BG63232B1 - Оптично устройство и метод - Google Patents
Оптично устройство и метод Download PDFInfo
- Publication number
- BG63232B1 BG63232B1 BG102141A BG10214197A BG63232B1 BG 63232 B1 BG63232 B1 BG 63232B1 BG 102141 A BG102141 A BG 102141A BG 10214197 A BG10214197 A BG 10214197A BG 63232 B1 BG63232 B1 BG 63232B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- optical device
- pump
- channel
- lens
- lenses
- Prior art date
Links
Classifications
-
- G—PHYSICS
- G02—OPTICS
- G02B—OPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
- G02B3/00—Simple or compound lenses
- G02B3/12—Fluid-filled or evacuated lenses
- G02B3/14—Fluid-filled or evacuated lenses of variable focal length
-
- G—PHYSICS
- G02—OPTICS
- G02B—OPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
- G02B3/00—Simple or compound lenses
- G02B3/12—Fluid-filled or evacuated lenses
-
- G—PHYSICS
- G02—OPTICS
- G02C—SPECTACLES; SUNGLASSES OR GOGGLES INSOFAR AS THEY HAVE THE SAME FEATURES AS SPECTACLES; CONTACT LENSES
- G02C7/00—Optical parts
- G02C7/02—Lenses; Lens systems ; Methods of designing lenses
- G02C7/08—Auxiliary lenses; Arrangements for varying focal length
- G02C7/081—Ophthalmic lenses with variable focal length
- G02C7/085—Fluid-filled lenses, e.g. electro-wetting lenses
Landscapes
- Physics & Mathematics (AREA)
- General Physics & Mathematics (AREA)
- Optics & Photonics (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Ophthalmology & Optometry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Eyeglasses (AREA)
- Mechanical Light Control Or Optical Switches (AREA)
- Prostheses (AREA)
- Eye Examination Apparatus (AREA)
- Optical Elements Other Than Lenses (AREA)
Abstract
Устройството и методът са приложими в офталмологията. При коригиране на зрението са необходими универсални очила с оригинална конструкция, отговарящана индивидуалните изисквания. Апаратът може да бъде във формата на чифт очила (10), включващи една или повече течни лещи (11а и 11b). Той съдържа и канал (24), който може да се запечатва, и помпа (например спринцовка) за нагласяване налягането на течността в лещите. При употреба апаратът се нагласява до постигане на индивидуална корекция на зрението. След това каналът (24) се запечатва, в резултат на което апаратът остава постоянно нагласен към изискванията на пациента. Изобретението се отнася също и до апарат с форма на мембрана-огледало.
Description
Област на техниката
Изобретението се отнася до оптично уст- 5 ройство и метод, по-специално изобретението се отнася до един оптичен апарат, състоящ се най-малко от една течна леща или гъвкава мембрана-огледало, и по-точно - очила, изградени от или включващи подобен апарат. 10
Изобретението също така се отнася до метод за настройване на оптично устройство за коригиране на повредено зрение.
Предшестващо състояние на техниката 15
Известно е, че течната леща представлява една или повече прозрачни, кръгли, гъвкави мембрани, прикрепени една към друга по периферията, за да образуват кухина. Кухината се 20 запълва с прозрачна течност, чието налягане се регулира чрез позитивно нагнетателна помпа, каквато например е спринцовката.
Регулирането на налягането на течността в кухината предизвиква различия в изпък- 25 налостта на лещата, определена от мембраните и течността и следователно, се създава леща с неограничена променяща се оптическа сила.
В US 4 890 903 са посочени допълнител- 30 ни подробности за течните лещи и за оптичните инструменти, каквито са очилата, включващи подобни лещи. Всички аспекти на US 4 890 903 са включени тук чрез цитиране.
Историята на течните лещи е от няколко 35 десетилетия, но все още няма предложение за истински практически коригиращо зрението устройство, което да включва тези лещи.
Техническа същност на изобретението 40
Съгласно първия аспект на изобретението има едно оптично устройство, включващо: чифт течни лещи, водна помпа за регулиране налягането на течността в кухината в лещите, 45 канал с възможност за затваряне, чрез който се осъществява връзката между кухината и помпата, позволяващ преминаването на потока на течността между тях, и преграда за затваряне на канала, когато налягането на течност- 50 та в кухината достигне желаната стойност, с което да осигури по-нататъшна нерегулируе мост на лещите или огледалото.
Съгласно изобретението каналът с възможност за затваряне е гъвкав и рамката на очилата включва една или повече вдлъбнатини, в които се побират каналите след затварянето им.
Принципното предимство на подобна конфигурация пред известните апарати е, че течната леща или лещи стават непроменяеми след регулиране на лещата или лещите до желаното налягане. Това е разликата с известните апарати, при които течните лещи са постоянно регулируеми. Така предишните апарати с течни лещи не могат да се поставят в очила, отчасти поради тромавата природа на помпите, необходими за регулиране на лещите и отчасти поради опасността от промяна на оптичната сила на лещите от оптимално предписаната за лицето, което носи очила.
Така устройството съгласно изобретението обединява здравината и практичността, които не са постигнати от предишните изпълнения на течните лещи.
За предпочитане е преградата да включва и част от канала, която е с възможност да се деформира пластично, за да затваря канала. При предпочитаните на практика варианти пластична деформация на канала се постига, когато се натиска и/или се нагрява. Друга възможност за постигане на пластична деформация на канала е третирането му с ултразвук.
Изброените варианти означават, че съгласно изобретението устройството може лесно да се настройва към предпочитаната оптична сила на лещите и лесно да се фиксира на предпочитаната оптична сила.
За удобство помпата е позитивно нагнетателна помпа, която може да увеличава и намалява налягането на течността в кухината. При особено предпочитаните варианти помпата е спринцовка.
Спринцовките се произвеждат масово при изключително ниска цена и представляват просто, евтино средство за определяне силата на лещите на устройството в съответствие с изобретението, т.е. в неблагоприятна среда.
В някои варианти на изобретението за предпочитане преградата включва елемент, който запазва формата си след деформиране, за да бъде затворен каналът. Един от примерите за такъв елемент е мембрана, която възс2 тановява формата си след деформиране и служи за затваряне на канала. При използване на подобна мембрана помпата може да включи или да бъде оперативно свързана с друг канал, който е в състояние подвижно да прониква през мембраната и който да осигурява свободното преминаване на потока на течността между помпата и кухината, при което еластичността на мембраната: а/ създава водонепроницаемо уплътнение около другия канал при проникването му през мембраната; и б/ осигурява затварянето на отвора, образуван при проникването на другия канал след изваждането му от мембраната.
В особено предпочитаните варианти другият канал е куха игла.
По този начин е възможно да се изработват модели, при които помпата е обикновена спринцовка с конвенциална иподермична игла, плътно закрепена към спринцовката, която прониква през мембраната, която възстановява формата си след деформиране и която затваря отново канала на устройството.
Съществува и друга възможност за затваряне на канала, при която елементът, който възстановява формата си след деформиране, следва да включва възможност за противоположните вътрешни стени на канала плътно да се залепят една към друга при притискане на канала.
При използване на този модел предимството е, че е възможно запечатването на канала без използване на допълнителни елементи, освен елементарно приспособление, например щипки или пинцети за притискане на канала.
Предполага се, че изобретението включва очила с апарат, както е определено погоре, като за предпочитане е апаратът да включва чифт течни лещи.
Предимствата, дефинирани по-горе, по отношение на апарата се проявяват особено когато той се монтира към очила. По-конкретно, очилата съгласно изобретението предоставят възможност за коригиране на много зрителни дефекти, без намеса на опитен оптометрист за определяне на оптичната сила на лещите, необходими за подобна корекция. Това от своя страна прави очилата особено подходящи за използване в т.нар. развиващи се страни, където наличието на различни зрителни дефекти е голямо, а все още специалистите по тези заболявания са много малко и конвенциалната апаратура за проверка на зрението е недостатъчна.
В допълнение предвид възможността очилата съгласно изобретението да се произвеждат в големи количества, без да се налага изработване на варианти между различните очила, покупната цена на очилата съгласно изобретението може при желание да бъде достатъчно ниска, за да улесни покупката им от жителите на развиващите се страни или от благотворителни организации, които осигуряват помощи за тези страни.
За удобство очилата включват съответна помпа за течности и устройство за затваряне на канала за всяка леща. Тези характеристики са предимство при прилагане на метода за нагласяване на очилата за коригиране на зрителните дефекти, както е дефинирано подолу.
За предпочитане е всеки или всички канали с възможност да се затварят да бъдат от гъвкава материя и рамката на очилата да включва една или повече вдлъбнатини или вдлъбнатините да могат да се затварят, за да поберат затворените канали. Това придава на конструкцията задоволителен естетичен вид, при който затворените канали са защитени от повреди.
При моделите очила с практическо приложение съгласно изобретението всяка леща включва твърдо прозрачно покритие за защита на гъвкавата мембрана на лещата. От оптична гледна точка всяко прозрачно покритие има оптичен коригиращ ефект. При желание могат да се добавят няколко защитни покрития, например от външната и от вътрешната страна на всяка течна лека на очилата с цел предпазване на лещите от повреди.
Ако едно или повече от защитните покрития имат оптични коригиращи свойства съгласно изобретението, очилата могат да придобият редица предимства. Например защитните покрития могат да осигурят присъща степен на възможност за коригиране на зрението от очилата, независимо от налягането в течните лещи, което означава ограничаване степента на нагласяване на течните лещи, което се изисква за подобряване зрението за мнозинството от лицата, използващи очилата.
Също така, независимо, че е възможно изготвянето на течни вдлъбнато-изпъкнали ле3
щи, много по-лесно е изготвянето на изпъкнали течни лещи. Такива лещи не могат да коригират отклонения, например астигматизъм. Защитните покрития особено ако се поставят върху външната и вътрешната повърхност на течните лещи, могат да се оформят така, че да осигуряват корекции на подобни отклонения, с което отстраняват необходимостта течните лещи да обезпечават корекции на отклонения, различни от късогледство и старческо далекогледство.
Като оптимален вариант прозрачното покритие има оптичен филтриращ ефект. Това означава, че има възможност съгласно изобретението да се произвеждат слънчеви коригиращи очила и маски за заваряване.
За предпочитане е оптичният апарат да включва една или повече сложни течни лещи. Повече детайли за подобни лещи съдържа споменатия US 4 890 903.
Елементите на апарата, включително очилата, съгласно изобретението могат да бъдат такива, че течните лещи в тях да са напълнени предварително с определено количество течност и помпата в тях да е в състояние да регулира налягането на течността в кухината на лещите в ограничен диапазон. По този начин е възможно да се произвеждат и доставят очила с предварително поставено количество течност във всяка леща и по най-елементарен начин към тях в момента на използването им да се свърже помпата, включваща малък резервоар с течност, т.е. когато е необходимо да се регулират и фиксират очилата за ползване от всеки индивид. Това изключва необходимостта всяка помпа да побира достатъчно голямо количество течност, за да запълва празните лещи, въпреки че подобни комбинации от лещи и помпа се намират в рамките на изобретението.
Съгласно друг аспект на изобретението има разработен метод за нагласяване на оптично устройство за коригиране на дефектно зрение в следния практичен ред:
а) поставяне на оптично устройство съгласно всяка от предходните претенции пред очите на пациента така, че всяко от очите на пациента да получава светлина през съответната леща на очилата;
б) работа с помпата на оптичното устройство, докато пациентът започва да вижда оптимално ясен образ, и след като очите на пациента получат светлина през съответната леща се осъществява:
в) затъмняване на зеницата на първото око на пациента;
г) използване на помпата на лещата, която е пред второто око на пациента, докато споменатото око види оптимално ясен образ;
д) затваряне на канала между споменатата леща и свързаната с нея помпа;
е) откриване на зеницата на първото око;
ж) затъмняване на зеницата на второто око на пациента;
з) повтаряне на етапите г) и д) mutatis mutandis по отношение на второто око на па15 циента;и
и) откачване на всяка или всички помпи на апарата.
Желателно е действие г) да се извършва всеки път, докато пациентът гледа пред20 мет, който може да бъде отдалечен или близък.
Този аспект на метода съгласно изобретението е подходящ за пациенти с две виждащи очи, едното от които или и двете се нужда25 ят от коригиране.
За удобство, когато очилата са снабдени с вдлъбнатина, както е посочено по-горе, методът може да включва и следните действия:
а) след затваряне на канала да се пос30 тави всеки канал във вдлъбнатината на очилата; и
б) затваряне на всяка вдлъбнатина.
По този начин е видно, че устройството и методите съгласно изобретението предоста35 вят удобен, евтин и бърз начин за коригиране на зрението чрез използване на монокли и очила. При все това, способността за определяне силата на течната леща, произтичаща от изобретението, не свършва с приложението за ко40 ригиране на дефектно зрение. По-нататъшните примерни приложения включват нагласяване на изпъкнали огледала, използване на осигуряване сигурността на магазини и за обезопасяване на опасни пътни кръстовища; за фоку45 сиране на светлинния поток, например при осветяване на сгради или чрез използване на течни лещи, или чрез гъвкави мембранни огледала и при многобройни други случаи, когато е необходимо регулиране на оптичната сила 50 на дадена леща, или на огледало до определено положение и фиксиране на оптичната сила така, че след това да няма възможност тя да се фиксира отново.
Описание на приложените фигури
Следва описание на предпочитаните елементи на изобретението чрез примери, които се позовават на приложените фигури, от които:
Фигура 1 представлява частичен разрез на очила, произведени съгласно изобретението;
фигура 2а - разрез по линията 2-2 от фиг. 1 с изображение на детайлите от укрепването на мембраните на лещите;
фигура 2Ь - част от елементите от фиг. 2 с повече подробности;
фигура 3 - един вариант на многократно затварящия се елемент за затваряне на канала на очилата;
фигура 4 - друга форма на елемента за затваряне;
фигура 5 - чифт очила, включващ елементите от фиг. 4.
Примери за изпълнение на изобретението
На фигурите съгласно изобретението са показани чифт очила 10. Както най-добре е показано на фиг. 1, очилата 10 включват чифт течни лещи 11а и lib, като всяка от тях може да бъде от вида, дефиниран в US 4 890 903. Лещите 11а и 1 lb са фиксирани в рамката 12, която има традиционна форма и включва мост 12а и чифт странични дръжки 12Ь /една от които се вижда на фиг. 1/, закрепени за рамката 12 по конвенционален начин, т.е. чрез нитове или винтове 13.
Както най-добре е показано на фиг. 2а, рамката 12 е в близост до всяка леща 11а и 1 lb и представлява слоеста конструкция с външна плоскост 14, вътрешна плоскост 16 и средна 17, притисната между вътрешната и външната плоскост. Чифт гъвкави, прозрачни мембрани 18 и 19 /с дебелина 23 μ тип D “Mylar” от материал (RTM) / са закрепени съответно между средната плоскост 17 и външната плоскост 14, и между средната 17 и вътрешната 16, които ограничават кухината 20 на лещата.
Мембраните 18 и 19 са кръгли, а плоскостите 14, 16 и 17 имат разположени в кръг отвори 22, през които минават винтове 23 за притискане на мембраните 18 и 19 между плоскостите.
Всеки отвор 22 на вътрешната плоскост 16 може да бъде съответно нарязан на винт за навиване към него на показващия се край на винтовете 23.
Както най-добре е показано на фиг. 2Ь, мембраните 18 и 19 са притиснати чрез противоположно разположени обръчи с кръгло сечение, както е описано в US 4 890 903. Този начин осигурява външно насочено радиално налягане за всяка мембрана.
Компонентите от фиг. 2а и 2Ь са изобразени раздалечени един от друг, но при изработването на устройството са плътно съединени чрез винтовете 23.
Както е посочено на фиг. 1, кухината 20 на всяка леща 11аи 11 b е свързана с канал 24 за пълнене, преминаващ през част от междинната плоскост 17.
Каналът 24 за пълнене завършва с външно отверстие 25 върху рамката 12 на очилата 10. В отверстието 25 херметически може да се вкара например тръбичка за пълнене с прозрачна течност на лещите. Така пълненето на лещите е възможно чрез съответните им отверстия 25 и канали за пълнене 24.
На фиг. 1 е изобразен и клапанен елемент 27, състоящ се от ос 27а и отвор 27Ь, която може да се насочва в една линия с надлъжната ос на канала 24, с което се осигурява потокът на течността през канала 24. Оста 27 е с възможност за въртене чрез назъбено колелце, като по този начин оста на отвора 27Ь може да не съвпада с надлъжната ос на канала 24, което означава, че при желание каналът може да се затваря.
Очилата на фиг. 1 включват и малко отверстие 29 с резба, намиращо се между периферийния край на средната плоскост 17, а също така и допълнителен канал 30, който също е свързан с кухината 20 на всяка една от лещите 11а и lib. Запушалката 31 с резба се навива херметично в отверстието 29 с цел при нужда да се затваря каналът 30. Наличието на канала 30 и на отверстието 29 позволява освобождаването на газове от кухината 20 при пълненето й. След напълването запушалката 31 се използва за затваряне на канала 30 за недопускане изтичане на течност.
Независимо, че очилата от фиг. 1 са високоефективни при коригиране на дефектно зрение, вероятно поради наличието на клапанния елемент 27, запушалка 31 и общо тежкия дизайн на рамката, те се считат за неприемли
во неудобни за потенциалния клиент. Вариантите, показани на фиг. 3, 4 и 5, са създадени да направят очилата по-леки и с по-добър естетичен вид.
Предвижда се при производството на елементите на очилата кухините на лещите 20 да бъдат напълнени с предварително определен обем прозрачна течност. Тъй като това пълнене се осъществява при фабрични условия, каналът 30 след напълване може да се запечати завинаги, например чрез запояване, вкарване на еластичен материал или чрез завиване на рапидка в нарязания отвор, подобна на отверстието 29. Следователно вариантът на масово производство на очилата няма да има запушалка 31 като такава, с което очилата се олекотяват и изглеждат естетически попривлекателни.
При варианта на фиг. 3 клапанният елемент 27 и отверстието 25 са премахнати. Вместо тях всеки канал 24 включва елемент 24а с уголемен диаметър, в който плътно се закрепва мембраната 33, която възстановява конфигурацията си след деформиране и нормално затваряне водонепропускаемо канала 24.
Когато е необходимо да се регулира налягането в кухината 20, се използва хиподермична игла 34, поставена за целта на спринцовка 35, която служи като позитивно нагнетателна помпа за прозрачна течност / например инертно силиконово масло/ и се вкарва в мембраната 33, като изцяло прониква през нея и осигурява флуидна връзка между спринцовката 35 и кухината 20. По време на този процес еластичността на мембраната 33 осигурява херметичността на мембраната 33 около иглата 34, с което не допуска изтичането на течност от кухината 20.
След регулиране налягането в кухината 20 чрез натискане буталото на спринцовката 35 иглата 34 се изтегля от мембраната 33. Поради еластичността на мембраната 33 отверстието, направено от иглата 34, се запечатва и се затваря каналът 24 за недопускане по-нататъшно регулиране на оптичната сила на лещата 20.
При желание на външния край 24Ь на канала 24 може да се постави подходяща запушалка за предпазване от попадане на прах и други.
На фиг. 4 е показан алтернативен вариант. При него каналът 24 преминава в отвер стие 36 с уголемен диаметър, което от своя страна завършва с удължено отверстие 37, оформено като вдлъбнатина във външната повърхност на средната плоскост 17 на рамката 12.
В отверстието 36 с уголемен диаметър е разположен по конвенционален начин уплътнителен пръстен 38 с кръгло сечение, който задържа гъвкава куха тръбичка 39. Пръстенът 38 плътно обхваща тръбичката и вътрешната стра10 на на отверстието 36 с уголемен диаметър, така че тръбичката 39 може да прехвърля течност чрез канала 24 и от кухината 20. Алтернативно, тръбичката 39 може директно да се свързва към канала 24 и следователно да се 15 избегне необходимостта от уплътнителния пръстен 38.
Свободният край 40 на тръбичката 39 може да бъде свързан с позитивно нагнетателна помпа, каквато е спринцовката 35 за регу20 .тиране налягането на течността в кухината 20. След нагласяване налягането на течността с цел постигане на желания диоптър на лещата 20 тръбичката 39 се затваря с чифт челюсти на щипка 42, които се приближават една към дру25 га. за да затворят тръбичката 39.
Тръбичката 39 може да бъде подбрана така, че да се деформира под въздействие на топлина, налягане и/или ултразвук. Челюстите 42 могат да бъдат подбрани така, че да 30 деформират тръбичката 39 чрез горните въздействия, когато челюстите 42 влязат в контакт с противоположните стени на тръбичката 39.
Един от особено предпочитаните варианти за челюстите 42, който може да е от полза в 35 развиващите се страни, е чифт челюсти 42, загрявани от газова горелка, които осигуряват пластично запечатване на тръбичката 39, когато челюстите 42 се приложат заедно около тръбичката 39.
Възможни са множество други методи за запечатване на тръбичката 39, например към тръбичката 39 може да се приложи затягаща шайба. Също така могат да се приложат и алтернативни методи за запечатване на тръ45 бичката 39 в отверстието 36 с уголемен диаметър.
След запечатване на тръбичката 39 тя се напъхва в отверстие 37. Капаче 43 може да се използва за затваряне на външната повърх50 ност на рамката 12, както е показано на фиг. 5, за постигане на удовлетворяващ естетичен външен вид на очилата 10.
Моделът на фиг. 5 изобразява също така с пунктир чифт твърди прозрачни капачета 44 и 45, закрепени съответно от всяка страна на лещите 11а и lib за предпазване от повреждане на лещите. При желание, както е разгледано по-горе, капачетата 44 и 45 могат да имат и оптично-коригиращи и/или филтриращи свойства.
В практически план капачетата 44 и 45 могат да бъдат в рамките на т.нар. “плик”, определен от профила на рамката 12, за постигане на задоволяващ външен вид на очилата. Има и алтернативен вариант - капачетата 44 и 45 могат да се закрепват чрез шлици или клипсове върху външната страна на рамката 12.
Следва описание на метода за нагласяване на устройство за коригиране на дефектно зрение съгласно изобретението.
Както е споменато по-горе, очилата следва да се доставят на потребителя с предварително напълнени лещи с подходяща прозрачна течност. Лицето, което ще носи очилата, слага очилата, затваря едното око и нагласява налягането на течността в лещата пред другото око, като гледа например близки и далечни предмети, така че да получи точен фокус за това око. След това лицето затваря окото, което е било отворено досега. След това той нагласява налягането на течността в лещата пред окото, което понастоящем е отворено, гледайки в отдалечен предмет, за да получи добър фокус за това око.
В подходящ момент при тази процедура /след като всяка леща се настрои при желаното налягане/ каналите 24 за съответните лещи се затварят по един от изложените начини, с което лещите на очилата се превръщат в нерегулируеми.
Ако се използва вариантът, изобразен на фиг. 4 и 5, след затваряне на канала 24 се поставя капачето 43 върху вдлъбнатината 37 за всяка тръбичка 39.
Може да се приеме опростена процедура, когато има необходимост от коригиране възможностите за виждане само на едното око на потребителя на устройството съгласно изобретението. Опростената процедура включва гледане през един апарат съгласно изобретението и при наличие поне на една течна леща при гледане на отдалечен предмет. Налягането на течността в лещите се регулира след това за получаване на фокус за окото, чийто зрителни качества се коригират. След това каналът 24 на апарата се затваря в съответствие с един от споменатите начини, за да се осигури понататъшна некоригируемост на лещата.
Ясно е, че устройството задоволително осигурява евтино решение на проблема за коригиране на дефектите на зрението за голяма група хора.
Claims (21)
- Патентни претенции1. Оптично устройство, включващо чифт течни лещи, водна помпа за регулиране налягането на течността в кухината в споменатите лещи, канал с възможност за затваряне, чрез който се осъществява връзката между споменатата кухина и помпата, позволяващ преминаването на потока на течността между тях, и преграда за затваряне на канала, когато налягането на течността в кухината достигне желаната стойност, с което да осигури по-нататъшна нерегулируемост на лещите или огледалото, характеризиращо се с това, че каналът (24) с възможност за затваряне е гъвкав и рамката (12) на очилата (10) включва една и повече вдлъбнатини, в които се побират каналите (24) след затварянето им.
- 2. Оптично устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че преградата включва част от канала, която може пластично да се деформира, за да се затвори (39).
- 3. Оптично устройство съгласно претенция 2, характеризиращо се с това, че споменатата част на канала се деформира пластично, когато се натисне.
- 4. Оптично устройство съгласно претенция 2, характеризиращо се с това, че спомената част на канала се деформира пластично, когато се нагрее.
- 5. Оптично устройство съгласно претенция 2, характеризиращо се с това, че споменатата част на канала се деформира пластично, когато се подложи на ултразвуково въздействие.
- 6. Оптично устройство съгласно всяка една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че помпата е позитивно нагнетателна помпа, която може да увеличава и намалява налягането на течността в кухината.
- 7. Оптично устройство съгласно претенция 6, характеризиращо се с това, че помпата е спринцовка.
- 8. Оптично устройство съгласно всяка една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че преградата включва елемент, който възстановява формата си след деформиране, за да затвори канала.
- 9. Оптично устройство съгласно претенция 8, характеризиращо се с това, че (I) споменатият елемент включва мембрана (33), която възстановява формата си след деформиране, и затваря канала (24), и (II) помпата включва или е оперативно свързана към друг канал, който може да прониква през и да се изважда от мембраната, осигурявайки достъпа на течността между помпата и кухината, при което еластичността на мембраната (33) а) създава водонепроницаемо уплътнение около другия канал, при проникването му през мембраната (33), и б) осигурява затваряне на отвора, образуван при проникването на другия канал след изваждането му от мембраната (33).
- 10. Оптично устройство съгласно претенция 9, характеризиращо се с това, че другият канал е куха игла.
- 11. Оптично устройство съгласно претенция 8, характеризиращо се с това, че елементът, който възстановява формата си след деформиране, включва и срещуположните вътрешни стени на канала, които са в състояние да залепнат плътно една към друга при притискане на канала.
- 12. Оптично устройство съгласно претенция 11, характеризиращо се с това, че включва залепващ елемент, поставен върху противоположните вътрешни стени на канала.
- 13. Оптично устройство съгласно всяка една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че включва съответна помпа за течност и съответен канал за всяка леща, които могат да се затварят.
- 14. Оптично устройство съгласно всяка една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че всяка вдлъбнатина се затваря, за да побере затворените канали.
- 15. Оптично устройство съгласно всяка една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че всяка леща включва твърдо прозрачно покритие за защита на гъвкавата мембрана на лещите.
- 16. Оптично устройство съгласно претенция 15, характеризиращо се с това, че всяка или всички прозрачни покрития имат оптичен коригиращ ефект.
- 17. Оптично устройство съгласно претенция 15 или 16, характеризиращо се с това, че всяка или всички прозрачни покрития имат оптичен филтриращ ефект.
- 18. Оптично устройство съгласно всяка една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че оптичният апарат включва една или повече сложни течни лещи.
- 19. Оптично устройство съгласно всяка една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че течната леща или течните лещи съдържат предварително определено количество течност и следователно помпата е в състояние да регулира налягането на течността в кухините на лещите в ограничен диапазон.
- 20. Метод за нагласяване на оптично устройство за коригиране на дефектно зрение, включващ следните етапи, в следния практичен ред:а) поставяне на оптично устройство съгласно всяка една от предходните претенции пред очите на пациента така, че всяко от очите на пациента да получава светлина през съответната леща на очилата;б) работа с помпата на оптичното устройство, докато пациентът започне да вижда оптимално ясен образ, характеризиращ се с това, че след като очите на пациента получат светлина през съответната леща, се осъществява:в) затъмняване на зеницата на първото око на пациента;г) използване на помпата на лещата, която е пред второто око на пациента, докато споменатото око види оптимално ясен образ;д) затваряне на канала между споменатата леща и свързаната с нея помпа;е) откриване на зеницата на първото око;ж) затъмняване на зеницата на второто око на пациента;з) повтаряне на етапите г) и д) mutatis mutandis по отношение на второто око на пациента; ии) откачване на всяка или всички помпи от апарата.
- 21. Метод съгласно претенция 20, характеризиращ се с това, чеа) след затваряне на канала всеки канал се поставя във вдлъбнатината на очилата; иб) затваряне на всяка вдлъбнатина.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GBGB9511091.2A GB9511091D0 (en) | 1995-06-01 | 1995-06-01 | Variable power spectacles |
PCT/GB1996/001304 WO1996038744A1 (en) | 1995-06-01 | 1996-06-01 | An optical apparatus and method |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG102141A BG102141A (bg) | 1999-01-29 |
BG63232B1 true BG63232B1 (bg) | 2001-06-29 |
Family
ID=10775350
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG102141A BG63232B1 (bg) | 1995-06-01 | 1997-12-22 | Оптично устройство и метод |
Country Status (27)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6069742A (bg) |
EP (1) | EP0830620B1 (bg) |
JP (1) | JPH11505941A (bg) |
KR (1) | KR100449565B1 (bg) |
CN (1) | CN1133883C (bg) |
AP (1) | AP908A (bg) |
AT (1) | ATE259072T1 (bg) |
AU (1) | AU707789B2 (bg) |
BG (1) | BG63232B1 (bg) |
BR (1) | BR9608643A (bg) |
CA (1) | CA2223031A1 (bg) |
DE (1) | DE69631477T2 (bg) |
EA (1) | EA000629B1 (bg) |
EE (1) | EE03979B1 (bg) |
GB (1) | GB9511091D0 (bg) |
HK (1) | HK1009495A1 (bg) |
HU (1) | HUP9901447A3 (bg) |
IS (1) | IS4622A (bg) |
MX (1) | MX9709320A (bg) |
NO (1) | NO975457L (bg) |
NZ (1) | NZ311063A (bg) |
OA (1) | OA10638A (bg) |
PL (1) | PL182796B1 (bg) |
RO (1) | RO117738B1 (bg) |
SK (1) | SK159397A3 (bg) |
TR (1) | TR199701476T1 (bg) |
WO (1) | WO1996038744A1 (bg) |
Families Citing this family (93)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB2333858B (en) * | 1996-09-13 | 2001-05-02 | Joshua David Silver | Improvements in or relating to variable focus lenses |
JPH10206609A (ja) * | 1997-01-21 | 1998-08-07 | M L C:Kk | 光学装置又はそのためのレンズ |
GB9805977D0 (en) * | 1998-03-19 | 1998-05-20 | Silver Joshua D | Improvements in variable focus optical devices |
US6871951B2 (en) * | 2000-06-23 | 2005-03-29 | E-Vision, Llc | Electro-optic lens with integrated components |
US7023594B2 (en) * | 2000-06-23 | 2006-04-04 | E-Vision, Llc | Electro-optic lens with integrated components |
US6986579B2 (en) * | 1999-07-02 | 2006-01-17 | E-Vision, Llc | Method of manufacturing an electro-active lens |
US6619799B1 (en) | 1999-07-02 | 2003-09-16 | E-Vision, Llc | Optical lens system with electro-active lens having alterably different focal lengths |
US6857741B2 (en) * | 2002-01-16 | 2005-02-22 | E-Vision, Llc | Electro-active multi-focal spectacle lens |
US20090103044A1 (en) * | 1999-07-02 | 2009-04-23 | Duston Dwight P | Spectacle frame bridge housing electronics for electro-active spectacle lenses |
US20070258039A1 (en) * | 1999-07-02 | 2007-11-08 | Duston Dwight P | Spectacle frame bridge housing electronics for electro-active spectacle lenses |
US7775660B2 (en) | 1999-07-02 | 2010-08-17 | E-Vision Llc | Electro-active ophthalmic lens having an optical power blending region |
US7988286B2 (en) | 1999-07-02 | 2011-08-02 | E-Vision Llc | Static progressive surface region in optical communication with a dynamic optic |
GB0007810D0 (en) * | 2000-03-30 | 2000-05-17 | Silver Joshua D | Variable focus optical apparatus |
US20080106633A1 (en) * | 2002-03-13 | 2008-05-08 | Blum Ronald D | Electro-optic lens with integrated components for varying refractive properties |
ITBO20030283A1 (it) * | 2003-05-08 | 2004-11-09 | Type 20 S R L | Occhiale a struttura alleggerita e procedimento di realizzazione del medesimo. |
EP1654566B1 (en) * | 2003-08-15 | 2015-02-25 | E-Vision LLC | Enhanced electro-active lens system |
US20050237485A1 (en) * | 2004-04-21 | 2005-10-27 | Blum Ronald D | Method and apparatus for correcting vision |
AU2005302202B2 (en) * | 2004-11-02 | 2012-04-05 | E-Vision, Llc | Electro-active spectacles and method of fabricating same |
US9801709B2 (en) | 2004-11-02 | 2017-10-31 | E-Vision Smart Optics, Inc. | Electro-active intraocular lenses |
US8778022B2 (en) | 2004-11-02 | 2014-07-15 | E-Vision Smart Optics Inc. | Electro-active intraocular lenses |
US8915588B2 (en) | 2004-11-02 | 2014-12-23 | E-Vision Smart Optics, Inc. | Eyewear including a heads up display |
US7486988B2 (en) * | 2004-12-03 | 2009-02-03 | Searete Llc | Method and system for adaptive vision modification |
US7470027B2 (en) * | 2004-12-03 | 2008-12-30 | Searete Llc | Temporal vision modification |
US7334892B2 (en) * | 2004-12-03 | 2008-02-26 | Searete Llc | Method and system for vision enhancement |
US8244342B2 (en) * | 2004-12-03 | 2012-08-14 | The Invention Science Fund I, Llc | Method and system for adaptive vision modification |
US7656569B2 (en) * | 2004-12-03 | 2010-02-02 | Searete Llc | Vision modification with reflected image |
US7334894B2 (en) * | 2004-12-03 | 2008-02-26 | Searete, Llc | Temporal vision modification |
US7931373B2 (en) * | 2004-12-03 | 2011-04-26 | The Invention Science Fund I, Llc | Vision modification with reflected image |
US9155483B2 (en) | 2004-12-03 | 2015-10-13 | The Invention Science Fund I, Llc | Vision modification with reflected image |
US7350919B2 (en) * | 2004-12-03 | 2008-04-01 | Searete Llc | Vision modification with reflected image |
US8104892B2 (en) * | 2004-12-03 | 2012-01-31 | The Invention Science Fund I, Llc | Vision modification with reflected image |
US7344244B2 (en) * | 2004-12-03 | 2008-03-18 | Searete, Llc | Adjustable lens system with neural-based control |
US7390088B2 (en) * | 2004-12-03 | 2008-06-24 | Searete Llc | Adjustable lens system with neural-based control |
US7594727B2 (en) * | 2004-12-03 | 2009-09-29 | Searete Llc | Vision modification with reflected image |
FR2887637B1 (fr) * | 2005-06-23 | 2008-02-22 | Varioptic Sa | Procede de fabrication d'une lentille a focale variable a electromouillage |
GB0613688D0 (en) * | 2006-07-10 | 2006-08-16 | Silver Joshua D | Variable focus lens and spectacles |
US20070159562A1 (en) * | 2006-01-10 | 2007-07-12 | Haddock Joshua N | Device and method for manufacturing an electro-active spectacle lens involving a mechanically flexible integration insert |
US20080273166A1 (en) | 2007-05-04 | 2008-11-06 | William Kokonaski | Electronic eyeglass frame |
US7656509B2 (en) | 2006-05-24 | 2010-02-02 | Pixeloptics, Inc. | Optical rangefinder for an electro-active lens |
CN102520530A (zh) * | 2006-06-23 | 2012-06-27 | 像素光学公司 | 用于电活性眼镜镜片的电子适配器 |
GB0621065D0 (en) * | 2006-10-23 | 2006-11-29 | Silver Joshua D | Variable focus lens and spectacles |
EP2082281A4 (en) * | 2006-10-27 | 2010-03-10 | Pixeloptics Inc | GOGGLES FOR GLASSES |
US7864440B2 (en) | 2006-11-24 | 2011-01-04 | Varioptic, S.A. | Optical lens with variable focal length |
US8027096B2 (en) | 2006-12-15 | 2011-09-27 | Hand Held Products, Inc. | Focus module and components with actuator polymer control |
US7813047B2 (en) | 2006-12-15 | 2010-10-12 | Hand Held Products, Inc. | Apparatus and method comprising deformable lens element |
AR064985A1 (es) | 2007-01-22 | 2009-05-06 | E Vision Llc | Lente electroactivo flexible |
EP2115519A4 (en) * | 2007-02-23 | 2012-12-05 | Pixeloptics Inc | DYNAMIC OPHTHALMIC OPENING |
US7883207B2 (en) * | 2007-12-14 | 2011-02-08 | Pixeloptics, Inc. | Refractive-diffractive multifocal lens |
EP2130090A4 (en) | 2007-03-07 | 2011-11-02 | Pixeloptics Inc | MULTIFOKALLINSE WITH A REGION WITH PROGRESSIVE OPTICAL STRENGTH AND A DISCONTINUITY |
US20080273169A1 (en) * | 2007-03-29 | 2008-11-06 | Blum Ronald D | Multifocal Lens Having a Progressive Optical Power Region and a Discontinuity |
US20090091818A1 (en) * | 2007-10-05 | 2009-04-09 | Haddock Joshua N | Electro-active insert |
US11061252B2 (en) | 2007-05-04 | 2021-07-13 | E-Vision, Llc | Hinge for electronic spectacles |
US8922902B2 (en) * | 2010-03-24 | 2014-12-30 | Mitsui Chemicals, Inc. | Dynamic lens |
US10613355B2 (en) | 2007-05-04 | 2020-04-07 | E-Vision, Llc | Moisture-resistant eye wear |
US8317321B2 (en) | 2007-07-03 | 2012-11-27 | Pixeloptics, Inc. | Multifocal lens with a diffractive optical power region |
GB2462498B (en) | 2008-03-04 | 2010-07-07 | Adlens Ltd | Valve device for a variable focus lens |
EP2271964A4 (en) | 2008-03-18 | 2017-09-20 | Mitsui Chemicals, Inc. | Advanced electro-active optic device |
US8154804B2 (en) * | 2008-03-25 | 2012-04-10 | E-Vision Smart Optics, Inc. | Electro-optic lenses for correction of higher order aberrations |
GB0806561D0 (en) | 2008-04-10 | 2008-05-14 | Adlens Ltd | Variable focus lens and spectacles |
US20100208194A1 (en) * | 2009-02-13 | 2010-08-19 | Amitava Gupta | Variable focus liquid filled lens apparatus |
US8087778B2 (en) | 2009-02-13 | 2012-01-03 | Adlens Beacon, Inc. | Variable focus liquid filled lens mechanism |
US8414121B2 (en) * | 2009-10-13 | 2013-04-09 | Adlens Beacon, Inc. | Non-round fluid filled lens optic |
US8817381B2 (en) | 2009-10-13 | 2014-08-26 | Adlens Beacon, Inc. | Full field membrane design for non-round liquid lens assemblies |
US8136942B2 (en) | 2009-10-14 | 2012-03-20 | Adlens Beacon, Inc. | Aspheric fluid filled lens optic |
US8596781B2 (en) * | 2009-10-15 | 2013-12-03 | Adlens Beacon, Inc. | Fluid filled lens reservoir system and manufacturing method of the reservoir system |
AR078654A1 (es) | 2009-10-15 | 2011-11-23 | Adlens Beacon Inc | Lentes rellenas con un fluido y mecanismo de inflado de las mismas |
US8353593B2 (en) | 2009-10-15 | 2013-01-15 | Adlens Beacon, Inc. | Hinge mechanism for a fluid filled lens assembly |
GB201002521D0 (en) | 2010-02-15 | 2010-03-31 | Taylor Richard | 3D eyewear |
JP2013526728A (ja) | 2010-05-24 | 2013-06-24 | ピクセルオプティクス, インコーポレイテッド | 像の飛躍の低減 |
DE202010005627U1 (de) | 2010-06-11 | 2010-08-19 | Leica Microsystems (Schweiz) Ag | Optisches Beobachtungsgerät, insbesondere Lupenbrille |
US9036264B2 (en) | 2010-08-12 | 2015-05-19 | Adlens Beacon, Inc. | Fluid-filled lenses and their ophthalmic applications |
CN102402023A (zh) * | 2010-09-09 | 2012-04-04 | 陈际军 | 一种凸透镜片 |
US8488250B2 (en) | 2010-10-11 | 2013-07-16 | Adlens Beacon, Inc. | Perimeter piezo reservoir in a lens |
USD665009S1 (en) | 2010-10-14 | 2012-08-07 | Adlens Beacon, Inc. | Spectacles frame |
US20120140167A1 (en) | 2010-11-01 | 2012-06-07 | Pixeloptics, Inc. | Dynamic Changeable Focus Contact And Intraocular Lens |
US9292973B2 (en) | 2010-11-08 | 2016-03-22 | Microsoft Technology Licensing, Llc | Automatic variable virtual focus for augmented reality displays |
AU2011326408B2 (en) | 2010-11-10 | 2015-06-11 | Adlens Beacon, Inc. | Fluid-filled lenses and actuation systems thereof |
US9304319B2 (en) | 2010-11-18 | 2016-04-05 | Microsoft Technology Licensing, Llc | Automatic focus improvement for augmented reality displays |
US9213405B2 (en) | 2010-12-16 | 2015-12-15 | Microsoft Technology Licensing, Llc | Comprehension and intent-based content for augmented reality displays |
CN102636885A (zh) * | 2011-02-14 | 2012-08-15 | 张晟廷 | 隔膜调控液体老花近视两用镜 |
CN102636884A (zh) * | 2011-02-14 | 2012-08-15 | 张晟廷 | 活塞调控液体老花近视两用镜 |
WO2012123549A1 (en) | 2011-03-17 | 2012-09-20 | Carl Zeiss Meditec Ag | Systems and methods for refractive correction in visual field testing |
US9153195B2 (en) | 2011-08-17 | 2015-10-06 | Microsoft Technology Licensing, Llc | Providing contextual personal information by a mixed reality device |
WO2013028908A1 (en) | 2011-08-24 | 2013-02-28 | Microsoft Corporation | Touch and social cues as inputs into a computer |
US9323325B2 (en) | 2011-08-30 | 2016-04-26 | Microsoft Technology Licensing, Llc | Enhancing an object of interest in a see-through, mixed reality display device |
KR20230020587A (ko) | 2012-01-06 | 2023-02-10 | 이-비전 스마트 옵틱스, 아이엔씨. | 안경류 도킹 스테이션 및 전자 모듈 |
GB201205394D0 (en) | 2012-03-27 | 2012-05-09 | Adlens Ltd | Improvements in or relating to deformable non-round membrane assemblies |
US9535264B2 (en) | 2012-07-13 | 2017-01-03 | Adlens Beacon, Inc. | Fluid lenses, lens blanks, and methods of manufacturing the same |
US9268153B2 (en) | 2012-08-10 | 2016-02-23 | Mitsui Chemicals, Inc. | Dynamic ophthalmic lens capable of correcting night and day vision |
BR102013010396A2 (pt) * | 2013-04-29 | 2015-11-17 | Roberto Massaru Amemiya | lentes flexíveis multifocais contínuas, seus mecanismos de controle e processos para obtenção dos produtos |
EP3440508B1 (en) | 2016-04-12 | 2021-01-27 | E- Vision Smart Optics, Inc. | Electro-active lenses with raised resistive bridges |
US10599006B2 (en) | 2016-04-12 | 2020-03-24 | E-Vision Smart Optics, Inc. | Electro-active lenses with raised resistive bridges |
GB201805297D0 (en) | 2018-03-29 | 2018-05-16 | Adlens Ipr Ltd | Methods And Assemblies Relating To The Manufacture Of Variable Focusing Power Optical Devices |
Family Cites Families (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB258325A (en) * | 1925-06-15 | 1926-09-15 | Frank Bowley Mitchell | Improvements in optical lenses and the like |
GB571912A (en) * | 1941-05-25 | 1945-09-14 | Friedrich Dessauer | Improvements in or relating to liquid lenses |
FR75257E (bg) * | 1957-05-27 | 1961-10-04 | ||
LU75257A1 (bg) * | 1976-06-28 | 1978-01-23 | ||
JPS58208705A (ja) * | 1982-05-31 | 1983-12-05 | Akiyoshi Kajiyama | 曲面反射光学体 |
JPS60150006A (ja) * | 1984-01-17 | 1985-08-07 | Mitsui Toatsu Chem Inc | 集光装置 |
JPS60159703A (ja) * | 1984-01-31 | 1985-08-21 | Mitsui Toatsu Chem Inc | 凹面反射鏡 |
GB2183059B (en) * | 1985-11-05 | 1989-09-27 | Michel Treisman | Suspension system for a flexible optical membrane |
US4950289A (en) * | 1986-11-03 | 1990-08-21 | Coopervision, Inc. | Small incision intraocular lens with adjustable refractive power |
DE4217853A1 (de) * | 1992-05-29 | 1993-12-02 | Jenoptik Jena Gmbh | Anordnung und Verfahren zur Bestimmung der subjektiven Refraktion |
-
1995
- 1995-06-01 GB GBGB9511091.2A patent/GB9511091D0/en active Pending
-
1996
- 1996-06-01 JP JP8536308A patent/JPH11505941A/ja active Pending
- 1996-06-01 AU AU62299/96A patent/AU707789B2/en not_active Ceased
- 1996-06-01 EE EE9700318A patent/EE03979B1/xx not_active IP Right Cessation
- 1996-06-01 NZ NZ311063A patent/NZ311063A/xx unknown
- 1996-06-01 AP APAP/P/1997/001152A patent/AP908A/en active
- 1996-06-01 HU HU9901447A patent/HUP9901447A3/hu unknown
- 1996-06-01 WO PCT/GB1996/001304 patent/WO1996038744A1/en active IP Right Grant
- 1996-06-01 US US08/973,314 patent/US6069742A/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-06-01 SK SK1593-97A patent/SK159397A3/sk unknown
- 1996-06-01 EA EA199700352A patent/EA000629B1/ru not_active IP Right Cessation
- 1996-06-01 DE DE69631477T patent/DE69631477T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1996-06-01 RO RO97-02212A patent/RO117738B1/ro unknown
- 1996-06-01 EP EP96920911A patent/EP0830620B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-06-01 PL PL96323675A patent/PL182796B1/pl unknown
- 1996-06-01 KR KR1019970708646A patent/KR100449565B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1996-06-01 CN CNB961958146A patent/CN1133883C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1996-06-01 AT AT96920911T patent/ATE259072T1/de not_active IP Right Cessation
- 1996-06-01 CA CA002223031A patent/CA2223031A1/en not_active Abandoned
- 1996-06-01 TR TR97/01476T patent/TR199701476T1/xx unknown
- 1996-06-01 BR BR9608643A patent/BR9608643A/pt not_active Application Discontinuation
-
1997
- 1997-11-27 NO NO975457A patent/NO975457L/no not_active Application Discontinuation
- 1997-11-28 IS IS4622A patent/IS4622A/is unknown
- 1997-11-28 OA OA70146A patent/OA10638A/en unknown
- 1997-12-01 MX MX9709320A patent/MX9709320A/es unknown
- 1997-12-22 BG BG102141A patent/BG63232B1/bg unknown
-
1998
- 1998-09-04 HK HK98110473A patent/HK1009495A1/xx not_active IP Right Cessation
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
BG63232B1 (bg) | Оптично устройство и метод | |
US6618208B1 (en) | Variable focus optical devices | |
AU2011289369B2 (en) | Fluid-filled lenses and their ophthalmic applications | |
US20100208194A1 (en) | Variable focus liquid filled lens apparatus | |
JPH05303011A (ja) | 可変焦点レンズ | |
CN108693658A (zh) | 一种能够手动液压调节的多功能眼镜 | |
JP6274586B2 (ja) | 双眼ルーペ | |
CZ9419U1 (cs) | Brýle | |
MXPA00009171A (en) | Improvements in variable focus optical devices |