BG61997B1 - устройство за каптиране на подводни газови извори - Google Patents

устройство за каптиране на подводни газови извори Download PDF

Info

Publication number
BG61997B1
BG61997B1 BG98362A BG9836294A BG61997B1 BG 61997 B1 BG61997 B1 BG 61997B1 BG 98362 A BG98362 A BG 98362A BG 9836294 A BG9836294 A BG 9836294A BG 61997 B1 BG61997 B1 BG 61997B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
buoy
valve
hose
gas
pyramid
Prior art date
Application number
BG98362A
Other languages
English (en)
Other versions
BG98362A (en
Inventor
Димитър Пърличев
Ангел АНГЕЛОВ
Румяна Бонева
Original Assignee
Димитър Пърличев
Ангел АНГЕЛОВ
Румяна Бонева
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Димитър Пърличев, Ангел АНГЕЛОВ, Румяна Бонева filed Critical Димитър Пърличев
Priority to BG98362A priority Critical patent/BG61997B1/bg
Publication of BG98362A publication Critical patent/BG98362A/bg
Publication of BG61997B1 publication Critical patent/BG61997B1/bg

Links

Landscapes

  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
  • Testing Or Calibration Of Command Recording Devices (AREA)

Abstract

Устройството може да намери приложение при проучване и експлоатация на газови ресурси на морското дъно и за опазване на природната среда от замърсяване. То представлява система от котва с формата на пресечена пирамида (1) и буй (6), свързани помеждуси чрез верига (3) и шланг (4) с клапан (14). Буят (6) се състои от изолирана камера (15) и транзитна камера (5), към долния край на която е свързан шлангът (4) с клапана (14), а в горния й край са монтирани тръба (7) с вентил (8), дебитомер (9), датчик за налягане (10), процесор (12) и радиопредавател (13). Чрез системата е възможно извеждането на природния газ до буя (6), където чрез уредите заизмерване, контрол и предаване на информацията данните за режима на газовия извор се предават до приемна радиостанция на брега.

Description

Изобретението се отнася до устройство за каптиране на природен газ от газови извори на морското дъно и ще намери приложение при проучването и експлоатацията на газовите ресурси в акваторията на бреговата зона, шелфа и горната част на континенталния склон, както и за опазване на природната среда от замърсяване.
В акваторията на българското Черноморие до дълбочина около 300 т са установени значителен брой подводни газови извори / грифони/ от газ метан. Вместо да замърсява атмосферата и да влияе върху озоновия слой, този газ може да се използва като екологично чисто гориво, както и за проучване режима на газоотделянето и връзката му с тектонските процеси в земната кора.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е устройство за каптиране на подводни газови извори /1/, което представлява полусферичен железобетонен купол в близост до брега с вградена изравнителна тръба с вентил, свързан чрез тръбопровод с монтирани в края му датчик за налягане и дебитомер с резервоар на брега, съоръжен с манометър.
Недостатъците на устройството са, че се реализира трудно, струва скъпо, обслужва само един газов извор и то само в близост до брега, не може да се използва при скално дъно, а също при стръмен и недостъпен бряг.
Известно е също устройство за събиране на нефт и газ от грифони на в морското дъно /2/, което се състои от купол с понтон в горния му край и два баластни понтона в долния край, които се запълват с вода при монтаж на купола над грифона и се продухват при демонтаж. Куполът е свързан чрез тръбопровод и клапани с външна и вътрешна тръба на носещата колона на естакада и с резервоара върху нея.
Недостатъците на устройството са, че с воден баласт в понтоните не може да се осигури устойчивостта му, особено в силно динамичната брегова зона, предназначено е само за експлоатация, но не и за изследване режима на подводните газови извори и се реализира само в близост до брега /докъдето в морето достига естакадата/.
Техническа същност
Задачата на изобретението е да създаде устройство за каптиране на подводни газови извори, което да бъде опростено, по-устойчиво, по-евтино и ефективно, да може да се използва както в бреговата зона, така и в широката акватория на шелфа и горната част на континенталния склон, както при пясъчно, тинесто или скалисто дъно, така и при недостъпен бряг с възможност да съобщава на брега информация за промените в режима на газовия извор.
Задачата се решава чрез устройство, състоящо се от котва с форма на пресечена пирамида с тежести в ъглите на основата й. Котвата е свързана чрез верига и шланг с транзитна камера на буй. Върху горната хоризонтална повърхнина на буя е закрепена дъговидна тръба с вентил, а също и система за измерване, контрол и предаване на информация за газа в камерата на буя, чиято плавучест се осигурява от изолирана камера. Входът на шланга в пирамидата се затваря от клапан. В ресурсния си вариант устройството представлява редица от резервоари с клапани и килове, свързани помежду си с вериги и шлангове.
Предимствата на изобретението се състоят в това, че е опростено, по-устойчиво, поевтино и ефективно, може да се използва както в бреговата зона, така и в широката акватория на шелфа и горната част на континенталния склон, както при пясъчно, тинесто или скално дъно, така и при недостъпен бряг и е с възможност да съобщава на брега информация за промените в режима на газовия извор.
Описание на приложените фигури
Едно примерно изпълнение на изобретението е представено на приложените фигури, от които:
Фигура 1 представлява изследователски вариант на устройството;
Фигура 2 - ресурсен вариант на устрой2 ството.
Примери за изпълнение
Устройството се състои от котва с форма на четириъгълна пресечена пирамида 1 с четири тежести 2 в ъглите на основата и котвата е свързана чрез верига 3 и шланг 4 с транзитна камера 5 на буй 6. Върху горната хоризонтална повърхнина на буя 6 е закрепена дъговидна тръба 7 с вентил 8 и дебитомер 9, а също датчик за налягане 10, акумулатор 11 за захранване, процесор 12 и радиопредавател 13. Входът на шланга 4 в пирамидата 1 се затваря от клапан 14. Изолирана камера 15 осигурява плавучестта на буя 6.
В ресурсния вариант на устройството буят 6 е заменен от поредица резервоари 16 с клапани 17 и килове 18 с удебелен край 19, свързани помежду си чрез вериги 20 и шлангове 21.
Устройството се използва по следния начин. Чрез плаващ кран и веригата 3 и водолази пирамидата 1 се спуска над газовия извор. Тежестите 2 не само повишават устойчивостта на пирамидата, но я поддържат на известно разстояние над дъното. Това позволява проникването на водолази в нея за ремонт и почистване, без да се изважда на борда на плаващия кран, като се осигурява нормално налягане над газовия извор - условие за нормалното му функциониране. По шланга 4 газът попада в камерата 5 на буя 6 и по тръбата 7 излита навън, като се запалва, за да не замърсява атмосферата. Вентилът 8 поддържа определено налягане и определено ниво на водата в пирамидата 1, съответстващо на дълбочината и дебита на газовия извор. При намаляване на дебита нивото на водата в пирамидата се повишава и клапанът 14 затваря шланга 4 и камерата 5, като ги предпазва от наводняване, замърсяване и евентуална необходимост от изваждане на пирамидата.
Дебитът на газа се измерва с дебитомера 9, а налягането в камерата 5 - с датчика 10 /време-константата му трябва да се подбере така, че да може да показва точно очакваните промени на налягането/. Изходният сигнал от дебитомера 9 и датчика 10 постъпва в обработващия блок-процесор 12. Тук сигналът се изчиства от шумове и случайни съставки и със сравняващо устройство и по предварително зададени прагови стойности /минимални и максимални/ определя моментите на повишаване на налягането над нормалната висока стойност и понижаването му под нормалната ниска стойност. Така получените сигнали управляват радиопредавателя 13, който по радиоканал с подходящите според района разстояния и необходимостта от максимална шумозащитеност, модулации и честота изпраща информацията до бреговата приемна радиостанция. Тази бордова апаратура се захранва от акумулаторния токозахранващ блок 11, като за оптимизиране на електропотреблението процесорът 12 управлява захранването на блоковете в режим на следене и в режим на активация. Процесорът 12 следи и за състоянието на акумулаторния блок 11, като при приближаване на критично ниска стойност на енергосъдържание изпраща определен сигнал чрез радиопредавателя 13 до бреговата станция.
Бреговата апаратура е натоварена с функциите да приема излъчените от измервателните буйкови станции сигнали, да ги обработва и да подава за целта необходимите данни и сигнали. Бреговият радиоприемник приема сигналите от буйковите радиопредаватели /възможно е да са значителен брой/, като съответно работи в необходимите честотни диапазони и при нужна за конкретния случай чувствителност и шумозащитеност.
Приемните радиосигнали от изхода на радиоприемника се подават към блока за обработка, където се изчистват случайните сигнали и шумове, като се извършва и евентуална математическа обработка. Обработените сигнали се подават за индикация и сигнализация към съответния блок, който се изгражда съобразно конкретните нужди.
При ресурсния вариант природният газ изпълва всички резервоари 16, чиято устойчивост и нормално положение се осигурява от киловете 18 с удебеленията 19. Всички резервоари имат клапани 17, пропускащи газ при достигане на определено критично налягане, което постепенно намалява към последния резервоар. При достигането му от последния резервоар се задейства системата за предаване на информация. Тя е указание за готовност на резервоарите да се обезгазят от специален плавателен съд. Същевременно удължаването или скъсяването на периода между два сигнала може да послужи като оперативно указание за предземетръсна обстановка.

Claims (2)

1. Устройство за каптиране на подводни газови извори, състоящо се от котва с форма на куха, отворена отдолу пресечена пирамида с тежести, свързана с буй чрез шланг с клапан и верига, характеризиращо се с това, че буят (6) се състои от изолирана камера (15) и транзитна камера (5), към долния край на която е свързан шлангът (4) с клапана (14), монтиран в пирамидата (1), а в горния й край са монтирани тръба (7) с вентил (8), дебитомер (9) и датчик за налягане (10), свързани чрез кабели с акумулаторен блок (11), процесор (12) и радиопредавател (13), като тежестите (2) са в ъглите на основата на пирамидата (Пия поддържат на известно разстояние от дъното.
2. Устройство за каптиране на подводни газови извори съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че буят (6) може да се замени от един или повече резервоара (16) с клапани (17) и килове (18), свързани помежду си с вериги (20) и шлангове (21), при което последният от резервоарите (17) изпълнява функциите на буя (6).
BG98362A 1994-01-06 1994-01-06 устройство за каптиране на подводни газови извори BG61997B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG98362A BG61997B1 (bg) 1994-01-06 1994-01-06 устройство за каптиране на подводни газови извори

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG98362A BG61997B1 (bg) 1994-01-06 1994-01-06 устройство за каптиране на подводни газови извори

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG98362A BG98362A (en) 1995-07-28
BG61997B1 true BG61997B1 (bg) 1998-12-30

Family

ID=3925545

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG98362A BG61997B1 (bg) 1994-01-06 1994-01-06 устройство за каптиране на подводни газови извори

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG61997B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG98362A (en) 1995-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102322570B (zh) 水下输气管道泄漏检测实验平台
KR100958870B1 (ko) 해양 관측용 부이
CN107187549A (zh) 一种全底质坐底式海底潜标及其测量系统
KR20170114480A (ko) 방수기능이 구비된 부력식 해양 관측 장치
CN104908890A (zh) 海洋环境噪声剖面数据实时分析传输漂流浮标系统
NO335907B1 (no) Posisjoneringssystem
CN102963501A (zh) 一种单点系泊系统装置
CN114609353A (zh) 一种自动沉浮式海洋剖面温、盐、深、浊监测装置
KR101798497B1 (ko) 수중 탐사체 및 수상 부력체를 이용한 해저 모니터링 시스템
CN106005260B (zh) 一种船舶系泊方法及装置
US6301193B1 (en) Floatation device for marine seismic energy sources
CN104697496A (zh) 分体式静液压差沉降监测系统及其安装方法
CN112407154A (zh) 一种浮标系统
CN207000763U (zh) 一种全底质坐底式海底潜标及其测量系统
RU2344962C1 (ru) Автономная буйковая придонная станция
BG61997B1 (bg) устройство за каптиране на подводни газови извори
RU2381530C1 (ru) Морская автономная донная станция для выполнения геофизических и геологоразведочных работ
CN204606138U (zh) 一种应用于浮式lng气化储存装置的旁靠系泊系统
CN206954454U (zh) 一种便于定位寻找的浮标
CN200985088Y (zh) 手提式船舶吃水测量仪
CN102535415A (zh) 保油栅
CN105444743B (zh) 一种远海机动潮汐水位监测装置
CN204027646U (zh) 一种气泡式水位计
KR102352856B1 (ko) 해류 측정장치
RU2566599C1 (ru) Гидрохимическая донная станция для геологического мониторинга акваторий