение на приложените фигури
Едно примерно изпълнение на изобретението и неговото действие се изяснява поподробно по-нататък с помощта на приложените фигури от 1 до 4, както следва:
фигура 1 е перспективен изглед на гърловина на горелка;
фигура 2 представлява вертикален разрез по централната равнина на гърловината на горелката съгласно фиг. 1;
фигура 3 показва поглед отпред на двойка гърловини на горелки съгласно фиг. 1 и 2 на U-образна пламъчна вана с принадлежащите й захранващи и регулиращи устройства за горивен и окислителен газ;
фигура 4 е страничен изглед с частичен разрез на вторична горелка с коаксиална дюза за въвеждане на окислителен газ.
Примери за изпълнение на изобретението
На фигура 1 е представена гърловина на горелка 1 с приемен отвор за горелка 2 и неговата вътрешна ограничителна повърхнина. Към гърловината на горелката 1 принадлежи долен пласт на горивното пространство 3 от известна конструкция, който съдържа или две първични горелки 4 и 5, в асиметрично разположение (изместени навън от надлъжната централна ос на ваната) или три първични горелки 4, 5 и 6, в симетрично разположение, от които са показани само предните тухли за дюзите.
Първичните горелки 4, 5 и 6 се състоят от намиращи се зад тухлите за дюзите непоказани дюзи на горелки за така нареченото първично гориво, което представлява главното количество от горивото. Долният пласт на горивното пространство 3, по отношение на предварително загрят въздух за горене, работи подстехиометрично, т. е. с излишък на гориво.
Гърловината на горелката 1 е свързана с регенератор R1 (означен схематично на фигура 3) за предварително загряване на първичните окислителни газове, например на въздух за горене, който във фазата на горене на гърловината на горелката 1, протича през стъпало 7 в пещна камера 8 на непоказаната тук вана.
Гърловината на горелката 1 има една външна странична стена 9 и една вътрешна странична стена 10, като и двете стени определят стъпалото 7. В участъка на стъпалото 7, което има дъно на стъпалото 7а, вертикална стенна повърхност 11 с хоризонтален горен ръб 11а и хоризонтална дънна повърхност 12 с хоризонтален преден ръб 12а е монтирана вторична горелка 13 във външната странична стена 9, като горивото на вторичната горелка 13 или вторичното гориво се получава през захранващ тръбопровод 14 и по отношение на долния пласт на горивното пространство 3, която вторична горелка 13 представлява така наречена “каскадна горелка”. Подаваната към тази горелка част от горивото, наречено вторично гориво или гориво за “каскадната горелка”, е между 5 и 30% от цялата консумация на гориво.
Във вторичната горелка 13 се намира една дюза за окислителен газ 15, чрез която се вкарва вторичен окислителен газ (въздух, обогатен с кислород въздух или само кислород).
Оста А на вторичната горелка 13 и дюзата за окислителен газ 15 са ориентирани в представения случай, паралелно на стената на вертикалната стенна повърхност 11, респективно на хоризонталната дънна повърхност 12 на стъпалото 7. В случай, че през дюзата за окислителен газ 15 се въвежда въздух, количеството въздух спрямо горивото на каскадата е между 0,5 и 1,5, за предпочитане 1,0.
За едно стехиометрично изгаряне, например на земен газ с въздух, трябва количеството въздух да е около 1,0. Поради това в основата на пламъка, т. е. при изхода на вторичната горелка 13 и малко след това, се получава подстехиометрично изгаряне (с излишък на гориво), което едва при втичане на предварително загретия, първичен окислителен газ от регенератора, който протича над стъпалото 7 и частично също така от завихряне навлиза в стъпалото 7, се преобразува в свръхстехиометрично изгаряне (с излишък на кислород). Отношението на въвеждания през дюзата за окислителен газ 15, кислород към съдържащия се в регенератора за въздух, кислород трябва да е приблизително между 0,5 и 2,5% об.
Едва след съединяването и смесването на пламъците на долния пласт на горивното пространство 3, от една страна и на вторичната горелка 13, от друга страна, в по-нататъшния път на пламъците се стига до осъществяване на тяхното по същество стехиометрично изгаряне. Както първичният, така също и вторичният пламък, в ядрото на пламъка са подстехиометрични, т.е. температурата на ядрото на пламъка е силно понижена, което води до едно значително редуциране на образуването на отпадъчен газ.
Стъпалото 7 има решаващо предимство за това, че каскадният пламък, който и без това, поради относително малките газови количества за първичния окислителен газ от регенератора R1 има малък импулс при защитата на създадената от стъпалото 7 “подветрена стена”, не само може да проникне много далече над напречното сечение на гърловината на горелката 1, но също така от началото се отклонява в пещната камера 8. Това води до един разширен плосък пламък със свръхстехиометрично горивно съотношение. Към това се прибавя и действието на въвеждания през дюзата за окислителен газ 15, вторичен окислителен газ, който първоначално навлиза вътрешно на първоначалния пръстеновиден поток горивен газ в пространството на стъпалото 7 и допринася за това да се намали образуването на сажди или да се подтисне.
За да се избегне попадане на каскадния пламък върху разположената срещу вторичната горелка 13 вътрешна странична стена 10 на гърловината на горелката 1, вътрешно на стъпалото 7, в неговия край, е разположено ядро, например клиновидно формовано тяло 16 от огнеустойчив материал, което се простира от хоризонталния горен ръб 11 а до хоризонталния преден ръб 12а на стъпалото 7.
Ако след един горивен цикъл, например 20 min, посоката на пламъците се обърне, като подвеждането на горивен газ към долния пласт на горивното пространство 3 и към вторичната горелка 13, т.е. каскадната горелка се спре и продължи подаването първоначално на студен вторичен окислителен газ към дюзата за окислителен газ 15, тогава този окислителен газ защитава не само частта на гърловината на горелката 1 и вторичната горелка 13 от прегряване, но и оксидира също така частично евентуални отлагания на сажди. Освен това чрез подаването на окислителен газ в отделяните отпадъчни газове от пещта се постига вторично изгаряне на CO и други въглеродни съединения, преди отпадъчните газове от пещта да потекат в регенератора R1, което е от решаващо значение.
Допълнително предимство се състои в това, че посредством подаването на вторичен окислителен газ в зоната на стъпалото 7, енергийното пренасяне се измества по-силно в зоната на слой на конгломерата и/или парчетата (трошляците) в топилната вана, чрез което се повишава специфичната топилна мощност (производителност) на пещта.
Фигура 1 показва още две алтернативни и/или допълнителни характеристики на изобретението за подаване на вторичен окислителен газ.
В хоризонталната дънна повърхност 12 на стъпалото 7 са разположени плътно пред вертикалната стенна повърхност 11, приемни отвори 17 за подаване на окислителен газ, които действат подобно на дюзата за окислителен газ 15. По този начин през вертикалната стенна повърхност 11 на стъпалото 7 се съз дава една защита от окислителен газ с аналогично действие върху вероятни отлагания на сажди и графит, върху CO и други въглеродни съединения. Също така може във вертикалната стенна повърхност 11 да бъдат разположени самостоятелни приемни отвори 17а за подаване на вторичен окислителен газ и най-накрая може подадените през приемните отвори 17 и/или 17а окислителни газове да се смесят също така с гориво, за предпочитане с подстехиометрично съотношение на сместа. Приемните отвори 17, 17а са свързани към захранващ тръбопровод 22, 22а (фигура 2).
Фигура 2 показва детайли от фигура 1, в разрез при използване на досегашните номера на позициите. В много символична форма една стрелка 18 показва посоката на течението на предварително загретия първичен окислителен газ от регенератора R1 в пещната камера 8 на вана 20 със стъклена стопилка 21, намираща се в горивна фаза, и стрелка 19 показва посоката на течението на отпадъчните газове след обръщане на посоката на пламъците от пещната камера 8 към регенератора R1.
Вторичната горелка 13 и дюзата за окислителен газ 15 с обща ос А могат да бъдат разположени вътре в стъпалото 7, в един правоъгълник, гледано в проекцията върху външната странична стена 9, чийто горен ръб 7Ь е означен със щрихована линия. За опростяване завихряния не са представени.
Също така вертикалната стенна повърхност 11 не трябва да е ориентирана перпендикулярно. Тя може също така да бъде насочена под ъгъл спрямо перпендикулярна стенна повърхност lib, което е означено чрез пунктирана линия. Оста А също не трябва да бъде паралелна спрямо вертикалната стенна повърхност 11 или насочената под ъгъл стенна повърхност 11 b и спрямо хоризонталната дънна повърхност 12. Възможни са и ъглови позиции.
Съществено е, че към стъпалното пространство се подава вторичен, т.е. допълнителен окислителен газ, което е осъществено чрез приемните отвори 17 и 17а, свързани със захранващ тръбопровод 22 и 22а. Също така може вторичната горелка 13 и дюзата за окислителен газ 15 да бъдат монтирани разделно една от друга във външната странична стена 9.
От особено значение при това е образуваното от страничните стени 9 и 10, стенните повърхности 11 и 11Ь и хоризонталната дънна повърхност 12 пространство на стъпалото 7, което е отворено нагоре и към пещната камера 8, без да допуска при това определяне на една точна имагинерна гранична повърхнина, тъй като могат да се получат завихряния на течението.
Фигура 3 показва една част, при използване на досегашните обозначения на позициите, в дясно от гърловината на горелка 1, съгласно фигури 1 и 2 в смукателната фаза и в ляво - в огледално симетрично разположение на това на една гьрловина на горелка 23 в горивна фаза.
Гърловините на горелките 1 и 23 са свързани с означените с пунктир регенератори R1 и R2. Горивен газ, например земен газ, се подава през магистрален тръбопровод 24 с регулиращ вентил 25. Посредством трипътни вентили 26 и 27 горивният газ може алтернативно да се превключва в променлив цикъл към едната или другата страна. От газовите количества за долните пластове на горивното пространство 3 може да се отклонят отделни количества за съответните каскадни вторични горелки 13 през отклонения 28 или 29 и регулиращи вентили 30 или 31. В настоящия случай цялото захранване на горивен газ към дясната част е спряно, което е означено посредством кръстове.
Всяка от дюзите за окислителен газ 15 на всяка страна, през тръбопроводи 32а и 33а е включена към компресори с ниско налягане 32 и 33, чиито дебити, например в околен въздух, през измервателни бленди 34 и 35 и предаватели 36 и 37, се извличат и се препредават на записващ апарат 38, където се записват.
Фигура 3 показва съгласно досегашното описание съотношенията в единия край на U-образна пламъчна вана. За вана с напречен пламък обаче, е валидно равенството. За тази цел например гърловините на горелките съгласно фигура 3 се разполагат надлъжно на ваната по двойки срещуположно. Те могат обаче да бъдат разположени също така в надлъжна посока на ваната разместено една спрямо друга. Посредством промяната на пламъка и посредством реверсивно устройство всяка гьрловина на горелка се използва редуващо се като източник на пламък и като канал за изтичане на отпадъчни газове от пещта към ре генераторите R1 и R2.
Фигура 4 показва една вторична горелка 13, отстрани с частичен разрез, която има коаксиална спрямо оста А дюза за окислителен газ 15. Дюзата за окислителен газ 15 подминава със своя входящ приемен отвор 15а в аксиална посока страничния захранващ тръбопровод 14 за газообразното вторично гориво.
Вторичният окислителен газ се подава през захранващ тръбопровод 15Ь. В приемен отвор 13а на вторичната горелка 13 е монтирано уплътнение 13Ь.
За ограничаването на емисии на отпадъчен газ могат да се прилагат различни концепции за регулиране на горивото, окислителния газ (въздух за горене) и температурите в горната част на пещта.
По време на горивната фаза, ваните функционират с постоянна регулируема скорост, с регулиране на температурата в прозорец или интелигентно температурно регулиране, при регулиране на горивото с постоянна стойност. При температурното регулиране се регулира температурата в горната част на пещта и при регулиране на температурата в прозорец се регулира количеството гориво, когато температурата в горната част на пещта надвиши или спадне под зададена стойност.
Регулирането на горивната фаза се изпълнява за предпочитане по следния начин:
Пещта преминава първоначално през 2 до 5 превключвателни цикъла с температурно зависимо регулиране на цялото количество гориво, при което температурите в горната част на пещта се измерват. Предварително е зададена една температура от около 1600°С. При използване на природен газ, затова са зададени флуктуации от ±50 до 150 NmVh. Съответно се управляват пропорционално окислителните газове. Флуктуациите на природния газ водят до нестабилни условия на горене и по този начин до променливи стойности на отпадъчен газ. За тази цел управляващите въздействия на вентилите 25,30, 31 се запаметяват след получаване на тяхната средна стойност. След това се осъществява автоматично превключване за регулиране на постоянна стойност на горивото, т.е. контролира се температурата в горната част на пещта и предварително се задават постоянни количества гориво за единица време и от време на време се коригират.
По този начин се постига това, че стойностите на отпадъчния газ за О2 и ΝΟχ са силно съразмерни. Средните половинчасови стойности биха могли да се редуцират от 603 до 645 mg/Nm3, средната дневна стойност е 639 mg/Nm3. Образуванията на сажди и графитни отлагания не са констатирани. Стойностите на О2 са между 0,2 и 0,5%. Качеството на стъклото съответства на предварително зададените характеристики.

Claims (21)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за загряване на стъкларски топилни пещи с пещна камера (8), с регенератори (R1, R2) за нагряване на окислителни газове от групата въздух, обогатен с кислород въздух и кислород, с вградени в пещната камера (8) гърловини на горелки (1, 23), както на първични горелки (4, 5, 6), така и на вторични горелки (13), при който вторичните горелки (13) се подреждат по отношение на първичните горелки (4, 5, 6) така, че образуват каскадно разположение, при което горелките (4, 5, 6, 13) работят с изкопаеми горива, при това първичните горелки (4, 5, 6) работят с по-голямата част на горивото, представляващо първично гориво и създават пламъци с подстехиометрични горивни параметри, а вторичните горелки (13) работят като каскадна горелка с относително по-малка част от горивото, представляващо вторично гориво и създават пламъци със свръхстехиометрични горивни параметри, като образуваните пламъчни газове се смесват един с друг до поне в голяма степен стехиометрично изгаряне в пещната камера (8) и при това вторичното гориво посредством вторичните горелки (13) се въвежда през гърловина на горелката (1, 23), разположена във всяка външна странична стена (9) в стъпало (7), което има дънна повърхност (12) и стенна повърхност (11, lib), намира се в гьрловината на горелката (1, 23), през което стъпало (7), в пещната камера (8) се подвеждат предварително загрети от регенераторите (Rl, R2) първични окислителни газове, характеризиращ се с това, че в горивната фаза на съответната гърловина на горелката (1, 23), към протичащият през стъпалото (7) предварително загрят в регенераторите (R1, R2) първичен окислителен газ, допълнително се вдухва вторичен окислителен газ от група та въздух, обогатен с кислород въздух и кислород; в изпускателната фаза на съответната гърловина на горелката (1, 23) за отпадъчни газове от пещта при изключени вторични горелки (13), в стъпалото (7) се вдухва окислителен газ от групата въздух, обогатен с кислород въздух и кислород.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че вторичният окислителен газ се вдухва през центъра на вторичната горелка (13) в стъпалото (7).
  3. 3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че вторичният окислителен газ се вдухва извън вторичната горелка (13) през външната странична стена (9) в стъпалото (7).
  4. 4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че вторичният окислителен газ се вдухва през хоризонталната дънна повърхност (12) на стъпалото (7) в него.
  5. 5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че вторичният окислителен газ се вдухва непосредствено пред стенната повърхност (11, 11Ь) на стъпалото в него.
  6. 6. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че вторичният окислителен газ се вдухва през стенната повърхност (11, 11Ь) на стъпалото в него.
  7. 7. Метод съгласно претенции 4 и 6, характеризиращ се с това, че вторичният окислителен газ се вдухва както през хоризонталната дънна повърхност, така също и през стенната повърхност (11, lib) на стъпалото (7) в него.
  8. 8. Метод съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че към вторичния окислителен газ се смесва гориво.
  9. 9. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че при използване на горивни газове, съотношението на количеството на вторичното гориво към количеството на първичното гориво се избира между 5 и 30% об., за предпочитане между 10 и 20% об.
  10. 10. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че в горивната фаза съотношението на количествата на компонента на кислорода на въвеждания в стъпалото (7) вторичен окислителен газ към компонента на кислорода на предавания през гърловината на горелката (1, 23), предварително загрят в регенераторите (Rl, R2) първичен окислителен газ, се избира между 0,5 и 2,5.
  11. 11. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съотношението на количествата на въвеждания по време на горивната фаза в стъпалото (7), вторичен окислителен газ към въвеждания по време на изпускателната фаза в стъпалото (7), вторичен окислителен газ се избира между 0,5 и 1,5, за предпочитане между 0,8 и 1,2.
  12. 12. Метод съгласно претенция 8, характеризиращ се с това, че съотношението на количествата на вторичните окислителни газове се регулира посредством регулируеми компресори с ниско налягане (32, 33).
  13. 13. Устройство за загряване на стъкларски топилни пещи с камера (8), с регенератори (Rl, R2) за нагряване на първични окислителни газове от групата на въздух, обогатен с кислород въздух и кислород и с въведени в пещната камера (8) гърловини на горелки (1, 23), както и с първични горелки (4, 5, 6) като долен пласт на горивното пространство (3) и вторични горелки (13), които по отношение на първичните горелки (4, 5, 6) образуват каскадно разположение, при което вторичните горелки (13) са разположени като каскадна горелка във всяка външна странична стена (9) на гърловината на горелката (1, 23), в едно стъпало (7), което има дънна повърхност (12) и стенна повърхност (11, lib) и се намира в гърловината на горелката (1), при което е предвидено реверсивно устройство за периодично реверсиране на гърловините на горелките (1, 23) между горивната и изпускателната фаза, характеризиращо се с това, че в поне една от граничните стени (9,10,11) на стъпалото(7)е монтирано най-малко едно подаващо устройство, оформено като дюза за окислителен газ (15) и в стъпалото (7) са оформени приемни отвори (15а, 17,17а) за въвеждане на вторични окислителни газове от групата въздух, обогатен с кислород въздух и кислород и реверсивното устройство е конструирано за регулиране, включване и изключване по избор на въвеждането на вторичните окислителни газове в стъпалото (7) по време на изпускателната фаза на отпадъчни газове от пещната камера (8) на пещта в принадлежащия регенератор (Rl, R2).
  14. 14. Устройство съгласно претенция 13, характеризиращо се с това, че дюзата за окислителен газ (15) за въвеждане на вторичен окислителен газ в стъпалото е монтирана в центъра на вторичната горелка (13).
  15. 15. Устройство съгласно претенция 13, характеризиращо се с това, че дюзата за окислителен газ (15) за въвеждане на вторичен окислителен газ е монтирана извън вторичната горелка (13), във външната странична стена (9) на стъпалото (7).
  16. 16. Устройство съгласно претенция 13, характеризиращо се с това, че в дънната повърхност (12) на стъпалото (7) е разположен поне единият приемен отвор (17) за въвеждане на вторичен окислителен газ в стъпалото (7).
  17. 17. Устройство съгласно претенция 16, характеризиращо се с това, че поне единият приемен отвор (17) е разположен непосредствено пред стенната повърхност (11, 11Ь) на стъпалото (7).
  18. 18. Устройство съгласно претенция 13, характеризиращо се с това, че в стенната повърхност (11, 1 lb) на стъпалото (7) е разположен поне единият приемен отвор (17а) за въвеждане на вторичен окислителен газ в стъпалото.
  19. 19. Устройство съгласно претенция 13, характеризиращо се с това, че както в дънната повърхност (12), така също и в стенната повърхност (11, 1 lb) на стъпалото (7) са разположени поне по един приемен отвор (17,17а) за въвеждане на вторичен окислителен газ в стъпалото (7).
  20. 20. Устройство съгласно претенции от 13 до 19, характеризиращо се с това, че в срещуположния на вторичната горелка (13), край на стъпалото (7), в стъпалното пространство е монтирано формовано тяло (16) от огнеустойчив материал за защита на вътрешна странична стена (10) на гърловината на горелката (1) от пламъка на вторичната горелка (13).
  21. 21. Устройство съгласно претенция 13, характеризиращо се с това, че за въвеждане на вторични окислителни газове в стъпалото (7) са предвидени регулируеми компресори с ниско налягане (32, 33).
BG106610A 2001-04-18 2002-04-12 Метод и устройство за загряване на стъкларски пещи с изкопаеми горива BG64593B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10118880A DE10118880C2 (de) 2001-04-18 2001-04-18 Verfahren und Anordnungen zum Beheizen von Glasschmelzöfen mit fossilen Brennstoffen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG106610A BG106610A (bg) 2003-11-28
BG64593B1 true BG64593B1 (bg) 2005-08-31

Family

ID=7681769

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG106610A BG64593B1 (bg) 2001-04-18 2002-04-12 Метод и устройство за загряване на стъкларски пещи с изкопаеми горива

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6862899B2 (bg)
EP (1) EP1251105B1 (bg)
JP (1) JP2003020230A (bg)
KR (1) KR100496252B1 (bg)
CN (1) CN1381414A (bg)
AT (1) ATE311352T1 (bg)
BG (1) BG64593B1 (bg)
DE (2) DE10118880C2 (bg)
HR (1) HRP20020331A2 (bg)
HU (1) HUP0201259A3 (bg)
PL (1) PL353428A1 (bg)
RU (1) RU2235070C2 (bg)
ZA (1) ZA200202263B (bg)

Families Citing this family (50)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7833009B2 (en) * 2004-09-10 2010-11-16 Air Products And Chemicals, Inc. Oxidant injection method
FR2892497B1 (fr) * 2005-10-24 2008-07-04 Air Liquide Procede de combustion mixte dans un four a regenerateurs
DE102006028712B4 (de) * 2006-06-20 2012-02-02 Otto Junker Gmbh Bolzenerwärmungsofen und Verfahren zur Bolzenerwärmung
FR2916764B1 (fr) * 2007-05-30 2009-08-21 Gaz De France Sa Procede et installation de chauffage d'une bande metallique, notamment en vue d'un recuit
WO2009005067A1 (ja) * 2007-07-02 2009-01-08 Asahi Glass Co., Ltd. ガラス溶解窯及びガラス製品の製造方法
DE102007044043B4 (de) 2007-09-14 2011-06-09 Beteiligungen Sorg Gmbh & Co. Kg Glasschmelzanlage und Verfahren zum Betrieb
US20100081103A1 (en) * 2008-09-26 2010-04-01 Hisashi Kobayashi Furnace with multiple heat recovery systems
US8304358B2 (en) * 2008-11-21 2012-11-06 Ppg Industries Ohio, Inc. Method of reducing redox ratio of molten glass and the glass made thereby
US8662887B2 (en) * 2009-03-24 2014-03-04 Fives North American Combustion, Inc. NOx suppression techniques for a rotary kiln
KR101419140B1 (ko) * 2009-06-12 2014-07-16 에어 프로덕츠 앤드 케미칼스, 인코오포레이티드 용융 물질의 산화 상태를 제어하기 위한 노 및 방법
US9021838B2 (en) 2010-06-17 2015-05-05 Johns Manville Systems and methods for glass manufacturing
US8973405B2 (en) 2010-06-17 2015-03-10 Johns Manville Apparatus, systems and methods for reducing foaming downstream of a submerged combustion melter producing molten glass
US9776903B2 (en) 2010-06-17 2017-10-03 Johns Manville Apparatus, systems and methods for processing molten glass
US8997525B2 (en) 2010-06-17 2015-04-07 Johns Manville Systems and methods for making foamed glass using submerged combustion
US8707740B2 (en) 2011-10-07 2014-04-29 Johns Manville Submerged combustion glass manufacturing systems and methods
US8650914B2 (en) 2010-09-23 2014-02-18 Johns Manville Methods and apparatus for recycling glass products using submerged combustion
US8707739B2 (en) 2012-06-11 2014-04-29 Johns Manville Apparatus, systems and methods for conditioning molten glass
US10322960B2 (en) 2010-06-17 2019-06-18 Johns Manville Controlling foam in apparatus downstream of a melter by adjustment of alkali oxide content in the melter
US8973400B2 (en) 2010-06-17 2015-03-10 Johns Manville Methods of using a submerged combustion melter to produce glass products
US9096452B2 (en) 2010-06-17 2015-08-04 Johns Manville Methods and systems for destabilizing foam in equipment downstream of a submerged combustion melter
US9032760B2 (en) 2012-07-03 2015-05-19 Johns Manville Process of using a submerged combustion melter to produce hollow glass fiber or solid glass fiber having entrained bubbles, and burners and systems to make such fibers
US8769992B2 (en) 2010-06-17 2014-07-08 Johns Manville Panel-cooled submerged combustion melter geometry and methods of making molten glass
US8875544B2 (en) 2011-10-07 2014-11-04 Johns Manville Burner apparatus, submerged combustion melters including the burner, and methods of use
US8991215B2 (en) 2010-06-17 2015-03-31 Johns Manville Methods and systems for controlling bubble size and bubble decay rate in foamed glass produced by a submerged combustion melter
US9533905B2 (en) 2012-10-03 2017-01-03 Johns Manville Submerged combustion melters having an extended treatment zone and methods of producing molten glass
EP2903941A4 (en) 2012-10-03 2016-06-08 Johns Manville METHOD AND SYSTEMS FOR DESTABILIZING FOAM IN A DEVICE HAVING BEEN SWITCHED DOWN UNDERWATER COMBUSTION FURNACE
US9227865B2 (en) 2012-11-29 2016-01-05 Johns Manville Methods and systems for making well-fined glass using submerged combustion
US10654740B2 (en) 2013-05-22 2020-05-19 Johns Manville Submerged combustion burners, melters, and methods of use
US10138151B2 (en) 2013-05-22 2018-11-27 Johns Manville Submerged combustion burners and melters, and methods of use
US10131563B2 (en) 2013-05-22 2018-11-20 Johns Manville Submerged combustion burners
US9777922B2 (en) 2013-05-22 2017-10-03 Johns Mansville Submerged combustion burners and melters, and methods of use
WO2014189502A1 (en) 2013-05-22 2014-11-27 Johns Manville Improved burner for submerged combustion melting
US10183884B2 (en) 2013-05-30 2019-01-22 Johns Manville Submerged combustion burners, submerged combustion glass melters including the burners, and methods of use
US9731990B2 (en) 2013-05-30 2017-08-15 Johns Manville Submerged combustion glass melting systems and methods of use
WO2015009300A1 (en) 2013-07-18 2015-01-22 Johns Manville Fluid cooled combustion burner and method of making said burner
RU2763026C2 (ru) * 2014-12-17 2021-12-24 Пилкингтон Груп Лимитед Печь
US9751792B2 (en) 2015-08-12 2017-09-05 Johns Manville Post-manufacturing processes for submerged combustion burner
US10670261B2 (en) 2015-08-27 2020-06-02 Johns Manville Burner panels, submerged combustion melters, and methods
US10041666B2 (en) 2015-08-27 2018-08-07 Johns Manville Burner panels including dry-tip burners, submerged combustion melters, and methods
US9815726B2 (en) 2015-09-03 2017-11-14 Johns Manville Apparatus, systems, and methods for pre-heating feedstock to a melter using melter exhaust
US9982884B2 (en) 2015-09-15 2018-05-29 Johns Manville Methods of melting feedstock using a submerged combustion melter
US10837705B2 (en) 2015-09-16 2020-11-17 Johns Manville Change-out system for submerged combustion melting burner
US10081563B2 (en) 2015-09-23 2018-09-25 Johns Manville Systems and methods for mechanically binding loose scrap
US10144666B2 (en) 2015-10-20 2018-12-04 Johns Manville Processing organics and inorganics in a submerged combustion melter
US10246362B2 (en) 2016-06-22 2019-04-02 Johns Manville Effective discharge of exhaust from submerged combustion melters and methods
US10337732B2 (en) 2016-08-25 2019-07-02 Johns Manville Consumable tip burners, submerged combustion melters including same, and methods
US10301208B2 (en) 2016-08-25 2019-05-28 Johns Manville Continuous flow submerged combustion melter cooling wall panels, submerged combustion melters, and methods of using same
US10196294B2 (en) 2016-09-07 2019-02-05 Johns Manville Submerged combustion melters, wall structures or panels of same, and methods of using same
US10233105B2 (en) 2016-10-14 2019-03-19 Johns Manville Submerged combustion melters and methods of feeding particulate material into such melters
DE202016008623U1 (de) * 2016-12-21 2018-09-14 Beteiligungen Sorg Gmbh & Co. Kg Glasschmelzanlage

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4218702A1 (de) * 1992-06-06 1993-12-09 Sorg Gmbh & Co Kg Regenerative Schmelzwanne mit verminderter NOx-Bildung
DE4244068C1 (de) * 1992-12-05 1994-04-07 Ruhrglas Gmbh Brenneranordnung für Glasschmelzwannen
US6047565A (en) * 1996-07-11 2000-04-11 Saint Gobain Vitrage Method and device for reducing the NOx emission in a glass furnace

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5755846A (en) * 1992-06-06 1998-05-26 Beteiligungen Sorg Gmbh & Co. Kg Regenerative glass melting furnace with minimum NOx formation and method of operating it
AU667977B2 (en) 1992-11-27 1996-04-18 Pilkington Glass Limited Glass furnaces
US5954498A (en) * 1998-02-26 1999-09-21 American Air Liquide, Inc. Oxidizing oxygen-fuel burner firing for reducing NOx emissions from high temperature furnaces

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4218702A1 (de) * 1992-06-06 1993-12-09 Sorg Gmbh & Co Kg Regenerative Schmelzwanne mit verminderter NOx-Bildung
DE4244068C1 (de) * 1992-12-05 1994-04-07 Ruhrglas Gmbh Brenneranordnung für Glasschmelzwannen
US6047565A (en) * 1996-07-11 2000-04-11 Saint Gobain Vitrage Method and device for reducing the NOx emission in a glass furnace

Also Published As

Publication number Publication date
DE10118880C2 (de) 2003-04-30
KR100496252B1 (ko) 2005-06-20
BG106610A (bg) 2003-11-28
DE50205080D1 (de) 2006-01-05
US20020152770A1 (en) 2002-10-24
HUP0201259A2 (en) 2002-10-28
KR20020081082A (ko) 2002-10-26
ATE311352T1 (de) 2005-12-15
PL353428A1 (en) 2002-10-21
DE10118880A1 (de) 2002-10-24
CN1381414A (zh) 2002-11-27
HU0201259D0 (bg) 2002-06-29
EP1251105A2 (de) 2002-10-23
US6862899B2 (en) 2005-03-08
ZA200202263B (en) 2002-10-11
EP1251105B1 (de) 2005-11-30
HUP0201259A3 (en) 2004-03-01
HRP20020331A2 (en) 2003-02-28
RU2235070C2 (ru) 2004-08-27
EP1251105A3 (de) 2003-11-19
JP2003020230A (ja) 2003-01-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG64593B1 (bg) Метод и устройство за загряване на стъкларски пещи с изкопаеми горива
US5934899A (en) In-line method of burner firing and NOx emission control for glass melting
RU2474760C2 (ru) Способ генерирования горения посредством горелки в сборе и горелка в сборе
JP4112646B2 (ja) ガラス炉の装入物を加熱する方法
US20090061366A1 (en) Integration of oxy-fuel and air-fuel combustion
EP0877203A1 (en) Dual oxidant combustion system
CZ285366B6 (cs) Způsob tavení skla a sklářská pec pro provádění tohoto způsobu
MXPA02008040A (es) Metodo para controlar la atmosfera de horno para vidrio.
JP2000105080A (ja) 逆流式鉱物焼成装置用優先的酸素噴射システム
CN102730937B (zh) 熔化熔料的方法和装置
CN111417822B (zh) 一种能用于固体燃料和气体燃料的氧化剂-多燃料烧嘴
US20120216730A1 (en) Method of Combusting Particulate Solid Fuel with a Burner
US5755846A (en) Regenerative glass melting furnace with minimum NOx formation and method of operating it
CA2693732C (en) Method for homogenizing the heat distribution as well as decreasing the amount of nox
US20100058807A1 (en) Glass melting plant and method for operating it
CZ281819B6 (cs) Způsob tavení skla se sníženou tvorbou oxidů dusíku a regenerační sklářská tavicí pec pro provádění způsobu
US20140162204A1 (en) Oxy-fuel boosting of zero port area in glass melter using a reversing system
EP2059723A2 (en) Oxygen injection through a roof or crown of a glass furnace
JP2000130708A (ja) 炉及び炉の運転方法
MXPA98003440A (en) Reduction of nox emissions in an oven of fundir vid