BG64476B1 - Оксиден катализатор за очистване на отработени и отпадъчни газове и метод за получаването му - Google Patents

Оксиден катализатор за очистване на отработени и отпадъчни газове и метод за получаването му Download PDF

Info

Publication number
BG64476B1
BG64476B1 BG106476A BG10647602A BG64476B1 BG 64476 B1 BG64476 B1 BG 64476B1 BG 106476 A BG106476 A BG 106476A BG 10647602 A BG10647602 A BG 10647602A BG 64476 B1 BG64476 B1 BG 64476B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
air
oxide
catalyst
heated
solution
Prior art date
Application number
BG106476A
Other languages
English (en)
Other versions
BG106476A (bg
Inventor
Цветана МАРИНОВА
Димитър ПАНАЙОТОВ
Димитър СТОЙЧЕВ
Валентин ТАХЧИЕВ
Стоян СТОЯНОВ
Иван АТАНАСОВ
Пламен СТЕФАНОВ
Илия ВЪЛОВ
Original Assignee
"Терем" Еад - Клон Търговище
Цветана МАРИНОВА
Димитър ПАНАЙОТОВ
Димитър СТОЙЧЕВ
Валентин ТАХЧИЕВ
Стоян СТОЯНОВ
Иван АТАНАСОВ
Пламен СТЕФАНОВ
Илия ВЪЛОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Терем" Еад - Клон Търговище, Цветана МАРИНОВА, Димитър ПАНАЙОТОВ, Димитър СТОЙЧЕВ, Валентин ТАХЧИЕВ, Стоян СТОЯНОВ, Иван АТАНАСОВ, Пламен СТЕФАНОВ, Илия ВЪЛОВ filed Critical "Терем" Еад - Клон Търговище
Priority to BG106476A priority Critical patent/BG64476B1/bg
Publication of BG106476A publication Critical patent/BG106476A/bg
Publication of BG64476B1 publication Critical patent/BG64476B1/bg

Links

Landscapes

  • Catalysts (AREA)
  • Exhaust Gas Treatment By Means Of Catalyst (AREA)

Abstract

Катализаторът се състои от метален субстрат - профилирана неръждаема стомана, покрита с тънък порест филм от циркониев оксид, с дебелина 3-7 мюm и специфична повърхност от 18 до 25 m2/g; междинен слой от лантанов оксид и повърхностен слой от медно-кобалтов оксиден шпинел при състав в ат.%: от 2 до 15 Zr, 1-4 La, от 4 до 15 Cu и от 6 до 20 Со. Катализаторът има висока ефективност за редукцията на азотен оксид в окислителни условия (излишък на кислород), а също и за пълно окисление на въглероден оксид (СО) и въглеводороди (НС). Методът за получаване на катализатора включва електрохимично отлагане на тънък филм от циркониев оксид върху повърхността на метален субстрат, изсушаване и накаляване на покрития субстрат, импрегниране с разтвор на лесно разлагаща се термично лантанова сол, изсушаване и накаляване за формиране на активния носител, импрегниране на носителя със смесен разтвор на лесноразлагащи се термично соли на медта и кобалта, последващо изсушаване и накаляване на покрития субстрат. Субстратът се опакова в интегрирана структура с форма на пчелна пита или подобна форма. а

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до оксиден катализатор, прилаган за очистване на отработени и отпадъчни газове от азотни оксиди ΝΟχ чрез редукция с въглеводород, например метан (СН4), в присъствие на излишък от кислород, окисление на въглероден оксид (CO) и въглеводороди (НС) с кислород до въглероден диоксид (СО2).
Предшестващо състояние на техниката
Катализатори се прилагат в ауспусните системи на автомобилите с ДВГ и в отходните системи за димни газове на ОСПГ (отоплителни системи с природен газ), с цел да конвертират въглеродният оксид, въглеводородите и азотните оксиди, получени при изгарянето на горивото в поприемливи газове. Когато двигателят оперира със стехиометрични или слабо богати горивни смеси, катализатори, съдържащи паладий, платина и родий или паладий и родий, са способни ефективно да конвертират и трите газа едновременно. Оттук, такива катализатори се наричат “трипътни” катализатори. Желателно е обаче да се оперира с бедни горивни смеси, за да се реализира икономия на гориво и да се намали замърсяването на атмосферата с вредни газове. Такива условия са типични за горивните камери на ОСПГ. Трипътните катализатори могат да конвертират въглеродния оксид и въглеводородите, но не са ефикасни за редукцията на азотните оксиди в окислителни условия (излишък на кислород).
В един от първите патенти за очистване на газове от ДВГ, работещи с бедни смеси (лит. източник 1), се описва нискотемпературен катализатор - Cu-йонообменен зеолит с високо съдържание на силиций. В двигателите обаче при нормална работа се реализират високи температури, при които тези катализатори се разлагат, тъй като преходният метал проявява тенденция да взаимодейства с алуминиевия оксид от зеолита и да образува алуминат с по-малка повърхност. Вследствие на това се намалява каталитичната активност на системата.
В лит. източник 2 се предлага двуфазна катализаторна система, изградена от фаза, съдържаща йонообменен с преходен метал зеолит с ви соко съдържание на силиций и фаза, съдържаща оксид на преходен метал. Катализаторната система може да бъде интимна смес или слоеста структура с първи слой от Cu-йонообменен зеолит и втори слой от Cu-съдържащ циркониев оксид. Преходният метал може да бъде един от групата Cu, Co, Ni, Cr, Fe, Μη, Ag, Zn, Са или тяхна смес, а оксидната фаза - лантанов, титанов, силициев или циркониев оксид. Активните фази се нанасят във вид на слой суспензия върху метален или кордиеритов субстрат с форма на пчелна пита. Тази система е способна да очиства с висока ефективност едновременно NO* и въглеводороди в присъствие на богати на кислород автомобилни газове.
Недостатъците на горните конвенционални методи за производство на катализатори за очистване на газове се състои в това, че при нанасяне на активните компоненти слоят от суспензия се фиксира към субстрата чрез изпаряване на влагата при сушенето и накаляването и следователно, нанесеният слой катализатор е подложен на напрежения, които се генерират в слоя, покриващ субстрата. В резултат на това се образуват пукнатини в покриващия слой и вследствие на неизбежните вибрации и рязка смяна на термичните режими, след време може да се стигне до неговото разрушаване и отнасяне от газовия поток.
Метод за повишаване устойчивостта на катализаторния слой, нанесен върху кордиеритов или метален субстрат, се описва в лит. източник 3, според който върху слоя от активни компоненти се нанася външен покриващ защитен слой с дебелина < 50 цт. Съществува обаче допълнително изискване към суспензията, от която се формира защитният слой, съгласно което размерът на частиците в нея трябва да бъде в границите на 3-7 цт. Недостатъкът на получения по този метод катализатор се състои в това, че съдържа скъпия благороден метал паладий в първия каталитичноактивен слой.
В лит. източник 4 се предлага катализатор за очистване на NOx в отработени газове на двигатели, работещи с бедни горивни смеси, който съдържа най-малко един от благородните метали Pt, Rh и Pd и перовскитен оксид LalxA*O3, като 0<х<1;АеСа или Ва, нанесени върху термичноустойчив неорганичен носител. Близък по действие и активни компоненти е катализаторът, защитен в лит. източник 5, съдържащ Pd и/или Rh и (La,.„АД _,ВОЬ, като А означава Ba, К и Cs, В е пре ходен елемент като Fe, Co, Ni и/или Μη; a x има стойност 0-1, a = 0-0.2 и b съответства на стойност, при която двойният оксид да е електронеутрален.
Двата катализатора съдържат скъпи благородни метали като основни активни компоненти.
Съществуват и смесени оксидни шпинелни катализатори, съдържащи един или повече метални йони [6-8], но тези катализатори се нанасят върху носители с формата: на таблетки или сфери. Това не позволява катализаторът да се опакова в лесно манипулиращи се модули, устойчиви на хидродинамични и термични натоварвания.
Техническа същност на изобретението
Изобретението се отнася до оксиден катализатор за очистване на отработени и отпадъчни газове, който представлява многослойна система, състояща се от метален субстрат-профилирана неръждаема стомана, покрита с тънък порест филм от циркониев оксид, с дебелина 3-7 цт и специфична повърхност 18-25 m2/g; междинен слой от лантанов оксид и повърхностен слой от медно-кобалтов оксиден шпинел при състав 2-15 ат. % Zr, 1-4 ат. % La, 4-15 ат. % Си и 6-20 ат. % Co.
Изобретението се отнася и до метод за получаване на катализатора, включващ следните етапи.
A. Нанасяне на активния носител от циркониев оксид, като профилиран лист от неръждаема стомана (SS), тип 1,4301, или Sandvik ОС404 с дебелина 0.01-0.1 mm се обезмаслява чрез потапяне в разтвор, съдържащ NaOH, Na3PO4, Na - метасиликат, ПАВ, загрят до 70°С за време 5 min; промива се с гореща и обилно с течаща студена вода и се изсушава с горещ (150-200°С) въздух; потапя се във вана, в която са разположени противоелектроди (аноди), изработени от листов въглен, и електролит с концентрация на ZrCl4 от 10 до 70 g/l и 0.1-1 ml/10.2% разтвор на ПАВ, след което се провежда електроотлагане на циркониев оксид при клемно напрежение 1-10 V и продължителност 30-60 min. Полученият тънък порест филм от циркониев оксид има дебелина 3-7 цт и специфична повърхност 18-25 m2/g.
B. Нанасяне на модифициращ слой от лантанов оксид, като активният носител от циркониев оксид, нанесен върху металния субстрат, се модифицира със слой от лантанов оксид (La2O3) за повишаване термичната стабилност на носителя и улесняване формирането на активния катали тичен слой от Си-Со оксиден шпинел. Профилираният лист от неръждаема стомана, носещ носителя ZrO2, се промива обилно с течаща дестилирана вода, суши се на въздух 2 h при 120°С, накалява се 1 h при 400-500°С, след което се охлажда до стайна температура; потапя се във воден разтвор на (лесноразлагаща се термично) сол на лантана, за предпочитане нитрат с концентрация 30-60 g/l, в който престоява 2 h при 20°С или 5-60 min при 60-90°С, суши се на въздух 24 h при стайна температура и 1 h при 120°С, и се накалява 1 h на въздух, или въздух, обогатен с кислород, при 450°С. Полученият междинен слой, покриващ филма от ZrO2, съдържа 15-22 ат.% La, като La е под формата на лантанов оксид (La2O3).
С. Нанасяне на каталитично активен слой от Си-Со оксиден шпинел, като профилираният лист, носещ модифицирания носител, се потапя във воден разтвор на лесно разлагащи се термично соли на медта и кобалта, за предпочитане нитрати с концентрация за медния нитрат (Cu(NO3)2.3H2O) 30-60 g/l и 77-155 g/l за кобалтовия нитрат (Co(NO3)2.6H2O), така че молното отношение Си:Со да бъде 1:2, престоява в разтвора 24 h при 20°С или 5-60 min при 60-90°С, суши се на въздух 24 h при стайна температура и 1 h при 120°С, и се накалява 3 h при 550°С на въздух, или въздух, обогатен с кислород. Получената катализаторна система съдържа 2-15 ат. % Zr, 1-4 ат. % La, 4-15 ат. % Си и 6-20 ат. % Co, като Си и Co се предпочита да бъдат под формата на смесен медно-кобалтов оксиден шпинел СиСо(3 х)О4.
Полученият оксиден катализатор, многослойна система, нанесена върху металния субстрат, се отличава с висока ефективност за очистване на газове - редукцията на азотен оксид в окислителни условия (излишък на кислород), а също така за пълно окисление на въглероден оксид (CO) и въглеводороди (НС). В различни приложения за очистване на газове, например от двигатели с вътрешно горене (ДВГ) и от отоплителни системи с природен газ (ОСПГ), субстратът се опакова в интегрирана структура с форма на пчелна пита или близка до нея.
Носителят ZrO2/SS и катализаторът СиСо(3х) O^LajOj/ZrOj/SS се охарактеризират чрез XPS (Xray photoelectron spectroscopy), SEM (scanning electron spectroscopy), ICP (ion coupled plasma) и TPD (temperature programmed desorption) методи и метода BET за специфична повърхност. Активността по отношение на реакциите NO + CO, О2 + CO и HC-SCR на NOx се определя с интегрален реак тор при обемни скорости на газовия поток 800021000 h1.
Така описаният катализатор и методът за неговото получаване имат следните предимства:
- металният субстрат неръждаема стомана е конструкционен материал с висока механична якост и устойчивост към резки промени на термичните и корозионни режими на експлоатация; лесно се формува в модули с подходяща форма и габарити за: вграждане в каталитични конвертори за очистване на отходящи газове;
- активният носител - тънък порест филм от циркониев оксид, има дебелина 3-7 pm и специфична повърхност 18-25 m2/g и притежава перфектна адхезия към субстрата, състояща се в това, че целостта на филма и неговата повърхност не се променят след отлагането на модификатора La2O3 и активната фаза от Си-Со оксиден шпинел и третиране на въздух при 550°С;
- получената върху металния субстрат катализаторна система съдържа 2-15 ат. % Zr, 1 -4 ат. % La, 4-15 ат. % Си и 6-20 ат. % Co, като Си и Co за предпочитане са във формата на смесен меднокобалтов оксиден шпинел СихСо(3ж)О4. Катализаторът има висока каталитична активност и термична стабилност;
- методът дава възможност за контролирано и възпроизводимо отлагане на тънки филми от циркониев оксид с дебелина 3-7 pm и многослойна катализаторна система с дефиниран състав и структура върху метален субстрат;
- методът не изисква употребата на недостъпни и скъпоструващи суровини, както и употребата на сложни, допълнителни съоръжения, освен конвенционални химически реактори.
Примери за изпълнение на изобретението
Катализаторът съгласно изобретението може да се получи по следните начини.
Пример 1. Профилиран лист от неръждаема стомана (SS) тип Sandvik ОС404 с дебелина 0.05 mm и размери 100 х 500 mm, се обезмаслява чрез потапяне в разтвор, съдържащ 30 g/1 NaOH, 15 g/1 Na3PO4,15 g/1 Na - метасиликат, 3 g/1 ПАВ и загрят до 70°C за време 5 min; промива се с гореща и обилно с течаща студена вода, след което се изсушава с горещ (200°С) въздух. Потапя се във вана, съдържаща електролит с концентрация на ZrCl4 от 10 g/Ι и добавени 0.1 ml/Ι от 0.2 % разтвор на ПАВ. Електроотлага се циркониев оксид при клемно напрежение 1V и продължителност 60 min.
Профилираният лист се промива обилно с течаща дестилирана вода и се суши на въздух при 120°С 2 h. Накалява се в продължение на 1 h при 400°С на въздух, охлажда се до стайна температура и се потапя във воден разтвор на лантанов нитрат La(NO3)2.6H2O с концентрация 30 g/Ι, при температура 20°С. След престояване в разтвора в продължение на 24 h, се изважда, суши се на въздух 24 h при стайна температура и 1 h при 120°С, и се накалява 1 h на въздух при 450°С. След това профилираният лист се потапя във воден разтвор на меден нитрат (Cu(NO3)2.3H2O) 40 g/1 и кобалтов нитрат (Co(NO3)2.6H2O), 103 g/1 при температура 20°С и след престояване в разтвора в продължение на 24 h, се изважда, суши се на въздух 24 h при стайна температура и 1 h при 120°С, и се накалява 3 h на въздух, при 550°С. Катализаторът е означен като образец А.
Пример 2. Профилиран лист от неръждаема стомана (SS) тип Sandvik ОС404 с дебелина 0.1 mm и размери 100 х 500 mm се обезмаслява чрез потапяне в разтвор, съдържащ 30 g/1 NaOH, 15 g/
Na3PO4,15 g/1 Na - метасиликат, 3 g/1 ПАВ и загрят до 70°C за време 5 min; промива се с гореща и с обилно течаща студена вода, след което се изсушава с горещ (150°С) въздух. Потапя се във вана, съдържаща електролит с концентрация на ZrCl4 от 30 g/Ι и добавени 0.2 ml/Ι от 0.2 % разтвор на ПАВ. Електроотлага се циркониев оксид при клемно напрежение 5 V и продължителност 30 min. Профилираният лист се промива обилно с течаща дестилирана вода и се суши на въздух при 120 °C
h. Накалява се в продължение на 1 h при 450°С на въздух, охлажда се до стайна температура и се потапя във воден разтвор на лантанов нитрат La(NO3)2.6H2O с концентрация 40 g/Ι, при температура 60°С. След престояване в разтвора в продължение на 1 h се изважда, суши се на въздух 24 h при стайна температура и 1 h при 120°С, и се накалява 1 h на въздух при 450°С. След това профилираният лист се потапя във воден разтвор на меден нитрат (Cu(NO3)2.3H2O) 60 g/1 и кобалтов нитрат (Co(NO3)2.6H2O), 155 g/1 при температура 60°С и след престояване в разтвора в продължение на 1 h, се изважда, суши се на въздух 24 h при стайна температура и 1 h при 120°С, и се накалява 3 h на въздух, при 550°С. Катализаторът е означен като образец В.
Пример 3. Катализаторът се получава както образец В по метода, описан в пример 2, но отлагането на La и след това на Си и Co, се извършва при 80°С с продължителност 5 min. Катализа торът е означен като образец С.
Пример 4. Профилиран лист от неръждаема стомана (SS) тип Sandvik ОС404 с дебелина 0.1 mm и размери 100 х 500 mm се обезмаслява чрез потапяне в разтвор, съдържащ 30 g/1 NaOH, 5 15 g/1 Na3PO4,15 g/1 Na - метасиликат, 3 g/1 ПАВ и загрят до 70°C за време 5 min; промива се с гореща и обилно с течаща студена вода, след което се изсушава с горещ (150°С) въздух. Потапя се във вана, съдържаща електролит с концентрация на ZrCl4 от 50 g/Ι и добавени 0.5 ml/Ι от 0.2 % разтвор на ПАВ. Електроотлага се циркониев оксид при клемно напрежение 10 V и прод ължителност 40 min. Профилираният лист се промива обилно с течаща дестилирана вода и се суши на въздух при 120°С 2 h. Накалява се в продължение на 1 h при 450°С на въздух, охлажда се до стайна температура и се потапя във воден разтвор на лантанов нитрат La(NO3)2.6H2O с концентрация 60 g/Ι, при температура 80°С. След престояване в разтвора в продължение на 1 h се изважда, суши се на въздух 24 h при стайна температура и 1 h при 120°С, и се накалява 1 h на въздух при 450°С. След това профилираният лист се потапя във воден разтвор на ме ден нитрат (Cu(NO3)2.3H2O) 30 g/1 и кобалтов нитрат (Co(NOj)2.6H2O), 77.35 g/1 при температура 80°С и след престояване в разтвора в продължение на 1 h се изважда, суши се на въздух 24 h при стайна температура и 1 h при 120°С, и се накалява 3 h на въздух, при 550°С. Катализаторът е означен като образец D.
Пример 5. Катализаторът се получава както образец А по метода, описан в пример 1, но отлагането на La и след това на Си и Co, се извършва при 60°С с продължителност 60 min. Накаляването при 550°С след нанасянето на Си и Co, се извършва в поток от О2. Катализаторът е означен като образец Е.
Пример 6. Катализаторът се получава както образец D по метода, описан в пример 4, но отлагането на La се извършва при 90°С с продължителност 60 min, а нанасянето на Си и Co се извършва от разтвор с концентрация на меден нитрат (Cu(NO3)2.3H2O) 50 g/1 и на кобалтов нитрат (Co(NO3)2.6H2O) - 129 g/1 при 90°С с продължителност 60 min. Накаляването при 550°С, след нанасянето на Си и Co, се извършва в поток от О2. Катализаторът е означен като образец F.
Таблица 1.
Съдържание на елементите (ат. %) в повърхностния слой на нанесения върху профилиран лист от неръждаема стомана, каталитичноактивен филм.
Образец Zr 3d La 3ds/2 Си 2рзя Co 2ρια Со/Си
'Сг А 2.5 1.6 11.2 12.2 1.09
В 7.1 1.2 13.6 16 1.18
с 4.7 2.7 5.8 19.1 3.29
D 14.5 2.4 4.6 6.4 1.39
• Е 7.9 1.9 6.8 15.5 2.28'
F 13.3 1.7 8 13 1.63
Чрез метода XPS са определени концентрациите на Zr, La, Cu, Co и О и тяхното химическо състояние. При нанасянето на La върху повърхността на електрохимично отложения ZrO2, се формира La2O3. При нанасяне на Си и Co, медта е в състояние Cu2+, а кобалтът в състояние Со3+, като образуват смесени оксидни шпинели СихСо(3 х)О4 с различно съотношение Со:Си.
Таблица 2.
Активност (% конверсия на NO до N2) на катализаторите по отношение редукцията азотен оксид (NO) с въглероден оксид (CO).
Газов поток със съдържание 0.12 об. %NO + 0.12 об. % CO + Аг, обемна скорост 15 000 h1.
Образец/Т °С150 17,5 200 225 250275 300 350 400 • 450 500 550
А 6 12 18 32 47 69 82
••-Е?'· '13 1* 19 21 23 . 27 31 45 72 82 90 93;
F ' :2 ---..........· -.....- -· :5 12 22 29 40 -Л 59 74 89 99 100 100
Таблица 3.
Активност (% конверсия на CO до СО2) на катализаторите по отношение окислението на въглероден оксид (CO) с кислород (О2).
Газов поток 0.5 об. % CO + 1 об. % О2 + Аг, обемна скорост 20 000 h’1
О^^азеЦ/Г/С 300 ] 325 \ 350 \ 375 400 425 450 500 550
Έ 4 31 63 98 100 100 F 4 12 23 40 56 83 98 100 100
Таблица 4.
Активност (% конверсия на NO до N2) на катализаторите по отношение редукцията азотен оксид (NO) с метан (СН4) в присъствие на излишък от кислород (О2).
Газов поток 0.1 об. % N0 + 0.25 об. % СН4 + 3 об. % О2 + Аг, обемна скорост 8000 h_1
200 2 2 280 4·· S 2ϋϋ 300 305 Ύ— 315 325 330 350 375 400 410 430^450 2 , 12 39 ί 33 ί 465^480 .181.16 27 | 21 ______χ______ 500515 14ty; f 19 i 18 I 520 550
л е · F 5 ; 12 6 13 9 14 •11 15 12 22 14 25 16 33 10 42 6 44 4’·; 41 6 17 i 16

Claims (8)

1. Оксиден катализатор за очистване на отработени и отпадъчни газове, характеризиращ се с това, че представлява трислойна система, състояща се от метален субстрат - профилирана неръждаема стомана, покрита с тънък порест филм от циркониев оксид с дебелина 3-7 pm и специфична повърхност 18-25 m2/g; междинен слой от лантанов оксид и повърхностен слой от меднокобалтов оксиден шпинел при състав 2-15 ат. % Zr, 1 -4 ат. % La, 4-15 ат. % Си и 6-20 ат. % Co.
2. Метод за получаване на оксиден катализатор за очистване на отработени и отпадъчни газо- ве, характеризиращ се с това, че профилиран лист 15 от неръждаема стомана с дебелина под 0.1 mm се обезмаслява чрез потапяне в разтвор, съдържащ NaOH, Na3PO„, Na - метасиликат, ПАВ и загрят до 70°С за време 5 min; промива се с гореща и обилно с течаща студена вода, след което се изсушава 20 с горещ (150-200°С) въздух; електроотлага се циркониев оксид във вана, в която са разположени противоелектроди (аноди), изработени от листов въглен, и електролит с концентрация на ZrCl4 от
10 до 70 g/Ι и 0.1 -1 ml/10.2 % разтвор на ПАВ, при 25 клемно напрежение 1-10 V и продължителност от 30 до 60 min; накалява се в продължение на 1 h при 400 до 500°С на въздух, охлажда се до стайна температура и се потапя във воден разтвор на 5 лантанов нитрат La(NO3)2.6H2O с концентрация 30 до 60 g/Ι, в който престоява 24 h при 20°С или 5 до 60 min при 60 до 90°С, суши се на въздух 24 h при стайна температура и 1 h при 120°С, и се накалява 1 h на въздух при 450°С; след което се потапя във воден 10 разтвор на меден нитрат (Cu(NO3)2.3H2O) 30-50 g/1 и кобалтов нитрат (Co(NO3)2.6H2O) 77-155 g/1, в който престоява 24 h при 20°С или 5-60 min при 60 до 90°С, суши се на въздух 24 h при стайна температура и 1 h при 120°С, и се накалява 3 h на въздух или въздух, обогатен с кислород, при 550°С.
Литература
1. US4297 328.
2. US 5 155 077.
3. ЕР1 127 604.
4. JP Appl. 8/229,355/1997.
5. GB 2 322 309 А.
6. BG 21437.
7. BG 29154.
8. BG 37896.
BG106476A 2002-03-04 2002-03-04 Оксиден катализатор за очистване на отработени и отпадъчни газове и метод за получаването му BG64476B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG106476A BG64476B1 (bg) 2002-03-04 2002-03-04 Оксиден катализатор за очистване на отработени и отпадъчни газове и метод за получаването му

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG106476A BG64476B1 (bg) 2002-03-04 2002-03-04 Оксиден катализатор за очистване на отработени и отпадъчни газове и метод за получаването му

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG106476A BG106476A (bg) 2003-11-28
BG64476B1 true BG64476B1 (bg) 2005-04-30

Family

ID=29721160

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG106476A BG64476B1 (bg) 2002-03-04 2002-03-04 Оксиден катализатор за очистване на отработени и отпадъчни газове и метод за получаването му

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG64476B1 (bg)

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BG29154A1 (bg) * 1979-06-27 1980-10-15 Mekhandzhiev Katalizator za obezvrezhdane na azotni okisi gag
US4297328A (en) * 1979-09-28 1981-10-27 Union Carbide Corporation Three-way catalytic process for gaseous streams
BG37896A1 (en) * 1984-04-27 1985-09-16 Angelov Method for preparing binary copper- cobalt oxide cu below x co below 3x o below 4 with spinel structure
US5155077A (en) * 1991-09-03 1992-10-13 Ford Motor Company Catalyst for purification of lean-burn engine exhaust gas
JPH08229355A (ja) * 1995-03-02 1996-09-10 Nissan Motor Co Ltd 排気ガス浄化用触媒
GB2322309A (en) * 1997-02-24 1998-08-26 Nissan Motor Three-way catalyst with perovskite-like support for noble metals
EP1127604A1 (en) * 2000-02-28 2001-08-29 Nissan Motor Company, Limited Exhaust gas purifying catalyst and method of producing same

Patent Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BG29154A1 (bg) * 1979-06-27 1980-10-15 Mekhandzhiev Katalizator za obezvrezhdane na azotni okisi gag
US4297328A (en) * 1979-09-28 1981-10-27 Union Carbide Corporation Three-way catalytic process for gaseous streams
BG37896A1 (en) * 1984-04-27 1985-09-16 Angelov Method for preparing binary copper- cobalt oxide cu below x co below 3x o below 4 with spinel structure
US5155077A (en) * 1991-09-03 1992-10-13 Ford Motor Company Catalyst for purification of lean-burn engine exhaust gas
JPH08229355A (ja) * 1995-03-02 1996-09-10 Nissan Motor Co Ltd 排気ガス浄化用触媒
GB2322309A (en) * 1997-02-24 1998-08-26 Nissan Motor Three-way catalyst with perovskite-like support for noble metals
EP1127604A1 (en) * 2000-02-28 2001-08-29 Nissan Motor Company, Limited Exhaust gas purifying catalyst and method of producing same

Also Published As

Publication number Publication date
BG106476A (bg) 2003-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6107239A (en) Heat resistant metallic oxide catalyst for reducing pollution emission
KR101432330B1 (ko) 배출 가스 정화용 촉매
EP1793914B1 (en) Catalyst for purifying exhaust gases
KR100241666B1 (ko) 산소 과잉 배기 가스 정화용 촉매
EP0832688B1 (en) Exhaust gas purifying catalyst and exhaust gas purifying method
JP3786954B2 (ja) 層状触媒複合体
US5559073A (en) Pollution control catalyst with mutual protective distributed-active-combinations each including noble-metal-atoms stably structured and protected therein
US7846865B2 (en) Catalyst for purifying exhaust gas
US5866500A (en) Process for producing exhaust-gas-purifying catalyst
EP1857170B1 (en) Exhaust gas purification catalyst
KR20090045214A (ko) 삼원 촉매
EP2695673A1 (en) Exhaust gas purification catalyst
KR100904029B1 (ko) 배기가스정화촉매
EP0897320A1 (en) Three-way catalyst for treating exhaust gases
JP2002361083A (ja) 内燃機関用排気ガス浄化触媒とその製造方法および浄化装置
JPH11276907A (ja) 排気ガス浄化用触媒及びその製造方法
US4064073A (en) Catalyst for the purification of the exhaust gases of internal combustion engines
BG64476B1 (bg) Оксиден катализатор за очистване на отработени и отпадъчни газове и метод за получаването му
JPH0616853B2 (ja) 非貴金属系燃焼用触媒とその製造方法
Matsumoto et al. Dynamic behavior and characterization of automobile catalysts
JP4519725B2 (ja) 優れた高温耐酸化性を有する排気ガス浄化用触媒コンバータ
JP2008296102A (ja) 排ガス浄化触媒およびその製造方法
JPH0356147A (ja) 触媒担体の製造方法
JPS62277150A (ja) 排ガス浄化用触媒
JPS59154139A (ja) 内燃機関排気浄化用触媒の製造方法